» »

Dediščina in izkoriščevalski dedek

Dediščina in izkoriščevalski dedek

1 2
3
4

TomažHrast ::

Avtor teme sprašuje kako je v zvezi dedovanjem itd... glede na to, da je njegov oče gradil hišo skupaj s svojima staršema. Torej je vlagal in logično se njegov sin čuti dolžnega dobiti tisto, kar mu pripada po svojemu očetu. Občutek pravičnosti je popolnoma utemeljen in argumentiran s strani avtorja. Ga pa zanima kaj pravi pravo na to, glede na to, da njegov oče ni vpisan kot solastnik kakor so se zmenili.


Bolj enostavno jaz ne bi uspel povedati. Točno to jaz sprašujem..

hčerka dvomim, da ga bo hotela vzeti k sebi in skrbeti za njega. nima razloga za to, če že ima svojo hišo, razen če je ultra požrešna prasica.


S teto se razumemo še kar, ampak bojim se da bo potem ko se bo šlo za dediščino kaj obrnilo. Da nebom svinja moram tudi povedati da hčerka (teta) skoraj vsaki dan pride in mu pomaga in stoji ob strani. Ampak ker ne živi tam, še vedno ne more (logično) poskrbet za njega tako kot jaz in mama.

Prva stvar ki jo bom sedaj naredil je ta da bom ugotovil koliko lastnikov ima hiša sedaj. (Kadar je babica umrla sem bil star mogoče 5let ) in nimam pojma če sem jaz kaj dobil takrat.

Zgodovina sprememb…

Tilen ::

kuall je izjavil:

rešitev za vas je, da skrbite za dedka, prej pa naj napiše oporoko, da vam zapusti hišo, če boste skrbeli za njega. hčerka dvomim, da ga bo hotela vzeti k sebi in skrbeti za njega. nima razloga za to, če že ima svojo hišo, razen če je ultra požrešna prasica.


Zakaj bi dedek njim dal hišo? Iz situacije, kot jo opisuje OP, se meni dozdeva, da dedku prav paše trenutna situacija. Porihtan je, hišo bo pa dal hčerki.

Edini pametni nasvet tukaj je, da si naj OP-jeva mama čimprej najde službo ter postane neodvisna od dedka. OP je itak zaposlen in bo tudi nekaj podedoval. Mama je še najbolj problematična. Čimprej se naj z dedkom dogovori o deležu ali pogodbi o preživljanju, ali pa naj čimprej začne iskati službo. Dedek njej ni dolžan dati ničesar.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

TomažHrast ::

Iz situacije, kot jo opisuje OP, se meni dozdeva, da dedku prav paše trenutna situacija.


To imaš 110% prav. On ve da je bog in batina ker ima hišo v lasti in lahko dela kar hoče.

OP-jeva mama čimprej najde službo ter postane neodvisna od dedka.


Lažje reči kot storiti. Mama se trudi dobiti službo ampak iz zdravstvenih razlogov PLUS starost, je najdba službe bolj sanje kot realnost.


Čimprej se naj z dedkom dogovori o deležu ali pogodbi o preživljanju


Dedek o oporoki ali kakšnem dogovoru noče slišati. Če bi, najbrž tukaj nebi spraševal kako je s tem.

Zgodovina sprememb…

Tilen ::

Tomaž, ne pozabi, da je to tvoja mama in da si po zakonu ti dolžan skrbeti zanjo, če jo dedek odpiše.

Naj ti mama pove koliko ponudb za delo je poslala v zadnjem letu, ker sem skoraj 100%, da manj kot 10. Kar vprašaj. Največji biseri so mi ravno taki, ki čakajo, da bo nekdo pozvonil in vprašal, če lahko gospa pride za nekoga delat. Praviš, da dnevno skrbi za dedka, kar pomeni, da bi lahko skrbela tudi za druge z enakimi potrebami. Just a hint.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Okapi ::

On ve da je bog in batina ker ima hišo v lasti in lahko dela kar hoče.
No ja, v resnici še zase ne more sam skrbeti. In se tega tudi dobro zaveda, verjetno. Tista hiša je edino, kar mu je od lajfa sploh še ostalo. Verjetno se sploh ne zavedate, kako bedno se počuti človek, ki je popolnoma odvisen od drugih. Potem pa pač stari s hišo malo kompenzira svojo mizerijo.

O.

