» »

Kako preživeti FERI ob življenju s punco

Kako preživeti FERI ob življenju s punco

«
1
2

n3zn4n ::

Lep pozdrav!

Sem star 18 let in bom zaključil gimnazijo. Po končani šoli bom šel na FERI tukaj v MB.
Zanima me, kakšne so moje možnosti za kakšno delo v smeri IT (programiranje idr.), da bova lahko s punco preživela, namreč bova po končani srednji živela pri meni.

Prosim za nasvet koga, ki ima izkušnje.

Hvala :)

Blinder ::

ni več neke prihodnosti v IT v sloveniji.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

kr?en ::

Brez izkusenj bos tezko dobil sluzbo kot programer.

SplitCookie ::

Navadi se na kruh + vodo ?
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

ABX ::

Good luck, vendar če si dober v IT-ju se vedno najde služba.

P.S: Ignoriraj trolle.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Blinder ::

za bit dober pa bo rabil izkušnje :)) za dobit izkušnje bo rabil dobit delo. za dobit delo bo rabil izkušnje. catch 22
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

ABX ::

Res je, ampak si lahko optimist.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

n3zn4n ::

Imam aduta za silo, en v žlahti se namreč bavi z webdesignom in ma kar lep promet,
Tako, da mi ni večji problem dobit delo kot tako. Problem je, da ne vem, kako bo življenje izgledalo. Zanima me, če ima kdo študentske izkušnje z IT delom.

urosz ::

bolonjski programi na FERI so kar hud tempo. če hočeš vse delat sproti, boš ful težko našel čas za študentsko delo ob študiju. če nočeš delat vsega sproti, bo spet težka, ker lahko samo 1x ponavljaš, potem pa si brze statusa itd..

Mavrik ::

n3zn4n je izjavil:

Lep pozdrav!

Sem star 18 let in bom zaključil gimnazijo. Po končani šoli bom šel na FERI tukaj v MB.
Zanima me, kakšne so moje možnosti za kakšno delo v smeri IT (programiranje idr.), da bova lahko s punco preživela, namreč bova po končani srednji živela pri meni.

Prosim za nasvet koga, ki ima izkušnje.

Hvala :)


Ok, tkole je: Denarja v ITju je v Sloveniji še tudi cel kup in v bistvu je kdorkoli sposoben hudo iskan.

TODA:

1.) Verjetno se boš za dobro službo moral kam preseliti. Ljubljana je še vedno center ITja in večina dobro plačanih služb je tam.
2.) Noben ne bo zaposlil nesposobneža
3.) Poskrbi da boš imel karkoli za pokazati do konca faksa - pa čeprav je to "samo" en resno težka seminarska. Noben ne bo zaposlil nekoga, ki se je šlepal po najlažji možni poti in na koncu razen papirna ne bo mel kaj za pokazati.

Tako da se naprej prepričaj, da te IT zanima toliko, da boš hotel se z njim ukvarjati tudi v prostem času. Poskrbi da boš na koncu faksa dejansko kaj vedel (in ne, hekanje glupih strani v PHPju to ni. Mobilni razvoj, umetna inteligenca, text mining, računalniški vid oz. karkoli kar spada dejansko v obseg računalniške znanosti in ne opičjega tipkanja kode).

Časa imaš dovolj. A imaš dovolj volje da boš si med seminarskimi vedno zbral kaj težkega in v prostem času napisal kako 3D igro za iOS/Android? Če ja, boš mel dnarja koliko boš hotel in ponudb tudi. Če ne... baje še vedno rabimo nekoga za kopanje jarkov vsake toliko.
The truth is rarely pure and never simple.

blackbfm ::

Imam aduta za silo, en v žlahti se namreč bavi z webdesignom in ma kar lep promet


no ja, imo webdesign ni lih nek adut oz neke hude dodane vrednosti ni v tem..vrhunskih dizajnov imaš na netu kot solate..za drobiž

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blackbfm ()

n3zn4n ::

Hvala, Mavrik

Jst ::

>Mobilni razvoj, umetna inteligenca, text mining, računalniški vid oz. karkoli kar spada
>dejansko v obseg računalniške znanosti in ne opičjega tipkanja kode

>Če ne... baje še vedno rabimo nekoga za kopanje jarkov vsake toliko.

Programiranje na podlagi specifikacij (opičje tipkanje kode) lahko razumeš kot kopanje jarkov.

