» »

Toshiba premika meje zaslonov ultrabookov s KIRAbookom

Toshiba premika meje zaslonov ultrabookov s KIRAbookom

Toshiba KIRAbook

vir: AnandTech

vir: AnandTech
AnandTech - Nedvomno je bil pred enim letom daleč najboljši ultrabook Applov MacBook Air. Pravzaprav ne sledi vsem specifikacijam, ki jih Intel zahteva, da proizvajalci lahko svoj izdelek označijo kot ultrabook, niti Apple verjetno noče svojih izdelkov označevati z marketinškimi imeni, namenjenimi za na Windows osnovane računalnike. Kakorkoli že, ultrabooki so bili predvsem do prihoda procesorjev Sandy Bridge bolj klavrni izdelki, stanje pa se je še dodatno popravilo s procesorji Ivy Bridge. Z zadnji generacijo, pred slabim letom, smo dobili že zelo dobre prenosnike. Praktično vsi boljši izdelki sicer po zasnovi in izgledu precej kopirajo Apple, a vseeno vidimo nekaj posebnosti. Izstopal je tako npr. Asusov ZenBook Prime, ki je v različnih konfiguracijah v 13 oz. 11 palcih ponujal ločljivost kar 1920 x 1080 pik. Od takrat so Asus na tem področju ujeli tudi drugi proizvajalci (Dell z XPS 13, Samsung s Series 9, itd.), ključno pa je, da je vsem tem zaslonom skupen tip panela - IPS.

MacBook Air še vedno namreč uporablja panel tipa TN (sicer res kakovosten primerek, a vseeno TN) z nekoliko nižjo ločljivostjo. Apple seveda ponuja še gostejši MacBook Pro Retina z zaslonom tipa IPS v 13-palčnem ohišju, a je ta tudi težji in debelejši od konkurenčnih ultrabookov. A nič več, saj so pri Toshibi predstavili KIRAbook. KIRAbook ni samo nov 13-palčni ultrabook, ta je zgolj prvi predstavnik nove Toshibine znamke. V liniji KIRA se bodo osredotočali predvsem na visokokakovostno zasnovo in izdelavo svojih izdelkov (verjetno ne le prenosnikov), bodo premikali tehnološke meje ponujenih izdelkov in bodo ponujali podporo uporabnikom (verjetno samo v razvitih deželah), ki bo prekašala konkurente, tudi Apple.

Če bodo vse to uresničili, bomo še videli, a KIRAbook kaže, da so začeli v pravi smeri. 13-palčni ultrabook je namreč opremljen z zaslonom z ločljivostjo 2560 x 1440, ki ga trenutno prekašata le prej omenjen MacBook Pro Retina ter Googlov ChromeBook Pixel. Zaslon je vstavljen v ohišje iz magnezijeve zlitine, tipkovnica je osvetljena, na voljo je na dotik občutljiv zaslon, itd. Osnovna konfiguracija sicer nima na dotik občutljivega zaslona, a ima, za razliko od prenekaterega ultrabooka, že serijsko 8 GB pomnilnika ter 256 GB velik pogon SSD. Nekoliko so prihranili še pri procesorju, ki je zgolj Intlov Core i5, medtem ko je v zmogljivejših različicah na voljo tudi procesor iz družine Core i7. Žal zaslon in tanko ter lahko ohišje pomenita visoko ceno. V ZDA npr. MacBook Pro Retina v 13-palčni izvedenki od pocenitve dalje stane vsega 1500 dolarjev (in je opremljen s 128-gigabajtnim SSD-jem), medtem ko osnoven model KIRAbooka stane 1600 dolarjev. Za dodatnih 200 dolarjev KIRAbook dobi na dotik občutljiv zaslon (podpira 10 hkratnih dotikov), medtem ko za 2000 dolarjev kupci poleg na dotik občutljivega zaslona dobijo še prej omenjen procesor Core i7.

