» »

Olympus pen mini in slabe slike v prostorih z manj svetlobe

Olympus pen mini in slabe slike v prostorih z manj svetlobe

1
2
»

Janac ::

cudno da dela kompakt za 150eurov lepse slike na auto nastavitvah kot tale za 450eurov, enako na auto nastavitvah. To mi ni jasno!!!!

Lakotnik29 torej mi svetujes da kupim boljso bliskavico?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Janac ()

bluefish ::

Janac je izjavil:

cudno da dela kompakt za 150eurov lepse slike na auto nastavitvah kot tale za 450eurov, enako na auto nastavitvah. To mi ni jasno!!!!
Ne boš verjel, vendar se mnogim zdijo celo fotke posnete z DSLR aparatom slabše od tistih, ki jih naredi kompakt.
Glavi razlog se skriva v tem, da kompakt dodatno nabije kontrast, saturacijo,... in je slika na prvi pogled lepša.

St235 ::

Največji problem je, da ljudje od AUTO pričakujejo preveč. Preprosto je treba najprej razčistit osnove in potem boš lažje razumel kaj točno dela AUTO in kje so njegove omejitve, prednosti in slabosti.

Glede primerjave dveh aparatov ne morem vedet ali je 150€ trotel dela iste slike. Poskusi slikat isti motiv z stojalom v enakih pogojih, potem pa primerjaj rezultat.

Nakup bliskavice odsvetujem, dokler ne spoznaš osnov fotografiranja, ker boš imel spet iste probleme. Slike bodo neenakomerno osvetlene, kriva bo pa spet avtomatika. Bliskavice te bo namreč stala vsaj toliko kot aparat, efekta pa ne bo, če ne veš kako jo uporabljat.

Moj oseben nasvet je ali uporabljaj enostaven trotel aparat in stiskaj tipko do nezavesti, ali pa si vzemi kakšno popoldne časa in si razjasni osnove fotografiranja. Šele, ko boš sposoben delat dobre fotografije z ročnimi nastavitvami boš dojel omejitve automatike.

Na kakšno razdaljo je slikana 1 fotografija?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

bluefish ::

Janac je izjavil:

Lakotnik29 torej mi svetujes da kupim boljso bliskavico?
Najprej se nauči delati z aparatom, potem šele razmišljaj o bliskavici. Le ta ob napačni uporabi naredi več škode kot koristi (ostre sence, prežgana področja na fotografiji,...).

Janac ::

ja saj pravim da sem se pripravljen nauciti

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Janac ()

St235 ::

Pol pa se uči in to je to.

Problem na prvi fotki je, daje bila svetloba za te nastavitve preprosto preslaba. Namesto zooma bi moral stopit bližje in dvignit ISO vrednost. Fotorgrafiaj pri 400 ISO bi bila malenkost bolj zrnata vendar bolj ostra. Glede slabih barv (vse rumeno) pa bi moral pred slikanjem nastavi White balance. Avtomatika tega brez referenčne bele barve ne more.

Na drugi sliki je tipičen problem slikanja različno osvetljenega področja (senca/sonce). Spet imaš različne možnosti kaj naredit. Če je senčni del objekta blizu, ga osvetliš z bliskavico. Drugače lahko preko nastavitev aparata določiš naj meri svetlobo v točno specifilni točki in vzameš srednjo vrednost. (pomagaj si s histogramom).

Sam kot že 100x rečeno:
a.) preberi knjigo o osnovah fotografiranja
b.) nastavi aparat na manual
c.) slikaj

Janac ::

kaj pa ce hoces na hitro narediti neko fotko, kjer ni casa za to?

bluefish ::

Pri manjših aparatih je problem, da je za mnoge nastavitve potrebno šariti po meniju. V nasprotnem primeru pa ob zadostnem znanju ter izkušnjah mimogrede nastaviš tista dva ali tri parametre, ker so ponavadi ustrezni gumbi v bližini sprožilca.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

DonMatejo ::

