» »

EA bo na Originu vračala denar

EA bo na Originu vračala denar

Battlefield 4 boste ob izidu 1. novembra lahko dodobra preizkusili 'zastonj'

vir: The Verge
The Verge - Kupovanje različnih medijev prek spleta je nedvomno udobno. Igre, glasbo, filme, knjige, časopise in druge digitalne dobrine lahko kupite kadarkoli, sredi noči, na praznik oz. za vikend, itd. in jih seveda praktično takoj tudi dobite v uporabo (odvisno od hitrosti interneta). V primeru glasbe težav skorajda ni, saj je velika večina kupcev tako fizičnih kot digitalnih medijev tudi zbirateljev, torej se od zbirke redko ločijo (vsaj v svojem življenju - ravno to je eno izmed največjih vprašanj, kaj storiti z zbirko po smrti). Podobno velja za filme in tudi revije, a se stvari nekoliko zataknejo pri knjigah (tukaj Amazon sicer že omogoča posojanje njihovih e-knjig prijateljem, a seveda z ogromno omejitvami) ter pri igrah. Kupci so bili sploh proti Steamu zelo glasni, da bi morali ponuditi možnost preprodaje. Microsoft bo prav to omogočil s svojo novo konzolo Xbox One, jasno z ogromno omejitvami, a je pri Steamu še vse po starem. Še več, čeprav velika večina trgovin z vsebinami omogoča vračilo denarja po nakupu (Androidov Play Store je pred časom omogočal preizkušanje za 24 ur, zdaj le še za 15 minut), Steam tega ne ponuja.

Bo pa to novost pri enem izmed večjih konkurentov, EA-jevem Originu. V programu, ki so ga poimenovali The Origin Great Game Guarantee, bodo kupci lahko dobili povrnjeno kupnino za igro, ki jo bodo kupili prek spleta. Program seveda pride z omejitvami, začenši z založniki - na voljo bo zgolj pri igrah, katerih založnik je EA. Omejitev je tudi časovna, saj bo povračilo možno prvih 7 dni od nakupa oz. 24 ur od prvega zagona, karkoli bo izpolnjeno prej. V sporočilu za javnost so zapisali, da jim je vseeno za razlog za vračilo, ne glede, če se ta skriva v prešibki grafični kartici, v nezanimivi zgodbi oz. čem drugem. Kot izpostavljajo na The Verge je to prva takšna ponudba v svetu digitalnih trgovin za igre. Blizu pride le Good Old Games, ki ponuja zamenjavo igre z drugo v največ enaki vrednosti v obdobju 7 dni, a le, če namestitvene datoteke igre sploh niso bile prenesene. Največji konkurenti se večinoma držijo Steamovega načela. Zaenkrat.

26 komentarjev

MATiCEK ::

EA se je začel nekaj trudit, prvo Humble Origin Bundle, zdaj to. Zgleda, da vedo kaj delajo ... s tem bundlom so ziher pridobili dober milijon novih uporabnikov origina.

Phantomeye ::

MATiCEK je izjavil:

EA se je začel nekaj trudit, prvo Humble Origin Bundle, zdaj to. Zgleda, da vedo kaj delajo ... s tem bundlom so ziher pridobili dober milijon novih uporabnikov origina.



No ja, not exactly, ker večina iger iz paketa dela na steam.

BBB ::

To zadevo bi morali urediti zakonsko.

MATiCEK ::

Phantomeye je izjavil:

MATiCEK je izjavil:

EA se je začel nekaj trudit, prvo Humble Origin Bundle, zdaj to. Zgleda, da vedo kaj delajo ... s tem bundlom so ziher pridobili dober milijon novih uporabnikov origina.



No ja, not exactly, ker večina iger iz paketa dela na steam.


To je res. Ampak vsi, ko jih jaz poznam in so nabavli bunde so se prijavli na origin zaradi ene igre (Dead Space3). BF3 in Sims3 pa prav tako samo origin :|

Relanium ::

BBB je izjavil:

To zadevo bi morali urediti zakonsko.

Sj EU nekaj dela na tem.
Ampak ameri so pač ameri...

Phantomeye ::

MATiCEK je izjavil:

Phantomeye je izjavil:

MATiCEK je izjavil:

EA se je začel nekaj trudit, prvo Humble Origin Bundle, zdaj to. Zgleda, da vedo kaj delajo ... s tem bundlom so ziher pridobili dober milijon novih uporabnikov origina.



