» »

Seagate ukinja 2,5-palčne trde diske s 7200 rpm

Seagate ukinja 2,5-palčne trde diske s 7200 rpm

X-Bit Labs - Počasi se dogaja prehod od klasičnih trdih diskov k SSD-jem, a vsake toliko časa vidimo kakšen občuten korak. Enega bo napravil Seagate, ki bo letos prenehal izdelovati trde diske za prenosne računalnike, ki se vrtijo z več kot 5400 obrati na minuto. To pomeni, da se s koncem leta poslavljajo 2,5-palčni trdi diski z 7200 rpm. Na področju trdih diskov večjega formata za namizne računalnike ne bo sprememb.

Seagate pojasnjuje, da so se za spremembo odločili zaradi novih razmer na trgu. Kdor ima namreč debelejšo denarnico, da si lahko privošči cene okrog evra na gigabajt, seveda v prenosnikih poseže po SSD-jih, ki so bistveno hitrejši in varčnejši. Kdor tega na potrebuje, bržkone ne bo opazil razlike v hitrosti med diski, ki se vrtijo s 5400 ali 7200 rpm. Slednji so povrhu še večji porabniki električne energije in so že od nekdaj veljali za bolj luksuzne diske, ki smo jih našli samo v dražjih prenosnikih. S padajočimi cenami SSD-jev je razumljivo, da v njih sedaj najdemo slednje.

Seagate še nima SSD-jev za domače uporabnike, so se pa letos pa so odločili prodreti na ta trg. Poleg tega polagajo velike upe v hibridne pogone, kot je njihov Momentus XT. Ta ima klasični trdi disk, kjer se plošče vrtijo s 7200 rpm, družbo pa mu dela 8 GB SLC bliskovnega pomnilnika. V hibridnih pogonih vidimo le en disk, vezje in algoritmi pa skrbijo, da so pogosto uporabljeni podatki na SSD-ju, ostali pa na trdem disku. V realnosti so hibridi sicer še vedno opazno počasnejši od pravih SSD-jev, resna konkurenca pa so dvodiskovne rešitve SSD-ja prek mSATA/M.2 in klasičnega trdega diska (ki so hitrejše od Samsungovega hibrida). In če ne bodo svojih hibridov hitro pohitrili, jih bo povozil čas, saj bodo v nekaj letih verjetno ceno SSD-jev toliko padle, da hibridi ne bodo več smiselni.

Edina večja proizvajalca 7200 rpm-diskov za prenosne računalnike ostajata Western Digital in manjša Toshiba.

26 komentarjev

jlpktnst ::

Za razliko od WD ima seagate na netu vse datasheete: http://www.seagate.com/files/staticfile...


Momentus je 8 ali 4 GB ssdja, odvisno od modela.

Bistri007 ::

Saj 2.5" format je tudi za serverje...

Moj prenosnik je prišel z 2.5" 7200rpm, pa je bila zadeva kar glasna. Sem z veseljem nadgradil čez kako leto na 2.5" 5400rpm. Sistem je bil veliko tišji.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

__Devil__ ::

Je že bil čas, da se zamenja z Solid State Diski. To še bo veselo.

Gregor P ::

Zaenkrat iz novice ni razvidno, da bodo kar (množično) zamenjali s SSD diski, ampak da bodo v prenosnike (za množice) rajši vgrajevali le še cenejše 5400rpm diske:(
Seagate še nima SSD-jev za domače uporabnike
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

Brane22 ::

Pričakovano. 7200rpm ne nudi neke bistvene prednosti pri efektivni hitrosti pri večini uporab, je pa bistveno bolj požrešen.

Večina cenejših 3.5" diskov se vrti bodisi stalno na 5400 rpm bodisi imajo neke varispeed prijeme in na ta način šparajo.

Pač komur je hitrost bistvena, sploh pri prenosnikih, ima sedaj pač SSD alternativo, ki je koneckoncev v tem okolju smiselna že zaradi vibracij.

Dr_M ::

Večina cenejših 3.5" diskov se vrti bodisi stalno na 5400 rpm bodisi imajo neke varispeed prijeme in na ta način šparajo.


Pa ravno seagate je ukinil LP 5900 HDDje in jih nadomestil z 7200rpm

jlpktnst ::

Variabilne hitrosti diskov ne poznam, daj kak link. WD majo kao variabilno hitrost, samo nimajo (lažejo).

opeter ::

A nimajo WD Green in Red izdelki hitrosti okoli 5400-5900 rpm?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

JesusChrist ::

red ma "variabilno" 5400-7200 ... vsaj tak piše na izdelku :)
remember, the clock is ticking. run like no tomorrow.

