» »

Domača izdelava ojačevalca

Domača izdelava ojačevalca

2mlavric ::

Lep pozdrav!


Sem začetnik in se na izdelavo ojačevalcev še ne spoznam prav dosti, rad pa bi se še veliko naučil in ga tudi sam izdelal.

Namen imam narediti ojačevalec, za v avto, ki bi mi poganjal nizkotonski zvočnik z močjo 250 RMS.

Zanima me, ali kdo ve koliko RMS izhodne moči mi lahko proizvede TDA 7294 čip, zasledil sem da v bridge varjanti zmoreta 250W??? ali je to wattov ali rms moč?? ali bi bilo to dovolj za poganjanje omenjenega wuferja ali bi moral vezati več teh čipov. Ali več kot vežeš čipov več moči dobiš??

Ali je omenjen čip v redu ali predlagate kakšnega drugega. Kako je z napajanjem vezja?? Kakšen napajalnik oz. trafo bi potreboval da bi zadeva delovala dobro. V mislih sem imel da bi kupil kit ki je že sestavljen potem pa poskrbim še za ohišje in hlajenje.

Če veste za kakšno dobro stran glede teh zadev se priporočam.


Najlepša hvala za odgovore.

Lep večer!

fpbs ::

Ta IC je zelo dober in primern za začetnika. Nevem, pa kako misliš z napajanjem, avto pa transformator ne gresta ravno najbolje skupaj.

2mlavric ::

Seveda ja trafo so za AC.

Sam kukr sm vidu eni kiti rabijo za poganjanje AC eni DC.

Najbolš bi blo pol da vzamem tistega, ki za delovanje potrebuje DC, torej potrebujem še DC-DC converter iz 12v v zahtevano voltažo in amperažo. Kako močan bo moral slednji biti da bi zagotovil normalno delovanje ojačevalca???

Hvala za odgovor.

Slučajno veš kako to gre več kot čipov TDA7294 vežeš večja je izhodna moč??

mihec87 ::

Saj ne da bi te hotel odvrniti toda glede na vprašanja bi bilo mogoče bolje narediti nek ojačevalec manjših moči za doma.Sem že kar nekajkrat videl ko fantje za zaključno v elektro srednji šoli delajo ojačevalec pa jih peščica dela ostalo pa zasmrdi...Kar se tiče denarja niti ne boš kaj dosti prišparal(če narediš kot se zagre) kot pa če že kupiš ojačevalec za v avto...Tako da če že delaš si priskrbi dobro oz delujočo shemo..

Ne pozabi še na kretnico oz filter ki ti bo porezal/a stran visoke frekvence.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mihec87 ()

Goran's Blog ::

Jaz sem za končni izdelek na poklicni elektro nareti PA300 ojačevalec:
http://www.reber.si/ojacevalniki/PA300/... mono variatno in še danes ga imam doma in deluje stvar zelo dobro. Glede cene sigurno ne boš prišparal razen če narediš kakšen Amper meter ali kaj podobnega.

2mlavric ::

Tole sem tudi že zasledil na internetu ja. Koliko pa ima dejansko RMS tvoj ojačevalec, a to ga imaš v stanovanju ali avtu? Ali poganjaš wufer koliko mačan ali zvočnike ??

Mi lahko uzaupaš koliko denarja je bilo vloženega, men se gre glih to ja da bi pršparu če bi ga sam naredu. Če sem na koncu tu tu potem bolje da kupim novega :)

Hvala ti

Goran's Blog ::

Koliko denarja sem dal za izdelavo se ne spomnem več, je od tega že 4-5 let, vem pa da nisem dal dosti ker sem dobil veliko komponent zastojn nasploh pa izhodne tranzistorje sem dobil zastojn saj so bili takrat okoli 8000sit eden (na ojačevalcu so pa 4-rje), danes ne vem koliko stanejo.
Stvar dejansko nisem nikoli potreboval sem pa pa poskusil poganjat sub 200W rms ter mid-bas zvočnike 300W rms. Ko sem ga meril v šoli mi je dajal mislim da pri 8ohm 198W/RMS pri 4ohm pa 304W/rms nekaj takega je bilo vem pa da sem bil presenečen. Stvar je pa za v hiši ni za v avto.

Primorec ::

Konkretno povedano te kitajček 10x nabriše s ceno. Dokler mi je to bil hobi sem napravil kar nekaj ojačevalcev in govorim iz izkušenj da za avto se ti to enostavno ne izplača. Problem je switcher (DC/DC pretvornik). Enostavno za nekoga brez predhodnih izkušenj je izdelava switcherja mission impossible ker gre lahko veliko stvari narobe, od napačnega izbora materiala, narobe dizajniranega tiskanega vezja ipd..
Naprimer prodajalec ti lahko proda dva različna 1000uF/35V kondenzatorja, enega ti bo razneslo drugi pa bo deloval ok, če pa mu poveš da rabiš low esr kondenzator pa bo takoj vedel katerega rabiš..Ali ti da navadno diodo namest schottky...Dioda je dioda porečeš, obe sta npr 10A..Ena bo šla takoj falit, ugani katera..

