» »

Microsoftu pol milijarde evrov globe

Microsoftu pol milijarde evrov globe

The Wall Street Journal - Podpredsednik Evropske komisije in komisar za konkurenco Joaquin Almunia je oznanil, da je Komisija Microsoftu izrekla 561 milijonov evrov globe. S tem so se uresničile neuradne napovedi z začetka meseca, da bo Komisija kaznovala Microsoftovo neupoštevanje zavez iz leta 2009, čeprav so v Redmondu trdili, da gre za tehnični napako.

Gre za znan primer glede izbere brskalnika, v katerem so Microsoftu očitali izkoriščanje monopolnega položaja operacijskega sistema Windows, s čimer so dajali prednost lastnemu brskalniku Internet Explorer. Leta 2009 se je Microsoft s Komisijo sporazumel, da bo plačal 860 milijonov evrov globe in v Windows dodal izbirno okno, ki se bo pokazalo po namestitvi sistema in uporabniku ponudilo izbiro, katerega izmed popularnih brskalnikov želi namestiti. Toda od februarja 2011 do julija 2012 je Microsoft, po lastnih besedah sicer nevede, kršil to zavezo, saj se v Windows 7 SP1 omenjeno okno ni prikazalo. Komisija je zato začela nov postopek in ugotovila, da Microsoft krši pogodbene zaveze. Ker gre za ponavljajočo kršitev, čeprav jo Microsoft pripisuje pomoti, so podjetju izrekli globo. Almunia je dejal, da so poravnave s Komisijo način, kako hitro in najceneje odpraviti neskladje z evropsko zakonodajo, a jih morajo podjetja brezpogojno spoštovati. Ker Microsoft tega ni storil, si je prislužil novo globo v višini dobrega odstotka lanskega prometa. To je še vedno znaten popust v primerjavi z najvišjo zagroženo globo (10 odstotkov letnega prometa), ki ga je bil Microsoft deležen zaradi zglednega sodelovanja s Komisijo takoj po odkritju.

Vsota vseh izrečenih glob Microsoftu od leta 1998 v EU se je s tem povzpela na 2,2 milijardi evrov.

143 komentarjev

«
1
2 3

HardFu ::

Cudno mi je edino, da Applu glede Safarija nic ne recejo.

(Da ne bo pomote, ne zacenjam flame war, ker uporabljam izkljucno Maca. In Chrome :))
http://codeable.io

antonija ::

HardFu je izjavil:

Cudno mi je edino, da Applu glede Safarija nic ne recejo.
Se en ki ni slisal za besedo "monopol" ;(
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

jype ::

HardPhuck> Cudno mi je edino, da Applu glede Safarija nic ne recejo.

A se ti je že kdaj zgodilo, da so ti v šoli rekli, da moraš imeti za narediti domačo nalogo Apple računalnik?

Ne?

Meni pa za Windows so.

bdoxx ::

Men pa za linux -.-

roCkY ::

Država Slovenija je tudi že marsikomu rekla, da mora imeti IE. Marsikdaj z trenutno verzijo FF komponenta za podpis na e-davkih ni delovala ali pa se vsaj ni samodejno namestila ob kliku na ponujen link...

Tole mi je totalna neumnost. IE imam na vseh PC, FF tudi. Crome pa se ponuja in dobesedno rine iz vseh vogalov ker uporabljam g-mail.
Zakaj ne iz neke v sistemu privzete rešitve narediti prvi korak v splet pa res ne vem. Proračun išče €. M$ nam jih bo pa zaračunal.

jype ::

maticko> Men pa za linux -.-

Na, tle maš, za džabe: http://www.slackware.com/

roCkY> Zakaj ne iz neke v sistemu privzete rešitve narediti prvi korak v splet pa res ne vem.

Saj bi lahko, če ne bi imeli 90% tržnega deleža med normalneži.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

lovrenca ::

Očitno Eu rabi denar :D

Gregor P ::

... za Slovenijo>:D
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

mk818764 ::

Jaz bom tožil VW, Audi,Mercedes,...ker mi ne dajo na izbiro vse vrste avtoradijev....

Gregor P ::

Saj lahko kupiš brez ;)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Mipe ::

Ampak jaz bi v svojem VW-ju imel BMW-jev motor! Kam vložim tožbo?

cile ::

Men pa ni jasno, kako je lahko legalno, da lahko software za npr. iPada kupuješ samo preko Applove štacune oz. še bolj, da Apple odloča, kater software boš sploh lahko poganjal na iPadih. Pa kako lahko Apple dovoli uporabo svojega OS-a samo na Apple compih. To bi bilo potrebno zj***t v prvi vrsti.

