» »

Zaposleni na švicarski SOVI odnesel več TB tajnih podatkov

Zaposleni na švicarski SOVI odnesel več TB tajnih podatkov

BBC - Švicarsko zvezno varnostno-obveščevalno službo NDB pretresa resni škandal: neimenovani višje postavljeni sistemski administrator naj bi nekje med pomladjo in poletjem na zunanji disk skopiral več terabajtov tajnih podatkov, ter jih preprosto odnesel iz varovane stavbe na sedežu agencije. Podatke naj bi potem skušal prodati zainteresiranim tujim obveščevalnim službam oz. komercialnim kupcem.

Dogodek bi morda ostal neodkrit, če ne bi največja švicarska banka UBS NDB opozorila, da skuša eden od njihovih zaposlenih odpreti tajni bančni račun (očitno za prejem kupnine za odtujene podatke). Oblasti so potem septembra preiskale njegovo stanovanje, našle omenjene zunanje diske, ter ga tudi aretirale. Trenutno še ni jasno, ali je podatke že uspel prodati, ter če, komu.

Šlo naj bi za talentiranega sistemca z 8 leti delovne dobe pri NDB (oz. njeni predhodnici SND), ki je hitro napredoval in zato imel dostop do vseh zalednih sistemov. Že nekaj časa naj bi bil izjemno nezadovoljen s svojim delodajalcem, bojda zato, "ker niso upoštevali njegovih predlogov za zavarovanje sistema". Iz protesta naj bi vsake toliko časa "nehal hoditi v službo", ko pa še to ni zaleglo, pa naj bi se odločil za omenjeno akcijo. Trenutno naj bi bil na prostosti, ker so roki za pripor že potekli, policijska preiskava pa se seveda nadaljuje.

Britanska MI6 ter ameriška CIA se sta že izrazila skrb, da bi zavoljo sodelovanja z NDB lahko ogrožene tudi njune skrivnosti. V MI6 so še sveži spomini na dve leti star primer zdaj 27-letnega Daniela Houghtona, ki je pri njih v letih 2007-09 delal kot programer, dokler se ni odločil odtujiti internega sistema za prestrezanje e-pošte (..) ter, za zraven, še podatkov o identiteti več 100 tajnih agentov z agencijo. K sreči je nizozemska obveščevalna služba AIVD, h kateri je pristopil, obvestila britanske kolege, da so ga lahko skupaj aretirali po izvedbi navideznega nakupa podatkov za 900.000 funtov. Houghtona naj bi k potezi vodil predvsem pohlep, medtem ko naj bi Švicarja predvsem jeza in razočaranje. NDB seveda že pripravlja revizijo svoje politike dostopa do podatkov.

25 komentarjev

Pluser ::

To so samo dobre stvari vse mora biti javno ne glede na izgovor

gruntfürmich ::

mah, kdo pa želi imeti podatke švicarske tajne službe... od taglavnih (usa, rus, chn, uk...) bi šlo to za med:D
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Oberyn ::

Šlo naj bi za talentiranega sistemca z 8 leti delovne dobe

Talentiranega? Da ne bom umrl od smeha. Državi ukrade visoko občutljive tajne podatke in jih hrani doma. Torej, ne v bančnem sefu, ne v garderobni omarici železniške postaje v sosednjem mestu, ne v na črno najetem stanovanju v predmestju, ne pri babici v domu za ostarele, ne v oblaku, ampak točno doma. Niti ne na šifriranih diskih, zgleda. A temu se danes reče talentiranost? Vsaj eno knjigo Roberta Ludluma bi lahko prebral, revež bogi.

smash ::

Pluser je izjavil:

To so samo dobre stvari vse mora biti javno ne glede na izgovor


se ne strinjam!

mtosev ::

bče bi se to zgodilo v sloveniji bi vsi pisali only in slovenia in take reči se dogajajo samo na balkanu
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Kenpachi ::

Oberyn je izjavil:

Šlo naj bi za talentiranega sistemca z 8 leti delovne dobe

Talentiranega? Da ne bom umrl od smeha. Državi ukrade visoko občutljive tajne podatke in jih hrani doma. Torej, ne v bančnem sefu, ne v garderobni omarici železniške postaje v sosednjem mestu, ne v na črno najetem stanovanju v predmestju, ne pri babici v domu za ostarele, ne v oblaku, ampak točno doma. Niti ne na šifriranih diskih, zgleda. A temu se danes reče talentiranost? Vsaj eno knjigo Roberta Ludluma bi lahko prebral, revež bogi.


