» »

V katere vzajemne sklade vložit?

V katere vzajemne sklade vložit?

Marat ::

Trenutno imam nekaj navarčevanega denarja, ki bi ga rad naložil v vzajemne sklade. Kam bi mi priporočili da vložim? Kakšne imate izkušnje s skladi v katere ste vložili? Vsak nasvet je koristen :)

popster ::

NLB skladi mislim da še najboljši.. drugače pa odvisno od posameznika.

heresjohnny ::

Marat ::

popster je izjavil:

NLB skladi mislim da še najboljši.. drugače pa odvisno od posameznika.

Mja, problem je, da tem firmam, ki so v državni lasti, glih ne zaupam najbolš... zato ker kjerkoli ima politika možnost postavljat svoje ljudi, se ne upošteva princip ekonomičnosti, ampak bolj veze in poznanstva. Sej je čist možno da so tile upravljalci čisto strokovni in sposobni ljudje, ampak tveganje za kako nastavljeno gnilo jajce je pač večje.


heresjohnny je izjavil:

kateri od Franklin Templeton Investment Fund

Kul, hvala :) kako je pa z samim procesom vložka v ta vzajemni sklad? Ker pri skladih, ki jih trži SKB, sem na njihovi spletni strani videl, da moraš pri njih odpret tekoči račun (kar pa jaz ne bi, ker ga imam drugje). Pri Raiffeisen banki in njenih skladih pa nič ne piše, prav tako ne za Banko Koper in Templeton sklade. A se lahko vloži v sklad prek neke banke, brez da bi imel pri njej odprt račun?

Invictus ::

Seveda. Samo kake banke ti za sklad zmanjšajo provizijo če pri njih odpreš račun.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Marat ::

Sej vem da je to tech forum, ampak zihr ste tukaj forumaši, ki imate kaj v vzajemnih skladih. Kako ste kaj zadovoljni? Kaj se vam zdi da je pomembno pri izbiri sklada? Kakšnih (začetniških) napak ne bi več ponovili?

Dost je debate o tem, a je pomembnejša nižja vstopna provizija ali pa nižja upravljalska provizija. Ampak mene pa še bolj zanima, a je bolje vložiti denar v nek starejši sklad (ki ima tudi že nek donos za sabo), ali pa v nek novejši, največ 5 let star? Ali je čisto vseeno?

jernejl ::

Zgornja vsebina je brez pomena. Na nepopolno vprašanje ne moreš dobiti pametnih odgovorov.
Preden lahko dobiš kak konkreten odgovor, moraš povedati, kakšen je namen varčevanja, koliko si nagnjen tveganju, za koliko časa nameravaš varčevati, kolikšen delež svojega premoženja / zaslužka bi predstavljala naložba v sklade.

Kaj se vam zdi da je pomembno pri izbiri sklada?

Pomembno je, da se vsak vlagatelj zaveda, da naložba ni brez tveganja in da lahko vrednost premoženja tudi pade.
Pred leti je bilo moderno vlaganje v področje balkana, in kdor je pred petimi leti kupil enote premoženja teh skladov, je do danes izgubil 60%.

Dost je debate o tem, a je pomembnejša nižja vstopna provizija ali pa nižja upravljalska provizija.

Vstopna provizija "udari" samo enkrat, upravljalska pa skozi celotno obdobje. Na krajši rok ima vstopna provizija večjo težo, na daljši pa je ravno obratno.

Ampak mene pa še bolj zanima, a je bolje vložiti denar v nek starejši sklad (ki ima tudi že nek donos za sabo), ali pa v nek novejši, največ 5 let star?

Osebe, ki upravljajo s premoženjem, se lahko menjajo. Različne naložbene strategije se različno obnašajo v posameznih fazah ekonomskega cikla. Pretekli donosi nikakor niso garancija, da bo tudi v prihodnje enako. Visoka rast v zadnjem obdobju lahko nakazuje tudi na "balon", kar pomeni, da se lahko v bližnji prihodnosti zgodi korekcija (padec vrednosti).

