» »

A se obolelost z rakom s časom povečuje?

A se obolelost z rakom s časom povečuje?

flbroker ::

Moj dedek je umrl od raka na požiralniku, oče je imel raka na prostati, zatem teta na črevesju, danes zvem da ga ima stric na možganih. Zadnjič srečam kolega in pravi slučajno so mu odkrili raka na črevesju. WTF!?!? Nihče od teh ljudi ne živi oz. ni živel na skupnem ožjem geografskem področju in niso v krvnem sorodstvu. Ali se samo meni zdi da je tole vse skupaj malo preveč sumljivo da bi bilo naključje? Kaj se to dogaja?

// Popravil naslov teme, da ima vsaj malo povezave s tematiko pogovora. --moderator
  • spremenil: Mavrik ()

Smurf ::

Letno zboli za rakom v Sloveniji 10k ljudi. Je normalno. V preteklosti je bila ta stevilka manjsa zaradi smrtnosti vecjega stevila drugih bolezni, marsikaj kar je bil rak pa so pripisali drugemu vzroku. Skratka odgovor na tvojo vprasanje je, ne.

jype ::

flbroker> Ali se samo meni zdi da je tole vse skupaj malo preveč sumljivo da bi bilo naključje?

Smurf je že povedal, kako je s statistiko, v praksi pa lahko možnost, da te bo pobral rak, razpoloviš z zdravim življenskim slogom.

Kar pomeni, da če bi vsi živeli zdravo, bi za rakom zbolelo le še približno 6000 ljudi letno (od tega jih v teh časih AFAIK umre le slaba četrtina, večina zaradi prepozne diagnoze ali ene od nesrečnih vrst raka, ki je še ne znamo uspešno zdraviti).

flbroker ::

@Smurf OK razumem statistiko vendar če se spomnim 20 let nazaj svoje sorodnike v letih in danes je razlika OGROMNA. O tem govorim, danes se mi zdi da je rak že kar povsem običajno obolenje, medtem ko je včasih veljal za redkost. 20 let ali 25 let nazaj ni nihče v naših širših družinah zbolel za rakom, danes jih samo jaz poznam 4+1. To se mi zdi nenormalno.

EDIT: Napisal sem da ne živijo na istem območju. Porazdeljeni so v treh država, eni v mestu drugi na podeželju...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: flbroker ()

-valvoline- ::

Eh, še pred kakim stoletjem so lahko bili srečni če so prlezli do 50-60 let starosti. Nikoli ni bilo tolk starga folka k je danes. 80+ letnikov kok češ, pa ja tudi takih z 100+ je kar precej.

Zgodovina sprememb…

  • polepsal: Mavrik ()

-valvoline- ::

flbroker je izjavil:

@smurf ok razumem statistiko vendar če se spomnim 20 let nazaj svoje sorodnike v letih in danes je razlika ogromna. O tem govorim, danes se mi zdi da je rak že kar povsem običajno obolenje, medtem ko je včasih veljal za redkost. 20 let ali 25 let nazaj ni nihče v naših širših družinah zbolel za rakom, danes jih samo jaz poznam 4+1. to se mi zdi nenormalno.

to bo mogoče tudi držalo, ampak ne kot posledica zastrupitve, ampak preveč stresno življenje, delovna preobremenitev, strah pred prihodnostjo itn. Včasih tega ni bilo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

jype ::

flbroker> O tem govorim, danes se mi zdi da je rak že kar povsem običajno obolenje, medtem ko je včasih veljal za redkost.

Za čem so pa umrli ti ljudje?

flbroker ::

Kolikor se spomnim je večinoma bilo med kapjo in naravno smrtjo in ena ciroza jeter, za vse se ne spomnim točno, vendar če bi bil vzrok rakasto obolenje bi o tem definitivno vedel, ker se je o tem včasih govorilo kot o nečem posebnem.

dstr17_ ::

20 let ali 25 let nazaj ni nihče v naših širših družinah zbolel za rakom, danes jih samo jaz poznam 4+1.
Danes ste 20-25 let starejši.

