» »

Precenjeni Amazon posloval z izgubo

Precenjeni Amazon posloval z izgubo

Slate - Amazon je največji spletni trgovec, ki je resda začel kot internetna knjigarna, danes pa prodaja vse od knjig do elektronike in pohištva. Promet povečujejo iz leta v leto in temu ustrezno raste tudi tečaj njihove delnice. A podroben pogled razkriva, da je po nekaterih kazalnikih njegova borzna vrednost napihnjena kot že dolgo noben balon.

Tovrstne razmisleke je vzpodbudila objava poslovnih rezultatov za letošnje tretje četrtletje, v katerem je Amazon zašel v rdeče številke. Prihodki od prodaje so se (v primerjavi z lanskim tretjim kvartalom) zvišali za 27 odstotkov na 13,8 milijarde dolarjev. Če odštejemo negativni vpliv tečajnih razlik, je zvišanje celo 30-odstotno. A Amazon je pridelal izgubo. Ta je v zadnjih treh mesecih znašala 274 milijonov dolarjev. Levji delež sicer odpade na slabitve vrednosti naložbe v LivingSocial, a tudi iz poslovanja je imel Amazon 28 milijonov dolarjev izgube. Lani so tačas pridelali 79 milijonov dolarjev dobička.

Te številke pa so zaskrbljujoče. Amazonu namreč promet lepo raste, a redno prideluje zelo skromne dobičke. Nekaj deset milijonov dolarjev dobička je ob večmilijardnem prometu bolj zaokrožitvena napaka kot dobičkonosno poslovanje, zato ga vsak nenačrtovan strošek pahne v izgubo, kot se je to zgodilo letos.

Investitorji imajo v Amazon neomajno vero, saj se delnici medlo poslovanje ne pozna. Kazalnik P/E, ki izraža razmerje med ceno delnice in pričakovanimi letnimi dobički, se trenutno giblje okoli vrednosti 200. Kako nerazumno visoka je ta vrednost, pokaže primerjava z ostalimi IT-velikani: Ebay ima P/E okoli 17, Apple okoli 14, Microsoft okoli 15 itn. Ekonomska teorija uči, da je sprejemljiv in vzdržen P/E med 10 in 20 (slovenske delnice so imele pred sesutjem trga leta 2007 P/E okoli 40-50). Višje vrednosti so lahko upravičene, če je imelo podjetje v zadnjem letu enkraten izredni strošek, ki je izrazito načel dobiček, ali če se pričakuje visoka rast prometa in dobička v prihodnosti. Pri Amazonu ne drži nič od tega, saj so dobički vsako leto piškavi, cena delnice pa od začetka tisočletja z občasnimi korekcijami vztrajno raste.

Amazon seveda računa na dobro prodajo novega Kindla, ki se začne v tem četrtletju. Če bo ta šel za med, utegne biti to tista rešilna bilka, ki bo podjetju prinesla večje dobičke. Druga pomembna smer, v katero plove Amazon, pa je konkurenca klasičnih fizičnim trgovinam. V ZDA blizu velikih mest že gradijo več distribucijskih centrov, ki bodo omogočali dostavo ali prevzem naročenega blaga še isti dan ali naslednji dan (same day shippping). To je sedaj še ena večjih prednosti klasičnih trgovin, a očitno ne za dolgo. Če Amazonu uspe ljudi prepričati v uporabo njihovih trgovin tudi v ta namen, se bosta njihov promet in dobiček krepko povečala. V nasprotnem primeru pa se utegne na borzi zgoditi eno večjih razočaranj.

52 komentarjev

«
1
2

antonija ::

Kaksno je pa razmerje med vrednostjo amazona (brez znamke in IPja minus zadolzitve, njihova "trdna" vrednost) in vrednostjo vseh izdanih vrednostnih appirjev?
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Looooooka ::

Bi blo fino, da se vprasajo zakaj nima .eu svoje verzije in so vsi iz evrope prisiljeni kupovati z nemske strani ali pa angleske, kjer spet vecinoma vidis robo iz anglije, ki seveda pride sem z malce drazjo postnino.
Take malenkosti na katere zgleda nobena izmed teh stacun ne misli prevec.

