» »

fizika(naloga)

fizika(naloga)

g.e.p ::

a bi mi kdo lahko pr teli nalogi pumagou? Sej mislm da ni težka sam tele snovi pojemkov pa pospeškov ne razumem ravno, ker sem mankou 1 tedn k so to jemal, pol sm biu pa uprašan je pa nakonc cajta še za nalogo zmankal in jo bom rešu u torek.
Pa tudi prosim da bi mi tud potopek napisal.

naloga:
Ko avto doseže hitrost 72km/h se začne gibati s pospeškom (pojemkom): -2m/s2. Po kolikšne času se ustavi?

T0RN4D0 ::

Po desetih sekundah :)

g.e.p ::

hvala :D
A si do tega rezultata prišel takole?:
t=(20-0)/2

Steinkauz ::

Giblješ se 20m/s, vsako sekundo 2m/s manj, torej si po 10s pr miru. Ka tle za ni razumet :D

g.e.p ::

ja sj učas res kej tazga ne razumem k se tud brez enačbe da nardit. Ne vem zakva k mi drgač fizka gre...

fireice ::

v = v0 + a * t

In ko vstaviš v = 0 in malo premečeš dobis to:

t = - v0 / a, kar pri tvojih podatkih znese -20/(-2) = 10 :)

edit: 72km/h je 20 m/s

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fireice ()

tx-z ::

Da ne bom odpiral nove teme.

A lahko kdo razloži kako bi rešil sledečo nalogo?

V nekem zvezdnem sestavu krožita okrog zvezde dva planeta. Prvi planet je od zvezde oddaljen 200 milijonov kilometrov, njegova krožilna hitrost pa je 40 km/s. Drugi planet je od zvezde oddaljen 300 milijonov kilometrov. Kolikšna je njegova krožilna hitrost?
tx-z

kopriwa ::

Tako na prvi pogled naj bi ti pomagal 3. Keplerjev zakon.

tx-z ::

Pa res, hvala ;)
tx-z

g.e.p ::

fak a mi kdo razloži kuko daš 1100m/min m/s al pa 3dm/s v km/h al pa 1.3 km/min v m/s pa še 720m/h v m/s? sj men je uizi km/h u m/s pretvarjat al pa ubratn sam za tole pa nism čist prepričan če štekam a je 192m/min =3.2m/s?

pa kuko bi tole nalogo naredil:koliko časa je kamen padal v 80m globok prepad? Skolikšno hitrostjo je zadel v tla?

tx-z ::

Ja lej...tkole je
1ura=60min
1min=60s
1km=1000m
1m=10dm
1dm=cm

Pol pa če maš recimo 100km/h in te zanima v cm/min...
Pač pretvorš najprej v centimetre/h....10000000/h ...zdej pa še deliš s 60 da boš dobil samo za eno minuto...166666,7 cm/min

Tole je pol recmo tut 1666,7m/min(pač uno prej *100)....in = 27,7m/s(to prej deljeno s 60)

1100m/min = 66km/h = 18.3m/s
4dm/s = 1.44km/h = 0.4m/s
1.3km/min=78km/h = 21.7m/s
720m/h = 0.2m/s = 0.72km/h
192m/min=3.2m/s
tx-z

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tx-z ()

tx-z ::

Una naloaga pa predvidevam da si kamen samo spustil(če ma neko začetno hitrost, torj da ga vržš z neko hitrostjo pol je mičkn drgač).

h= (at^2) / 2

Tebe zanima čas padanja, kr iz časa dobiš pol tut hitrost. Iz une forule izrazš čas
t= sqrt(2h/a) ...kvadratni koren iz (2h/a)

h=80m
a=g=9.8m/s^2
--------------------------------
t=4.04s
v= a * t = g* t = 39,6m/s


Če maš pa neko začetno hitrost v0, pol je pa formula za pozicijo

h = v0*t + (at^2) / 2

Iz tle pa dobiš spet t(kvadratna enačba!) in dobiš čas. Za hitrost pa uporabš v = v0 + a*t
tx-z

g.e.p ::

umm za un pretvarjanje hvala! Okol naloge bo pa še mau premislu k zdele nimam cajta sm glih iz šole...

g.e.p ::

pa še ene stvari bi preveru k jutr pišemo. Sm se mal dol usedu premleu in misl da zdj use bol štekam.

tole nalog sm pumoje prou naredu:
Kamen vržemo s tal s hitrostjo 30m/s navzgor.
a) S kolikšnim pojemkom se mu zmanjša hitrost?
b) Kolikšno višino doseže?
c) S kolikšno hitrostjo pade nazaj na tla?

podatki:
Vz=30m/s
-a=?
h=?
Vk?=?

