» »

preskok v civilizacijo

preskok v civilizacijo

«
1
2 3 4

vir ::

Na foromu večkrat vidim da nekdo nekaj reče pa mu drug brez premisleka zabrusi...pa pejt živet v jamo.

In tako se je rodila ta tema, mal za razmislek, za čas ki ga radi preživimo v prostem času na riti pred računalnikom:

1. Človek je živel milione let, tesno povezan z naravo - v jamah, preganjanju divjadi.
2. Potem je uspel živali udomačit, na njih je lahko pazil en pastir. Človek je imel zato več časa zase, ker niso rabli lovit. Pridelal si je celo nekaj zelenjave. In to je bilo dobro.
3. Potem je skočil v čas industrije, ki traja samo trenutek v primerjavi s prejšnjimi milioni let, v katerih se je človek podil za jeleni, in v katerem se je sprogramiral da je sinhroniziran z naravo, srečen.
Nastajat so začela mesta. Zaradi oddaljevanja človeka od narave so se začeli pojavljat problemi, nezadovoljstvo.
4. Zadnjih sto let...temu bi rekel super civilizacija
5. Zadnjih 30 let- doba računalništva... hipercivilizacija, ki jo bom predstavil s človekom, ki v tej družbi nastaja.
Človek v tej družbi preživi velik del dneva pred računalnikom, začenši v vrtcu ko se sreča z igrami pred računalnikom. Ima veliko časa zase. Ponavadi ga zapravlja z miselnimi stvarmi. Znanje mu pomeni več kot gibanje, ker ga vodi STRAH da ne bo uspešen oz. ne bo dobil službe. Ta strah ni prišel od njega ampak od drugih, ki so mu dopovedali da je služba življenje in da je življenje brez službe bedno. Zaradi negibanja se pojavljajo razne bolezni. Psihične bolezni, holesterol, okvare hrbtenice, osteoporoza, pritisk....
Vprašaj se kdaj je življenje dobro. Jaz bi rekel da je prva kvaliteta ta da je človek srečen. Če živiš v strahu in si zraven še bolan ne moreš bit srečen.

6. Zdaj pa vprašanje/odgovor na prvi stavek topiča. Ali je možno da gre danes človek živet v jamo? Ne. Zakaj? Zemljo, ki je bila nekoč last vseh smo si prilastili. Če si hočeš nekje nardit barako, te nekdo nažene češ da je to njegova zemlja in da tu nimaš kaj iskati. Kar se tiče hrane je še slabše. Če hočeš ustrelit jelena da preženeš lakoto te sistem zapre kot morilca.

Kdo bi danes sploh hotel nazaj v naravo. Saj bi tudi obokenjska mačka, ki še ni bila zunaj, kljub svoji radovednosti pritekla nazaj takoj ko bi jo pritisnila lakota in bi jo zazeblo. Dokler smo udomačeni v tem sistemu in drugega ne poznamo potem bomo seveda živeli v sistemu ki smo ga navajeni, pa četudi v strahu, ki smo se ga že navadiili in bi bilo (ironično) že kar malo čudno če bi živeli brez njega.

Kako vidim prihodnost?
Ne vidim je ker nisem jasnovidec niti vedeževalec :D

Po smeri v katero gremo bi pa rekel da se bodo stvari slej ko prej morale spremenit. Če jih ne bomo začeli mi *zlepa* jih bo pa narava s kaosom. Kaos je vedno dober - za tiste ki pridejo šele po kaosu.

St235 ::

Popolnoma enostavno, na svoji zemlji imaš lahko popolnoma brez težav jamo in živiš v njej. Ravno tako lahko nabiraš plodove in gojiš zelenjavo. Edino pri divjadi se zatakne.

OrkAA ::

Pa cel kup držav je še, kjer si ogromnih področij zemlje sploh ne moreš lastit, recimo v Kanadi, Mongoliji, Kitajski, Avstraliji...

