» »

Tek - vprašanja, nasveti, vzpodbude ...

Tek - vprašanja, nasveti, vzpodbude ...

Temo vidijo: vsi
««
19 / 39
»»

Apofis ::

denisbegood je izjavil:

Živjo. Imam težave z bolečinami v hrbtenici zaradi močne obrabe. Pri hoji po trdi površini me začne boleti (kot da mi hrbtenico zbije skupaj) in bi potreboval neke copate z dobro amortizacijo za ublažitev. Pri hoji po travi namreč tega skoraj ni. Torej potrebujem treking copate za hojo, copate za dvoranski nogomet in copate za tek v naravi. Prosim za nasvet.

Za hojo probaj mogoče od Adidasa Ultra Boost, sicer tekaški in ne zelo stabilni, sam hudo mehki...

celada ::

Jaz sem malce težji tekač in tečem dosti po asfaltu in uporabljam Mizuno Wave Enigma 5 in se precej dobro obnesejo.

Scaramouche ::

mihapc123 je izjavil:

Zdravo, imam eno vprašanje. Rad bi se ukvarjal z tekom ampak imam le slabih 65kg in me zanima, če z tekom ne bom shujšal, ker ne smem shujšat, ker imam zdaj že premalo kg glede na mojo velikost.


tek ti bo pohitril metabolizem, jaz ko grem z biciklom pojem več kot če ne!

Za tek imaš dobre kile ker ti kolena ne bodo trpela!
Jej pa kok hočeš...

Jaz imam 100kg in dol dajem tako da je bike super ker jih ne obremenjujem na polno!

denisbegood je izjavil:

Živjo. Imam težave z bolečinami v hrbtenici zaradi močne obrabe. Pri hoji po trdi površini me začne boleti (kot da mi hrbtenico zbije skupaj) in bi potreboval neke copate z dobro amortizacijo za ublažitev. Pri hoji po travi namreč tega skoraj ni. Torej potrebujem treking copate za hojo, copate za dvoranski nogomet in copate za tek v naravi. Prosim za nasvet.


Potem raje na kolo!

Zgodovina sprememb…

next3steps ::

Še bolje je plavanje.

mihapc123 ::

Imam še nekaj vprašanj kakšno razdaljo naj zdaj na začetku pretečem, kako se ogreti in koliko časa teči in koliko časa hoditi med tekom.
LP

NikolormousB ::

Odvisno od tvojih ciljev. Če imaš točno določen cilj, potem se držiš nekega plana. Na netu imaš ful različnih trening programov, tako, da si lahko malo pogledaš različne režime.

Če nimaš cilja, tečeš kolikor želiš. Oz. toliko kot želiš + kakšnih 20% zraven.

Invictus ::

denisbegood je izjavil:

Živjo. Imam težave z bolečinami v hrbtenici zaradi močne obrabe. Pri hoji po trdi površini me začne boleti (kot da mi hrbtenico zbije skupaj) in bi potreboval neke copate z dobro amortizacijo za ublažitev. Pri hoji po travi namreč tega skoraj ni. Torej potrebujem treking copate za hojo, copate za dvoranski nogomet in copate za tek v naravi. Prosim za nasvet.

Začni raje kolesarit...

next3steps je izjavil:

Še bolje je plavanje.

Če ne znaš pravilno plavati, je to lahko še bolj škodljivo...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Ganon ::

Jaz sem obupal. Tek ni zame.

Tek12345 ::

Preselil sem se na Lavrico. A ve kdo, če je tukaj kakšna fina pot za tek, po možnosti ne asfalt in po ravnem (npr. kakšen fin raven makadam)? Ali če vprašam drugače: če je tukaj kdo iz Lavrice, kje ponavadi ljudje tečejo?

jype ::

Tek12345> Preselil sem se na Lavrico. A ve kdo, če je tukaj kakšna fina pot za tek, po možnosti ne asfalt in po ravnem (npr. kakšen fin raven makadam)? Ali če vprašam drugače: če je tukaj kdo iz Lavrice, kje ponavadi ljudje tečejo?