Nekoliko visoko ceno upravičuje prostornejši SSD in lažje ohišje (v primerjavi z MacBook Pro Retina 13") ter 24-urna, 7-dnevna telefonska podpora, na kateri naj bi bili svetovalci na voljo v največ 45 sekundah. Poleg tega bosta na prenosnike naložena Adobova paketa Photoshop Elements 11 in Premiere Elements 11. Prednaročila se začnejo 3. maja, splošna prodaja pa 12. maja.

Dandanes prenosnik očitno ni več prenosnik, če nima v imenu besede book...

37 komentarjev

Pithlit ::

Dandanes prenosnik očitno ni več prenosnik, če nima v imenu besede book...

Kolikor je meni znano se notebook uporablja več ali manj od kar so prenosniki na voljo navadnim smrtnikom.
Life is as complicated as we make it...

nekikr ::

Če bi bil recimo 1500€ bi bil kar poštena izbira. Končno boljše ločljivosti :)

Zheegec ::

Hmmm, 5 let nazaj, ko so imeli visoko ločljivost v glavnem samo znamke s slabim marketingom (Lenovo, HP) ločljivost ni bila pomembna, sedaj pa beremo samo o tem. Če bo ekran tele Toshibe bleščeč in pa s povprečno svetilnostjo, bo še vedno slabši od Asusovega...
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

nekikr ::

Pozabljaš, da so bili takrat prenosniki vsaj 2-3x dražji in tisti, z boljšo ločljivostjo, precej "počasni". Enak argument skoraj kot pri tablicah. Fujitsu Stylistic izpred 10 let pač ni bil zanimiv. Ne zato, ker naj bi šele Apple naredil neko uporabno tablico, ampak ker je bil preslab za svoj denar v tistem času. Enaka štorija je tu.

PrimozR ::

Pithlit je izjavil:

Dandanes prenosnik očitno ni več prenosnik, če nima v imenu besede book...

Kolikor je meni znano se notebook uporablja več ali manj od kar so prenosniki na voljo navadnim smrtnikom.

To itak, ciljal sem bolj na MacBook, ChromeBook, Zenbook, KIRAbook, itd. :P

Zheegec je izjavil:

Hmmm, 5 let nazaj, ko so imeli visoko ločljivost v glavnem samo znamke s slabim marketingom (Lenovo, HP) ločljivost ni bila pomembna, sedaj pa beremo samo o tem. Če bo ekran tele Toshibe bleščeč in pa s povprečno svetilnostjo, bo še vedno slabši od Asusovega...

Edino prav, da beremo samo o tem, 1366 x 768 MORA umreti. Ta ločljivost je uporabna kvečjemu za 7 do 10-colske tablice, če že, pa še tam bomo očitno od maja imeli benchmark FullHD (na 7"), na 10 colah je pa itak benchmark 2560 x 1600, kolikor ima Nexus 10.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

bluefish ::

Bi nekako za ta čas pričakoval, da imajo tovrstno ločljivost praktično vsi prenosniki v rangu od nekje 800EUR naprej. Tako pa smo obsojeni na mizernih 1366 x 768.

In ja, čeprav so bili leta nazaj prenosniki z visoko ločljivostjo božjastno dragi to ni ravno izgovor, da so ob vsem razvoju danes zadeve še vedno nedostopne povprečnemu kupcu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

SmeskoSnezak ::

Kje pa piše kaj o bateriji? Pa kakšna grafična bo to poganjala?
@ Pusti soncu v srce... @

blackbfm ::

seveda bo izdelek spet fail, saj (win) sw ŠE vedno ni prilagojen na tako ločljivost.. in spet bo applov "inferiorni" izdelek pač boljši:)

7982884e ::

pa porkajeba, a namizne ekrane so pa vsi pozabili?
kje je moj 30" 4k monitor za 500€?

kuglvinkl ::

7982884e je izjavil:

pa porkajeba, a namizne ekrane so pa vsi pozabili?
kje je moj 30" 4k monitor za 500€?


tri leta stran. A bi ga mel? :)
Your focus determines your reallity

PrimozR ::

SmeskoSnezak je izjavil:

Kje pa piše kaj o bateriji? Pa kakšna grafična bo to poganjala?