No ja, not exactly, ker večina iger iz paketa dela na steam.


To je res. Ampak vsi, ko jih jaz poznam in so nabavli bunde so se prijavli na origin zaradi ene igre (Dead Space3). BF3 in Sims3 pa prav tako samo origin :|


heh, jst sm sam zato kupu, ker pac lahko :D

dr.Akula ::

Relanium je izjavil:

BBB je izjavil:

To zadevo bi morali urediti zakonsko.

Sj EU nekaj dela na tem.
Ampak ameri so pač ameri...

EU dela (oz. kolikor je meni znano je zakon že v veljavi) na tem da bi lahko naprej prodajal igre, ki jih imaš v klientu.
Sam ne vem kaj točno bi si mislil o tem zakonu glede na to kaj bo prinesel. Ja, rad bi se znebil par iger ki sem jih preigral in jih ne bom nikoli več pognal. Ampak po drugi strani pa, če bo Steam (in drugi klienti) prisiljen v to najbrž ne bo več prazničnih in poletnih razprodaj; kaj bo z igrami ki so jih ljudje kupili v bundlih za đabe, bodo za njih veljala drugačna pravila za prodajo naprej?
Zadnje mesece je itak bilo ogromno odličnih akcij na različnih spletnih straneh tipa GMG, Amazon, GOG, bundli; poleg Steam razprodaj.

Point je, da ne vem v katero smer bi trg šel, če se enkrat res uvede prodaja "rabljenih" digitalnih iger. Vem pa da so igre za PC trenutno poceni kot še nikoli (ker še do pred par let nazaj še pomislil nisem da bi jih kupoval *pirate hat*).
ni podatka

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dr.Akula ()

_Denny_ ::

Kot sem že napisal na eni drugi strani - stvar se bo kar fajn izkoriščala. Kupiš npr. NFS: The Run, ga končaš v 2h 15min (da, tako dolgo traja main story), vrneš z razlogom "ni mi všeč", dobiš denar nazaj oz. vzameš drugo igro za isto ceno, jo spet končaš v manj kot 5h, itd itd...

Mimogrede, na Steamu je možen refund preko Supporta z nekaterimi omejitvami (tako pravijo ljudje s Steam forumov):
a) brez omejitev in brez vprašanj
- preorder igre
- defektne igre (recimo WarZ je bil tak primer)
b) max. trije refundi, po doseženem limitu več ni možno
- igra ne deluje tako kot treba (pod pogojem, da igra nima demo verzije + moraš dokazati, da tvoj sistem dosega oz. presega minimalne zahteve)
- nakup napačne igre (pod pogojem, da je v inventoryju oz. še ni bila nikoli inštalirana in nikoli igrana)
- z dovolj vztrajanja in tečnarjenja se še da iz kakih drugih razlogov ("ni mi všeč" in "naveličal sem se" to niso)

Zdaj se tudi ukvarjajo z implementacijo posojanja iger, a bo to menda bolj omejeno kot demo igre.

@dr.Akula: na Steamu se prodaja rabljenih iger žal ne bo zgodila...z nakupom plačaš samo pravico do igranja ("subscription") in ne igre same, bi pa bilo lepo, če bi uredili trade-in kot ga ima npr. GreenManGaming za njihov Capsule client - igro lahko kadarkoli vrneš in dobiš od par centov do nekaj eur dobroimetja pri nakupu naslednje igre.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

ales85 ::

_Denny_ na izkoriščanje kot si ga ti opisal, sem tudi sam pomislil. Vendar se tukaj izkaže še nekaj drugega. V kolikor je glavna zgodba res samo 2h15m je to tudi svojevrsten problem. Na primer kakšen Diablo 2 ali 3, ki stane 60 EUR ali manj pri iznajdljivosti ter igre v tem žanru ti za to ponujajo stotine ur igranja. Cena na enoto je potem zelo nizka. Torej to bi pokazalo, da mora tudi EA nekaj narediti na sami igralnosti, ne pa le na grafični podobi.

