» »

Tek - vprašanja, nasveti, vzpodbude ...

Tek - vprašanja, nasveti, vzpodbude ...

Temo vidijo: vsi
««
20 / 39
»»

NikolormousB ::

Ta študija pove, da imaš pri pretiravanju s treningi v najslabšem primeru malenkost boljše možnosti za preživetje po 12 letih kot nekdo, ki sedi na kavču. Naslov seveda namiguje na nekaj drugega.

jype je omenil, da manjkajo podatki o kvaliteti življenja pa long term rezultati bi tudi bili zanimivi.

Pa še vedno nisem nikjer videl definicije kaj pomeni "high pace".

DarwiN ::

In vendar živijo dlje ...

Tudi to splošno sprejeto ljudsko modrost nekatere raziskave zavračajo. Vsaj glede teka.. Za diabetes je jasno, in tudi za raka.

Poleg tega takšni aktivni ljudje tudi nasploh praviloma bolj zdravo živijo, brez tobaka, alkohola in bolj zdrava prehrana, a ne.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

DarwiN ::

Ta študija pove, da imaš pri pretiravanju s treningi v najslabšem primeru malenkost boljše možnosti za preživetje po 12 letih kot nekdo, ki sedi na kavču. Naslov seveda namiguje na nekaj drugega.

Meni vse te študije zadnjih let namigujejo, da je do neke zmerne mere tek koristen, nakar sledita diminishing returns in nazadnje celo škodovanje telesu.

Ne vem, jaz ne bi bil dolgoletni maratonec. Nenazadnje na splošno velja, da so oblike majhnega stresa koristne za telo, preveč stresa pa škodljivo.. Majhen stres kot je telovadba, postenje, izpostavljanje mrazu (cold exposure), savnanje, ipd.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

DarwiN ::

Še ena študija:

The researchers behind the newest study on the issue say people who get either no exercise or high-mileage runners both tend to have shorter lifespans than moderate runners.

Torej 1 do 2.5 ure na teden, in manj kot 35 km.

Vir.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

next3steps ::

Malajlo je izjavil:

Na enem paru imam zabeleženih več kot jurja km. Razpadajo, ampak so še najbolj udobne. Saj bi bos laufal, pa mi je odveč gledati še na morebitne črepinje.

Se navadiš. Sprva barefutke, potem pa brez. Le asfalt ti poleti ne prizanese.

Egidij88 ::

Lahko tudi "izgledajo kot novi" ampak po 1000km pač niso. Blaženje ne štima več kot bi lahko in glede na to, da novih kolen ne dobiš v vsakemu supermarketu...

Jaz sem svoje trenutne kupil februarja in ponavadi tečem 3x tedensko po 10-15km večina asfalt. Bo treba menjati, tudi če izgledajo ok. Najbrž kar čutiš razliko, ko si nove gor obuješ... mercedes.

thramos ::

DarwiN je izjavil:


Torej 1 do 2.5 ure na teden, in manj kot 35 km.


Saj je zanimiva debata, ampak v času epidemije debelosti, ni ravno nujna. Na slo-techu sploh.

Ker marsikdo to hitro in z veseljem vzame kot izgovor za lenobo, morda celo kontraproduktivna. :)

jype ::

DarwiN je izjavil:

The researchers behind the newest study on the issue say people who get either no exercise or high-mileage runners both tend to have shorter lifespans than moderate runners.
To je shitty študija. "There may be too much wear and tear" je slaba hipoteza. Raziskati bi morali vzroke smrti teh ljudi, ne pa samo skleniti, da so umrli.

DarwiN ::

Jah, nekoč bomo poznali odgovor. In the meantime pa ... :)

Tukaj sem našel en svež update, ki kaže na to, da imajo coach krompirji in marotonci oboji zamašene žile, ampak naj bi bili plaki od maratoncev manj škodljivi.

Kakorkoli, meni vse skupaj ni všeč. Te domnevne številke o umirljivosti, in govor o plakih in povečenih srcih. Sploh če predpostaviš, da maratonci tudi sicer bolj zdravo živijo.