Ker talentiranost se nanaša samo na to, kje je nekdo držal zunanje diske, ne pa kaj, kje in kako je delal 8 let, kot sam kontekst pravi...
Zaraki Kenpachi.

PaX_MaN ::

Da si 8 let v javni upravi morš bit pa res talentiran.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

Gregor P ::

mtosev je izjavil:

bče bi se to zgodilo v sloveniji bi vsi pisali only in slovenia in take reči se dogajajo samo na balkanu

Pri nas verjetno te podatke dnevno odnašajo, prenašajo naokoli ter ima skorajda vsak "pek" dostop do njih, tako da ni za nobenega več zanimivo:P
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Glugy ::

gruntfürmich je izjavil:

mah, kdo pa želi imeti podatke švicarske tajne službe... od taglavnih (usa, rus, chn, uk...) bi šlo to za med:D


"Britanska MI6 ter ameriška CIA se sta že izrazila skrb, da bi zavoljo sodelovanja z NDB (Švicarsko zvezno varnostno-obveščevalno službo) lahko ogrožene tudi njune skrivnosti."

Funkcionalna pismenost pri nas šepa, to že skoz govorijo. V besedilu ti piše zakaj hoče kdo odtujit švicarske tajne podatke. Zato ker so drugi izmenjal podatke z njimi ..te taveliki igralci.

Sicer pa mislm da je pohlepa ful preveč na svetu. Če lahko zadostno več zaslužiš če nekoga pri tem izdaš te kr briga kdo si prej bil in navališ al kaj? Mislim jz res ne štekam teh folkov. Mislm sj je fajn lepo zaslužt ampak ko veš da si si res zaslužu ko si kej dobrga naredu, ne pa ko izkoristš svoj položaj.

gazibo ::

tolko o tajnem bancnem racunu, ce se nekoga takoj obvesti LOL

NeMeTko ::

Ne moreš verjeti, kakšna požrtvovalna nesebičnost IT-jevca.

Če bi se mu res šlo samo za to, da opozori na slabo varovanje podatkov, bi tiste diske dostavil vodji parlamentarnega odbora za nadzor obveščevalnih služb, predsedniku vlade, države,....ali pa (če ni nič patriota), kakšnemu ____Leaks.org. S tem, da je iskal KUPCA za podatke, je direktno negiral 'dobronamernost' svojega početja. Zato naj gnije v arestu.

PaX_MaN ::

Upam da bodo na dotičnih primerih protestniki dobili idejo, kako se (poljuben) sistem najbolj efektivno razštela.
(namig: odznotraj)
:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

b3D_950 ::

PaX_MaN je izjavil:

Upam da bodo na dotičnih primerih protestniki dobili idejo, kako se (poljuben) sistem najbolj efektivno razštela.
(namig: odznotraj)
:D


Sj tako se to dela, pa imaš lahko še ne vem kakšne firewalle.:P
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

poweroff ::

"
Pri nas se to ne more zgoditi. Imamo redno poupdatane Windowse, pa tanajnovejši antivirus licenčno kupljen.
"

:))
sudo poweroff

Baja ::

Oberyn je izjavil:

Šlo naj bi za talentiranega sistemca z 8 leti delovne dobe

Talentiranega? Da ne bom umrl od smeha. Državi ukrade visoko občutljive tajne podatke in jih hrani doma. Torej, ne v bančnem sefu, ne v garderobni omarici železniške postaje v sosednjem mestu, ne v na črno najetem stanovanju v predmestju, ne pri babici v domu za ostarele, ne v oblaku, ampak točno doma. Niti ne na šifriranih diskih, zgleda. A temu se danes reče talentiranost? Vsaj eno knjigo Roberta Ludluma bi lahko prebral, revež bogi.


talentiranega sistemca, ne talentiranega kriminalca

NeMeTko ::

b3D_950 je izjavil:

Sj tako se to dela, pa imaš lahko še ne vem kakšne firewalle.:P

To je tako, kot če bi zlatar rekel 'kaj mi bo protivlomni alarm, če mi prodajalka krade ko sraka'.

b3D_950 ::

NeMeTko je izjavil:

b3D_950 je izjavil:

Sj tako se to dela, pa imaš lahko še ne vem kakšne firewalle.:P

To je tako, kot če bi zlatar rekel 'kaj mi bo protivlomni alarm, če mi prodajalka krade ko sraka'.