Marat ::

jernejl je izjavil:


Preden lahko dobiš kak konkreten odgovor, moraš povedati, kakšen je namen varčevanja, koliko si nagnjen tveganju, za koliko časa nameravaš varčevati, kolikšen delež svojega premoženja / zaslužka bi predstavljala naložba v sklade.


K tveganju sem trenutno manj nagnjen. Najbolj mi je pomembno da ta denar/naložba vsaj obdrži vrednost (da je ne poje inflacija). Ne bi šel v visoko tvegane naložbe, ker mi možnost velikega donosa ni tako zelo pomembna.

Denar, ki ga imam na voljo, trenutno ne rabim, ker še študiram in nimam visokih odhodkov. Vseeno pa ga ne bi rad celega vezal v depozit, ampak bi ga del imel v vzajemnih skladih, ki so bolj likvidna naložba kot depozit. Torej, ko bi rabil denar, bi ga lažje vzel ven iz sklada, kot pa da čakam da se izteče depozit. A to prav razmišljam, al so pri skladih še kaki večji stroški v primeru krajšega časa vlaganja? Sicer ne načrtujem kratkega časa vlaganja, ampak ta denar razumem bolj kot back-up plan, če se kaj zalomi (torej če ne bom imel drugih prihodkov za nekaj časa).

Razmišljam o tej razdelitvi: 50% kratkoročni depozit (ki ga podaljšujem, če ne rabim denarja), 50% vzajemni skladi.

jernejl je izjavil:

Kaj se vam zdi da je pomembno pri izbiri sklada?

Pomembno je, da se vsak vlagatelj zaveda, da naložba ni brez tveganja in da lahko vrednost premoženja tudi pade.
Pred leti je bilo moderno vlaganje v področje balkana, in kdor je pred petimi leti kupil enote premoženja teh skladov, je do danes izgubil 60%.


To se zavedam, zato bolj razmišljam o obvezniških skladih (mogoče tudi o mešanih).

jernejl je izjavil:


Ampak mene pa še bolj zanima, a je bolje vložiti denar v nek starejši sklad (ki ima tudi že nek donos za sabo), ali pa v nek novejši, največ 5 let star?

Osebe, ki upravljajo s premoženjem, se lahko menjajo. Različne naložbene strategije se različno obnašajo v posameznih fazah ekonomskega cikla. Pretekli donosi nikakor niso garancija, da bo tudi v prihodnje enako. Visoka rast v zadnjem obdobju lahko nakazuje tudi na "balon", kar pomeni, da se lahko v bližnji prihodnosti zgodi korekcija (padec vrednosti).


Ja, sej to me skrbi pri starih uspešnih skladih - ali niso že dosegli svoje "zgornje meje" uspešnosti... glede skladov sem res noob, tako da niti nimam občutka kakšen je življenjski cikel sklada, kdaj je najbolj pametno investirat vanj - na začetku, na sredi, ali pa je vseeno in se splača vložiti tudi v 30 let star sklad.

LordPero ::

Marat je izjavil:

Denar, ki ga imam na voljo, trenutno ne rabim, ker še študiram in nimam visokih odhodkov. Vseeno pa ga ne bi rad celega vezal v depozit, ampak bi ga del imel v vzajemnih skladih, ki so bolj likvidna naložba kot depozit. Torej, ko bi rabil denar, bi ga lažje vzel ven iz sklada, kot pa da čakam da se izteče depozit. A to prav razmišljam, al so pri skladih še kaki večji stroški v primeru krajšega časa vlaganja? Sicer ne načrtujem kratkega časa vlaganja, ampak ta denar razumem bolj kot back-up plan, če se kaj zalomi (torej če ne bom imel drugih prihodkov za nekaj časa).

Razmišljam o tej razdelitvi: 50% kratkoročni depozit (ki ga podaljšujem, če ne rabim denarja), 50% vzajemni skladi.


Kot prvo, da bi vložil denar sam (torej mimo sklada direktno na trg/štok exchange) ti ne diši?
Sam nimam izkušenj s skladi (in posledično ne poznam podrobnosti pristopa/pogodb k takim rečem), ker jih nekako ne maram (pač poznam veliko ljudi s tega področja oz. samo delo na tem področju) oz. pač rad to delam sam.