Tocko ::

Poleg .co.uk in .de, imaš na voljo tudi .it in .es.

mtosev ::

meni je čisto vseeno, če imajo izgubo al ne. važno je,da še vedno posljujejo in da so vsi zaposleni dobijo plačilo
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Lion29 ::

njihov vedno vecji biznis so tudi web servisi...vdno vec podjetij se posluzuje njihove arhitekture
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

dr.Akula ::

mtosev je izjavil:

meni je čisto vseeno, če imajo izgubo al ne. važno je,da še vedno posljujejo in da so vsi zaposleni dobijo plačilo

Si ti retardiran? Vsaka malha ima tudi dno. Kako misliš, da je prišlo do recesije? Đizs, a lahko malo pomsiliš preden napišeš vsako neumnost.
ni podatka

mtosev ::

Lion29 je izjavil:

njihov vedno vecji biznis so tudi web servisi...vdno vec podjetij se posluzuje njihove arhitekture

amazon cloud services:D
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

jlpktnst ::

Pomoje je to samo manevriranje. Tipi imajo profita toliko, da glava peče. Pogosto je ugodno prikazat "izgubo".

nekikr ::

Če si sp ali doo. Oni niso.

vorantz ::

par miljonov dobička na par miljard prometa je kvečjemu znak resne nesposobnosti o_O

Lion29 ::

ali pa delanja v sirino, vlaganje v razvoj, etc...

nehi posplosevat, ker nimas pojma
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Ales ::

A je kdo dejansko pogledal njihov poslovni izkaz? Rezervacije sredstev, naložbe, osnovna sredstva, ...?

Jaz nisem. :)

Ampak sklepati samo iz dveh končnih cifer pa tudi ni ravno neka analiza poslovanja. Prikaz dobička je v 99% primerov samo cifra na papirju.

Looooooka je izjavil:

Bi blo fino, da se vprasajo zakaj nima .eu svoje verzije in so vsi iz evrope prisiljeni kupovati z nemske strani ali pa angleske, kjer spet vecinoma vidis robo iz anglije, ki seveda pride sem z malce drazjo postnino.
Take malenkosti na katere zgleda nobena izmed teh stacun ne misli prevec.


Resno misliš, da tako veliko podjetje, ki živi praktično izključno od prodaje preko spleta in spletnih storitev, ne razmišlja o takih "malenkostih"? >:D

Enostavno povedano, kar bi se splačalo tebi ali meni še ne pomeni, da je v interesu njim.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ales ()

gruntfürmich ::

vsakoletni izredno mali dobiček glede na veliko prometa ter verjetno ne ogromnih stroškov pri meni deluje zelo sumljivo...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Lion29 ::

tisti "verjetno" si lahko nekam zataknes...

med drugim ne prodajajo svojega nic, razen kindla in svoje cloud storitve... od prodaje knjig in ostalih stvari imajo le marzo...ta promet, pa "verjetno" steje za prodajo celega izdelka

imajo pa zato ogromno stroskov z infrastrukturo (ki je top notch) in razvojem.. in seveda ogromno zaposlenimi
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Looooooka ::

Tocko je izjavil:

Poleg .co.uk in .de, imaš na voljo tudi .it in .es.

vem ampak glede na to, da smo v EU bi bilo mogoce fino met neko centralno stacuno.
ebay ma isti problem.
denarja imajo ocitno dovolj...drzav tud ni 5000 in dvomim, da je nemogoce postavit page, ki zna upostevat postnino vseh clanic posebej...

Resno misliš, da tako veliko podjetje, ki živi praktično izključno od prodaje preko spleta in spletnih storitev, ne razmišlja o takih "malenkostih"? >:D

Enostavno povedano, kar bi se splačalo tebi ali meni še ne pomeni, da je v interesu njim.

Ne vidim, kje bi bli na izgubi.
Pomojem je problem sam v tem, da na zacetku niso mislili na to. Sej bi se zmer lahko prikazoval reklame glede na lokacijo kupca.
Razen ce jih res tok jebejo zakoni za oglasevanje od drzave do drzave.
Potem mamo pa problem s to kvazi unijo, ki ocitno takih problemov ne resuje.

