» »

FRI ali FMF?

FRI ali FMF?

Temo vidijo: vsi

captainbuzz ::

Spoštovani,

sem dijak 2. letnika Tehniške Gimanzije Ljubljana - Vegova in me zelo zanima na kateri faks se bi bilo bolje vpisati. Morda mislite, da za to razmišlam dosti prekmalu, vendar me ta misel precej muči in me res zanima.

Zelo me zanima računalništvo, programiranje ter fizika. Ogromno prostega časa posvetim programiranju v jezkih java in c++. Trenutno se učim tudi OpenGL, ki je precej zahteven ter izdelujem 2D igre.
Nekaj časa posvetim tudi web developmentu. Ker pa ta ni toliko programiranje, temveč je bolj skoncentriran na dizajn, zanj nisem posvetil toliko časa.

Matematika in fizika nista problem, zdaj imam same petice. Sploh fizika me ZELO zanima, sploh astro in mikro fizika(večinoma relativnost, kvanta mehanika in teorije vsega kot so supersimetrije, superstrune ter teorija hiksonovega bozona). Nikoli nisem bil uspešen na tekmovanjih, prišel sem tudi do državnih tekmovanj, ampak nikoli nisem osvojil neke nagrade ali dosežka. Verjetno zato, ker se nikoli nisem pripravljal na tekmovanja, ker se mi ni dalo, saj ni bilo zanimivo.

Sem tehniški tip, ki rad ustvarja in izdeluje. Zelo rad programiram ter bi rad bil zaposlen kot programer in inženir za razne robote, sonde, UAV, AI, itd. Zato sem že od osnovne šole prepričan da hočem študirati na FRI.

Ker pa me ZELO zanima tudi fizika, bi ZELO rad študiral tudi fiziko. Zelo se bojim, da tega nebi bil zmožen, saj pravijo, da je zelo teška in da je dobro imeti priznanja iz tekmovanj. ž
Sprva se mi je zdela precej dobra ideja, da bi študiral vzporedno, vendar sem ugotovil, da bi bilo to nemogoče, saj je fizika težka!!!
Vem, da je programiranje tudi na fiziki, vendar verjetno ni to programiranje, ki se ga hočem naučiti jaz. Verjetno se tam ne uči OpenGL-a, algoritmov, raznih funkcijskih jezikov(mogoče kakšen Ruby ali pa C ali mogoče skripni jezik kot je python ali lua).

Zanima me torej, če sem sposoben izdelati študij iz fizike in kateri študij bi mi bolj ustrezal.

Hvala za odgovore.

Fizikalko ::

Takole na hitro ti bo rekel na svojem primeru:

sam sem bil v podobni dilemi in najprej tudi nisem upal na FMF (fizika, univerzitetna smer). Zato sem šel na drug faks, nato sredi leta spoznal, da me premalo veseli in sredi leta sprejel odločitev, da grem naslednje leto vendarle na FMF. Tako sem izgibil eno leto, izgubil štipendijo, šel delat, se naslednje leto vpisal v 1. letnik na FMF, na celem faksu padel en izpit, redno diplomiral.

Po diplomi sem se lotil posla v informatiki in ti zagotavljam, da mi FMF način razmišljanja in vse, kar mi je ta faks dal, zelo prav pride pri reševanju kompleksnih problemov in vodenju večjih projektov ter razumevanju arhitektur v ozadju. Fizika na FMF (sedaj 5 letna varianta) je zelo kvaliteten študij in ti ga vsekakor priporočam, vedi pa, da res ni lahek in bo treba švicat.

Skratka, sam ti priporočam, da vsaj poskusiš (če te fizika res zelo veseli), sicer boš morda celo življenje razmišljal "kaj bi bilo, če bi bilo".

Smurf ::

Mene je zanimala matematika, fizika in programiranje. Na koncu sem se odlocil za FE-Avtomatika in mi ni zal. V primerjavi z FRIjem imas vec fizike, ce gres na avtomatiko bos imel kar nekaj predmetov s programiranjem (dostikrat v kombinaciji s kaksno napravo, ali pa kaksne numericne probleme). Pa ta studij ti tudi omogoca, da se spoznas z roboti/senzorji (imas na koncu tudi smer, ki se razcepi v inteligentne sistem = AI, ce bi te to zanimalo).

