» »

Intel se podaja v vode Arduina

Intel se podaja v vode Arduina

AnandTech - Na jesenskem IDF-u, ki je potekal med 10. in 13. septembrom v San Franciscu, je Intel med drugim predstavil novo družino procesorjev Quark. Gre za izredno varčne in poceni procesorje, združljive s Pentiumovimi, torej x86 funkcijami, bistveno cenejše in varčnejše celo od Atomov. Namen Quarka je uporaba v različnih samostojnih napravah, ki ne zahtevajo veliko zmogljivosti. Tukaj so mišljena predvsem industrijska okolja, a so potencialni kandidat tudi pametne ure, o katerih se dandanes govori veliko. Bistvena sprememba Intelove strategije v povezavi s Quarkom je podatek, da bodo jedra lahko licencirali zunanji proizvajalci za uporabo na svojih zasnovah sistemskih čipov, podobno, kot to počne ARM.

Pri Intelu nameravajo platformo Quark zagnati s projektom Galileo, ki uporablja čip Quark X1000, katerega delovna frekvenca znaša 400 MHz (brez dinamičnega prilagajanja le-te). Na malo ploščo, ki meri 10,7 x 7,1 cm, so vključili ogromno povezljivosti, 100 Mbit mrežni priključek, miniPCIe režo, opcijska je reža za kartice MicroSD, vključenih je 256 MB delovnega pomnilnika ter 8 MB pomnilnika za shrambo zagonskih datotek, na voljo je priključek JTAG, itd. Dobrodošel je podatek, da je na Galileo kot na gostitelja mogoče prek dveh priključkov USB 2.0 priklapljati druge naprave (miške, tipkovnice, itd.), medtem ko se plošča lahko prek USB 2.0 tudi sama priključi na drugega gostitelja kot USB naprava.

Najpomembneje je, da je Galileo v celoti združljiv z Arduinom, torej bo na njem tekla za Arduino spisana koda, na ploščo pa bo mogoče priključiti za platformo Arduino razvite ščite (ti platformi Arduino omogočajo ožičeno in brezžično mrežno povezljivost, povezovanje z mobilnimi omrežji, dodatne vodno-izhodne priključke, itd.). Prodaja se bo začela novembra, kjer bo ena plošča stala pod 60 dolarji. V primerjavi z Arduinom to niti ni tako slaba cena, če upoštevamo vse povezljivostne možnosti in zmogljivost procesorja. Obenem bo v prihodnjem letu in pol Intel brezplačno razdelil 50.000 primerkov 1000 univerzam po svetu.

Omenimo še, da je bil praktično istočasno v sklopu projekta Arduino najavljen Arduino TRE, ki uporablja najbolj zmogljiv procesor do sedaj, ARM-ov Cortex A8. Gre za sistemski čip Texas Instruments Sitara AM335x, ki deluje pri kar 1 GHz. Dotični model naj bi bil sposoben poganjati polno izdajo Linuxa, a bo dobavljiv šele spomladi 2014. Cena zaenkrat še ni znana.

26 komentarjev

TEDY ::

“The GPIO output pins on Intel® Galileo are provided by an I2C Port Expander that is running at standard mode (100 kHz). Each I2C request to update a GPIO requires approximately 2ms. In addition to software overhead, this restricts the frequency achievable on the GPIO outputs to approximately 230 Hz.”

pff

specing ::

Lahko bi obesili kakšen CPLD na PCI vodilo ... (ali pa en Cortex-M procesor), ne pa ušiv I2C port expander, come on...

MrStein ::

je Galileo v celoti združljiv z Arduinom, torej bo na njem tekla za Arduino spisana koda

Kaj zdaj, je x86 ali ARM?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

_Dormage_ ::

Ni ARM. Ni niti nujno x86.

Zgodovina sprememb…

PrimozR ::

Združljiv je z x86 oz. s Pentium ISA. Pa kaj je problem arhitekture? Pač bodo dali popravek SDK-ja, ki bo kompajlal kodo namesto za ARM za x86. Saj Arduino SDK ni v assemblerju...

donfilipo ::

ukaj so mišljena predvsem industrijska okolja, a so potencialni kandidat tudi pametne ure, o katerih se dandanes govori veliko


Dobro malo za hec. Če pogledam ploščo, bo ura malo velika, ne:))
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

LightBit ::

Ta njihov x86.