Kaj naj bi naravna smrt pomenilo? Smrt se ne zgodi brez vzroka, ampak odpove en ali drugi organ.

jype ::

flbroker> naravno smrtjo

To je običajno nediagnosticiran infarkt ali rak.

Relanium ::

Kdo pravi, da je čisto vse odvisno od hrane?
Mnogo stvari ki nas obdajajo je (potencialno) raakotvornik, pa nihče tega ne ve.
Ok, za plastiko je zadnje čase nekaj govora, potem kake sintetične dišave so pomoje tud kr fajna zadeva, morda celo nekatera oblačila ki jih nosimo, nikoli ne veš.

Smurf ::

Vecina je genetika in stil zivljenja. Hrana je le del tega.

In ja naravna smrt pomeni le, da vzroka smrti niso diagnosticirali in to je tudi vzrok zakaj se 20 let nazaj ni toliko govorilo o raku.

Jaz si upam staviti, da je verjetno pred 50 leti vec ljudi do 60 leta starosti umrlo za rakom kot sedaj.

flbroker ::

dstr17_ je izjavil:

20 let ali 25 let nazaj ni nihče v naših širših družinah zbolel za rakom, danes jih samo jaz poznam 4+1.
Danes ste 20-25 let starejši.

Kaj naj bi naravna smrt pomenilo? Smrt se ne zgodi brez vzroka, ampak odpove en ali drugi organ.


Nisi me razumel, govorim o ljudeh ki so pred 20.leti umrli.

Odpoved organov JE naravna smrt. Kaj je vzrok tega pa znanost še ne ve, ampak ko govorimo o naravni smrti govorimo o sistematični odpovedi organov.

jype ::

flbroker> Kaj je vzrok tega pa znanost še ne ve,

No, to ni čisto res.

flbroker> ampak ko govorimo o naravni smrti govorimo o sistematični odpovedi organov.

To, da vzroka pri posamezniku ne najdeš nikakor ne pomeni, da tega ni mogoče ugotoviti, ali pa da "znanost ne ve", temveč da v tem specifičnem primeru ni šlo.

Ljudje zelo pogosto umrejo zaradi več bolezni hkrati. Dobiti pljučnico, ko imaš raka na pljučih, je bilo včasih zelo smrtonosno, pa raka na pljučih nihče ni niti odkril.

Za naravno smrt so smatrali tudi infarkt v spanju, ki se komot zgodi kot posledica povišanega tveganja zaradi mielomov ali kakšne podobne reči, ki jo je zelo težko diagnosticirati.

opeter ::

Torej, realno gledano, koliko časa lahko še živim, če dnevno popijem tam ene 1-2 litrov (včasih več) vode iz pipe, ki ga upravlja komunalno podjetje v našem koncu kokoške?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

RejZoR ::

Pomoje je tud problem življenska doba nasplošno. Včasih so povprečno živeli po 40 let, zdej pa je ta meja bistveno višja. In pri takih starostihse celicam začne fuzlat in takrat prihaja do anomalij, ki jim pravimo rak. Je pa seveda še cel kup dejavnikov, večinoma so ti prisotni pri mlajši populaciji, ki jih doletijo take bolezni.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Ganon ::

Gensko pogojeno.

opeter ::

Saj tudi nekoč so bili 80 in 90. letniki. Konkretno vem za recimo italijanskega renesančnega umetnika Michelangeloja, ki je dopolnil skoraj 90 let.

Je pa res, da takrat niso imeli možnosti, da bi ti presadili organe, ali pa umetno podaljševali življenja, pa naj bo to z zdravili, aparati ali kako drugače.

Če te je zgrabila recimo gripa, so nekateri preživeli, večina pa je umrla.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

gendale ::

opeter je izjavil:

Saj tudi nekoč so bili 80 in 90. letniki. Konkretno vem za recimo italijanskega renesančnega umetnika Michelangeloja, ki je dopolnil skoraj 90 let.

Je pa res, da takrat niso imeli možnosti, da bi ti presadili organe, ali pa umetno podaljševali življenja, pa naj bo to z zdravili, aparati ali kako drugače.

