» »

Potepuška mačka.

Potepuška mačka.

Carsomyr5 ::

Pozdravljeni.

V okolici hiše se že nekaj časa potika mačka. Ker je naokrog nekaj drugih mačk, ki lutajo sem in tja, in so last okoliških družin, sem predvideval, da je tudi ona ena izmed takšnih živali in ji nisem posvečal preveč pozornosti.

Izkazalo se je, da ni nikogaršnja last, in da je de facto potepuška mačka. Ker me je ganila, ko sem jo opazoval skozi okno kako se valja po tleh in podobno, sem se odločil, da jo posvojim in jo začel hraniti.

Zanima me torej, če ima kdo izkušnje s posvojitvijo in socializacijo takšne živali. Predvsem me zanimajo informacije glede veterinarskega pregleda (sterilizacija, cepljenje ipd.), pa tudi kako ste mačko ujeli, si pridobili zaupanje, jo nemara celo povabili v dom...

Hvala.

jype ::

Pokliči zavetišče, kjer ti bodo mačko/mačka sterilizirali, čipirali in ti jo prepustili v oskrbo z ustreznimi navodili. Seveda boš te posege plačal, ampak to jih moraš itak.

Miha 333 ::

Praviloma, ko ji enkrat daš za jest, ne gre več stran, vsaj ne za dolgo. Pridobivanje zaupanja gre postopoma, načeloma pa mačka hitro začuti, ali si "friendly" ali ne. Znak, da ti 100% zaupa je, ko se ti pusti božati po trebuhu. Da pride do tega, pa lahko traja zelo dolgo, tudi leto ali več. Zavedaj pa se, da odnos mačke do lastnikov ni nikoli tak kot npr. pri psu. Mačke so vedno malo samosvoje in rabijo nek svoj prostor. Vseeno pa je možen poglobljen odnos in sožitje ter navezanost.

Potrebno jo je spraviti do veterinarja, zaradi sterilizacije ter zaščite pred zajedalci. Za sterilizacijo mora biti stara vsaj 6 mesecev.

Buggy ::

mi smo iz gnezda potepuskih muc vzeli najbolj shirano (sta se nasla s sinom, ko je bil na pocitnicah) in jo kot zelo mlado vzeli medse. Seveda smo jo pri 6-tih mesecih tudi sterizirali. Muca ni bila vajena ljudi, sedaj pa je popolnoma "socializirana" in sobiva z nami. Cez dan je zunaj in lovi misi ter zal ptice, cez noc je v spodnjih prostorih, kjer dobiva jest in ima stranisce. Ne boji se domacega psa in je postala ze homogen druzinski clan. Pazi na zajedalce (gliste ib bolhe) ter scasoma vzpostavi neko vez, ni sploh problema. Lepo od tebe, da imas take lepe naklepe glede potepuske zivali.

Mehmed ::

Ce se ti macka pusti bozati po trebuhu so ti prodali defektno macko.
100% ti zaupa, ko ti izpostavi trebuh, ni pa to povabilo k bozanju.

Op, ce je potepuska je mogoce ne bos nikoli spreobrnil v hisno. Samo da ves, ce je to tvoj plan slucajno.

sodnicaN ::

vprašaj na mačji hiši in ali mačjelovki

Miha 333 ::

Mehmed je izjavil:

Ce se ti macka pusti bozati po trebuhu so ti prodali defektno macko.
100% ti zaupa, ko ti izpostavi trebuh, ni pa to povabilo k bozanju.

25-letne izkušnje s 3 različnimi mačkami pri hiši (ki so vse prišle kot potepuške) kažejo, da ko se pred tabo uleže na hrbet in te na prav poseben način gleda, želi, da jo božaš. Vmes se preteguje in obilno prede. Ko nehaš, se "buni" in sledi tvoji roki in tebi. Ampak dolgo traja, da pride do takega odnosa.

Ali pa so vse 3 defektne kot praviš.

Pa ne mešajte zraven zavetišč, razen če se mačk želite znebiti. Potrebuje obisk veterinarja in to je to.

