» »

FMF-razlika med čisto in praktično mat.

FMF-razlika med čisto in praktično mat.

«
1
2

Gorthol ::

Vem da je podobnih tem veliko ampak me zanima kakšna je razlika med čisto matematiko in praktično in pri kateri gre bolj za uprabljanje znanja in ne samo znat formule in zakone na pamet.

Hvala za odgovor.
:)

WarpedGone ::

ne samo znat formule in zakone na pamet.

Na FMF tega ni niti v kleti.
Zbogom in hvala za vse ribe

Gorthol ::

Sm se malo čudno izrazil mislu sm pri kateri morš bl razumet (vem da moreš pr obeh zastopit in razumet pa useeno morebi ena razlika čene bi se obe enako klicale)

pa ne mi zamert če ne vem takih stvari :D

Moivre ::

WarpedGone je izjavil:

ne samo znat formule in zakone na pamet.

Na FMF tega ni niti v kleti.


Bravo. Se popolnoma strinjam. Sicer novih programov ne poznam vendar po moje je ta "praktična matematika" tisto, kar smo svoje čase imenovali uporabna matematika, "čista" pa teoretična. Znat "formule in zakone" pa je začetek na obeh smereh!

JCD ::

Ne bo držalo. Praktična matematika je stari VSŠ. Čista matematika oziroma bolonjska matematika UNI pa sta uporabna in teoretična smer skupaj ;). Seveda je jasno, da je težavnost pri UNI višja kot pri VSŠ...

overlord_tm ::

WarpedGone je izjavil:

ne samo znat formule in zakone na pamet.

Na FMF tega ni niti v kleti.


+1

Prakticna je VSS, navadna je UNI, torej je glavna razlika v tem. Matematika je pa ze sama po sebi tako abstraktna, da ce se jo gres na pamet ucit si pogorel. Ce pa stvar razumes, jo bos pa znal tudi uporabiti, neglede na to kako teoreticna je.

WarpedGone ::

Matematika je pa ze sama po sebi tako abstraktna, da ce se jo gres na pamet ucit si pogorel.

V bistvu je reč tko huda, da če se človek sprašuje katera izmed obeh je lažja (aka manj učenja na pamet), sta skoraj sigurno zelo verjetno obe pretežki zanj.

Če pa že moraš, svetujem uporabno in potem podiplomc na ekonomiji, smer aktuarstvo. Če spelješ, te čaka cca 4000 neto in dodatki.
Zbogom in hvala za vse ribe

whatever ::

Naj kr proba, če ga kolkertolk zanima. Zgubit nima kej. Za šoferja lahk še zmeri greš.

Aldo ::

Mene pa zanima koliko je težek študij matematike (UNI) tako informativno. Sicer sem šele tretji letni, a sem skoraj popolnoma odločen, da želim študirat matematiko. Predmet mi v šoli (gimnazija) ne dela problemov, dejansko se mi ga ni treba popolnoma nič učiti in dobivam petice. To po mojem mnenju seveda ni merilo, saj sem slišal, da je šola zelo težka. Zato me zanima, koliko možnosti imam, da naredim študij. Ali je treba biti nadpovprečno pameten za ta faks ali ga je mogoče narediti s trdim delom?

overlord_tm ::

Oboje? Nadpovprecno pameten moras biti za vsak resen faks. Pomemben podatek je tudi na kateri srednji soli dobivas petice. Jaz v srednji nisem imel nikoli 5 matematike, pa imam sedaj na FRI-ISRM (taka smer, kjer imas matematiko na FMF) boljse ocene kot sem jih imel v srednji :)

Verjetno je najtezji faks, ce odstejes razne fakse kjer moras znati knjigo dobesedno na pamet. Odvisno kaj ti lezi, nekaterim razumevanje, drugim ucenje na pamet. Jaz sigurno nebi naredil MF :)

Ena stvar, ki sem so jo naucil je, da knjige za matematiko niso debele, se pa berejo veliko pocasneje kot druge :). Ni redko, da porabis cel dan ali vec da pokapiras dve strani v knjigi.

