» »

Pomoč pri fiziki

Pomoč pri fiziki

mIShika_ ::

Lepo bi prosila nekoga, ki ve fiziko, da bi mi rešil in opisal postopek rešitve naslednjih nalog:

1. Smukač na določenem delu smučarske proge enakomerno pospešuje. Takrat se mu hitrost v 5 sekundah poveča z 90km/h na 135km/h. Masa smukača skupaj z opremo je 80 kg.
a) Kolikšen je pospešek na tem delu proge?
b) Kolikšno pot presmuča v tem času?
c) Kolikšna je rezultanta sil na smučarja med pospeševanjem?
d)Za koliko se v tem času spremeni kinetinčna energija smukača?

2. Ljubljanica teče enakomerno s povprečno hitrostjo 0,7m/s. Po njej vozi rečna ladja. Za pot od Podpeči do Lubljane, ki je dolga 15 km po reki navzdol, porabi 48 minut.
a) S kolikšno povprečno hitrostjo glede na rečni breg vozi ladja?
b) S kolikšno povprečno hitrostjo glede na vodo vozi ladja?
c) Kolikšna je hitrost ladje glede na rečni breg, ko vozi po reki navzgor, torej proti toku?
Povprečna hitrost ladje glede na vodo je vedno enaka.
d) V kolikšnem času ladja pripluje iz Ljubljane nazaj do Podpeči?

3. Kapitan čezoceanske ladje je pri plovbi po ekvatorju ugotovil, da se je zemljepisna dolžina polona ladje po preplutih 334 km spremenila za 3 stopinje, nato je brž pravilno izračunal polmer zemlje. Kolikšen polner je dobil?ž

4. Potniško letalo A380 ima največjo dovoljeno vzletno maso 560 ton in je opremljeno s 4 motorji, vsak ima potiskano silo 311kN.
a) Kolikšna je celotna potisna sila motorjev?
b) S kolikšnim pospeškom lahko letalo pospešuje pri polni sili motorjev in največji dovoljeni masi?
c) Vzletna hitrost letala je 300km/h. Koliko časa traja pospeševanje polnega letala od jmirovanja do vzleta pri največji potisni sili motorjev?
d) Ali lahko letalo vzleti na ljubljanskem letališču z vzletno stezo dolžine 3300 m? Upoštevaj, da se zaradi upora zraka potrebna dolžina steze poveča za 20%.

5. Ko padalec izkoči iz helikopterja, mora najprej prosto padati dve sekundi, nato pa mu lahko odpre padalo. Pet sekund po odprtju padala se zčne gibati enakomerno s hitrostjo 2m/s.
a) Kolikšno hitrost doseže padalec v dveh sekundah prostega padanja? Silo upora zanemarimo.
b) Ptibližno kolikšen je povprečni pojemek padalca v petih sekundah po odprtju padala?

gruntfürmich ::

bom jaz 1.:
a) v splošni formuli za hitrost izrazi pospešek: v = v0 + a * t -> a = (v - v0) / t ; v0=90, v=135, t=5 sec!!!!

b) s = s0 + (a / 2) + t^2 ; s0 = v0 * t -> s = v0 * t + (a / 2) * t^2 ; a=zgoraj, v0=90, t=5 sec!!!

c) rezultanta sicer ne vem kaj je, druge sile pa so: dol=Fg, pravokotno na ploskev = normala-komponenta od Fg če Fg razstavimo, kot 'alfa' dobiš iz a/g po neki meni trenutno neznani formuli, trenja očitno ni,

d) Wk = (m * v^2)/2 oz Wk2 - Wk1 = (m*v2^2)/2 - (m*v1^2)/2 in to je mislim da enako kot če kr v izraz za wk daš za 'v' raliko 'v', torej 135-90=45.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

petekenator ::

torej... če smo že pri fiziki.. bi še jaz prosil za pomoč :). ali bi lahko kdo rešil naslednjo nalogo: z mostu visokega 4m vržemo telo, ki ima začetno hitrost 10 m/s . Kolikšna je hitrost, v trenutku, ko telo prileti v vodo ?

urosz ::

Z energijami bi se rešilo tako:

 klikni za povečavo

klikni za povečavo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: urosz ()

ta_ki_tke ::

Brez energije pa takole:
vk = vz + gt
vpovpr = (vz + vk)/2 = vz + gt/2
s = vpovprt = vzt + gt2/2
t torej izračunamo iz kvadratne enačbe
gt2/2 + vzt - s = 0
t = (-vz + sqrt(vz2 + 2gs))/g
t = (-10 + sqrt(100 + 8*9,81))/g = 3,36/g
vk = vz + gt
vk = 10 + 3,36 = 13,36 ms-1

stalker ::

Jaz imam problem z naslednjo nalogo, ki je nikakor ne znam rešit: na vodoravnem tiru stojita dva vozička, med katerima je stisnjena vzmet. Vzmet se sproži in odrine vozička. Pri tem prvi voziček, ki ima maso 2 kg, opravi 12m dolgo pot, ko se zaradi trenja ustavi. Kolikšno pot opravi drugi voziček z maso 3 kg? Koeficient trenja je za oba vozička enak. (to so vsi podatki v nalogi, je brez slike)
Zanima me postopek, saj v petih urah nisem prišel nikamor :|

perkomat ::

Premosorazmerje.(mislm, da 3. newtonow zakon)

stalker ::

Še zmeraj ne vem kako jo rešit, rabim kaj bolj konkretnega. Rešitev je pa 5,9m.

šernk ::

tko na hitro bi rekel da je rešitev:

na začetku se prožnostna energija porazdeli na oba vozička enako, torej kinetična energija na začetku je pri obeh vozičkih enaka. na telo deluje le sila trenja...torej iz 2. NZ lahko dobiš pospešek, ko imaš pospešek (pojemek) in pot mislim da ni težko dobiti ven časa, potem pa dobiš še začetno hitrost prvega vozička. tako imaš tudi začetno kinetično energijo drugega vozička in prejšni postopek malce zarotiraš pa dobiš pot ven.

po več kot 11ih urah računanja imam vsega zadosti za danes, tako da preveri če mogoče dobiš pravi rezultat ven
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Fizika ; premo gibanje ( UNI)

Oddelek: Šola
192367 (1626) TheKekec
»

[Fizika] Navpični met

Oddelek: Šola
291662 (1194) jype
»

Fizika... (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
6214363 (11203) MatVZ
»

fizika(naloga)

Oddelek: Šola
302463 (2463) Bela01
»

Štiri naloge iz fizike?

Oddelek: Šola
52809 (2741) Princo22

Več podobnih tem