Sicer pa ja, slo-techovci se tu ne rabimo obremenjevat. Jaz tečem 1x ali 2x po 40 minut na teden, pa še na to sem izredno ponosen. :D Če pa bo koga začelo skrbeti, pač vpelješ to spremembno, da greš 1x tedensko raje v savno kot laufat, ali whatever. :P
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

jype ::

DarwiN je izjavil:

povečenih srcih.
To imamo vsi, ki smo veliko fizično aktivni. Še vedno iščem razlog, da bi to bilo slabo, razen kadar imaš srčno napako, kjer dejansko poveča tveganje za odpoved srca.

DarwiN je izjavil:

greš 1x tedensko raje v savno kot laufat
A raziskave, da savne ubijajo, pa še nisi našel? :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

DarwiN ::

Google vse najde, but I won't go there this time :/. Gotovo se jih je že kar nekaj stegnilo v savni. 8-)
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Malajlo ::

Najbolj nevaren šport je itak balinanje.
Kje smo zdaj? Če zdravo živiš in laufaš, je lifetime enak kot pri lenobah, ki grickajo čips med gledanjem TVja? Zdaj je samo vprašanje, kaj zmanjšuje življenjsko dobo. Šport ali zdravo življenje?

MxxW5 ::

Jaz sem imel dve ali tri leta Asics superge (ne vem modela, ampak nekaj srednjega, ne prepoceni, ne predrage), ki so mi bile celo malo prevelike. Problemov ni bilo.

Pred kratkim sem kupil Nike LunarGlide 8, ki naj bi bile glede na ceno (redna cena je bila 130 EUR, čeprav sem jih jaz pametno kupil pol ceneje v outletu) daleč pred zgoraj omenjenimi Asics.

Ampak ne. Tudi če pustim ob strani dejstvo, da po teku domov prineseš za celo pest kamenčkov, ki se zatikajo v čudno narejene podplate (tečem v glavnem po makadamu, kar je baje bolj zdravo kot tek po asfaltu), mi čevlji nekako ne pašejo. Po teku in naslednji dan me bili križ, časi so se mi poslabšali.

Kaj čem storiti?

Aja, mimogrede, ko sem ravno tukaj. Kako naj na najpreprostejši način ugotovim, ali imam pronacijo, supinacijo ali ničesar?

Danke schoen.

Machete ::

Pronacijo ti ugotovijo s skeniranjem podplata (mogoče še na kak način?). To imajo večinoma večje športne trgovine. Glede copatov, meni so Kayano od Asicsa prvič ustrezale, kar pomeni BP vedno in zato se tega modela sedaj držim in se ga mislim še naprej. Sem pa začel v nekih starih in potem kupil nekaj čisto na slepo (samo vizuelno všečne asicse) in sem imel hude bolečine v kolkih in križu. Po meritvah (in ugotovitvi pronacije) sem vzel omenjene, od takrat več tisoč KM BP.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

MxxW5 ::

Hvala, bom vprašal v trgovini.

Alamar ::

MxxW5 je izjavil:



Aja, mimogrede, ko sem ravno tukaj. Kako naj na najpreprostejši način ugotovim, ali imam pronacijo, supinacijo ali ničesar?

Danke schoen.
http://www.tekac.si/novice/9549/

Egidij88 ::

Če tečete dosti po asfaltu, potem je treba imeti gel blaženje. Asics all the way. Kayano ali GT.

Egidij88 ::

Sem pravkar naročil to.

https://www.21run.com/gt-1000-6-18/

Trenutno imam isto GT1000, samo prejšnji model. Dober deal.

noraguta ::

Run fores, run.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

MxxW5 ::

Alamar: Hvala za link.

Egidij88: Nekaj podobnega sem imel jaz do sedaj.


A mi kdo svetuje kakšno športno trgovino (po možnosti v LJ), kjer mi bodo znali preveriti pronacijo/supinacijo in svetovati primerne superge?

Alamar ::

Extremevital tržaška
Intersport šiška
Tomassport čopova
Amfibija podutiška

NikolormousB ::

Egidij88 je izjavil:

Če tečete dosti po asfaltu, potem je treba imeti gel blaženje. Asics all the way. Kayano ali GT.


Treba ravno ni. Nekateri v sandalih tečejo brez težav, na razdalje, ki se večini zdijo nečloveške.

