» »

Hrbet

Hrbet

SmeskoSnezak ::

Nekje sem bral, da se priporoča stati in imeti računalnik nekje na višini namesto sedenja. Zanima me koliko je to bolje oz. dobro za hrbet? In, ali je isto če ležiš na trebuhu, tako da imaš računalnik pred seboj? V srednji šoli smo počeli takšne vaje za hrbet, da si se vlegel na trebuh in dvigoval ramena... tako da bi tudi takšno ležanje nekako naj bilo dobro, vsaj tak študiram... mnenja?
@ Pusti soncu v srce... @

SmeskoSnezak ::

Noben ne ve odgovoriti, zakaj je dobro stati in ne sedeti? In ali ima ležanje lahko enak ali celo boljši učinek?
@ Pusti soncu v srce... @

kr1ženska ::

SmeskoSnezak je izjavil:

Noben ne ve odgovoriti, zakaj je dobro stati in ne sedeti? In ali ima ležanje lahko enak ali celo boljši učinek?


Nobenmu se ne da, ker je o tem ogromno člankov in je potrebno samo malo zguglat. Eto, prvi zadetek

Btw, lušten podpis. Lajkam ;)

Tody ::

Stanje je malce drugače kot ležanje, pri stanju se ti vseeno krepijo določene mišice, ki ti pri sedenju zamirajo in se deformirajo. Isto je pri ležanju ker pač ne uporabljaš določenih mišic se ti pač te deformirajo in nehajo opravljat svojo funkcijo

carota ::

Če imaš standing desk, si nakoplješ druge težave, kot je ne-odvajanje krvi iz nog in zaradi slabe drže hrbta, zgornji del ravno tako trpi, ali pa še bolj, ker nima opore. Moje mnenje, of course.

SmeskoSnezak ::

Tody, zakaj pa so potem tiste vaje, če ne za hrbet, ko dvigujes glavo?

Kr1zenska, nisn niti vedo kaj naj napisem... dejansko studiram neke drugega, kot to...

carota, jaz sem imel bolj v mislih kaksno urco taksnega lezanja ali stanja... za vadbo, ne bi pa tak bil celi dan... mislim da ni treba pretiravat
@ Pusti soncu v srce... @

Zgodovina sprememb…

Tody ::

Jah to so vaje za mišice in če bi kdaj obiska fitnes bo videl da se take vaje dela 3x po 10 ponovitev in to je to za ta dan. To je max 20 minut. Če lahko kaj pametnega narediš v 20 minutah...

Pithlit ::

SmeskoSnezak je izjavil:

urco taksnega lezanja ali stanja... za vadbo, ne bi pa tak bil celi dan... mislim da ni treba pretiravat

Ležanje ali stanje za vadbo? Se ti hecaš? Je tako težko vsako urco mal vstat od kompa pa se sprehodit po bajti/pisarni? Če pa že ne moreš si pa uno vadbeno žogo nabavi pa sedi na njej...
Life is as complicated as we make it...

Bananovec ::

SmeskoSnezak je izjavil:

Tody, zakaj pa so potem tiste vaje, če ne za hrbet, ko dvigujes glavo?

Mislim, da za t. i. core stability.
http://www.brianmac.co.uk/corestab.htm
Its only copying if samsung does it. And unless we patent this in 5 years,
this is the shittest tech ever ... and we'll sue you.
Regards, Apple

Zgodovina sprememb…

SmeskoSnezak ::

kr1ženska je izjavil:

SmeskoSnezak je izjavil:

Noben ne ve odgovoriti, zakaj je dobro stati in ne sedeti? In ali ima ležanje lahko enak ali celo boljši učinek?


Nobenmu se ne da, ker je o tem ogromno člankov in je potrebno samo malo zguglat. Eto, prvi zadetek

Btw, lušten podpis. Lajkam ;)

Hmmm, zelo zanimiv članek. Je kje kaj napisanega bolj iz znanstvene/strokovne perspektive?
@ Pusti soncu v srce... @

opeter ::

Pithlit je izjavil:

Če pa že ne moreš si pa uno vadbeno žogo nabavi pa sedi na njej...


Ne vem, ni ravno prijetno ...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Mipe ::

Je sploh kdo imel stoječe delo? Ni preveč prijetno.

