» »

Fotografiranje

Fotografiranje

jalovec09 ::

Živjo

Kupil sem si fotaparat Canon SX. In sedaj me zanima a je najbolje slikat AUTO ali P ali bilo kej drugega. Imam model SX 130 in hvaležen bom kakršnega koli nasveta. Navodila sem delno prebral, preletel.

MTB ::

Pojdi v knjižnico in vzami kakšno knjigo osnove fotografije. Potem pa fotič v roke in se igraj z nastavitvami.

Bellatrix ::

Ker očitno nimaš veliko izkušenj z fotografiranjem je vsekakor bolje, da uporabljaš opcijo AUTO. AUTO je pač namenjen navadnim ljudem, ki nimajo veliko znanja na področju fotografije. Vsekakor pa pride velikokrat prav tudi profesionalcem.

Če izbereš opcijo P (mislim da je programed auto), boš mogu sam nastavit ekspozicijo, zaslonko pa bo fotoaparat izbral sam, ali obratno. Če izbereš opcijo M (manual) pa moraš sam nastavit vse. AUTO pač naredi vse sam in je dovolj da pritisneš na gumb, fotoaparat pa bo sam glede na pogoje v katerih je izbral najustreznejše vrednosti ekspozicije, zaslonke in ostalih stvari.

Ker si začetnik ti priporočam AUTO, ko boš prebral navodila in dodatno literaturo pa boš lahko spoznaval tudi ostale funkcije in ugotovil, da so fotoaparati veliko bolj "pametni" kot si misliš.
People are quick to judge and slow to correct themselves.

jalovec09 ::

Hvala

OrkAA ::

Profesionalcem AUTO nikoli ne pride prav.

Ampak res nikoli.

jalovec09 ::

Z bivšim letnikom 2006 sem naredil na tisoče slik, ampak večinoma samo AUTO slikal, ker z raznoraznimi drugimi nastavitvami je delal samo slabše.

Meni je nekdo rekel, da naj slikam s P, zaradi ISO.

OrkAA ::

Profesionalci slikajo na A ali M, včasih tudi T, ker vnaprej vejo, kakšno fotografijo bi radi dobili ven.

Avenger ::

a bejž... vsak mode ima svojo uporabnost..
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

kitewing ::

OrkAA je izjavil:

Profesionalci slikajo na A ali M, včasih tudi T, ker vnaprej vejo, kakšno fotografijo bi radi dobili ven.

Ja res fotkam na A in M.

no comment ::

Avenger je izjavil:

a bejž... vsak mode ima svojo uporabnost..

Ja, ampak ne za vsakogar. Obstaja veliko ljudi, ki nikoli ne bo uporabilo AUTO ali P mode-a. Obstaja veliko aparatov, ki sploh nimajo teh dveh načinov.

OrkAA ::

Avenger je izjavil:

a bejž... vsak mode ima svojo uporabnost..


Razen AUTO. Ker ne morš vedet kaj bo pršlo ven in nimaš nadzora nad globinsko ostrino, časom ekspozicije, še nad šumom (ISO) ne.

zee ::

Debata o uporabnosti nacina AUTO vs. ostali nacini delovanja je off topic oz. si za to to odprite (Orkaa, no_comment, OrkAA) lastno temo v temu primernem oddelku.

Hvala.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

OrkAA ::

Kaj pa teb ni jasn? OP sprašuje o uporabnosti načina AUTO vs. ostali načini delovanja, po tvoje je pa to off topic?

zee ::

Prepucavanje med Orkaa, no_comment, OrkAA je off topic. Zazelena je argumentirana debata.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

OrkAA ::

Ja in kaj od tega, da pri AUTO načinu nimaš nobene kontrole nad osnovnimi fotografskimi parametri, ki bistveno spremenijo sliko je slab argument?