Se pa zlatar zaradi tega počuti boljše, ker ve da ima zlato na varnem. To pa tudi nekaj velja.
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: b3D_950 ()

NeMeTko ::

b3D_950 je izjavil:

Se pa zlatar zaradi tega počuti boljše, ker ve da ima zlato na varnem. To pa tudi nekaj velja.

Pameten zlatar bo nabavil še nadzorno kamero, tako da prodajalka ne bo mogla neopaženo krasti.
Definitivno pa ne bo odstranil protivlomnega alarma.

Isto pa velja za omrežja.... brez firewalla ne moreš biti, ker je to tako, kot če bi zlatar čez noč pustil vrata odklenjena in alarm izključen.
Moraš pa tudi vzpostaviti nek sistem zaupanja ali pa vsaj nadzora, če z zaupanjem ne gre, da ti lastni zaposleni ne bodo naredili težav. Ta del je zagotovo bistveno težji, kot pa zgolj postavitev požarne pregrade.

Isotropic ::

mja, samo tip je bil senior administrator, tak ima verjetno dost pregleda nad ravno takimi nadzornimi kamerami. pa nonstop se je pritozeval o slabostih sistema.

NeMeTko ::

Isotropic je izjavil:

mja, samo tip je bil senior administrator, tak ima verjetno dost pregleda nad ravno takimi nadzornimi kamerami. pa nonstop se je pritozeval o slabostih sistema.

Tega bi po moje morali poslat na kakšen preventivni psihološki pregled.....

Isotropic ::

nope.
dost sysadminov je baje takih, da bi si sposodili kaksen pomemben docu svoje prejsnje firme, ce bi jim to kako koristilo v bodoce (al da ga dajo sefom v novi, prodajo alpa na skrivaj uporabljajo to their advantage)
(nimam volje iskat source, poglej mal po theregister)

Zgodovina sprememb…

Kamran ::

Hey,

Če bi vsaj TrueCrypt uporabil, bi bil na boljšem verjetno.

Verjetno je imel isti sindrom kot tisti papežev strežnik. :D

Jst ::

Jaz sem enkrat pred letom 2000, ko sem delal v enem podjetju, dobil ponudbo: da če jim iz baze potegnem podatke, da mi plačajo. Rekel sem ne, nisem pa tudi nobenemu povedal...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

MTm2H37rqt7B ::

Tegale ne razumem najbolje, citiram:

"Dogodek bi morda ostal neodkrit, če ne bi največja švicarska banka UBS NDB opozorila, da skuša eden od njihovih zaposlenih odpreti tajni bančni račun (očitno za prejem kupnine za odtujene podatke). "

Kaj to pomeni? Da banka sporoca okoli kdo odpira t.i. tajne racune? Oz. odvisno kdo odpira? Tole smrdi.

NeMeTko ::

MTm2H37rqt7B je izjavil:

Kaj to pomeni? Da banka sporoca okoli kdo odpira t.i. tajne racune? Oz. odvisno kdo odpira? Tole smrdi.

Jaz si predstavljam 'tajni račun' tako, da ne poveš KDO si. Tole potem očitno le ni bil tako zelo 'tajni račun'?

Morda pa za švicarske državljane veljajo kakšni posebni predpisi? Lahko samo ugibamo....


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ruski hekerji napadali švicarski referenčni laboratorij, ki je preiskoval novičok in (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Varnost
6814195 (10843) jype
»

Kitajci in Rusi domnevno pridobili imenik ameriških in britanskih vohunov

Oddelek: Novice / NWO
199887 (6342) DoDaske
»

Zaposleni na švicarski SOVI odnesel več TB tajnih podatkov

Oddelek: Novice / Varnost
259907 (8015) NeMeTko
»

Ex AT&T-jevec, trije ex NSA analitiki bodo pričali o vladnih načrtih za nadzor vse in (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / NWO
5120177 (17882) Pyr0Beast
»

Ali lahko zaupamo nadzornikom?

Oddelek: Novice / Zasebnost
323947 (3188) poweroff

Več podobnih tem