Grafa je integrirana v CPU. Baterije res nisem omenil, je 50 Wh.

blackbfm je izjavil:

seveda bo izdelek spet fail, saj (win) sw ŠE vedno ni prilagojen na tako ločljivost.. in spet bo applov "inferiorni" izdelek pač boljši:)

Jah, na MBP Retini (13") lahko poganjaš le do ekvivalenta 1680 x 1050 se mi zdi, torej nativne resolucije, brez hekanja, ne morše izkoristiti. Okej, 2560 x 1440 je RES že noro visok DPI za 100% scale v Windows, ampak na 1080p pa res ne vidim razloga, zakaj ne bi poganjal kar direkt, brez razmerja. Imaš vsaj na pol uporabno delovno površino :)

TBH bi se jaz verjetno omejil na 1080p na 13" (oz. pač višjo fizično ločljivost, če bi Windowsi podpirali spodobno skaliranje), 2560 x 1440 pa vgrajeval na 15+" laptope.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

fantasycamp ::

ne kupujem če nima mat zalona te glare so annoying as f***, pa baterije bi tud že lahko naredil za 10h ne pa samo 3h,sej ne hod folk z tem samo v knjižnico.
Vsakič so tanjši in manjše baterije....

nekikr ::

Kako misliš 3 ure? Vsak spodoben ultrabook ima že sedaj cca 5-7 ur avtonomije.

Brias ::

Lenovo lenovo.... daj malo stare slave IBM-u :)

in year 2000
ThinkPad i Series 1124 10.4" TFT display with 1024x768 resolution

in October 2000
ThinkPad T21, a higher resolution 14.1" TFT display having 1400×1050

in October 2001
Thinkpad A22p, a higher resolution 15" TFT display having 1600×1200

in july 2005
Thinkpad R50p, a higher resolution 15" TFT display having 2048x1536

ZaphodBB ::

Jaz hočem 15" Thinkpad X1 Carbon z resolucijo 2560x1440. Nuff said.

Lonsarg ::

PrimozR je izjavil:


TBH bi se jaz verjetno omejil na 1080p na 13" (oz. pač višjo fizično ločljivost, če bi Windowsi podpirali spodobno skaliranje), 2560 x 1440 pa vgrajeval na 15+" laptope.


Windows 8 podpira skaliranje, res pa je, da to skaliranje ni nastavljivo z strani uporabnika, ampak mora dobiti pravo informacijo od zaslona ali pa z hekanjem registra, pa omejeno je na 3 scaling vrednosti(da se da bolje stvari zoptimizirat):

100% when no scaling is applied
140% for HD tablets
180% for quad-XGA tablets
Vir

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

PrimozR ::

Brias je izjavil:

Lenovo lenovo.... daj malo stare slave IBM-u :)

in year 2000
ThinkPad i Series 1124 10.4" TFT display with 1024x768 resolution

in October 2000
ThinkPad T21, a higher resolution 14.1" TFT display having 1400×1050

in October 2001
Thinkpad A22p, a higher resolution 15" TFT display having 1600×1200

in july 2005
Thinkpad R50p, a higher resolution 15" TFT display having 2048x1536

Fast forward to 2013, max kar dobiš na 14 in manj je 1600 x 900. Na X200 pa celo samo 1366 x 768. Sicer IPS, pa vseeno.

Lonsarg je izjavil:

PrimozR je izjavil:


TBH bi se jaz verjetno omejil na 1080p na 13" (oz. pač višjo fizično ločljivost, če bi Windowsi podpirali spodobno skaliranje), 2560 x 1440 pa vgrajeval na 15+" laptope.