Če te je zgrabila recimo gripa, so nekateri preživeli, večina pa je umrla.

sej maksimalna starost se niti ne povečuje

zelo se je zmanjšala smrtnost dojenčkov/otrok in število ljudi, ki se jim uspe približat maksimalni starosti

zato je danes povprečna življenska doba večja
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

Mavrik ::

Tisti, ki odgovarjate v prihodnje: v kolikor vam ne uspe pokazati, kakšno povezavo ima vaše sporočilo z rakom, se prosim vzdržite komentarja.
The truth is rarely pure and never simple.

Ramon dekers ::

Takole je, sam menim da je 33% prehrana, 33 okolje, stres, 33% genetika.

Je pa kolikor sem prebral literatuo rak posledica umetnega okolja katerega smo si ustvarili in se še nismo in verjetno nikoli tudi ne bomo adaptirali nanj.

Kar se tiče življenske dobe torej life span je pa tako, da medicina ni pripomogla k povišanju le te pač pa boljši življenski pogoji i.e. boljša prehrana in higienski standardi torej nekje od 1980 let dalje se je življenska doba drastično začela večati. Seveda je intenzinvo oziroma industrijsko kmetijsko povzročilo bum v povečanju populaciji. Populacija bi se morala enostavno zmanjšati, ker kapitalizem in tako visoka populacija ne gre skupaj.
Rak kot tak pa je bil prisoten že vrsto let, tega je omenjal že Hipokrat, ki je izjavil da človeško telo poganjajo 4 kardinalne tekočin: kri, črna jeza (black bile), rumena jeza (yelow bile) in sluz. V normalnem telesu so bile tekočine v ravnovesju, če je bilo ene preveč je prišlo do bolezni. Galen je si je tako sposodil njegovo teorijo in dejal da je rak black bile - torej črna jeza Lahko omenimo še Herodutusa, ki je zdravil perzijsko kraljico Atosso.
Mi smo dejansko dosegli maximum pričakovane življenske dobe (life expactancy), več kot to je dejansko nemogoče. Rak naj bi bil tudi posledica višje življenske dobe in se tudi pojavi s staranjem.
Je pa dejansko raka nemogoče istrebiti ker so njegove celice preveč podobnim tistim nespremenjenm (nekako tako kot bi zdravil bolano uho brez da bi poškodoval zdravo). Je dejansko edina bolezen, ki redči to prebivalstvo na zemlji, drugega naravnega sovražnika človek nima. In ker je življenska doba vse višja je pričakovati da bo tudi raka vse več. Je pa verjetno dodal tudi kanček kapitalizem, ker ne vemo niti koliko dejansko spremenjena prehrana vpliva na naš organizem. Sploh pa je zanimivo kako so v zgodovini zdravili raka in poskušali z raznimi strupi ki so bili uporabljeni na bojiščih v prvi svetovni vojni in povzročali anemio ter zmanjšali bele krvničke. Dejansko so preživeli ravno tisti ki so imeli preveč belih krvničk, ki jih je povzorčal bone marrow oziroma kosni mozeg ter posledično raka lymphoma.

Zgodovina sprememb…

Ramon dekers ::

Aja pa penicilin tudi ni pripomogel, k višji življenski dobi saj je bil ta odkrit leta 1940 samo toliko za zraven, če se bo kdo spotaknil ob moje izjave.

butkomutko ::

flbroker je izjavil:

@Smurf OK razumem statistiko vendar če se spomnim 20 let nazaj svoje sorodnike v letih in danes je razlika OGROMNA. O tem govorim, danes se mi zdi da je rak že kar povsem običajno obolenje, medtem ko je včasih veljal za redkost. 20 let ali 25 let nazaj ni nihče v naših širših družinah zbolel za rakom, danes jih samo jaz poznam 4+1. To se mi zdi nenormalno.