Alamar ::

NikolormousB je izjavil:

Egidij88 je izjavil:

Če tečete dosti po asfaltu, potem je treba imeti gel blaženje. Asics all the way. Kayano ali GT.


Treba ravno ni. Nekateri v sandalih tečejo brez težav, na razdalje, ki se večini zdijo nečloveške.
Odvisno je predvsem od teže tekača in tehnike teka. Recimo, osebno v teh 300+ gramskih gelastih hlodih ne morem teči.

MxxW5 ::

Alamar je izjavil:

Extremevital tržaška
Intersport šiška
Tomassport čopova
Amfibija podutiška


Hvala lepa!

Furbo ::

MxxW5 je izjavil:

Kaj čem storiti?

Ko najdeš ustrezne superge (kar si že) ne menjaj potem za nekaj X.

So pa proizvajalci izredno tečni, ves čas morajo drkati in spreminjati modele, tako da naslednjič istega ni več na voljo.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Egidij88 ::

Alamar je izjavil:

Extremevital tržaška
Intersport šiška
Tomassport čopova
Amfibija podutiška



Pa Decathlon zraven Koloseja.

Alamar ::

Egidij88 je izjavil:




Pa Decathlon zraven Koloseja.
Hell no. To je približno tako, kot bi šel po en specifičen vijak v Bauhaus. Cigansko skladišče, kjer pojma nimajo, kaj prodajajo. Poleg tega imajo borno izbiro brand copat z navitimi cenami, da celo Intersport izpade zelo ugoden nakup. To je moja izkušnja pol leta nazaj. Lahko, da jim delam krivico in so se popravili, vendar mene tam več ne vidijo.

Rias Gremory ::

Torej Intersport je načeloma dražji.
Kam po tekaško opremo v centru Ljubljane (sploh danes ko je black friday), ker do sedaj sem kupoval v Intersportu? Vsaj superge bi kupil fizično.
Enako za ostalo opremo, kje jo kupite? Sam iščem tekaške pajkice.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

PARTyZAN ::

Sports Direct.

NikolormousB ::

Sports direct, hofer, lidl. Ne kupujem specifične opreme za tek. Gor imam kratke hlače in večinoma bombažne t-shirte. Ko je hladno, dam gor tanko vetrovko (mislim, da iz lidla).

broken/link ::

intersport za tekašne copate ni dražji. če pa je, imajo akcijo, da izenačijo najnižjo ceno.
Jamčimo najboljšo ceno za vse modele tekaških copat v zalogi prodajaln INTERSPORT. Če boste v katerikoli prodajalni s športnimi izdelki v Sloveniji našli ponudbo za enak model z nižjo ceno, vam ga bomo v prodajalni INTERSPORT prodali po enaki ceni. Če bo potrebno, boste predložili našemu prodajalcu oglas, letak, plakat, kupon ali kak drug dokaz o javni objavi konkurenčne ponudbe v drugi prodajalni. Javna konkurenčna ponudba mora biti pod enakimi pogoji dostopna vsem kupcem v tej prodajalni.

več: https://www.intersport.si/webapp/wcs/st...

Alamar ::

Rias Gremory je izjavil:

Torej Intersport je načeloma dražji.
Kam po tekaško opremo v centru Ljubljane (sploh danes ko je black friday), ker do sedaj sem kupoval v Intersportu? Vsaj superge bi kupil fizično.
Enako za ostalo opremo, kje jo kupite? Sam iščem tekaške pajkice.
Zdaj imaš v Intersportu čez vikend 50% popust na drugi, cenejši kos copat/oblačil. Velja tudi za znižane artikle, razen outlet ponudbe. Velja v trgovinah in na spletu. Sam sem vzel dva para Brooks Launch 4 za 125 EUR. Cena, za katere jih ne dobiš iz tujih spletnih trgovin. Prav tako imajo precej oblačil močno znižanih, vendar gredo hitro v promet tako, da pohitite.

