» »

Kako po študiju

Kako po študiju

GummyBear ::

LP!

Imam nerodno situacijo in ne vem kako naprej.

Opravil sem srednjo šolo (program srednje strokovno izobraževanje) s področja informatike. Ko sem se srečal s programiranjem, sem videl, da to ni zame. Študij sem nadaljeval na filofaksu. Tudi to me ni nevem-kako zanimalo, ampak sem vedno zbral toliko volje, da sem prišel v naslednji letnik. Vse mi je bilo prej kot študij, zato skoraj nimam občutka, da sem kaj študiraj (pa čeprav sem precej dolgo vlekel). Sedaj imam še zadnje izpite in diplomo. Šolanje se bliža h koncu in tudi sam sem se nekoliko zresnil. Prej kot slej se bo treba zaposlit, a tukaj je problem:
Diplomantov FF je precej in se zavedam, da bom zaposlitev zelo težko dobil, če sploh. Srednja šola (pa čeprav so informatiki iskani) danes tudi ni ne-vem-kaj, saj se iščejo samo inženirji ali še bolj izobraženi.... jaz pa imam le nekaj osnov računalništva in programiranja. Pomislil sem, da bi naredil še kakšen tehniški faks (da bi se kaj naučil in bil bolj zaposliv), a mi ostane le zaporedni študij, ki je precej omejen in tudi plačljiv. Problem pa je tudi moja starost, saj sem že v teh letih, ko se od vsakega pričakuje, da se je izšolal. V najslabšem primeru, bom po končanem študiju končal nezaposlen.

Prej kot slej bo treba najti zaposlitev, s katero imam (zaradi svoje izobrazbe) že zdaj težave, zato se včasih sprašujem "kako priti do zaslužka?". S tem ne mislim na celo doktorsko plačo, ampak toliko da bo meseca v mesec. Glede na to, da so računalničarji precej iskani, sem se večkrat poskušal podati v te vode in se naučiti kak programski jezik itd. Ampak vsakokrat sem opazil, da nimam živcev za učenje novih stvari, iskanju napak itd. Fizično delo tako in tako ni iskano (če gledamo vsakodnevna odšuščanja delavcev). Trenutno me nobena stvar posebej ne zanima, vendar, ker nekaj je treba delat za zaslužek, mi je res vseeno kaj bom. Posebnih izkušenj pa tudi nimam v nobenem področju, pa čeprav vsi ravno to iščejo.

Ima kdo kakšno idejo, kako dobiti delo (kaj sploh delati), s katerim se bo dalo priti vsaj iz meseca v mesec? Situacija ni ravno zavidljiva, zato se ne posmehujte in ne pišite traparij, da se vam ne bo življenje maščevalo.

Blinder ::

Na zavod se boš prijavil. Pa nekoč, ko boš pošiljal ponudbe za delo lahko poskusiš zamolčat, da imaš narejen faks. Za normalna, fizična dela, je nezaželjeno, da si izobražen.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

rasta ::

Trg dela za današnjo mladino vsekakor ni rožnat in verjetno ti grozi dolgotrajna brezposelnost.

Sem pa mnenja, da dokončanje še ene šole ni rešitev. Trg raznoraznih diplomantov je že dovolj zasičen.

Na tvojem mestu bi se jaz usmeril v mreženje - spoznavanje ljudi, ki kaj pametnega počno in jih tarejo enaki problemi kot tebe. Pri tem mislim na razna društva, prostovoljne organizacije, ipd.
Dejavnost v podobnih združbah lahko šteješ pod delavne izkušnje in upaš, da boš sčasoma dobil kakšno manjše delo tudi plačano oz. službo.
V najslabšem primeru ne boš depresiven posedal doma (kar je navadno velik problem prezposelnih).

Pomagalo bo, tudi če boš imel kakšen ustvarjalni hobi. Znanje kodiranja v poklicih, kjer to ni običajno (npr. pri kadru s FF), je lahko velika prednost.

Pa veliko sreče, za mlade ljudi so sedaj težavni časi!

Marat ::

Koliko si pa star? Mislim da ni problema, če se vpišeš zaporedno na VSŠ FRI, po mojem ti ne bo treba nič plačat (razen tistih minimalnih stroškov vpisa). To, da se vpišeš zaporedno, ti je dobro iz dveh razlogov: 1) imel boš še vedno status študenta, 2) četudi ne končaš FRI, boš lahko vsaj rekel da si FRI dropout (vseeno boljše kot pa FF diploma) :)

Tko da prva stvar, ki ti jo predlagam je nadaljevanje študija (zaporedni dodiplomc na tehniškem faksu). Druga pa je ta, da ob študiju poskušaš naredit svoj startup (pojdi v Hekovnik, TSStartup, prijavi se na tekmovanja itd.). To ti je najboljša referenca in izkušnja za nadaljnje življenje. Btw, iz katerega dela Slovenije pa si?

