Mt. Gox - Največja svetovna borza bitcoinov Mt.Gox je prenehala izplačevati dolarje, so sporočili iz Japonske. Uradno je razlog povečano število dvigov in pologov dolarjev na trgovalne račune, ki jih izvajajo stranke v zadnjih dneh. Težave imajo zlasti ameriške stranke, ki zahtevajo elektronska nakazila (wire transfer) v ameriške banke. Dokler postopka ne izboljšajo, bodo plačila onemogočena. Še vedno je možno dolarje polagati in dvigovati druge valute.
Toda jasno postaja, da se pritisk na bitcoin krepi. Pred mesecem dni je Oddelek za domovinsko varnost (DHS) zaprl račun pri Wells Fargo, ki ga je Mt.Gox uporabljal za poslovanje prek Dwolle, ker Mt.Gox ni pridobil dovoljenj za opravljanje plačilnega prometa v ZDA. Od tedaj se ameriške banke bitcoina oziroma Mt.Gox izogibajo, oblasti pa krepijo pritisk nanj. Bitfloor je tudi moral zaključiti poslovanje, nedavno pa se je zaprl še Bitspend. To je stran, ki je delovala kot posrednik in je omogočala plačevati z bitcoinom na straneh, ki ga uradno niso sprejemale.
No ja, še slotech hitro zaklepa teme o bitcoinih, tako da ne gre postrani gledati le američane, ampak tudi našo samocenzuro. Krasno so uspeli preprogramirati ovce, da je anonimnost pač nekaj slabega.
Verjetno še ostanki prejšnjega totalitarnega režima
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).
Bitcoin je lep primer belive-in sheme. (ponzi na kub). Raje financiram v neki WOW +5 ščit. Bolj žalostno je, da 90% 7miljardnega trga temelji na podobnih zadevah, ki jih pač upravljajo neki skladi. Pri bitcoin pa so to pač neki net individualci, ki so to ugotovili in zdaj to delajo po svoje ...
če delaš tako primerjavo, ne razumeš bistva bitcoina - decentraliziranost. WOW iteme lahko Blizzard ustvarja po mili volji, rudarjenje bitcoinov pa je trg popolne konkurence.
Vse valute so tako ali drugače v veliki meri odvisne od zaupanja.
Bitcoin nima veze s ponzijevo in drugimi piramidnimi shemami.
Balončke, hitro rast in obratno sorazmerne padce res večinoma povzroča špekulativno trgovanje, a je dinamika odvisna še od mnogi drugih dejavnikov.
Več kot se bo z njim trgovalo za druge dobrine, bolj se bo to (relativno) poznalo na stabilnosti (seveda spet odvisno od sočasnega špekulativnega trgovanja s samo valuto).
Realno gledano je Bitcoin odvisen od uradnih valut in ne obratno. In ce bo slo gospodarstvo v rit, te bitocoin ziher ne bo resil pred posledicami. Ce gledas kot na investicjo, ce si vlozil pravocasno v apple, samsung, google ali kero od se mnogih podjetij, ki so se razbohotila v zadnejem casu, pa si tudi zelo lepo profitiral... Pa se skrbel te ni ali bos lahko prodal ali ne:)
Če pride do valutne vojne, ko se bo tekmovalo, kater denar je manj vreden, potem bo Bitcoin pritegnil zanimanje ljudi, ki bodo iskali zatočišče pred inflacijskim pritiskom. Prej ali slej bo prišlo do zloma na področju klasičnih valut, samo še kitajcem je potrebno parkrat stopiti na živec, pa smo tam.