Vz=Vk=30m/s

h=g*t2/2 = h=10m/s2 * 1na kvadrat/2 = 10m/s2 / 0.5s2 = 5m tko sm ustavu tud 2s pa 3s.
razpredelnca mi je pršla tko:
t | h
1 |5
2 |20
3 |45
sam a bi mogu glih obratn nardit? tko da je 1s=45, 2s=20, 3s=5 in zakaj?

-a=10m/s2

2. Voziček med gibanjem spusti eno kapljico vsako sekundo. Sledi kapljic so na razdaljah: 0 cm, 5 cm, 20 cm, 45 cm, 80 cm.
Sestavi razpredelnico po vzorcu:

| t(s) | s(cm) | Vk(cm/s) | a(sm/s2 |
(razpredelnco znam narisat..)
nariši grafe: s(t), v(t), a(t).---> to bi tud znou pumoje če bi meu podatke...
pol pa a loh v cm/s daš al morš u m/s pretvort? pa a pr 0 cm nardiš da je že ena sekunda al 0?
jst mislm da je 1 sam k se pol nč lepo ne izide.

3.pa tole:

tovornjak voti s hitrostjo 54km/h, nato začne enakomerno zavirati. Po 200m se zaustavi.

a) Kolikšna je njegova povprečna hitrost med zaviranjem?
b) kolikšen je bil pojemek med zaviranjem?

seminal ::

1. naloga
H= 45m
Vk=30m/s
-a= -3m/s2
t=3s

3.
-a= 4m/s2

g.e.p ::

umm 1a pr 3 nalogi ni 4m/s2 k mamo pr listu rezultate gor pa piše da je a=o.56m/s2

kopriwa ::

v^2=v0^2-2*a*s, ko vržeš notr za v=0, izračunaš da je a=0,56m/s^2

g.e.p ::

umm ja sam iz ke to speleš pa kuko poj številke not ustavš? tale naloga mi ni čist nč jasna. Mi smo napisal da če je pr enakomerno pospešenem gibanju Vz0 je formula za izračunanje poti s=a*t/2 pa za nč druzga nismo. A pol to iz te formule izpeleš al kva?

poj če je Vk 0 smo napisal da je formula:
s=-at/2
če ni ne Vz ne Vk enaka 0 poj je s=vz*t+a*t2/2 če je a>o
pa za a< 0 vk*t=at/2

seminal ::

Ups se oproščam.. 1 naloga pa je prav...
za 3 sem pa spregledal še eno formulo..
Ja namesto v2 daš 0.. Pa pride ven Vo2/2s=a

kopriwa ::

No če ste izplejali samo enačbo s=v0*t+a*t^2/2 (kar močno dvomim) potem namesto časa t v enačbo vstaviš (v-v0)/a in dobiš tisto enačbo, ki je vi niste omenili.

g.e.p ::

hvala sam res nismo tega napisal psežem kr sm zmer prsotn pr pouku pa poslušam kr se pr fizki more....
seminal a mi ahko še poveš a v0 vi date za začetno hitrost pa kuko si ti u uno enačbo pr 3 nalogi not poj podatke ustavu?

kopriwa ::

vem da nism seminal :) ampak v0 je vedno mišljeno kot začetna hitrost, ker je na koncu avto miroval vstaviš namesto hitrosti v, 0. Mal premečeš enačbo pa dobiš rezultat za a.

g.e.p ::

ja umm a more pridt 0.56 m/s2

a je tista enačba kot dvojn ulomk mišlena?