GGGGG ::

Službe so out. Najdi še enega kolega, ki ima komplementarna znanja/sposobnosti in odprita firmo. Pa ni nujno, da delaš to, kar je danes zelo moderno, nek "hi-tech, web, mobile" startup. Tudi z manj glamuroznimi in visokoletičimi cilji se da čisto OK preživeti.

Isotropic ::

saj pravi, da mu ne pase programiranje

Flea ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Flea ()

GGGGG ::

Isotropic, saj pravim, da tech startup ni edina varjanta. Tudi s čistilnimi servisi in prodajo banan (banalen primer) se da lepo zaslužiti.

GummyBear ::

Zaporedni študij v nobenem primer ne pride v poštev, vsaj letos ne. Vzporedni in zaporedni študij sta letos povsod plačljiva, poleg tega imajo to možnost zgolj določene fakultete. Če ne bi bile cene tako ubijajoče, bi se še vpisal kam, tako pa te možnosti ni. Mogoče drugo leto, če se kaj spremeni.

Čudijo me ljudje, ki nimajo niti ustrezne izobrazbe, niti izkušenj, pa dobijo delo o katerem marsikdo lahko le sanja. Saj vem, da so za kaj takega potrebne veze, ampak kako jih dobiti. Žal (še) nimam nobenega znanca, ki bi bil na tako visokem položaju. Bomo videl kaj bo čas prinesel.

Marat ::

GummyBear je izjavil:



Čudijo me ljudje, ki nimajo niti ustrezne izobrazbe, niti izkušenj, pa dobijo delo o katerem marsikdo lahko le sanja. Saj vem, da so za kaj takega potrebne veze, ampak kako jih dobiti. Žal (še) nimam nobenega znanca, ki bi bil na tako visokem položaju. Bomo videl kaj bo čas prinesel.


Te veze ne padejo kar iz neba (razen če imaš bogatega očija), ampak si jih je treba priboriti - tako da hodiš na evente ter samoiniciativno spoznavaš ljudi, ne pa da posedaš doma in čakaš "kaj bo čas prinesel". :) Če te zanima IT scena, spremljaj evente v Hekovniku, Kiberpipi, SloMoMo (slovenski mobile monday), Do kolen v blatu itd. Vse te lahko poguglaš in boš našel za kaj se gre in kdaj bodo kakšni dogodki.

Isotropic ::

sam teli hekovniki, kiberpipe ipd. nimajo kaj veliko vec dosega kot spletne/ mobile aplikacije.
kolikor mi je poznano okolje tam (bolj slabo priznam v praksi), tam ne bos dobil veliko poznanstev iz recimo NIL (za katerega lahko recemo, da je boljsa firma od xyz spletne aplikacije d.n.o.).

taki eventi pomagajo pri raznih startupih, sp-jih ipd., pri kaksnih bolj resnih firmah pa tko-tko.

Zgodovina sprememb…

Marat ::

Isotropic je izjavil:

sam teli hekovniki, kiberpipe ipd. nimajo kaj veliko vec dosega kot spletne/ mobile aplikacije.
kolikor mi je poznano okolje tam (bolj slabo priznam v praksi), tam ne bos dobil veliko poznanstev iz recimo NIL (za katerega lahko recemo, da je boljsa firma od xyz spletne aplikacije d.n.o.).

taki eventi pomagajo pri raznih startupih, sp-jih ipd., pri kaksnih bolj resnih firmah pa tko-tko.


Za velike IT firme res ne pomagajo toliko, ampak dvomim da je on že ready za take firme. Bo moral prej še par zastonjskih projektov dat čez (ravno v kaki Kiberpipi ipd.), da bo imel kaj za pokazat, ko bo šel do velikih firm.

Se pa po drugi strani v startup pospeševalnikih najdejo tudi kakšni spinoffi večjih podjetij...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Marat ()

Isotropic ::

naceloma bi v takih firmah lahko zacel na dnu...
pa ce se izkaze, mu lahko omogocijo nadaljne izobrazevanje (s tem, da bo seveda moral vloziti tut veliko samoiniciative).
en lep primer takega je razno-razno z mrežami. najprej kot mrežar (postavljanje kablov) do nacrtovalca pac.