Gregor P ::

Kot so rekli že predhodniki se gre za monopolista na trgu (oz. bolje rečeno za podjetje, ki je že tako veliko, da s svojimi poslovnimi ukrepi znatno vpliva - ali bi lahko vplival - na stanje na trgu, kjer ima prevladujoč položaj ter ogroža - ali bi lahko ogrožal - poslovanje ter morda celo obstoj konkurence); kar pomeni da se lahko to nekega dne zgodi tudi Applu, če bodo dovolj veliki (oz. bo npr. njihov OS imel dominanten delež trga).
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

MrStein ::

-------------M-O-N-O-P-O-L-------------

Ha, sem mislil, da utripajoči tekst nima kaj iskati na webu, ampak tule pa bi prav prišel.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Dr_M ::

A je MS kriv, da nima konkurence?

antonija ::

Dr_M je izjavil:

A je MS kriv, da nima konkurence?
Ja.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Dr_M ::

Cemu? Ker ne tala denarja okoli nekomu dovolj sposobnemu, da bi lahko konkuriral? Aja, sej so resili apple, pa je se vedno za en ku*** konkurenca.

Mipe ::

Kakšno alternativo pa imamo? Neuporaben FreeBSD? Običnemu uporabniku neprijazen Linux? Applov OX, ki ga prodajajo samo na svojih precenjenih računalih?

Ni neke resne konkurence.

nekikr ::

jype je izjavil:

maticko> Men pa za linux -.-

Na, tle maš, za džabe: http://www.slackware.com/

roCkY> Zakaj ne iz neke v sistemu privzete rešitve narediti prvi korak v splet pa res ne vem.

Saj bi lahko, če ne bi imeli 90% tržnega deleža med normalneži.

Zakaj pa ti nisi za džabe prenesel Windowsev v šoli (legalno)?

echo ::

Kakšno alternativo pa imamo? Neuporaben FreeBSD? Običnemu uporabniku neprijazen Linux? Applov OX, ki ga prodajajo samo na svojih precenjenih računalih?

Ni neke resne konkurence.

Irelevantno. Tudi če ni konkurence, ne bi smel Microsoft izkoriščati svojega monopolnega položaja za to, da je še na področju internetnih brskalnikov ustvaril monopolni položaj.

Sicer pa je po mojih izkušnjah Linux zelo prijazen običnemu uporabniku. Poznam ljudi v penziji, ki uporabljajo operacijske sisteme z linuxovim jedrom. Brez težav.

antonija ::

Dr_M je izjavil:

Cemu?
Ker je izkoriscal monopolni polozaj na podrocju OSov za visanje trznega deleza na podrocju brsklanikov.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

mk818764 ::

MS tega ne bi smel plačat. Skregagano z logiko. Mislim, kake si izmislijo. Če komu ne paše IE si naj namesti drugega. Če komu ne paše Windows, naj ne kupuje.

antonija ::

Od kje prepricanje da pa firme lahko pocnejo kar se jim naprdne, pa ce to ko0mu ni vsec naj jih ignorira? Za pravne osebe (firme) veljajo zakoni podobno kot za fizicne osebe. Ker je M$ prekrsil zakon je dobil kazen. Potem je M$ obljubil da bo bolj priden in so mu zmanjsali kazen, pa se je iskazalo da je M$ lagal in se naprej krsil zakon. Zato je dobil se eno kazen.

Ne vem zakaj bi bile (dolocene) firme izjeme pri zakonih...
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Poldi112 ::

mk818764 je izjavil:

MS tega ne bi smel plačat. Skregagano z logiko. Mislim, kake si izmislijo. Če komu ne paše IE si naj namesti drugega. Če komu ne paše Windows, naj ne kupuje.


Nekdo ne razume, kaj je to regulacija trga in zakaj je alternativa (1 ponudnik) res res slaba.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

mk818764 ::

Poldi112 je izjavil:

mk818764 je izjavil:

MS tega ne bi smel plačat. Skregagano z logiko. Mislim, kake si izmislijo. Če komu ne paše IE si naj namesti drugega. Če komu ne paše Windows, naj ne kupuje.


Nekdo ne razume, kaj je to regulacija trga in zakaj je alternativa (1 ponudnik) res res slaba.


