» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
133 / 321
»»

jest10 ::

Torej nov kupček nakladanja brez podpore v realnosti. Hvala

Nikec3 ::

Kaj pravite na to?

https://www.weforum.org/agenda/2018/05/...

Renewable energy is getting cheaper and it's going to change everything
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

nejodagreat ::

Until battery and storage capabilities improve, the report says, countries will likely need to use a mix of traditional energy sources along with renewables.


Nič novega torej.

Zheegec ::

Jap. Po eni strani se ne sme gledati samo cena proizvedene energije v solar panelih, ampak cena, ko se energija dejansko porabi (in koliko se je dejansko porabi).

Po drugi strani je treba ukiniti cel kup subvencij za fosilna goriva.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zheegec ()

Nikec3 ::

nejodagreat je izjavil:

Until battery and storage capabilities improve, the report says, countries will likely need to use a mix of traditional energy sources along with renewables.


Nič novega torej.

Po tvojo teoriji ni nič novega, če imamo razmerje med neobnovljivimi in obnovljivimi viri 1/99 ali 99/1. V vsakem primeru uporabljamo mix obojega.
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

telexdell ::

Nikec3 je izjavil:


Po tvojo teoriji ni nič novega, če imamo razmerje med neobnovljivimi in obnovljivimi viri 1/99 ali 99/1. V vsakem primeru uporabljamo mix obojega.

Si lahko povsem miren. Sedaj smo bolj pri razmerju 1/99 pa se že zganja histerija. Ko bo razmerje 1,1/89,9 bo tebe in tebi podobne itak pobralo, tako da nikoli ne boš izvedel, kaj bi bilo pri razmerju 10/90 kaj šele 99/1.>:D>:D
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

svit ::

Ker je Magic1 (in še nekateri ostali v tej temi) izjavil, da nobeden ne pomisli na "zimske dneve" in kako bodo sončne elektrarne to pokrile, poglejmo resno znanstveno raziskavo, ki je naredila povzetek raziskav na tem področju:
Response to 'Burden of proof: A comprehensive review of the feasibility of 100% renewable-electricity systems'

Zato bi prosil uporabnika Magic1 (pa frudija, pa BigWhale-a in vostoka), da prebere to raziskavo in preneha z FUD-om.

Povzetek raziskave pa obravnava naslednje teme:
- feasibility (ali je tehnološko možno, vključno s prenosom po omrežju)
- viability (ali se splača)

Over and out.
Ni ideje

vostok_1 ::

Bom prebral.
Na prvi vtis mi deluje vague bullshit.
Še posebej ko me straši z podnebnimi spremembami.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

vostok_1 ::

Periods of low sun and wind in the winter longer than a few days can be met, where available, by hydroelectricity, dispatchable biomass, demand response, imports, medium-term storage, synthetic gas from power-to-gas facilities (the feasibility of each of these is discussed separately below) or, in the worst case, by fossil fuels.


Ojej. Spet vlečemo zajce vn iz kape.

Note that nuclear also suffers from planned and unplanned outages, which are exacerbated during droughts and heatwaves, when the water supplies for river-cooled plants are either absent or too warm to provide sufficient cooling [120]. This problem is likely to intensify given rising demand for water resources and climate change [120].


I'm done.



BTW. Njihov sistem je hudo kompleksen. So many points of failure.

Nehajte sanjat.
Nukice v centralno evropo. Celice na jug, veternice pa na mojo teraso, da poleti mal pihlja, ker za klimo ne bo dovolj elektrike.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Nikec3 ::

Nehajte sanjat.
Nukice v centralno evropo. Celice na jug, veternice pa na mojo teraso, da poleti mal pihlja, ker za klimo ne bo dovolj elektrike.

Najprej napišeš nehajte sanjat, takoj za tem pa omenjaš postavljanje nuklearnih elektrarn v centralni Evropi? Kolega forumaš,...
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

svit ::

@vostok_1: torej so ljudje, ki so opravili pregled znanstvenih raziskav na to temo, nesposobneži? Torej ti ne bo težko poslati peer-review na Elsevier, v katerem boš z lahkoto ovrgel to znanstveno delo.

Ali pa bo prej zmanjkalo pijače za šankom?
Ni ideje

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: svit ()

vostok_1 ::

Nisem znanstvenik, da bi peer-review-al, ampak ko mi enkrat začneš z biomaso in podobnim, mi pade mrak na oči.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

telexdell ::

vostok_1 je izjavil:

Nisem znanstvenik, da bi peer-review-al, ampak ko mi enkrat začneš z biomaso in podobnim, mi pade mrak na oči.