[D]emon ::

Samo zato, ker je macka na prostem se ne pomeni nujno, da je potepuska. Da ne bos slucajno komu zaplenil zunaj zivece macke.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

SaXsIm ::

sodnicaN je izjavil:

vprašaj na mačji hiši in ali mačjelovki


Niti slučajno. Vprašaj veterinarja. Spraševati institucije, ki so mnenja, da mačke ne smejo ven iz hiše ter ti pri "posvojitvi" dajo v pogodbo določilo, da ti vzamejo žival, če slučajno gre ven iz hiše, pa res niso kredibilen vir informacij o mačkah.
SaXsIm

RobertDev ::

Nesi jo na veterino, to je prva stvar, da pogledajo če ima čip, če ne si storil krajo. Druga stvar, da jo pregledajo če ima kakšne zajedalce, bolezni.. Me pa čudi, da kot potencialni lastnik mačke se nisi sposoben o tem pozanimat. Glede zaupanja pa izpostavljanja trebuha, prvič slišim to šalo. Mačka bo toliko zaupala kot je karakterja, lahko bo skakala okol tebe, lahko pa bo prišla do tebe samo ko ji boš dajal hrano, ja tudi po 5 letih je še vedno tako. Pomembno pa je da je na daješ 5x v naročje in tolikokrat ti hoče pobegnit po eni minuti. V glavnem pa, če boš dober do nje bo ona do tebe :)

jalovec09 ::

Pr nas jih je 6, sem iz velike kmetije in tud po drugih kmetijah so mački, so kot potepuški. Boljš mački, kot polno miši.

WarpedGone ::

Da ne bos slucajno komu zaplenil zunaj zivece macke.

S tem ni *nič* narobe. Žal še vlada mnenje, da je povsem ok če mačka tava zunaj prepuščena sama sebi.

@OP:
Super, da si žvalco opazil in da se te je 'dotaknila'. Pomeni, da so tvoji starši, vsaj par stvari naredili prav.
kaj storiti, so ti pa že v glavno Ok svetovali. Osnova je sterilizacija in zdravje ergo ceplenja, neki proti notranjim in zunanjim zajedalcem.
Te svinjarije si ne morš mislit kolk je je.

Moj mačkon ki je notranji, tu pa tam ga peljem na sprehod, redno dobiva ampule proti bolham, je staknil ušesno garje :\
Preprarat Fypryst, ki deluje proti bolham in delno proti klopom, proti garjem ne deluje. In je revež mel zjutraj poln ušes dreka :\
Zbogom in hvala za vse ribe

jest10 ::

RobertDev je izjavil:

Mačka bo toliko zaupala kot je karakterja, lahko bo skakala okol tebe, lahko pa bo prišla do tebe samo ko ji boš dajal hrano, ja tudi po 5 letih je še vedno tako.

Naša, ki se je k nam pritepla v jeseni, je hecna glede tega. Zunaj ji ne prideš bližje, kot 2m. Notri(v hišo gre samo toliko, da lahko za njo zapreš vrata) se pa razleze po tleh in bi lahko delal z njo kar se zmisliš.

WarpedGone ::

U bistvu ni velik hecnega okrog tega.
Mačka je teritorialna žival. Na teritoriju, kjer se počuti varno, se pač počuti varno, kjer se ne, se pa ne. Kdo točno jo hoče šlatat je šele na drugem al pa tretjem mestu pomembnosti.

Prijatla je njegov lasten maček grdo grdo oklal. Ga je mel zunaj na sprehodu, ko se je od nek pojavil nek pes in je maček padu v paniko in šus na en kozolec. Ko ga je hotu potegnit dol je dobil 4x kratni ~5mm golobok podpis v roko. Itak pol cela procedura z oteklinami, čiščenjem,injekcijami antibiotikov itd.
Zbogom in hvala za vse ribe

Malcolm_Y ::

Absolutno se obrni na najbližjo ustanovo, ki se ukvarja z mačkami - po mojih izkušnjah so zelo prijazni in ti bodo maksimalno svetovali. Cepljenje, sterilizacija pa vsekakor čimprej.

Carsomyr5 ::

RobertDev je izjavil:

Me pa čudi, da kot potencialni lastnik mačke se nisi sposoben o tem pozanimat.