Windows 8 podpira skaliranje, res pa je, da to skaliranje ni nastavljivo z strani uporabnika, ampak mora dobiti pravo informacijo od zaslona ali pa z hekanjem registra, pa omejeno je na 3 scaling vrednosti(da se da bolje stvari zoptimizirat):

100% when no scaling is applied
140% for HD tablets
180% for quad-XGA tablets
Vir

Upam da bolje, kot Win7. V Win7 je skaliranje OBUPNO. Pol teksta v opozorilnih okencih je slika, ne tekst, za povrhu je pa še rastrska slika. Da ne omenjam prenekaterega GUI elementa. Windows 7 se uporablja na 100% in NIČ drugega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Looooooka ::

17+ inch laptop s touchscreenom al naj se grejo pa vsi mal j.
Bemti boga ze 10 let kazejo kako bomo vsi slatal ekrane...zdej gledamo posnetke o tem, kako bomo po zraku mahal, touch screenov pa se zmer nikjer.
To, da bi mogl pocas met vsi ze serijsko 120 osvezevanja in moznost unih 3D speglov, se sploh ne splaca omenjat...ker again ze najmanj 2 leti gledamo posnetke ekranov, ki to pocnejo BREZ speglov.
In potem se cudijo, da prodaja racunalnikov pada.
Pricakujes space shuttle...prides z denarjem v stacuno, ti pa ponujajo skret papir z resolucijo 5000x6000 na 11 inchnem monitorju.
Verjetno bi blo res najbols, da se Jobsa klonira in da vsaki firmi enega. Potem bi mogoce fural tisto "if we can then let's do it" logiko ne pa da furajo prodajo outdated sranja, dokler je folk pripravljen placevat zanj.
Upam, da se prodaja laptopov pade...pa pol TV-jev in tako naprej.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Looooooka ()

Lonsarg ::

Surface Pro uporablja 140% skaliranje recimo, kolikor sem videl se nič čudnega ne pojavlja zaradi tega skaliranja, tak da zgleda zadeva deluje. Windows 7 pa sem se tudi jaz odrekel skaliranju, ker postane vse čudno, če se ga vklopi. K sreči mam "samo" 1080p, tak da v bistvu nimam potrebe.

bluefish ::

Looooooka je izjavil:

17+ inch laptop s touchscreenom al naj se grejo pa vsi mal j.
Sploh užitek za primarno nalogo prenosnega računalnika - torej prenašanje naokoli.

Zheegec ::

bluefish je izjavil:

Bi nekako za ta čas pričakoval, da imajo tovrstno ločljivost praktično vsi prenosniki v rangu od nekje 800EUR naprej. Tako pa smo obsojeni na mizernih 1366 x 768.

In ja, čeprav so bili leta nazaj prenosniki z visoko ločljivostjo božjastno dragi to ni ravno izgovor, da so ob vsem razvoju danes zadeve še vedno nedostopne povprečnemu kupcu.

7 let nazaj se je dobilo 1400x1050 za cca 1000€ pri 15" HPju. Seveda dual-core procesor. 4GB RAM, edino SSD je bilo treba kupiti nekaj let kasneje. Prodaja seveda slaba :) Potem 6 let nazaj 1920x1200 na 15" IBM/HP (5 ur baterije, magnezij ohišje, itd itd) za cca 1500€. Prodaja slaba. Sedaj se dobi 1600x900 na 15" za cca 900€ s 120GB SSD + cca 100€ za še en disk namesto DVD pogona. Prodaja slaba :)
Ponudba je že stalno, samo prodaja se ne in potem proizvajalci očitno sklepajo, da ljudje tega nočejo.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Invictus ::

Meni je najbolj žal za 1900x1200 ekrane na laptopih.