Ne vem, kje ponavadi tečejo, ampak fin makadam je od Lavrice proti Rudniku ob progi, za daljšo pot se pa potem še Hauptmanca odcepi proti Jugu. Koliko je fin in raven je sicer odvisno od tega, kdaj so ga nazadnje poravnali, je pa vedno manj motornega prometa, zato običajno ni pretirano luknjast.

Tek12345 ::

Odlično, hvala lepa! Če je še kdo iz tega konca, bom predlogov vesel.

mikhaair ::

https://www.on-running.com/en-si

Tej se reklamirajo, da so mehki, kot da bi tekel po oblaku....ker je nekdo spraseval zgoraj o mehkobi...nisem jih pa osebno nikoli preizkusil.

kuglvinkl ::

Slušalke mi je odpizidilo. Kaj se zdej uporablja, bolj la imanj BT ali še vednop žica? Bom vesel tudi predlogov.
Your focus determines your reallity

mikhaair ::

Jaz sem moji narocil MPOW Wolverine in zgledajo OK, si jih pa se ni nastelala in ji padajo ven. Mislim da za 20 eur so dober nakup. Vzel sem jih po priporocilu znanca, ki jih je sicer nekje staknil za 12 eur.

kuglvinkl ::

Hvala za predlog, gre cena lahko tudi proti 100 evrom.
Your focus determines your reallity

Shegevara ::

Imel sem pred kratkim hude težave z ušesom in mi slušalke "v uho" ne pridejo več u poštev. Priporočate kakšne za čez uhelj, ki mi ne bi med tekom padale dol?

Hvala

bigbada ::

Zdravo,

Malo sem spet začel tekati itd. pa me zadnjih par dni boli stopalo (natančneje zgoraj pred prsti na sredini nekje... ne vem kako naj boljše opišem (evo tu nekje https://i.imgur.com/NT9gotq.jpg)
Torej, ko pritisnem na to mesto ali pa stopim me malo zaboli, odvisno kako stopim tudi. Včasih ja, včasih ne, čudno. Zdaj pa ne vem kaj bi to bilo. Sem mogoče čudno stopil, kakšni čuden položaj, kaj nategnil? Možno da me boli ker sem preveč naenkrat hotel - preveč tekanja? Zlomljeno dvomim da bi bilo, ker potem verjetno ne bi mogel hoditi ali? Ni nič otekline nikjer, nič rdečo, nobenih vidnih znakov... Mogoče @jype ve on je neki tekač?

Hvala za odgovor! lp

mikhaair ::

Po moje nekaj, kar bo minilo v par dneh. Ce ne pa k doktorju. Rekel bi, da se ti telo privaja k teku, z nekaj upora. :)

next3steps ::

mikhaair je izjavil:

Jaz sem moji narocil MPOW Wolverine in zgledajo OK, si jih pa se ni nastelala in ji padajo ven. Mislim da za 20 eur so dober nakup. Vzel sem jih po priporocilu znanca, ki jih je sicer nekje staknil za 12 eur.

Tudi sam jih imam. Za ta denar dobre slušalke. Vsekakor sem pričakoval veliko manj od njih kot to, kar sem dobil.

kuglvinkl ::

ima kdo garmin fenix 5?
Your focus determines your reallity

Machete ::

bigbada je izjavil:

Zdravo,
Ni nič otekline nikjer, nič rdečo, nobenih vidnih znakov...


Si mogoče preveč zatisnil vezalke? Imaš premajhne superge? Imaš spredaj dovolj placa, da se prsti ne dotikajo konice superg? Meni deluje kot pretesen čevelj, (lahko v kombinaciji s tvojo anatomijo, da imaš rahlo višje to zgornjo kost).
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Machete ::

Po koliko KM menjate superge? Sam sem pri 800 s tem parom in bi rekel, da je čas? Čeprav zgledajo kar OK.
(Tast menja pri 600-700. Tekmuje pa še pri 60+ tako da očitno nekaj ve in dela prav, ker ni poškodovan in uničen).
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Malajlo ::

Na enem paru imam zabeleženih več kot jurja km. Razpadajo, ampak so še najbolj udobne. Saj bi bos laufal, pa mi je odveč gledati še na morebitne črepinje.

eric_cartman ::

Lastim si Adidas Glide Boost 8 namenjene za tek po asfaltu. Piše da je durability od 300 do 800 km. Malo širok razpon če mene vprašaš.