V IT lahko dobiš službo mimogrede, sploh ko daš čez nekaj projektov, si aktiven v kakšni skupnosti in tako spoznaš "ključne" ljudi... Plača je pa odvisna od tega, kaj znaš. Tudi kopače jarkov rabimo.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

chuck ::

Mogoče poglej na tvoj plan še iz druge strani. Statistično gledano dvomim, da boš imel isto punco čez celi študij. Prav tako nikjer ne piše, da moraš biti pri tej starosti ali tudi kasneje (če si pameten) zadolžen za preživetje obeh. Tudi ona naj razmišlja malo v tej smeri.

bobby ::

če bota oba s punco delala, potem bo vsak neki € doprinesel pol ne bo problema,.. če se bo pa ona šlepala,.. e pol se pa ne prtožuj, da velik delaš pa učenje pa vse ostalo,.. še posebej ona naj bo tih, da te nič ne vidi,.. iiiinnn potem gre razmerje samo še po gobe,..
:)

no to je opis enega možne ga scenarija :D
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Grumf ::

Aja pa če mene vprašaš nima smisla v IT rinit, pojdi raje na kaksno genetiko, IT je ze davno presel v fazo obrti in trg je prenasičen z raznimi kvazi znalci, ki sicer znajo večinoma samo otresat jezik ampak so se pa zarinili nekam globoko in pognali korenine, zaradi prenasičenosti pa potem pride tudi do nespoštovanja do "kopačev kanalov", ker se ne kateri pač duvajo, da so nekaj več ker jim je dovolj zgodaj ratalo priti nad ostale in to pozicijo držijo.
Human beings, who are almost unique in having the ability to learn from the
experience of others, are also remarkable for their apparent disinclination
to do so.

error7891 ::

Jaz sem lani po diplomi na FRI UNI brez vsakršnih izkušenj dobil službo v 3 tednih (Savinjska regija). V LJ bi pa verjetno še kakšen dan hitreje. :) Tako da ne vzemi preveč resno teh klobasanj, ki jih nekateri pišejo. Ti samo glej da dokončaš fax in služba bo prišla. Če boš pa do takrat imel že kaj izkušenj je to pač dodaten plus, zaenkrat pa še ni pogoj. ;)

Zgodovina sprememb…

mihec87 ::

Če punca ne bo imela statusa študenta ali pa nekega dela oz prihodka bo še zanimivo...

Blinder ::

Itak bo vsaj 5 punc zamenjal v času faksa.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Invictus ::

Nabijanje kako IT nima prihodnosti, je navaden troll.

Za dobre ljudi se najde služba v kateremkoli poklicu.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

n3zn4n ::

Hvala vam za vse odgovore, ste mi dali kar v premislek.

Morda bi izpostavil še to, da živim v dvostanovanjski hiši in da živita v enem stanovanju moja starša, v enem pa sem sam oz.zaenkrat z bratom,ki se dobesedno seli na Finsko. Ko punca pride k meni, bova en čas živela pri meni, potem pa skušala iti na svoje. To bi prineslo nekaj koristi, ker bi si v hiši stroške delili. Se pravi bom mel manjše breme, kot če bi mogel plačevati najemnino itd.

Kaj mislite o takšni situaciji?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: n3zn4n ()

Blinder ::

zdaj živiš v luksuzu, ker imaš svoje stanovanje, čeprav v hiši od staršev. Ko se boš selil v najemniško stanovanje bo največji možen luksuz. Študenti imajo ponavadi finančne težave za plačat tisto socialno luknjo v štud. domu. Svoj stanovanje je preseravanje.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Magic1 ::

On že sanja kako bo imel stanovanje v najemu:D 300EUR najemnina, 200EUR stroški, 300EUR+ hrana, ???EUR avto. Zdaj si pa izračunaj koliko rabita oba skupaj zaslužit na mesec, da lahko sploh na svojem preživita brez dodatnega luksuza. Torej več kot je povprčna plača. Študiranje pa ta luksuz je no no... Ali bosta vzela eno eno sobico v študentskem stanovanju, ali ostala pri tvojih, ali bo pa očko zrihtal za enega full time job za 1000EUR+. Druge opcije ne vidim.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

Grumf ::

Invictus je izjavil:

Nabijanje kako IT nima prihodnosti, je navaden troll.

Za dobre ljudi se najde služba v kateremkoli poklicu.