Janac, glej youtube, se boš največ naučil, in dokler ne pogledaš vsaj 100 posnetkov na temo:
- Gavin Hoey
- how to shoot manual
- raw vs jpeg
- setting on PEN
- nature photography
- portrait photography
- indoor photography
se ti po mojem ni potrebno več oglašati ali odgovarjati na to tvojo temo. In nisem nič zadirčen, čeprav vem, da moje pisanje mogoče boli. Dal sem ti po mojem mnenju odlične iztočnice za začetek iskanja in dobrodošel v svetu fotografije. Ampak resno, ne potrebuješ knjig, potrebuješ youtube.
Zapomni si nastavitve, pojdi v podobno okolje in sprobaj. In s časom boš tudi za nastavitve potreboval samo še 1,5 sekunde, in ne boš več razmišljal o Auto. To je daleč najcenejša varianta.

Lahko ti pa pripravim tudi kakšen tečaj, sem poceni. Fotografija je lep hobi, zahteva pa kar nekaj znanja, ki ga ne dobiš s komentarji tipa zgornjih. Enkrat ne bodi Persona non grata in samo sprejmi ponujeno roko.

Janac ::

imas ZS.

Jst ::

Saj ene dvakrat na leto organizirajo izlet kam v Egipt/..., kjer se učiš fotografiranja. To je v tistem brezplačniku "Fotografija" ali nekaj podobnega. Po moje se tako najbolj naučiš.

Sam sem še vedno point-and-shoot fotograf. Sem razmišljal, da bi si kupil neki (pol)profi, ampak ker imam psa in delava zelo dolge sprehode, bi rabil za vsak sprehod ruzak. Jaz bom čakal, da se trotlkamere izboljšale. Sploh ko imam kolega, ki ima ene 5 bodyjev in 20 objektivov in njegove post production fotke so res super, ampak jaz nimam časa za takšen hobi.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Janac ::

ma ce ni res nekaj narobe z mojim fotoaparatom...

zagi123 ::

Ker...?

floyd1 ::

DonMatejo je izjavil:

Fotografija je lep hobi, zahteva pa kar nekaj znanja, ki ga ne dobiš s komentarji tipa zgornjih.

Odgovorili smo na vse, kar je vprašal, če zdaj tega še vedno ne zna... ...je problem kje drugje, ne v "komentarjih tipa zgornjih". Nihče niti enkrat ni napisal "rtfm" ali kaj podobnega. Kaj v naših komentarjih je torej bilo tisto, zaradi česar so neuporabni za učenje (z nekaj malega osebne angažiranosti)?

DonMatejo je izjavil:

Ampak resno, ne potrebuješ knjig, potrebuješ youtube.

Načeloma je enako, če stvar prebereš iz knjige, ali buljiš v youtube. Knjige so tu še bolj praktične, ker lažje najdeš odgovor na točno določeno vprašanje, lahko jo imaš zraven na terenu s fotoaparatom... Tudi tam, kjer ni mobilnega neta.

Jst ::

Sploh če imaš enak fotoaparat, kot je v knjigi. Potem pa res ne moreš faliti.

Ampak tudi če prebereš nešteto knjig, to ne bo pomenilo, da boš delal "Dobre Fotke*," takšne, ki jih je lepo pogledati. Naučiš se "samo" kako najbolje izkoristiti zmožnosti aparata. Potem je pa tu še post production - druge knjige.


*Dobre Fotke: S tem mislim za na kakšen natečaj; umetniške fotke...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

floyd1 ::

Jasno, to pride (če pride) potem s kilometrino.

Poznavanje svojega orodja je seveda le osnova.
Enako ne moreš biti dober voznik, ko prvič za volanom še razmišljaš kje so posamezne prestave in kateri pedal je sklopka, bremza, "gas".

Zvezdica27 ::

lp,

bolj kot tehnika je važno kadriranje, kompozicija, ideja itd... včasih na filmu je bila vsaka fotka 100x bolj dodelana zaradi tega, danes pa 100x škljoc, škljoc...

Ma ti maš lahk čist zrnato sliko, če je kader dober, če pride message skozi...

zz

Janac ::

zagi123 je izjavil:

Ker...?




pa to ni senca, zagotovo!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Janac ()

Senitel ::

Seveda je senca. Objektiv je v napoto flashu. Preveč blizu za fotkanje s flešem.

