» »

Kateri server za učenje?

Kateri server za učenje?

-Neverhood- ::

Pozdravljeni, sem začetnik kar se serverjev tiče, stvar je pa taka:
Imam en PC, ki ga ne uporabljam (core2duo 1.8GHz, 2GB ram) in bi na njega inštaliral server za domačo uporabo (učenje).
Zanima me kateri server mi priporočate? Sam razmišljam med naslednjimi možnostimi: Windows server 2008, ClearOS, Ubuntu...
(Na drugih računalnikih je W7 - če ima to kaj veze)
Zanima me torej kateri bi bil primeren za učenje in ali lahko tudi na tak operacijski sistem inštaliram vsakdanje programe (photoshop itd...)? Je ogromna razlika med Windows in Linux serverji?
Zelo bi bil hvaležen tudi kakšnega nasveta kako se lotiti učenja teh serverskih tehnologij..

Že v naprej hvala za kakršenkoli odgovor :)

Hexx ::

Odvisno če se želiš naučiti administrirati Linux ali Windows strežnike :)
Verjetno je dandanes bolje poznati Linux, tako da bi moj glaš šel za Debian ali kakšen Ubuntu spinoff ala Xubuntu + LAMP

Invictus ::

Namesti si Linux in gor VirtualBox.

Pa boš na VirtualBox lahko inštaliral različne operacijske sisteme.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

pegasus ::

Danes imaš tri branže linuxov, redhat, debian in suse.

Zato se lahko igraš s CentOSom (free redhat clone), Debian (raje ta kot kak ubuntu, ker če poznaš debian, poznaš katerikoli ubuntu), kako točno pa je pri suse, naj ti kak suse znalec pove. Obstaja opensuse, ne vem koliko blizu je enterprise verziji.

Koristno je tudi, da se malo poglobiš v zadeve s kakim slackwareom ali source only distribucijo (gentoo in še nekaj takih). Oglej si tudi kak BSD.

jonystar ::

Jest mislm, da je bolš windows server, ker če pogledaš je še vedno veliko več serverjov z windows platformo kokr pa z linuxam in je tut lažje dobit službo, tko, da jest sem zase doma naložu server 2012 in se zdej lepo učim in "igram". Mam pa na tem serverju tut virtual box naložen, da laufam enga klijenta, kateri je v istem omrežju kokr server.

Poldi112 ::

In kam si pogledal, da si videl, da je več windows serverjev? :)
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

flbroker ::

Verjetno mu je mati v kavo gledala. 100% vseh enterprise sistemov na svetu poganjajo unix sistemi solaris (daleč največji delež), aix, hpux, ibm in ostali, vsak na svojih arhitekturah. Ne obstaja niti en tak sistem na zemeljskem obličju ki bi ga poganjala Linux ali Windows. En nivo nižje prevladujejo Linux sistemi, Windows Server je pa govno.

blackbfm ::

in zakaj bi se nekdo ki nima niti osnovnega znanja, učil o nekih enterprise sistemih?

v glavnem, priporočam debian linux, je zelo čist sistem in rock-solid (na račun ne ravno najnovejšega softwera)..ostale distribucije so večinoma nasrane z nekimi svojimi specifičnimi programi/nastavitvami in tako naprej, medtem ko je debian narejen precej bolj splošno.

je pa verjetno zelo brezveze postavljat sistem kar tako, ne da je extra težko ampak ni prav nič zabavno če bo stvar sama sebi namen

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blackbfm ()

Invictus ::

flbroker je izjavil:

Verjetno mu je mati v kavo gledala. 100% vseh enterprise sistemov na svetu poganjajo unix sistemi solaris (daleč največji delež), aix, hpux, ibm in ostali, vsak na svojih arhitekturah. Ne obstaja niti en tak sistem na zemeljskem obličju ki bi ga poganjala Linux ali Windows. En nivo nižje prevladujejo Linux sistemi, Windows Server je pa govno.