Uh, zdaj mi pa povej, iz računalniškega faksa pride koliko "dobrih ljudi"? 1%, 2%? Po mojem pod 1% ampak ok, no in ostalih
99% se zapodi na travnik in zbija ceno IT poklicu. ITjevcev je PREVEČ, dejstvo, dobrih je pa tako ali tako v kateremkoli poklicu
premalo.
Human beings, who are almost unique in having the ability to learn from the
experience of others, are also remarkable for their apparent disinclination
to do so.

Invictus ::

Jaz sem že eden dober, ki je prišel iz računalniškega faksa. Pa jih je najbrž tukaj še nekaj ...

Problem je ker podjetja/inštitucije še vedno zaposlujejo ITjevce, namesto da bi zadeve outsourcale. In ker so diplomirani računalničarji predragi, potem zadeve šraufajo strojniki, družboslovci, ipd ... Ki zbijajo cene.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

n3zn4n ::

Nekateri ste omenili, da moreš bit dober itd.
Osebno ne vem, v kakšno kategorijo spadam, opozoril pa bi, da sem odličen matematiki in naravoslovju, tudi tehnologija in navsezadnje programski jeziki so mi blizu.
Na faksu sem pripravljen vložiti 100% in se angažirati, ker me IT zanima, matematika pa prav tako.

eric_cartman ::

Sej službo se da dobit.. Še posebej če si dober.. Hujše je to, ker od tebe zahtevajo sedmo stopnjo izobrazbe, tekoče znanje vsaj dveh jezikov, odlično znanje programiranja oz. kakšno drugo kompetenco. Potem pa se začne svoj avto, čas vsak dan tudi sobote in nedelje.

Si rečeš: No pa saj še bo, to delo mi je všeč in to kar zahtevajo vse imam. Potem pa ti reče na razgovoru da ti dajo 800 EUR osnove + dodatke. In prideš s plačo tam do 900 EUR neto...

Pa verjemi, ker iz lastnih izkušenj vem to in upoštevaj nasvet: Izogibaj se javnim upravam, zavodom ipd.

Zgodovina sprememb…

Blinder ::

Invictus je izjavil:

Jaz sem že eden dober


zakaj bi ti bil dober? ker si nekoč dobil delo, ko je računalničarjev še primanjkovalo in zdaj imaš že desetletje delovnih izkušenj? To zame te ne naredi dobrega.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Grumf ::

Invictus je izjavil:

Problem je ker podjetja/inštitucije še vedno zaposlujejo ITjevce, namesto da bi zadeve outsourcale. In ker so diplomirani računalničarji predragi, potem zadeve šraufajo strojniki, družboslovci, ipd ... Ki zbijajo cene.


Ne. Strojniki, matematiki, fiziki šraufajo zato ker jih tudi od tam pride 1% do 2%, ki znajo razmišljati. Ker v osnovi se rabi ljudi, ki so probleme sposobni rešiti, ne napiflano mnozico, ki jim je treba vse s prstom pokazati, zamenjam 3 doktorje computer science za enega faliranega strojnika, ki zna improvizirati.
Human beings, who are almost unique in having the ability to learn from the
experience of others, are also remarkable for their apparent disinclination
to do so.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grumf ()

Invictus ::

Na srečo se mi ni treba dokazovat na Slo-Techu.

Stranke pač redno plačujejo in me kličejo za nadaljnje sodelovanje. Vse ostalo penisiranje je bull-shit.

Grumf je izjavil:


Ne. Strojniki, matematiki, fiziki šraufajo zato ker jih tudi od tam pride 1% do 2%, ki znajo razmišljati. Ker v osnovi se rabi ljudi, ki so probleme sposobni rešiti, ne napiflano mnozico, ki jim je treba vse s prstom pokazati, zamenjam 3 doktorje computer science za enega faliranega strojnika, ki zna improvizirati.

To samo pomeni da niti nimaš ideje kako bi enega doktorja računalničarja sploh uporabil.

Ja, za vleko kablov, kodiranje web pagov in inštaliranje windowsov jih res ne rabiš.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

kr?en ::

urosz je izjavil:

bolonjski programi na FERI so kar hud tempo. če hočeš vse delat sproti, boš ful težko našel čas za študentsko delo ob študiju. če nočeš delat vsega sproti, bo spet težka, ker lahko samo 1x ponavljaš, potem pa si brze statusa itd..