Bananovec ::

Ni prijetno, potrjujem drugič.
Its only copying if samsung does it. And unless we patent this in 5 years,
this is the shittest tech ever ... and we'll sue you.
Regards, Apple

Rias Gremory ::

Ko smo že pri hrbtu...ali kdo pozna kakšno dobro masažo za hrbet v Ljubljani?
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Smurf ::

@OP

Sedim ogromno in v preteklosti sem imel ze kar nekaj problemov s hrbtom.
Kaj mi je pomagalo:
1.) Kvaliteten stol (meni so super Spinalis stoli)
2.) Dovolj gibanja, pol ure hoje na dan je ze dovolj.
3.) Kvaliteten jogi (jaz uporabljam dormeo)

Glede vaj imas prav, vlecenje trebuha naznoter in delanje vaj z rameni pomagajo precej (na internetu se najdejo podrobne vaje).

Stat cel dan na mestu, je pa precej neprijetno (tudi ni zdravo).

Mesar ::

1.) ŽOGA je boljša kot stol za jurja
2.) Samo hoja ni dovolj.
3.) Ni nujno dormeo.
Your turn to burn!

martincek1 ::

1) In zakaj je žoga boljša? Se na njen ne da sedeti skrčeno? Boš na šihtu 8 ur dnevno sedel na žogi?
2) Saj ni naštel samo hoje
3) True.

Mesar ::

1.) Bom na šihtu doma skoz sedel na žogi ;)
2.) Ok. Sej tudi sprehodeki so boljši kot nič, ampak verjetno je vsem jasno, da je boljše kaj več dat od sebe.
Your turn to burn!

Invictus ::

Če te boli hrbet, pomeni da preveč sediš in se premalo gibaš.

Začni plavati ali telovaditi da se ti izboljša drža.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

SmeskoSnezak ::

Nikjer ne omenjam bolečin, kaj je z vami. Želel sem le različna mnenja o stanju in ležanju... že itak se dovolj gibljem po šumi, travnikih in okol bajte... jao, folk :P
@ Pusti soncu v srce... @

Mesar ::

Po moje ležiš ko polh na kavču pa maš na eni strani PC pa na drugi TV.
Your turn to burn!

Mipe ::

Če te boli hrbet...

a) preveč sediš. Več gibanja.
b) preveč stojiš (se sklanjaš). Počivaj.

To je vse.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mipe ()

francek1 ::

Mipe je izjavil:

Če te boli hrbet...

a) preveč sediš. Več gibanja.
b) preveč stojiš (se sklanjaš). Počivaj.

To je vse.

Pozabil si omenit bolezenska/deformacijska stanja-sesedanje vretenc, kostni rak, vnetje ishiasa itd...
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

Mipe ::

Podrobnosti, ki se tičejo zdravnika.

vorantz ::

Mipe je izjavil:

Če te boli hrbet...

a) preveč sediš. Več gibanja.
b) preveč stojiš (se sklanjaš). Počivaj.

To je vse.


preberi 2 posta nad sabo
mind = blown

black ice ::

Edit: pozna ura. Mod, izbriši prosim.

Zgodovina sprememb…

erkgheoruugh ::

Najnovejše raziskave ugotavljajo, da tudi redna vadba (od 30-150 min dnevno) ne odpravlja posledic pretežno sedečega dela ali sedečega položaja na splošno. Tako, da v osnovi ima smeško prav, ko predlaga stoječe delo ali pa zavestno vstajanje.

Ravno te dni sem bral intervju z D. Karnazesom, znanim ultramaratoncem in avtorjem istoimenske knjige, ki si je delovni prostor oblikoval tako, da čimmanj sedi. Se pravi dvignjen računalnik in podobno. Poleg tega pa še večkrat na dan izvede rutino vojaškega treninga (serije sklec, dvigov na drogu in trebušnjakov).

Gladi ::

Rias Gremory je izjavil:

Ko smo že pri hrbtu...ali kdo pozna kakšno dobro masažo za hrbet v Ljubljani?

