» »

Britanci pripravljajo vsedržavno bazo DNK zapisov

Britanci pripravljajo vsedržavno bazo DNK zapisov

Guardian - Britanska vlada bo v prihodnjih dneh predstavila daljnosežen načrt za okrepitev vloge Velike Britanije v genetiki: podjetjem želijo zagotoviti trop prvovrstnih podatkov, konkretno DNK vzorce in medicinske kartoteke vseh bolnikov v javni zdravstveni shemi NHS. Istočasno želijo bazo močno dopolniti, tako da bodo v njej slej ko prej vsi državljani. To naj bi spodbudilo podjetja v branži - potencialno vredni več deset milijard evrov - da se udomačijo prav na Otoku.

Načrt je pripravila posebna Strateška skupina za človeško genomiko, tj. zasebna študijska skupina, ki jo je najelo njihovo ministrstvo za delo. Vodi jo Sir Inving Bell, kanadski imunolog in genetik, tudi dolgoletni dedekan medicinske fakultete v Oxfordu, a hkrati zaposlen v upravi farmacevtskega giganta Roche, pred tem pa je delal za AstroZenneco. Podpori se pridružuje tudi ustanova Wellcome Trust, največji financer medicinskih raziskav v državi, ki ima prav tako dobre povezave s farmacevtsko industrijo.

Ideja je že sprožila nelagodje pri opoziciji kot seveda tudi pri nevladnih organizacijah, ki jim je draga zasebnost. Namreč, zasebnim podjetjem bo na voljo obsežna in celovita baza, ne zgolj omejeno število vzorcev, ki jih uspejo zbrati od prostovoljcev. Predlog sicer predvideva, da bo vse fino, zavarovano in anonimizirano, ter da bodo lahko posamezni bolniki na svojo željo zahtevali izločitev svojih podatkov. A glede na nekatere pretekle izkušnje z velikopoteznimi IT projekti v javnem zdravstvu razlogi za dvom ostajajo. Seveda se poraja še vprašanje, kaj bo na vse skupaj rekla policija - po vsej verjetnosti se dostopa do tako uporabne baze že ne bodo branili.

19 komentarjev

kogledom ::

Vse OK, dokler se podatki ne smejo uporabiti v zavarovalniških poslih ter policiji in sodstvu. Torej pogoji za zdravstveno zavarovanje morajo biti za vse enaki, policija pa mora nedvoumno dokazati (legalen) izvor primerjale DNK - baza NHS to ne sme biti.

5er--> ::

Typo: dedekan

[D]emon ::

Je A. Huxley imel kar prav, edino z letnico je bil par stoletij prepozen. 8-O
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

ALT ::

delal je kvecjem za AstraZeneco, mali typo..

sicer pa creepy ideja..

Glugy ::

kogledom je izjavil:

Vse OK, dokler se podatki ne smejo uporabiti v zavarovalniških poslih ter policiji in sodstvu. Torej pogoji za zdravstveno zavarovanje morajo biti za vse enaki, policija pa mora nedvoumno dokazati (legalen) izvor primerjale DNK - baza NHS to ne sme biti.

Pol pa svizec zavije čokolado v folijo.
Itak se ve da če ne druzga bodo pa bolj ali manj tajne službe imele dostop do tega.

Kamran ::

Ojla,

Američani imajo podobne bedarije. Nekje sem še bral primer, da javna podjetja, kjer se hranijo izvorne celice, da bi lahko prišle v roke (podjetja) zasebnega sektorja.

Naslednja zadeva bo pa tvoja celotna genetska struktura v RFID čipu ha ha. :))

Okapi ::

Učinkovitega zdravila se boš tudi branil, ne, ko boš zbolel?

O.

Kamran ::

Načeloma lahko tudi umrem - itak za menoj ni in tudi ne bo (nikoli) nekih "prikolic" oz. pomembnih odgovornosti katerim se lahko izognem oz. izberem status quo.

