» »

Treniranje mačke

Treniranje mačke

freesty ::

S punco sva v bloku in imava macko. Zadne case se pogosto pred vhodnimi vrati dere in krempa po le-teh. Ima kdo izkusnje kako jo odvadit to?

Baje se tudi dobi neka naprava s senzorjem, ki pihne zrak, ko gre macka mimo. In bi mogoce to nastavu pred vrata?
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0
  • spremenil: Mavrik ()

2loud4u ::

Kaj pa kakšne kroglice, ki mačkam ne dišijo? Ne vem, kako se jim že reče?
c^2=E/m
HP XW6400|2× Xeon E5320 @1.86GHz|16MB L2
Cache|Sapphire HD6850|4GB FB-DIMM|HP 575W

freesty ::

Vse sem pripravljen sprobat. Ker je res zoprno, ko greva oba od doma pa se dere pred vrati, da se po celem bloku cuje.

Je pa od kopalnice, kjer ima ona wc, do vhodnih vrat slab meter razdalje tako, da te kroglice bi morale imeti izredno koncentriran vonj:)
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

Nagi Bator ::

Hoce ti povedat, da bi rada ven. Zdaj zakaj hoce ven je glavna zadeva, ki jo moras ugotovit.
Ugotovi kaj in zakaj bi to rada in jo zamoti/zaposli z necim, da ji ne bo vec do tega.
Ne dresiraj macke na silo. S tem ne bos nicesar dosegel. Macka bo zmeraj naredila le to kar sama zeli.

XsenO ::

Ste jo sterilizirali?
1 + 1 = 1

freesty ::

Je sterilizirana.
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

kloko ::

freesty je izjavil:

Ker je res zoprno, ko greva oba od doma pa se dere pred vrati, da se po celem bloku cuje.

Rešitev je, da nimaš domačih živali, če ne moreš skrbeti za njih. Si se kdaj vprašal, kaj si mislijo sosedje na hodniku o tvoji mački? Kaj boš storil, ko ti bo na vrata potrkal kdo iz društva proti mučenju živali?

L.p., Kloko

freesty ::

Ja zakaj pa mislis, da bi jo rad odvadu.. Ja sla bi rada ven ampak sred noci pac ne more.
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

Tear_DR0P ::

Nagi Bator je izjavil:

Macka bo zmeraj naredila le to kar sama zeli.

bullshit

ne boš je odvadil iz danes na jutri, ampak z vztrajnim delom ti lahko uspe. moja mačka je sicer rinila k vratom tudi ko sem bil doma, zato sem ji preprosto razložil da je nočem videti pred vrati, nekajkrat je blo treba glasno plosknit ko je šla k vratom in je dojela, da tam nima kaj iskati.

za začetek lahko res kupiš kakšen airwick ali kaj podobnega - te reči s senzorjem, ki prdnejo smrad vate, ko se jim približaš. ampak mačka se zna tega navaditi, zato ji moraš ti razložiti, da k vratom ne sme.

aja - pa mlajše mačke so mnogo bolj radovedne, zato si bo zelo želel raziskovati okolico in boš imel več dela s treningom.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

reeves ::

Nagi Bator je izjavil:

Macka bo zmeraj naredila le to kar sama zeli.


Bo kar držalo. "Treniranje" mačke je v bistvu psihološka vojna med vama. Mačke so zelo pametne živali in zelo hitro dojemajo stvari. Če hočejo. Z večletnim trudom lahko prideš celo na kakšen agility turnir, ki se včasih odvijajo na kakšnih razstavah. Ti turnirji so bolj namenjeni zabavi. Na kakšen "sedi" ali "lezi" pa lahko v večini primerov pri mačkah kar pozabite.
Mi smo tudi v bloku in tudi naša mačka kdaj pa kdaj mijavka in praska po vratih. Če veš, da jo boš lahko potem ujel, jo izpusti in potem hodi za njo. Najverjetneje bo pregledala območje in nato upam da dala mir. Jaz svojo izpustim enkrat na mesec pa imam mir. Mačke so radovedne celo življenje, ker so teritorialne živali in jih vedno zanima kaj se skriva za vrati.

lp

detroit ::

Kot je reeves rekel mačke so pametne in vejo kdaj in kje drkat da popi...diš:)
Skero

[D]emon ::

Kvecjemu bo macka tebe natrenirala... :))
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

aky ::

Eterično olje limonine trave (citronella) odganja mačke. Po drugi strani pa jih mačja meta privablja (se dobi tui v spreju).

Daj kapljico citronelle tam, kjer nočeš da so mačke in pošpricaj mačjo meto tam, kjer hočeš, da se vedčinoma zadržujejo.

A.

opeter ::

@Tear_DROP:
Ni bulšit. Mačka NI pes.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

morbo ::

Mačke ne sodijo v zaprto stanovanje! Mačka rabi svobodo, veliko prostora za gibanje, sonce, žret travo da izbruha dlake, se valjat po zemlji da si sčisti kožuh... To ni cucek, ki ga pelješ parkrat v tednu pol urce na štrikcu ven in je ok.