Tr0n ::

Steam bi lahko denar za vrnjeno igro nakazal kar na Steam Wallet, kjer bi ostal v sistemu in tako slej ko prej spet prisel do Valve-a ali developerja. Prodaja "rabljenih" digitalnih iger bo pa se zanimiv topic v naslednjih letih. Tukaj bodo zalozniki in razvijalci se imeli marsikaj za povedat, ne samo ponudniki storitev ala. Steam in Origin. Verjetno bo kar precej omejitev kaj bos lahko prodal in za koliko ter kolikokrat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tr0n ()

Boone ::

_Denny_ je izjavil:


...
@dr.Akula: na Steamu se prodaja rabljenih iger žal ne bo zgodila...z nakupom plačaš samo pravico do igranja ("subscription") in ne igre same, bi pa bilo lepo, če bi uredili trade-in kot ga ima npr. GreenManGaming za njihov Capsule client - igro lahko kadarkoli vrneš in dobiš od par centov do nekaj eur dobroimetja pri nakupu naslednje igre.


Sploh nima veze, kako zadevi rečeš. Ti si *nekaj* kupil in ta *nekaj* bi moral imeti pravico prodati naprej. Pa ni važno, ali ti temu *nekaj* rečeš "license", "subscription", "shameless moneygrab"...
Pač ne boš prodal naprej igre, ampak samo svoj "subscription/license" na to igro, a ne?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Boone ()

[D]emon ::

_Denny_ je izjavil:

Kot sem že napisal na eni drugi strani - stvar se bo kar fajn izkoriščala. Kupiš npr. NFS: The Run, ga končaš v 2h 15min (da, tako dolgo traja main story), vrneš z razlogom "ni mi všeč", dobiš denar nazaj oz. vzameš drugo igro za isto ceno, jo spet končaš v manj kot 5h, itd itd...


Grem stavit, da so na to pomislili, in bodo ustrezne omejitve.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

grizzlybear ::

_Denny_ je izjavil:

Kot sem že napisal na eni drugi strani - stvar se bo kar fajn izkoriščala. Kupiš npr. NFS: The Run, ga končaš v 2h 15min (da, tako dolgo traja main story), vrneš z razlogom "ni mi všeč", dobiš denar nazaj oz. vzameš drugo igro za isto ceno, jo spet končaš v manj kot 5h, itd itd...


Samo ljudje, ki imajo namen na tak način izkoriščat sistem bi igro itak piratizirali. Tako jih EA vsaj prisili, da si namestijo Origin in si ustvarijo račun, kamor jim lahko potem pošiljajo reklame itd ...
Mogoče bo pa kdo vseeno kaj kdaj kupil.

ahac ::

Sploh nima veze, kako zadevi rečeš. Ti si *nekaj* kupil in ta *nekaj* bi moral imeti pravico prodati naprej. Pa ni važno, ali ti temu *nekaj* rečeš "license", "subscription", "shameless moneygrab"...
Pač ne boš prodal naprej igre, ampak samo svoj "subscription/license" na to igro, a ne?

Probaj najprej prodat mesečno za vlak, sezonsko za smučišče, vinjeto za avtoceste, ...
Če bi oni moral dovolit, da ti to prodaš naprej, potem te stvari ne bi več obstajale in bi moral plačevat vsako vožnjo posebej. Enako bo pri igrah, če se jih bo prisililo, da dovolijo preprodajo... vse bo šlo v microtransactions in časovno omejene unlocke. Tisti, ki igre kupujemo za igranje, bomo na slabšem....
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

Mavrik ::

Bullshit. To so samo izgovori, ki jih na veliko kupujete, kar kaže tudi zgodovina.

Noben založnikom ne drži pištole h glavi da te nategnejo z DLCji če se da igro preprodati. V končni fazi se je CoD1 dal preprodati in je še vedno naprintal ogromne količine denarja.

Zakaj tako gladko kupujete te neumnosti od založnikov?
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

FeniksX ::

Pri EA mi gre najbolj na jetra kako vse dvakrat preprlačaš ... npr. BF3 Limited edition je bla v predprodajo 50€ če se ne motim .... po slabem letu dajo za isti dnar ven Premium Edition z vsemi dodatki za 50€ ... čisti nateg folka, da ne omenjam da je folk s Premium meu prednosti na čakalnih vrstah na serverjih

Tr0n ::

Dober makerting. :)

Phantomeye ::

Ljudje se na veliko pritožujejo kako zanič in kratke so moderne igre (AAA naslovi), ampak dejstvo je, da so te igre odraz množice.

igre so bile nekoč boljše, težje, kompleksnejše (v smislu igranja ne vizualnosti), ker je bla ciljna publika drugačna. Niche market, tako kot uporabniki računalnikov.