Urška Čepin ma baje izvaja eno kvalitetno:D

Smurf ::

Mesar je izjavil:

1.) ŽOGA je boljša kot stol za jurja
2.) Samo hoja ni dovolj.
3.) Ni nujno dormeo.


1.) Zoga je fajn, ce sedis tam nekje do 4 ure na dan, za vec pa ni primerna, ker si prevec zmatras misice (zacel te bo boleti hrbet, ali pa se bos dal v nepravilno sedeco lego).
2.) Omenil sem gibanje na splosno, ampak ze samo s hojo lahko veliko naredis (seveda kot preventiva, za kurativo priporocam se kaksne vaje).
3.) Dal kot primer ;).

SmeskoSnezak ::

erkgheoruugh je izjavil:

Najnovejše raziskave ugotavljajo, da tudi redna vadba (od 30-150 min dnevno) ne odpravlja posledic pretežno sedečega dela ali sedečega položaja na splošno. Tako, da v osnovi ima smeško prav, ko predlaga stoječe delo ali pa zavestno vstajanje.

Ravno te dni sem bral intervju z D. Karnazesom, znanim ultramaratoncem in avtorjem istoimenske knjige, ki si je delovni prostor oblikoval tako, da čimmanj sedi. Se pravi dvignjen računalnik in podobno. Poleg tega pa še večkrat na dan izvede rutino vojaškega treninga (serije sklec, dvigov na drogu in trebušnjakov).

A je to kje na internetu za prebrati?
@ Pusti soncu v srce... @

erkgheoruugh ::

Tukaj je povzetek raziskave.

Na tej strani pa intervju s Karnazesom

erkgheoruugh ::

Drugače pa vsem, ki jih zanima znanost in fiziologija na področju vzdržljivostnega športa, zelo priporočam v branje tale blog, ki navaja in razlaga raziskave povezane s tematiko in obračuna z miti prisotnimi na tem področju.

SmeskoSnezak ::

Res, hvala za tole.
@ Pusti soncu v srce... @

Smurf ::

Tole bi vzel z rezervo.

1.) Ultramaratones daje nasvete na podlagi sebe, kar je iz znanstvenega stalisca useless
2.) Link, ki govori o raziskavi je sila pomankljiv (direkten link do clanka bi bil boljsi), govori o tem, da fizicna aktivnost 30-150 min ne bo iznicila skode, ki jo naredis s sedenjem. Pove pa le to, da je treba gibati vsak dan (zdej a je treba gibati 30min vsak dan ali 300 pa ne pise nikjer). S tem, da gre za en clanek in je ze tako treba biti skepticen do neke mere Mogoce jih je vec ne vem, ni moje podrocje, zgolj sklepam na podlagi podatkov, ki ste jih dali, vem pa kako funkcionira znanost. Me pa zanima tema tako, da ce imate se kej bolj konkretnega bom vesel.

erkgheoruugh ::

Lepo, da ti je ta članek oziroma povzetek raziskave odprl nova vprašanja. Gre za še en drugačen pogled na vso zadevo. Mislim, da ni toliko pomembna količina, kot to, da se sedenje prekinja s fizično aktivnostjo, ko je treba vstati. To nima nujno neposredne zveze s treningom. Kot sam ugotavljaš je trening nekaj čisto drugega.

Link na Karnazesa pa sem dal zato, ker posredno govori o isti stvari in sem ravno slučajno naletel nanj ravno v zadnjem času. Se pravi: dolgotrajno sedenje je škodljivo in ga je dobro preoblikovati oziroma prekinjati. Glede na to, da je ultramaratonec in najbrž preživi veliko časa na treningu, bi človek pričakoval, da bo ostali čas počival, ne pa postaval okrog. Kot ga jaz razumem, tega ne počne zato, da bi dodatno treniral, ampak da bi zmanjšal vpliv mirujoče drže pri delu.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Križ - bolečina (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10327953 (1706) stajerska
»

Kdor dlje sedi, prej umre

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
357609 (5244) kogledom
»

Bolečine v hrbtu

Oddelek: Loža
405854 (4294) sodnicaN
»

Katastrofalna drža in sodni dan hrbtenice (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6115078 (10582) galu
»

Odločil sm se da vam rešim življenje!

Oddelek: Loža
4611642 (9596) guest #44

Več podobnih tem