Smurf ::

Še par linkov od laboratorijev iz teh smeri:
LMSC, LUKS, Robotika

Blinder ::

Koliko misliš da te bo stal faks ? 1500€ letno za 6-7 let? Za vsako leto na faksu boš imel kake 10.000€ manjši prihodek kot če bi se zaposlil kot programer. Pomnoženo z običajnim časom študija nanese že na eno podrtijo od hiše. Za bit programer ti FRI ne koristi. Na fri se tudi ne uči OpenGL-a, algoritmov, raznih funkcijskih jezikov(mogoče kakšen Ruby ali pa C ali mogoče skripni jezik kot je python ali lua) in teh reči ki so ti zanimive.
če greš po SŠ delat boš po 7 letih menda že dobil povišanje plače itd, medtem ko če greš lajf zabijat na FRI boš po sedmih letih bil začetnik, kar spet nanese na nekaj 100€ mesečno razlike v plači in ta razlika se bo vlekla še 10 let preden se ti bo plača ustalila.

Z FMF pa bi gemblal, tudi če bi ti uspelo ga dokončat je potem res majhna šansa da bi uspel dobit delo na področju ki te zanima (fizika). Poleg tega bi FMF odbijal potencialne delodajalce ko bi ti iskal job kot programer: delodajalci hočejo g33ka ki ga zanima samo programiranje, vsi ostali hobiji in zanimanja pa odvračajo potencialne delodajalce.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Smurf ::

Blinder je izjavil:

Koliko misliš da te bo stal faks ? 1500€ letno za 6-7 let? Za vsako leto na faksu boš imel kake 10.000€ manjši prihodek kot če bi se zaposlil kot programer. Pomnoženo z običajnim časom študija nanese že na eno podrtijo od hiše. Za bit programer ti FRI ne koristi. Na fri se tudi ne uči OpenGL-a, algoritmov, raznih funkcijskih jezikov(mogoče kakšen Ruby ali pa C ali mogoče skripni jezik kot je python ali lua) in teh reči ki so ti zanimive.
če greš po SŠ delat boš po 7 letih menda že dobil povišanje plače itd, medtem ko če greš lajf zabijat na FRI boš po sedmih letih bil začetnik, kar spet nanese na nekaj 100€ mesečno razlike v plači in ta razlika se bo vlekla še 10 let preden se ti bo plača ustalila.

Z FMF pa bi gemblal, tudi če bi ti uspelo ga dokončat je potem res majhna šansa da bi uspel dobit delo na področju ki te zanima (fizika). Poleg tega bi FMF odbijal potencialne delodajalce ko bi ti iskal job kot programer: delodajalci hočejo g33ka ki ga zanima samo programiranje, vsi ostali hobiji in zanimanja pa odvračajo potencialne delodajalce.

Glede na to, da imas po (tvojih lastnih besedah) probleme z zaposlivostjo, ti svetujem, da ne dajes drugim nasvete kako ratati zaposljiv, ker delas skodo.

Ce ti je cilj imeti sluzbo za jurija na mesec, seveda ne rabis faksa, za druge stvari pa pride znanje iz faksa se kako prav.

redo ::

Pred nekaj leti je bila na FMF-ju anketa s temi rezultati.

Blinder ::

Kdor nima problemov z zaposlitvijo se ne ukvarja s to tematiko in posledično niti ne more svetovat ostalim. Če imaš težave s tem posledično preučiš področje in lahko potem tudi komu kaj svetuješ.
Da pride znanje iz FRI prav pa je tak bullshit da ga niti komentiral ne bom.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Blinder ::

Na Fakulteti za matematiko in fiziko UL smo v obdobju od 25.1.2013 do 16.2.2103 izvedli raziskavo

hja tej raziskavi tudi ni za verjet. Reklama za FMF kot so letaki za vpis na študij ter kot informativni dan. Vseskupaj pa spominja na reklame za praške za perilo....

ki so diplomirali po 1.1.2007

To je folk še izpred časov recesije, rezultati raziskave nimajo nobene vrednosti.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Blinder ()

Smurf ::

Blinder je izjavil:

Kdor nima problemov z zaposlitvijo se ne ukvarja s to tematiko in posledično niti ne more svetovat ostalim. Če imaš težave s tem posledično preučiš področje in lahko potem tudi komu kaj svetuješ.
Da pride znanje iz FRI prav pa je tak bullshit da ga niti komentiral ne bom.

Nezaposljiv je bolj primeren za predavanje o tem kako dobiti sluzbo, kot nekdo, ki s tem nima tezave?

Super logika.