Poldi112 ::

Jp, in tam nekje sredi divjine te tudi noben ne bo lovil, če si boš sem ter tja kakšnega medota ustrelil.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Arto ::

Poldi112 je izjavil:

Jp, in tam nekje sredi divjine te tudi noben ne bo lovil, če si boš sem ter tja kakšnega medota ustrelil.

Medoti te bodo lovil. Pa volkci.

čakajoči ::

jamski človek prav možno da je živel bolje kot današnji zamorjeni, stresen in osamljen človek. tisti ki mu pravite, naj gre živet v jamo. pozabljate, da je bilo najboljše pri jamdskem človeku dobra družba, familija, človek ni bil nikoli sam. vsi ljudje okoli njega so bili njegovi bližnji. največji problem današnjega sveta je ravno to, da imamo okoli sebe sovražne tujce. to ni normalno za človeka, zato je pod stresom.

Gandalfar ::

in 25 let zivljenske dobe in 8 od 14 otrok mrtvi v prvem letu. Dobro mu je slo.

čakajoči ::

važna je kvaliteta ne kvantiteta. ko je človek prešel na poljedelstvo se je zasužnjil z delom in se še vedno ni osvobodil, preberi si kakšno knjigo.

flipflop ::

Veliko je takih ki živijo samozadostno, si vse ali veliko večino pridelajo sami, poišči malo po netu. Nihče te ne sili da živiš z elektriko,telefoni,avti,...

Rippy ::

čakajoči, kljub temu, da so možgani jamskega človeka (vsaj mislim da) približno na enaki stopnji, kot danes, je verjetno deloval precej bolj nagonsko. Če nekatere današnje karakteristike človeka poskušaš prevesti v tisti čas "boja za preživetje" dvomim, da je bilo manj stresno.

bluefish ::

čakajoči je izjavil:

važna je kvaliteta ne kvantiteta. ko je človek prešel na poljedelstvo se je zasužnjil z delom in se še vedno ni osvobodil, preberi si kakšno knjigo.
Če je bilo takratno življenje tako super, zakaj recimo ti zdajle pišeš tu? Ne bi bilo bolje, če bi živel nekje v divjini?

OrkAA ::

čakajoči je izjavil:

važna je kvaliteta ne kvantiteta.


Tale argument pravi, da je vaš koncept "življenja z naravo" totalno zgrešen.

Aston_11 ::

bluefish je izjavil:

čakajoči je izjavil:

važna je kvaliteta ne kvantiteta. ko je človek prešel na poljedelstvo se je zasužnjil z delom in se še vedno ni osvobodil, preberi si kakšno knjigo.
Če je bilo takratno življenje tako super, zakaj recimo ti zdajle pišeš tu? Ne bi bilo bolje, če bi živel nekje v divjini?



Zakaj pa ne bi bilo? Če bi si lahko nekje v divjini postavil dom, kaj bi takemu domu falilo? Je morda visenje za računalnikom, ali pa igranje ---igric--- na računalnik kvalitetno porabljen čas? Smo v tem kaj boljši od pračloveka, izkazujemo kakšno stopnjo razvoja? Poglejte igričarje - 90% je takih, da ne znajo govoriti, so asocialni, slabi v šoli, kanon futer.

-------
Moja ta boljša letošnja poteza - odstranitev TV iz hiše. Pa da še malo omejim še PC (žal ga rabim za delo), otrokom sem itak omejil dostop do njega. Kakšno java/flash igrco, da ne izpadejo totalni čudaki.

Otroci praktično sami odkrivajo stare pozabljene igre. FTW!!!

@vir - pohvale za temo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aston_11 ()

St235 ::

bluefish ::

Aston_11 je izjavil:

Zakaj pa ne bi bilo? Če bi si lahko nekje v divjini postavil dom, kaj bi takemu domu falilo?
Ne vem. Očitno že nekaj fali, da tudi najhujši nostalgiki tega ne prakticirajo.

Poldi112 ::

Arto je izjavil:

Poldi112 je izjavil:

Jp, in tam nekje sredi divjine te tudi noben ne bo lovil, če si boš sem ter tja kakšnega medota ustrelil.