Zgodovina sprememb…

Bananovec ::

Na izgubi so pri isti stvari, kot je bil Sony, ko je prodajal svojo konzolo pod ceno.
Le da v njihovem primeru oni prodajajo tablice/bralnike pod ceno.
Its only copying if samsung does it. And unless we patent this in 5 years,
this is the shittest tech ever ... and we'll sue you.
Regards, Apple

Glugy ::

Kaj to pomen če je Kazalnik P/E 10 ? Da z donosom v 10 letih pokriješ ceno delnice? Al kak drgač?

Ramon dekers ::

Daj naj nekdo ki ima dostop pogleda njihov poslovni izkaz da vidimo kako pa kaj. Itak gre tu za storitve nekih resnih stroškov kot je vzdrževanje težke mašinerije tu ni.
Je pa zanimivo da stavijo na novega Kindla, ob vsej poplavi tablic.

Sicer pa ali pričakovane letne dobičke določa podjetje ali borza?

OrkAA ::

Ramon dekers je izjavil:

Itak gre tu za storitve nekih resnih stroškov kot je vzdrževanje težke mašinerije tu ni.


Ti pa nimaš kej dost pojma o ničemer, ane?

neonX ::

Amazon se zgleda podaja tudi v svet iger :)

Amazon Game Studios - http://games.amazon.com/

Ramon dekers ::

Ti pa nimaš kej dost pojma o ničemer, ane?


aja, povej mi torej kje ima tako visoke stroške v primerjavi z nekim gradbenim podjetjem, ki izvaja megalomanske projekte.

Lion29 ::

Ramon dekers je izjavil:

Ti pa nimaš kej dost pojma o ničemer, ane?


aja, povej mi torej kje ima tako visoke stroške v primerjavi z nekim gradbenim podjetjem, ki izvaja megalomanske projekte.



jaz bi raje molcal, preden bi tresu neumnosti

Amazon Cloud Powered by ‘Almost 500,000 Servers
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

antonija ::

P/E: cena delnice deljeno z dobickem na delnico (na kratko).

Vrednost med 10 in 20 naj bila nek sweet-spot za podjetje (in vlagatelje), nizje vrednosti ponavadi pomenijo da je nekaj narobe (in bo slo navzdol), visje pa (skoraj vedno) pomenijo da se zadeva prehitro napihuje in da bo enkrat pocila. Ni pa nujno 8-)

Mene bolj zanima kaksna je cena delnice glede na vrednost podjetja...
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Tilen ::

Zelo sem vesel, da se v zadnje novice dodajajo tudi podrobnejše informacije glede finančne plati omenjenih podjetij, vendar je potrebno operirati s točnimi podatki. P/E okrog 300 je imel Amazon pred slabimi rezultati. Danes je P/E 3316. Ne vem, zakaj investitorji še vedno tako slepo verjamejo v Amazon. Če danes investiraš 1 dolar v Amazon, bo trajalo 3316 let, da Amazon prigara ta denar. Silly! 105 milijard (105.000.000.000 USD) "vredna" spletna trgovina.

antonija je izjavil:

Kaksno je pa razmerje med vrednostjo amazona (brez znamke in IPja minus zadolzitve, njihova "trdna" vrednost) in vrednostjo vseh izdanih vrednostnih appirjev?

Knjigovodska vrednost delnice je 16.67 USD, vrednost na trgu pa 232 USD.

Glugy je izjavil:

Kaj to pomen če je Kazalnik P/E 10 ? Da z donosom v 10 letih pokriješ ceno delnice? Al kak drgač?

V desetih letih bo podjetje pridelalo tvoj vložen denar ob trenutnem neto čistem prihodku na delnico (EPS).