MrStein ::

Ja, ena serija se vrti z eno hitrostjo, druga z drugo.
En in isti HDD ima vedno isto hitrost. Razen ko je izklopljen. ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

gruntfürmich ::

morske gate... vedno v slepi ulici...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

RejZoR ::

gruntfürmich je izjavil:

morske gate... vedno v slepi ulici...


Morski prehod pa res...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

gruntfürmich ::

zakaj pa bi moral vse prevajati?:D
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Nummy ::

Osebno sem imel v prenosniku en shit od 5400rpm diska in vedno loadal winse (še takrat vista) skoraj celo minuto ali pa še več. Mlel je ko sto matr,tak da mi je živce ven vrglo, da sem zamenjal disk za 7200rpm (in dokupil še 2GB RAM-a). Zadeva od takrat naprej leti ko šus. Tak da ne govorit, da ni neke bistvene razlike, ker se vidi že med samim zagonom sistema. 5400 je 25-33% počasnejši od 7200 diska. Enkrat in nikoli več. SSD v namiznem računalu pa itak trga gate. 12 sekund od pritiska na power button do windows logina :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Nummy ()

Pithlit ::

Nummy je izjavil:

sem zamenjal disk za 7200rpm (in dokupil še 2GB RAM-a). Zadeva od takrat naprej leti ko šus. Tak da ne govorit, da ni neke bistvene razlike, ker se vidi že med samim zagonom sistema

Ker tiste dodatne 2GB RAM-a je pa popolnoma neopaznih...

*edit* če ti je že toliko do hitrosti zagona sistema si daš not SSD pa se ta tvoj 7.2k skrije (pa ne samo ob zagonu sistema). Pa še manj bo kuril in se grel.
Life is as complicated as we make it...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pithlit ()

Bistri007 ::

Jaz sem imel 7200rpm, pa sem ga ven vrgel. Sem zamenjal za večjega in tišjega 5400. Bil je najglasnejša komponenta, bolj od CPU&GPU ventilatorja na srednji brzini.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

mtosev ::

hddji počasi postajalo zastereli. me zanima, če bodo še vedno obstajali Hddji čez 10, 15+let a jih bodo vse zamenjali ssdji?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

MrStein ::

Nummy je izjavil:

Osebno sem imel v prenosniku en shit od 5400rpm diska in vedno loadal winse (še takrat vista) skoraj celo minuto ali pa še več. Mlel je ko sto matr,tak da mi je živce ven vrglo, da sem zamenjal disk za 7200rpm (in dokupil še 2GB RAM-a). Zadeva od takrat naprej leti ko šus.

To bi ti z novim 5400 RPM diskom tudi veliko hitreje deloval.
Razlike med generacijami so včasih osupljive, čeprav "številka" ostane enaka. (v tem primeru vrtljaji)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

SuperVeloce ::

Pa verjetno je imel v "originalu" samo 1GB rama, na Visti pa vsi vemo kako je to šlo... oz. ni šlo.

gruntfürmich ::

a mtošev je končno kupil ssd?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Nummy ::

Pithlit je izjavil:

Nummy je izjavil:

sem zamenjal disk za 7200rpm (in dokupil še 2GB RAM-a). Zadeva od takrat naprej leti ko šus. Tak da ne govorit, da ni neke bistvene razlike, ker se vidi že med samim zagonom sistema

Ker tiste dodatne 2GB RAM-a je pa popolnoma neopaznih...

*edit* če ti je že toliko do hitrosti zagona sistema si daš not SSD pa se ta tvoj 7.2k skrije (pa ne samo ob zagonu sistema). Pa še manj bo kuril in se grel.

Notri je bilo v originalu 2GB RAM-a in sem dokupil še 2GB. Sem pa pri vgradnji najprej zamenjal disk in šele čez kak teden dokupil še RAM. Takrat so bili SSD-ji kar pošteno dragi in premajhne kapacitete (notri sem imel 300GB disk, zamenjal za 200GB, pod to mejo nisem hotel iti). Za ta denar, ki sem ga dal v prenosnik, sem dobil veliko. Hitrost 7200 >> 5400. Pa se lahko na trepalnice postaviš. Kurim pa itak prenosnik večinoma na štrom baterija pa zdrži 1.5 ure.

Barbarian ::

razlike med 5400 in 7200 ne moreš opaziti. Moj 5400 rpm WD v prenosniku je isto hiter kot povprečen neka let star 7200 rpm za pc.

preprosto ti je koristilo to, da si kupil novejši disk, ki ima večjo gostoto zapisa. Sama hit
rost vrtenja ne vpliva _nič_. Razlike so minimalne.
Veča gostota zapisa pomeni d se mora glava manj premakniti da pride na ustrezen zapis. Imho je rezultat isti kot če se disk hitreje vrti in je gostota zapisa manjša. Še boljše pa je če je gostota zapisa večja in se disk hitreje vrti:) Ampak neke opazne razlike za uporabnika _ni_.