+1

Bolonjski studij na FRI/FERI + studensko delo ne gre skupaj. Prevec sprotnega dela in seminarskih, da bi lahko delal neko sluzbo. Pa itak vsi iscejo folk, ki bi delal od 8ih do 16/17ih.

Hexx ::

Nočno delo ob vikendih bi šlo pomoje :)

amacar ::

Če se ti ne gre za povprečje tudi FERI (govorim za smer RIT UNI) s 6-kami dokaj enostavno narediš in lahko zraven tudi delaš, ampak bolj je problem kaj od znanja potem sploh odneseš s faxa.

noraguta ::

ma preveč spremeljivk, skočit v vodo in plavat ni druge. pa več projektov naenkrat. se da edino pripravljenost kolk zmoreš moraš ocenit. ne skrbi sčasoma bo.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Grumf ::

Invictus je izjavil:

To samo pomeni da niti nimaš ideje kako bi enega doktorja računalničarja sploh uporabil.

Res je, pa ne samo jaz, v večini tudi sami ne vedo kako bi se uporabili. Tisti, ki vedo kako se bi uporabili, dajo akademsko kariero na klin in se zaposlijo, še magisterij je redkost.
Human beings, who are almost unique in having the ability to learn from the
experience of others, are also remarkable for their apparent disinclination
to do so.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grumf ()

jype ::

Grumf> Res je, pa ne samo jaz, v večini tudi sami ne vedo kako bi se uporabili. Tisti, ki vedo kako se bi uporabili, dajo akademsko kariero na klin in se zaposlijo, še magisterij je redkost.

Ja, povprečnežev, ki ne razumejo izobraženih, je ogromno.

Grumf ::

jype> Ja, povprečnežev, ki ne razumejo izobraženih, je ogromno.
O ne, ne boš podtikal, o razumevanju "institucionalno izobraženih" govoriš ti, jaz govorim o njihovi uporabnosti. In da se takoj razčisti, preden probaš podtakniti naslednjo, tudi ne govorim o vseh ampak o večini. Ura še 20 ni, si ga spet malo cuknil?
Human beings, who are almost unique in having the ability to learn from the
experience of others, are also remarkable for their apparent disinclination
to do so.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grumf ()

noraguta ::

ma dejte nehat o doktorjih tuki človk gre glih na faks. da se pa preživet tako s spletnimi stranmi kot administracijo.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: noraguta ()

c00L3r ::

Službe so, ampak žal jih ni veliko v okolici MB, kjer je FERI. Je pa veliko povpraševanje če greš čez severno mejo.

Če se ne motim, je bil pred par tedni karierni sejem na FERI-ju, kjer so se predstavljala tudi Avstrijska podjetja iz okolice Graza.

Definitivno pa je inženir informatike poklic, ki bo tudi v prihodnosti iskan.

svenica ::

kakšno znanost delate nekateri...
uči se, poskušaj razumet čimveč, vključno s širšo sliko,
programiraj tudi v prostem času (zadaj si recimo mini projekte),
ko boš dober, se bo služba tudi našla, brez skrbi. Če ne v Sloveniji,
pa v tujini, oz na netu. pa ne jemlji si preveč k srcu besed zagrenjencev.
"Every man takes the limits of his own field of vision
for the limits of the world." - A. Schopenhauer

;-) ::

n3zn4n je izjavil:

Lep pozdrav!

Sem star 18 let in bom zaključil gimnazijo. Po končani šoli bom šel na FERI tukaj v MB.
Zanima me, kakšne so moje možnosti za kakšno delo v smeri IT (programiranje idr.), da bova lahko s punco preživela, namreč bova po končani srednji živela pri meni.

Prosim za nasvet koga, ki ima izkušnje.

Hvala :)

Če boš naredo karkoli na FERI-ju boš dobil službo pika. konec debate.

Glede tvojega vprašanja in mojih izkušenj pa če hočeš ŽIVLJENJE tista leta ko boš na feriju, ga neboš naredil, če se življenju odpoveš ga boš naredil. Sploh ker si iz gimnazije in ne iz kakega SERŠa so tvoje možnosti manjše, kdo trdi drugače lahko stavim z njim 50€ da neboš naredil. Matematika je preprosta, prvi dan nas je blo 130 v predavalnici, čez 14 dni 30, čez 1 mesec 15 :)

amacar ::

Ce si z gimnazije je kvecjemu plus, mi smo se veliko lazje naucili programirati (po prvem semestru razlika ni bila vec tako ocitna) , kot so se tisti s SERSA naucili matematike. Ni bilo malo tistih, ki so po dveh letnikih imeli se vedno vse 3 matematike, ker preprosto ni slo, saj niso imeli dovolj osnov.