Pa saj je onim tudi šel mrak na oči, ko je Bruno začel sanjati, da je Zemlja okrogla. Če ne bi bilo vizionarjev in bi poslušali le tiste, katerim gre ob vsaki spremembi mrak na oči bi še vedno čepeli na drevesih in molili, da bi se začeli seliti v jame.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Okapi ::

FYI, da je Zemlja okrogla, so vedeli že v antiki (Eratosten je tam okoli leta -200 izračunal njen obseg, na 10-15% natančno), in od takrat naprej praktično noben razumnik ni mislil, da je ploska.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

telexdell ::

Okapi je izjavil:

FYI, da je Zemlja okrogla, so vedeli že v antiki (Eratosten je tam okoli leta -200 izračunal njen obseg, na 10-15% natančno), in od takrat naprej praktično noben razumnik ni mislil, da je ploska.

Vidiš, že v antiki so razumniki razmišljali razumno. A njihovih razmišljanj niso sprejeli mračnjaki v mračnem srednjem veku. Sedaj, nekaj tisočletij kasneje od zgodnjih razumnikov pa komu še vedno pade mrak na oči, če ne razmišlja kot on>:D>:D
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

nejodagreat ::

Nikec3 je izjavil:

nejodagreat je izjavil:

Until battery and storage capabilities improve, the report says, countries will likely need to use a mix of traditional energy sources along with renewables.


Nič novega torej.

Po tvojo teoriji ni nič novega, če imamo razmerje med neobnovljivimi in obnovljivimi viri 1/99 ali 99/1. V vsakem primeru uporabljamo mix obojega.


Cene panelov padajo že kar nekaj časa,
postavljenih je vedno več panelov,
še vedno nimamo rešitve, ki bi omogočila "99/1".

Kaj je torej novega? Če te moti, da sem citiral samo del ki se mi zdi bistven, bom naslednjič cel članek, da ne bo zmede.

Magic1 ::

3.3. Their feasibility criterion 2b: Extreme climatic events
The authors reserve a point for studies that include rare climatic events, such as long periods of low sun and wind, or years when drought impacts the production of hydroelectricity.

Periods of low sun and wind in the winter longer than a few days can be met, where available, by hydroelectricity, dispatchable biomass, demand response, imports, medium-term storage, synthetic gas from power-to-gas facilities (the feasibility of each of these is discussed separately below) or, in the worst case, by fossil fuels.

Extreme climatic events oni pojmenujejo obdobje slabih razmer?!? In kako rešiti to? Imeti na zalogi še kup drugih pogojno uporabnih virov, fantazijskih zalogovnikov energije, oziroma plinske turbine.
To je proizvodnja ene SE iz ene diplomske za leto 2011 in 2012:


Nekdo naj nalima še porabo v Sloveniji po mesecih, da bomo debatirali kako zimske mesece razrešit. Sploh v članku hvalijo toplotne črpalke, samo iz katerih obnovljivih virov jih bi napajali?!?
Magic

vostok_1 ::

Biomasa bro. Biomasa.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Nikec3 ::

vostok_1 je izjavil:

Biomasa bro. Biomasa.

Hidro, ČHE, baterije, veter, omrežje. Če si dobro povezan z jugom Italije ali Španijo to naenkrat ni več tak problem.
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

jernejl ::

Magic1 je izjavil:

Nekdo naj nalima še porabo v Sloveniji po mesecih, da bomo debatirali kako zimske mesece razrešit.

Spodaj je izvoz ELES-ovih podatkov za leto 2017 po mesecih - dejanski prevzem v MWh.

Magic1 ::

Torej v zimskih mesecih, ko SE priedelajo le okoli 20%, v primerjavi s poletnimi meseci, mi porabimo primerljivo 110% elektrike. To je nekako povprečna razlika. Če pogledate lanski januar, je razmerje nekje 10% : 120%.
Kot sem že rekel, ko mi rabimo največ elektrike, SE pridelajo daleč najmanj. In to ni le za "extreme climatic events", temveč velja kar za celo zimo.
Magic

telexdell ::

Magic1 je izjavil:

Torej v zimskih mesecih, ko SE priedelajo le okoli 20%, v primerjavi s poletnimi meseci, mi porabimo primerljivo 110% elektrike. To je nekako povprečna razlika. Če pogledate lanski januar, je razmerje nekje 10% : 120%.
Kot sem že rekel, ko mi rabimo največ elektrike, SE pridelajo daleč najmanj. In to ni le za "extreme climatic events", temveč velja kar za celo zimo.

Zaradi tega pa OVE ne pomeni le SE. Poleg so še drugi viri- od vode in vetra preko kogeneracije do rezervnih plinskih turbin. Rezervo v primeru izpada JEK že imamo zgrajeno v Brestanici. Rezervo v primeru izpada TEŠ že imamo zgrajeno v Šoštanju.Skupna moč rezerve v obliki plinskih turbin znaša 490 MW. Če povsod tam, kjer so zgrajeni toplovodi in pri večjih stavbah (bolnišnice, šole, industrijski obrati....) obstoječe kotle nadgradimo na kogeneracijo in dovolimo investitorjem, da postavijo VE na primernih lokacijah bo električne energije še preveč.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Magic1 ::

A se zavedaš, da mi ne govorimo o raznih izpadih, temveč za celo zimo?!?