En ponudnik? Saj pa mas na izbiro polno brskalnikov. Če komu ni všeč privzeti, si lahko menja. Če meni ni všeč v avtu avtoradio proizvajalca...kdo mi brani da ne smem menjat?

phong ::

Tudi sam imam občutek, da nekateri ne razumejo, da monopol za nas, končne uporabnike ni dober. Pa ne samo to: tudi zavira napredek (enostaven primer: razširjenost IE6 je onemogočala preboj naprednejših spletnih tehnologij).

Pri software-u je monopol še toliko hujši, ker gre za "Vendor Lock-in", kar pomeni, da podjetje enostavno ne more zamenjati svojega ponudnika (ker ima preveč sistemov prilagojenih temu ponudniku). Pri nakupu avta tega ni. Edini način, da takega monopolista prisiliš v primerne pogoje (in ne višanje cen v neskončnost) je z državno regulacijo.

EU s svojimi ukrepi ščiti nas, potrošnike in pospešuje razvoj. Vsekakor pozitivno (seveda ne za monopoliste).

Mr.B ::

Naslednja verzija Winsov bo pa bazirala na OS IE 12. Potem bo šele zanimivo. Zanima me, ali bodo v bodoče tudi kaj na win8 tablicah jamrali...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

s1m0n ::

Če so ljudje nesposobni sami izbrat svoj brskalnik, ko dobijo sistem z Windows OS-om pol pa res ne vem kam smo prišli!
A je tako težko prenest FF, Chrome itd s spleta s pomočjo IEja :)

Pinzl ::

Monopol gor ali dol, to da jih je**jo ker SVOJEMU OSu prilagaš v štartu SVOJ brskalnik, pri čemer NE OMEJIŠ uporabe drugih brskalnikov pa te kaznujejo je višek kretenizma....

MS bi moral naredit prav os za EU ki bi bil brez brskalnika pa me prav zanima koliko tistih kretenov iz te komisije bi si sploh znal inštalirat drug browser brez IE-ja...

antonija ::

Monopol samo gor, nic dol. Ko si enkrat monopolist moras zelo zelo pazit kaj delas, ker si kot slon v trgovinis porcelanom. Z eno glupo potezo lahko unicis trg in povzrocis ogromno skode potrosnikom, kar vecina razvitih drzav prepoveduje s posebno zakonodajo.

In tocno to je naredil M$ (namenoma) in tocno za to so fasali kazen. Keyword tukaj je _izkoriscanje_monopola_.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Poldi112 ::

mk818764 je izjavil:

Poldi112 je izjavil:

mk818764 je izjavil:

MS tega ne bi smel plačat. Skregagano z logiko. Mislim, kake si izmislijo. Če komu ne paše IE si naj namesti drugega. Če komu ne paše Windows, naj ne kupuje.


Nekdo ne razume, kaj je to regulacija trga in zakaj je alternativa (1 ponudnik) res res slaba.


En ponudnik? Saj pa mas na izbiro polno brskalnikov. Če komu ni všeč privzeti, si lahko menja. Če meni ni všeč v avtu avtoradio proizvajalca...kdo mi brani da ne smem menjat?


Ta primer se pač ni izrodil, deloma tudi zaradi regulacije. Je pa zgodovina polna primerov nereguliranega trga, kjer je naravno stanje 1 ponudnik. Pri nas je en tak lep primer Telekom, ki nas je posiljeval z ISDN, oviral T-2,...

Pa ne razumeš, da je irelevantno, ali lahko menjaš ali ne. Fora je v tem, da ima IE visok tržni delež zato, ker pride zraven in s tem zaobide tekmovanje na področju kvalitete. Posledica so IE 6 nočne more, pa razne activex abominacije.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Barbarian ::

ja, prišel je zraven OS in s tem končnemu uporabniku takoj ponudil opcijo: uporabljaj IE ali pa s pomočjo IE namesti kar želiš uporabljati namesto IE.

Saj android ima tudi svoj brslanik in preko njega namestiš kar želiš.
Saj apple ima tudi svoj brskalnik in preko njega namestiš kar želiš.

wtf no. Pa naj tožijo še googla ker je v android vgradil brskalnik in appla ker daje safari na sistem.

In ne, ie ni na noben možen način več bistveno slabši od konkurence. Ie6 je bil sicer res katastrofa vendar so takrat uporabniki imeli povsem proste roke namestiti firefox ali opero. Tega niso želeli, ker jim je ie6 povsem ustrezal in zadostoval njihovim potrebam.