PrimozR ::

A ta x86, ki je v obliki atoma za telefone bolj varčen in zmogljivejši od ARMa?

LightBit ::

Tudi, če je res še ne pomeni, da je x86 boljša arhitektura.

PrimozR ::

Jah hitrejša je pa manj porabi. Kaj pa mora biti potem še boljšega, da je boljša arhitektura?

Ne me razumet narobe, obe imata pluse in minuse, x86 res s seboj vleče en kup vlake, ki je ARM-u ni treba, sam je pa splošni konsenz, da je ARM na vseh P/P področjih boljši. Pa očitno ni.

LightBit ::

PrimozR je izjavil:

Jah hitrejša je pa manj porabi.

To je odvisno tudi od implementacije.

PrimozR je izjavil:

Kaj pa mora biti potem še boljšega, da je boljša arhitektura?

Več registrov. Manj navlake.

andromedar ::

PrimozR je izjavil:

Jah hitrejša je pa manj porabi. Kaj pa mora biti potem še boljšega, da je boljša arhitektura?

Ne me razumet narobe, obe imata pluse in minuse, x86 res s seboj vleče en kup vlake, ki je ARM-u ni treba, sam je pa splošni konsenz, da je ARM na vseh P/P področjih boljši. Pa očitno ni.


Očitno? Iz česa je očitno?
Eh?

PrimozR ::

Iz testov, kjer so bili smartphone Atomi hitrejši in bolj varčni od konkurenčnih ARMov?

Lej, a je važno, a ma zadeva 1 al 1000 registrov, če je hitrejša in varčna?

LightBit ::

PrimozR je izjavil:

Lej, a je važno, a ma zadeva 1 al 1000 registrov, če je hitrejša in varčna?

Benchmark ne pokaže vsega. Tukaj se poznajo registri: http://bench.cr.yp.to/results-sha3.html

andromedar ::

Če se prav spomnim (pa lahko da se motim, ampak se mi zdi da ne), je to bil tisti benchmark, kjer je Intel testiral z Antutu, posebej prirejenim in optimiziranim za svoj čip. Pa preveden je bil z Intelovim kompajlerjem. To, da taki test potem ni primerljiv s približno ničemer, so seveda pozabili omeniti.

/ontopic
Ali ima ta Quark X1000 sploh grafiko onboard? Kolikor vidim ne. Pa tudi po zmogljivosti je najbrž tu nekje kot Cortex-M4 ali kaj podobnega...skratka daleč od modernega ARM čipa. Sicer, kolikor vidim ga Intel niti ne vidi ob boku kakemu A9, A15 ipd.
Eh?

mtosev ::

glede, da je tole še bolj švoh od atom cpujev ne vidim smisla v temu:|
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

PrimozR ::

mtosev je izjavil:

glede, da je tole še bolj švoh od atom cpujev ne vidim smisla v temu:|

Ti itak ne vidiš smisla v ničemer, kar ni top of the top of the end. Kar je simpl, če ti PC kupuje mamica.

LightBit je izjavil:

PrimozR je izjavil:

Lej, a je važno, a ma zadeva 1 al 1000 registrov, če je hitrejša in varčna?

Benchmark ne pokaže vsega. Tukaj se poznajo registri: http://bench.cr.yp.to/results-sha3.html

Pogovarjamo se o čipih, ki se nahajajo v telefonih. Pa zanimivo, bashash benchmarke, potem pa enega limaš...

andromedar je izjavil:

Če se prav spomnim (pa lahko da se motim, ampak se mi zdi da ne), je to bil tisti benchmark, kjer je Intel testiral z Antutu, posebej prirejenim in optimiziranim za svoj čip. Pa preveden je bil z Intelovim kompajlerjem. To, da taki test potem ni primerljiv s približno ničemer, so seveda pozabili omeniti.

/ontopic
Ali ima ta Quark X1000 sploh grafiko onboard? Kolikor vidim ne. Pa tudi po zmogljivosti je najbrž tu nekje kot Cortex-M4 ali kaj podobnega...skratka daleč od modernega ARM čipa. Sicer, kolikor vidim ga Intel niti ne vidi ob boku kakemu A9, A15 ipd.

Seveda ga ne, če je konkurenca A9/A15 Atom...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

LightBit ::

PrimozR je izjavil:

LightBit je izjavil:

PrimozR je izjavil:

Lej, a je važno, a ma zadeva 1 al 1000 registrov, če je hitrejša in varčna?