Pri nas imamo pa super situacijo v obratni smeri. Investitorji v zadnjem času vseeno nočejo vlagati v naše (glede na tehnično dosegljive podatke) nekatere kar ugodne delnice. V prvi kotaciji so podjetja večinoma vrednotena pod knjigovodsko vrednostjo. Se pravi, firma ima za 1000 enot premoženja, vrednosti se pa na borzi, kot da ima le 500 enot. Koliko je verjeti tem izračunom je pa seveda spet druga stvar. Največji problem naše borze je med drugim tudi likvidnost, vendar o tem raje v kateri drugi temi, da tukaj ne zaidem preveč.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

antonija ::

Se pravi P/E je cez 3000 in vrednost delnice je 14x vecja do vrednosti podjetja. Ne morem rect drugega kot "Pihajte otroci, pihajte!!"
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

opeter ::

neonX je izjavil:

Amazon se zgleda podaja tudi v svet iger :)

Amazon Game Studios - http://games.amazon.com/


To delajo že en čas. Oziroma izgleda, da bodo sedaj postavili kar nek glavni razvijalni studio?
Vsaj tak zgleda filozofija in ponudba prostih delovnih mest.

Pokupili so celo več podjetij v preteklosti, med njimi npr. Reflexive Entertainment (poznani po seriji Ricochet - arkanoid/breakout klon, Wik and the Fable of Souls, Zax: The Alien Hunter, serija Kahuna Reef itn. ter seveda njihove storitve Reflexive Arcade)

Reflexive Entertainment @ Wikipedia
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

kow ::

"P/E je cez 3000"

Ne nabijajte. Lani je bil P/E okoli 100. Koga brigajo rezultati enega četrtletja. Amazon je precenjen, ampak vseeno ima čisto spodoben tržni položaj ter ima potencial generiranja nekaj 100 milijonov profita letno.

antonija ::

Tukaj pise da je trenutni P/E 2,763.57. Tale stran ga pa kaze z vrednostjo 3316. Ne vem tocno s cem racunajo te strani, ampak me pa resno zanima od kje si dobil podtek da je P/E priblizno 30x nizji...
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

kow ::

"Trenutni" je pa kaj?

antonija ::

Trenutni je izracunan iz trenutnih podatkov. Sklepam da gre za zadnje financno porocilo amazona (iz kjer je podatek za earnings) in zadnja vrednost delnice iz borze.

Verjetno pa disclaimerji od obeh strani kje navajajo iz katerih podatkov so indexi izracunani.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

kow ::

2011: 631,000
2010: 1,152,000
2009: 902,000

P/E 3000 pomeni, da bo imel amazon leta 2012 dobiček okoli 30 milijonov dolarjev.

No pa poglejmo leto 2012 dosedaj:
2012 q1 130.0
2012 q2 7.0
2012 q3 -274.0
2012 q4 = ?

Če se ponovi lanski q4 (177.0) pridemo do 40 milijonov profita. in je to P/E okoli 2500. Lahko upoštevamo 'writedown' pa dobimo 240 milijonov profita in P/E je okoli 500. Če ne znamo oceniti q4 je "trenutni" P/E navadno nabijajnje v prazno.

antonija ::

Trenutni P/E je izracunan iz trenutnih podatkov. P/E prihodnosti pa je nabijajnje v prazno, ker zaenkrat ga v tem vesolju ni heroja, ki bi znal zanesljivo in ponovljivo napovedat prihodnost.

Dejstvo je da je amazonova delnica trenutno draga ko hudic (vecina bi temu rekla precenjena) in da za svojo ceno ne ustvarja kaj veliko profita.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

kow ::

Se strinjam, da je delnica precenjena. Vsa poanta borze pa je ugibanje prihodnosti, zato je trenutni P/E nabijanje, ne pa ugibanje o prihodnjem PE... Jaz trdim, da je amazon sposoben naslednjih nekaj let sposoben generirati nekaj 100 milijonov profita letno. Torej je vreden vsaj nekje 20-30 milijard dolarjev. Tilen trdi, da ne. Al zakaj omenja tistih 3000?

antonija ::

Vsa poanta borze pa je ugibanje prihodnosti
Ce se gres gamblanje, potem je, ja. Jaz sem osebno bolj na strani konzervativnih ekonomistov, kjer je vsa poanta borze da dosezes (oz. ce se zelo potrudis tudi presezes) povprecen performance borze (oz. ekonomije ki sodeluje na borzi). Za "uganit" nasledni M$ imas moznosti priblizno 0%, za dosegat performance celotne borze so pa moznosti precej visoke.