Zgodovina sprememb…

PaX_MaN ::

Fora je v tem, da ima IE visok tržni delež zato, ker pride zraven in s tem zaobide tekmovanje na področju kvalitete. Posledica so IE 6 nočne more, pa razne activex abominacije.

Narobe. "IE 6 nočne more, pa razne activex abominacije" so problem njega uporabe, ne tega da "pride zraven".
(Tudi tržnega deleža IE se ne računa tako, da se zračuna kolikokrat "pride zraven".)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

mk818764 ::

Pinzl je izjavil:


MS bi moral naredit prav os za EU ki bi bil brez brskalnika pa me prav zanima koliko tistih kretenov iz te komisije bi si sploh znal inštalirat drug browser brez IE-ja...


Točno to bi morali naredit. Dobra ideja.

antonija ::

mk818764 je izjavil:

Pinzl je izjavil:


MS bi moral naredit prav os za EU ki bi bil brez brskalnika pa me prav zanima koliko tistih kretenov iz te komisije bi si sploh znal inštalirat drug browser brez IE-ja...


Točno to bi morali naredit. Dobra ideja.
Kateri del od
Narobe. "IE 6 nočne more, pa razne activex abominacije" so problem njega uporabe, ne tega da "pride zraven".
ti ni jasen?? Vecinoma so kratke besede ki jih se najbolj omejeni govorci razumejo...
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Poldi112 ::

>ja, prišel je zraven OS in s tem končnemu uporabniku takoj ponudil opcijo: uporabljaj IE ali pa s pomočjo IE namesti kar želiš uporabljati namesto IE.

Exactly. In ker je večina uporabnikov zadovoljna z IE je IE na ta račun dobil velik tržni delež, ki ni bil rezultat kvalitete in boja na prostem trgu, ampak tega da so ga priložili platformi s prevladujočim tržnim deležem.

>Saj android ima tudi svoj brslanik in preko njega namestiš kar želiš.
Android nima prevladujočega tržnega deleža, ergo ne vpliva sila na tekmo na podlagi kvalitete in za njega ne veljajo pravila proti izkoriščanju monopola. Povedano že 100x.

> Ie6 je bil sicer res katastrofa vendar so takrat uporabniki imeli povsem proste roke namestiti firefox ali opero. Tega niso želeli, ker jim je ie6 povsem ustrezal in zadostoval njihovim potrebam.

Res je. Imeli so možnost. Ampak je niso izkoristili ker je bil za njih good enough. Je pa zato trpela tako konkurenca, kot uporabniki. Ker crap od IE na prostem trgu (to je, brez izkoriščanja monopola MS pri OS-u) nikoli ne bi prišel do tržnega deleža, s katerimi je potem lahko naredil to škodo, ki jo je.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Invictus ::

M$ ni blokiral uporabe drugega brskalnika. Oviranje bi jaz razumel kot izkoriščanje monopola.

Zdaj je pa isto kot bi moral Spar prodajat še Merkatorjeve izdelke. Nekako ni logike v tem.

Če je pa folk butast da ne zna sneti dodatnega brskalnika, pa ni M$ kriv.

Če bo EU komisija še najprej tako bluzila, se bo M$ enkrat samo odpovedal EU trgu. Ki mu vsako leto do dve nabije milijardo kazni.

Pa naj EU komisarji uporabljajo Linux. Po možnosti Gentoo, ki ga morajo prej prevesti ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

bluefish ::

Invictus je izjavil:

Zdaj je pa isto kot bi moral Spar prodajat še Merkatorjeve izdelke. Nekako ni logike v tem.
Seveda je ni, ker Spar nima monopola.

mtosev ::

slabo za microsoft. tale napaka jih bo očitno kr dobro stala. bodo bolj pazljivi naslednjič
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

MrStein ::

Barbarian je izjavil:

ja, prišel je zraven OS in s tem končnemu uporabniku takoj ponudil opcijo: uporabljaj IE ali pa s pomočjo IE namesti kar želiš uporabljati namesto IE.

Opcijo je ponudil šele po žuganju EU.
PA jo potem spet umaknil.


Saj android ima tudi svoj brslanik in preko njega namestiš kar želiš.
Saj apple ima tudi svoj brskalnik in preko njega namestiš kar želiš.

wtf no. Pa naj tožijo še googla ker je v android vgradil brskalnik in appla ker daje safari na sistem.