Če ne verjameš, ti dam primer: med ssdji so izjemno velike razlike v hitrosti delovanja. Že sama razlika med sata 2 in sata 3 je gromozanska (250 mb proti 500 mb prenosa na sekundo, pozna se tudi 4k random), ampak le v teoriji. V realnosti je hitrost nalaganja windowsov različna za največ 1 sekundo.

Zgodovina sprememb…

SuperVeloce ::

Tako je, razlike med isto generacijo (isto firmo, linijo) pri 5400 in 7200 so bolj ali manj le pri zaporednem branju in minimalne. Ko pa generacijo preskočiš, se pa razlika pozna tudi pri zakasnitvah. Sploh pa višja gostota veliko pomeni, prenosniki so ponavadi od tega prvi pridobili, šele potem desktop. Tudi stari dobri Raptorji niso (bili) z malimi ploščami le zaradi hitrosti vrtenja (gretja), ampak tudi gostote.

Gregor P ::

Verjamem, da če kupiš danes so razlike minimalne oz. neopazne; vendar ko sem sam zamenjal nekje pet let star 5400rpm HDD s povsem novim 7200 HDD je bilo razlika v delovanju očitna (seveda ravno zaradi starosti prvega in vse kar je povezano s tem), čeprav meni ne gre toliko za hitrost kot velikost diska, zato je še dandanes vsaj zame SSD težka (ker je še predraga; obenem pa še vedno nisem čisto prepričan v kvaliteto reševanja podatkov, ko gre kaj zares narobe - morda povsem neupravičeno) a vseeno mamljiva izbira (ravno zaradi prednosti, ki jih prinaša).

Upam pa, da se bodo moje težave rešile same od sebe - pomeni množična vgradnja SSD-jev v vse prenosnike:)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Nummy ::

Star disk je bil 5400 300GB, nov je 7200 200GB. Ne vem kako ima lahko novejši večjo gostoto, če ima kar za tretjino manjšo kapaciteto. Prav tako naj bi imel 7200 disk kar za tretjino nižji povprečni dostopni čas, saj se plošče hitreje zavrtijo in glava lahko hitreje pride do podatkov.
Stari disk je bil boot time več kot minuto in vse je delalo strahovito počas, tak da sem najprej mislu da je s prenosnikom kaj narobe (glede na to da naj bi bil kao gamerski). Tud katerikoli špil sem špilal mi je trokiral non-stop ker je skoz nekaj brčkal po disku pa čeprav naj bi če vse zloadal z diska.
Kupim nov disk, naredim shadow copy particije od sistema na nov disk ga vržem v prenosnik in zadeva deluje kot šus. Že sam zagon je bil tam nekje 25-30 sekund, prav tako mi ni več trokiralo v nobenmu špilu. Kasneje ko sem še nadgradil sistem na 64-bit win7 sem dokupil še 2GB RAM-a kar pa ni bistveno pripomoglo k hitrosti samega sistema (ampak bolj pr špilanju).

SuperVeloce ::

Razlogov tukaj je lahko več: slaba serija diskov (niso vsi diski niti iz iste generacije enako hitri), uporaba 2 plošč za doseg 300GB zagotovi manjšo gostoto (medtem ko je nov imel verjetno 1 ploščo) in pa najverjetnejši razlog visoka razdrobljenost po disku. Ko enkrat velike datokeke pristanejo na disku po par MB (ali celo kB) kosih, se tega brez učinkovite defragmentacije ne znebiš več ampak se zadeva samo stopnjuje z vsako novo datoteko na disku, razen če pobrišeš ravno tiste datoteke. Prav tako se fragmentacije znebiš z večino načinov kloniranja particij.
V starem desktopu je novejši 500GB WD green z eno ploščo precej hitrejši od 500GB iz enake serije, le 3 leta starejšega (sedaj imajo samo še eno ploščo notri, leta 2008 jih je bilo več). Novejši green je hitrejši tudi od Seagatovega 320GB s 7200rpm.

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Seagate širi nabor hibridnih diskov

Oddelek: Novice / Diski
257905 (6975) Jst
»

SSD-ji so prihodnost (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
8821002 (16524) Lion29
»

kje kupiti - Seagate Momentus XT 740 GB

Oddelek: Kaj kupiti
112634 (2434) lopov
»

Seagate prodal milijon hibridnih trdih diskov

Oddelek: Novice / Diski
3913768 (12394) Dr_M
»

Western Digital kupuje Hitachi (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
5214464 (12801) driver_x

Več podobnih tem