Medoti te bodo lovil. Pa volkci.


No, to je ideja - pride skupaj z življenjem v votlini. V bistvu je bonus, hrana kar sama pride k tebi. Sploh pri medotu, ki ni ravno lahek za zvleči nazaj k votlini.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Aston_11 ::

bluefish je izjavil:

Aston_11 je izjavil:

Zakaj pa ne bi bilo? Če bi si lahko nekje v divjini postavil dom, kaj bi takemu domu falilo?
Ne vem. Očitno že nekaj fali, da tudi najhujši nostalgiki tega ne prakticirajo.



Nostalgiki sigurno ne.


To bo drugi profil - po moje taki, ki jim je dojebal običajen način življenja - pehanje za dnarjem, še več dnarja, materialnimi dobrinami,... na račun tistega, za kar bi se sploh morali pehati... v stilu črnogorca, ki sicer leži na plaži in biznisa z ribiškimi ladjami...

St235 je izjavil:

bolj ne bi mogel falit:

http://www.theesa.com/facts/pdfs/ESA_EF...



Česa? Ne grem brati cele litanije.


Tole s TV se je že pokazalo kot dobro. Cela družina imamo več časa zase. Zakaj bi to bilo slabo, ker ne gledam naših blesavih politikov, stokrat prežvečenega Discoverija itd?

Fantje, na ta račun sem presegel večletno kvoto prebranih knjig!! Žena tudi? Otroci so bolj zbrani, bolj spočiti, bolj umirjeni - tisti, ki jih imate, veste, kako je to pomembno. Bolj kot to, da vidi vse brezvezne oddaje.

Sprehodov po naravi je tudi bilo več na ta račun.

Kaj je tu faljenega?

TV je kradljivka časa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aston_11 ()

St235 ::

o temle idiotizmu sem govoril:
Poglejte igričarje - 90% je takih, da ne znajo govoriti, so asocialni, slabi v šoli, kanon futer.

Aston_11 ::

St235 je izjavil:

o temle idiotizmu sem govoril:
Poglejte igričarje - 90% je takih, da ne znajo govoriti, so asocialni, slabi v šoli, kanon futer.



Možno. Kateri del? Moj mulc zna zelo dobro ciljati vojačke v igricah ali pa se preganjati po labirintih, težave mu pa dela uporaba sekire za cepljenje tresk. Je pa menda res, da nekatere igrce večajo kognitivne sposobnosti.

Aja, meni je uporaba računalnika za igranje igrc itak hecna. What a waste of time! Konec dneva si zjeban, nisi naredil nič, nimaš nič od dneva, starši so te morali futrati, plačati elektriko, vodo, hrano, ti si pa zabijal čas.

Poznam očeta in sina (20+), ki tako cele dneve zapravljata čas, mati pa v službi in jih vzdržuje. Za tega otroka 20+ -- asocialen, nesposoben, kanon futr.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aston_11 ()

St235 ::

Recimo celoten stavek, ker popolnoma nič od naštetega ni res, ampak je navadno blojenje.

Jaz poznam soseda, ki v življenju ni imel ne televizije ne računalnika pa je zapit, zavaljen, asocialen in nikoli ni naredil osnovne šole.

Kaj naj potem potegnem zaključek, da je 90% ljudi, ki nima televizije zavaljenih, zapitih, asicialnih idiotov, ki niso naredil šole?

Gregor P ::

... hudiča jaz nimam TV in sem v tem trenutku za računalnikom8-O

... kje je flaša:))
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

Avenger ::

Čisto nič manj stresno ni bilo za človeka prej kot je zdaj. Edina razlika je v tem, da je bil bolj vpet v naravo oziroma samo življenje in se, vsaj po moji oceni ni toliko ukvarjal s socialnim vidikom samega sebe in s tem povezanimi fobijami in podobnim.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

Aston_11 ::

St235 je izjavil:

Recimo celoten stavek, ker popolnoma nič od naštetega ni res, ampak je navadno blojenje.