Tilen ::

Okapi, trenutno niti ni težav. OP-jeva mama (najverjetneje) vidi, da ne bo dobila ničesar in ker dedkova hči hiše ne rabi, jo bo prodala. Tukaj nastopi problem. Velik problem. Zato, ker je to izvedljivo in ker bo potem od OP-ja odvisno kaj bo naredil z mamo, ki nima ničesar. Z 1/12 od 150.000 EUR (12500 EUR) večno mame tudi ne bi mogel preživljati. Razen, če se odloči, da bo hodil v službo za to, da bo skrbel za mamo. To pa je seveda njegova odločitev in morebitna življenska pot za naslednjih __ let. Tomaž, mamo vprašaj kaj poreče na to, da bi teta prodala dedkovo hišo. Kaj bo potem? Kakšni so njeni načrti? Se bojim, da ji bo vzelo sapo. Potrebno bo nekaj spremeniti.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Invictus ::

Bi rad videl danes prodano hišo za 150.000.

Sploh ne gredo v promet. Zato bo zdaj za Tomaža idealni čas da izplača teto.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Tilen ::

150 sem napisal, ker jo je Tomaž ocenil na 200. Se pa strinjam s tem, da bi bilo pametno za primerno ceno izplačati teto. Ni pa dolžna njim prodati, če bi sosed ponudil več. Njej bo verjetno prav tako v interesu, da iz pujsa strese tistih 10k in izplača Tomaža.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Okapi ::

Rahlo dvomim, da imajo denar (in kreditno sposobnost) za odkupiti pol hiše. Kvečjemu bodo morali v tem primeru svoj del prodajati.

O.

TomažHrast ::

Ubistvu je sedaj brez veze govoriti kaj bo in kaj ne bo. Seznanjen sem z dejstvi ki nas pač lahko doletijo. Kar bo, bo pač pokazal čas. Če se bom spomnil bom pa definitivno napisal kako so se stvari odvile. Lahko bo to naslednji mesec, lahko pa čez 10 let. Bomo videli kaj bo čas prinesel.

pac1 ::

Zakaj se ne pomenite kot kao neka družina? Mogoče je teta razumna in poštena ženska in se spomni koliko je vložil tvoj oče in da je ta denar ona lahko vlagala v svoje stanovanje. Precej hitro ji bo tudi jasno, da bo morala ona skrbeti za dedka in to delo zagotovo lažje opravlja tvoja mama, ker živi v isti hiši, in ker je (trenutno) brezposelna. Kako bo to izvedla teta v primeru, da se ne bo moč dogovorit je pač njen problem. Če teta in dedek ne bosta popustila potem pač čimprej stran od tam. Ampak najprej se morate vi pomenit. Predlagam najprej teta, ti in mama kasneje pa, če bo šlo, še z dedkom. Ko boš vedel pri čem si urediš kar je potrebno...
Sem imel glede tega negativno izkušnjo, ki se vleče še danes (12 let) in tudi pozitivno izkušnjo, ki je bila rešena zelo hitro pa je bilo veliiiko več dedičev.

Reči, da se zaradi denarja ne bo mogoče karkoli dogovorit, je bedasto. Poiskusi in videl boš pri čem si. Kaj pa imaš za izgubit? Kvečjemu prej boš izvedel, da si moraš najti stanovanje.

mihec87 ::

Bolje da veš pri čem si kot pa da še npr 10let vlagaš v hišo, delaš okoli nje na koncu pa potegneš takratko. Oz delaj/skrbi za to ker sedaj živiš notri ne zato da bi jo na koncu dobil...

Je pa lažje stvari uredit sedaj ker po pogrebu ljudje včasih postanejo drugačni(ko si lačen si full drugačen).

kuall ::

Zvedel sem za identični primer kot je tvoj, le da je bil še malo hujši spor. In se je obrnilo v prid tistim, ki so bili na tvojem mestu. Isto kot pri vas je bil dedek, njegov sin je umrl, žena od pokojnega sina in njeni otroci pa so živeli v hiši, ki je bila last tega dedka. Ta ji je govoril, da ne bo nič dobila, da jo bo vrgel ven. Ne vem kako, najbrž s pomočjo odvetnikov, je na koncu dobila hišo. Možno, da so ostali otroci od tega dedka dobili pa kakšne parcele, ker se je šlo za kmetijo. Hiše skoraj sigurno ni izplačala. Pa še to je, da za dedka ni skrbela ta žena ampak ostali njegovi otroci (ki so bili tudi zajebani, najbrž ji niso prostovoljno prepustili hiše) pa je kljub temu dobila hišo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

vorantz ::

pac1 je izjavil:

Zakaj se ne pomenite kot kao neka družina? Mogoče je teta razumna in poštena ženska in se spomni koliko je vložil tvoj oče in da je ta denar ona lahko vlagala v svoje stanovanje. Precej hitro ji bo tudi jasno, da bo morala ona skrbeti za dedka in to delo zagotovo lažje opravlja tvoja mama, ker živi v isti hiši, in ker je (trenutno) brezposelna. Kako bo to izvedla teta v primeru, da se ne bo moč dogovorit je pač njen problem. Če teta in dedek ne bosta popustila potem pač čimprej stran od tam. Ampak najprej se morate vi pomenit. Predlagam najprej teta, ti in mama kasneje pa, če bo šlo, še z dedkom. Ko boš vedel pri čem si urediš kar je potrebno...
Sem imel glede tega negativno izkušnjo, ki se vleče še danes (12 let) in tudi pozitivno izkušnjo, ki je bila rešena zelo hitro pa je bilo veliiiko več dedičev.

Reči, da se zaradi denarja ne bo mogoče karkoli dogovorit, je bedasto. Poiskusi in videl boš pri čem si. Kaj pa imaš za izgubit? Kvečjemu prej boš izvedel, da si moraš najti stanovanje.


je reku, da je ona v redu ženska ampak jo ozadi napihuje pijandurski mož
tle nimaš kej dosežt

Gregor P ::

kuall je izjavil:

ker se je šlo za kmetijo
V tem primeru so najverjetneje pravila drugačna oz. bi morala biti (ne vem kako je pri nas); kmetijo običajno dobi najboljši gospodar (tisti, ki dejansko zna voditi kmetijo, je naredil tudi kakšno šolanje v to smer ipd.), ostali pa neko minimalno kompenzacijo.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

GregiB ::

Ma ta tema je polna lukenj...

1. Če je oče vlagal, ni pa se vpisal v lastništvo je lahko več razlogov... Npr. vlagal je, čeprav je vedel, da mu starši vpisa v lastništvo ne bodo dovolili, vlagal je, da sebi in družini uredi dom za 1/3 vložka, vlagal je a bil premalomaren ali neveden, da bi poskrbel za to, da se vpiše med lastnike. Fakt je, da ga med lastniki ni, razmišljam tudi, da bi bilo prekleto težko dokazati solastništvo očeta, četudi bi obstajali dokumenti o vložkih (računi)
2. Tema vložek očeta bi morala biti aktualna ob dedovanju po očetu in ne več zdaj. Dedovanje po očetu je zaključeno, zgodba končana. Tisti, ki je po pokojnemu očetu vložil smrtovnico, bi moral kvečjemu takrat vpisati 1/3 vložek v hišo v dedno maso
3. Tudi po pokojni babici se je malo čudno dedovalo...
4. Ne razumem logike nekaterih tukaj. Ne vem, zakaj se od dediča, ki si je že sam uspel urediti življenski prostor pričakuje, da se bo dedovanju odpovedal v korist manj premožnih sorodnikov. Dedovanje ni socialni korektiv ampak delitev dedne mase med dediče. x dedičev, x delov.
5. Ko bo prišlo do dedovanja, se skrb za dedka vnese pod aktivo dedne mase. Torej stroški, ki bremenijo pasivo... Na sodišču pa je, da se ta skrb prizna in ovrednoti.
6. Lahko pa se vedno dogovorite o izročilni pogodbi, a povem, na mestu polsestre jo jaz ne bi podpisal... zakaj le?
7. V končni fazi pa špekulirate z imovino, ki jo je ustvaril dedek in je razpolaganje z njo na njemu. In zdaj da je izkoriščevalski? Feel free to build your own house....
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Okapi ::

Dedovanje ni socialni korektiv ampak delitev dedne mase med dediče. x dedičev, x delov.
Tebi koncept družine ni najbolj jasen, kajne? Družinski člani si - v urejenih in razumnih družinah - med seboj pomagajo. Tisti bolj sposobni in premožni pomagajo tistim manj sposobnim in premožnim.

O.