Lonsarg ::

Jah, jaz sem bil tip človeka ah programiranja se bom itak se sam za hobi naučil, grem raje fiziko, ki me je RES zanimala, poleg tega sem imel zlata priznanja iz matematike in fizike.

Ko sem bil pa enkrat na FMFju pa je matematika kar naenkrat izgubila čar, kar sem moral na tekmovnju za zlato sam izpeljat kak dokaz, ti na FMF vržejo na pladnju in se zgolj naučiš razumet izpeljavo. Ni pa enostavno, ker ti vržejo na pladn cele gore teh zadev:) Tak da matematika je že v 1. letniku padla precej, fizika je bila newton in je bla zakon.

Potem v 2. letniku pa je padla tudi fizika, ugotovil sem, da me je zanimala le newtnova fizika in ne ta teoretska fizika, oziroma ta teoretska fizika me je tudi zelo zanimala ampak v poljubnoznantvenem smislu, delal bi na tem področju ampak ne kot fizik torej. Skratka ugotovil sem, da bi moral bodisi na strojništvo bodisi FRI in, ampak ker je bilo prepozno, ko sem to odkril sem se pač prepisal na VSS in z zamudo naredil 1. bol. stopnjo.


Širši nasvet je težko dati, ampak moja zgodba naj ti postavi v razmislik tvojo "zanimanje za fiziko". Lahko jo imaš še tako rad pa ne pomeni da boš imel rad to teoretsko stran. Po drugi strani pa priznanj niti slučajno ne rabiš, marsikdo brez je zmazal fiziko, lažje kot jaz.

Smurf je izjavil:


Nezaposljiv je bolj primeren za predavanje o tem kako dobiti sluzbo, kot nekdo, ki s tem nima tezave?

Super logika.

Ne, ampak mi se ne pogovarjamo se o tem "kako zaposliti" ampak o tem "kater faks izbrati", tak da ja, mnenje nekoga, ki se je ZMOTIL je še kako zlata vredno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Smurf ::

Jaz sem drugace imel na stopnji faksa podobne izkusnje s fiziko (prav tako pobiral zlata priznanja), sicer sem se fiziko zraven ucil bolj za hobi. Newtonova me je se naprej zanimala na polno (z integrali in numeriko se ti odpre nov svet), moderna pa manj (bila je zanimiva na najbolj osnovnem nivoju, takem kot se ucijo na FRI/FE, za vec pa je minilo, verjetno zato ker postane manj intuitivna).

Se strinjam, da je tema o tem kateri faks izbrati, zgolj hotel sem dati opozorilo da Blinder, ni ravno referencna osebna, ker v vsaki temi joka o tem kako inzenirji ne dobijo sluzbe. Sem dokaj preprican, da ni on imel identicno izkusnjo na vecini drugih faksov.

Yacked2 ::

Ne obremenjuj se še s tem, pri nas eni še sedaj niso odločeni kam, pa je treba do 5.3 oddati prijavnico.
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

Isotropic ::

kako je mogoce, da iz praktične mate ne dobijo zaposlitve?

Blinder ::

prisli so na trg ki je ze zasicen z izkusenimi

zanimivo tudi to da tej ko imajo zaposlitev... nikjer ni navedeno KAKSNO zaposlitev imajo. ce pecejo krompri v mcdonaldsu se tudi steje kot zaposlitev. place tudi so take kot so, najvec jih ima od minimalne do 1200e bruto
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Blinder ()

Yacked2 ::

Kar jaz poznam programerjev, s(m)o vsi začeli že v osnovni šoli oz. na začetku srednje šole.
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

captainbuzz ::

Hvala za odgovore.

Prej sem malo po spletu brskal katere jezike se uči na FRI in me zanima, če sploh je c++, saj ga nikjer nisem našel.
In vsi vemo, da je c++ daleč najbolj uporaben jezik.

Menim, da je pri programiranju tako, da je dobro imeti znanje iz FRI, vendar menim, da te zapoljivega naredijo izkušnje in veščine, ki jih res obvladaš.
Npr. če jaz že več let izdelujem igre in je nekaj od teh tudi uspešnih, bom lažje zaposljiv v nekem podjetju, kjer rabijo programerja za igre, kot pa nekdo s FRI, ki nima prav veliko izkušenj z igrami.
S tem hočem povedati, da se mi zdi, da je resnično znanje treba graditi z lastnim delom doma. Zato me ne skrbi, ali bom na FRI dobil dovolj znanja za zaposlitev, ker doma ogromno delam in kar se bom sproti naučil na FRI bom uporabil na svojih projektih.