Jaz poznam soseda, ki v življenju ni imel ne televizije ne računalnika pa je zapit, zavaljen, asocialen in nikoli ni naredil osnovne šole.

Kaj naj potem potegnem zaključek, da je 90% ljudi, ki nima televizije zavaljenih, zapitih, asicialnih idiotov, ki niso naredil šole?



Ne vem, od kje si potegnil ta zaključek ali pa vzročno zvezo med računalnikom in zapitostjo. Nisem nikoli trdil, da je računalnik (igrce) pogoj za zapitost, zavaljenost in kaj vem kaj.

Trditev pa gre lahko v smeri, da si na dobri poti, da to postaneš, če si cele dneve za račualnikom in igraš igrice. Ali pa gledaš TV. Sedaj, če boš iz tega potegnil pravilo, potem to ni več moj problem.

St235 ::

Torej nisi izjavil:
Poglejte igričarje - 90% je takih, da ne znajo govoriti, so asocialni, slabi v šoli, kanon futer.
?

Tvoja logika, da 90 procentov ljudi, ki igrajo računalniške igre ne zna govorit, je asocialnih, so slabi v šoli in so kanon futer, kar dokazuješ z znanci (oče in sin) je popolnoma isto kot če bi jaz na podlagi mojega soseda trdil, da je 90 ljudi, ki nima TV zapitih, zavaljenih, asocialenih in nikoli niso naredili osnovne šole.

hmm, a si ziher da veš kaj bereš? Ker jaz nisem nikjer iskal niti našel povezave med računalniki in zapitostjo in zavaljenostjo.

Sem pa po tvoji briliantni logiki dokazal, da je 90% ljudi, ki nima računalnika/tvja zavaljenih, zapitih itd...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Okapi ::

Očitno že nekaj fali, da tudi najhujši nostalgiki tega ne prakticirajo.
Nostalgiki mogoče ne, drugače pa imaš kar nekaj ljudi (in menda celo vedno več), ki gredo živet nekam bolj ali manj daleč stran od civilizacije. Ne sicer ravno v jamo (ker tam je mrzlo in vlažno in temno), ampak recimo na kakšno planšarsko planino, ali na kakšno zakotno hribovsko kmetijo. Pa niti ni treba, da se povsem odrežeš od sveta in lahko tudi od tam še vedno tudi kaj na netu pogledaš ali urediš. Pravih "puščavnikov" je pri nas sicer malo, ker tudi ni prav veliko priložnosti (pri nas si takoj krivolovec in je težko to dlje časa skrivati), v ZDA, Kanadi, Avstraliji, Argentini, Braziliji ... imaš pa cele komune, ki živijo v divjini, povsem odrezani od civilizacije (le od časa do časa gredo v mesto, da kupijo strelivo, sol in kakšno mačeto).

O.

čakajoči ::

vse te današnje depresije in psihične motnje so posledica tega, da človek ni bil narejen za današnji način življanja ampak za življenje v veliki družini, kjer so si vsi brezpogojno zaupali. ne pa tako kot je danes, ko vsak gleda, kako bo zajebal soseda ali celo svojega partnerja. ni več zaupanja med ljudmi in čedalje manj ga bo. v prihodnosti boš vreden samo še kolikor boš sposoben in to bo velik stres, medtem ko v dobi jamskega človeka si bil vreden že zato ker si obstajal, ker si bil član družine, ki si jo s svojo prisotnostjo delal močnejšo.

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

No, to o zaupanju je pa seveda mit. Kregali in tepli in ubijali so se znotraj posamezne družine tudi v pradavnini. Konflikti med očeti in odraslimi sinovi niso proizvod napredne civilizacije. Babe so pa itak morale biti tiho, drugače so bile tepene (razen v matriarhalnih skupnostih, kjer je bilo ravno obratno) >:D

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

čakajoči ::

sorodnikom boš zlahka zaupal, ker imaš z njimi skupen cilj, razširiti družinske gene.
sodobna družba je razbila velike družine, razvrednotila pomen sorodnikov in privedla neznance pred nos, do katerih si včasih sovražen, sigurno pa jim ne zaupaš. zdaj se je človek tako zmedel, da je iz navade do vseh nezaupljiv, včasih tudi do svoje družine.