Invictus ::

Tebi koncept dedovanja ni jasen. Po smrti zapustnika bi vsi radi čimveč pobasali. Saj je kot mana iz neba ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

JanK ::

Sam sem bil v podobni situaciji. Dedkova prva zena in moja mama (njuna hcerka) sta obe umrli pred njim. Stanovanje je IIRC ze pred smrtjo prepisal na drugo zeno, pozabil pa je na garazo. Po njegovi smrti smo garazo dedovali vsi: njegova druga zena, oba strica (en rojen prve zene, en od druge) in jaz. Delezev se ne spomnim.
"Think about how stupid the average person is,
then realize that 50% are stupider than that"
-George Carlin

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: JanK ()

Dualis ::

Invictus je izjavil:

Tebi koncept dedovanja ni jasen. Po smrti zapustnika bi vsi radi čimveč pobasali. Saj je kot mana iz neba ...


Ja res in to ponavadi tisti, ki jih zraven nepremičnine, v katero je bilo potrebno vlagati vse svoje prihranke (in po navadi tudi prihranke partnerja) in na kateri je bilo potrebno garati non stop, nikoli ni bilo zraven. Poleg tega, so za pokojne skrbeli le z jezikom, ko pa je bilo za koga potrebno kaj storiti jih pa nikoli ni bilo zraven. Ja taki, bi res radi pobasali čim več, a le kdor se znajde v taki ne fer situaciji, ve kako ne pravično je lahko pravo !

LP

GregiB ::

Okapi je izjavil:

Tebi koncept družine ni najbolj jasen, kajne? Družinski člani si - v urejenih in razumnih družinah - med seboj pomagajo. Tisti bolj sposobni in premožni pomagajo tistim manj sposobnim in premožnim.


Najprej, govorim o dedovanju, ne o (ne)razumnosti in (ne)urejenosti družin. Dedna masa se lahko med dediči razdeli sporazumno, če so vsi razumni in urejeni... To sodišču še najbolj paše... A dedovanje oz postopek dedovanja sam po sebi ni socialni korektiv. Ne poznam primera, ko bi se med postopkom dedovanja ugotavljalo premoženjsko stanje enakopravnih dedičev in dedno maso delilo na osnovi premožnejšim manj, siromašnejšim več. Ampak Okapi, še enkrat... ko (če) boš v postopku dedovanja, ti nihče, ampak res nihče ne brani, da storiš razumno stvar in dediščino prepustiš svojim manj premožnim sorodnikom...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

GregiB ::

Dualis je izjavil:

Ja res in to ponavadi tisti, ki jih zraven nepremičnine, v katero je bilo potrebno vlagati vse svoje prihranke (in po navadi tudi prihranke partnerja) in na kateri je bilo potrebno garati non stop, nikoli ni bilo zraven. Poleg tega, so za pokojne skrbeli le z jezikom, ko pa je bilo za koga potrebno kaj storiti jih pa nikoli ni bilo zraven. Ja taki, bi res radi pobasali čim več, a le kdor se znajde v taki ne fer situaciji, ve kako ne pravično je lahko pravo !


Mah tole je brezveze... Predvidevam, da staršu ne pomagaš za to, da bi bil po njegovi smrti deležen večjega dela "tortice", ampak zato, ker ti to (npr. za radliko od onega "ta drugega") narekuje vest, dobra volja, skrb in ljubezen do bližnjega. Ne?
Kar se tiče vlaganja v nepremičnine je spet tako, kot je že bilo napisano... Pomemben je razlog, zakaj se vlaga... zato, da si urediš dom za precej nižji vložek (vložek 1/3, uporabljaš pa marsikaj od celote... ogrevanje, voda, sanitarije, elektrika ipd.) ali gre pač za skupno investicijo, kar pa je treba primerno pravno urediti. Ne vem za ostale tukaj, a če bi jaz vlagal prihranke in jemal kredit v neko nepremičnino, bi zagotovo poskrbel, da bi bil med lastniki.
Kar pa se tiče skrbeti za starejšega, pa je potrebno takrat, ko ta skrb začne presegati okvirje dobre volje in "normalnih" družinskih odnosov zadevo spraviti na papir in ovrednotiti. S tem pa se lahko ob dedovanju bremeni dedno maso....
Pa še zadnji nasvet.... v izogib takšnim problemom.... nadrukajte samo enega potomca.... stvar rešena...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Invictus ::

Tukaj ni nepravično pravo. Pravo je kakršno je.

Problem je ker ljudje prava ne poznajo. Če bi ga poznali, bi vedeli da se te stvari uredijo pred smrtjo zapustnika. Ali pa celo precej prej. Še preden le ta postane nezmožen samostojnega življenja.