No ja, lahko povem da kar nekaj velikih podjetij v UK zaganja vso infrastrukturo na Windowsih. In to so podjetja, ki imajo nekje od 2600 - 5000 strežnikov.

UNIX ni več tako "in" kot je bil. Mularija zna samo še klikat ... Command line je že preveč obremenjujoč zanje.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

pegasus ::

In prav windows server je vedno bolj command line (powershell pa to), celo brez guija se ga da zinštalirat. Tako da za mularijo, ki zna samo klikat, v administraciji strežnikov pač ni placa.

blackbfm ::

in kaj je narobe s klikanjem? saj se ti utrga če bi moral vse preko shella

2loud4u ::

pegasus je izjavil:

In prav windows server je vedno bolj command line (powershell pa to), celo brez guija se ga da zinštalirat. Tako da za mularijo, ki zna samo klikat, v administraciji strežnikov pač ni placa.



Ja madonca, pa je ja več command line-a pri linuxih, kot pri windowsih... Saj veste, da je linux bolj osnovna zadeva brez kopice programov in moraš biti pravi heker, da lahko tam sploh kaj narediš.
c^2=E/m
HP XW6400|2× Xeon E5320 @1.86GHz|16MB L2
Cache|Sapphire HD6850|4GB FB-DIMM|HP 575W

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: b3D_950 ()

blackbfm ::

a res..turnkey lamp postaviš v dveh minutah iz nule

Hayabusa ::

blackbfm je izjavil:

in kaj je narobe s klikanjem? saj se ti utrga če bi moral vse preko shella

Si že slišal za skripte ?
1x nastaviš, potem dela "samo".

blackbfm ::

ja misliš da bom za vsako malenkost skripte pisal...ali pa če vzameš telefon v roke, bi te rad videl tvojo produktivnost v shellu vs nek gui admin, sql ali webmin :)

blackbfm ::

ja misliš da bom za vsako malenkost skripte pisal...ali pa če vzameš telefon v roke, bi te rad videl tvojo produktivnost v shellu vs nek gui admin, sql ali webmin :)

CitroX ::

Veliko stvari se da veliko hitreje natipkati, kot naklikati ...
Zato so powershell pri me "uvedli".

Mr.B ::

blackbfm, če delaš nekaj 1x na leto, potem klikanje. recimo enega uporabnika na mesec narediti, ok, da ne, verjetno se ti ne da narediti skripte...
Recimo jaz dobim deset strežnikov, enkrat sem si vzel čas, od takrat dalje poženem skripto, in so le ti skonfigurirani. OK nekatere zadeve potrebujejo reppeat, ker je vezano na replikacijo AD-ja, ampak. Dest strežnikov ročno konfigurirat ????
blackbfm, ok izjema je JS, kjer se ponavadi ustavi Run AS administrator8-O
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

jype ::

blackbfm> in kaj je narobe s klikanjem? saj se ti utrga če bi moral vse preko shella

Res? Tebi je težko v shell napisati

for h in {20..49} ; do ssh root@cnode$h curl http://repo/bootstrap-cnode.sh \| sh & done

in 3 minute pisat po slo-techu, da se prenese vse programje na 30 novih strežnikov?

Al rajš klikaš next, next, next, accept, next, next, next, (tukaj vpišeš 2944-mestno serijsko številko), next, next.

blackbfm> ja misliš da bom za vsako malenkost skripte pisal...ali pa če vzameš telefon v roke, bi te rad videl tvojo produktivnost v shellu vs nek gui admin, sql ali webmin :)

O, ja, jaz bi zelo rad videl, kako hitro ti klikaš v primerjavi s tem kako hitro jaz tipkam po telefonu. Verjetno je tvoj problem v tem, da vzdržuješ tri strežnike, jaz pa... Malce več.

BigWhale ::

blackbfm je izjavil:

ja misliš da bom za vsako malenkost skripte pisal...ali pa če vzameš telefon v roke, bi te rad videl tvojo produktivnost v shellu vs nek gui admin, sql ali webmin :)


Jaz najhitreje dodam uporabnika tako, da pritisnem CTRL-ALT-T, se ssh-jam na streznik in natipkam adduser lovro.

