» »

Matematika FRI vs FS?

Matematika FRI vs FS?

Velki ::

Ob prvem vpisu sem se vpisal na FS, saj sem mislil da bom imel za FRI premalo točk(končal program tehnik računalništva). Zdaj sem pa ugotovil da bi komot prišel tudi v drugo na FRI(sem dosegel veliko več točk kot sm mislil da jih bom) in zdaj bi rad vedel težavnosti matematike na obeh. Nikoli še nisem popravljal avta oz. delal karkoli v zvezi s strojništvom, vendar mislim da bi me to veliko bolj veselilo kot računalništvo. No, da preidem k pointu, vem da je na FRI matematika lažja, vendar zdaj me zanima za kolikšen faktor(z logičnega vidika)? V srednji šoli mi matematika ni delala nikakršnih težav, vendar se zavedam da je fakulteta popolnoma drugi svet. Sprašujem pa za na obeh VSŠ smer ne UNI in sicer v Ljubljani. Vem da je že takih tem veliko, vendar nisem dobil nobene da bi direktno primerjali FRI vs FS, zato me zanimajo mnenja od tistih, ki vedo kaka je snov na obeh.
  • spremenil: Velki ()

Pro_moted ::

Ni res. Na FRI bo sigurno matematika težja. Na strojništvu jo rabiš bolj za podkrepitev Mehanike ( tekočin, statike, dinamike , kinematike, kinetike, fizike itd. ).Pa še en dobronameren nasvet, pa vzami ga resno. Če imaš možnost se vpiši na UNI. Ker stopnja težavnosti na FS MB je enaka, vendar ima UNI lepše razporejen urnik in predmete večkrat razdeljene. Npr. na VSŠ smo imeli matematiko 1 in 2, na UNI so imel 1, 2, 3, 4, s tem da smo obdelali enako snov, le da so na UNI programu snov dobili razloženo bolj v podrobnosti ( kar je, vsaj za mene, prednost). Trenutno sem pred diplomo in če bi se še enkrat vpisoval bi šel sigurno UNI. Z bolonskim sistemom se je marsikaj spremenilo ( nista zastoj oba programa v istem, 6.2 razredu izobrazbe), ampak še vedno tretirajo UNI program za svet, VSŠ pa kot pomožnega. Z obeh pa greš komot potem na drugo stopnjo. Boš pa imel na VSŠ več inženirskih predmetov ( namesto tistih matematik 3, 4 in mehanike 3,4 ) kar naredi študij bolj zanimiv. Vsekakor pa če želiš lažjo matematiko potem greš na strojno, ampak tukaj bo pa pri Mehaniki trda predla ( predvsem pri Hidromehaniki :D )
AMD FX8120;GB 990FXA-UD3
FirePro V4900 ;Corsair Vengance 16Gb
XFX 650W;Corsair Force GT, Asus Xonar DGX

Velki ::

Ja če je to res potem pa bom kar ostal vpisan na strojno, saj kot sem bral se vsi strinjajo da je tam najtežji predmet matematika. Hvala za odgovor, bi pa prosil še za kako mnenje saj težko verjamem da ima FRI težjo mat kot FS(to sklepam iz tega kar sem bral na forumih). Ja za UNI ali VSŠ mislim da bom kar na VSŠ ostal, ker pravtako kot sm jaz slišal si tam bolj sposoben za delo, če ne greš še magisteri naprej naredit(99% da ga, če končam fakulteto ne bom šow delat).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Velki ()

xardas ::

Količina obravnavane snovi, pri "goli" matematiki, je, po mojem, na obeh fakultetah podobna (Taylorjeve vrste, DFT, diferencialne enačbe, višji odvodi,...). Seveda imajo strojniki več matematike iz razloga, ki ga je že navedel Pro moted. Zahtevnost vseh predmetov je s prihodom Bolonjskega sistema manjša (v smislu težavnosti izpitnih nalog. Glede na to, da se program izvaja že 4 leta, imaš na voljo tudi naloge iz preteklih let, s pomočjo katerih lažje opraviš izpite).