Jaz trdim, da je amazon sposoben naslednjih nekaj let sposoben generirati nekaj 100 milijonov profita letno.
Jaz trdim da je to ugibanje, ki pa ubistvu nima veze z ceno amazonove delnice (ima vezo, ampak za trenutno odlocitev o nakupu ali prodaji je zame irelevantna, ker so drugi podatki toliko bolj izrazito "nenormalni"). Delnica je krepko precenjena, in ce mi vsi svetovni ekonomisti napovejo 1bil dobicke za naslendjih 10 let, je jaz pri teh pogojih nebi kupil. Cena je gromozanska glede na vrednost podjetja, njihov pretekli P/E so previsoki, dobicka ne delijo med delnicarje, itd. Neglede na obljube za prihodnost je zame taka delnica a big no-no. Ampak jaz sem glede financ bolj konzervativne sorte.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

kow ::

Bedarije. Borza ni nobeno gamblanje, ampak napovedovanje prihodnosti na osnovi preteklih trendov. Da internetne trgovine, recimo v naslednjem desetletju, ne bodo izginile, ni noben "gamble", ampak je verjetnost da bodo še vedno tu, nekje v rangu 99,9... odstotkov (lahko pride do kaksne nuklearne vojne ali kaj podobnega...). Kakšna je verjetnost da si bo velik kos te pogače utrgal Amazon, pa ocenjuje analitiki. To sicer je "ugibanje", ampak je ugibanje, ki temelji na empiričnih podatkih. Če te prav razumem, je zate Krka več vredna kot Amazon? Povej svojo številko, ali pa nabijaš v prazno...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

antonija ::

Ni poanta v "eno vec vredno kot drugo", ampak o trenutni ceni za dolocen "izdelek". Pri delnicah je to cena za del podjetja in za udelezbo pri delitvi dobicka. Za amazon sem napisal da se mi zdi cena previsoka glede na dobicek (dejanski do sedaj ustvarjen, za "potencial" ne placujem ker je na izbiro veliko delnic) in glede na vrednost podjetja.

IMO: V tem trenutku se mi zdi vrednost delnice amazona zelo precenjena in se je ne splaca kupiti, neglede na napovedi za prihodnost.

Za krko pa nimam podatkov ne za ceno delnice, ne za P/E in ne za vrednost podjetja. Vem pa kaj pocnejo, vem priblizno kako dobro jim gre (ker pac delam v tej branzi) to je pa tudi vse. Ampak tudi ce gre Krki izvrstno in super jaz delnice se vedno nebi kupil, ce bi bila tako draga (glede na dobicek in vrednost podjetja) kot je trenutno amazonova.
Se mi pa zelo dopade, da Krka odkupuje svoje delnice zdaj, ko so relativno poceni.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Tilen ::

P/E Krke je 9,90. Knjigovodska vrednost delnice 32,80 EUR, borzna cena 47,5 EUR ter dividenda 3,13%. Dobiček na delnico jim je v zadnjem letu upadel za 4,24%. Imaš pa recimo Zavarovalnico Triglav, kjer je P/E 7,58, knjigovodska vrednost 20,47 EUR, borzna pa 15,5 EUR. Dobiček na delnico pri Triglavu je v zadnjem letu narasel za 69,01% pri dividendni donosnosti 4,46%. Telekom ima pri P/E 15 knjigovodsko vrednost 124,76 EUR in borzno ceno 78,50 EUR. Na delnico izplačuje 7,0 EUR dividend, kar nanese trenutno cca 8,92% letno.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

antonija ::

Evo, glede na zgoraj napisano sta pri trenutni ceni delnici telekoma in zavarovalnice triglav precej ugodne (tud ce firmi propadeta ima podjetje vesjo vrednost kot pa placas za delnico, tako da nacelno izgube nebi smel utrpet, razen ce zacne vrednost premozenja firm hitro padat). Sicer nobena od teh dveh ni growth delnica, in zelo verjetno ne bo nikoli dosegala nekaj 100% oz. nekaj 1000% rast na leto (kot se za napihovanje balonckov spodobi, ceprav pri amazonu zadnja leta rast ni tako divja), je za pricakovati da bos ob trenutnem poslovanju dosegal precej solidne donose, pa se dividende so kar lepe.