Aston_11 ::

St235 je izjavil:

Torej nisi izjavil:
Poglejte igričarje - 90% je takih, da ne znajo govoriti, so asocialni, slabi v šoli, kanon futer.
?

Tvoja logika, da 90 procentov ljudi, ki igrajo računalniške igre ne zna govorit, je asocialnih, so slabi v šoli in so kanon futer, kar dokazuješ z znanci (oče in sin) je popolnoma isto kot če bi jaz na podlagi mojega soseda trdil, da je 90 ljudi, ki nima TV zapitih, zavaljenih, asocialenih in nikoli niso naredili osnovne šole.

hmm, a si ziher da veš kaj bereš? Ker jaz nisem nikjer iskal niti našel povezave med računalniki in zapitostjo in zavaljenostjo.

Sem pa po tvoji briliantni logiki dokazal, da je 90% ljudi, ki nima računalnika/tvja zavaljenih, zapitih itd...



Se vpikuješ v detajle, poante pa ne vidiš. Logike pa sploh ne razumeš, niti ni bistvena v tem primeru. Si se morda prepoznal in sedaj si dokazuješ, da ni tako? Bi ti bili lažje, če napišem - procente vstavi si sam-, ali pa bi zate moral dati splošno opredelitev in si vzeti pol dneva cajta, da bi visokost dojela? Morda pa si vseeno dojel, za kaj se gre. Kar sicer ni važno, ker boš sedaj verjetno seciral vejice in pike in iskal pomen tam, kjer ga ni. Poznam precej ljudi, katerim enostavno ni mogoče nič dopovedati, to pa zato, ker že preko osnov ne morejo, ker jih ne razumejo, se imajo pa za jako pametne.

Ni potrebe, da mi pripisuješ stvari, ki jih nisem trdil. Pa tudi, če mi jih, nima veze.

Dokazoval nisem nič. Dal sem zgolj primer. To ni isto. Nimam interesa, da bi karkoli dokazoval. Ne da se mi preganjati z dokazovanjem, ker ni potrebno. Dal sem samo primer, da bi razumeli tudi taki, ki ne zmorejo razumeti. Primeri so zato, da se razume, kar se skuša povedati. To je zato, da se pokaže na konkretenem primeru, kaj se misli. Eni bodo razumeli in bo debata tekla dalje, eni ne bodo nikoli razumeli in se bodo zaciklali v svojem nerazumevanju.

Sedaj, ali si sposoben narediti korak dalje ali boš spet iskal nekaj kar ni, niti ni važno?

Je pa plus v tem, da sem te spodbudil k skromnemu razmišljanju. Tudi prav. Si sedaj v redu? Boš bolj v redu, če rečem, da imaš prav? PRAV IMAŠ.

Ko mi boš naslednjič očital logiko, postavi vsaj vejice na prava mesta in uporabljal veliko začetnico. To je logika v jeziku.

St235 ::

Z drugimi besedami, užalil in diskriminiral si skupino ljudi o kateri nimaš pojma, ko si pa ti bil podobno neupravičeno stigmatiziran si začel pa jokat o vejicah in velikih začetnicah?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Venomus ::

Mislim, da je tole še najbližje življenju v jami.

Pa tudi če je samo kot ''vikend'' :)

Aston_11 ::

Marsikdo v Sloveniji, ki "živi" v raznih garsonjerah, enosobnih, dvosobnih stanovanjih, v blokih s več sto ljudmi, sredi mesta v hrupu, smradu,... z dobrinami na dosegu roke morda živi slabše kot ta tičko tukaj, ki gre morda samo po zaloge v mesto.


