» »

Razlika med linearnim elementom in nelinearnim

Razlika med linearnim elementom in nelinearnim

1
2
»

marjan_h ::

to ste vi vse že z funkcijskimi generatorji pa osciloskopi izmerili. Takole na pamet si težko predstavljam, vendar ne gre drugače.

phuntaox ::

dx11:
napetost je 0, ker tok konstanten (vodoravna črta, right?) odvod konstante?

Daj si poglej tisto o dualnosti na wiki...
pa naredi si tabelco za C in za L pa osnovne enačbe, pa par primerov funkcij zravn... meni je blo lažje tako dojeti zadevo.
... saj se bo sestavilo! samo iz čimveč zornih kotov treba pogledat

bosto: yup!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: phuntaox ()

bosto ::

Ja, ampak to kar je napisal DirectX11 ne drži :)

Če se tok skozi tuljavo ne spreminja, potem napetost ni 0 zaradi hranjenja energije v magnetnem polju, ampak zato ker sta pač oba konca tuljave na istem potencialu. Šele pri spremembi toka se pokaže ta shranjena energija.

Ne vem no, ampak zdi se mi da se čisto meša tuki vzroke in posledice.

phuntaox ::

tega niti nisem opazil:)

se strinjam ja..
ni napetost 0 zaradi shranjene energije...zaradi shranjene energije se ob spremembi toka inducira napetost, ki bolj ali manj uspešno zavira spremembo.
ker energija, ki jo shrani dušilka, je 0,5*LI2 -> tok še vedno teče skoz, tudi če je padec napetosti na dušilki 0V, s tem pa tudi energija ni nič.

mene so tudi medli ti vzroki in posledice, v smislu kaj je vzrok in kaj posledica, tok ali napetost?
pa je na nek način oboje lahko oboje. To je ta dualnost....čist ti sajebe možgane:D

bosto ::

Ma ne, vzroki in posledice so čisto dobro definirani. Dualnost v elektrotehniki pa pomeni matematično analognost enačb (al kako se že reče, je že kr dosti časa kar so me tega učili :) ). Pač, če imata tok za kondenzator in napetost na tuljavi matematično enaki enačbi, to nič ne sugerira da so vzroki enaki ali kaj podobnega.

phuntaox ::

dx11 zanimiva stran za pogledat:
http://lpsa.swarthmore.edu/Analogs/Elec...

enačbe enakih struktur, drugačnih imen...tudi za akustiko (v bistvu mehanika) so čist analogne.
to so vse neki širši pojavi, ki se kažejo v različnih področjih..


bosto; ne, vzroki so potem spet dualni,
ampak mislil sem bolj v smislu napetostni vir / tokovni vir
oziroma da je tok (v splošnem) posledica napetosti, oz. napetost pa je lahko posledica toka, saj je tisti naboj moral od nekoder pritečt in se nekako tam skoncentrirat.

al ga že čist mimo kickam?:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: phuntaox ()

marjan_h ::

Če še enkrat povzamem:

Za kondenzator je potrebno za izračun toka odvajat napetost in ga pomnožiti z C (kapacitivnostjo). Za izračun napetosti pa integrirati tok in ga pomnožiti z 1/C.

Za tuljavo je glih obratno. V bistvu vse kar se moram zapomniti je da grafično integriram in odvajam, zato da vidim UI karakteristiko.

LED je recimo primer nelinearnega elementa, ker ima UI karakteristiko nelinearno.

Druga stvar ki me je vedno begala je zakaj pri preiskuševalcu toka, sveti luč če ni zaključen tokokrog? Kam gredo elektroni?

WarpedGone ::

Sveti, ker JE zaključen tokokrog. Le da ni zaključen tako, kot si predstavljaš, ampak skozi zemljo.
Zbogom in hvala za vse ribe

marjan_h ::

skozi zemljo? preiskuševalec toka ni priključen na karkoli kar je ozemljen. Edino na koncu ročaja ima kovinsko ploščico. tisto tudi ni ozemljeno.

ZaphodBB ::

marjan_h je izjavil:

skozi zemljo? preiskuševalec toka ni priključen na karkoli kar je ozemljen. Edino na koncu ročaja ima kovinsko ploščico. tisto tudi ni ozemljeno.