EDIT: Napisal sem da ne živijo na istem območju. Porazdeljeni so v treh država, eni v mestu drugi na podeželju...

rak in podobna obolenja so povezana z stresom ,ki pa ga pred 20 leti niso poznali in tudi zato je danes tako veliko 70 in 80 letnikov kar pa bo v prihodnosti se zmansalo saj ce moje letnike pogledam sosolce jih ze vec kot ena tretina ni vec med zivimi po 40 jih je kar nekaj pobralo se taborisce ne vpliva tako na zdravje cloveka kot stres zato je se danes kar nekaj taboriscnikov zivih mam zivo teto in strica na katerih so preskuse delali pa sta se ziva stres je najvecji clovekov sovraznik in danes tesko najdes koga ,ki ni pod stresom celo tajkuni so pod stresom

Glugy ::

Vse več je starejših ljudi zaradi boljšega zdravljenja raznih bolezni. Bolj ko si starejši več imaš možnosti za raka. Zato normalno če je več ljudi z več možnosti z raka oziroma več starejših kot je bilo včasih da je več tistih z rakom zdaj kot jih je bilo nekoč.

Magic1 ::

Glugy je izjavil:

Vse več je starejših ljudi zaradi boljšega zdravljenja raznih bolezni. Bolj ko si starejši več imaš možnosti za raka. Zato normalno če je več ljudi z več možnosti z raka oziroma več starejših kot je bilo včasih da je več tistih z rakom zdaj kot jih je bilo nekoč.

To je vse kar je za povedat glede tega. Ker dlje živimo, je verjetnost raka toliko večja. Pomaga le zdrav način življenja pa še to samo v neki določeni meri.
Magic

poweroff ::

butkomutko je izjavil:

rak in podobna obolenja so povezana z stresom ,ki pa ga pred 20 leti niso poznali

A da ne? Med vojno, ko je bila lakota, stalna bombandiranja... v srednjem veku, ko so samo čakali kdaj bo izbruhnila kuga, lakota... Ne, sploh ni bilo stresa, ne!

:))
sudo poweroff

Brane22 ::

Tudi ne razumem, kako so bili taboriščniki pod manjšim stresom od sodobnega človeka.

Al hoče reč, da jim je blo čisto vseeno, ker so se pač vdali v usodo ?

Janac ::

Kako se pa zdravi rak, recimo rak na prostati?

poweroff ::

Operativno, kemoterapija, obsevanja, pa hormonske tablete (za tega specifično).
sudo poweroff

Janac ::

Se pravi je ozdravljivo? Se ga da odkriti z urinom?

poweroff ::

Em, pojdimo na začetek.

Rak na prostati je ozdravljiv, vprašanje je v kateri fazi je. 5-letno preživetje v Sloveniji v obdobju 2001-2005 pa je bilo 78%. A preživetje slovenskih bolnikov z rakom prostate je statistično značilno manjše od evropskega povprečja.

Praviloma se ga da odkriti s krvnimi testi (meri se raven neke beljakovine - PSA (Prostate-Specific Antigen), ki nakazuje na obstoj bolezni, to se nato potrdi z ultrazvokom. Obstajajo tudi urinski testi.

Ta rak na začetku ne povzroča veliko težav (razvija se počasi in se klinično izrazi šele po 10 do 14 letih), zato je praviloma odkrit šele ko metastazira (večinoma v kosti).

Ker je bistvena za obstoj celic raka prostate prisotnost testosterona v telesu, zdravljenje vključuje hormonsko terapijo, ki pomaga blokirati nastajanje testosterona v telesu pacienta. Če tumor ni popolnoma odstranjen, po določenem času ta terapija postane neučinkovita, saj se rakave celice naučijo same proizvajati hormon testosteron. Bolezen zato napreduje in se konča s smrtjo.

Toliko na hitro. Odvisno torej v kateri fazi je bolezen.
sudo poweroff

ripmork ::

Ramon dekers je izjavil:

Takole je, sam menim da je 33% prehrana, 33 okolje, stres, 33% genetika.