Moj post eno stran nazaj:

Magic1 je izjavil:


Ne moreš imeti n različnih generatorjev, da izkoristiš vse vire. SE za sonce, eno vetrnico za takrat, ko piha, bicikl na dinamo, ko se ti mrda, en peltierjev element, da daš pozimi na peč, ko vse to odpove pa imaš še en klasik generator (oziroma si na omrežju). A ti razumeš, da stvari niso zastonj?

Vsaka vir stane, kot tudi njihovo vzdrževanje, pa če dela 24/7, ali le parkrat na leto.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

svit ::

@Magic1: A bomo spet imeli gostilniško debato? Dam ti link na znanstveno publikacijo, ki se sprašuje ista vprašanja kot ti in nanje tudi poda odgovore, podprte s podatki in primeri. Namesto, da bi pregledal povzetek (samo 14 strani ima), pretresel argumente in številke, ter ustrezno spremenil mnenje, boš zdaj trmasto vztrajal na poziciji, da imaš ti prav. Pa čeprav nimaš nobenega argumenta, samo tvoj nezmotljiv občutek...
Ni ideje

Magic1 ::

A si ti prebral, kaj jaz pišem(in članek)? Citiral sem odlomek iz publikacije, ki se navezuje na to, o čemer govorimo zadnjih nekaj postov. V članku ta fenomen zime imenujejo "extreme climatic events". Toliko o resnosti članka. In potem še malo skočijo v računico plinskih elektrarn za pokrivanje špic, seveda oni ne priporočajo tega (samo se zavedajo da ni druge pametne opcije). Nekdo je pri tem članku preprosto zanemaril efekt zime, kjer ne rabiš pokrivat le špic, temveč večino proizvodnje.
Magic

telexdell ::

Magic1 je izjavil:

A se zavedaš, da mi ne govorimo o raznih izpadih, temveč za celo zimo?!?

Moj post eno stran nazaj:

Magic1 je izjavil:


Ne moreš imeti n različnih generatorjev, da izkoristiš vse vire. SE za sonce, eno vetrnico za takrat, ko piha, bicikl na dinamo, ko se ti mrda, en peltierjev element, da daš pozimi na peč, ko vse to odpove pa imaš še en klasik generator (oziroma si na omrežju). A ti razumeš, da stvari niso zastonj?

Vsaka vir stane, kot tudi njihovo vzdrževanje, pa če dela 24/7, ali le parkrat na leto.

Seveda stane. Stane tudi kotel v skupinski kurilnici skupine blokov. Stane tudi kotel v kleti šole. Stane... Če bi se ti kotli nadgradili s kogeneracijo bi lahko takrat, ko delujejo proizvajali še elektriko. S prodajo tiste elektrike pa bi lahko zaslužili toliko, da bi pokrili vsaj del stroškov vzdrževanja.
PS Celoten TEŠ je lani pridelal za 32 milijonov € izgube. Kaj misliš, koliko kotlov bi lahko nadgradili za ta denar? Ker pa nič ne kaže, da bo v naslednjih letih poslovanje TEŠ pozitivno lahko razmišljaš, koliko bi jih bilo v petih, desetih, dvajsetih... letih.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

mertseger ::

PV portal

Imaš glede na obsevanje določeno proizvodnjo mogoče imajo tudi dejansko od kje pobrano

http://pv.fe.uni-lj.si/Proizvodnja.aspx

fikus_ ::

Ne pisat o izgubah TES6, ker je to lopovščina (finančna) že od samega začetka! Ga pa rabimo, kot vir energije, ki ima zmožnost prilagajanja proizvodnje v velikem območju za nihanje porabe v SLO. Tudi pokrivanja manjkov/viškov zaradi SE.
Mene tudi zanima, zakaj ni več kogeneracij? V skrajnem primeru se ogrevaš z "odpadno" toploto pri proizvodnji elektrike.

telexdell ::

Nisem pisal o izgubi TEŠ6 ampak o celotnem TEŠ. Izguba same TEŠ6 je verjetno še krepko višja.
TEŠ imamo in ga bomo imeli do zaprtja. Ali se bo zaprtje zgodilo zaradi pomanjkanja premoga ali nerentabilnosti ali politične odločitve bo deloval in bo opravljal svojo funkcijo. Dejstvo pa je, da ne bo obratoval večno. Če bomo ves čas govorili, kako brez TE nam živeti ni bomo od takrat naprej to govorili v temi in na mrazu.
Torej, namesto da na vsak post, kateri omenja SE nekateri forumaši vskočite s frazo, da nam brez TEŠ/JEK živeti ni raje uporabite možganske vijuge in delite svoje razmišljanje, kako bi/bomo živeli brez njiju. Že dolgo je namreč znano da lahko kakšna povsem neumna ideja v nekom (tudi drugem) zbudi genialno idejo. Tudi neumna ideja bo dala več koristi, kot pa jamranje, kako nam za živeti ni...
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Magic1 ::