Kakorkoli so moji pri pretečenih 215 km še vedno kot novi.. Pravzaprav se mi zdi, da so se ravno sedaj dobro unesli.

PARTyZAN ::

Malajlo: v ta namen obstajajo "barefoot" copati. So brez pene in so uporabni toliko časa, dokler ne narediš luknje v podplat.

Shegevara ::

eric_cartman je izjavil:

Lastim si Adidas Glide Boost 8 namenjene za tek po asfaltu. Piše da je durability od 300 do 800 km. Malo širok razpon če mene vprašaš.

Kakorkoli so moji pri pretečenih 215 km še vedno kot novi.. Pravzaprav se mi zdi, da so se ravno sedaj dobro unesli.



Razpon temelji na vec faktorjih, kot so teža športnika, tehnika teka, podlaga (gozdna pot, asfalt, astro turf) itd...

Tud avto recimo ima lahko velik razpon prevoženih km, preden kaj odpove.

Alamar ::

2500-3000km asfalt-makamad copati, 1500-2000km trail copati.

Machete ::

Ok, 100 ljudi 100 pravil očitno. Bom kar menjal ob priliki, saj je še nekaj tekačev djalo, da menjajo pri 700. 1500 ali 3000k se mi zdi pa že hudo wasted copat.. (?)
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Alamar ::

Zakaj že? Če imaš pravilno tehniko in teža ni visoka, komot zdržijo par tisoč km. Seveda tudi odvisno od tipa in kakovosti copata. Od lahkega tekmovalnega copata, praktično brez gume na podplatu, ne moreš pričakovati, da bo zdržal tisoče km. Pač pogledaš, če je podplat funkcionalen in da copat ni na kakršenkoli način deformiran oziroma poškodovan. Če jih pereš v stroju, jih boš seveda veliko prej uničil. Poznam par ljudi, ki menjajo copate na 5-6k km, brez problemov.
Recimo gor je en omenil Adidas Glide Boost. To je tipično robusten in težak copat za nabijanje kilometrine.

Machete ::

Hervis ima tekaški model kayano 24 znižan. (Kar ga šele naredi primerljivega tujini. Avstrijski Hervis je pa še 17 eur cenejši, samo pošiljajo samo na avstrijski naslov!?!)
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

gusto ::

Jaz tekaške copate menjam na dobro leto po 1500 km. So pa takrat že zguljeni, spredaj na prstu zmanjka podplata. Tečem pa pretežno po asfaltu in lepem makadamu.

Še vprašanje. Rabil bi ene all-round tekaške copate. Primer trase: 6 km ravnine po asfaltu, potem 5 km v hrib (650 m višinske) in nazaj. V hrib je večinoma gozdna steza, vmes malo kamenja in kakšna skala. Imam Asics GEL-DS Trainer 22 (za ta namen prenežni, sploh za v hrib), in Salomon Pro 3D (prerobustni, pretežki, sploh za asfalt). Rabim neko vmesno varianto. V katero smer naj gledam?

mikhaair ::

Kar isces razen v oglasnih sporocilih ne obstaja. :) Kar bo dobro za po gozdi je skoda za po cesti. Asfaltu se ne mores izognit?

Han ::

Mizuno Wave Mujin 4. Pri nas, ko bodo razprodaje, s severa pa jih dobiš za okrog 100 eur.

gusto ::

mikhaair je izjavil:

Kar isces razen v oglasnih sporocilih ne obstaja. :) Kar bo dobro za po gozdi je skoda za po cesti. Asfaltu se ne mores izognit?

Iščem pač najboljši približek. Asfaltu se ne morem izogniti, hočem razgibane ture, asfalt je vedno kje vmes. Omenjena tura v prejšnjem postu je pa itak fix.

Han je izjavil:

Mizuno Wave Mujin 4. Pri nas, ko bodo razprodaje, s severa pa jih dobiš za okrog 100 eur.