In ti bi zdaj rad mačko z raznimi forami psihološko zatrl, da se bo navadila na bivanje v zaprtem prostoru in ne bo hotela iz stanovanja? To v primeru mačk praktično meji na nasilje. Drugič prej premisli ali ste sposobni zadostit potrebam živali in si v nasprotnem primeru raje kupite ribico.

JanK ::

opeter je izjavil:

Ni bulšit. Mačka NI pes.


Seveda se da macko natrenirati. Mojega, sedaj 14 let starega, sem kaksno desetletje nazej nauci da uboga na "sedi", "daj tacko", "daj drugo tacko" in "hop" - se vzpne na zadnje tace in se dotakne roke nad njim.

Vse to je dosezeno samo s pozitivno spodbudo - je pozresen in bi naredil karkoli za kaksen briket.

Ce macek naredi kaj, cesar noces, imas na voljo ZELO malo casa, da ka okaras - dobesedno kaksno sekundo. Drugace ne asociira vec dejanja in karanja.
"Think about how stupid the average person is,
then realize that 50% are stupider than that"
-George Carlin

joze-67 ::

morbo je izjavil:

Mačke ne sodijo v zaprto stanovanje! Mačka rabi svobodo, veliko prostora za gibanje, sonce, žret travo da izbruha dlake, se valjat po zemlji da si sčisti kožuh... To ni cucek, ki ga pelješ parkrat v tednu pol urce na štrikcu ven in je ok.

Tudi ljudje niso za v mesta. Potrebujejo naravo, svež vonj po hlevskem gnoju, tišino ipd. Res pa je, da potrebujejo še 10^6 drugih stvari - in zato jih kar nekaj vseeno živi v mestu. /me included.

kloko je izjavil:

Kaj boš storil, ko ti bo na vrata potrkal kdo iz društva proti mučenju živali?

Kot z vsakim akviziterjem in jehovimi pričami ipd - odslovil ga bo. Če maček praska po vratih, še ni mučenje živali (kvečjemu vrat - a je za to tudi kako društvo?).

Žal pa za OP nimam nobenega nasveta, ker so mi doma obesili psa, ne mačke. Pripelji mačka v soboto na protest, pa bo.

Phantomeye ::

heh, nekateri ljudje slepo trdijo, da so mački bolj neumni kot psi, ker se jih nič ne da naučit. Resnica je obratna. So prepametne in vedo, da obstajajo drugi načini kako dobit kar želijo. Ali mijavkajo, se ti nastavljajo ali pa gredo tako daleč, da naredijo kakšno pizdarijo. Za kar ne bodo pokazale NOBENEGA obžalovanja (za razliko od psa, k te pol gleda kot da ga bo pobralo od žalosti). Seveda je pa odvisno od vsakega mačka posebi. Mački imajo dejansko širok spekter osebnosti.

Ponoč se jih pa večina itak spremeni v hiperaktivne norce :D

opeter ::

Kod je rekel, da so mačke neumne? Napisal sem samo, da jih ne moreš tako enostavno "dresirat" kot recimo pse.
Mačka se posere na lastnika, če tako želi.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Phantomeye ::

opeter je izjavil:

Kod je rekel, da so mačke neumne? Napisal sem samo, da jih ne moreš tako enostavno "dresirat" kot recimo pse.
Mačka se posere na lastnika, če tako želi.


No no, pomiri se. Sem te morda citiral? Nasplošno pravim, kaj nekateri ljudje mislijo...

JanK ::

Saj veste tisto: Pes si misli: "Moj gospodar mi daje hrano, prenocisce, ljubezen,.. prav gotovo je bog." Macka si misli: "Moj gospodar mi daje hrano, prenocisce, ljubezen,.. prav gotovo sem boginja." :)
"Think about how stupid the average person is,
then realize that 50% are stupider than that"
-George Carlin

morbo ::

joze-67 je izjavil:

Tudi ljudje niso za v mesta. Potrebujejo naravo, svež vonj po hlevskem gnoju, tišino ipd. Res pa je, da potrebujejo še 10^6 drugih stvari - in zato jih kar nekaj vseeno živi v mestu. /me included.

Kaj sploh hočeš povedat? Naj OP nauči mačko gledanje televizije, tako da ne bo silila ven?

Mačke so veliko manj primerne za v stanovanje, kot recimo psi, zato če nimaš možnosti (in volje) da ji nudiš kar rabi, potem ne nabavljaj mačke, ampak ustrezen app za iPad.

joze-67 ::

Kaj hočem povedat? Da je taka kategorična izjava neumestna. Mačke pač lahko živijo v stanovanju; mogoče ji kaka stvar manjka, ima pa kaj drugega namesto tega. Enako velja za pse, za ljudi, ipd. Skoraj nihče ne živi v idealnih pogojih, ampak smo prisiljeni v kompromise.

Če te pa skrbi za OP: na vprašanje "kaj naj naredim, da mačka ne bo praskala po vratih" odgovoriš z "mačka ni za v stanovanje pika". Ni ravno v pomoč. Sam mačkam ne priporočam televizije, ker je program enostavno na prenizkem nivoju.