Tole, kar si ti pripopal, je luksus. Bližje življenju v jamah je morda življenje v natrpanih mestih.

SplitCookie ::

Kaj pa je v mestu tako slabega ?

Daljinsko ogrevanje, štrom, net, topla voda za stuširat ?

Hrup pa smrad imaš tudi na vasi, samo druge sorte.

Če greš nekam v vukojebino pa vse te bonuse zgubiš.
Sam se tuširat brez tople vode ne mislim.
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Aston_11 ::

Na vasi nimam ne hrupa ne smrada, ne milijon ljudi okrog sebe. Imamo tudi elektriko, vodo, kanalizacijo in ogrevanje. Pomisli ti to!! Pa smeti nam odvažajo in poštar pride vsak dan!!

Tuširamo se s toplo vodo!! Pomisli!! Par km ven iz mesta, pa topla voda in elektrika!!

SplitCookie ::

V vukojebini (ala aljažev stolp) ni nič od naštetega.

To je cel point.

Na vasi pa smrdi od krav do skurjenih polen.
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Zgodovina sprememb…

energetik ::

SplitCookie je izjavil:

Kaj pa je v mestu tako slabega ?
Vse to, kar je napisal Aston. Živim v takem okolju v centru mesta in samo čakam, da se nabere dovolj sredstev, da pobegnem iz mesta.

Daljinsko ogrevanje, štrom, net, topla voda za stuširat ?
Ker tega na vasi ne moreš imeti? :))
Ni nujno da daljinsko ogrebvanje, lahko pa imaš peč na sekance, ki ti jih dobavlja lokalni kmet, in jo prižgeš s prtitiskom na knof.

Hrup pa smrad imaš tudi na vasi, samo druge sorte.
Druga stvar kot v mestu. Tam je hrup recimo traktorjev le čez dan, v blokovski luknji je nemir prisoten ves čas, od spodaj, zgoraj, s strani. Prav tako smrad. In stalno prisotne dizelske saje so "malce" slabša zadeva od občasnega vonja po gnoju.

Problem tiste hiške v zasneženem gozdu je "samo" ta, da moraš še vedno imeti denar za kupit parcelo in postavit hiško, denar za zdravstveno in pokojninsko zavarovanje, če že hrano prideluješ vso sam. Torej si nujno vpet v sistem, da zaslužiš tega nekaj denarja.

Sam se tuširat brez tople vode ne mislim.
30L bojler stane v rangu 50-150EUR. kWh elektrike pa 10c. Te pride topla voda manj kot zdravstveno in pokojninsko zavarovanje...

Zgodovina sprememb…

Smurf ::

Kako je fajn vse metat v isti kos.

Eni radi zivimo v mestih. Pa ni ne smrada ne hrupa, do najblizjega gozda imam 10min hoje, do centra mesta 15min, najblizjo trgovino 200m stran in optiko.

Ce vam je ziveti na vasi bolje, supr! ne pa govorit, da to velja za vse.

Aston_11 ::

SplitCookie je izjavil:

V vukojebini (ala aljažev stolp) ni nič od naštetega.



Ja, in kaj bi s tem rad povedal? Zakaj točno bi tam moral imeti toplo vodo za tuširanje?

Aljažev stolp je prav lušna zadeva in stoji na lušnem kraju. Kar npr. ne bi mogel trditi za sredino Slovenske ceste v Ljubljani, ki definiciji vukojebine ne ustreza.

SplitCookie je izjavil:

V vukojebini (ala aljažev stolp) ni nič od naštetega.

To je cel point.

Na vasi pa smrdi od krav do skurjenih polen.



Ja, zanimivo, toplarne proizvajajo svež zrak, v mestu nihče ne kuri na drva (poglej malo okrog dimnike, se kadi iz njih, še posebej sedaj, ko je nafta draga), avtomobili imajo iber auspuhe, avtobusov ni, tovornjaki ne vozijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aston_11 ()

Aston_11 ::

Smurf je izjavil:

Kako je fajn vse metat v isti kos.