Ker če ja, potem tistih 50% svojega keša vloži v največje ETFe (=indeksne sklade), recimo polovico v največja zahodna podjetja (S&P 500, Euro Stoxx 500, DAX etc. -za te si verjetno že kdaj slišal in veš kaj so) in polovico v trge v razvoju (MSCI Emerging Markets, S&P Latin America 40, Asia 50 etc.). Potem imaš praktično enak donos, kot sklad v katerega si hotel vložiti keš (odvisno od usmeritve), samo z manj stroški (no, mal odvisno od koliko denarja sploh govorimo tukaj).

Če ti to ne diši oz. za preostalih 50%, imaš drugače (zaenkrat) še kar ql depozite, odvisno od koliko keša dejansko imaš, pa ga seveda razdeli v več depozitov, ne enega (lahko z različno ročnostjo, da imaš tudi vmes lažji dostop do denarja). In če imaš več kot 100k€ (meja garancije) pač ne imet v eni banki več kot toliko -nikoli ne veš, kam se obrne naš c(o)utry risk (pač, če se lahko izogneš tveganju, se mu pač izogneš).
Kakih 10k (kot študent) pa si pustiš na računu, za redne zadeve in to.
Aja, če pa hočeš prej dobit keš vn iz depozitov, imaš premostitvene kredite (ko rabiš keš pred potekom vezave, ti takoj dajo u bistvu kredit v višini depozita, ki ga poplačaš, ko ti poteče vezava depozita (s tem depozitom) & te na koncu stane cca toliko, kakor da ne bi nič obresti dobil na začeten znesek depozita -ampak mogoče imam neažurne podatke s tega področja, ampak dvomim, da so to visoki stroški, ker je kredit itaq zavarovan z vezanim depozitom, vprašaj osebno bančnico/bančnika, tukaj dobiš tudi use podrobnosti in pogoje za vlaganje keša v različne sklade).

Vsekakor pa (v tvojem primeru) vlagaj v cca svet (=razpršeno), ne na neko ozko področje (recimo kdor je keš tiščal na Balkan je moral vedeti, na kako majhen trg in s kako majhno likvidnostjo tišči denar & jasno, da tja nisi dajal svojih prihrankov, s katerimi si imel načrte, tam se je služilo s kratkoročnimi špekulacijami, torej mal za igranje & da si lahko hitro prekinil svojo izgubo/zaprl pozicijo).
LordPero

Marat ::

LordPero, hvala za napisano. Trenutno ne razmišljam o tem, da bi sam vlagal v delnice in obveznice, ker nimam časa aktivno spremljat finančnega trga. Kar tako na blef pa tudi ne bi rad investiral. Tu sledim nasvetu Warrena Buffeta, ki pravi da so vzajemni skladi super za ljudi, ki nimajo časa in/ali znanja za aktivno upravljanje svojih naložb. :)

Ti indeksni skladi so dobra ideja! Sicer sem že prej slišal za njih, vendar sem kar malo pozabil nanje. Sem pa malo gledal na vzajemci.com, in so na voljo samo trije indeksni skladi, z dokaj visoko vstopno provizijo (do 4,5%). A se da v Sloveniji vložit še v kakšne druge indeksne sklade, z nižjimi stroški?

Razmišljam da bi, kar se tiče skladov, vložil v štiri različne (da še dodatno razpršim tveganje): dva obvezniška in dva indeksna (torej delniška). V vsakega bi dal cca 2-3k€.

Glede obvezniških sta mi zanimiva tale dva:
- Raiffeisenfonds-Konservativ
- Amundi Funds Bond Global
Ima kdo še kak drug predlog?

Glede indeksnih pa še ne vem, ampak tako na prvo žogo bi rekel da v sklad, ki spremlja evropske indekse, raje ne bi investiral, ampak raje v ZDA ali BRIC. Kaj menite?