šernk ::

Ne vem kako eni pravite da mačke na določeno zadevo ni mogoče odvadit?

še vsako smo uspeli odvadit: potreba v rožah v hiši, plezanje po zavesah, praskanje po sedežni, spanje na topli hawbi od avta in nasplošno hoja po avtu, zdajšnjega smo celo navadili da v eno sobo praktično nima vstopa in morda gre v sobo 2x letno. Edino kar ne uspem odvadit sosedovega psa je scanje po gumah od avtov.

pa vse stvari so dosegljive brez kakšnih krutih posegov. Maček je 5x želel it v rožo in je 5x zapored letel iz hiše, vsakič ko je skočil na zaveso se je povzdignil glas, z avtom pa sploh ni problema, ker že preden je samo razmišljal o tem da bi gor skočil, se ga je že ustavilo. Pač 5-10x ko želi neko stvar narediti mu preprečiš in si nekako zapomni.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Luwigana ::

Imam mačka tudi sam doma. Pa ne tistega, ko se ga nažgem. :)

Nekaj vprašanj imam zate.

1. Koliko je maček star?
2. Je maček kastriran?
3. Imaš mogoče soseda, ki ima mačko ali mačka?
4. Se ukvarjaš z njemu dovolj?
5. Če ni nič od tega, pelji ga veterinarju?

:)):)):))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Luwigana ()

[D]emon ::

JanK je izjavil:

opeter je izjavil:

Ni bulšit. Mačka NI pes.

Seveda se da macko natrenirati. Mojega, sedaj 14 let starega, sem kaksno desetletje nazej nauci da uboga na "sedi", "daj tacko", "daj drugo tacko" in "hop" - se vzpne na zadnje tace in se dotakne roke nad njim.

Vse to je dosezeno samo s pozitivno spodbudo - je pozresen in bi naredil karkoli za kaksen briket.


Macja perspektiva: Seveda se da ljudi natrenirati. Svoje lastnike sem pred kakim desetletjem naucil, da mi dajo briketke ko pomaham s tackami in se usedem. :))


Malo za salo, pac. :))
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Twix ::

haha forget it cat always wins :D poglej si kakšne videe @Simon's cat na youtubu.. so funny :)):)) off-topic: bi dal link/video pa ni dovoljeno :(:|

Se pa strinajm, da mačke niso ravno za čisto izoliranje v stanovanje, upam, da jo kdaj med tednom pelješ na sprehod..
The world is a dangerous place, not because of those who do evil,
but because of those who look on and do nothing. Apple has a patent on patent-
ing things they didn't invent. arka putana! :D hašek :D HVALA EDWARD SNOWDEN!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Twix ()

Ales ::

@freesty, katera sorta je? A jo sicer spuščata ven skozi ta vrata? Gre sploh ven? Ali pri vratih vidi samo vaju, kako prihajata in odhajata?

Kaka je vajina dnevna rutina, kar se mačke tiče... Kdaj, koliko in kako se z njo igrata, kaj najraje počne, ko se ne igrata z njo? A ima kaj za praskanje v stanovanju?

Kdaj se dere in krempa po vratih? Kaj se zgodi, ko nekaj časa to počne? A prideta k njej, se začneta pogovarjat z njo, igrat? Ali vaju ni doma, takrat...? A pred vrata hodi kak kuža ali drug muc?

Mačka ima vedno vzrok za svoje početje in to nikoli ni zlonamerno. Prvi korak pri spreminjanju nekega vedenjskega vzorca je, da se ugotovi vzrok. Drugi korak je, da se vzrok odpravi ali pa da se kosmatinki ponudi alternativna možnost obnašanja, ki je zanjo prijetnejša in bo zato raje počela to. Problem je, da še ne vemo točnega vzroka. Mogoče, ko odgovoriš še na ta vprašanja zgoraj, pa še kaj dopišeš...

Recimo, da gre v osnovi samo za dolgčas in pomanjkanje igre... Nekaj možnih rešitev bi bilo:

1) za odpravo vzroka:
- malo preden gresta od doma, se igrajta s kosmatinko. Izmučita jo. Igro počasi zaključita in šele potem pojdita od doma, ne sredi igre
- kmalu po tem, ko npr. prideta domov po dolgem času ali celo celem dnevu, si ponovno vzemita čas za igranje
- zvečer pred spanjem si vzemita čas za malo *več* igranja. Dolga runda igranja pred spanjem lahko prinese popoln mir v stanovanju čez noč. Kosmatinka bo enostavno dvignila vse štiri in jo bo treba še zbudit zjutraj.

Važno je, da ima kosmatinka vsak dan približno isto rutino - igranje, hrana, itd. ob približno isti uri. In da ima dovolj igre in to take, ki je njej zanimiva. Se pravi, posnemanje lova v naravi, vključno z uspešnim ulovom.