Konkretno sem jaz raje predeloval kitajsko robo (vgradnja boljših kondenzatorjev, operacijskih ojačevalnikov, tranzistorjev ipd..)Zahteva pa to malo študija komponent, lege komponent in filtriranja motenj..

Če pa se res hočeš podat v to ti svetujem, da prvo narediš en projekt hišnega ojačevalca z Hypex UcD modulčki. To so ojačevalci D klase, kjer nimaš problema z hlajenjem, nabavo pravega materiala, umerjanjem ipd..Ko boš znal naredit ohišje, pravilno povezat module z napajalnikom, pravilno povezat mase in izolirat konektorje od ohišja, potem se ti bo zasvitalo kaj samogradnja sploh je.
KAJTI ojačevalca ni problem narediti, problem je spravit vse to pravilno v ohišje, da nimaš brumov in oscilacij. Tega ti v nobenem samograditeljskem članku ne povedo, je pa tu celo leglo problemov.
Ko boš uspešno naredil hišni ojačevalec se loti switcherja za avto, tam boš spoznal čisto druge probleme (kot sem ti že nakazal).Če se boš tega vseeno lotil glej da izbereš objavljen diy projekt z kompletno dokumentacijo (TIV, povezave v ohišju, material bill in se ga držiš kot pijanec plota.

Good luck..
Tisti PA300 so stara jajca, obstaja malo morje bolj enostavnih zanesljivejših in boljših ojačevalcev..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Primorec ()

2mlavric ::

Hvala vsem. še posebi teb primorec da si razjasnil zadevo. Torej se mi glih ne splača delat, ke bolš da kupim ojačevalec pa je.

Če se spoznaš na zadevo bi te prosil sledeče:

Pol mam pa namen nardit saj ohišje za wufer pa kupt vgradni nizkotonc in ga vgradit v bass reflex ohišje k ga bi sam naredu. Me zanima če veš ker les je primeren za izdelavo, sm zasledu mediapan, še kaj drugega?

Kako močan ojačevalc bi rabu da bi mi poganju omenjeni wufer, tako da bi stvar delovala solidno??

LP

mihec87 ::

Za ohišje je v uporabi mediapan ali pa iverka.

Goran's Blog ::

Uporabi mediapan ali pa vezano ploščo! Da ne bi uporabljal iverke ker bo katastrofa!
Ena dobra knjigica za malo teorije:
http://scp.s-scptuj.mb.edus.si/~murkos/...
Jaz imam v avtu Focalov woofer 200W RMS-a pa ga boganjam vezano v brige z ojačevalcem Blaupunkt GTA 470.
2 kanala za sprednje zvočnike, 2 kanala vezana za sub in deluje super že 4 leta.

2mlavric ::

Superr hvala lepa!

Primorec ::

Jaz imam v avtu samogradnjo JL audio subwooferja..Zelo priporočam. Imajo objavljene pri avtomobilskih subwooferjih še komplet načrte za škatlo, tako da ne moreš falit. Ko sem izbiral subwoofer sem pač iskal takega, da mi ne bo treba žrtvovat celega prtljažnika in pri JL audio subwooferjih ga izgubiš še najmanj (vsaj s tistimi modeli ko sem ga jaz delal, par let nazaj)..Sound je pa enkraten..Sicer že par let ne sledim zadev v avtoakustiki tako da se je verjetno kaj spremenilo..
Sem pa delal ohišja iz mediapana in iverke, ni bilo kakih opaznih razlik, mogoče zato ker nisem obešal kW ojačevalcev gor. Samo glej da ne boš delal iz tanjše plošče kot 18mm, tisto je res minimum..Škatla če hočeš imet dober bas mora biti res res čvrsto narejena, z učvrstitvenimi letvicami noter ipd, lepljena in vijačena s spax vijaki. Razrez pa mora biti profi, da ne bi z kako vbodno žago razrezoval, ker potem niti ne dihta, niti spoj ni čvrst..Je toliko tem na avtoakustika.com forumu glede tega, da če vsaj 5% napisanega prebereš ni vic da ti nebi uspelo.

Aja vezana plošča je najslabši material za zvočnike, ne vem od kod je mckmck to potegnil, da se vezana plata priporoča...

