» »

Svetloba in hitrost

Svetloba in hitrost

pietro ::

Recimo, da proti soncu z enakima hitrostima izstrelimo belo in črno telo. Zanima me, ali bosta po določenem času prepotovala enako razdaljo.

jype ::

Predvsem je to odvisno od tega, kako natančen meter imaš.

V teoriji ne.

antonija ::

Crno bo po teoriji prej...
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

pietro ::

A je pot črnega teoretično daljša samo zaradi zakona o ohranitvi energije (v tem primeru posledica absorbcij/odboja fotonov)?

antonija ::

A je se kaksen drug dejavnik v vesolju?

EDIT: Crno telo bo prej na cilju, ce imata obe isto pot. Od belega se odbije vec fotonov, kar ustvari tlak/silo, ki belo telo zavira mocneje kot cron, ki svetlobo absorbira in se zato greje.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: antonija ()

pietro ::

:) Načeloma ne. Vendar mi ni čisto jasno, kaj se dogodi, ko črno telo absorbira foton. Ali se segreje?

jype ::

Ja.

In če lahko natančno izmeriš temperaturi obeh teles na cilju, lahko preprosto izračunaš razliko v kinetični energiji obeh.

pietro ::

Aha. Jasno. Toplota se potem zopet izseva v obliki IR, vendar na vse strani, kar ustvari tlačno razliko.

Hvala.

antonija ::

Kaj zdaj pride prej na cilj? Crno ali belo?

In zakaj?
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: antonija ()

pietro ::

Saj smo si odgovorili. Črno.

Sam bi rad stvar pripeljal na nivo makromolekul v celici, za katere je znano, da sevajo fotone predvsem zaradi sproščanja energije zaradi rotacije in vibracije. Zanimivo bi bilo, da bi to sevanje upočasnjevalo določene molekule, kar bi popolnoma spremenilo nazor o molekulski komunikaciji predvsem v celicah.
Sedaj iščem podatke o teh energijah, da bi stvar nekako poračunal.

No, če jih kdorkoli prej najde, bi bil hvaležen, če mi jih posreduje.

Oh in ta otroška zvedavost!

Tac20 ::

Ato se cilja z belim in črnim telesom na to, da se ustvarja nek "upor" ker se fotoni od belega odbijajo, črno telo pa jih absorbira?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tac20 ()

pietro ::

Ja, to se mi, dokler me ne prepričate v nasprotno, zaenkrat še zdi smisleno.:))

jype ::

Ne pozabit, da je na tako majhni skali pomembno tudi, kateri del molekule absorbira foton in tudi v kateri smeri ga statistično najbolj verjetno kasneje odda, pa seveda minimalne energije fotonov, ki se sploh lahko absorbirajo.

Pri črnem telesu, ki ni točkasto, se pravzaprav večina IR izseva na tisti strani, kjer so bili absorbirani fotoni, kar nekoliko "zavira" tudi črno telo. Praksa je zamotana reč :)

pietro ::

Kako pa je s smerjo sevanja fotonov pri netočkastih telesih?

antonija ::

Zajebano :) Pomojem rabis kar ornk struckote ce bi res hotel to izracunat.. Ce si kemik/biokemik potem lahko vprasas prof. Kolerja ali prof. Vlachyja za pomoc. Vem da je Vlachy ziher nekaj delal z modeliranjem molekul (fizikalni nivo).
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

bili_39 ::

Odločilna je oblika telesa in (tudi) njegova začetna temperatura.

Pravzaprav bo črno telo počasnejše (v večini primerov)

edit: zmotil sem se pri tipk.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bili_39 ()

antonija ::

Zakaj bo crno telo pocasnejse?
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Thomas ::

Črno telo bo hitrejše.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

antonija ::

Zakaj bo crno telo hitrejse?

(argumenti pa to...)
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

bili_39 ::

izsevana energija narašča s temp na 4 potenco. Sprednji del se močneje segreva (zelo odvisno od topl. prevodnosti materiala. Seva fotone v glavnem usmerjene naprej.

Fotoni, ki zadenejo belo telo proti robu telesa, se vedno bolj odbijajo na stran. Res pa je, da tisti, ki zadenejo blizu centra zamnjejo predznak hitrosti.