Googlat zna vsaka opica, mene pa poleg uradnih priporočil in postopkov zanimajo predvsem osebne izkušnje, upam da uvidiš to razliko.

Veliko uporabnih odgovorov, hvala. Stvar pri moji situaciji je takšna, da je mačka precej plašna, dotikati se še ne pusti. Sklepam, da ko bom navezal stik z zavetiščem, mi bodo posodil past-kletko, s katero bom lahko mačka prevažal naokrog, skrbi pa me, da bo potem žival takoj izgubila tisto zaupanje, ki se je mogoče zgradilo v preteklih tednih.

Ampak jebiga, druge rešitve ni.

Malcolm_Y ::

RobertDev je izjavil:

Veliko uporabnih odgovorov, hvala. Stvar pri moji situaciji je takšna, da je mačka precej plašna, dotikati se še ne pusti. Sklepam, da ko bom navezal stik z zavetiščem, mi bodo posodil past-kletko, s katero bom lahko mačka prevažal naokrog, skrbi pa me, da bo potem žival takoj izgubila tisto zaupanje, ki se je mogoče zgradilo v preteklih tednih.
Glede tega ne skrbi, plašna mačka se najraje skrije kam, kjer ji ljudje ne morejo blizu in ima malo "intime". In prenašalka je super stvar. Našo smo v njej pripeljali domov (not je bila cca. 10 minut) pa je še par dni po tem hitro švignila nazaj not, kadar koli je kaj zropotalo, če ji je kdo kaj rekel, ipd. :) Pol se pa navadi, najé in je kul. Sam prve dni ji daj bolj mir. Vsekakor pa k najbližjemu strokovnjaku, zaradi cepljenj, ipd. Radi ti bojo pomagali, ker to so ljudje, ki jim je res mar za živali in jim je važno samo, da žival pride v dobre roke.

maco-maco ::

Razglistiš jo lahko s tabletami, katere dobiš v lekarni. Če se pri hranjenju ne obrne proti tebi, da te ima v vidnem polju, ti že delno zaupa. Prvo se mačka podrgne ob noge, tvoj dotik pa jo še moti. Kasneje se pusti tudi počohat, kasneje prijet. Predvsem pa ne hodi za njo, ampak pusti, da ona pride k tebi. Pa kakšno ''gnezdo'' ji naredi - kartonska škatla s staro cunjo.
Kaj?

BRBR ::

Za psa je mogoče reči da ima program brez bugov. Kadar ga pokličeš vedno pride.
Mačka ima vsaj RND funkcijo, če že ne bug. Kadar jo pokličeš je smer kamor se odpravi (zraven je tudi funkcija 'do nothing') povsem nepredvidljiva.
Zaupanje nima veze.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BRBR ()

ttommy ::

Carsomyr5 je izjavil:

Pozdravljeni.

V okolici hiše se že nekaj časa potika mačka. Ker je naokrog nekaj drugih mačk, ki lutajo sem in tja, in so last okoliških družin, sem predvideval, da je tudi ona ena izmed takšnih živali in ji nisem posvečal preveč pozornosti.

Izkazalo se je, da ni nikogaršnja last, in da je de facto potepuška mačka. Ker me je ganila, ko sem jo opazoval skozi okno kako se valja po tleh in podobno, sem se odločil, da jo posvojim in jo začel hraniti.

Zanima me torej, če ima kdo izkušnje s posvojitvijo in socializacijo takšne živali. Predvsem me zanimajo informacije glede veterinarskega pregleda (sterilizacija, cepljenje ipd.), pa tudi kako ste mačko ujeli, si pridobili zaupanje, jo nemara celo povabili v dom...

Hvala.


Popolnoma enako je bilo pri nas. Se mi je zasmilila in sem jo nahranil. Sem se pozanimal pri sosedih, ampak ni bila od nobenega. Ker še ni bila odrasla, smo predvidevali, da jo je nekdo pripeljal v bližino kmetije, da bi pač mačka tam ostala. Na kmetiji je že cca 20 mačk in se je ta najbrž prestrašila in pobegnila.

