» »

naloga iz fizike

naloga iz fizike

leonček ::

pozdravljeni!

Jaz bi nekoga prosil če bi mi lahko rešil tole nalogo!zelo bi biu hvaležen!!!


Motorist vozi enakomerno pospešeno s pospeškom 1m/s na 2.Skozi prvi leteči cilj zdrvi s hitrostjo 72km/h,skozi drugega pa 144km/h.koliko časa potrebuje od prvega cilja do drugega?kolikšna je razdalja med ciljama?


p.s. jaz sem jo rešil ampak nvm če sm jo prau izračunau!


hvala tistemu ki mi bo pomagal!!!lp

čuhalev ::

A si dobil razdaljo 800 metrov?

leonček ::

ne js sm dobiu 40m

z katero formolo si prišel do 800m?

koliko si pa dobiu čas?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: leonček ()

hawkwood ::

t=144/3.6-72/3.6=20s
x=20m/s*20s+1m/s^2*20^2*s^2/2=600m

Če pravilno razumem nalogo. Mal čudno je napisano.

čuhalev ::

Joj, ja 600 metrov sem dobil, površno sem gledal

Čas je 20 sekund, kar lahko izračunaš na pamet, ker veš, da začne na 20m/s, konča 40m/s in da vsako sekundo pridobi 1m/s.

Unknown_001 ::

s=at2/2

Kaj je kle problem?

Prvo ti poračunaj čas pospeševanja pa to (kar si že). Pretvori hitrost v metre na sekundo, bi mogu dobit cajt, potem, ko čase maš pa samo po zgorni enačbi pokaš po papirju naprej.

Blindeye ::

Tule je lepo razloženo:
http://si.openprof.com/wb/pospe%C5%A1en...

Raptor, en del enačbe si pozabil (tukaj je pomembna začetna hitrost)... Tudi če bi vozil enakomerno z 20m/s, bi prišlo več kot at^2/2...

600 metrov bo kar prav.


LP

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Blindeye ()

Unknown_001 ::

@Blindeye v tem primeru komot pokrajša enačbo in v večini ostalih primerov ko ne bo začetne hitrosti.

Poba naj po enačbi dela lepo. Ko bo dobil razdalje od 0->1 pa 0->2 samo razliko izračuna in to je to.

Zgodovina sprememb…

leonček ::

čas se dobiu pravilno(že prej) sedaj sem pa izračunal pot oz.razdaljo pa sem dobil 410m.

ne zastopim tega dela enačbe : 2*20^2*s^2/2

dobil sem prau juuuuuuuuuuuupiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:D na koncu nisem da na kvadrat sem spregledau!!!!!!hvala vsem za pomoč!!!jupiiiiiiiiiiiii

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: leonček ()

leonček ::

a bi mi lahko še pomagali pri tej nalogi?

vlak začne voziti enakomerno pospešeno.Kolikšen mora biti pospešek da prevozi 5km dolko pol v 5min?koliko časa potrebuje za prvi kilometer poti?kolikšna je hitrost na koncu 3km dolge poti?


najlepša hvala za pomoč vsem

Unknown_001 ::

Prejšnjo enačbo premečeš in izraziš pospešek vstaviš cifre not in evo!

Men je pršlo 0,11m/s2

ko maš pospešek, potem enačbo spet premečeš in izpostaviš čas, ker imaš pospešek iz prejšnjega odseka imaš v enačbi le eno neznanko, to je (t)

Čas pride 134 s

Zgodovina sprememb…

Unknown_001 ::

za zadnji del, pa spet enačbo premečeš, dobiš čas, v katerem prevozi 3km in ga pomnožiš s prej dobljenim pospeškom, in logično boš dobil hitrost.

leonček ::

hitrost pa izračunaš posebaj!je tako?

Unknown_001 ::

na koncu, ko imaš vse parametre izračunane, DA

a*t=v

leonček ::

ja ampak da ti izračunaš pospešek iz one enačbe potrebuješ hitrost (v)!al ne?

Unknown_001 ::

ne

Preberi še enkrat navodila ki sem jih dal. Use delaš z eno enačbo, edin na konc uno za hitrost uporabiš.

Zgodovina sprememb…

leonček ::

ja ka je potem hitrost 0?

nisma se zastopla ta naloga z vlakom je čisto za sebe se ne navezuje na ono prej!!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: leonček ()

Unknown_001 ::

leonček je izjavil:

ja ka je potem hitrost 0?

nisma se zastopla ta naloga z vlakom je čisto za sebe se ne navezuje na ono prej!!


Seveda sva se zastopla, ampak princip reševanja je isti, zato si se zmedel. Fokusiraj se na to kaj naloga zahteva od tebe.

Zgodovina sprememb…

leonček ::

zajle pa čist nč ne zastopim.glup sem!!kaj morem najprej narediti?

Unknown_001 ::

Prejšnjo enačbo at2/2 premečeš in izraziš pospešek vstaviš cifre not in evo!

a=2s/t2

Men je pršlo 0,11m/s2

ko maš pospešek, potem enačbo spet premečeš in izpostaviš čas, ker imaš pospešek iz prejšnjega odseka imaš v enačbi le eno neznanko, to je (t)

t=(2s/a) use skp v oklepaju daš pod koren

Čas pride 134 s

za zadnji del, pa spet enačbo premečeš, dobiš čas, v katerem prevozi 3km in ga pomnožiš s prej dobljenim pospeškom, in logično boš dobil hitrost.

t=(2s/a) use skp v oklepaju daš pod koren

pol pa ta (t) in od prej dobleni (a) daš v enačbo a*t=v

To je to.