Torej, da povzamem tvoje rešitve. Dejmo gradit SE, pozimi bomo delali 75% elektrike na biomaso, konglomeracijo v vsakem bloku in plinskimi turbinami. Tvoja rešitev je še več kurjenja in v manjših objektih kot sedaj... Seveda bo to ceneje in bolj čisto. Musk style press.
Magic

telexdell ::

Magic1 je izjavil:

Torej, da povzamem tvoje rešitve. Dejmo gradit SE, pozimi bomo delali 75% elektrike na biomaso, konglomeracijo v vsakem bloku in plinskimi turbinami. Tvoja rešitev je še več kurjenja in v manjših objektih kot sedaj... Seveda bo to ceneje in bolj čisto. Musk style press.

Kurilnice v blokih, šolah, dvoranah, tovarnah... že imaš in ni potrebno zgraditi nobene nove. Če se posodobijo le obstoječe ne bo zaradi tega zrak nič bolj onesnažen. Če pa hkrati dogradimo še kakšno filtrirno napravo na njih se pa bo onesnaženje zmanjšalo tako zaradi filtrov kot zaradi proizvedene elektrike. Torej ne govorim o več kurjenja ampak o boljši izkoriščenosti obstoječega. Nenazadnje- TEŠ ima 40% izkoristek, kogeneracija pa preko 85%. Torej za enako količino elektrike, kot jo dobimo iz TEŠ bi pokurili le polovico premoga.

Drugače pa- zakaj ne odgovoriš na že večkrat zastavljeno vprašanje- Kaj po TEŠ-u?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Magic1 ::

Pa o kakšni boljši izkoriščenosti ti govoriš? Kurjenje (proizvajanje toplote) je najboljefektiven način. Če ti iz energenta ustvariš kaj drugega kot toploto, nisi nič povečal izkoristka, temveč si v najboljšem primeru naredil enako moč nečesa drugega, kot si zmanjšal toplotne moči. Vse peči bi moral povečat močnostno, da lahko isto toploto oddajo in hkrati še kaj elektrike proizvedejo. Sem šel gledat koliko elektrike ustvarijo take peči in je zelo ubogo, enoštevilen procent nazivne moči.

Kaj bo po TEŠu? Če ne bomo v česa bolj pamenega pogruntali (oziroma ojačali jedrsko), bo TEŠX. Seveda je tudi opcija, da občutno zmanjšamo porabo, sploh pozimi (nerealno glede na rast EVjev in TČ).
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

telexdell ::

Magic1 je izjavil:

Pa o kakšni boljši izkoriščenosti ti govoriš? Kurjenje (proizvajanje toplote) je najboljefektiven način. Če ti iz energenta ustvariš kaj drugega kot toploto, nisi nič povečal izkoristka, temveč si v najboljšem primeru naredil enako moč nečesa drugega, kot si zmanjšal toplotne moči. Vse peči bi moral povečat močnostno, da lahko isto toploto oddajo in hkrati še kaj elektrike proizvedejo. Sem šel gledat koliko elektrike ustvarijo take peči in je zelo ubogo, enoštevilen procent nazivne moči.

Kaj bo po TEŠu? Če ne bomo v česa bolj pamenega pogruntali (oziroma ojačali jedrsko), bo TEŠX. Seveda je tudi opcija, da občutno zmanjšamo porabo, sploh pozimi (nerealno glede na rast EVjev in TČ).

V TEŠ daš not 100 enot energije, ven pa dobiš 40 enot energije. Pri kogeneraciji daš not 100 enot energije, ven pa dobiš več kot 85 enot energije. Tisto kar objekt potrebuje za ogrevanje mora dobiti z ali brez kogeneracije, koliko se proizvede elektrike, pa mora biti kotel močnejši.Je pa precej teh objektov izvedlo toplotno sanacijo (izolacija fasade, stavbno pohištvo...) in so sedaj kotli predimenzionirani in zato delajo s slabšim izkoristkom. Z dograditvijo kogeneracije bo izkoristek kotla boljši. Seveda pa je problem investicija in soglasja lastnikov. Nekateri so pač proti, pa naj stane kolikor hoče.

A pri TEŠx boš pa uvažal premog ali kaj? S takšnimi, se ti bodo še krave smejale, ne samo jaz:'(:'(:)
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

fikus_ ::

Telex, si pa naiven oz. ne poznaš osnov fizike!

"Kurilnice v blokih, šolah, dvoranah, tovarnah... že imaš in ni potrebno zgraditi nobene nove . . . "

Ta tvoj stavek pove vse! Čisti bulšit! Kurilnice so delane za neko toplotno moč, ki jo objekt rabi! In ti bo gor obesil še kogeneracijo za proizvodnjo elektrike?!
Npr. pozimi,oblačno vreme, minus, za katerega je delana kurilnica in ti bi hotel iz tega dobiti še elektriko. SE dajo okrog nule elektrike.