Vezavo imam tudi jaz identično kot mckmck, s tem da z avtoradia napajam še zvočnike zadaj v vratih. Ojačevalec pa je 4 x 250W. Ravno dovolj glasnosti, še preveč..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Primorec ()

Goran's Blog ::

Primorec je izjavil:

Jaz imam v avtu samogradnjo JL audio subwooferja..Zelo priporočam. Imajo objavljene pri avtomobilskih subwooferjih še komplet načrte za škatlo, tako da ne moreš falit. Ko sem izbiral subwoofer sem pač iskal takega, da mi ne bo treba žrtvovat celega prtljažnika in pri JL audio subwooferjih ga izgubiš še najmanj (vsaj s tistimi modeli ko sem ga jaz delal, par let nazaj)..Sound je pa enkraten..Sicer že par let ne sledim zadev v avtoakustiki tako da se je verjetno kaj spremenilo..
Sem pa delal ohišja iz mediapana in iverke, ni bilo kakih opaznih razlik, mogoče zato ker nisem obešal kW ojačevalcev gor. Samo glej da ne boš delal iz tanjše plošče kot 18mm, tisto je res minimum..Škatla če hočeš imet dober bas mora biti res res čvrsto narejena, z učvrstitvenimi letvicami noter ipd, lepljena in vijačena s spax vijaki. Razrez pa mora biti profi, da ne bi z kako vbodno žago razrezoval, ker potem niti ne dihta, niti spoj ni čvrst..Je toliko tem na avtoakustika.com forumu glede tega, da če vsaj 5% napisanega prebereš ni vic da ti nebi uspelo.

Aja vezana plošča je najslabši material za zvočnike, ne vem od kod je mckmck to potegnil, da se vezana plata priporoča...

Vezavo imam tudi jaz identično kot mckmck, s tem da z avtoradia napajam še zvočnike zadaj v vratih. Ojačevalec pa je 4 x 250W. Ravno dovolj glasnosti, še preveč..


Če je vezana plošča primerne debelin in izračunaš vse prav bo sub delal kot more, drugači bo resoniralo.
Jaz imam recimo sub noter v gumi in se je pri prtljažniku poznalo minimalno mogoče za 2 cm smi je dvignil pod proti gor.

Primorec ::

@mckmck: glej, vse kar se ti je s škatlo dogajalo je zaradi napačne gradnje, velja za dvignjen pod in resonance. Ohišje v nobenem primeru ne sme vibrirat in se krivit. Se grem stavit da si izračunal en velik volumen, v katerega nisi prištel in uporabil volumna ojačitev, pregrad ipd..Zato pa se ti je zgodilo kar se ti je. Ohišje zvočnika ni samo škatla, ampak tudi notranje prečne in vzdolžne letve. Vezana plošča je samo bližnjica da ti ni treba delat toliko ojačitev, ker je pač malo trša od mediapana in iverke. Ima pa druge slabe lastnosti, zaradi katerih se je ne priporoča..Skratka klasične začetniške napake..

Goran's Blog ::

Primorec je izjavil:

@mckmck: glej, vse kar se ti je s škatlo dogajalo je zaradi napačne gradnje, velja za dvignjen pod in resonance. Ohišje v nobenem primeru ne sme vibrirat in se krivit. Se grem stavit da si izračunal en velik volumen, v katerega nisi prištel in uporabil volumna ojačitev, pregrad ipd..Zato pa se ti je zgodilo kar se ti je. Ohišje zvočnika ni samo škatla, ampak tudi notranje prečne in vzdolžne letve. Vezana plošča je samo bližnjica da ti ni treba delat toliko ojačitev, ker je pač malo trša od mediapana in iverke. Ima pa druge slabe lastnosti, zaradi katerih se je ne priporoča..Skratka klasične začetniške napake..

Napačne gradnje?
Kakšne resonance?
Kdo je govoril, da mi mene kaj vibrira kje sem to napisal?
Poglej se ne ukvarjam več z avtoakustiko, sem se 4 leta nazaj. Stvar je narejena iz mediapana in ne iz vezane plošče in je primernega volumna za sub in ne mi tukaj soliti pameti;) Kaj smi je že zgodilo?:)

Primorec ::

Hmm sem mal prehitro bral, ti pa malo preveč v dialektu pisal ("smi" ipd..) Pač obesu sem se na izjavo glede vezane plošče, ki res ni dobra za te reči..Ne bom solil in smetil več..


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

DIY woofer!

Oddelek: Zvok in slika
172006 (1434) N4m31355
»

Domača izdelava zvočnika :-> (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Zvok in slika
17236215 (19674) čuhalev
»

(prtljažna) polica za avto zvočnike?

Oddelek: Loža
153830 (3549) Vikking
»

Fersterker in zvocniki.

Oddelek: Pomoč in nasveti
453106 (2572) T0RN4D0

Samogradja Subwooferja!!!!!

Oddelek: Zvok in slika
286094 (5663) CaqKa

Več podobnih tem