Na FRI se z matematiko srečaš pri Analizi, Diskretnih strukturah, Linearno algebro, in ostalih predmetih. Navedeni trije predstavljajo temelj matematičnega znanja na tej fakulteti, na katerem svoje znanje potem nadgrajuješ. Na drugi stopnji imaš še predmete, kakršni so:
*Matematika II, kjer se 3/4 semestra učiš napredno linearno algebro, na koncu pa ti pokažejo še kako zadevo iz analize.
*Algoritmi, kjer se učiš časovno ( = matematično) analizirati različne algoritme in napredne podatkovne strukture.
*Računalniški sistemi (osnove elektrotehnike)
*Računalniška topologija
*Diskretne strukture
*Kriptografija in računalniška varnost
* ostali predmeti.

sennheiser ::

Odvisno kaj ti leži. Dejstvo pa je da je pri obeh faksih matematika za prvi letnik, ko se šele navajaš na vse skupaj zelo težka. Pač matematika je tako ali ti leži ali ti pa ne. Naučit se jo je sicer mogoče do neke mere. Moj predlog je da pejt tisto kar te veseli. Ker če ti ni strojništvo, potem ti bo use težje! Ne glede na stopnjo težavnosti matematike. Kr matematika pač je osnova.

celada ::

Velki je izjavil:

Ob prvem vpisu sem se vpisal na FS, saj sem mislil da bom imel za FRI premalo točk(končal program tehnik računalništva). Zdaj sem pa ugotovil da bi komot prišel tudi v drugo na FRI(sem dosegel veliko več točk kot sm mislil da jih bom) in zdaj bi rad vedel težavnosti matematike na obeh. Nikoli še nisem popravljal avta oz. delal karkoli v zvezi s strojništvom, vendar mislim da bi me to veliko bolj veselilo kot računalništvo. No, da preidem k pointu, vem da je na FRI matematika lažja, vendar zdaj me zanima za kolikšen faktor(z logičnega vidika)? V srednji šoli mi matematika ni delala nikakršnih težav, vendar se zavedam da je fakulteta popolnoma drugi svet. Sprašujem pa za na obeh VSŠ smer ne UNI in sicer v Ljubljani. Vem da je že takih tem veliko, vendar nisem dobil nobene da bi direktno primerjali FRI vs FS, zato me zanimajo mnenja od tistih, ki vedo kaka je snov na obeh.



Matematika na obeh faksih ni nevem koliko težavna. Več kot redno obiskovanje vaj in predavanj ne rabiš.

Mavrik ::

Je pa res da če ne maraš matematike nimaš na FRIju kaj iskati. Vse zahtevnejše CS stvari so v taki ali drugačni obliki močno povezane z matematiko.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

celada ::

Mavrik je izjavil:

Je pa res da če ne maraš matematike nimaš na FRIju kaj iskati. Vse zahtevnejše CS stvari so v taki ali drugačni obliki močno povezane z matematiko.


Enako velja za strojno. ;)

Isotropic ::

Nikoli še nisem popravljal avta oz. delal karkoli v zvezi s strojništvom


hahahah
ce to pricakujes od fs, se kar izpiši.

Pro_moted ::

celada je izjavil:

Mavrik je izjavil:

Je pa res da če ne maraš matematike nimaš na FRIju kaj iskati. Vse zahtevnejše CS stvari so v taki ali drugačni obliki močno povezane z matematiko.


Enako velja za strojno. ;)


Pa ne toliko.Pri strojni je dovolj da znaš dobro odvode, integrale, matrike, vektorje, da odlično znaš algebro polek srednješolske matematike seveda. Bolj kot ne ,je matematika v strojništvu pripomoček in ni takega poudarka na njej ( vsaj na prvi stopnji ne) . Ne rabiš naprednih algoritmov, statistike itd., računalničarji so pomoje z matematiko bolj na "ti". Še vedno je v strojništvu bolj pomembno razumevanje mehanike in podobnih ved. V novejših časih pa itak numerika seka, ampak mi smo še vedno v časih Jožefa Štefana in se ukvarjamo predvsem s preračunavanjem primitivnih teles, saj je za kaj bolj kompleksnega človeška glava prepočasna.
AMD FX8120;GB 990FXA-UD3
FirePro V4900 ;Corsair Vengance 16Gb
XFX 650W;Corsair Force GT, Asus Xonar DGX

celada ::

Prosim? Od kdaj ne nucaš statistike na strojni? Mehanika je sama matematika saj ni nič drugega kot obračanje tenzorjev in koordinatnih sistemov, prav tako za numeriko potrebuješ precejšne znanje matematike. Sploh nebom omenjal dinamike, kjer če nisi na ti z matematiko sploh nimaš kaj za praskat. Naprednih algoritmov se pa ne učiš ampak zaradi tega, da strojniki niso tako na ti z matematiko kot FRIjevci je pa tudi mal bosa :)

Mavrik ::

Dobro no, ni treba zdaj meriti tičev okoli. Moj point je samo bil da je večina CS naprednih stvari, ki se uči proti koncu FRIja (in glavni razlog zakaj bi sploh hotel iti na FRI) v bistvu samo matematičnih enačb, ki jih poračunaš. Od računalniškega vida, umetne inteligence, 3d grafike in tako dalje. Tako da če iščeš faks, kjer po prvem letniku matematike in enačb več ne boš videl je to slaba izbira.
The truth is rarely pure and never simple.