Ugibam: zaradi začetne temp, ki je verjetno vsaj nekaj 100K bo črno telo od neke razdalje naprej izsevalo več energije naprej, kot pa je razlika vpadle energije. Je pa to brez dimenzij, vpadlega energijskega toka, lastnosti materiala itd čista špekulacija

Thomas ::

Takole recimo. Spustiš z oddaljenosti Marsa proti Soncu belo in črno biljardno kroglo.

Večina fotonov se od bele odbije, v črni pa absorbira. Zato dobiva bela 2 krat tolikšen impulz od vsakega odbitega fotona, kot črna od absorbiranega.

Sicer se ta absorbirani slejkoprej izseva, vendar v bolj random sneri, kot če bi se že v začetka odbil. Lahko se izseva celo na zadnji strani in pospeši padanje.

ZATO pada črno telo hitreje.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

antonija ::

Crno telo absrbira fotome predvsem od "spredaj" (kjer je sonce). Izseva jih v vse smeri (tudi nazaj -> pospesek).

Belo telo vecino foton odbije (absorbirani se zanemarijo). Velika vecina fotonov pade na belo telo od "spredaj", od kjer se odbijejo ali nazaj (negativen predznak hitrosti) ali pod kotom (kjer ena komponenta sil pri trku vedno kaze v smeri stran od sonca).

Zakaj naj bi bilo crno telo pocasnejse? (pri isti masi in geometriji)

EDIT: Me je ze Thomas prehitel...
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: antonija ()

jype ::

No, netočkasto črno telo bo v povprečju po nekem času začelo bolj sevati v smeri proti soncu. Ampak "v povprečju" že zdaleč ni dovolj, da bi ga dohitelo belo telo, ki še vedno zavira z veliko večino fotonov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

bili_39 ::

nikjer ni bilo omenjeno, ali sta to idealni telesi..

Pa vzemi črno in belo telo, ki sta idealna toplotna izolatorja (segreje se le tisti del, ki absorbira foton).

Kako blizu sonca bosta morali telesi priti, da bo belo telo spet prehitelo črnega? (ali ga sploh bo?)

edit: me je prehitel jype :)

Ali res ne more dovolj upočasnit?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bili_39 ()

jype ::

Tudi če sta idealna toplotna izolatorja, črno telo zavira kvečjemu enako močno, kot belo, le z neko zakasnitvijo, ki je odvisna od temperature telesa.

Če sem si prav predstavljal.

Thomas ::

> Kako blizu sonca bosta morali telesi priti, da bo belo telo spet prehitelo črnega?

Kakorkoli blizu bosta že obe telesi, hladnejši bosta, kot je temperatura Soncu koncentrične sfere. Torej bo črno sevalo manj kot Sonce.

Torej nikoli ne bo belo dohitelo črnega.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

bili_39 ::

Sem tepec! Se sploh ne bo segrelo toliko.

Črno bo hitrejše.

edit: poudaril sem pomembno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bili_39 ()

pietro ::

Še eno vprašanje.

Recimo, da naše sonce seva monokromatsko svetlobo (vzemimo srednjo svetlobo vidnega spektra npr. zeleno). Sedaj proti soncu izstrelimo tri telesa: rdeče, zeleno in vijolično. Kake razdalje bodo po določenem času dosegle v tem primeru?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pietro ()

pietro ::

V bistvu vprašanje niti ni najbolje zastavljeno. Bolje bi bilo tako:

Sonce seva svetlobo določene valovne dolžine. Proti njemu izstrelimo tri telesa. Prvo absorbira točno to svetlobo. Drugo absorbira le svetlobo manjših valovnih dolžin in tretje absorbira svetlobo daljših valovnih dožin, vendar je pri tretjem telesu mogoče, da absorbira tudi sončevo svetlobo, tako da se stanje telesa zviša za več energijskih nivojev.