Današnje sranje ni za nobeno resno delo.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

tony1 ::

fantasycamp je izjavil:

ne kupujem če nima mat zalona te glare so annoying as f***


Hear, hear! :)

Ales ::

Nasploh je format 16:9 crap za računalniške ekrane. Vsaj 16:10 bi morale biti zadeve in minimalno 1920x1200.

fosil ::

Če ne moreš zaslona odstranit in ga uporabljat kot tablico je zaslon na dotik brez veze. Pa tudi naporen za uporabo.
Tako je!

Lonsarg ::

Si sprobal že? Kolega je namreč v Ameriki in je za 420€ kupil en ultrabook(kao, nima SSDja ostalo ustreza specifikacijam za ultrabook) z touchscreenom in se mu zdi zelo funkcionalen.

bdoxx ::

tema o Toshibi a v članku vsaka druga beseda Apple, oz. deluje kot neko neko prikrito oglaševanje. o.^'

redmax ::

Končno so spet mal na resoluciji začel delat... do 13" je drugač dost fullHD... naprej pa naj se veča.... sramota se mi zdi da na 17" redko kir ma fullHD... razn če ga ne preplačaš tam nad 2k... al je tak tešk na večjih ekranih dat boljšo resulucijo? enostavno ni logike... manjši ekran večja resolucija...večji ekran , manjša..why?
Admin me je zbrisal, kljub opozorilu naj se logiram...
registriran drugače že od 2009 pa do izbrisa

bluefish ::

Zheegec je izjavil:

Ponudba je že stalno, samo prodaja se ne in potem proizvajalci očitno sklepajo, da ljudje tega nočejo.
Po teh cenah nič čudnega.

Zheegec ::

bluefish je izjavil:

Zheegec je izjavil:

Ponudba je že stalno, samo prodaja se ne in potem proizvajalci očitno sklepajo, da ljudje tega nočejo.
Po teh cenah nič čudnega.

900€ z i5 in 120GB SSD in 1600x900 anti-glare na 15" se je dobilo kakšno leto nazaj. Se mi ne zdi nekaj noro drago.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

k4vz0024 ::

Seveda je predrago. Ker so medtem prišle na trg tablice z nižjimi cenami.

PrimozR ::

Zheegec je izjavil:

bluefish je izjavil:

Bi nekako za ta čas pričakoval, da imajo tovrstno ločljivost praktično vsi prenosniki v rangu od nekje 800EUR naprej. Tako pa smo obsojeni na mizernih 1366 x 768.

In ja, čeprav so bili leta nazaj prenosniki z visoko ločljivostjo božjastno dragi to ni ravno izgovor, da so ob vsem razvoju danes zadeve še vedno nedostopne povprečnemu kupcu.

7 let nazaj se je dobilo 1400x1050 za cca 1000€ pri 15" HPju. Seveda dual-core procesor. 4GB RAM, edino SSD je bilo treba kupiti nekaj let kasneje. Prodaja seveda slaba :) Potem 6 let nazaj 1920x1200 na 15" IBM/HP (5 ur baterije, magnezij ohišje, itd itd) za cca 1500€. Prodaja slaba. Sedaj se dobi 1600x900 na 15" za cca 900€ s 120GB SSD + cca 100€ za še en disk namesto DVD pogona. Prodaja slaba :)
Ponudba je že stalno, samo prodaja se ne in potem proizvajalci očitno sklepajo, da ljudje tega nočejo.

Ma folk je glup in misli, da ne potrebuje. Pred približno dvemi leti je sošolka hotela kupiti 17" laptop, hodi pa na gradben faks (uporablja se tudi AutoCAD). Komaj sem jo prepričal, naj vzame 15-ko in naj se stegne vsaj po 1600 x 900. Kasneje mi je rekla, da je vesela, da je vzela 15 oz. da bi bilo morda bolje še manjšega, ker ga velikokrat vzame s seboj na faks. Za ločljivost bi pa verjetno morala videti sočasno primerjavo. Se mi udi, da ljudje ne poznajo efekta različnih ločljivosti... Okej, nekateri pa tudi 'slabše vidijo' in na 17" 1600 x 900 nabijejo Win7 GUI na 150%. Welcome to '800x640'.

bluefish je izjavil:

Zheegec je izjavil:

Ponudba je že stalno, samo prodaja se ne in potem proizvajalci očitno sklepajo, da ljudje tega nočejo.
Po teh cenah nič čudnega.