Kje boš dobil manjko?! Točno v tisti JE ali TEŠ ali . . . , čemur ti nasprotuješ! Najbolje da se tedaj odklopiš od omrežja in razmišljaš o tem, zakaj ti tvoja imaginarna SE ne da elektrike! :))

vostok_1 ::

telexdell je izjavil:

Magic1 je izjavil:

Pa o kakšni boljši izkoriščenosti ti govoriš? Kurjenje (proizvajanje toplote) je najboljefektiven način. Če ti iz energenta ustvariš kaj drugega kot toploto, nisi nič povečal izkoristka, temveč si v najboljšem primeru naredil enako moč nečesa drugega, kot si zmanjšal toplotne moči. Vse peči bi moral povečat močnostno, da lahko isto toploto oddajo in hkrati še kaj elektrike proizvedejo. Sem šel gledat koliko elektrike ustvarijo take peči in je zelo ubogo, enoštevilen procent nazivne moči.

Kaj bo po TEŠu? Če ne bomo v česa bolj pamenega pogruntali (oziroma ojačali jedrsko), bo TEŠX. Seveda je tudi opcija, da občutno zmanjšamo porabo, sploh pozimi (nerealno glede na rast EVjev in TČ).

V TEŠ daš not 100 enot energije, ven pa dobiš 40 enot energije. Pri kogeneraciji daš not 100 enot energije, ven pa dobiš več kot 85 enot energije. Tisto kar objekt potrebuje za ogrevanje mora dobiti z ali brez kogeneracije, koliko se proizvede elektrike, pa mora biti kotel močnejši.Je pa precej teh objektov izvedlo toplotno sanacijo (izolacija fasade, stavbno pohištvo...) in so sedaj kotli predimenzionirani in zato delajo s slabšim izkoristkom. Z dograditvijo kogeneracije bo izkoristek kotla boljši. Seveda pa je problem investicija in soglasja lastnikov. Nekateri so pač proti, pa naj stane kolikor hoče.

A pri TEŠx boš pa uvažal premog ali kaj? S takšnimi, se ti bodo še krave smejale, ne samo jaz:'(:'(:)



Wait.
Pri tešu daš not 100 enot energije, dobiš ven 40 enot električne energije in 60 enot toplote. Pri kogeneraciji daš not 100 enot energije, dobiš vn 90 enot toplote in 10 enot elektrike.

Zakaj ne damo kogeneratorje na TEŠ torej?
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

telexdell ::

fikus_ je izjavil:

Telex, si pa naiven oz. ne poznaš osnov fizike!

"Kurilnice v blokih, šolah, dvoranah, tovarnah... že imaš in ni potrebno zgraditi nobene nove . . . "

Ta tvoj stavek pove vse! Čisti bulšit! Kurilnice so delane za neko toplotno moč, ki jo objekt rabi! In ti bo gor obesil še kogeneracijo za proizvodnjo elektrike?!
Npr. pozimi,oblačno vreme, minus, za katerega je delana kurilnica in ti bi hotel iz tega dobiti še elektriko. SE dajo okrog nule elektrike.

Kje boš dobil manjko?! Točno v tisti JE ali TEŠ ali . . . , čemur ti nasprotuješ! Najbolje da se tedaj odklopiš od omrežja in razmišljaš o tem, zakaj ti tvoja imaginarna SE ne da elektrike! :))


Sem zapisal:
Je pa precej teh objektov izvedlo toplotno sanacijo (izolacija fasade, stavbno pohištvo...) in so sedaj kotli predimenzionirani in zato delajo s slabšim izkoristkom. Z dograditvijo kogeneracije bo izkoristek kotla boljši.

Selektivno branje? Funkcionalna nepismenost? Kaj hujšega?

vostok_1 je izjavil:




Wait.
Pri tešu daš not 100 enot energije, dobiš ven 40 enot električne energije in 60 enot toplote. Pri kogeneraciji daš not 100 enot energije, dobiš vn 90 enot toplote in 10 enot elektrike.

Zakaj ne damo kogeneratorje na TEŠ torej?



Izkoristek goriva pri avtomobilu je med 25 in 40%. Izkoristek goriva pri TE je do 40%. Izkoristek goriva v PE je tam 70 %. Izkoristek goriva pri kogeneraciji je preko 85%. To je pač fizika. Lahko se postavljamo na glavo, pa v avtomobilu ali TE ne bomo zaznavno izboljšali izkoristka.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

Koliko obstojecih centralnih sistemov po raznih zgradbah pa je taksnih, da lahko gor se kogeneracijo elektrike obesis? Recimo taksnih, ki so stari 10-15 let ali vec? Jaz bi prej rekel, da je stvar v manjsini in bi bil to dodaten strosek. In potem imas spet vprasanje kaj je ekonomsko bolj upraviceno.