pa a je mogoče kšna fora pr grafih? A to sam če vidš da maš v nalogi podano hitrost pa čas poj zmer nardiš graf v(t) recmo v=m/s t(s)? k me to mal bega če je še kšna fora da te loh zavede pa morš nardit drugač

g.e.p ::

k jz sm zdj čist zmeden k nevem no ob pundelkih so mel ene dodatne ure za fizo jz sm pa mogu na izbirca hodt pa so mybe še kšne formule pisal k jh jz zj nimam pa bom pupenu če 3 pišem k morm enostavn met nakonc fizo 5.

g.e.p ::

umm a tole lah tud tkole zračunam:
v=s/t
t=s/v
t=200m/15m/s
t=13.33s

a=7.5/13.33
a=0.56 štekam to mi deli:D

poj pa še pr navpičnem metu je vz=g*t pa s=h*t2/2 pa h=g*t2/2 --- toj use kr je možn

seminal ::

Tako ti je že kopriwa povedal.. v0 je vedno začetna hitrost...
a= Vo2/2s iz tega dobiš 0,56m/s2
Uh formule za navpični met so za računanje na navzgor..
H=Vo2/2g
to=Vo/g
v2=Vo2-2gs
h=Vot-gt2/2

Tukaj je nekaj formul za navzgor... Za navzdol pa je itak enako prostemu padu:D
A vodoravni in poševni met ste že imeli?

g.e.p ::

ne, pa nj sam omenm da u 9 razred osnoune hodm :8)

seminal ::

A razumeš sedaj? Če ne vpraši še...
Pa fajn je če znaš enačbe sam izpeljat...:)

g.e.p ::

ja izpeljevanje bi znou sam bi rabu še kšn dan prej cajta da bi se mal bl poglobiu sam pa nismmogu k mam tok nafilan use skp. Jutr mam en tekmovanje pr angli nimam blage o matildi k nism mogu prebrt tud knige dobu nism... tko da res totaln šit.

enakomerno gibanje je lahko graf s(t) al pa v(t) druzga za tole ne more bit ane?
pol je enakomerno pospešeno gibanje je lahko v(t) al pa a(t) tud sam to ane?
poj pa pr navp metu pa prost. padu je pa g(t) al pa v(t)---> sam kere enote daš kle a g=m/s2 t=s, pr v=m/s pa t(s)?

marnit ::

Mene mučijo tale vprašanja in če kdo kej ve od tega, naj mi prosim pomaga:

1. Čemu je pri temperaturi T enako razmerje med tlakom idealnega plina in molekulsko maso M in njegovo gostoto?

2. Topnost nekega plina se s T povečuje. Kaj lahko na podlagi tega podatka sklepamo o spremembi enalpije pri prehodu enega mola prina iz plinastega v raztopljeno stanje?

3.Kateri parameter določa kako se s temperaturo spreminja topnost plinov?

4. Ko telo začne enakomerno pospešeno krožiti po krogu z radijem r s kotnim pospeškom alfa, je v začetku a(tangencialni) večji od radialnega. Čez koliko časa sta oba enaka?

Hvala ;)

Bela01 ::

Da ne bom nove teme odpirala.



Pozdravljeni!

imam eno nalogo iz fizike (elektrika), ki je ne znam rešit.

Podano imam naslednje:
(primer I1 - 1 je index)

I= I1 + I4
I1= I2 + I5
I3= T4 + I5

U= I1R1 + I2R2
U= I4R4 + I3R3
U= I1R1 + I5R5 + I3R3

U= 10V
R1=1 ohm
R2=2 ohm
R3=3 ohm
R4=4 ohm
R5=5 ohm

Izračunat morem posamezne tokove in skupen tok.
Prosim lepo za pomoč pri tej nalogi.

LP, Ina


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Fizika ; premo gibanje ( UNI)

Oddelek: Šola
192368 (1627) TheKekec
»

naloga iz fizike

Oddelek: Šola
321653 (1311) Free Bird
»

Pomoč pri fiziki

Oddelek: Šola
82559 (1981) šernk
»

[fizika] enakomerno pospešeno gibanje

Oddelek: Šola
74269 (4192) roli
»

[Fizika] Navpični met in čas

Oddelek: Šola
117840 (7678) kopriwa

Več podobnih tem