Janac ::

aja, rly?

kak naj slikam brez objektiva?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Janac ()

bluefish ::

Ne. Odmakni se dovolj stran.

In še enkrat, tele bliskavice so bolj ko ne za prvo silo.

Janac ::

potem ne bo to makro fotografija a ne

bluefish ::

A tisto zgoraj je zate makro? Jao.

Janac ::

ne ni, samo to sliko sem ze mel na netu a ne

zanima me se kako naj odprem RAW sliko?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Janac ()

bluefish ::

GIMP + UFRaw

Ampak za obdelavo fotk je potrebnega nekaj znanja in ne le premikanje drsnikov levo/desno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

Janac ::

a je dobr met soncno zascito na objektivu?

kako pa na net dam raw sliko?

bluefish ::

RAW pretvoriš v JPEG ali drug podoben format.

Janac ::

bluefish ::

Imaš na linkani strani napisano, kako funkcijo opravlja sončna zaslonka.

Janac ::

ja saj sem prebral, a se mi splaca kupit?

Janac ::

kako se vam zdi ta slika:



ocenite 1-10

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Janac ()

zagi123 ::

Ful prežgani so nekateri deli slike, to zato k nimaš sončne zaslonke pomoje. :(

Janac ::

ti to resno ali...?

zagi123 ::

Seveda gre za šalo. Aja, še ocena - 2/10.

Janac ::



kaj pa tale fotografija?

zagi123 ::

2.7/10. Oziroma ajde 4/10, saj se tisti oscilator spodaj levo na matični lepo dopolnjuje z PS/2 vhodom za miško, imeniten kontrast pa se kaže v obliki VGA izhoda - celotno kompozicijo pa zaključi odsev same matične plošče, ki leži na elegantni stekleni mizi z nosilcem iz skrbno izbranega bambusa.

Janac ::

kaj pa ta:



slotech skupaj potegnu sliko...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Janac ()

Janac ::

hotel sem nekaj takega ustvarit:



nevem kje naj dobim take avte za fotografirat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Janac ()

Zvezdica27 ::

dud...

ta porsche fotka je obdelana (mičkeno HDR), slikana s stativom, kompozicija nastavljena....

Če bi rad takele efekte malo poogglaj za HDR in kak software najdi, hec je, samo...

Slikaj za to, da boš sliko imel in ne išči umetnosti - prišparaš čas in denar. Če bi se pa rad igral, pa mam še en nasvet:

igraj se vsaj tako, da boš slikal nage babe ;)

zz

eric_cartman ::

Zvezdica27 je izjavil:



Slikaj za to, da boš sliko imel in ne išči umetnosti - prišparaš čas in denar. Če bi se pa rad igral, pa mam še en nasvet:

igraj se vsaj tako, da boš slikal nage babe ;)

zz



Sej zato pa si je kupu fotiča za tok keša... Tisti ki bi rad samo sliko imel.. pa niti mal razmišlu kaj dela.. ne bo nikol uspešn fotograf... Tko da se pač ne strinjam s to tvojo izjavo...

Vsi ki hočmo bit dobri, slikamo en in isti kader na čim več različnih načinov...

V mojem primeru je še toliko težje, ker se ukvarjam s fotografijo živali in športa...

Sem že nekaj postov nazaj napisal, da tisti ki fotka samo zato da sliko ima, tist je en navadn paparazzo... Tisti ki pa posluša nasvete, izpopolnjuje tehniko in se ukvarja s fotografijo zato ker mu je to noro všeč je pa za moje pojme fotograf...


Kar se pa tiče nagih bab... Pri akt fotografiji je šele velik razmišlanja in na tone knjig o likovni kompoziciji.. Tam se moraš pa res spoznat na fotografijo, ker je to ena najbolj zateženih fotografij...
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri kabel

Oddelek: Zvok in slika
193252 (2879) axee
»

problem z Sony DSC-W210

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
211452 (1352) Janac
»

Popravilo avtomobilski prask, kje?

Oddelek: Na cesti
164680 (4266) kixs
»

navijanje AMD

Oddelek: Navijanje
194216 (3947) klinker
»

Fotoaparati in DxOmark

Oddelek: Zvok in slika
181401 (1076) technolog

Več podobnih tem