Pa slovensko pa tudi velja, da je najmanj vreden tisti otrok, ki ostane doma s starši. Zato se vedno splača odselit. Čeprav je dražje.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Okapi ::

Najprej, govorim o dedovanju, ne o (ne)razumnosti in (ne)urejenosti družin
Ni res. Ti si napisal, "zakaj se od dediča, ki si je že sam uspel urediti življenski prostor pričakuje, da se bo dedovanju odpovedal v korist manj premožnih sorodnikov". Jaz pa sem ti napisal, da zaradi tega, ker bi to moralo biti v normalni družini nekaj povsem običajnega. Če se tebi zdi logično manj uspešnega sorodnika vreči na cesto, samo zato, ker tebi po zakonu pripada pol hiše, se meni ne zdi. In to ne pomeni, da se moraš v celoti odpovedati dediščini, ampak samo toliko, da pač sorodnikom olajšaš življenje.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

GregiB ::

Okapi je izjavil:

Če se tebi zdi logično manj uspešnega sorodnika vreči na cesto, samo zato, ker tebi po zakonu pripada pol hiše, se meni ne zdi.
Fair enough... vzemiva, da je vrednost hiše npr. 150K €. Sem uspešen dedič, ki sem si z lastnim delom uspel urediti dom (ali za to odplačujem kredit ali ne je beside the point) imam pa manj uspešnega brata, ki ob smrti zadnjega od staršev še vedno živi.... "doma". Po zakonu oba dedujeva dediščino v vrednosti 75K€... Pa recimo, da je zdajle povprečna najemnina za 2 sobno stanovanje v naši rodni grudi 400€ / mesec. Če si ta moj bratec kupi avto za npr. 8K €, gre na lepe poletne počitnice za 2K €, mu še vedno ostane za 13,5 let najemnine na račun pokojnih staršev, da si uredi življenje... Je to metanje na cesto?
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Okapi ::

Kaj pa če je brezposeln? Kaj pa če ima družino z malimi otroki, ti pa ne? Kaj če je za starše skrbel bolj kot ti, ki si šel na svoje? ... Bi ga vrgel na cesto, ali zahteval od njega tržno najemnino?

O.

GregiB ::

Okapi je izjavil:

Kaj pa če je brezposeln? Kaj pa če ima družino z malimi otroki, ti pa ne? Kaj če je za starše skrbel bolj kot ti, ki si šel na svoje? ... Bi ga vrgel na cesto, ali zahteval od njega tržno najemnino?
Kako vrgel na cesto??? Podedoval bi polovico hiše... Glej, kaj sem napisal zgoraj... 75K € je 75 povprečnih slovenskih neto plač... Povprečen zaposlen hodi v službo 6 let, da toliko zasluži... na stran pa itaq nič ne more dat... Sicer pa če je brezposelen z malimi otroki je njemu bolj v interesu, da se zadeva proda, oz. se po tvoje kar sam vrže na cesto... Kako pa bo vzdrževal hišo???? Aja, sorry... njegov uspešen brat jo bo...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Mehmed ::

Ce hoces fair racunico bi moral od teh 150k opov oce imeti 50.
Po njegovi smrti bi opova mati dobila 12k.
Po smrti babice in dedka opova teta 50k.

Realnost je pa da ima opova mati 0, teta si pa obeta 75k.
Tudi ce ne bi bila socialno ogrozena te mora malo zbosti to nesorazmerje.

Tilen ::

Zakaj?
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

GregiB ::

Mehmed je izjavil:

Ce hoces fair racunico bi moral od teh 150k opov oce imeti 50.


Sicer sem že namignil na zadevo... ampak, ali veš, kakšen je razlog, da oče ni (bil) vpisan med lastnike? Ali veš razlog, zakaj se o tem deležu ni razpravljalo ob smrti očeta, 2 leti po zaključku gradnje? Ali veš, od kod očetu sredstva za financiranje 1/3 hiše? itd, itd, itd...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Invictus ::

Mislim, tole kar tukaj nabijate je brez zveze.

Ko bo zapuščinska razprava, se bo dedovalo po zakonu.

Če so pa sorodniki nesposobni zadeve urediti prej, so si pa sami krivi. Ne pa država, pravo ali sodstvo.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mehmed ::

Vem toliko kot je op povedal, ostalo lahko domnevam.
Domnevam, da so pac takrat si zaupali, kar je dost normalno in noben ni razmisljal kaj bo ko bo ce bo. Kar je spet dost pogosto.