Mimogrede, a obstajajo kakšni skladi, ki spremljajo uspešne vlagatelje? Npr. neke vrste indeksni sklad, ki bi sledil naložbam Warrena Buffeta? 8-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Marat ()

LordPero ::

Marat je izjavil:

LordPero, hvala za napisano. Trenutno ne razmišljam o tem, da bi sam vlagal v delnice in obveznice, ker nimam časa aktivno spremljat finančnega trga.


Np, se mi neki tipka zadnje čase :).
Sicer pa, saj to je point ETFov (poleg najnižjih možnih stroškov, ker gre za pasivno upravljanje!), sledijo indeksu oz. trgu (recimo ena delnica ETFa, ki sledi S&P 500 se ti bo enako obnašala kot tistih 500 največjih podjetij kupljenih v enakem razmerju), pač rabiš sledit eni ali dvem številkam & če se bo kaj od tega zalomilo, boš slišal po vseh medijih. Pa tudi, če se kaj zalomi, da npr. največji indeksi krešajo po 20+%, si popolnoma na istem glede koliko moraš slediti trgu in koliko ne, kakor če imaš v skladu (da ne omenjam, da si ETF lahko sam prodaš takoj, ko je borza odprta, pri skladu pa verjetno traja nekaj časa, da dobiš keš vn). Itaq je večina skladov precej pasivnih, pa tudi aktivni (ki so vprašljivo dražji), kaj misliš, da te bodo poklicali in rekli, da dvigni denar vn? Ne, to pač moraš v vsakem primeru sam sledit. Celo upravljalci premoženja pogosto (vedno) ne čakajo v denarju in ti pač pustijo keš v delnicah, tudi če te močno padajo (no, pogosto je tudi v pogodbah, da ne smejo čakati v denarju -ker to bi bil u bistvu že neke vrste hedge fund).

Še enkrat, kamor koli daš denar, moraš aktivno slediti, kaj se z njim dogaja. Drugače pač nisi pameten gospodar (lastnik).

Marat je izjavil:

Kar tako na blef pa tudi ne bi rad investiral. Tu sledim nasvetu Warrena Buffeta, ki pravi da so vzajemni skladi super za ljudi, ki nimajo časa in/ali znanja za aktivno upravljanje svojih naložb.


Ni na blef, ker lahko vložiš v identične naložbe, kakor jih ima vzajemni sklad (skladi pa itaq bolj redko menjajo svoje naložbe, da nimajo stroškov & da pač služijo s tvojimi %), v katerega bi sicer dal keš. Pa tudi, kako lahko rečeš blue chipom (največja oz. najbolj vplivna podjetja) blef? To pač je trg, če gre svetu u povprečju bolje, gre tudi tebi (na dolgi rok je to imho še najboljši likviden hranilec vrednosti).
In ne, vlaganje v ETFe tako kot sem opisal (torej razpšene, ki sledijo glavnim indeksom, brez vzvodov) ni aktivno upravljanje naložb. In niti malo podobno Buffetkovemu modelu (Berkshire Hathaway).

Drugače, pa vidim da si zelo segret za vzajemce, ne glede na stroške. Tudi OK, ampak omenil si, da je možno, da že prvo leto rabiš keš.
In zakaj se ti zdi na 12+ mesecev boljše v ZDA kot Evropi? (toliko boljše, da raje ne bi dal na oba konca) :)

Edit1&2: vsi enterji so mi nekam izginili, wtf?
LordPero

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LordPero ()

Marat ::

LordPero je izjavil:


In zakaj se ti zdi na 12+ mesecev boljše v ZDA kot Evropi? (toliko boljše, da raje ne bi dal na oba konca) :)


Evropa je kot tanker, ki se prepočasi obrača, in vmes jih (nas) drugi šišajo kot po tekočem traku. ZDA imajo vseeno bolj centralizirano in poenoteno vodenje države (čeprav ne idealno), kot pa EU. Prav tako brez problema tiskajo denar, medtem ko se v Evropi ne morejo zediniti kakšno monetarno (pa tudi fiskalno) politiko želijo. Pač kriza je razkrila vse slabosti evropskega političnega modela, ki ni ne tič ne miš. Zato bolj zaupam ameriški pragmatičnosti in iznajdljivosti, zaradi česar se bodo rešili iz krize prej kot EU. Žal.