Na drugi strani sem pa že od majhnega oboževal fiziko. Vedno sem v glavi tuhtal, kako deluje vesolje ter gledal poljudnoznanstvene oddaje o veolju. Kasneje sem celo prebral knjige kot so Čudovito Vesolje - Brian Greene. Šele v tej knjigi sem prvič slišal za kvantno mehaniko, ki me je ZELO zanimala, vendar nisem razumel nič. To me je še bolj pritegnilo, da bi nekekga dne študiral fiziko. Sam pri sebi si lahko rečem, da se ne bojim moderne fizike. Vem, da zagotovo ne bom raziskoval na tem področju oziramo sploh ne bom nikoli nič raziskoval, saj sem vendarle tehnični tip, ki rad izumlja. Občutek imam, da bom veliko zamudil, če ne grem študirati fizike, saj si res želim znanja te čudovite vede.

Torej če vse povzamem, si zelo želim znanja iz fizike ter zelo rad delam z računalniškimi sistemi. Menim, da lahko znanje iz fizike uporabim tudi v veliko svojih bodočih projektih.

Yacked2 ::

Pojdi študirat tisto kar te zanima, če ne boš sredi študija izgubil motivacijo. Programiraš lahko še vedno popoldne preko študentskega servisa
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

TheKekec ::

Najprej počakaj na višje letnike gimnazije v katerih boš videl, če ti matematike in fizika res gresta.
Naj ti povem, da sem jaz v podobni situaciji glede izbire študija (odločam se med FMF-meteorologija z geofiziko in strojno fakulteto) in v zadnjem času sem spoznal, da me meteorologija zanima zgolj do poljudno znanstvenega levela, in tudi pri fiziki me, daleč najbolj zanima mehanika in toplota itd....... Zato sem se odločil za študij na strojni fakulteti, vreme pa bom vedno imel za hobij....

ProGTX ::

captainbuzz je izjavil:

Prej sem malo po spletu brskal katere jezike se uči na FRI in me zanima, če sploh je c++, saj ga nikjer nisem našel.
In vsi vemo, da je c++ daleč najbolj uporaben jezik.


Hja, tudi meni je C++ najljubši jezik, ni pa mogoče reči, da je najbolj uporaben. Različni jeziki obstajajo za različne potrebe. Na FRI se večinoma dela z Javo (plus nekaj Pythona in mogoče C), ampak jezik niti ni tako pomemben, ker se na FRI v glavnem uči koncepte računalniške znanosti, npr. algoritme in njih analizo.

Ne vem, kaj pravijo v računalniških firmah na ne-FRI (ali ne-FERI) diplomante. Mogoče je to kje ovira, gotovo pa marsikje ni - kot si sam rekel, študij fizike ni šala. Pridružujem se mnenju, da študiraj, kar te zanima. Jaz sem študiral IŠRM, ker me je to veselilo, vsako poletje sem si pa našel neko študentsko delo za tri mesece, da imam nekaj izkušenj.

čuhalev ::

TheKekec je izjavil:

ato sem se odločil za študij na strojni fakulteti, vreme pa bom vedno imel za hobij....

Pametna odločitev. S strojno fakulteto imaš odprtih veliko več možnosti kasnejše zaposlitve. Kot meteorolog pa lahko končaš tudi kot profesor fizike v srednji šoli.

Smurf ::

Glavni minus strojnikov v Slo je ta, da so zacuda precej slabo placani, v primerjavi z drugimi inzenirji. Neka taka tipicna zacetna placa za strojnika po faksu je okoli 800€.

Invictus ::

Smurf je izjavil:

Glavni minus strojnikov v Slo je ta, da so zacuda precej slabo placani, v primerjavi z drugimi inzenirji. Neka taka tipicna zacetna placa za strojnika po faksu je okoli 800€.

To je tudi tipična začetna plača nekega FRIjevca ... Pač realnost novo zaposlenih.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

GTX970 ::

čuhalev je izjavil:

TheKekec je izjavil:

ato sem se odločil za študij na strojni fakulteti, vreme pa bom vedno imel za hobij....

Pametna odločitev. S strojno fakulteto imaš odprtih veliko več možnosti kasnejše zaposlitve. Kot meteorolog pa lahko končaš tudi kot profesor fizike v srednji šoli.