J.McLane ::

Mislim da se o neki kogeneraciji za gretje manj kot 100 hiš ni vredno pogovarjati.

Bi bile pa toplarne/elektrarne za kakšne večje vasi ali manjša mesta (ca. 1000 odjemlcev) na biomaso zelo smiselna, ampak še taki obrati kolikor mi je znano danes ne dajo kaj dosti več kot 10% elektrike ostalo gre v ogrevanje. Zdaj pa računaj, toplote en povprečen odjemalec na mesec pozimi skuri nekih 2000 kWh, to potem pomeni da bi elektrike prišlo na enega odjemalca toplarne ca. 200 kWh, kar je zelo, zelo malo. Tako ne pokriješ niti svojih odjemalcev toplote, kaj šele da bi bilo za tiste, ki se grejejo na TČ.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

telexdell ::

Pri 2000 kWh toplote bi dobil nekaj čez 300 kWh električne energije. Dela pa že nano kogeneracijske enote (električne moči 1 kW) primerne za objekte, kjer se porabi tam 2000 m3 plina za ogrevanje. Seveda pa- večja kot je potreba po toploti, bolj je stvar rentabilna.

Drugače pa- teh 300 kWh je dovolj za ogrevanje nizko energijske stanovanjske hiše s TČ ali pa dovolj energija za mesec dni vožnje z EV ali pa dovolj električne energije za eno gospodinjstvo (brez ogrevanja!). V Sloveniji je 600.000 gospodinjstev. Če bi vsako imelo zgoraj omenjeno napravo bi to pomenilo 600 MW ali celoten TEŠ6. Potem pa so tu še javne ustanove, poslovni prostori, industrijski obrati...


PS Če bi 1,4 milijarde in vsako leto nekaj 30+ milijonov namesto za TEŠ6 namenili za posodobitev TEŠ 5 in vire OVE bi veliko prej, predvsem pa veliko ceneje dosegli cilje, katerim smo se zavezali.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

J.McLane ::

Veliko če-jev si napisal.

Govora je bilo o biomasi, ne plinu, plin ni CO2 nevtralen in ga lahko kuriš v TE s 60% izkoristkom in vprašanje če ni tako bolje in so uporabniki na TČ, kot pa če ima vsak v svoji hiši mikro kogeneracijo na plin s 13% izkoristkom pridobivanja elektrike.

TČ v povprečju na sezono deluje s COP 2,5 do 3, tako je tistih 60% iz plinske TE na koncu 150-180 % pri pridobljeni toploti.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: J.McLane ()

Magic1 ::

A ni žalostno, da smo na koncu prišle le na nek drug način kurjenja. Torej ogreval in delal elektriko pozimi bi na plin, namesto na premog/jedrsko. Seveda vse v dosti manjših obratih. Človek razmišlja samo na to, kako bo nekaj novega vpeljal neglede na vse. Pravi biznisman. Sam pa nima ničesar od tega... Sončno si lahko kupiš, baterije tudi, prav tako vetrnico, peč s konglomeracijo tudi. Le zakaj ne?
Verjetno je prepoceni elektrika (kljub temu da že zdaj plačujemo 25% dodatka za OVE neumnosti).
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

fikus_ ::

Sorry Telex, nisi kredibilen za pranje možganov pardon, prepričevanje, ker tvoje teorije slonijo na tvojih predpostavkah, na tvojih čejih, . . . Vse prilagojeno tvojim zamislim.
Pišeš na splošno, v življenju se pa bistvo skriva v podrobnostih, katere pa prodajalci megle ne vidite.
Lep dan :)

svit ::

Magic1 je izjavil:

A si ti prebral, kaj jaz pišem(in članek)? Citiral sem odlomek iz publikacije, ki se navezuje na to, o čemer govorimo zadnjih nekaj postov. V članku ta fenomen zime imenujejo "extreme climatic events". Toliko o resnosti članka. In potem še malo skočijo v računico plinskih elektrarn za pokrivanje špic, seveda oni ne priporočajo tega (samo se zavedajo da ni druge pametne opcije). Nekdo je pri tem članku preprosto zanemaril efekt zime, kjer ne rabiš pokrivat le špic, temveč večino proizvodnje.


To kar pišeš nima nobene veze z raziskavo (in ne s člankom). Še enkrat 100% obnovljivi viri niso samo SE, na katere se ti tako vztrajno obešaš. Avtorji tudi navedejo, da se v takšnih "ekstremnih razmerah" pač uporabijo rezerve, tako kot se uporabijo rezerve, če odleti nuklearka.
We are not suggesting that Germany builds an OCGT fleet to cover its peak demand. This is a worst-case rhetorical thought experiment, assuming that no biomass, hydroelectricity, demand response, imports or medium-term storage can be activated, yet it is still low cost. Solutions that use storage that is already in the system are likely to be even lower cost...