Benchmark ne pokaže vsega. Tukaj se poznajo registri: http://bench.cr.yp.to/results-sha3.html

Pogovarjamo se o čipih, ki se nahajajo v telefonih. Pa zanimivo, bashash benchmarke, potem pa enega limaš...

Samo pravim različni benchmarki pokažejo različne rezultate.
Arduino ni telefon.
Če ti primerjaš grafične benchmarke, te moram spomnit, da te niso x86.

PrimozR ::

Lej, pojamral si 'Ta njihov x86', kar sem razumel kot 'ARM je najboljši. Dal sem ti primer, kjer ni. Jasno mi je, da arduino ni telefon. Jasno mi je, kaj testirajo benchmarki. Ampak še vedno je pa dejstvo, da je v telefonih x86 hitrejši in varčnejši od ARMa (oz. je takrat bil). Pika. Torej očitno ni ARM über alles, kot želite/želijo nekateri pokazati.

andromedar ::

PIPI a maš kaki link do tega testa?
Eh?

LightBit ::

Nikjer nisem niti omenil ARM.
V enem benchmarku, ki ga je izvedel Intel, je bil Atom hitrejši in varčnejši od ARM.
In to je dokaz, da je x86 boljša arhitektura od ARM?

M-XXXX ::

LightBit je izjavil:

Nikjer nisem niti omenil ARM.
V enem benchmarku, ki ga je izvedel Intel, je bil Atom hitrejši in varčnejši od ARM.
In to je dokaz, da je x86 boljša arhitektura od ARM?

Huh? V vseh testih je Intel boljši in varčnejši od ARM-ja. To je dokaz, da je x86 boljši od ARM-ja.

PrimozR ::

http://www.anandtech.com/show/6536/arm-...

http://www.anandtech.com/show/6529/bust...

En Benchmark? Ki ga je naredil Intel? Please...

EDIT: nisi omenjal ARM-a, ampak novica govori o Arduinu, ki pa je ARM. Mislim ne vem, a sem res predaleč sklepal? Glede na to kako braniš ARM na vse pretege (čeprav se motiš), se mi zdi da ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

LightBit ::

So pač enim plačal: https://slo-tech.com/novice/t574002

Arduino ima večinoma AVR, ki je sicer drug razred.
Zakaj pa ne PowerPC ali MIPS?
Pač ne maram x86: Processor register @ Wikipedia

Poleg tega govorim o arhitekturi in ne dejanskem procesorju.
Čist možno, da bi Intel naredil boljši ARM/PowerPC/MIPS procesor.

andromedar ::

PrimozR je izjavil:

http://www.anandtech.com/show/6536/arm-...

http://www.anandtech.com/show/6529/bust...

En Benchmark? Ki ga je naredil Intel? Please...

EDIT: nisi omenjal ARM-a, ampak novica govori o Arduinu, ki pa je ARM. Mislim ne vem, a sem res predaleč sklepal? Glede na to kako braniš ARM na vse pretege (čeprav se motiš), se mi zdi da ne.



Ta test je delal Intelov engineer (tako piše v testu), ki je primerjal jabolka in hruške. Sorry, ampak test SoC-a se naredi na kar najbolj podobnih referenčnih boardih, ne pa na izdelkih za končnega kupca, ki imajo zraven še take zadeve kot so zasloni, wifiji in podobne neumnosti, ki nimajo v takem testu kaj iskat. In kar je še najhujše - poganjajo različne OS-e!
Eh?

PrimozR ::

Nisi prebral testov, kajne?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Aktivni USB podaljšek (za Arduino Mega)

Oddelek: Strojna oprema
234559 (3791) Oldi
»

Intelov kartični računalnik Edison in delujoč prototip 14 nm

Oddelek: Novice / Procesorji
3111437 (8587) WizmoTo
»

Intel se podaja v vode Arduina

Oddelek: Novice / Procesorji
2612219 (7655) PrimozR
»

Teagueduino - Arduino brez lotanja ali programiranja

Oddelek: Novice / Modifikacije
4412320 (9924) Karlos
»

Nov prispevek: Utripajoče LEDice

Oddelek: Novice / Nova vsebina
114260 (2875) roli

Več podobnih tem