Ce te stvar zanima, bos naredil. Ampak vediti moras, da ta matematika, ki se uci na FMf je dalnja sorodnica tiste iz srednje sole. Ponovitev srednje sole je en del 1. semestera 1.letnika, potem pa pridejo nove reci.

Gorthol ::

Mene zlo zanima matematika, sm že sam gledal za knjige pa nism našel nič pametnega, če ma kdo kakšen nasvet za kako fajn knjigo. Drgač sm v 3 let gimnazije in imam same petice razen statistike v 1 letniku.
Zanima me še ena stvar, tekmovanja iz matematike in logike kakšna je težavnost teh tekmovanj, pa prosm upoštevajte znanje iz 3 let.

Aldo ::

Ce te stvar zanima, bos naredil.

To mi je všeč :).

Ampak vediti moras, da ta matematika, ki se uci na FMf je dalnja sorodnica tiste iz srednje sole.

Se popolnoma zavedam in niti ne pričakujem, da bo kako drugače.

No da še malo bolj razjasnim, česa se bojim:D:

Celo življenje sem bil povprečen v matematiki, ni mi bila všeč, vendar sem nekako speljal skozi. V srednji šoli sem celo nekajkrat potreboval inštrukcije (zaradi lenobe). Šele leto nazaj mi je matematika postala všeč. Tako sem ugotovil, da se mi ni treba učit, če me stvar zanima. Kmalu mi je zrastel ego in sem si mislil, da sem najbolj pameten. Ko me je profesorica povabila na matematično tekmovanje, pa sem padel na trda tla, hehe. Najprej nisem znal rešiti nobene naloge, potem mi je nekaj le uspelo spackati, a vseeno. Od tod izvira ta 'strah'. Bojim se, da ne glede na to, koliko se bom trudil, mi bo še vedno malo zmanjkalo (pamet).

Rahel offtopic: Ali mi lahko kdo predlaga kakšen način, kako postati boljši pri reševanju nalog, kakršne so na matematičnih tekmovanjih?

overlord_tm ::

Knjiga: Visja matematika I, Ivan Vidav.

Kako postat boljsi? Resis vec nalog :)

whatever ::

Ta knjiga je zelo zajebana in zelo debela, sem si jo sposodil enkrat davno, torej verjetno je na nivoju FMF. Na nivoju FRI/FERI je bolj kakšna Mizori-Oblak, ki je v primerjavi z Vidavom nekako kot Golf proti Maybachu. Pavlina Mizori-Oblak podaja kuharske recepte reševanja nalog (ki jih seveda moraš razumet in pokapirat), pri Vidavu gre pa na dolgo in široko razlaganje teoretičnih temeljev z bolj malo prakse.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: whatever ()

WarpedGone ::

@Aldo:
Če si šele sred srednje šole, to da si bil "celo življenje povprečen v matematiki" ne pomeni veliko oz. skoraj nič. Važno je česa si sposoben trenutno in česa boš sposoben čez leto ali dve, ko nameravaš zagriznit v FMF :) Glavno je, al boš našu energijo in "užitek" v študiju teh konceptov. Kot že omenjeno, študij matematike ma bore malo skupnega z matematikov v srednji. Ime in prvih nekaj tednov, pol se gre pa v globine in širine.
Zbogom in hvala za vse ribe

whatever ::

Jst bi mu priporočal, če je sredi srednje šole, naj odjebe druge predmete in jih ima magari 2, ampak če misliš it na FMF, že zdej pejd juter v knjižnico in si sposodi najprej Pavlina Mizori-Oblak pa predeluj doma, pol pa prešalti na Vidava.

sherman ::

Matematika je pa ze sama po sebi tako abstraktna, da ce se jo gres na pamet ucit si pogorel.

V bistvu je reč tko huda, da če se človek sprašuje katera izmed obeh je lažja (aka manj učenja na pamet), sta skoraj sigurno zelo verjetno obe pretežki zanj.