Velki ::

Sepravi neke bistvene razlike v težavnosti ni. Hvala za odgovore.

lebdim ::

na smereh z matematiko in računalništvom se izvajajo taki predmeti kot so ANALIZA, ALGEBRA, TOPOLOGIJA, DISKRETNE STRUKTURE, RAČUNALNIŠKA MATEMATIKA, ALGORITMI IN PODATKOVNE STRUKTURE, RAČUNALNIŠKE KOMUNIKACIJE, UPORABNIŠKA PROGRAMSKA OPREMA, SISTEMSKA PROGRAMSKA OPREMA, PROGRAMIRANJE ipd.
skoraj izključno vsi predmeti vsebujejo matematične vsebine, tako da se na FRI matematiki ne moreš izognit pri skoraj nobenem predmetu ...

Pro_moted ::

celada je izjavil:

Prosim? Od kdaj ne nucaš statistike na strojni? Mehanika je sama matematika saj ni nič drugega kot obračanje tenzorjev in koordinatnih sistemov, prav tako za numeriko potrebuješ precejšne znanje matematike. Sploh nebom omenjal dinamike, kjer če nisi na ti z matematiko sploh nimaš kaj za praskat. Naprednih algoritmov se pa ne učiš ampak zaradi tega, da strojniki niso tako na ti z matematiko kot FRIjevci je pa tudi mal bosa :)


In koliko in kje rabiš statistiko na tej stopnji ( pogovarjamo se o šoli, ne o strojništvu nasploh, ker je preobširno)? Za dobro poznavanje Mehanike pa matematika ni ključnega pomena, je bolj važno da razumeš sile, napetosti itd., tistih par odvodov in integralov pa obračanje ulomkov pa ve vsak. Pri vsakem izpitu Mehanike lahko imaš zraven matematične formule in jih ni treba na pamet znat (večino si itak zapomniš, so pa nekatere formule ki jih rabiš redko in je dobro če se ni treba tistega piflat).
AMD FX8120;GB 990FXA-UD3
FirePro V4900 ;Corsair Vengance 16Gb
XFX 650W;Corsair Force GT, Asus Xonar DGX

Zgodovina sprememb…

driver_x ::

Naj pove kdo, ki je hodil na oba faksa (in ju po možnosti končal).

Pro_moted ::

Takih je verjetno malo :D sploh z izpolnjenim pogojem navedenim v oklepaju :D
AMD FX8120;GB 990FXA-UD3
FirePro V4900 ;Corsair Vengance 16Gb
XFX 650W;Corsair Force GT, Asus Xonar DGX

driver_x ::

Potem pa nimamo prav dosti možnosti za kakšen kredibilen odgovor. Sicer pa OPu priporočam, naj gre študirati tisto, kar ga bolj zanima.

celada ::

Pro_moted je izjavil:

celada je izjavil:

Prosim? Od kdaj ne nucaš statistike na strojni? Mehanika je sama matematika saj ni nič drugega kot obračanje tenzorjev in koordinatnih sistemov, prav tako za numeriko potrebuješ precejšne znanje matematike. Sploh nebom omenjal dinamike, kjer če nisi na ti z matematiko sploh nimaš kaj za praskat. Naprednih algoritmov se pa ne učiš ampak zaradi tega, da strojniki niso tako na ti z matematiko kot FRIjevci je pa tudi mal bosa :)


In koliko in kje rabiš statistiko na tej stopnji ( pogovarjamo se o šoli, ne o strojništvu nasploh, ker je preobširno)? Za dobro poznavanje Mehanike pa matematika ni ključnega pomena, je bolj važno da razumeš sile, napetosti itd., tistih par odvodov in integralov pa obračanje ulomkov pa ve vsak. Pri vsakem izpitu Mehanike lahko imaš zraven matematične formule in jih ni treba na pamet znat (večino si itak zapomniš, so pa nekatere formule ki jih rabiš redko in je dobro če se ni treba tistega piflat).


Odvisno od same smeri toda vsak strojnik se spozna s statistiko pri naključnih pojavih (mehaniki potem smo imeli še precejšno mero statistike pri efektivnosti proizvodov). Matematika je ključnega pomena za razumevanje tistih lepih teoretičnih izpeljav, ki jih moraš znati na teoretičnem delu izpita iz višje trdnosti ali pa kakega seminarja pri stabilnosti konstrukcij (bi rad videl kaj bi porekli tisti moji kolegi, ki so imeli športne seminarje pri tem predmetu o neznanju matematike). Na sploh višje po letnikih si pa bolj v mehanski smeri si več moraš znati matematike. Saj ni nevem kako teško (s kako čisto matematiko se ne more primerjati ) toda kar sem videl od FRI matematike je blo meni tam tam. Je pa res, da nevem kako poteka sedaj program po trenutni bolonjski stopnji.