Teli izgledajo ok. Priporočaš iz lastnih izkušenj?

Drugače pa bolj kot gledam, manj vem. Bo treba v trgovino, pa vse po vrsti dat na nogo. Tule ni bližnjic.:)

Han ::

Zaenkrat jih imam le za hojo. So kar občutno bolj debeli in posledično topli kot običajni tekaški copati, zato sem moral vzet pol številke večje. V Intersportu imajo še vse številke, v Rossiju pa trenutno 20% popust.

kuglvinkl ::

Han, to je 6o evrov razlike med RS in tujino?
Your focus determines your reallity

Han ::

Jaz sem dal za svoje 105 eur (dobavil prijatelj prek Amazona brez poštnine).

Gregor5816 ::

Pred leti sem tekel malo za rekreacijo, brez nekega cilja. Po večkratni poškodbi gležnja (posledica slabo zaceljene prve poškodbe) mi je zdravnica odsvetovala tek in kot alternativo predlagala kolesarjenje. Zadnja 3 leta sem tako večinoma kolesaril, v glavnem le med poletnimi vikendi. Zdaj bi ponovno rad začel s tekom. Želja je pretečt ljubljanski maraton leta 2020. Zanima me predvsem, kolikokrat naj tečem - je bolje vsak dan, vsak drugi dan, 5x na teden? In koliko, 3, 5, mogoče 10km?

PARTyZAN ::

Ni univerzalnega recepta. Samo naučit se moraš poslušat svoje telo.

Jaz bi na tvojem mestu začel s 3k tekom vsak drugi dan, razdaljo pa bi povečeval po občutku (ko ti ni več problem pretečt zastavljene trase). Kasneje boš že sam vedel, kako pogosto lahko tečeš.

Egidij88 ::

This - poslušaj se. Nekje začni in boš videl, ne se držati nekih kalupov... tečeš zase, delaj kot ti ustreza.

Načeloma: počitka ne pozabljaj, regeneracija je pomembna, pa tudi psihično...da ti ne zasmrdi vse skupaj rabiš odmor, spremembe itd. Zdaj če brez problema odtečeš 10km v svojemu tempu... potem ne tečt po 5km šest dni v tednu po mojemu mnenju. Nek srednji rekreativec...potem to pomeni 10-15km recimo 3x tedensko. Ampak easy, saj boš videl kako ti gre... ne se ubiti prvi teden.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Egidij88 ()

NikolormousB ::

Tole "poslušaj telo" je IMHO odličen recept za stagnacijo. Kaj to pomeni? Če jaz poslušam telo, poležavam na kavču, jem junk food in hodim na kavice namesto, da bi šel za eno uro tečt.

Edini napredek, ki sem ga naredil, je bil takrat, ko sem kljub nečloveškem musklfibru šel tečt, ko sem se prisilil, da sem tekel vsak dan brez izjeme, tudi po -10 pozimi in +35 poleti (po pameti, ne z glavo skozi zid, ampak vseeno). Pa takrat, ko so mi pri teku v hrib gorela meča za crknit in bi na 3/4 hriba lahko malo hodil, pa sem dal gor Run to the hills od Maidnov in trpel do vrha.

Uglavnem, hočem rečt, da je "poslušaj telo" lahko dvorezen meč. Telo lahko poslušaš, ko že nekaj časa treniraš in veš katero bolečino je treba ignorirat in katera lahko pomeni resne težave. Na začetku te pa tako ali tako vse boli in ni druge, kot, da preguraš.

Btw, če si kolikor toliko v formi lahko brez večjih težav pretečeš 42km že naslednje leto. Seveda, če si vzameš čas in greš turistično.