2) za spodbujanje drugačnega vedenja, ko se ne ukvarjata z njo ali vaju ni doma:
- če še nima, naj obvezno dobi nek udoben prostor na višini, da lahko gleda dogajanje skozi okno. Široka okenska polica, kaka omarica... karkoli, kar je dober približek drevesa
- pustita nekaj s svojim vonjem tam, kjer običajno počiva oz. kamor se lahko vleže, če hoče. Stara nošena majica, trenirka, ipd.

Nekdo je omenil Airwick... Kratek pih zraka je za mačke res moteč, ampak Airwick ni ravno namenjen temu, da v pravem trenutku in na pravem mestu pihne na mačko. Veliko hišne kemije je zanje smrtno strupene že v majhnih dozah. Praški in čistila, npr. osveževalec za wc školjko, sredstva proti moljem. Tako da... samo stran s tem, vključno z osveževalci zraka. Tudi precej vrst hišnih rastlin je strupenih za mačke, npr. difenbahije, begonije, lilije, itd.

Če je že treba za začetek kako dodatno prepreko, potem predlagam dvostranski selotejp pred vrati in na vratih :) Mačke zelo zelo ne marajo lepljivih tačk :) in garantirano ne bo kosmatinke tam, kjer je dvostranski selotejp. Samo pazita, da ga ne bo slučajno jedla ali da se ne oblepi cela in se potem še prilima na luster v dnevni... Z drugimi besedami, selotejp mora ostati na tleh ali na npr. predpražniku, ne na mački :)

freesty ::

Uh, nisem pricakoval toliko odzivov.

Najprej vsem haterjem. Nikakor ne gre za nobeno obliko zivalske krutosti. Pac ne more si zmislat kadarkoli kar hoce in to dobiti. Ce pa bote tak svoje zivali vzgajal in otroke potem se pripravite, da bodo hodli po vas;)

Zdaj pa se odgovori na vprasanja:

Macka ne vem katere sorte je, je zenskega spola, stara pa je nekje 7 let. Bila je navajena, ko je bila pri punci doma, da ima prost izhod, sedaj ga nima. To je verjetno problem za njo. Ne gre drugace zal.
Na zacetku, ko sva se preselila v blok je bil mir, kasneje je videla, da odhajava in prihajava skozi vhodna vrata in je dobila zanimanje. Potem je parkrat ven pobegnala nato pa sva jo zacela tudi malo ven nosit. Je brez povodca, ne gre dalec tako, da ni panike. Nevarnosti ceste ni, vendar, ce bi jo pustil cisto samo vec casa bi lahko zasla tudi na cesto.
Z macko se ukvarjava vsak dan. Uglavnem nic ji ne manjka. Razen zelja po svobodi, pa se to jo mine po 15minutah zunaj in se potem dere pred blokom, da bi sla noter.
Ima cca meter in pol visoko macje drevo. In z vsake okenske police lahko gleda skozi okno.

Mjavka pa pred vrati, ko cuje,da gre kdo od sosedov po stopnicah, mogoce zato, da bi jo ven spustil. Vcasih, ko prides domov caka pred vrati, da ven spizdi. Takrat se ponavadi malo z njo poigram in jo mine. Problem je predvsem, ko naju s punco ni doma in pa ponoci.
O kaksnem airwick nikakor nisem razmisljal, sem pa razmisljal o podobni zadevi, le da stisne ven navaden zrak namesto neke kemije.

Bom probal zaenkrat polepit pred vrati malo selotejpa, da ko gor stopi, da se prilepi. Seveda, ko bom doma, da jo resim, ce se zaplete.

Aja pa se to, ko mjavka pred vrati in ce sva ze v postli ponavadi kaksen "pššt" zadostuje. Ce pa se vstanem iz postelje pa se gre tak skrit, ker ve, da jo bom posprical al pa nekako drugace pregnal.
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

WarpedGone ::

Bila je navajena, ko je bila pri punci doma, da ima prost izhod, sedaj ga nima. To je verjetno problem za njo. Ne gre drugace zal.

Ne se pustit prepričat, da s tem mački škodiš. Verjetno ji res ne paše kej zelo, bo pa zarad tega komot dočakala nekajkrat višjo starost, kot bi jo ob prostem izhodu.

Je brez povodca, ne gre dalec tako, da ni panike.

Tole čimprej spremeni. Pri mačkah se stvari spreminjajo in če je šansa, se lahko/se bojo tudi poslabšale.
Od začetka bo najverjetneje ultra sovražila oprsnico ampak če ne bo več 'klasičnega' free sprehoda, bo tut to sprejela.
Moj ni bil nikoli frej zunaj sam in mogoče zarad tega ni nikol kompliciral glede oprsnice. Ni najbol navdušen ko mu jo dajem gor i.e. mal umika tačke ampak ko jo zapnem se v momentu sprijazni in že grema ven. Po kakšni uri šnofanja okrog hiše ima dovolj in jo pogosto sam mahne nazaj proti vhodnim vratom.
Brez oprsnice je bil le nekajkrat zuni (2x skoču/padu z balkona in takoj nazaj pred vhodna vrata, 2x držal stražo ko sm kidal sneg) in nočem da se tega navadi.