Meni se zdi to cisto produktivno. Za DB dump nardim isto samo da napisem pg_dump -T teganocem* database > foo.sql Preden pozenem GUI, se povezem na streznik in se potem preklikam do dumpa, traja bistveno dalj casa. Tudi za kaksne selecte in update-e v bazi je cmdline precej hitrejsi.

Dodati nov virtual host na web server? Copy/paste nekaj vrstic v vim-u in reload konfiguracije.

Ce mors pa dodat 400 userjev, pa napises skripto.

jype ::

flbroker> Verjetno mu je mati v kavo gledala. 100% vseh enterprise sistemov na svetu poganjajo unix sistemi solaris (daleč največji delež), aix, hpux, ibm in ostali, vsak na svojih arhitekturah. Ne obstaja niti en tak sistem na zemeljskem obličju ki bi ga poganjala Linux ali Windows. En nivo nižje prevladujejo Linux sistemi, Windows Server je pa govno.

V resnici Linux poganja že več kot 70% vseh.

win64 ::

Avtorju novice: zakaj pa ne kar na virtualni mašini postaviš strežnika. Za učenje je to kar dobra opcija. Lahko delaš snapshote in še maš vse na eni fizični mašini.
Drugače pa sql stavke pisat v ukazni vrstici je tudi sadomazo. No, morda za 2 vrstici maksimalno.

Tilen ::

flbroker je izjavil:

Verjetno mu je mati v kavo gledala. 100% vseh enterprise sistemov na svetu poganjajo unix sistemi solaris (daleč največji delež), aix, hpux, ibm in ostali, vsak na svojih arhitekturah. Ne obstaja niti en tak sistem na zemeljskem obličju ki bi ga poganjala Linux ali Windows. En nivo nižje prevladujejo Linux sistemi, Windows Server je pa govno.


Windows Azure beats Amazon EC2, Google App Engine in cloud speed test
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

jype ::

Ja, ker uporablja IB za interconnect. Windows so še vedno počasnejši in nerodni.

blackbfm ::

Al rajš klikaš next, next, next, accept, next, next, next, (tukaj vpišeš 2944-mestno serijsko številko), next, next.


This :D

Ne saj je logicno da ce mas vec streznikov, bolj se splaca stvari avtomatizirat.

Meni se zdi to cisto produktivno. Za DB dump nardim isto samo da napisem pg_dump -T teganocem* database > foo.sql Preden pozenem GUI, se povezem na streznik in se potem preklikam do dumpa, traja bistveno dalj casa. Tudi za kaksne selecte in update-e v bazi je cmdline precej hitrejsi.


Pac vsakemu svoje :)

Pimoz ::

@flbroker

oprosti, ampak nimaš pojma.
Primer:
Linux on System z @ Wikipedia

IceBoX ::

Mogoče kdo ve za kakšno dobro stran s tutoriali za Windows Server 2008 oz. 2003? Sem že nekaj gledal po internetu, zanima me bolj vaše mnenje če ste se kaj učili preko neta.
Huh...

Mr.B ::

IceBoX ? leta 2013 se bi ti učil produkte stare 8+ let ???? Če pa te že zanima, išči google z začetkom how to .....Problem....
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Pimoz ::

Poišči raje knjigo za Windows Server 2008 R2.
Ali pa za novejši Windows Server 2012.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Microsoftov SQL Server prihaja na Linux (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
12627398 (22083) noraguta
»

Windows Server Longhorn Beta 3 je tu (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
1188102 (5567) kronik
»

Za 30 dni na Ubuntu (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
27219778 (13780) Looney
»

[Postavitev Win serverja]; koliko je cena?

Oddelek: Operacijski sistemi
202456 (1904) r5r
»

kak se vam zdi slackware

Oddelek: Operacijski sistemi
171240 (1028) AnubisOfDoom

Več podobnih tem