Ce si insider (==clan uprave ali nadzornik) potem imas verjetno se boljsi vpogled v prihodnje poslovanje, ampak tega naj nebi izkoriscal za trgovanje na borzi. Kot clank splosne javnosti pa lahko o prihodnosti samo ugibas, medtem ko pri trenutni ceni delnice kupis 125 EUR telekoma za malo pod 80 EUR. 40% popust pri nakupu podjetja (upam da so v knjigovodsko vrednost steli samo "trdne" vrednosti in denarne rezerve - zadolzitve, ker ce so zdraven se patenti in znamke potem bi jaz se enkrat premislil ko bi videl vrednost brez tega) pa ni tolk svoh deal.

Skratka ce bi izbiral med amazonom in zgoraj nastetimi slovenjskimi podjetji, potem bi veliko raje kupil dalnice nasih podjetij pri trenutnih cenah. Ampak jaz sem ze po defaultu bolj previden (posran) kar se financ tice, in se IPOjev in growth delnic nebi dotikal z stilom od metle (pac stvar osebnih preferenc in karakterja, pa tudi statistika ima veliko vlogo pri odlocitvi).

Kar hocem povedat (pa mi bolj slabo uspeva) je tole: Ni vazno kako super-duper-mega high-flying je delnica, ne glede na to kolk strasno pozitivne in optimisticne so napovedi za prihodnost, ce je cena ze nabita do nebes, potem to zame ni dober nakup. Osnovni moto je "buy low, sell high", in ce je delnica ze v startu "high", potem bi moral prekrsit osnovni moto.
Oz. z besedami Benjamina Grahama: "Buy stocks like you buy your groceries, not like you buy your perfume." To da delnico fino disi ni dovolj, mora bit tud poceni.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

VaeVictis ::

Tilen, a se ti da narediti te kalkulacije še za Google, Microsoft in Apple...

St235 ::

Govorit o profitabilnosti Amazona in trenutnem P/E je naravnost absurdno, brez predvivevanj kaj bo v Q4.

antonija ::

Sej za US firme je statistika ponavadi na straneh kot so yahoo/google/MSN finance lepo zbrane pri tickerjih od delnic.

Amapk predvidevati o prihodnosti v Q4 je samo to: predvidevanje.
Borzniki imajo strasno slabo statistiko napovedovanja sprememb trendov. Vsak polom in baloncek je presenecenje, vsi overachieverji so presenecenje, itd. Vecinoma (vsaj po javnih medijih) svetujejo nakupe za delnice ki se ze nekaj casa (strmo) vzpenjajo, svetujejo rpodaje za delnice ki ze nekaj casa padajo (kar je povsem skregano z "buy low, sell high"), ko pa pride baloncek ga pa noben ni pricakoval, neglede na prenapihnjenost cen delnic.
Tole napovedovanje za prihodnjost (sploh ce se prevec razlikuje od trendov iz preteklosti) jaz raje ne berem, ker je do zdaj se nihce ni znal prav napovedat. Imam raje 15-20% letnega profita na moj kapital z malo rizika izbuge, kot pa 50% (lahko tud 500% ce hoces) potencialnega profita in pa (precej realno) moznost 90% izgube (pri tem je treba poudarit da ob 90% izgubi je treba za tem doseci 1000% dobicek samo da se pride nazaj na 0).