Pesimist ::

470ur ima moja top igra trenutno in se 1 mesec zivljenskega ciklusa predno jo 14ka nadomesti.
Good bang for the money. Mam tudi take ko sem vse skup 10min spilal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pesimist ()

LitralSM ::

grizzlybear je izjavil:

_Denny_ je izjavil:

Kot sem že napisal na eni drugi strani - stvar se bo kar fajn izkoriščala. Kupiš npr. NFS: The Run, ga končaš v 2h 15min (da, tako dolgo traja main story), vrneš z razlogom "ni mi všeč", dobiš denar nazaj oz. vzameš drugo igro za isto ceno, jo spet končaš v manj kot 5h, itd itd...


Samo ljudje, ki imajo namen na tak način izkoriščat sistem bi igro itak piratizirali. Tako jih EA vsaj prisili, da si namestijo Origin in si ustvarijo račun, kamor jim lahko potem pošiljajo reklame itd ...
Mogoče bo pa kdo vseeno kaj kdaj kupil.

Ker se takih izkoriščevalcev ne da kaznovati in računa blokirati?

_Denny_ ::

LitralSM je izjavil:

Ker se takih izkoriščevalcev ne da kaznovati in računa blokirati?


In kako bodo našli razliko med izkoriščevalcem in človekom, ki išče neko dobro dirkačino, sproba vseh šest Need for Speedov in mu je samo en všeč? Iz subjektivnih ocen reviewov in gameplay videov ne moreš razbrati, če ti bo špil všeč, demo verzije pa so čedalje bolj redke.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

Phantomeye ::

Pesimist je izjavil:

470ur ima moja top igra trenutno in se 1 mesec zivljenskega ciklusa predno jo 14ka nadomesti.
Good bang for the money. Mam tudi take ko sem vse skup 10min spilal.



Dobro, pusti ti japonsko :D Zahodno proizvedene igre mislim :D

LitralSM ::

_Denny_ je izjavil:

LitralSM je izjavil:

Ker se takih izkoriščevalcev ne da kaznovati in računa blokirati?


In kako bodo našli razliko med izkoriščevalcem in človekom, ki išče neko dobro dirkačino, sproba vseh šest Need for Speedov in mu je samo en všeč? Iz subjektivnih ocen reviewov in gameplay videov ne moreš razbrati, če ti bo špil všeč, demo verzije pa so čedalje bolj redke.

Menda bi že znali za lastne igre določiti nek okviren čas, v katerem obrneš SP. Pa naj nastavijo, da se vrnitev igre ob 75% času igranja na določeni težavnosti odrazi z banom.
Volk sit, koza cela.

Dzombic ::

470ur ima moja top igra trenutno in se 1 mesec zivljenskega ciklusa predno jo 14ka nadomesti.
Good bang for the money. Mam tudi take ko sem vse skup 10min spilal.


Mislim, da je mel v mislih Fifo, Pes online ni to to.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dzombic ()

[D]emon ::

_Denny_ je izjavil:

LitralSM je izjavil:

Ker se takih izkoriščevalcev ne da kaznovati in računa blokirati?


In kako bodo našli razliko med izkoriščevalcem in človekom, ki išče neko dobro dirkačino, sproba vseh šest Need for Speedov in mu je samo en všeč? Iz subjektivnih ocen reviewov in gameplay videov ne moreš razbrati, če ti bo špil všeč, demo verzije pa so čedalje bolj redke.


Jebiga, noben sistem ni popoln in zmeri bodo zrtve.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Phantomeye ::

Dzombic je izjavil:

470ur ima moja top igra trenutno in se 1 mesec zivljenskega ciklusa predno jo 14ka nadomesti.
Good bang for the money. Mam tudi take ko sem vse skup 10min spilal.


Mislim, da je mel v mislih Fifo, Pes online ni to to.


a ni final fantasy :P


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Epic Games Store (strani: 1 2 3 415 16 17 18 )

Oddelek: Igre
899149668 (1350) Furbo
»

Denuvo: posledice (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Igre
19532773 (27378) kitl76
»

Razvijalci takoj ob izidu poslali na internet še malo pokvarjen torrent (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Igre
9927634 (21717) Gregor P
»

Amazon pripravlja izposojo e-knjig (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
8327913 (25534) frudi
»

Zakaj igre stanejo $60? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Igre
667688 (5431) BigWhale

Več podobnih tem