Stresu bi dal tule krepko več kot 1%
Stres (oz. bolje povedano, nepravilno spopadanje z njim) je ključno za kvaliteto in kvantiteto življenja.
Celodnevno bombardiranje telesa z kortizolom in adrenalinom, kombinirano s slabim spancem je recept za 1000 in eno težavo.
Najmanj psihično, kar pa posledično ves čas tudi pomembno vpliva na način/stil življenja (od tega koliko motivacije ima posameznik da škodljivo okolje/prehrano nadomesti z boljšim, do tega, s kakšno psihično pripravljenostjo se spopade z boleznijo, ko le ta pride - in psiha zna biti tu izrednega pomena).

Massacra ::

V 70ih, morda še 80ih so številni mladi fantje odhajali delat v Audi, na dobroplačana delovna mesta, v lakirnici recimo. Vsi so živeli relativno mizerno, jedli posebne salame, bel kruh in pili pivo. Tako so prišparali največ denarja. Doma so si zgradili fajne velike hiše.

Vsi so umrli med 50 in 60 letom starosto. Njihovi vrstniki še živijo.

Torej: prehrana je No.1. Delovno mesto pa tudi ni nepomembno

RejZoR ::

Janac je izjavil:

Se pravi je ozdravljivo? Se ga da odkriti z urinom?


Raka na prostati se da odkrit z enim specifičnim testom, kratica iz treh črk katero sem pozabil (heh n00b). Test stane par evrov.
Je pa zelo odvisno od tipa raka. Ene oblike se lahko vlečejo leta preden se jih sploh odkrije, druge so tako hitre, da te lahko pobere v roku meseca ali dveh. Pri večini pa je kritičnega pomena kdaj se ga odkrije. Ker tud hitre oblike, če ga odkriješ na začetku se da rešit. Če pa se enkrat razširi na vitalne dele pa ti ni več pomoči.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

flbroker ::

In je pogost pri moških po 50.letu, zato je priporočljivo da se po 40. ali 45.letu greste vsako leto preventivno testirati. Mojemu očetu so ga našli čisto po naključju pri nekem tretjem zdravniškem pregledu kjer je zdravnik rekel da so mu neki izvidi malo čudni in da se naj gre vseeno preverit. Potem je sledil šok in obenem sreča v nesreči da so mu ga odkrili v zgodnjem stadiju in se je z operacijo dalo to rešiti, vendar se mora vsako leto testirati za PSA vrednost ki mora biti 0.0 skozi, saj obstaja možnost da se rak vrne tudi če si ga prebolel z operacijo, kemoterapijami...

pegasus ::

IMHO je raka tolk kot ga je bilo že od nekdaj, samo naša sposobnost odkrivanja neprestano narašča. Zato izgleda, kot da je raka vedno več.

logit ::

So you think that this logic about "diseases of civilisation" can be taken too far?
Yes. There has been lots of discussion of cancer as a modern scourge, but this isn't supported by the data. It turns out that ancient remains show about the same incidence of cancer as we have, with the exception of lung cancer. This is tied to tobacco use, which obviously is more modern. But overall the data doesn't support the idea that we didn't get cancer until we started living this horrible modern life.

Nikec3 ::

Sicer nisem strokovnjak, ampak jaz bi velik delež možnosti za raka pripisal genom. Poznam širše družine, kjer so skoraj vsi zboleli za rakom, poznam tudi takšne, ki ne poznajo niti enega primera raka v svojem dokaj širokem sorodstvu.
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

genesiss ::

Vsem ki jih zanimajo vprašanja načeta v tej temi predlagam knjigo: The Emperor of All Maladies: A Biography of Cancer

Imamo tudi prevod v Slovenščino (Kralj bolezni - Biografija Raka).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: genesiss ()

Map ::

Raka imamo vsi, a se enim izrazi drugim pač ne.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zaradi visoke učinkovitosti prekinili klinično študijo zdravila za zdravljenje raka p (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
7027529 (12922) poweroff
»

Zakaj ljudje umirajo srednjih let ? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10017609 (14255) jype
»

Novi pristop k boju z rakom (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
13022708 (12355) Spy
»

Pojavnost raka pri tistih, rojeni leta 2010

Oddelek: Loža
305881 (4637) DarwiN
»

Kemoterapija = mumbo jumbo?

Oddelek: Problemi človeštva
4417406 (14951) grex

Več podobnih tem