Kot drugo... sploh ne vem zakaj sploh odgovarjam na 1000x odgovorjeno "dilemo" (Kaj bo s SE pozimi... buhuhuhu), saj ti avtorji spodaj lepo zapišejo, kaj za njih pomenijo "ekstremne razmere". To ni letni čas zima, kot ti podtikaš, ampak:
Running the OCGT for a two-week-long low-sun-and-wind period would add fuel costs and possibly also net CO2 emissions (which would be zero if synthetic methane is produced with renewable energy or low if the carbon dioxide produced is captured and stored or used). Any emissions must be accounted for in simulations, but given that extreme climatic events are by definition rare (two weeks every decade is 0.4% of the time; the authors even speak of once-in-100-year events), their impact will be small.


Za domačo nalogo lahko preveriš, koliko krat je bila zgoraj navedena kombinacija (nič sonca - nič vetra) v zadnjem desetletju v Sloveniji. Ko pa boš že delal to raziskavo, pa lahko preveriš isto še za Nemčijo oziroma za celotno EU.

Mimogrede... tudi nuklearke niso rešitev, če jih bomo morali izklapljati sredi vročinskega vala oziroma suše - nekaj kar se je redno dogajalo v Avstraliji, ko so morali zaradi vročine izklapljati termoelektrarne in so imeli blackoute. Ravno instalirana Teslina "mega baterija", jim je parkrat rešila rit, da niso imeli razpada omrežja. Oziroma kot so zapisali avtorji za jedrske elektrarne:
Note that nuclear also suffers from planned and unplanned outages, which are exacerbated during droughts and heatwaves, when the water supplies for river-cooled plants are either absent or too warm to provide sufficient cooling [120]. This problem is likely to intensify given rising demand for water resources and climate change
Ni ideje

Magic1 ::

Pa ti si trd kot zid. Ravno to je bil problem študije, ki sploh ni upoštevala zmanjšanje proizvodnje iz SE čez zimo (za veter niti ne vem, ampak itak ni važno saj ga mi nimamo). Kar nekaj so mešali drek z ekstremi, ko je nič sonca in vetra, to da je tudi v normalnih pogojih pridelava pozimi iz SE nekje na 15% v povprečju pa sploh nima veze... Dal sem ti graf proizvodnje iz SE čez celo leto, prav tako imaš porabo po mesecih pri nas. Iz katere luknje boš povlekel razliko za 4 mesece??? Razlika bi bila vsaj 500.000MWh vsak zimski mesec, ne ravno par plinskih turbinic, ki dela par ur.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

telexdell ::

J.McLane je izjavil:

Veliko če-jev si napisal.

Govora je bilo o biomasi, ne plinu, plin ni CO2 nevtralen in ga lahko kuriš v TE s 60% izkoristkom in vprašanje če ni tako bolje in so uporabniki na TČ, kot pa če ima vsak v svoji hiši mikro kogeneracijo na plin s 13% izkoristkom pridobivanja elektrike.

TČ v povprečju na sezono deluje s COP 2,5 do 3, tako je tistih 60% iz plinske TE na koncu 150-180 % pri pridobljeni toploti.

Če bi spremljal debato oz. si zapomnil prebrano potem bi vedel, da sem plinske elektrarne omenil kot skrajno rezervo.
Če bi imel vsaj malce pojma, kaj kogenercija je potem ne bi pisal neumnosti o 13% izkoristku.

Poskusi vsaj malce slediti temi in prebrati še kaj drugega kot pa le teh nekaj postov. Pa še to si ne zapomniš.

Magic1 je izjavil:

A ni žalostno, da smo na koncu prišle le na nek drug način kurjenja. Torej ogreval in delal elektriko pozimi bi na plin, namesto na premog/jedrsko. Seveda vse v dosti manjših obratih. Človek razmišlja samo na to, kako bo nekaj novega vpeljal neglede na vse. Pravi biznisman. Sam pa nima ničesar od tega... Sončno si lahko kupiš, baterije tudi, prav tako vetrnico, peč s konglomeracijo tudi. Le zakaj ne?
Verjetno je prepoceni elektrika (kljub temu da že zdaj plačujemo 25% dodatka za OVE neumnosti).