Thomas ::

Ti povej. Jaz ti bom pa povedal, če imaš prav.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Roadkill ::

Jah to je prakticno enak problem kot prej.
Rdeca in violicna bosta enako hitri, zelena bo pa zaostajala.
Ü

DominusSLO ::

Ne razumem povezave med absorbcijo svetlobe(energije) krogel in hitrostjo le teh. Kaj lahko malo boljše razložite razlog zakaj bi ena krogla bila hitrejša? Ne razumem katera je tista sila, ki zavira eno kroglo bolj, kot drugo. Če razmišljam o absorciji fotonov...Energija fotona naj bi se pretvorila v notranjo energijo-toploto krogle.Črna torej absorbira več in se več segreje. Kako vpliva toplota telesa na hitrost, če sploh vpliva? Ali prihaja do kakšnega trenja pri absorbciji? Ali gibalna količina fotona vpliva na gibalno količino krogle pri absorbciji? Pa ne se užalit za ene par laičnih vprašanj :P
cpu&nb watercooled, gpu on air at the moment

OwcA ::

Ključno je, da za sistem vzamemo oboje, foton in kroglo, potem je vse samo vprašanje ohranjanja energije. Zanima nas predvsem kako zgubljamo [kinetično] energijo v smeri gibanja, torej odboji fotonov v smeri izvora. Tu se skriva zaviranje.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

DominusSLO ::

Ključno je, da za sistem vzamemo oboje, foton in kroglo, potem je vse samo vprašanje ohranjanja energije. Zanima nas predvsem kako zgubljamo [kinetično] energijo v smeri gibanja, torej odboji fotonov v smeri izvora. Tu se skriva zaviranje.


Nisi me čisto zadovoljil... V smeri izvora česa? Ne razumem kaj točno trdiš. Katera konkretna energija/sila(mogoče količina, veličina) fotona vpliva na vektor hitrosti krogle? Kaka enačba?
cpu&nb watercooled, gpu on air at the moment

OwcA ::

V smeri izvora česa?

Izvora, ali bolj natančno vpadnice, fotona.

Katera konkretna energija/sila(mogoče količina, veličina) fotona vpliva na vektor hitrosti krogle? Kaka enačba?

Pri popolnem odboju lahko obravnavaš kar kot šolski primer prožnega trka dveh togih teles.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

DominusSLO ::

WIKI pravi, da je masa fotona =0 in da ima kljub temu neko gibalno količino. Toga telesa pa imajo maso ki je različna od 0... Torej naj bi se foton obnašal vseeno kot togo telo, če vas prav razumem?
cpu&nb watercooled, gpu on air at the moment

Thomas ::

Foton ima mirovalno maso 0, vendar maso zaradi energije vseeno ima. Tudi gibalno količino. Sem že 10X povedal.

Raje preberi mau kar nudi Google na to temo, namesto da mi v kakšni drugi temi dopoveduješ, kako trapast da sem.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

DominusSLO ::

Thomas tebi dopovedujem, da si samovšečen,nadut ali kaj podobnega, ne pa da si trapast...
cpu&nb watercooled, gpu on air at the moment

Thomas ::

Da sem nadut, samovšečen in to, vem.

Anyway, više gori si pomagaj z razlago o tem, da foton mirovalne mase nima, jo ima pa zaradi energije. Im tudi gibalno količino.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

antonija ::

@DominusSLO: Ta tematika ni na nivoju srednje sole (ali bognedaj osnivne sole), ampak zahteva malo vec branja in razmisljanja. Zato ne bit uzaljen ce te nekdo napoti prebrat kaksen text, ker tukaj ti ga verjetno ne bo nihce zrecitiral samo zato ker se tebi ne da brati.

Ce pa ze hoces poenostavljeno razlago (ki ti ne bo pomagala razumeti problema, le pojasnjuje koncni rezultat malo bolje) gre pa nekako takole: Svetloba so delci, in tako kot vsi delci tudi svetloba ustvari tlak ko pade na neko ploskev. Iz srednjesolske fizike ves da tlak in povrsina omogocita racunanje sile, ki pri telesu, ki leti proti soncu (proti izvoru svetlobe) deluje v smeri zaviranja.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

DominusSLO ::

antonija:
Hvala za razlago. Vem da nisem na nivoju ostalih sodelujočih ampak vseeno ni škode, če je tema razumljiva še komu... Kakšna pa je konkretna razlika v tlaku med belim in črnim telesom pri absorbciji (enakega)fotona? Ali morda pride pri absorbciji celo do kakega podtlaka? Ali spet bedarije sprašujem?
cpu&nb watercooled, gpu on air at the moment

antonija ::

Ali spet bedarije sprašujem?
Ja.