Joj no, kaj strasis cloveka :). Matematika ni nek bav bav. Naucis se je kot vsega drugega, samo potreben je cas. Z abstraknostjo je pa tudi bolj tako. So predmeti in so predmeti. Je razlika med izreki iz teorije kategorij (npr. kratka lema o petih :)), ki so res malo bolj abstrakni in pa zacetnimi analizami, ki so dosti bolj racunske in zemeljske ali numericnimi predmeti in podobno. Financna matematika pa tako ali tako nima nic resnih predmetov :).

Razumevanje je tudi precenjeno. Ce dovolj casa sedis in zres v nekaj se tistega navadis in postane jasno za kaj je uporabno in kako uporabit. Seveda cas niha od posameznika do posameznika.

Ena stvar, ki sem so jo naucil je, da knjige za matematiko niso debele, se pa berejo veliko pocasneje kot druge :). Ni redko, da porabis cel dan ali vec da pokapiras dve strani v knjigi.

Ne vem katere knjige ti uporabljas in kaksen je tvoj kriterij deblosti, ampak meni se jih je vecina zdela kar debelih.

Ta knjiga je zelo zajebana in zelo debela, sem si jo sposodil enkrat davno, torej verjetno je na nivoju FMF.

Uh, ta knjiga ni nek vrhunec tezavnosti. Sploh pa snov, ki jo obravnava, spada v osnove.

Jst bi mu priporočal, če je sredi srednje šole, naj odjebe druge predmete in jih ima magari 2, ampak če misliš it na FMF, že zdej pejd juter v knjižnico in si sposodi najprej Pavlina Mizori-Oblak pa predeluj doma, pol pa prešalti na Vidava.

Zakaj le? Se da cisto lepo sproti.

Gorthol ::

Kako je pa s tekmovanji v gimnaziji. kakšna je težavnost glede na to da si v 2-3 letniku a se lahko primerja z FMF.
Pa prosm ne pisat kuk sm neumen ka to sprašujem, če zdej rešiš več ku pou nalog na tekmovanju a boš pole na FMF pokapiru lažje al se tega ne da primerjat.

JCD ::

Se kar strinjam s tem kar je napisal sherman.

sherman je izjavil:

Financna matematika pa tako ali tako nima nic resnih predmetov :).


No, saj imajo analizo, pa verjetnost (res manjka algebra pa topologija). Vseeno sem se moral nasmejati tej izjavi :D. [Potem sem pa pogruntou kdu si ;).]

WarpedGone ::

Razumevanje je tudi precenjeno. Ce dovolj casa sedis in zres v nekaj se tistega navadis in postane jasno za kaj je uporabno in kako uporabit. Seveda cas niha od posameznika do posameznika.

Sej v tem je keč. Večina ljudi ne zmore sedet tolk dolgo, kot bi morala, da bi skapirala. Zato večina ljudi ni primerna za matematiko, kjer tut precej nadarjeni sedijo relativno dolgo v primerjavi s katerimi drugimi faksi/zadevami.
Zbogom in hvala za vse ribe

whatever ::

sherman je izjavil:


Uh, ta knjiga ni nek vrhunec tezavnosti. Sploh pa snov, ki jo obravnava, spada v osnove.

Zakaj le? Se da cisto lepo sproti.


Mah, sej kaj dosti je nisem bral. Kolikor se spomnim, je čisto teoretična, od prakse maš pa sicer neke naloge, ampak samo z rešitvijo, brez postopka. Mogoče jih znaš celo rešit potem, če se pretolčeš skozi 300 strani teorije. Se da sproti? Jah, ne vem...moje izkušnje so drugačne. Tekmovanja v 3. letniku gimnazije ne povejo nič; faks je predvsem drugačen sistem dela, pogosto tudi z drugačnim načinom življenja. Če ti bo cilj 6tka na izpitu, potem se mogoče da sproti, če si pa taka budala kot jst, ki hočem, da mi je vse u nulo jasno in delam z 9tkami, boš pa pri 27 letih še zmeraj študent.