Po enem tednu sem javil na občino, da sem k sebi vzel mačko brez lastnika in, če imajo oni kakšno službo, da poskrbi za takšno žival. Dejali so mi, da jo lahko peljem v zavetišče, če pa bi jo želel obdržati, mi občina krije 50% stroškov pri sterilizaciji in potrebnih zdravilih.
In točno tako se je zgodilo. Žal je pa mačka po 1 letu izginila, prav tako sosedov maček, ki sta se ponavadi skupaj igrala..
Gamer

Pithlit ::

jype je izjavil:

ampak to jih moraš itak.

Saj ni res... mački so pri nas deregulirani. Za psa res rabiš registracijo (čip in pasoš) pa cepljenje... za mačka ti ni treba pa čisto nič.
Life is as complicated as we make it...

MorsUltima ::

Pri nas na vasi je tako da je le en muc pri svojem lastniku in se zadržuje v okolici njegove hiše..Vsi ostali, koker jih je ne vem, se družijo medseboj. Imamo mačko tak da imamo včasih v poletnih nočeh po 3 samce na dvorišču..Je pa res da že s hrano mačka zelo privabiš k sebi..ampak če ga boš preveč razvajal bo jedel le iz sklede, naš je zato lovil le še takrat ko je svoje mladiče učil loviti

Tralala999 ::

Sterilizacija oz. kastracija....in regulacija.

[D]emon ::

BRBR je izjavil:

Za psa je mogoče reči da ima program brez bugov. Kadar ga pokličeš vedno pride.
Mačka ima vsaj RND funkcijo, če že ne bug. Kadar jo pokličeš je smer kamor se odpravi (zraven je tudi funkcija 'do nothing') povsem nepredvidljiva.
Zaupanje nima veze.


Psi so bili udomaceni. Macke so se udomacile same.

In psi so za moje pojme blesavi do amena.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Glugy ::

Glede zajedalcev, veterine in nujnega pogleda za morebitni obstoj čipa so ti drugi povedal kaj naredit.
Glede pridobivanja zaupanja mačke so pa moje izkušnje take. Kot prvo..vzem si čas, bod sproščen, ne delat hitrih gibov, imej priboljšek s seboj za mačko. Potem pa ko vidiš mačko ki je dokaj blizu ..recimo 5 m mal mahaj z tistim priboljškom, da zaokroži vonj po dobroti. Potem ji pa vrž v bližino mogoče kak korak proti tebi. Vsakič ji vrž nov kos priboljška bližje. Ne pretiravat pa hitet. Če mačka po nekem koraku noče it bližje ji vrž spet priboljšek v njej doseg. Potem pa mal počakaj za 20 sekund pa glej če te opazuje. Če te opazuje ji daj še en košček bližje...če ti je ratal da pride k tebi ji počas daj za povohat priboljšek pa če hoče laahko kar sama vzame priboljšek iz rok pa poje v miru. Priboljški morajo biti majhni zato da se ne nasiti preveč mačka, ji pa lahko daš mogoče mal večji košček ko je v skorajšnjemu dosegu roke. Ko ti poje iz roke al pa vzame iz rok hrano jo ne grabit, pusti da v miru poje. potem pa ker imaš vonj po priboljšku na svojih prstih ji postav roko direkt pred njen nos da mal zavoha, probi jo čist mal pa na rahlo pobožat po sprednjem delu vratu, pa ji dat še en priboljšek, potem pa jo pobožaj po nosu čist na rahlo. Nekateri mački bodo potem k ti bojo zaupal sami nastavl glavo pa jo podrgnil ob tvojo dlan :) Ne se bat bit nežen. Pa po mojih izkušnjah pomaga če čepiš vsaj v teh zadnjih korakih. Mogoče te bo mal bolel dolg čepet ampak vztrajaj. Po tem ko ji še enkrat daš hrano ji šele lahko pobožaš hrbet. Ne bit vsiljiv, bod potrpežljiv, umirjen al pa celo mal vesel :), imej pozitivno energijo sam ne pretiravat :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Mačke, tiste kosmate (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13222788 (18294) Kenpachi
»

Mačje pogodbe (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5411344 (9303) MTB
»

Ljubitelji mačk - nekaj vprašanj (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18054065 (32033) Kamran
»

Resen problem s psičkom (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6812231 (10344) koyotee

Več podobnih tem