V skupnih kurilnicah kurijo in bodo kurili ali plin ali olje. Lahko pa poleg tega pridobivajo še elektriko. Stvar deluje z večjim izkoristkom kot TEŠ ali NEK. Torej je končni rezultat manjši vpliv na okolje. Da pa bi kdaj bil naš vpliv na okolje enak nič pa najbrž ne verjameš nit ti.

fikus_ je izjavil:

Sorry Telex, nisi kredibilen za pranje možganov pardon, prepričevanje, ker tvoje teorije slonijo na tvojih predpostavkah, na tvojih čejih, . . . Vse prilagojeno tvojim zamislim.
Pišeš na splošno, v življenju se pa bistvo skriva v podrobnostih, katere pa prodajalci megle ne vidite.
Lep dan :)

Lahko mirne duše preskočiš moje poste in živiš v svojem Svetu. Na srečo tvoje stanje ne vpliva name: In še na večjo srečo gredo stvari v smeri mojih razmišljanj in ne tvojih.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

Imas mogoce kak izracun, koliko bi recimo eno osnovno solo stala taksna prenova in kdaj bi se amortizirala?

telexdell ::

Trenutno je kogeneracija draga in se ti izplača (doma) podobno kot sončni kolektorji za toplo vodo. Večje zadeve so seveda druga pesem. Smo stvar poskušali narediti na 7 MW kotlu v podjetju pa bi bila investicija rentabilna v tam 7...8 letih, če bi kotel delal celo leto. Ker pa imamo zaradi proizvodnje kjer nastaja veliko odpadne toplote in jo dobro izkoriščamo potrebo po obratovanja kotla le 4...5 mesecev nadgradnje potem nismo realizirali.
Z ustrezno davčno politiko in ustreznimi subvencijami za izgradnjo pa bi ob nadaljevanju sheme neto meritev stvar dokaj hitro postala zanimiva za široke množice. Podobno, kot je sedaj s SE.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Magic1 ::

Čakaj čakaj, kako lahko ti računaš za celo leto, če bo zadeva obratovala le 1/3 leta?!? Oziroma potem prideš iz 85% izkorišenosti energenta na 8,5%. Verjetno si še marikateri drug strošek zanemaril, samo to nima veze. Ti bi imel ene 5 različnih virov za proizvajanje elektrike, računico pa delaš za celo leto obratovanja za vsako. Sanjač, ki vidi posel povsod, samo svojih financ pa ne bi vlagal v vse te super reči. A ti v firmi narekujejo, da promoviraš?
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

J.McLane ::

telexdell je izjavil:

Pri 2000 kWh toplote bi dobil nekaj čez 300 kWh električne energije. Dela pa že nano kogeneracijske enote (električne moči 1 kW) primerne za objekte, kjer se porabi tam 2000 m3 plina za ogrevanje.


Tole je zame 13% (2000kWh toplote + 300 kWh el.) izkoristek pri pridobivanju el. energije, kaj pa zate? V istem stavku omenjaš porabo plina, človek logično pomisli da si mislil kogeneracijo na plin, ali pač?

Vse kar sem hotel povedat je to, da je delež elektrike pri kogeneraciji tako majhen, da še za lastne potrebe ni, kaj šele da bi kaj prodajal. Govorim za objek, ki ima vsaj nekih 5 cm stiroperja. Pravim, da če že nekaj (karkoli) kurimo, je pametno da pri tem proizvajamo max. delež elektrike, ker toploto se težko transportira in tudi proda ker jo je hitro preveč. Max. delelž elektrike pa rentabilno znamo delati samo v večjih (oz. srednjih) napravah, pa naj bodo to plinske ali pa na biomaso.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: J.McLane ()

telexdell ::

Magic1 je izjavil:

Čakaj čakaj, kako lahko ti računaš za celo leto, če bo zadeva obratovala le 1/3 leta?!? Oziroma potem prideš iz 85% izkorišenosti energenta na 8,5%. Verjetno si še marikateri drug strošek zanemaril, samo to nima veze. Ti bi imel ene 5 različnih virov za proizvajanje elektrike, računico pa delaš za celo leto obratovanja za vsako. Sanjač, ki vidi posel povsod, samo svojih financ pa ne bi vlagal v vse te super reči. A ti v firmi narekujejo, da promoviraš?

Daj resno no- oprosti toda-a si absolutno funkcionalno nepismen ali zabit kot beton?

Po drugi strani pa- ti vidiš problem za zimske mesece ko SE dajejo 1/3 poletne proizvodnje. Če bi bil zaradi tega problem dobava elektrike, bi v investicijski načrt prišli še drugi faktorji in bi bila investicija rentabilna tudi pri 4...5 mesecev obratovanja letno, saj bi si takrat zagotavljali 1 MW elektrike in zaradi tega proizvodnja ne bi bila motena.

@J.McLane
Doma se ogrevaš preko zime. Porabiš npr. 2000 m3 plina in ti je lepo. Dogradiš kogeneracijo. Ogrevaš se celo zimo z npr. 2100 m3 plina in dobiš poleg 300 kWh elektrike in ti je lepo, saj si namesto 500 € dal za ogrevanje 510-30 = 480 €.

PS. zgornja cifra pomeni, da pri kogeneraciji proizvedeš 6 enot toplote in 1 enoto elektrike. Pri peči 6 MW bi lahko pridobil 1 MW elektrike.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.
««
133 / 321
»»