Smurf ::

Blinder je izjavil:

Invictus je izjavil:

Jaz sem že eden dober


zakaj bi ti bil dober? ker si nekoč dobil delo, ko je računalničarjev še primanjkovalo in zdaj imaš že desetletje delovnih izkušenj? To zame te ne naredi dobrega.

Jaz sem (redno) diplomiral slabi 2 leti nazaj (in se to ne iz FRI-ja ampak, FE-ja), sedaj delam na IT podrocju in imam za placo veckratnik povprecne place, v Sloveniji. Ce si dober, je sluzb kolikor hoces. Aja pa doktorat tudi delam (toliko o neuporabnosti doktorjev a ne ;) ).

@OP Ce bos priden, lahko redno dostudiras in zraven se dosti zasluzil. Te moram pa opozoriti, da oboje uspe naresti zelo malo ljudi tako, da bos moral precej zagristi. Ti pa svetujem, da gres v to postopoma. Najprej poskrbi za faks (rekel si da zaenkrat lahko zivis pri starsih), ko ti bo zacel faks laufati si najdi delo in ko bos zasluzil dovolj (dovolj za prezivetje + nekaj rezerve) sele zacni razmislati o selitvi.

Pa srecno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smurf ()

;-) ::

amacar je izjavil:

Ce si z gimnazije je kvecjemu plus, mi smo se veliko lazje naucili programirati (po prvem semestru razlika ni bila vec tako ocitna) , kot so se tisti s SERSA naucili matematike. Ni bilo malo tistih, ki so po dveh letnikih imeli se vedno vse 3 matematike, ker preprosto ni slo, saj niso imeli dovolj osnov.

Vrjetno nisi hodo na RIT.

black ice ::

Poglej si nekaj njegovih prejšnjih postov.

amacar ::

Oja, RIT UNI (trenutno 3. letnik), tako da imam frišne informacije :)

urosz ::

na FERI R-IT je najboljše prit s tehniške gimnazije (SERŠ, Vegova,..), ker imaš dobro podlago tako z matematike kot programiranja. prvi semester se ti skoraj da ni treba učit.

Grumf ::

Smurf je izjavil:

Aja pa doktorat tudi delam

Mhm, poznam veliko ljudi, ki tudi delajo naslednjo akademsko stopnjo... tudi že več kot 10 let...

Smurf je izjavil:

(toliko o neuporabnosti doktorjev a ne ;) ).

Rekel sem "večina" kar ni enako vsi. Zakaj se vsakdo raje vidi v množici neuporabnih raje kot v množici (čeprav veliko manjši) uporabnih?
Human beings, who are almost unique in having the ability to learn from the
experience of others, are also remarkable for their apparent disinclination
to do so.

driver_x ::

Pri nas imaš precej majhnih IT firm, kjer sicer dobiš službo, a se jim je bolje na daleč izogniti. Večinoma jih vodijo ljudje, ki so se v IT podali zaradi tega, ker naj bi bili tam dobri zaslužki, o ITju pa se jim ne sanja. Službo v ITju je lahko dobiti, teźko pa je dobiti dobro služo.

Smurf ::

Grumf je izjavil:


Rekel sem "večina" kar ni enako vsi. Zakaj se vsakdo raje vidi v množici neuporabnih raje kot v množici (čeprav veliko manjši) uporabnih?

Jaz jih pa poznam ogromno uporabnih, sploh v inzenirskih vrstah (racunalnicarji, elektrotehniki, strojniki).

Bolj kot ne vsa slovenska vrhunska podjetja imajo v svojih vrstah nekaj doktorjev :).
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izbira faksa uni ali vsš FE (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
8215331 (10273) mr_chai
»

Kontakt FDV-jevca/ke (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
10425927 (22644) bbbbbb2015
»

[fork] Pomivanje sip na bencinski vs. IT sluzba (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
558921 (7628) Pegaz
»

Kam ste se vpisali? (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
568338 (6858) isabella d
»

Šolski sistem in IT službe (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
9145789 (44549) Nejc Pintar

Več podobnih tem