Duhec ::

Letos tečem 1x tedensko od 3 do 7 km. Lani in še prej pa 2x/teden podobno dolžino.
Prvi km počasi, cca. 7 min, nato pospešujem tempo, odvisno od razpoloženja. Če imam občutek svinčenih nog potem ne pretiravam. Se zgodi, da vmes celo hitro hodim, drugače pa do zadnjega km stopnjujem pod 5 min./km.
S tem receptom sem čisto zadovoljen, sploh zaradi kilaže (99kg) in že osmo leto zapored odlaufam 10km (LJM) v času blizu mojih let, letos cca. 56.
Sem si pa zadal cilj malo shujšati.:)
http://blackbird.si/

DarwiN ::

Gregor5816 je izjavil:

kolikokrat naj tečem - je bolje vsak dan, vsak drugi dan, 5x na teden? In koliko, 3, 5, mogoče 10km?

Tko kot na marsikaterem drugem področju znanost tudi pri telovadni počasi ugotavlja, da je ta zdrava le v zmernih mejah in da je pretiravanje lahko škodljivo. Dejansko je preveč teka lahko škodljivo. Tudi maratoni in intenzivne priprave znajo bit škodljive. Marsikateri maratonec ima povečano srce.

Skratka, vse v zmernih mejah. Poslušaj ta govor:

You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

jype ::

DarwiN je izjavil:

Marsikateri maratonec ima povečano srce.
Ni pa še jasno, ali je to škodljivo, če nimaš nobene srčne napake.

thramos ::

DarwiN je izjavil:

Tko kot na marsikaterem drugem področju znanost tudi pri telovadni počasi ugotavlja, da je ta zdrava le v zmernih mejah in da je pretiravanje lahko škodljivo. Dejansko je preveč teka lahko škodljivo. Tudi maratoni in intenzivne priprave znajo bit škodljive.s


Na slo-techu so takšna opozorila odveč. :D

NikolormousB ::

da je ta zdrava le v zmernih mejah in da je pretiravanje lahko škodljivo.


Definiraj kaj v tvojem primeru pomeni "zdrava", "zmernih mejah" in "pretiravanje". Brez teh vrednosti je vsaka nadaljna debata odveč.

10km zmernega teka (recimo 5 do 6 min/km) na dan je za večino ljudi verjetno ogromno, v resnici pa je to slaba ura zmerne rekreacije.

Poleg tega je dobro definirati kaj pomeni "zdravo". Imaš ljudi, ki vsak dan tečejo maraton, pa sem prepričan, da je takšno početje bistveno bolj zdravo kot poležavanje na kavču.

DarwiN ::

Kontroverzne zadeve, brez trdnih dokazov, zato težko definiram in kvantificiram. Ampak je vseeno za razmislit.

Na primer:
Researchers from Denmark say that people who push their bodies too hard may essentially undo the benefit of exercise. Those who ran at a fast pace more than four hours a week for more than three days a week had about the same risk of dying during the study's 12-year follow up as those who were sedentary and hardly exercised at all. The link held even after the researchers accounted for potentially confounding factors such as age, sex, whether the participants had a history of heart disease or diabetes, or whether they smoked and drank alcohol.

Vir.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

jype ::

Ja, logično, ker je verjetnost za poškodbe pri takem početju večja. Kvalitete življenja ta študija ne upošteva.

DarwiN ::

Ampak menda imajo hard core maratonci tudi ožilje uničeno, ne samo povečano srce. Tega pa ne bi pričakoval, kaj? (v kolikor je to res).
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

jype ::

DarwiN je izjavil:

Ampak menda imajo hard core maratonci tudi ožilje uničeno, ne samo povečano srce. Tega pa ne bi pričakoval, kaj? (v kolikor je to res).
In vendar živijo dlje in imajo manj pogosto težave s srcem in ožiljem, rakavimi obolenji in diabetesom. Kako to? Ker maraton bolne prej pobije? Ne, za to se kontrolira.
««
19 / 39
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vprašanje za rekreativne tekače (strani: 1 2 )

Oddelek: Šport
677522 (5699) AnjaNja
»

Najmehkejši tekaški copati (strani: 1 2 )

Oddelek: Šport
8315634 (13585) m0LN4r
»

Poškodbe pri teku

Oddelek: Šport
274927 (4138) Aquinas
»

Je tek zdrav? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8725240 (22686) ThinkPad
»

tekaški copati - nike+ (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5819140 (16494) RejZoR

Več podobnih tem