Aja pa se to, ko mjavka pred vrati in ce sva ze v postli ponavadi kaksen "pššt" zadostuje. Ce pa se vstanem iz postelje pa se gre tak skrit, ker ve, da jo bom posprical al pa nekako drugace pregnal.

Ne tega počet. Se oz. te le trenira, da boš vedno pritekel, ko bo delala nekaj kar ve da ne sme.
To kar ne sme preprečuj drugače - ne s tem da jo ti odganjaš/kaznuješ/plašiš oz. karkoli ampak s tem da ji daš bolšo alternativo, ki teb ni problem.
Zbogom in hvala za vse ribe

freesty ::

Dvorisce za blokom je med samimi stenami, tako, da skoraj nima kam it. Saj se setam z njo takda ni panike. Tudi oprsnica je drugace ne moti, saj smo na zacetku tak hodli ven.

Ja vem, da ji naj nebi dajal pozornosti ampak ne more se dret sred noci. Lahko pa kamot predlagas kaksno alternativo:)
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

WarpedGone ::

Hja, prva izbira je da jo zvečer 'izmučiš' z igro in bo bol trdno in dlje spala.
Druga je, da jo poskusiš ponoč kar se da ignorirat pri njenih glasnih izpadih.
Tretja je, da če že preveč rogovili, ne hodiš tja k njej ampak jo pokličeš k sebi.
Četrta je, da si vztrajen in ne obupaš takoj, ko kakšna izmed prejšnjih variant ne prime iz prve.
Zbogom in hvala za vse ribe

WarpedGone ::

WarpedGone je izjavil:

Hja, prva izbira je da jo zvečer 'izmučiš' z igro in bo bol trdno in dlje spala.
Druga je, da jo poskusiš ponoč kar se da ignorirat pri njenih glasnih izpadih.
Tretja je, da če že preveč rogovili, ne hodiš tja k njej ampak jo pokličeš k sebi.
Četrta je, da si vztrajen in ne obupaš takoj, ko kakšna izmed prejšnjih variant ne prime iz prve.


P.S.
Peta pa je, da vse prejšnje uporabljaš hkrati :)
Zbogom in hvala za vse ribe

Tear_DR0P ::

WarpedGone je izjavil:

Aja pa se to, ko mjavka pred vrati in ce sva ze v postli ponavadi kaksen "pššt" zadostuje. Ce pa se vstanem iz postelje pa se gre tak skrit, ker ve, da jo bom posprical al pa nekako drugace pregnal.

Ne tega počet. Se oz. te le trenira, da boš vedno pritekel, ko bo delala nekaj kar ve da ne sme.
To kar ne sme preprečuj drugače - ne s tem da jo ti odganjaš/kaznuješ/plašiš oz. karkoli ampak s tem da ji daš bolšo alternativo, ki teb ni problem.


mačke so sposobne skupinskega življenja in razumevanja hierarhije/avtoritete. Najina je po 8 letih življenja na kmetiji prišla v stanovanje v center Ljubljane. Ven je silila samo za WC, ker ne mara peskovnika. Parkrat sem vrgel copat v vrata, nekajkrat se jo je glasneje opozorilo da nima kaj pred vrati iskati, punca jo je celo odnesla v peskovnik in se zdaj sicer še kdaj postavi pred vrata, ampak se kaj hitro spomni kje ima WC.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

bdoxx ::

Hja, prva izbira je da jo zvečer 'izmučiš' z igro in bo bol trdno in dlje spala.

predvsem to

Ales ::

Mačkonke so izjemno podložne navadam in rutini. Če jo enkrat spustiš ven, bo hotela drugič in ne bo štekala, zakaj enkrat lahko, drugič ne, zakaj enkrat brez povodca, enkrat z njim... Na tvojem mestu bi se glede izhodov odločil za eno rutino in se je držal, kolikor se da - se pravi, npr. povodec, enkrat dnevno, ob približno isti uri.

Ker gre za blok in za mesto, bi kar predlagal povodec... sploh če obstaja verjetnost, da se bosta še kam selila v naslednjih letih in še ne vesta, kam. V mestih je zelo veliko drugih faktorjev, ki jih ne moreš nadzirati (spuščeni psi, strup, itd.). Na žalost je ravno prejšnji teden bil en tak primer, da je mačkon od znanke po parih letih mirnega življenja (dnevno je hodil ven iz bloka za par minut, brez problema prišel na prvi klic) naletel na strup. Oz. vsaj veterinarka misli tako, glede na posledice. Ni rečeno, da se bo zgodilo, ampak take stvari se dogajajo.

Glede dretja pred vrati ima WarpedOne v glavnem prav, treba je to rešit tako, da se ji namenja čim manj pozornosti in da neha povezovat to s čimerkoli pozitivnim, kot je npr. izhod ven, božanje, igra. Če jo izmučiš z igro čez dan in potem pred spanjem, bo večja verjetnost da da mir ponoči in ko vaju ni. Drugače pa lepo, da ima dobro okolje v stanovanju. Lepo slišat! Ne se ozirat na folk, ki misli da je kar vsako stanovanje neprimerno za mačke... Preveč posplošujejo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ales ()

gendale ::

če imata balkon, ji tam naredi ograjo, da bo lahko opazovala zunanji svet, brez nevarnosti da pade in se poškoduje/pobegne

vsaj moja je navdušena nad tem
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

Unknown_001 ::

Tam ko ma za spat pa praskalnik ji malo mačje mete vrž pa bo dala mir. Mački so čist zmešani na to čudežno rastlinco.