Upam da znaš nemško, ker boš v Slo s FS obsojen na max jurja neto.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GTX970 ()

čuhalev ::

GTX970 je izjavil:

čuhalev je izjavil:

TheKekec je izjavil:

ato sem se odločil za študij na strojni fakulteti, vreme pa bom vedno imel za hobij....

Pametna odločitev. S strojno fakulteto imaš odprtih veliko več možnosti kasnejše zaposlitve. Kot meteorolog pa lahko končaš tudi kot profesor fizike v srednji šoli.

Upam da znaš nemško, ker boš v Slo s FS obsojen na max jurja neto.

Moj brat je strojnik in je prve tri mesece dobival malo pod jurja, sedaj pa ima jurja štiristo neto. Ne vem od kod tebi jurja max.

Isotropic ::

kaj pa dela? pa v kakšni branži?
ker tole so tut za programerje zelo nerealne cifre za začetnike...

Smurf ::

Invictus je izjavil:

Smurf je izjavil:

Glavni minus strojnikov v Slo je ta, da so zacuda precej slabo placani, v primerjavi z drugimi inzenirji. Neka taka tipicna zacetna placa za strojnika po faksu je okoli 800€.

To je tudi tipična začetna plača nekega FRIjevca ... Pač realnost novo zaposlenih.

Ne ni. Toliko je priblizno minimum, ki ga dobijo slabsi FRIjevci. Tipicna je okoli 1000€. Da ne govorimo o tem, da lahko dobri FRIjevci ze na zacetku dobijo precej visjo placo od teh 1000€, o cemer lahko strojniki samo sanjajo.

čuhalev ::

Isotropic je izjavil:

kaj pa dela? pa v kakšni branži?
ker tole so tut za programerje zelo nerealne cifre za začetnike...

Projektant

TheKekec ::

Pri vseh debatah o placah moramo lociti strojne inzenirje z visjo solo ali visoko
in inzenirje z magisterijom.

phys ::

Kot fizik s FMF-ja ti lahko le toplo priporočam študij fizike tam. Vsekakor boš na FMF lahko zelo koristno združil tako veselje do fizike, kot programiranja. Predmeti, ki združujejo to dvoje so po mojem mnenju tudi izredno koristni za kasnejšo zaposljivost. Govorim o Matematično-fizikalnem praktikumu ali o Modelski analizi. Tam je vseeno, kateri jezik uporabiš, da rešiš nek realen problem, da le ni preveč črnih skrinjic vmes (beri algoritmov, za katere ne veš točno, kaj počnejo - čim več kode moraš spisati sam in to se tudi pregleduje). Klasično čtivo pri takem predmetu je npr. "Numerical recipes in C". Na to temo obstaja tudi knjiga zdaj prof. Simona Širce (Računske metode za fizike).

Glede bozonov, teorije strun ipd. ti priporočam, da knjige s temi tematikami obravnavaš bolj kot romane s tebi zanimivo vsebino. Tudi mene so zanimale in sem jih pred študijem "požiral" ter sem imel idejo, kako vse razumem in kako je vse kul, kasneje pa "na hard" izkusil, kaj sta Fizika osnovnih delcev ter Teorija gravitacije (še pri prof. Čadežu) na FMF.

Če povzamem svojo izkušnjo: ja, študij fizike na FMF (v mojem primeru stari uni program, danes je to menda ekvivalentno 5 letom) ni hec, vendar bi se tja še enkrat vpisal in bi tokrat bil še bolj zavzet. Najbolj cenim način razmišljanja, ki sem ga s tem pridobil. S službo nisem imel nikakršnih problemov, zdaj delam v core R&D-ju globalnega podjetja, kjer razvijam nove materiale. Delo je dinamično, me izredno veseli in vsako jutro z veseljem vstanem ter se odpravim v službo, prav tako mi je všeč tudi plača. :)

captainbuzz ::

Hvala za tele odlične informacije!!! Če bo možno bom šel na FMF, vendar bom videl kako mi bosta šla fizika in matematika do takrat.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Študent naj bo ali Kako in kam na fakulteto!!! (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Šola
466343560 (5752) nejc_nejc
»

Študij na FMF

Oddelek: Šola
215197 (4627) moose_man
»

FRI vs FE (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
10123949 (18740) Invictus
»

FMF, FS ali FE? (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
599392 (7313) A120
»

Vpis na FMF

Oddelek: Šola
162684 (2353) const3314

Več podobnih tem