Zato pa ne kaže nič dokler ga ne primeš za ploščico in ga preko sebe ozemljiš. V zraku pa ne dela.

marjan_h ::

aha!

ja to pa je smiselno. Vendar elektroni potem gredo skozi tebe. To je pa električni tok. Zakaj ti ne naredi nič? Ker ima vgrajeno kakšn posebni upor, da je tok nižji?

ZaphodBB ::

phuntaox je izjavil:

dx11 zanimiva stran za pogledat:
http://lpsa.swarthmore.edu/Analogs/Elec...

enačbe enakih struktur, drugačnih imen...tudi za akustiko (v bistvu mehanika) so čist analogne.
to so vse neki širši pojavi, ki se kažejo v različnih področjih..


bosto; ne, vzroki so potem spet dualni,
ampak mislil sem bolj v smislu napetostni vir / tokovni vir
oziroma da je tok (v splošnem) posledica napetosti, oz. napetost pa je lahko posledica toka, saj je tisti naboj moral od nekoder pritečt in se nekako tam skoncentrirat.

al ga že čist mimo kickam?:D

Če potegneš analogijo z vodo, potem je vzrok pojava pač sila katero usmerjamo skoz nek vod. Napetost, tok in ostali pojavi so pa zgolj mehanske reakcije vodnika na silo.

phuntaox ::

bb
ne razumem čist, kaj si hotel povedat..
To da usmerjamo pretoke raznih polj, mi je jasno, ampak mislel sem bolj v smislu,
da če hočeš ti vodo pumpat na neko višino, moraš opravit delo, dvigneš potencialno energijo, potem pa lahko voda teče proti "zemlji", preko kakršnih koli preprek že.
Ampak ali ne bi mogel pol rečt, da ravno tisti tok vode (gor na višino) posredno "povzroči" potencialno razliko, oziroma bolj (realno) možnost toka spet nazaj dol. No, saj potencialna razlika je (v teoriji), pa če voda na višini je ali ne (kot potencial potencialne razlike hehe), ampak dejanske "napetost", torej sile teže, ki jo voda čuti, pa ne. Teoretično premaknit kubik vode na 20m je lahko, praktično pa to ni zastonj.
Tudi "električni dež" ne pada na vznožja in zastonj teče po bregu. MI ga moramo prvo sčrpat "gor" s pomočjo generatorjev, ki delajo napetost; da nastane nekje lokalni presežek naboja, ki potem z vsoto vseh električnih polj elektronov povzroči napetost...
..ker konc koncev, elektroni med sabo čutijo odbojno silo že na razdaljo, dočim molekule vode komaj, ko se dotaknejo.
malo mi blodi o teh vzroku in posledici (napetosti in toku)..
upam, da sem kaj bolj jasen...

marjan_h ::

Zanima me še nekaj:

V knjigi sem prebral da pri višjih frekvencah pride do parazitne kapacitivnosti. To je verjetno pač neka nezaželjena lastnost integriranih vezij.

Kdaj in kako pride do tega na liniji ali v integriranem vezju? S tem se verjetno naredijo območja ki hranijo energijo? Se s tem poruši pravilno delovanje vezja?

ZaphodBB ::

Parasitic capacitance @ Wikipedia

Lepo razloženo. Do pojava pride kadar so prevodniki blizu drug drugega in so frekvence visoke. Vzrok je isti kot pri delovanju "običajnega" kondenzatorja - razlika v potencialih.

Tudi dve žici z različnimi potenciali se obnašata kot kondenzator. A je efekt tako majhen, da je nepomemben. V sodobnem integriranem vezju so pa elementi že tako blizu skupaj, da ta kapacitivnost že vpliva na delovanje elementov.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

asinhronski elektromotor kot generator (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
8123731 (9197) A. Smith
»

Izračun toka v preprostem vezju

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
153708 (3056) Red_Mamba
»

Demagnetizator

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
233124 (2552) Brane2
»

El. nihajni krog

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
252519 (2085) Brane2
»

Dodajanje kondenzatorjev (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
596249 (5373) OwcA

Več podobnih tem