JanK ::

Macja meta ne deluje na vse macke.
"Think about how stupid the average person is,
then realize that 50% are stupider than that"
-George Carlin

reeves ::

JanK je izjavil:

Macja meta ne deluje na vse macke.


Res je. Ene so kot zadete, ko jo zavohajo medtem, ko druge jo sploh ne šmirglajo. Moja sodi med slednje.

Mačkonke so izjemno podložne navadam in rutini. Če jo enkrat spustiš ven, bo hotela drugič in ne bo štekala, zakaj enkrat lahko, drugič ne, zakaj enkrat brez povodca, enkrat z njim... Na tvojem mestu bi se glede izhodov odločil za eno rutino in se je držal, kolikor se da - se pravi, npr. povodec, enkrat dnevno, ob približno isti uri.


To pa ni čist res. Taki so psi (hrana ob določeni uri, sprehod,...). Moja parkrat zamijavka pred vrati in točno ve, ali ji bom odprl ali pa nima smisla nadaljevat. Lepo, da jo nosiš ven, vendar ji pusti, da razišče tudi blok. Mačke morajo poznati svoj teritorij in bližnjo okolico in ga po potrebi tudi označiti.

lp

reeves ::

morbo je izjavil:

Mačke ne sodijo v zaprto stanovanje! Mačka rabi svobodo, veliko prostora za gibanje, sonce, žret travo da izbruha dlake, se valjat po zemlji da si sčisti kožuh... To ni cucek, ki ga pelješ parkrat v tednu pol urce na štrikcu ven in je ok.

In ti bi zdaj rad mačko z raznimi forami psihološko zatrl, da se bo navadila na bivanje v zaprtem prostoru in ne bo hotela iz stanovanja? To v primeru mačk praktično meji na nasilje. Drugič prej premisli ali ste sposobni zadostit potrebam živali in si v nasprotnem primeru raje kupite ribico.


To pa je bulšit. Mačke sploh ne rabijo veliko prostora. Zunanja domača mačka ima teritorij velik približno 300 do 400m2. Enkrat do dvakrat dnevno gre po mejah prekontrolirat če vse štima, drugače so pa večino časa na nekje 50m2.
Vsa mačja hrana boljše kakovosti vsebuje vlaknine proti delanju kep v želodcu tako, da trava sploh ni nujna.
Mačke se ne valjajo po zemlji, da bi se čistile (logično) temveč, da si dlako po čiščenju (to delajo z lizanjem) osušijo in predvsem razdišavijo.

Ales ::

reeves je izjavil:

Mačkonke so izjemno podložne navadam in rutini. Če jo enkrat spustiš ven, bo hotela drugič in ne bo štekala, zakaj enkrat lahko, drugič ne, zakaj enkrat brez povodca, enkrat z njim... Na tvojem mestu bi se glede izhodov odločil za eno rutino in se je držal, kolikor se da - se pravi, npr. povodec, enkrat dnevno, ob približno isti uri.


To pa ni čist res. Taki so psi (hrana ob določeni uri, sprehod,...). Moja parkrat zamijavka pred vrati in točno ve, ali ji bom odprl ali pa nima smisla nadaljevat. Lepo, da jo nosiš ven, vendar ji pusti, da razišče tudi blok. Mačke morajo poznati svoj teritorij in bližnjo okolico in ga po potrebi tudi označiti.

lp

Ne vem, po čem sklepaš, da jaz našo nosim kam... Al sem te narobe razumel in ni letelo name? Predlagal sem nekaj nasvetov začetniku te teme, glede na njegovo situacijo. Z našo kosmatinko to nima neke direktne veze...

Teritorij bo njegova seveda raziskala in označila, oz. ga je že. Ampak to še ne pomeni, da mora notranjost in zunanjost bloka sploh biti njen teritorij. Odvisno, kako se bo odločil, ali jo bo še peljal oz. spuščal ven, ali ne...

Glede rutine se pa ne morem strinjati. Zadnjih 25 let se kar dosti ukvarjam s kosmatinkami in njihovim obnašanjem in po mojih izkušnjah in po vsem, kar sem o njih prebral, so kar bitja navad. Vsaka spremeba rutine ali sprememba v teritoriju je zanje stresna. Ne da je konec sveta, ampak je fajn to upoštevat in jim olajšat prilagajanje.

O psih je moje znanje precej bolj površno, tako da se ne bom spuščal v debato glede tega. Ampak z mačkami ima to prav toliko veze, kot vedenjske navade medvedov, kameleonov ali katere koli druge živali, ki ima prav tako rep in štiri noge. Mačka je pač mačka, isto kot je medved medved in pes pač pes...