Amapk to spet velja samo zame, ker se mi zdi napovedovanje vrednosti delnic (tudi za relativno kratka obdobja) cisto navadna spekulacija, tega se pa nocem it.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

kow ::

Antonija še kar nabija na polno. Me ne preseneča. Sprva pove, da je amazon ogromno precenjen (ne da bi znal(a?) povedati koliko je vreden. Potem navrže malo "common sensea" in citatov znanih investitorjev. Nekakšne resnice v stilu Sun Cu-ja... (splošne floskule). Nato kar tako, mimogrede, skensla uporabnost statistike, verjetnostnega računa, analize ipd.. Nato pa še navrže absurdno visoko številko letnega donosa na kapital. Saj ne moreš verjeti.

P.S
Večji delež svojih prihrankov imam v slovenskih podjetjih, ki jih Antonija našteva...

antonija ::

Vreden je tolk kot je njegova knjigovodska vrednost. Ce te pa zanima koliko mislim da bi morala bit cena delnice, ti pa lahko povem da o tem nisem razmisljal, ker delnic amazona nebi kupil zaradi drugih razlogov (predvsem zaradi njihovega dolgega povprecja delanja izgube/minimalnega dobicka; to pac ni zame - firme ki ne delajo profita, oz. ga delajo blazno malo).

15-20% je "absurdno visoka stevilka"? Meni se ne zdi, ce lahko ze obvezniski skladi dosegajo okrog 10% na leto (to velja za ameriki, stroski so pa 0.2%). A naj bi od delnic (ki nosijo vecje tveganje) pricakoval enake donose??

Ti pa dam prav da sem se odlocil zanemarit vse statisticne napovedi za prihodnost podjetij. Razlog za to sem pa ze napisal: Se nobeno od teh orodij ni znalo napovedati vecjih padcev in dvigov tecajev. S tem da pri dvigih ni tak problem, pri padcih je bolj problem; ker ce sfalis en ornk padec si lahko ob vse. Zato se ne odlocam za nakup delnic glede na staisticne napovedi, ampak glede na trenutno stanje in ceno delnice. Ce je firma solidna IN je delnica poceni, potem resno premislim o nakupu. Ce kaj od tega dvojega fali, grem gledat naprej.

Sem pa cisto vsakic napisal da je to zgolj moja osebna financna politika. Zarad mene lahko takoj sibas kupit naslednji Facebook-like IPO, ni hudica da naslednji bo pa gold mine, 1000% zasluzka v prvem dnevu potem pa v penzijo. Pa vseeno mi je ce folk kopuje ritro rastoce delnice, ki nimajo za zasbo nobene dejanske vrednosti (podjetja), cena je pa ze pri absurdno viskoih P/E vrednostih. It's a free market after all. Samo jaz se tega nocem it, razloge sem pa ze napisal. Vsak ki se s tem ne strinja pa lahko pocne kar ga je volja, borzna statistika pa precej jasno kaze katera pot je statisticno boljsa (za preteklost, prihodnosti pa ne zna napovedat nihce).
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

kow ::

"Vreden je tolk kot je njegova knjigovodska vrednost"
Bedarija. Firme niso nekaj statičnega.
" 15-20% je "absurdno visoka stevilka"? "

Da. To je absurdno visoka številka. Če vzamem nominalnih 15 odstotkov. Pa recimo, da je to realnih 12 odstotkov (inflacija 3 odstotke).
Recimo, da sem star 30 let. Namesto da kupim avto za 20k evrov raje vložim keš po tvoji "konzervativni" strategiji.

20000*1.12^30 = koliko evrov?

Ne štekam zakaj se potem vsi tako razburajo zaradi pokojninske reforme... saj je potrebna samo konzervativna strategija alokacije kapitala po metodi antonija... Simpl ko pasulj...

antonija ::

Bedarija. Firme niso nekaj statičnega.
Ne niso. Pa tud niso nekaj carobnega. Jaz se vseeno raje drzim cene podjetja in njihovega profita, kot pa napovedi za prihodnost. Pac osebna preferenca, feel free to disagree.

Da. To je absurdno visoka številka. Če vzamem nominalnih 15 odstotkov. Pa recimo, da je to realnih 12 odstotkov (inflacija 3 odstotke).
Recimo, da sem star 30 let. Namesto da kupim avto za 20k evrov raje vložim keš po tvoji "konzervativni" strategiji.