Nared po tem postopku in če boš mal razmislil, boš vidu, da je vse skp simpl ko pasulj in vse kar nucaš delat je premetavanje ene te iste enačbe.

Zgodovina sprememb…

leonček ::

ja seveda da nisem moral zastopiti naloge.ko je bila prejšnja naloga smo imeli takšno enačbo: x=v*t+ a/2* t na 2


tak da v prejšnji nalogi nismo meli te enačbe ko si mi jo ti napisal

od kot si pa dobil ti to enačbo

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: leonček ()

Unknown_001 ::

Čaki mal. Gre za eno in isto enačbo s=at2/2

Tam odspodi ka sem ti pisal še ene enačbe sem ti napisal že vnaprej premetano isto enačbo, da se nauš matral in si se zgleda zmedu.

to kar si ti napisu zdele
Je ista enačba, sam ti lahk taprvi del hladno spustiš, ker vlak iz nule štarta kokr iz besedila razberem
ne vem ka si zakompliciru zdj use skp.

Zgodovina sprememb…

leonček ::

js sm po tej enačbi dobil pot v prejšnji nalogi.

aha zastopim sedaj od kot tebi ta enačba,ja seveda lahko izpustim ker se še ni peljau in hitrost ma 0km/h zato mi ostane ta tvoja enačba.zastopim sedaj!najlepša hvala za pomoč!!!!!!!!!!!!!!!!

Unknown_001 ::

Ni zakaj, važno, da zastopiš. Življenje je težko in ne razumem, zakaj si ga ne bi olajšal, če imaš to možnost:D

Lp!

leonček ::

sem izračunal nalogo tako kot si mi napisal.sedaj zastopim nalogo in ni težka!najlepša hvala

Unknown_001 ::

Malenkost. Sj, če boš še kj rabu, me kr kontaktiraj na ZS, kot sem ti napisu, sam včasih se zna zgodit, da ne bom zmeri dosegljiv, tak da me mal z rezervo jemelj, če že boš.

Lp!

Free Bird ::

Pozdrav, da ne bom ospiral nove teme bom se oglasil kar sem. Ne znam rešiti sledeče naloge ozroma ne najdem enačbe, ki bi mi pomagala pri rešitvi.

Katodo fotocelice osvetljuje svetloba laserja z valovno dolžino 520 nm in močjo 1 mW. Kolikšen tok teče skozi fotocelico, če vsak dvajseti foton izbije elektron?

Izračunal sem energijo fotona po enačbi Wf=hc/valovna dolžina, tukaj pa se zatakne. Hvala za pomoč!
LP

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Free Bird ()

hawkwood ::

Izračunaš energijo fotona. Deliš moč laserja z energijo fotona in dobiš število fotonov/časovno enoto. Deliš število fotonov z 20 in dobiš število elektronov/časovno enoto. Vsak elektron ima osnovni naboj. Tok je naboj/časovno enoto.

Računat se mi ne da :D

Free Bird ::

Najlepša ti hvala! :)

Free Bird ::

hawkwood je izjavil:

Tok je naboj/časovno enoto.

Ni naboj*časovna enota? Ker drugače pride enota As^2, če pomnožim pa A, pa tudi bolj ogično se mi sliši tako. Hvala vseeno :)

hawkwood ::

Začneš z enoto za energijo fotona, to je W*s (oziroma J). Nato si delil moč laserja z energijo fotona W/(W*s) in dobiš enoto fotoni/s. Deliš z 20, da dobiš elektrone, se pravi fotoni/s/20 ti da elektroni/s. Elektrone zamenjaš z osnovnim nabojem, to je z kuloni C in dobiš C/s. To pa je električni tok in ima enoto A.

Tudi drugače tok ti meri koliko naboja migrira na časovno enoto. Se pravi I=naboj/časom.

Upam da sem bolje razložil.

onCloud9 ::

izkoristek η = 1 / 20 = 0,05

Električni tok I najprej povežeš s tokom fotonov If - to je število fotonov na sekundo.
I = η e0 If

Tok fotonov zapišeš z močjo P in frekvenco ν laserja, da dobiš
I = η e0 P / (h ν) = η e0 P λ / (h c) = 21 μA.

Free Bird ::

Hvala vama, mi je jasno kot beli dan sedaj :)

Eno nalogo še imam in bi nujno poteboval postopek:
Balmerjeva serija spektralnih črt vodikovega atoma ustreza prehodom v stanje n=2. Izračunajte energije teh stanj, če so valovne dolžine črt Halfa=656nm, Hbeta=486nm, Hgama=434nm in Hdelta=410nm. Upoštevajte, da ima stanje n=2 energijo -3.39eV (elekton voltov).

Pojma nimam kaj bi si sploh začel. Sumim, da bi spet bila vpletena tale enačba Wf=hc/valovna dolžina.

LP in hvala!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Free Bird ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

6 nalog za fiziko ... prosim pomoč (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
7111715 (9410) lebdim
»

Einstein in dva različna medija (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
649688 (8480) Yosh
»

Svetloba in hitrost

Oddelek: Znanost in tehnologija
472990 (1566) LordTado
»

Mehanika v kvantni mehaniki in fotoni (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
22945346 (42041) Brane2
»

fizika(naloga)

Oddelek: Šola
302452 (2452) Bela01

Več podobnih tem