...:TOMI:... ::

Box, potem pa kršiš pravila, ena oseba, en račun.
Tomi

reeves ::

Ales je izjavil:

reeves je izjavil:

Mačkonke so izjemno podložne navadam in rutini. Če jo enkrat spustiš ven, bo hotela drugič in ne bo štekala, zakaj enkrat lahko, drugič ne, zakaj enkrat brez povodca, enkrat z njim... Na tvojem mestu bi se glede izhodov odločil za eno rutino in se je držal, kolikor se da - se pravi, npr. povodec, enkrat dnevno, ob približno isti uri.


To pa ni čist res. Taki so psi (hrana ob določeni uri, sprehod,...). Moja parkrat zamijavka pred vrati in točno ve, ali ji bom odprl ali pa nima smisla nadaljevat. Lepo, da jo nosiš ven, vendar ji pusti, da razišče tudi blok. Mačke morajo poznati svoj teritorij in bližnjo okolico in ga po potrebi tudi označiti.

lp

Ne vem, po čem sklepaš, da jaz našo nosim kam... Al sem te narobe razumel in ni letelo name? Predlagal sem nekaj nasvetov začetniku te teme, glede na njegovo situacijo. Z našo kosmatinko to nima neke direktne veze...

Teritorij bo njegova seveda raziskala in označila, oz. ga je že. Ampak to še ne pomeni, da mora notranjost in zunanjost bloka sploh biti njen teritorij. Odvisno, kako se bo odločil, ali jo bo še peljal oz. spuščal ven, ali ne...

Glede rutine se pa ne morem strinjati. Zadnjih 25 let se kar dosti ukvarjam s kosmatinkami in njihovim obnašanjem in po mojih izkušnjah in po vsem, kar sem o njih prebral, so kar bitja navad. Vsaka spremeba rutine ali sprememba v teritoriju je zanje stresna. Ne da je konec sveta, ampak je fajn to upoštevat in jim olajšat prilagajanje.

O psih je moje znanje precej bolj površno, tako da se ne bom spuščal v debato glede tega. Ampak z mačkami ima to prav toliko veze, kot vedenjske navade medvedov, kameleonov ali katere koli druge živali, ki ima prav tako rep in štiri noge. Mačka je pač mačka, isto kot je medved medved in pes pač pes...


Ni letelo nate, OP je napisal, da svojo nosi ven. Sem nejasno napisal. Se oproščam.

Glede teritorija se strinjam, vendar je OP napisal, da svojo mačko NOSI ven, kar pomeni, da notranjosti bloka še ni imela možnosti raziskati. Mačke svoj teritorij označujejo samo po potrebi, npr. če zaznajo kakšne druge mačke.

Jaz se z mačkami sicer ukvarjam samo 20 let in mislim (isto so mi povedali tudi vzreditelji, veterinarji, v zavetiščih), da so mačke neobčutljive na ure hranjenja ali sprehajanja.
Si pa prav povedal, da je sprememba teritorija (selitev) za njih precej stresna. Kot sem že napisal so mačke teritorialne živali in se bolj navežejo na teritorij kot na lastnika. Ravno obratno kot psi.

Pse sem pa omenil zato, ker veliko ljudi pravi nekaj v stilu "sosed je nabavu psa, kok je luštkan. Bom pa še jaz mačko, saj je isto" in se ne zaveda, da je med psom in mačko razlika kot noč in dan.

Nabava mačke je kot loterija, nikoli ne veš kaj boš dobil. In lepo se bosta imela samo, če bosta živela v simbiozi.

Po domače povedano so mačke ene navadne egoistične pra.., ki samo izkoriščajo našo dobroto. Niso odvisne od nas in tega se zavedajo.

Najbrž so mi ravno zato tako všeč. Vsaka, ki sem jo imel je bila izziv zase.

lp

WarpedGone ::

Po domače povedano so mačke ene navadne egoistične pra.., ki samo izkoriščajo našo dobroto. Niso odvisne od nas in tega se zavedajo.

Ravno zarad tega so mi mačke bol kul kot psi. Pasjo ljubezen si komot kupiš, mačje si ne moreš. In ko se ti zjutraj v postli uleže na trebuh da jo mal čohaš al pa drži stražo zram bane ko se kopaš ... BMK če to ni ljubezen, važn da men zgleda kot da je :) Za vse ostalo mam mastercard.
Zbogom in hvala za vse ribe

Ales ::

Mačke dobro poskrbijo zase, kar je sicer naravno, hkrati pa mi je tudi privlačno. Nisem pa opazil, da bi to počele več, kot jim je potrebno... kar npr. pogosto opažam pri egoističnih ljudeh. Gledam na mačke kot na v osnovi divje živali, ki pogosto živijo v naši družbi, niso pa udomačene v polni meri. Ravno ta divjost me privlači.