NikolormousB je izjavil:

večinoma bombažne t-shirte.
Popoln fail. Če ne preneseš umetnih materialov, si nabavi majico iz merino volne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Alamar ()

NikolormousB ::

Zakaj fail? Sicer prenesem umetne materiale, imam par "clima cool" in podobnih t-shirtov. Ampak meni še vedno najbolj pašejo čisto navadni bombažni t-shirti.

mikhaair ::

Vsakemu sede svoje, meni se zdi kar malo neverjetno, ampak ce tako reces. Jaz bi ti tudi priporocal merino. Poskusi kaksno majico, ki je sedaj na razprodaji, ker so dokaj drage. Jaz sem na sportsshoes od inov8 vzel. Mislim, da so sedaj tudi poceni.
Merino ne smrdi, ko si moker je obcutek hladu precej manjsi, ko npr. zapiha, ravno za najhujso vrocino sicer ni, v spremenljivih temperaturah pa je odlicna.

Alamar ::

Bombažna majica ni priporočljiva za intenzivne dejavnosti, ker zadržuje znoj, postane težka in se mokra "zalepi" na hrbet, kar lahko seveda zelo neugodno vpliva na zdravje. Enako za bombažne nogavice - napojijo se znoja, kar posledično poveča trenje v copatu kar spet slabo vpliva na stopala.

Tudi kvalitetne sintetične majice ne zasmrdijo kar takoj.

NikolormousB ::

kar lahko seveda zelo neugodno vpliva na zdravje.


Kako pa?

To, da se vse lepi je jasno. Ampak mene ne moti. Če kdaj zapiha in me malo zazebe, tudi ni kritično. Jaz med drugim tečem tudi zato, da se spravim iz cone udobja. Zato tudi tečem celo leto, po snegu pri -15 in sredi poletja po soncu pri 35 stopinjah.

Da bi pa lepljiva majica vplivala na zdravje pa še nisem slišal. Zgodilo se mi je že, da sem do krvi obdrgnil niple, ampak ne v bombažu. Načeloma teh težav nimam več.

Furbo ::

Jaz imam par xbionic majic, nogavice, zakon. Tudi če je zadeva mokra, te ne zebe takoj, ko se ustaviš.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Machete ::

ninja vsaj prizna, da se namenoma muči. Tudi sam ne vidim niti enega razloga, da bi šel tečt v navadni majici (če ni nujno), pa tudi sam tečem po minusu in soncu. Tehologija (športnih)oblačil je tako napredovala, da je veselje.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Alamar ::

NikolormousB je izjavil:

kar lahko seveda zelo neugodno vpliva na zdravje.


Kako pa?

To, da se vse lepi je jasno. Ampak mene ne moti. Če kdaj zapiha in me malo zazebe, tudi ni kritično. Jaz med drugim tečem tudi zato, da se spravim iz cone udobja. Zato tudi tečem celo leto, po snegu pri -15 in sredi poletja po soncu pri 35 stopinjah.

Da bi pa lepljiva majica vplivala na zdravje pa še nisem slišal. Zgodilo se mi je že, da sem do krvi obdrgnil niple, ampak ne v bombažu. Načeloma teh težav nimam več.
Iz cone udobja greš tako, da povišaš tempo ali tečeš v klance! Ne pa tako, da s premočenimi bombažnimi cunjami tvegaš najmanj prehlad, dolgoročno pa revmo ali še kaj hujšega.

NikolormousB ::

Prehlad je virusno obolenje, nima dosti veze z mokro majico. Mraz in vlaga tudi nimata nič z revmo, kolikor mi je znano.

Alamar ::

Mokra bombažna oblačila na koži v hladu in vetru povzročijo, da se ti telo ohlaja. S tem slabiš imunski sistem... Oblačila morajo biti takšna, da čimbolj ohranjaš toploto in da čimbolj "dihajo".

Niti ene prednosti nima bombaž pred kvalitetno sintetiko, razen mogoče, da je za nekatere bolj udoben za nošnjo med aktivnostjo, kar je meni glede na to, da postane majica hitro pocasto mokra in težka, čisto nerazumljivo. Poleg tega je klasična pridelava bombaža izredno obremenjena s pesticidi. Kot omenjeno imaš, sicer precej dražjo, alternativo sintetiki - merino.

NikolormousB ::

Mokra bombažna oblačila na koži v hladu in vetru povzročijo, da se ti telo ohlaja. S tem slabiš imunski sistem...


To je mit.

https://www.health.harvard.edu/staying-...