LordPero je izjavil:

Ni na blef, ker lahko vložiš v identične naložbe, kakor jih ima vzajemni sklad (skladi pa itaq bolj redko menjajo svoje naložbe, da nimajo stroškov & da pač služijo s tvojimi %), v katerega bi sicer dal keš. Pa tudi, kako lahko rečeš blue chipom (največja oz. najbolj vplivna podjetja) blef? To pač je trg, če gre svetu u povprečju bolje, gre tudi tebi (na dolgi rok je to imho še najboljši likviden hranilec vrednosti).


kot "blef" sem mislil to, da bi sam po občutku izbral nekaj firm, katerih delnic bi kupil. Seveda, lahko bi šel to strategijo, da bi vložil v vse bluechipe na borzi (torej tako kot indeksni sklad), ali pa da bi pogledal strukturo naložb kakega vzajemnega sklada, ki mi je všeč, ampak dvomim da bi s svojo količino denarja lahko nakupil dovolj delnic (podjetij je veliko in nekatera imajo visoko ceno delnice). Poleg tega tudi način vlaganja v delnice ni čisto brez stroškov, saj moraš odpret trgovalni račun in plačevat letno vodenje (pa še kake provizije in dodatni stroški se najdejo).

Skladi se mi zdijo čisto ok in mislim da tiste provizije ne poberejo celotnega donosa - ali pač? Vsaj ne verjetno pri indeksnih skladih...

LordPero ::

Am, ne, se ne razumeva, kaj so sploh ETFi, ti ne bi kupil vseh blue chipov preko borze ampak en ETF (=delnice enega podjetja). Torej za primer indeksa S&P 500, za mu sledit ti ni treba na borzi kupiti delnice 500 podjetij (z različnimi ponderji) ampak na borzi kupiš samo delnice enega ETFa, ki sledi indeksu S&P 500 (brez vzvoda), npr. SPY. Tako če gre indeks gor za 1% gre tudi tista tvoja ena delnica za 1% gor. Torej ne kupiš delnic podjetij, da bi tvoj portfelj sledil ETFu ampak kupiš delnice ETFa, ker je to občutno ceneje.

Za tvoje keše pa verjetno še vedno lahko kupiš 3-5 takih ETFov (recimo 50% v razvit in 50% v svet v razvoju, podrobneje kaj/kam to pomeni, pa se odločiš sam -vidim na neke teorije prihodnjih donosov imaš ;)).

Trgovalnih računov pa ne odpiraš v Sloveniji, ker pač denar ne raste na drevesih oz. če že, si potem v prekršku in je za klicat policijo (ali pa se zmeniva, da ne kličem policije, če lahko pridem na obisk jeseni :)).
LordPero

Marat ::

Ok, na vzajemci.com sem zasledil tale ETF: Amundi Funds Index Equity North America. Drugega za ZDA sploh ni... vstopna provizija je 4,5% - se ti zdi to previsoko?

A bi se mi bolj splačalo denar vložit prek kake spletne trgovalne platforme (jih ne poznam ravno podrobno)? Kakšni so tam kaj stroški?

LordPero ::

Še enkrat poudarjam, da ne vem skoraj nič takem o pristopu k vzajemnim skladom (ne vem, zakaj sem sploh začel pisat v to temo :)), ker jih pač ne maram oz. se nisem nikoli zanimal za to, ampak vsekakor ni šans, da nekomu dam 4,5% samo vstopne provizije (torej za nič dela oz. verjetno za reklamo), sploh za nek 80% indeksni sklad. Pač, pomisli koliko % na leto pričakuješ da ti sklad naredi in koliko jih tukaj pustiš posrednikom (sklepam, da dobro polovico kakšnemu slovenskemu DZUju?). Če bi že šel v to smer, bi potem vzel nekaj malce bolj usmerjenega (tveganega) in z recimo okrog 2% vstopnimi stroški. Razmisli tudi o pregledu ponudbe v tujini.