En drug point bi rad naredu.
Ne govorit, da dedek ni izkoriscevalski, ce si je ze na startu prisvojil ocetov del.
Ne govorit, da se skusa op okoristit, ce je objektivno prikrajsan.
In ne govorit celi zadevi fer, samo zato ker se pravno izide.
Ce bi bilo vse urejeno po reglcih od zacetka bi se stvari precej drugace razdelile, kot se bodo sedaj.

Tilen ::

Sploh ne vemo, če je babica v štartu bila lastnik. Od kje takšni zaključki? Če je dedek lastnik od začetka, je zaenkrat vse ok. Po objavi v portalu e-prostor vem za kar nekaj primerov kregarije, ko so nekateri mislili, da so lastniki deležev pa v resnici niso bili.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Okapi ::

Kako vrgel na cesto??? Podedoval bi polovico hiše...
Ja, ampak če nima denarja, da ti izplača polovico, mora svojo polovico prodati in se z družino preseliti v garsonjero. In to če je podedovana hiša v igri (in to vredne 150k). Kaj pa če se pogovarjamo o sto let stari hiši, vredno 50k, ali o enosobnem stanovanju v Trbovljah? Bi še vedno vztrajal na svoji polovici, brat naj se pa znajde, kot ve in zna?

O.

Mehmed ::

Moralo bi iti na tri dele, babica pa dedek sta se vpisala kot lastnika, foter naj bi dobil po njuni smrti, verjetno zato ni kompliciral, ker ju je nameraval nadziveti.
Op je bil premajhen da bi vedel kaj je bilo po babicni smrti, verjetno njegova mati ni vedela, da lahko z bratom vkocita ali pac niso komplicirali (s teto vred) ker bos zadevo itak podedoval nekoc, kaj bos zdaj s pol bajte pa davkom, sej ne bo nikamor sla.
Ali jo je pa babica pred smrtjo na dedka prepisala. Ne vem, ta del bo op moral raziskat.

Okapi ::

Kako pa bo vzdrževal hišo?
Hišo lahko vzdržuješ z minimalnimi sredstvi (in mogoče malo manj minimalnim vloženim delom), potrebna sredstva so povsem neprimerljiva z nakupom nepremičnine.

O.

Tilen ::

Okapi zagovarja tiste, ki živijo na socialni podpori v lastni hiši za 200.000 EUR in so brez službe ter hkrati na računu brez ficka. Res nepravično bi jim jo bilo vzeti. :8)
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Okapi ::

Ne, Okapi zagovarja normalne družinske odnose, če nisi uspel do sedaj zapopasti. Si pa predstavljam, da je to marsikomu povsem nepredstavljiv koncept.;((

O.

cyrone ::

Mogoce pa komu pomaga, javni in brezplacni vpogled v prostorske državne zbirke:
http://prostor3.gov.si/javni/login.jsp?... (lahko iščeš tudi po naslovu itd...)

Zemljiška knjiga, javen in brezplačen dostop na vseh upravnih enotah(ponavadi kak predpotopen pc na vhodu)..enako je zastonj, le registrirati se je potrebno na spodnjem naslovu. Če imaš digitalno potrdilo, mislim da tudi gre. https://evlozisce.sodisce.si/esodstvo/i...

Tilen ::

Normalen (ne nujno optimalen) odnos je tudi to, da svojemu edinemu živečemu otroku zapustiš največ, ostalim (OP-ju, bratu in polsestri) pa nameniš nujni delež. Nobenega vihanja nosu prosim, če dedek enači skrb zanj za brezplačno bivanje v njegovi hiši za časa njegovega življenja. Če bi bila njegova ponudba tako slaba, bi se OP z mamo že zdavnaj lahko odselil. Mama bi si morala poiskati službo, kar iz OP-jevih postov tudi ni tako nemogoče, če odmislimo, da se doma precej smilijo tudi sami sebi. Mama se je očitno zakalkulirala. Škoda, ker je imela verjetno precej časa, da to pravočasno uredi. Sedaj ji ostane le dvoje. Dogovor z dedkom o doživljenskem preživljanju ali pa čimprejšnja odselitev in stabilizacija razmer v družini. Teta ni kriva, da OP-jeva mama ni hotela hoditi v službo, ko so za to bili izpolnjeni vsi pogoji, danes pa nima več izklesanega telesa. Najverjetneje tudi nista v najboljših odnosih, ker če bi bili, bi se verjetno že vse dogovorili. Sedaj pa bo vsak iskal zadnji EUR po zakonu in tako bo na koncu OP moral skrbeti za mamo. Nič nevidenega in nič nepoštenega.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Invictus ::

Okapi je izjavil:

Ne, Okapi zagovarja normalne družinske odnose, če nisi uspel do sedaj zapopasti. Si pa predstavljam, da je to marsikomu povsem nepredstavljiv koncept.;((

O.