Obstajajo sicer študije, ki kažejo, da imajo ljudje, ki veliko trenirajo v hladnih razmerah povečano možnost, da zbolijo za prehladom ali gripo. Ampak tukaj obleka nima veze, gre bolj za to, da dihaš zrak, ki ti prekomerno ohladi in izsuši dihalne poti.

Sicer pa ni nič narobe s tem, da te občasno zebe, mene mraz načeloma ne moti.

Niti ene prednosti nima bombaž pred kvalitetno sintetiko


Nisem rekel, da ima bombaž kakšne univerzalne prednosti, napisal sem, da meni najbolj ustreza.

Machete ::

Teče kdo po snegu (ne plundri, ampak celem)? Me malo mika, samo verjetno bom kar preverjeno varianto z derezami v breg ubral.. Ne spomnim se, da bi šel kak run po novozapadlem. Predvidevam, da je relativno neugodno, ker noga nima gripa.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Alamar ::

Machete je izjavil:

Teče kdo po snegu (ne plundri, ampak celem)? Me malo mika, samo verjetno bom kar preverjeno varianto z derezami v breg ubral.. Ne spomnim se, da bi šel kak run po novozapadlem. Predvidevam, da je relativno neugodno, ker noga nima gripa.
Najlepše je tečt po novozapadlem snegu, po možnosti čim bolj suhem. Dereze so mi neuporabne. Zadoščajo trail copati s pol centimetrskimi čepi. Alternativa so tudi copati s karbidnimi konicami.

Egidij88 ::

V ponedeljek sem najbrž šel tečt zadnjič letos. Mora biti več kot 5 stopinj in brez vetra, da mi je kul. Bom šel raje hoditi na kakšen bližnji hrib. Malo cvikam, da bom zbolel...

MxxW5 ::

Egidij88 je izjavil:

V ponedeljek sem najbrž šel tečt zadnjič letos. Mora biti več kot 5 stopinj in brez vetra, da mi je kul. Bom šel raje hoditi na kakšen bližnji hrib. Malo cvikam, da bom zbolel...


Tudi jaz sem šel prejšnji teden zadnjič letos. Me ne skrbi, da bi zbolel, ampak preprosto ne prenesem mraza. Bi šel kaj na Šmarno goro, ampak je zoprno, ker mi to vzame skoraj 2 uri časa (vožnja do tja, 25 min gor in podobno dol, potem pa še vožnja nazaj).

Furbo ::

Meni je pa v redu teči pri nuli, prvi kilometer malo zebe v roke, potem je pa ok.
Zdaj sem tekel pri nuli ali kako stopinjo manj že kakih desetkrat, ni sledu o kaki bolezni, res grem pa potem takoj pod topel tuš, ni šans da se segret vozim kam.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

mikhaair ::

Po snegu je super tect. Gor po uhojenem ači cesti, dol pa kjerkoli. Ce gres po konkretnih klancih brez derezic vcasih ne gre oz. tect ne mores. Jaz bom nabavljam ze 2 zimi Nortec trail.

Machete ::

Mene minus sploh ne moti po svoje je prav kul, ker se drugače pregrevam. Tko da moker pridem tudi na minusu, samo manj. Dejansko sem enako oblečen kot čez leto, le majca je dolga pa rokavice dodam :] alamar nisem mislil tečt z derezami lol, pač pa v hrib pešačit. Sam ga tok sipa, da bo bolj lopata pela danes.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

mikhaair ::

Po snegu dol tect po kaksni nespluzeni cesti je super za trening brzine. Gre konkretno hitreje, pa lepo mehko pod nogami. Meni najljubsi zimski tekaski dogodek pa je bil skok na Ursljo. Enkrat smo prisli gor na plano, v veter, metrski sneg....noro lepo.
««
20 / 39
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vprašanje za rekreativne tekače (strani: 1 2 )

Oddelek: Šport
677633 (5810) AnjaNja
»

Najmehkejši tekaški copati (strani: 1 2 )

Oddelek: Šport
8315922 (13873) m0LN4r
»

Poškodbe pri teku

Oddelek: Šport
274961 (4172) Aquinas
»

Je tek zdrav? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8725427 (22873) ThinkPad
»

tekaški copati - nike+ (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5819259 (16613) RejZoR

Več podobnih tem