Moraš se pa vprašati, da kaj pa če tisti, ki ustvari bolezen, prinaša tudi zdravilo ? Že po sami logiki to ne more nič dobrega prinesti. :P

kronik ::

Dobra novica za samohranilke. Bo kr preko web forme in ustreznega čitalca našla očeta svojega otroka :P

MIHAc27 ::

Tole je po moje dvorezni meč.

Najbolj me straši, da je dnk možno najti vsepovsod. Od lasu menda celu v pljunku.

Bo en oropal banko, policija najde moj las... a zdaj naj pa dokazujem da me ni bilo zraven.

kogledom ::

Res je problem, ker zaupanja, da bo res vse tako kot mora biti, upravičeno ni. Ampak po drugi strani pa bo GB s tem uspešno privabila k sebi eno izmed redkih panog, kjer ni recesije. Primer javno-zasebnega partnerstva, kjer so zagotovljena delovna mesta z veliko dodano vrednostjo (ravno ta delovna mesta je med krizo najtežje vzdrževati oz. ustvarjati), zraven tega pa velika obstaja verjetnost, da bo iz tega tudi kaj dobrega, novega prišlo.
Kaj pa, če bi začeli zbirati DNK umrlih in jih povezati z medicinsko kartoteko, seveda brez imen in priimkov? Država bi jih nato lahko prodala naprej farmacevtskih firmam, denar bi se porabil izključno za medicinsko opremo v javnem zdravstvu. Tako ta baza DNK ne bi bila več zanimiva za policijo in sodstvo, zdravstvenim zavarovalnicam pa se IMHO ne bi splačalo analizirati DNK posameznika, da bi našli genetskega prednika v bazi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kogledom ()

Okapi ::

Bo en oropal banko, policija najde moj las... a zdaj naj pa dokazujem da me ni bilo zraven.
Daj malo bolje razmisli. Če bo našla tvoj las, bo našla tudi lase (in pljunke in cigaretne ogorke) tisočev drugih. Kaj točno si bo potem lahko s tem pomagala?

O.

Poldi112 ::

Enostavno, pogledala bo, kdo je nazadnje najbolj glasno demonstriral in potem uporabila tiste "dokaze".
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Okapi ::

Ja, točno tako bo.

O.

MIHAc27 ::

No našla bo 1000 dnk-jev. 999 jih ima alibi, jaz pa ne... (npr veter pripiha las, ali pa pade dol iz plašča moje ljubice).

DNK sam ne bi smel biti razlog za kakršnokoli obsodbo. Če pa policija zaradi dnk pregleda mojo hišo, in najde denar... potem pa ok. Že tako premalo lumpov zaprejo.

Okapi ::

DNK sam ne bi smel biti razlog za kakršnokoli obsodbo.
Saj ni.

O.

amigo_no1 ::

Seveda ne, ker policija ne dela po liniji najmanjšega odpora (beri lazy ass).

rant off.

Matheeew ::

MIHAc27 je izjavil:

Če pa policija zaradi dnk pregleda mojo hišo, in najde denar... potem pa ok. Že tako premalo lumpov zaprejo.

Tu se pojavi vprašanje kako so pridobili tvoj DNK. Če na nezakonit način, potem ni ok.
Razen, če si kdo želi ponovitev zgodbe balkanskega bojevnika (vem, ni še zaključeno).

A nismo to že enkrat dali čez?

mtosev ::

ah sn že mislo,da bo to policija uporabljala očitno ne
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

CRISPR terapije so tu

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
1911378 (9539) nekikr
»

Delovno mesto prihodnosti: Svetovalec za podnebne spremembe (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5011017 (9194) Phantomeye
»

Kaj bi vi pričakovali od aplikacije z vsemi vašimi zdravstvenimi podatki na pametnem

Oddelek: Mobilne tehnologije
427922 (6257) Matej_K
»

Britanci pripravljajo vsedržavno bazo DNK zapisov

Oddelek: Novice / NWO
194132 (3178) mtosev
»

IBM Watson doniral bazo farmacevtskih podatkov javnosti, naslednji korak IT-patenti?

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
175984 (4695) Gregor P

Več podobnih tem