Aldo ::

A ve kdo za kako dobro knjigo z vajami, podobnimi tistim na tekmovanjih (lahko tudi v angleščini)?

sherman ::

whatever je izjavil:

Mah, sej kaj dosti je nisem bral. Kolikor se spomnim, je čisto teoretična, od prakse maš pa sicer neke naloge, ampak samo z rešitvijo, brez postopka. Mogoče jih znaš celo rešit potem, če se pretolčeš skozi 300 strani teorije. Se da sproti? Jah, ne vem...moje izkušnje so drugačne. Tekmovanja v 3. letniku gimnazije ne povejo nič; faks je predvsem drugačen sistem dela, pogosto tudi z drugačnim načinom življenja. Če ti bo cilj 6tka na izpitu, potem se mogoče da sproti, če si pa taka budala kot jst, ki hočem, da mi je vse u nulo jasno in delam z 9tkami, boš pa pri 27 letih še zmeraj študent.

V tej knjigi so prakticno osnove analize (plus se nekaj malega ostalih stvari) in to IMO ne bi smelo biti nekaj zelo zahtevnega na katerikoli fakulteti. Za naloge imas zbirke vaj, za recepte pa prirocnike.
In ja, da se vse lepo sproti, brez nekajletnih predpriprav in to ne s 6 ampak prakticno z 10.

A ve kdo za kako dobro knjigo z vajami, podobnimi tistim na tekmovanjih (lahko tudi v angleščini)?

Obstajajo zbirke nalog iz prejsnjih tekmovanj z resitvami. Poglej na dmfa zaloznistvo.

sherman ::

Gorthol je izjavil:

Kako je pa s tekmovanji v gimnaziji. kakšna je težavnost glede na to da si v 2-3 letniku a se lahko primerja z FMF.

Zelo veliko podobnosti ni. Predvsem je vse odvisno od kolicine vlozenega dela/resenih nalog. Direktno primerjat tezavnost je tezko, ker so cisto drugi tipi nalog.

overlord_tm ::

Debela knjiga je 300+ strani. Kolegi z drugih faksov majo za povedat zgodbe o veliko debelejsih knjigah. No, verjetno je dosti studentskega jambranja in pretiravanja glede debeline knjig, ampak za MF sem videl kako to izgleda, in so debele :)

lexios ::

Zanima me še ena stvar, tekmovanja iz matematike in logike kakšna je težavnost teh tekmovanj, pa prosm upoštevajte znanje iz 3 let.


Zelo veliko podobnosti ni. Predvsem je vse odvisno od kolicine vlozenega dela/resenih nalog. Direktno primerjat tezavnost je tezko, ker so cisto drugi tipi nalog.


Tip nalog je relativno podoben, sicer precej prilagojen nivoju znanja! Bistvena razlika je v samem načinu reševanja, za lažjo predstavo: isti tip naloge lahko rešiš v 3 vrsticah z uporabo matematike v Vidavu I in II ali pa s približki in komplikacijami na 2 straneh le z uporabo znanja srednješolske matematike... Trik nalog na kolikvijih je sicer bolj kot v težavnosti v tem, da obvladaš omenjeno hitro varijanto in z obvladaš mislim razumeš, poznaš trike in imaš prakso/rutino!

Res je težko primerjat težavnost bi pa reku, da je relativno glede na samo znanje mogoče celo nekako podobna! Podobnost vidim mogoče predvsem v tem, da pri obeh (naloge tekmovanj vs. kolokviji) prvih nekaj minut reševanja le debelo gledaš in si misliš "WTF?"! Dovoljena literatura na mizi (na izpitu) ti pri reševanju večinoma popolnoma nič ne pomaga! FMF te nauči reševati matematično-logične probleme in razmišljanja... Vsaj tako je bilo včasih, najbrž še... Če si dokaj uspešno reševal naloge s tekmovanj bi s precej sprotnega dela in truda najbrž šli tudi kolokviji in izpiti!