Razlika med crnim in belim telesom je ta, da belo fotone odbije (jim spremeni predznak smeri gibanja, njihovo "novo" gibalno kolicino/kineticno energijo pa prijazno "podari" belo telo).
Pri crnem telesu se fotoni le "ustavijo" (se absorbirajo; ne obrnejo smeri gibanja), zato crno telo "podari" nekako pol manj gibalne kolicine/kineticne energije in se zato giblje hitreje/prej pride na cilj.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Thomas ::

Zakon o ohranitvi gibalne količine velja tudi pri trkih fotonov. Če v smeri tirnic vržeš trdo gumijasto kroglico v vagon ki stoji na postaji, ga boš premaknil bolj, kot če si vanj vrgel češpljev cmok, ki se razmaže po steni vagona. Sicer enako težek in z isto hitrostjo.

(Pestner Oto je to delal 30 let, tako vsaj poje.)

No, v našem primeru Sonca, bele in črne biljardne krogle je pa isto.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

pietro ::

Zanimivo, koliko odgovorov ter predvsem vprašanj prinese razmišljanje o določeni temi.:)

Sedaj sem se spotaknil ob razloge, zakaj toplota (oz. dovedena energija) povzroči hitrejše gibanje molekul ali atomov. Ali je to mogoče posledica trkov fotonov izhajajočih iz molekul zaradi povečane rotacije ter vibracije?

antonija ::

Ali je to mogoče posledica trkov fotonov izhajajočih iz molekul zaradi povečane rotacije ter vibracije?

Ni mi cisto jasno kaj si hotel s tem povedat, ampak jaz si zadevo predstavljam nekako takole: Fotoni so paketki energije (ali pa gibajoci delci in imajo zarad tega energijo; vazno je da nosijo sabo energijo). Ce atom/molekula tak foton absorbira (ne more vsaka molekula/atom absorbirat vsakega fotona), potem "prejme" njegovo energijo. To je zlo povrsna razlaga.

Bolj natancno gre pa nekako tkole: Ce ima atom/molekula "v sebi" elektron, pri katerem je energijska razlika med eno in drugo tirnico enaka energiji fotona, potem se ta foton lahko absorbira in "zbrca" elektron na visjo tirnico. Ce je ta tirnica stabilna, potem ima atom/molekula vec enerije in postane hitrejsa (translacija, rotacija, vibracija). Ce pa nova tirnica ni stabilna (oz. je stara stabilnejsa) potem bo elektron slej-ko-prej "padel" nazaj v svojo tirnico in pri tem izseval nov foton.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

.:noir:. ::

toplota je v bistvu hitrejse gibanje atomov in molekul. Tako se toplota tud prenasa...trki hitro gibajocih atomov in molekul (vroce, toplo) v molekule in atome ki se gibljejo pocasneje (hladno). Z obsevanjem svetlobe (to je fotonov) lahko te atome umirjamo, ali vzburjamo ali drugace povedano, lahko postanejo bolj vroci ali bolj hladni. Za to je pa potrebna prava "barva", ki foton absorbira ali ga odbije.

no vsaj jst si tko predstavlam nekak :)

K-ci ::

H+

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: K-ci ()

LordTado ::

No pa so ga izmerili nevtrinota ki bi naj bil hitrejši...
http://jnusrv01.kek.jp/public/t2k/sites...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zakaj je hitrost svetlobe konstantna? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
13015509 (4659) reeves
»

Mehanika v kvantni mehaniki in fotoni (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
22945916 (42611) Brane2
»

Kam gre tema ob prižigu luči? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
518228 (6771) Matev
»

Od česa je odvisna barva?

Oddelek: Znanost in tehnologija
384676 (3921) BluPhenix
»

zakaj crna barva?

Oddelek: Znanost in tehnologija
303973 (3201) Chessman

Več podobnih tem