Ko pride do denarja in lastnine pri dedovanju, postanejo družinski odnosi nenormalni.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Tilen ::

Nenormalni pa postanejo samo zaradi tega, ker ima nekdo napačno predstavo o tem, kaj mu pripada. Pravočasno razčistite kaj komu pripada in ne bo nobenih težav z odnosi.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Mehmed ::

Tilen je izjavil:

Normalen (ne nujno optimalen) odnos je tudi to, da svojemu edinemu živečemu otroku zapustiš največ, ostalim (OP-ju, bratu in polsestri) pa nameniš nujni delež. Nobenega vihanja nosu prosim, če dedek enači skrb zanj za brezplačno bivanje v njegovi hiši za časa njegovega življenja.


Ja, to ze drzi. Teta kotira visje od vnukov.
Ampak dedek mu sedaj pogojuje bivanje v delu hise, ki ga je ze njegov oce odsluzil pred njim. Seveda bomo vihali nosove.

Tilen ::

Odslužil? Pojasni, prosim.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Okapi ::

Nenormalni pa postanejo samo zaradi tega, ker ima nekdo napačno predstavo o tem, kaj mu pripada.
Nenormalni postanejo kvečjemu zaradi pohlepa, ker je nekaterim denar vreden več kot vse drugo na svetu, in ker nekateri mislijo, da če ti nekaj po zakonu pripada, moraš to dobiti, pa če vsi ostali zraven propadejo.

O.

Mehmed ::

Bajto so delali skupaj, fotru bi morala pripasti tretjina, ampak ni bil vpisan v zk.
To, da ni napisan na papirju, ne pomeni, da ni oddelal svojega dela pa investiral vanj.
In ce mora potem op skrbeti za dedka, da mu oddela bivanje v prostoru, katerega je naredil njegov oce ne pa on, potem ga dedek izkorisca ja.
Ce bi skrbel zanj v zameno za preostanek hise, bi bila druga pesem.

Mehmed ::

In ker kr vem, da se bo kdo zapicil v to...
Dedek je lastnik, pravno ne dela nic narobe, nobenega ne izkorisca.
Ampak ce ve (pod predpostavko da ni senilen), da je njegov sin delal hiso, ve da ga je oskodoval, ko ga ni pripisal zraven.
Ve, da so oskodovani vnuki, ki bi ga sicer imeli. Ve, da bodo se enkrat oskodovani pri dedovanju, ko se bo delo njihovega oceta po nepotrebnem delilo z njegovo sestro.
Pa ve, da zivijo v delu hise, ki bi jim, ce bi bil on ze od zacetka posten pripadal, ampak jih vseeno postavlja ob zid oz. cesto.
Iz tega se izpelje zakljucek, da je dedek izkoriscevalska pizda.
To ni pravni termin zato tudi ni odvisen od tega kdo je napisan kot lastnik.

Vajenc ::

Invictus je izjavil:

Okapi je izjavil:

Ne, Okapi zagovarja normalne družinske odnose, če nisi uspel do sedaj zapopasti. Si pa predstavljam, da je to marsikomu povsem nepredstavljiv koncept.;((

O.

Ko pride do denarja in lastnine pri dedovanju, postanejo družinski odnosi nenormalni.

Ravno zaradi takšnih primerov naj bi imeli pravične zakone. Še 1x citiram Zakon o dedovanju