Po drugi strani pa poskrbijo tudi za nas - lizanje oz. čiščenje, prinesejo kak plen, itd. in res ni lepšega, kot videti, da se neko naravno bitje druži s tabo tudi iz užitka. Ta zadnji post od WarpedOne bi lahko kar prepisal in podpisal.

gendale ::

WarpedGone je izjavil:

Po domače povedano so mačke ene navadne egoistične pra.., ki samo izkoriščajo našo dobroto. Niso odvisne od nas in tega se zavedajo.

Ravno zarad tega so mi mačke bol kul kot psi. Pasjo ljubezen si komot kupiš, mačje si ne moreš. In ko se ti zjutraj v postli uleže na trebuh da jo mal čohaš al pa drži stražo zram bane ko se kopaš ... BMK če to ni ljubezen, važn da men zgleda kot da je :) Za vse ostalo mam mastercard.

+1

mačke pač drugače izražajo naklonjenost kot psi, ampak reč, da so mačke samo egoistične prasice, ki nas uporabljajo samo za zastojn hrano, pa kaže samo na nerazumevanje mačk
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

reeves ::

gendale je izjavil:

WarpedGone je izjavil:

Po domače povedano so mačke ene navadne egoistične pra.., ki samo izkoriščajo našo dobroto. Niso odvisne od nas in tega se zavedajo.

Ravno zarad tega so mi mačke bol kul kot psi. Pasjo ljubezen si komot kupiš, mačje si ne moreš. In ko se ti zjutraj v postli uleže na trebuh da jo mal čohaš al pa drži stražo zram bane ko se kopaš ... BMK če to ni ljubezen, važn da men zgleda kot da je :) Za vse ostalo mam mastercard.

+1

mačke pač drugače izražajo naklonjenost kot psi, ampak reč, da so mačke samo egoistične prasice, ki nas uporabljajo samo za zastojn hrano, pa kaže samo na nerazumevanje mačk


To ne pomeni, da se nič ne navežejo na lastnika. Kaj si preberi o njih, živi z njimi, se aktivno ukvarjaj z njimi, pa se slišiva čez 10 let, ko jih boš malo razumel. ;)

Ales ::

Izvzemši primate in mogoče še kako visoko razvito vrsto, v živalskem svetu nisem opazil ničesar podobnega egoizmu. Opažam pa pri ljudeh pogosto projeciranje čustev na druga živa bitja... kaj na živa bitja, mi še predmete poosebljamo... Jaz pogosto rečem komu, ki res pretirava, da naj neha poosebljat računalnik, ker računalniki tega ne marajo... pa pogosto presliši sarkazem in še naprej ves jezen govori, da ga stroj zajebava in po možnosti še tolče po njem. ;((

Pes je "zvest prijatelj" ker ves slinast sedi in nestrpno gleda v človeka, mačka je "nečimrna" ker mirno sedi visoko na omari in gleda v daljavo, na človeka se pa ne ozre... In oboje je neumnost. Na žalost veliko ljudi ne ve, kaj je vzrok vsakodnevnemu obnašanju naših kosmatincev. No... v tej temi je nekaj izjem. Končno pa... ne moremo vsi o vsem nekaj vedet, to je čisto ok. Ampak jezi me, kadar nekdo tolče po mački, ker ga "zajebava". Po računalniku naj kar, po mački pač ne.

@reeves
Saj pomoje da razumem, zakaj vidiš mačke kot "egoistične" in 100% sem, da ne misliš nič slabega s tem. Ampak mačke ne marajo, da tako govoriš o njih... ;)

reeves ::

+1

@reeves
Saj pomoje da razumem, zakaj vidiš mačke kot "egoistične" in 100% sem, da ne misliš nič slabega s tem.


Seveda razumeš. "Egoistične" nisem mislil dobesedno (bi moral že prej dat v narekovaje) in vsekakor nič slabega. Zame so mačke res nekaj posebnega in jih res obožujem. Všeč so mi, ker se moraš res ukvarjati z njimi in jih razumeti, da si pridobiš njihovo naklonjenost. In tako jih lahko tudi odvadiš in navadiš določene stvari. Seveda jih lahko tudi pustiš pri miru in mačke to ne bo zelo motilo, bo pa tebe ker bo svoje potrebe potešila tako ali drugače.

Ampak mačke ne marajo, da tako govoriš o njih... ;)


Saj ji nisem rekel tega naglas. Res pa je, da sva ponavadi skupaj za računalnikom in gleda kaj delam...;)

Na žalost veliko ljudi ne ve, kaj je vzrok vsakodnevnemu obnašanju naših kosmatincev.


Res je. Veliko jih ne ve, da so psi predvsem mrhovinarji, mačke pa izraziti plenilci (eni najboljših na svetu) in to pomeni, da imajo zelo različno prehrano, obnašanje, vzgojo,... Skoraj vse.

Me veseli, da jih še nekdo razume.

lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: reeves ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nova mačka :) (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5511931 (9352) harmony
»

Potepuška mačka.

Oddelek: Loža
244536 (3483) Glugy
»

Mačke, tiste kosmate (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13223028 (18534) Kenpachi
»

Mačje pogodbe (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5411460 (9419) MTB
»

Hišni ljubljenčki (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
556556 (5889) BigWhale

Več podobnih tem