Eni radi zivimo v mestih. Pa ni ne smrada ne hrupa, do najblizjega gozda imam 10min hoje, do centra mesta 15min, najblizjo trgovino 200m stran in optiko.

Ce vam je ziveti na vasi bolje, supr! ne pa govorit, da to velja za vse.



Nihče ne trdi, da je na vasi bolje, se pa med vrsticami bere, da je mesto super zadeva, vas pa vukojebina.

Eni živimo raje v vasi, ker ni ne smrada (pri nas kravc nimajo, gnoja tudi ne), ne hrupa (v mestih to ne more držati, ne vem, kje si to pobral), do gozda imam manj kot 100 metrov (ni mi treba niti po stopnicah), do centra mesta pa 5 minut, najbližjo trgovino 2 minuti z avtom, do službe 3 minute z avtom, optiko imam tudi v hiši na vasi!!

Imam tudi toplo vodo in elektriko!!

Tale optika mora biti pa res presežek, ne vem kako mi dela internet, ker tega pa šibam preko wifija!! Optika, to mora biti tisti preskok v civilizacijo!!

Tear_DR0P ::

vir je izjavil:

Ali je možno da gre danes človek živet v jamo? Ne. Zakaj? Zemljo, ki je bila nekoč last vseh smo si prilastili. Če si hočeš nekje nardit barako, te nekdo nažene češ da je to njegova zemlja in da tu nimaš kaj iskati. Kar se tiče hrane je še slabše. Če hočeš ustrelit jelena da preženeš lakoto te sistem zapre kot morilca.


in kako je bilo pred 200.000 leti? a misliš da je alfasamec sosednje skupine mirno gledal, kako si lopnil jelena, ki ga je on hotel? ali pa ko si svoje ženske pripeljal v sosednjo jamo? razlika je samo v tem, da te je takrat prišel z gorjačo po glavi, danes pa pride z odvetniki, ampak te še vedno ne sme izseliti, če nimaš kje bivati.

fantje, dajte nehat jamrat kako lepo je bilo nekoč ljudem, ko o tem sanjate iz toplega kavča. letos bi vsi pocrkal od lakote, ker ni kostanja, da bi si s čim napokal lačne želodce, kako se brez puške ujame hrano ali brez vžigalnika zakuri ogenj, pa vas še večina ni niti probala. da ne govorim o kakovosti spanca, ko začnejo okrog tebe krulit divje svinje.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Venomus ::

Aston_11 je izjavil:

Marsikdo v Sloveniji, ki "živi" v raznih garsonjerah, enosobnih, dvosobnih stanovanjih, v blokih s več sto ljudmi, sredi mesta v hrupu, smradu,... z dobrinami na dosegu roke morda živi slabše kot ta tičko tukaj, ki gre morda samo po zaloge v mesto.


Tole, kar si ti pripopal, je luksus. Bližje življenju v jamah je morda življenje v natrpanih mestih.


Slika je bila bolj mišljena kot pobeg iz mesta in civilizacije za vikend v naravo, stran od ljudi in v osamo.

FlyingBee ::

mah v Sloveniji sploh nimamo takih mest, ki bi se uvrstili v našo debato ... super je, kjer koli že si je gozd in center mesta blizu, tako da obrobje mesta zmaga .. takoj bi šel nazaj na Brdo ali Vrhovce v Ljubljani.

energetik ::

Obrobje LJ v bajti ni enako center v bloku. Tuda jaz se takoj preselim na Vrhovce, Sostro v bajto, samo naj mi nekdo šenka dnar.