Glede na kar si opisal & za koliko denarja gre, razmisli od kar sem ti gor napisal -par depozitov z različnimi ročnostmi in furaj to kakšno leto ali dve (donos depozitov se mi zdi OK).

Ampak sigurno so druge, mnogo cenejše poti do vzajemnih skladov, če pač nočeš aktivnega trgovalnega računa. Pojdi na pogovor na kakšen DZU ali banko, ti bodo rade volje vse razložili in povedali vse procente.
LordPero

Tilen ::

Slovenske obveznice si imel pred kratkim po 7.05% na leto.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Marat ::

Bom se na Sparkasse pozanimal glede BrokerJet trgovalne platforme in kaki so stroški. Ker vidim da bom lahko v ETF-je investiral samo preko take trgovalne platforme.

Glede depozitov je pa tako: tiste z obrestno mero pod 3% se sploh ne splača gledat, ker je letna inflacija cca 2,5%, kar pomeni da je realna obr.mera 0,5% (če ne bo vmes inflacija še zrasla). Obrestno mero nad 3% pa imajo ponavadi depoziti z ročnostjo nad pol leta, kar pa je premalo likvidno zame (torej da bi ves denar dal v depozite daljše od pol leta).

Drugače pa hvala za vse napisano, LordPero :)

Tilen ::

Stroški Brokerjeta so 2.55 EUR / mesec.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

jernejl ::

Glede depozitov je pa tako: tiste z obrestno mero pod 3% se sploh ne splača gledat, ker je letna inflacija cca 2,5%, kar pomeni da je realna obr.mera 0,5% (če ne bo vmes inflacija še zrasla). Obrestno mero nad 3% pa imajo ponavadi depoziti z ročnostjo nad pol leta, kar pa je premalo likvidno zame (torej da bi ves denar dal v depozite daljše od pol leta).

Na voljo so še skladi denarnega trga, ki imajo sredstva večinoma v depozitih različnih ročnosti in zapadlosti.
Vstopne provizije ni.
Pri teh imaš likvidnost in istočasno donos, ki je primerljiv z manj likvidnimi depoziti.
Problem lahko nastane, če se v kateri izmed bank, kjer ima sklad depozit, zgodi ciprski scenarij.

Glede ostalih skladov: različni upravljavci v določenih trenutkih ponujajo akcije brez vstopne provizije; če bo naložba na krajši rok, se splača to izkoristiti. Trenutno to velja za sklade Ilirike in pa Triglav top brands.

Myhajlo Tod ::

LordPero je izjavil:

Še enkrat poudarjam, da ne vem skoraj nič takem o pristopu k vzajemnim skladom (ne vem, zakaj sem sploh začel pisat v to temo :)), ker jih pač ne maram oz. se nisem nikoli zanimal za to, ampak vsekakor ni šans, da nekomu dam 4,5% samo vstopne provizije (torej za nič dela oz. verjetno za reklamo), sploh za nek 80% indeksni sklad.


Se strinjam s tabo v vseh pogledih. Edino malenkost glede provizije - Amundi in večina tujih DZU ima take vstopne stroške (ki se seveda znižajo ob večjih zneskih vplačil ker dobijo svoje), torej se plača 4,5% neodvisno od tega ali vplača nekdo v Nemčiji ali v Sloveniji. Nižji stroški pa so pri nakupih prek različnih platform, saj tudi nastane manj stroškov, imaš pa tudi dodatne stroške drugje (odpiranje računa itd.). Pri večjih zneskih se seveda še vedno bolj izplača nakup prek spleta. 4,5% pa je preveč v vseh pogledih :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vzajemni skladi (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9926118 (16347) Mr_Globus
»

Kam po "normalne" obresti?

Oddelek: Loža
285413 (3690) Adrijan0
»

Kam s 100€ / mesec (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9423632 (18771) Heisenberg
»

Trgovanje z delnicami

Oddelek: Loža
2311997 (11324) LoneWolf

Več podobnih tem