Ni pa to fax kjer bi bil odsoten 2 dni in bi ob vrnitvi na predavanja še karkoli razumel! Za kaj takega kolegi svetujejo FDV/FF/FU... Baje gre za hobi program, kjer se brez problema ujameš celo po par mesecih odsotnosti - pa ne trosim klobas - "word on the street" in vem za primer, ko je kolega po skoraj 1 semestru na FMF (ko ni več težko dobiti prostora v šolskih klopeh) in več zaporednih ponovitvah odsotnih dni (...ni potrebno razlagat razlogov, ne?:P) prešaltal na FDV pa ni imel nikakršnih problemov z uvajanjem in razumevanjem... >:D Tko da, če te malo bolj mikajo punce in tekoče substance svetujem lažjo opcijo, na FMF se še vedno lahko vpišeš kot "pavzer"!;((>:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lexios ()

McHusch ::

Če greš matematiko na FMF, si ne ustvarjat predstav po katerihkoli drugih matematikih na faksih. Npr, naša matematika na FKKT ni enostavna (stari program štiri semestre Magajne :>), ampak FMF je proti nam še vseeno raketna znanost. Tako da če greš na FMF, moraš imet matematiko res res rad.

Debele knjige so pa 1000+ strani (biokemija Lehninger) :D

hawkwood ::

lej razmisli kaj ti je všeč, če ti je kaj, poleg matematike. če ti je sam matematika, potem res ni druge kot FMF, drugače pa razmisli še o FE, FRI, FKKT, FG, FS,... meni osebno so ti faksi precej bolj zanimivi kot faks s samo matematiko. recimor jaz sem na FE in je matematike 4 semestre čisto dovolj in se mi ne zdi matematika pretirano lahka, pa gledam pri sestrični, ki je na FMF (sicer ne na tisti "tatežki"), pa imamo mi res precej lažjo matematiko, kot je tista njihova analiza, tko da ti mora bit res res všeč, da se tisto vse učiš in če te ne zanima si težko predstavljam da narediš.

drugače pa v 4. letniku boste verjetno imeli integrale pa odvode (če si gimnazija), pa boš videl kako ti bo šlo. sicer to ni nič v primerjavi z matematiko na FMF, ampak je pa nek začetek :)

pa jaz ti ne priporočam, da greš v knjižnico, pa kar začneš študirat analizo, ker ti bo totalno zamorilo, sploh pa imaš v času študija več kot dovolj časa za to, tudi za 10ke, če bo le volja.

P.S. v srednji se raje nauči pravilno obračati ulomke, pa računanje s koreni, pa potencami, pa še kaj takega. ne moreš verjetni koliko jih pride na faks pa ne znajo niti delno korenit..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hawkwood ()

Gorthol ::

Kako zgleda pa FMF drugač ko ne študiraš, kaki so profesorji?
Nekje sm zasledil neki o neki mafiji, če mi lahko kdo pove kaj je mafija?

WarpedGone ::

mafija = matematična fizika, predmet na fiziki, make it or brake it, opevana v pesmi "janez Kodre, mojster za vse, mojster za mafijo, ...", nism dovolj dolg vztrajal da bi jo intimno spoznal, ...
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

Glodko ::

:D Take teme me zmerej nasmejijo. Ko boš dejansko na faxu podvržen "svobodi" na eni in knjigi na drugi strani pa se bodo pokazali realni rezultati. Veliko pomeni tudi to kako se znaš spoprijet z neuspehi, ker se na FMF utegne zelo hitro zgodit da boš naletel na serijo negativnih ocen, ki ti motivacijo zbijejo na absolutno ničlo. Upoštevaj tudi da se snov na faxu kopiči neprimerno hitreje kot v SŠ in se hitro lahko zgodi da iz vse mase snovi ne boš videl izhoda.

overlord_tm ::

Video
Brecelj je bil faliran student fizike :) Komad je pa nekako himna FMFja, se spila na mafijskih piknikih.

PS: ne znam dat videa notr, sem dal raje link :)

Zgodovina sprememb…

Gorthol ::

A je res da še nikoli ni bilo omeitev za vpis na FMF?

overlord_tm ::

Gorthol je izjavil:

A je res da še nikoli ni bilo omeitev za vpis na FMF?