Blinder ::

kot da bi se dalo kaki firmi vlagat v zaposlene, če dobijo na trgu dela take, ki so že experti
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Gandalfar ::

Isotropic je izjavil:

sam teli hekovniki, kiberpipe ipd. nimajo kaj veliko vec dosega kot spletne/ mobile aplikacije.
kolikor mi je poznano okolje tam (bolj slabo priznam v praksi), tam ne bos dobil veliko poznanstev iz recimo NIL (za katerega lahko recemo, da je boljsa firma od xyz spletne aplikacije d.n.o.).

taki eventi pomagajo pri raznih startupih, sp-jih ipd., pri kaksnih bolj resnih firmah pa tko-tko.


Kar seveda ne vidis je, da vse te organizacije na tedenskem nivoju dobivajo povprasevanje od teh vecjih organizacij za nov kader. Vcasih zelo formalno, kar e-mail vodji, vecinoma pa zelo neformalno kjer nekdo pride v prostor in rece "ej, sem se pri kosilu zaletel v svojega bivsega sefa in spet iscejo nekoga, ki zna "to pa to", a koga zanima?". Tipicno te vsi samo belo pogledajo, ker majo itak ze vsi prevec dela in hkrati tudi njih vsi sprasujejo, ce se koga poznajo.

Isotropic ::

aha, to je pa druga. :)

Ramon dekers ::

Priporočam ti odhod v tujino. Ne nasedaj nekim brezveznim brezplačnim projektom, ki ti omogočijo "nabiranje izkušenj," volonterstvo. Od tega se ne da živeti, da pa pričakuješ da boš morebiti dobil delo in zaposlitev pa pozabi oziroma si zelo optimist.

1/4 izobražene delovne sile je v Sloveniji na cesti. Pojdi tja kjer delo je. Torej ZDA, Kanada, Australija, Nemčija, Avstrija...

Je pa res da potrebuješ začetni finančni asset, če se greš kaj takšnega. Vsaj 5000 za € za kam več pa tudi do 10.000.

Gandalfar ::

Kako pa bo delovno vizo za te drzave dobil? Ali je tvoj predlog, da naj se gre ilegalnega imigranta v ZDA?

Smurf ::

Moj nasvet je, da najprej najdes nekaj kar te dovolj zanima, da se bos lahko tej stvari posvetil in imel potrplenje. Ce bos nasel motivacijo bodo stekle tudi stvari.

GummyBear ::

Opazil sem, da je 3/4 teme samo o računalništvu / informatiki, kar je čisto razumljivo glede na forum. Razne kiberpipe in hekovniki niso zame oziroma sem prepričan, da poleg teh eventov obstaja še kaj z drugih področij. Migracija v tujino tudi ni najboljša rešitev.

Tudi ni vprašanje, kaj me zanima... ponavadi so ljudje za denar pripravljeni marsikaj storiti. Rabim eno tako delom, ki ne zahteva precej učenja. Kolikor spremljam programiranje, se morajo programerji sproti učiti novih veščin, programskih jezikov, razvojnih okolij itd. in to ni ravno zame, saj bi prej izgubil živce, kot se naučil kaj tako težkega.

Marat ::

GummyBear je izjavil:

Rabim eno tako delom, ki ne zahteva precej učenja.

Hja, nizkokvalificirane delovne sile je veliko, zato je tudi malo plačana. No pain, no gain.

GGGGG ::

GummyBear, saj sem ti napisal, da ne glej samo za programiranjem. IT ni edina panoga na svetu, kar geeki velikokrat pozabljajo. Priložnosti na trgu je ogromno. Najdi si partnerja, odpri firmo in najdi svojo nišo.

Ramon dekers ::

Najdi si partnerja, odpri firmo in najdi svojo nišo.


To bi šlo v tujini. V Sloveniji žal ne.

Opazil sem, da je 3/4 teme samo o računalništvu / informatiki, kar je čisto razumljivo glede na forum. Razne kiberpipe in hekovniki niso zame oziroma sem prepričan, da poleg teh eventov obstaja še kaj z drugih področij. Migracija v tujino tudi ni najboljša rešitev.

Tudi ni vprašanje, kaj me zanima... ponavadi so ljudje za denar pripravljeni marsikaj storiti. Rabim eno tako delom, ki ne zahteva precej učenja. Kolikor spremljam programiranje, se morajo programerji sproti učiti novih veščin, programskih jezikov, razvojnih okolij itd. in to ni ravno zame, saj bi prej izgubil živce, kot se naučil kaj tako težkega.