On je pač vprašal kaj je bolje, mi smo pa napisali vsak po svoje - eni da je AUTO fajn ker so vedno lepe slikce, eni pa da je slab, ker so slike podpovprečne in dolgočasne, ker se ne da počet stvari, s katerimi se izpostavi element v prvem planu, zrihta ostrino trenutka al pa zamaže gibanje.

kitewing ::

Za uporabnika, ki nima pojma o osnovnah fotografiranja je avto ena in edina prava izbira. Vse ostalo kar izbereš moraš imeti veliko srečo, da je slika enaka ali boljša kot je na avto funkciji.

einstein :P ::

@op

če ti tole kaj pomaga: Ocenjevanje fotografij ter nasveti
STAY OUT OF MY TERRITORY!

borisk ::

P pomeni PRO-mode tako da brez skrbi uporabljaš, ampak samo moraš biti vsaj malo pro :P

jalovec09 ::

Naredil sem nekaj slik z AUTO pa so mal zgrešene, nato dal P pa so vredu. Iso pa na AUTO.

dottor ::

Jaz na mojem P90 mam ISO nastavljen na 400, ko slikam ob res lepem vremenu ga dam tudi na 100, v najslabšem primeru 200.

jalovec09 ::

Kaj pa ko se dela mrak in se skrije sonce za oblaki

DrSergioDJ ::

kitewing je izjavil:

Za uporabnika, ki nima pojma o osnovnah fotografiranja je avto ena in edina prava izbira. Vse ostalo kar izbereš moraš imeti veliko srečo, da je slika enaka ali boljša kot je na avto funkciji.


In to je najbolj napačno razmišljanje. Moj prvi pravi fotoaparat je bil Canon G12, čez kak mesec sem ga menjal za Canona 7D. Od štarta fotkal na M, pa četudi ni najbolje izpadlo na začetku. Sem se pa vsaj takoj začel učiti uporabljati načine.
...

floyd1 ::

DrSergioDJ je izjavil:

kitewing je izjavil:

Za uporabnika, ki nima pojma o osnovnah fotografiranja je avto ena in edina prava izbira. Vse ostalo kar izbereš moraš imeti veliko srečo, da je slika enaka ali boljša kot je na avto funkciji.


In to je najbolj napačno razmišljanje. Moj prvi pravi fotoaparat je bil Canon G12, čez kak mesec sem ga menjal za Canona 7D. Od štarta fotkal na M, pa četudi ni najbolje izpadlo na začetku. Sem se pa vsaj takoj začel učiti uporabljati načine.


Delno se strinjam, ampak je predvsem odvisno od situacije. Če te nekdo prosi, da prideš na npr. rojstni dan s svojim novim aparatom in in ga daš na Manual (ker je to cool) ter zajebeš prav vse fotke (ali večino) na katere je nekdo računal ... ... ni fajn. Sicer pa se celo na strogo fotografskih forumih kar precej delajo norca iz tega mita, da "pravi" fotograf vedno dela na Manual. Dela tako, da bo v dani situaciji dobil ven najboljšo fotko, oziroma tisto, kar si je zamislil. In se z M, A, S ne obremenjuje pol toliko, kot se mi tukaj. In ja - tudi "pravi" fotograf bo kdaj dal na "Auto". Ampak on ve zakaj...

Jalovec, kot so ti predlagali - kako knjigo najprej prebrat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: floyd1 ()

BigWhale ::

AUTO pride 'profesionalcem' ful dostkrat prav, vsakic k komu posodijo fotoaparat. :>

OrkAA ::

Zakaj bi profi dal na "Auto"?

Dal bo na A in nastavil globinsko ostrino, ostalo naj pa zračuna fotoaparat.

floyd1 ::

OrkAA je izjavil:

Zakaj bi profi dal na "Auto"?

GIYF (npr. "do professional photographers use auto"). Pa boš našel več kot en razlog.

jalovec09 ::

Imam eno vprašanje. Je normalno, da se med snemanjem sliši rahlo šumenje, kot tule:


Pa tud ko fotoaparat prižgem se sliši rahlo šumenje. Pa ne mi rečt, da bo treba že takoj po nakupu dat na servis;(

OrkAA ::

Opticn stabilizator se slis.

jalovec09 ::

Kaj to pomen?
Okvara, normalno.

Samo se sliši brez da se povečuje.