Razen financne matematike, pomoje res ne. Vsaj ne v zadnjih letih.

lexios ::

Ne rabijo je! Je 1. letnik dost velka omejitev (večina luftarjev obupa že po prvih nekaj mesecih) za 50-70% populacije, če komu slučajno uspe preboj in ni dovolj vztrajen pa se zatakne pr 2. ali 3. l. ...;)

WarpedGone ::

Sm bil na jesenskem roku za fiziko v prvem letniku pri Strnadu v publiki med opazovalci.
Potem ko je enemu dal 6, se je zagledal človeku v hrbet, ko je odhajal izpred table, in tko napol njemu, napol nam v publiki dejal "Premislite, ali je fizika res za vas. Bolje zapravit eno leto, kot štiri ali pa celo življenje."
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

Gorthol ::

Pa a so ki zateženi profesorji?

overlord_tm ::

Gorthol je izjavil:

Pa a so ki zateženi profesorji?

Ne

Gorthol ::

Sej na FMF ni slovenščine in drugih tujih jezikov, keri so še drugi predmeti ka niso povezani z matematiko ali fiziko (če sploh so)

seminal ::

Vaje pa kako računalniška orodja...
Samo na FMF fizika ni več mafija obvezna, na FNM v MB tudi fizika program pa je Mafia obvezna...

overlord_tm ::

Programiranje je tudi na matematiki. Nekay pythona pomoje.

Gorthol ::

Kere predmete se pa najbolj splača uzet od izbirnih. Keri ti naječ pomagajo v nadaljevanju al pa so zanimivi

whatever ::

Poglej naziv predmeta, če imaš možnost, vrzi uč še na vsebino predmeta, in če ti zveni bolje kot druge možne alternative, izberi. Otherwise, throw a dice. Aja, mislil sem da na faksu :). V srednji je izbira popolnoma jasna in nimaš niti desetinko sekunde za razmišljat - fizika in računalništvo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: whatever ()

Gorthol ::

A če študiraš matematiko in te zanima kako predavanje ka ga majo študentje fizike, a se ga lahko udeležiš?

bluefish ::

Praktično se lahko udeležiš skorajda kateregakoli predavanja na katerikoli fakulteti.

whatever ::

Skoraj zagotovo lahko greš že sedaj poslušat katerokoli predavanje na FMF in ti ne sme nihče nič reči.

Gorthol ::

a je velika razlika v težavnost med praktično in čisto matematiko?

lexios ::

Če dvomiš, pejd poslušat par predavanj na obeh smereh, pogovori se s študentkami;) itd! ČE boš še vedno v dvomih vpiši kaj drugega!

švrk ::

@Gorthol
a je velika razlika v težavnost med praktično in čisto matematiko?

Včasih ko je bil še star program je bila velika razlika med uni in vsš. Faktor 3 najmanj. Tisti, ki so zaribal uni so se nato prepisal na vsš in tam normalno delal naprej. Kako je sedaj na boloncih nevem, IMHO so nek standard obdržali.
Svetujem ti, da če si nek povprečneš v matematiki in iz kakšne "eksotične srednje šole", se raje vpiši na praktično, ker na uni boš jebal ježa:)
Če pa si nek gimnazic in tam furaš petke brez problema, potem ti je uni pisan na kožo. Kakorkoli se boš odločil se zavedaj, da je FMF najboljši faks:)
Sm mal mn ga boš feštal kot kolegi na FF, sm na koncu boš pa jack:)

Gorthol ::

Ko delamo vaje v šoli mi tud najtežje ne delajo večjih problemou.v prvem letniku ka me še ni zanimala mat sm imel 4-5 zej mam pa čisto pet. XD
Sej nebi smel met večjih težav na FMF katerikoli smeri. :)
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Finančna Matematika (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
5012047 (9284) neverlucky
»

FRI ali IŠRM

Oddelek: Šola
102802 (2230) Yacked2
»

FMF, FS ali FE? (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
599411 (7332) A120
»

FMF - Pedagoška (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
8814322 (9560) lebdim
»

FKKT LJ ali FMF (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
6418866 (16334) foxigirl

Več podobnih tem