Hja učiš se celo življenje, meni tudi informatika ne paše pa še vsak druga oseba v svetu je inžinir informatike, koliko zna je druga stvar, ampak mogoče se pa kdaj vržem v to, odvisno od časa. V Sloveniji pa itak pričakujejo da znaš dejansko vse za 500EUR, da o nizko kvalificirani sili ne govorim, čeprav roko na srce ta lahko prej dobi zaposlitev kot nekdo za magisterijem, torej če imaš nek kapital ti ostane samo tujina. Imaš varinate počitniška delovna viza Kanada recimo.

Tu izbire, da se boš zmišljeval ni, temveč boš lahko vesel da boš na mesec (redno) dobil 700EUR.

Zgodovina sprememb…

GGGGG ::

To bi šlo v tujini. V Sloveniji žal ne.


Potem očitno jaz in večina mojih kolegov živimo v neki drugi Sloveniji.

Pri nas imamo okolje, ki je precej prijazno podjetništvu. Sicer spet deluje uravnilovka. Za hitro rast, malo večje dobičke in določen profil delovne sile se splača pogledati v tujino. Po drugi strani pa pri nas za 0€ v enem dnevu odpreš firmo, pretirane birokracije ni, z lahkoto posluješ doma in v tujini, tudi načinov za financiranje je nekaj.

Ja, vedno je lahko boljše. Ampak to ni razlog, da se zadeve ne lotiš.

Ramon dekers ::

Nevem kje ti živiš ampak tu kjer jaz živim plačuješ svinjske davke, gradbeno dovoljenje čakaš in čakaš, pogodb in klavzul se ne upošteva, sodna izvršljivost je v kurcu...Bučke prodajaj tistemu, ki jih bo kupil.

Edina podjetja, ki jih poznam delajo za tujino, da pa ti odpreš takšno podjetje potrebuješ pa še in še kapitala + know how. Vsak idiot lahko odpre vrtnaček s.p. kako mu bo laufalo nima veze, niti nima veze če bo on dobil denar za opravljeno delo, naš davčni sistem pa bo mlel dalje in obiral kurje tatove, tako da bo lahko lastnika vrtnarčka s.p. lahko kmalu ob nepremičnino.

Ja, vedno je lahko boljše. Ampak to ni razlog, da se zadeve ne lotiš.


Sistem kot je naš, ki deluje po principu Bolgarija, Romunija, Ukrajina, ni sistem.

Zgodovina sprememb…

GGGGG ::

Davek na dobiček je letos 18%, drugo leto bo 17%, od 2015 naprej pa samo 15%. Efektivno se da stopnjo še znižati z investicijami v razvoj. V Avstriji je npr. 25%, v Nemčiji čez 30% (odvisno od zvezne države) in tako dalje. Tudi ostali davki so podobni kot sicer po EU.

Gradbeno dovoljenje rabi malo novih podjetji. Danes lahko veliko večino dejavnosti opravljaš iz najetih prostorov, ki so pri nas precej poceni. Glede sodne izvršljivosti imam pa jaz čisto OK izkušnje. Če delaš B2B je treba pač delati z glavo in pobrati avanse, vzeti bančne garancije itd.

Tudi tole glede tujine mi ni jasno. Kaj točno je tako dragega pri tem, da se zapelješ v Munchen podpisati pogodbo ali, da daš na pošto paket, ki gre namesto v novo mesto na novo zelandijo?

Pomoje imaš ti v glavi neko čudno predstavo podjetništva. Če ti je cilj, da ti firma prinaša nek povprečen EU standard res ni treba graditi hal in že prvi dan najeti 7 članskega upravnega odbora.

Double_J ::

Moraš biti sposoben kaj ponujati, da imaš lahko firmo. Večina tega ne zna.
Dve šivanki...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Inženir informatike in zaposljivost z določenim znanjem (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
6616231 (13220) Invictus
»

Kako denar vložit "v sebe"?

Oddelek: Loža
324388 (1882) paraboŁa
»

Imam idejo, a jo ne znam realizirati (od programiranja, finančnega vložka itd..) (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
6621402 (18438) 111111111111
»

Študij in zaposlitev v IT (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Programiranje
14233522 (27768) lobo_feroz
»

Kako danes najti službo, če nisi programer (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
547376 (4877) Gandalfar

Več podobnih tem