20000*1.12^30 = koliko evrov?
Meni se ne zdi, glede na to da so 10+ letna povprecja obvezniskih index skladov okrog 10%. Gre za index sklade, ne za cherry pick atraktivnejsih obveznic. A bo tak trend sel anprej se 30 let? Nimam pojma, ampak glede na preteklost, glede na trenutne vrednosti in donosnosti vrednostnih papirjev, nekako nimam razloga za skrb. In to brez statisticnih napovedi prihodnjih trendov, ker sem se pac zavestno odlocil da jih ignoriram.

In ce je nekdo dejansko pripravljen na 30 let vlaganja, ce ima izdelan nacrt z relativno realnimi donosi, potem bo v 30 letih in 20k EUR ze pri samo 5% letnem donosu (neto, po inflaicji in davkih) naredil 85k EUR, z visjim pa donosm pa exponentno vec (8% znese 200k EUR, itd).

Ne štekam zakaj se potem vsi tako razburajo zaradi pokojninske reforme... saj je potrebna samo konzervativna strategija alokacije kapitala po metodi antonija... Simpl ko pasulj...
Tole ubistvu tudi jaz ne stekam, ker nas pokojninski sklad deluje kot luknja brez dna. Ampak jaz ne upravljam s pokojninskim skladom, pa verjetno me tudi noben od upravljalcev ne bo poslusal, ker nimam formalne izobrazbe iz ekonomije ali financ.
Imas pa v ameriki (kjer firma same skrbijo za pokojninske sklade, z izjemo individualnih 401k-jev) lepo vidne razlike med "drznimi" skladi (ki po pravilo ob poku balonckov izgubijo vecino vrednosti in grejo penzije pa-pa) in pa konzervativnimi skladi, ki nimajo spektakularno visokoih donosov (recimo da pridejo malo cez 10% na leto, neglede na baloncke po panogah), ampak ko pa grejo zaposleni v penzijo je pa denar se vedno tam in ga dobijo izplacanega.

A imam prav ali ne se bo pa pokazalo cez 30 let. In dokler mi nekdo ne pokaze argumentov za bolj drzno vlaganje v bolj tvegane nalozbe, se bom raje drzal mojih konzervativnih nacel vlaganja in bom strasno vesel z 15-20% letnim donosom.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Tilen ::

VaeVictis je izjavil:

Tilen, a se ti da narediti te kalkulacije še za Google, Microsoft in Apple...


Microsoft

Google

Apple
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

kow ::

Antonija, ti kar sanjaj o 15 do 20 odstotnem donosu. Zgodovinski podatki kažejo da lahko realno računaš na donos v rangu 6 odstotkov. Da ne bo pretiranega razočaranja v penzijonu.

nekikr ::

Tudi 6 je že kar zelo lepa številka. Praviloma je donos, če greš na ziher in nočeš preveč špekulirati, po odbitem davku, ranga 3-4%. Nekje toliko kot na banki. 15-20% je vsekakor možno, a imaš kakšnih 90% možnosti, da ostaneš brez lepega dela denarja. Če temu ne bi bilo tako, potem bi namreč lahko šel na banko, vzel kredit, vplačal v take in drugačne sklade in na koncu še vedno dobro zaslužil, kljub obrestim - z denarjem banke.

antonija ::

Hvala za nasvet, ga bom vsekakor uposteval. Vseeno se mi pa 3-4 oz. 6% zdi prenizka stevilka... ciljal bom visje, ce pa ne bo slo bom se malo bolj tecen na stara leta :)
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Amazon ustvaril rekorden dobiček

Oddelek: Novice / Rezultati
188410 (4353) Konlov
»

Amazon in Bezos rekordno

Oddelek: Novice / Rezultati
129019 (7694) Nebomgabiksa
»

Amazon z ogromnimi prihodki, a izgubo

Oddelek: Novice / Rezultati
2516247 (14373) Nummy
»

Precenjeni Amazon posloval z izgubo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Rezultati
5216708 (13913) Tilen
»

Applov dobiček nekoliko upadel, investitorji razočarani

Oddelek: Novice / Rezultati
136696 (4372) nekikr

Več podobnih tem