Zgodovina sprememb…

OrkAA ::

Optični stabilizator, ki premika lečo, da je slika "mirna". Nobena okvara ni, halo.

Izklopi stabilizator, daj fotoaparat na stativ in bo tiho.

jalovec09 ::

Brez da kej povečujem se sliši šumenje, sem ti na ZS poslal.

bluefish ::

Saj zoom s šumenjem nima veze.

DrSergioDJ ::

floyd1 je izjavil:

DrSergioDJ je izjavil:

kitewing je izjavil:

Za uporabnika, ki nima pojma o osnovnah fotografiranja je avto ena in edina prava izbira. Vse ostalo kar izbereš moraš imeti veliko srečo, da je slika enaka ali boljša kot je na avto funkciji.


In to je najbolj napačno razmišljanje. Moj prvi pravi fotoaparat je bil Canon G12, čez kak mesec sem ga menjal za Canona 7D. Od štarta fotkal na M, pa četudi ni najbolje izpadlo na začetku. Sem se pa vsaj takoj začel učiti uporabljati načine.


Delno se strinjam, ampak je predvsem odvisno od situacije. Če te nekdo prosi, da prideš na npr. rojstni dan s svojim novim aparatom in in ga daš na Manual (ker je to cool) ter zajebeš prav vse fotke (ali večino) na katere je nekdo računal ... ... ni fajn. Sicer pa se celo na strogo fotografskih forumih kar precej delajo norca iz tega mita, da "pravi" fotograf vedno dela na Manual. Dela tako, da bo v dani situaciji dobil ven najboljšo fotko, oziroma tisto, kar si je zamislil. In se z M, A, S ne obremenjuje pol toliko, kot se mi tukaj. In ja - tudi "pravi" fotograf bo kdaj dal na "Auto". Ampak on ve zakaj...

Jalovec, kot so ti predlagali - kako knjigo najprej prebrat.


Se strinjam, da nekaj slikati, za kar moraš pokazati rezultat, je nespametno na Manual, če nisi seznanjen z delovanjem. Bolj sem imel v mislih recimo kak foto sprehod in podobno, da se iz napak učiš. Tudi se strinjam, da Av in Tv mode pride precej prav, glede na situacijo, tudi sam ne uporabljam striktno M. Le sam sem se takoj začel učiti na M, da sem čimprej pokapiral zadeve :)
...

blackbfm ::

dosti (cenejših) fotoaparatov niti nima dobro dostopnih funkcij v manual in predno optimalno nastaviš je lahko tisti moment že davno mimo

jalovec09 ::

Pri zoomiranju se da kako potemnit sliko, pride mal presvetla, se jo potem da v kakšnem programu obdelat, ampak se mi ne da.

dottor ::

V LightRoomu se jo da komot potemnit.

sid911 ::

Uporabi način P in Auto ISO, korekcijo osvetlitve pa zavrti v - (držiš desno zgornjo tipko (na kateri sta + in -) in vrtiš kolešček. -1/3 večinoma zadostuje, lahko pa daš tudi -2/3 ali po potrebi manj. Pa ne pozabi te korekcije prestaviti nazaj na 0, ko "odzumiraš".
1. Asus P8P67 LE | i3 2100 | HD 3850 | 2x4GB | 320 GB + 2 TB
2. FSC Amilo PRO V3515 ( T2060;2 GB;80GB)

BigWhale ::

Ce uporabis vecji zoom je v vecini primerov slika temnejsa, ker zajames manj svetlobe. Ce je slika bolj osvetljena pri vecjem zoomu, ti kak auto-metering dela tezave in ga mal biksa. :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Fotoaparat dober nakup? (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
6624508 (18560) schurda
»

Učenje fotografije - nasveti za na pot

Oddelek: Zvok in slika
324299 (3368) KTr1sk
»

Fotoaparat - priporočilo za nakup (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
695646 (4051) BRBR
»

Olympus pen mini in slabe slike v prostorih z manj svetlobe (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
897538 (6054) eric_cartman
»

Nikon predstavil D3100 in štiri nove objektive (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
10720065 (17577) legice

Več podobnih tem