Popravljam, napis MONOPOL bi moral utripati, plesati gor in dol po ekranu, spreminjati barvo in velikost, zraven pa še nadležno piskati. Potem bi ga eni morebiti opazili.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

echo ::

A je sploh uspelo komu napisati dobro primerjavo glede tega izkoriščanja monopola?
Vsi neke volksvagne in špare neprimerno primerjajo s tem, kar je počel Microsoft.

Obstaja kakšen podoben primer?

antonija ::

Telekom je zelo lep primer monopilotista (ki izkorisca monopolni polozaj) pri nas, ampak je vecina osebkov na forumu kot kaze premladih da bi kdaj sami placali poloznico.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Barbarian ::

bluefish je izjavil:

Invictus je izjavil:

Zdaj je pa isto kot bi moral Spar prodajat še Merkatorjeve izdelke. Nekako ni logike v tem.
Seveda je ni, ker Spar nima monopola.



Monopola si ni ustvaril zastonj ampak ker je bil najboljši. Konkurence ni imel in je nima še danes. Vsaj ne neke resne konkurence na področju namiznih in prenosnih računalnikov in biločem drugem če želiš resno delat.

In pravila naj bodo enaka za vse. Tako za MS kot Google in Apple. Če mora ms ponuditi izbiro, bi morala tudi preostala dva. nujno. Drugače unija izključno samo uničuje konkurenco in poizkuša pomagati microsoftovi konkurenci... me zanima koliko je za to plačana?!? Aja saj res, za svoj trud dobi pol milijarde eur v svoj proračun, firefox, chrome in opera pa NIČ.

Zgodovina sprememb…

MrStein ::

Invictus je izjavil:

M$ ni blokiral uporabe drugega brskalnika. Oviranje bi jaz razumel kot izkoriščanje monopola.

Sodišče pa bi razumelo drugače.

Barbarian je izjavil:


In pravila naj bodo enaka za vse. Tako za MS kot Google in Apple. Če mora ms ponuditi izbiro, bi morala tudi preostala dva. nujno.

Saj so. Kdorkoli ima prevladujoč položaj na trgu in ga nezakonito izkorišča, faše kazen.
Lahko pogledaš zakon. Nič ne piše, da velja samo za Microsoft.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

antonija ::

Monopola si ni ustvaril zastonj ampak ker je bil najboljši. Konkurence ni imel in je nima še danes. Vsaj ne neke resne konkurence na področju namiznih in prenosnih računalnikov in biločem drugem če želiš resno delat.
Tle so noben ne pritozuje. Samo takoj ko je osvojil monopolni polozaj ga je zacel izkoriscat za zvisevat trzni delez na drugih podrocjih.

A je res tolk tezko za razumet kaj je _izkoriscanje_monopola_??
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Barbarian ::

saj ga ne izkorišča:D Meni že par let nonstop teži kateri brskalnik hočem namestit ko formatiram sistem. Kaj pa bi še radi?!?

izkorišča ga unija. pošteno bi bilo samo če bi te pol milijarde razdelili med ff, chrome in opero, ki so konkurenca explorerju. Ampak ne, bodo denar pospravili v svoj žep.

Zgodovina sprememb…

antonija ::

saj ga ne izkorišča:D
Sodisce says no.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

MrStein ::

Barbarian je izjavil:

Aja saj res, za svoj trud dobi pol milijarde eur v svoj proračun, firefox, chrome in opera pa NIČ.

Ja in? Če nekdo parkira pred tvojim vhodom in pride policija, bo kršilec plačal kazen policiji, ne tebi.
Lahko pa ga (iz)tožiš, če želiš.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Barbarian ::

s čim pa je kršil monopol? izbiro brskalnika ponuja že nekaj let. In to na zelo tečen način, me moti.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Konec brskalniškega izbirnega okna v Windows

Oddelek: Novice / Brskalniki
3112055 (9924) feryz
»

Microsoftu še ta mesec nova globa EU

Oddelek: Novice / Tožbe
287410 (5571) Poldi112
»

V Windows 8 za EU izbira brskalnika (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
10330499 (28189) Icematxyz
»

Microsoftu v EU grozi šest milijard evrov globe (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
7820180 (17304) MrStein
»

EU visoko oglobila kartel proizvajalcev LCD-jev

Oddelek: Novice / Tožbe
336597 (5310) joze67

Več podobnih tem