Pro_moted je izjavil:

Takih je verjetno malo :D sploh z izpolnjenim pogojem navedenim v oklepaju :D


Bo kr res :))

darkkk ::

Pro_moted je izjavil:

celada je izjavil:

Prosim? Od kdaj ne nucaš statistike na strojni? Mehanika je sama matematika saj ni nič drugega kot obračanje tenzorjev in koordinatnih sistemov, prav tako za numeriko potrebuješ precejšne znanje matematike. Sploh nebom omenjal dinamike, kjer če nisi na ti z matematiko sploh nimaš kaj za praskat. Naprednih algoritmov se pa ne učiš ampak zaradi tega, da strojniki niso tako na ti z matematiko kot FRIjevci je pa tudi mal bosa :)


In koliko in kje rabiš statistiko na tej stopnji ( pogovarjamo se o šoli, ne o strojništvu nasploh, ker je preobširno)? Za dobro poznavanje Mehanike pa matematika ni ključnega pomena, je bolj važno da razumeš sile, napetosti itd., tistih par odvodov in integralov pa obračanje ulomkov pa ve vsak. Pri vsakem izpitu Mehanike lahko imaš zraven matematične formule in jih ni treba na pamet znat (večino si itak zapomniš, so pa nekatere formule ki jih rabiš redko in je dobro če se ni treba tistega piflat).


Tule ga precej biksaš.
Kot matematik ti povem, da je mehanika prav ena sama navadna matematika in nič drugega. Sile = vektorji, napetosti = tenzorji, vse skup je zapakirano v eno lepo dozo analize in linearne algebre, če si bil pa na matematiki ali fiziki pred 10 in več leti pa še kake tenzorske analize in podobnih pizderij. Resno precej drug (višji) nivo od raznih diskretnih struktur, teorij grafov ipd.

Tko no, ne sodit mehanike po fiziki na FRI, k jo rešiš s kalkulatorjem (brez papirja)

lebdim ::

dejte se nehat kregat zarad matematike ... povsod na naravoslovnih faksih brez nje ne gre :D
zame sta bili tako fizika kot kemija skoraj matematika, sej so ble sam formule, ... :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lebdim ()

Velki ::

Če kdo naleti na to temo in se sprašuje kakšna je težavnost matematike na PAP programu lahko rečem le brez skrbi, je le rahlo težja od srednje šole (zelo podobna gimnazijski matematiki), jaz sem imel v srednji tehniški šoli 4, prvi letnik PAP pa sem imel tehniško matematiko 1 oceno 10, tehniško matematiko 2 pa 9, učil pa sem se le v povprečju 5 ur pred kolokviji. Tako da če vas skrbi matematika vam je lahko ta skrb odveč če letnika ne boste naredili je zelo majhna verjetnost da se bo to zgodilo zaradi matematike. Če izbiraste med FS in FE vam toplo priporočam FE saj je ta kot berem tu na internetu precej kvalitetnejša.
LP in brez skrbi.

Pro_moted ::

Če hočeš kvalitetno matematiko in te le ta zanima , potem greš studirat matematiko , al kako ?
Če si super matematik, še ne pomeni da si dober inženir.Mam enega kolega, ki je bil ultra super v matematiki, samo 10ke so padale, sedaj v praksi nikakor ni mogel izračunati volumna stožca. Ja, postavljen integral na papirju pa izračuna v tisočinki sekunde.

Drugače se pa strinjam, ni nekih problemov z matematiko ne na PAP in ne na RRP na 1. stopnji in zaradi tega naj ne bo nikogar strah in se naj kar pogumno vpiše. Edinko kar lahko zaškriplje je Mehanika tekočin :)
AMD FX8120;GB 990FXA-UD3
FirePro V4900 ;Corsair Vengance 16Gb
XFX 650W;Corsair Force GT, Asus Xonar DGX

technolog ::

No, če ne zna zapisat volumna stožca kot integral, potem mu pa sam boh pomaga.

o3n3o ::

Sem iz FRI in imam veliko prijateljev na FS. Matematika je na strojni težja, vsaj glede na čas, ki so ga morali vložiti za uspešno dokončanje.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Študent naj bo ali Kako in kam na fakulteto!!! (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Šola
466341191 (3383) nejc_nejc
»

Fakulteta za strojništvo ali elektrotehniko??? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Šola
16449566 (28077) Unknown_001
»

Izbira med FRI, FE in FS

Oddelek: Šola
127049 (5864) lemonaid
»

FMF-razlika med čisto in praktično mat. (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
7215635 (12603) žana
»

Srednja strojna šola ali Gimnazija?

Oddelek: Šola
225698 (5049) Mateja987

Več podobnih tem