Problem je, da se za malce več denarja v laptop prej da vse drugo, kot pa dober displej.

redmax je izjavil:

Končno so spet mal na resoluciji začel delat... do 13" je drugač dost fullHD... naprej pa naj se veča.... sramota se mi zdi da na 17" redko kir ma fullHD... razn če ga ne preplačaš tam nad 2k... al je tak tešk na večjih ekranih dat boljšo resulucijo? enostavno ni logike... manjši ekran večja resolucija...večji ekran , manjša..why?

Vesel bodi da je minimum na 17" vsaj 1600 x 900 :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

SmeskoSnezak ::

PrimozR je izjavil:

SmeskoSnezak je izjavil:

Kje pa piše kaj o bateriji? Pa kakšna grafična bo to poganjala?

Grafa je integrirana v CPU. Baterije res nisem omenil, je 50 Wh.

Ah, pa sn že študiro, da bi lahk to bi tisti(tm) prenosnik zame. Vzamem takoj, če dajo not kako top 10 grafo pa vsaj 100 Wh za dolgo avtonomijo.
@ Pusti soncu v srce... @

Invictus ::

SmeskoSnezak je izjavil:


Ah, pa sn že študiro, da bi lahk to bi tisti(tm) prenosnik zame. Vzamem takoj, če dajo not kako top 10 grafo pa vsaj 100 Wh za dolgo avtonomijo.

Kupiš Macbook Pro retina, ki že ima to kar hočeš ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

nodrim ::

redmax je izjavil:

Končno so spet mal na resoluciji začel delat... do 13" je drugač dost fullHD... naprej pa naj se veča.... sramota se mi zdi da na 17" redko kir ma fullHD... razn če ga ne preplačaš tam nad 2k... al je tak tešk na večjih ekranih dat boljšo resulucijo? enostavno ni logike... manjši ekran večja resolucija...večji ekran , manjša..why?


17-palčni Dell XPS s Full HD, sem dal 1100 EUR že eno leto nazaj, btw ...

PrimozR ::

SmeskoSnezak je izjavil:

PrimozR je izjavil:

SmeskoSnezak je izjavil:

Kje pa piše kaj o bateriji? Pa kakšna grafična bo to poganjala?

Grafa je integrirana v CPU. Baterije res nisem omenil, je 50 Wh.

Ah, pa sn že študiro, da bi lahk to bi tisti(tm) prenosnik zame. Vzamem takoj, če dajo not kako top 10 grafo pa vsaj 100 Wh za dolgo avtonomijo.

Potem ne bi bil ultrabook, ampak navaden 13" laptop, skorajda 13" desktop replacement... Če hočeš ogromno baterije vzemi X230 skupaj s slice baterijo. Zadeva drži do nekje 15 ur normalne uporabe.

HupChup ::

Pardon, da pišem v dober mesec staro temo, ampak imamo mi mogoče slovensko poimenovanje za ta tip baterije -- "slice"--?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

HP predstavil najtanjši prenosnik na svetu (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
5320246 (16762) MrNighthawk
»

Apple novosti: 12-palčni MacBook, Apple Watch in kopica drugih izboljšav (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
390118476 (96169) opeter
»

Novosti z Applove predstavitve (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
5629785 (25734) PrimozR
»

Apple predstavil lep venček novosti (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
6127069 (23027) SkipEU
»

Ultrabook- Apple, Dell, Asus, HP

Oddelek: Kaj kupiti
173521 (3235) zee

Več podobnih tem