Povečanje ali zmanjšanje dednega deleža
13. člen
(1) Če zapustnikov zakonec, ki nima potrebnih sredstev za
življenje
deduje z drugimi dediči prvega dednega reda, lahko
sodišče na njegovo zahtevo odloči, da deduje zakonec tudi del
tistega dela zapuščine, ki bi ga po zakonu dedovali sodediči.
Zakonec lahko zahteva povečanje svojega dednega deleža proti
vsem ali proti posameznim sodedičem. Sodišče lahko odloči, da
deduje zakonec celotno zapuščino, če je njena vrednost tako
majhna, da bi zakonec zašel v pomanjkanje, če bi se delila.
(2) Če drugi dediči prvega dednega reda, ki nimajo potrebnih
sredstev za življenje
, dedujejo z zapustnikovim zakoncem, lahko
sodišče na njihovo zahtevo odloči, da dedujejo tudi del tistega
dela zapuščine, ki bi ga po zakonu dedoval zakonec. Povečanje
dednega deleža nasproti zakoncu lahko zahtevajo vsi ali
posamezni sodediči.
(3) Posamezni sodediči, ki nimajo potrebnih sredstev za življenje,
lahko zahtevajo povečanje svojega dednega deleža tudi proti
drugim sodedičem.
(4) Sodišče lahko odloči, da dedujejo vsi ali posamezni sodediči
celotno zapuščino, če je njena vrednost tako majhna, da bi zašli v
pomanjkanje, če bi se delila
.
(5) Pri odločanju o zahtevkih iz tega člena upošteva sodišče vse
okoliščine primera, zlasti premoženjske razmere in pridobitno
sposobnost sodedičev ter vrednost zapuščine
.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

Dualis ::

Invictus je izjavil:

Tukaj ni nepravično pravo. Pravo je kakršno je.

Problem je ker ljudje prava ne poznajo. Če bi ga poznali, bi vedeli da se te stvari uredijo pred smrtjo zapustnika. Ali pa celo precej prej. Še preden le ta postane nezmožen samostojnega življenja.

Pa slovensko pa tudi velja, da je najmanj vreden tisti otrok, ki ostane doma s starši. Zato se vedno splača odselit. Čeprav je dražje.


To kar si napisal je pa na žalost čista resnica. Pa, da še pokomentiram, glede tega, da je zadeve potrebno urediti pred smrtjo zapustnika. Se popolnoma strinjam samo s tem se mora strinjati tudi zapustnik, ki pa v velikih primerih le tega noče še posebno zato, ker določenega dediča preferira oz. noče zadeve urediti, ker se s tem noče ukvarjati. Na žalost je to največkrat razlog, da zadeve ostanejo odprte in se vlečejo še dolga leta po zapustnikovi smrti in uničujejo življenja. Veliko zadev se nam zdi "normalnih" dokler jih opazujemo od daleč.
Jaz res nobenega primera ne bi sodil na pamet oz. obtoževal ljudi saj je življenskih situacij mnogo in mnoge so zelo nepravične. Jaz ne vem za druge ampak sam kljub temu, da poizkušam gledati na te dedne zadeve čim bolj razumno verjamem, da se nekomu, ki je vse svoje življenje vlagal v nekaj svoje premoženje in delo pričakuje, da bo dobil več kot nekdo, ki se je vsemu temu izognil. Res je, da bi bilo potrebno zadeve dokumentirati (računi,....) samo ravno zaradi tega, ker po navadi tega ne delamo iz koristoljubja se na te stvari ne spomnimo pravočasno. Ampak še enkrat, če nekdo dejansko vlaga nekdo pa ne potem meni tukaj res ne gre skupaj, da dobita na koncu enako. Pravzaprav, če dobro pomislim, tisti, ki vlaga 2 x izgublja, prvič ko dela in vlaga sredstva in potem še enkrat, ker mora toliko več (višja vrednost nepremičnine)izplačati drugemu dediču.
LP

GregiB ::

@ Vajenc... členi, ki jih navajaš, veljajo PMSM v primerih, ko je dediščina sorazmerno majhna... dedovanje hiše oz. posestva ni majhna dediščina in kot sem napisal, delež kateregakoli dediča bi ob prodaji zadostoval za par let najemnin...
Pa glede na to, da je toliko govora o "mormalnih družinskih odnosih"... Ali manj premožen sorodnik do svojega bolj premožnega nima normalen odnos do te mere, da se zaveda, da je tudi le-ta enakopraven dedič, v enakem razmerju do pokojnega in mu iz tega naslova pripada enak delež?
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!
1 2
3
4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dedovanje - pomoč (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8110686 (7189) Mato989
»

Oporoka (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6910583 (7958) Vikking
»

Dedovanje nujnega deleža (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7621108 (18359) Ziga Dolhar
»

Odpoved dedovanju (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9331054 (29214) Okapi
»

Dedovanje gotovine

Oddelek: Kaj kupiti
2712137 (11447) Ziga Dolhar

Več podobnih tem