FlyingBee ::

ne bi šel v bajto, preveč vzdrževanja in stroškov, da te ne zebe 5 mesecev v letu ... pa če se kaj zjeb.. tudi preveč gnarja, blok na obrobju mesta - nimaš boljšega, vse kar bi rad še zraven pa imaš avto ali javni promet in si ogledaš, preizkusiš

Aston_11 ::

FlyingBee je izjavil:

ne bi šel v bajto, preveč vzdrževanja in stroškov, da te ne zebe 5 mesecev v letu ... pa če se kaj zjeb.. tudi preveč gnarja, blok na obrobju mesta - nimaš boljšega, vse kar bi rad še zraven pa imaš avto ali javni promet in si ogledaš, preizkusiš




Bajta je luksus. Če hočeš živeti sam, potem pač tudi stroške nosiš sam. Je vredno? Meni je. Nakup zemlje 1000 m2, papirji, komunalni prispevek, bajta 270 neto, me je koštalo toliko kot nakup stanovanja 60 m2 v KP. Ajde, nihanje cen, 70 m2.

Menda bom še tisto nekaj vzdrževanja zmogel.

Z otroci smo šli v gozd, kjer nam je lokalec odstopil tisto, kar resni kmetje pustijo. Gabrovino, bukovino,... 3 traktorske prikolice. Cca 8 metrov. Otroci so pomagali in videli, kako se dela, kar je plus. Sedaj nosijo drveca in pomagajo kuriti ogenjček, ki dela romantiko v hiši.

Zanimiva tema... v bistvu folk išče odskok iz civilizacije za sprostitev.

OrkAA ::

Zakaj bi mel pa tako zastarelo bajto da jo je treba ne vem kok vzdrževat in ogrevat?

Sej sodobne bajte rabjo max kšn kilovat al pa dva če je res mraz, če so v mestu al pa v hosti, tok mal pa tut na elektriko loh pogreješ.

Aston_11 ::

Tako se tolaži mestni folk v neizoliranih blokih, ko za ogrevanje 40 m2 plača več kot ti za 200+. Pa malčk za upravnika, malčk za skupne prostore, pa za mucko,...


V glavnem, kot komu paše.

Tear_DR0P ::

FlyingBee je izjavil:

mah v Sloveniji sploh nimamo takih mest, ki bi se uvrstili v našo debato ... super je, kjer koli že si je gozd in center mesta blizu, tako da obrobje mesta zmaga .. takoj bi šel nazaj na Brdo ali Vrhovce v Ljubljani.


po kaj? živim blizu metelkove v LJ, pa imam "neobljudeno divjino" 15m peš hoje oddaljeno. na Golovcu, malo greš okrog observatorija -
 - divjina v centru Ljubljane

- divjina v centru Ljubljane

"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

energetik ::

FlyingBee je izjavil:

ne bi šel v bajto, preveč vzdrževanja in stroškov, da te ne zebe 5 mesecev v letu ... pa če se kaj zjeb.. tudi preveč gnarja, blok na obrobju mesta - nimaš boljšega, vse kar bi rad še zraven pa imaš avto ali javni promet in si ogledaš, preizkusiš
Ma ne se hecat, kakšno vzdževanje? Nova streha mora zdržat min 40 let brez dotikanja. No, kakšen žleb očistiš listja 1x/leto. Kaj je pa drugega za vzdrževat, drugače kot v bloku?
Travo je luštno kosit za sprostitev. Če se ti pa še to ne da, tlakuješ celo parcelo in ti ni treba mignit.

bluefish ::

Aston_11 je izjavil:

Tako se tolaži mestni folk v neizoliranih blokih, ko za ogrevanje 40 m2 plača več kot ti za 200+.
Bodimo seveda dosledni in primerjaj hiše ter bloke iz enakega obdobja.
«
1
2 3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Umaknjena študija, ki je kazala na skrajšanje življenjske dobe kitajskih gensko sprem

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
264099 (2974) vostok_1
»

Kitajski gensko spremenjeni dvojčici imata krajšo pričakovano življenjsko dobo

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
357567 (4596) mulc007
»

Bivanje v naravi (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10712958 (9587) Aquafriend
»

Človek (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
8916946 (14689) dstr17_
»

Ali je tehnološki razvoj napredek ali nazadovanje (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
21234206 (30403) SomethingEls

Več podobnih tem