» »

Tek - vprašanja, nasveti, vzpodbude ...

Tek - vprašanja, nasveti, vzpodbude ...

Temo vidijo: vsi
««
21 / 39
»»

Alamar ::

Machete je izjavil:

nisem mislil tečt z derezami lol, pač pa v hrib pešačit.
Zakaj lol? Ljudje tečejo tudi z derezami. Obstajajo tudi posebne tekaške.

shadeX ::

Tisti, ki pretečete najmanj 5km v enem kosu. Koliko je vaš povprečen "pace" na km?

MxxW5 ::

shadeX je izjavil:

Tisti, ki pretečete najmanj 5km v enem kosu. Koliko je vaš povprečen "pace" na km?


Včeraj 8 km, 6.01 min/km. Prejšnjo sezono (september 2017) sem končal s 5.35 min/km. Letos ne gre pod 6, čeprav sem imel odmor le tista dva meseca, ko je bila huda zima. Jeba. Leta, pa to.

Aja, merim s telefonom - MapMyWalk.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MxxW5 ()

kuglvinkl ::

okol 5 minut. Kar je zlo zlo povpečno.
Your focus determines your reallity

gusto ::

shadeX je izjavil:

Tisti, ki pretečete najmanj 5km v enem kosu. Koliko je vaš povprečen "pace" na km?

Jaz imam rekord na 10km s povprečnim tempom 3:48 min/km. Rekord na 5 km sem postavil znotraj tega teka, ker posameznih 5 km tekov tečem zelo malo. Trenutno (še) nisem v top formi in sem 5k sposoben preteči s tempom nekje 4:00 min/km.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gusto ()

Machete ::

Jaz ne maram hitrih tekov. Stalno sem na 5min/km ali je to 8 ali pa 12km. Drugih razdalj niti ne tečem. Grem pa lahko včasih malo nad 4min/km 8km če mi paše. Samo nimam najbolj tekaške konstitucije.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

shadeX ::

Očitno je pol z mano nekaj narobe, če je 5min/km "zlo slabo", sam pa imam povprečje okol 5:10 (včeraj 4:40), pa tečem vsaj 5 dni v tednu po 6-10 km (odvisno od izbire proge). Tečem pa na makadamu, ampak to ne bi verjetno smelo bistveno vplivat na končni rezultat.

Kaj pa delate tisti, ki imate 4min in manj, da imate tako dober rezultat?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

mikhaair ::

Trenirajo.
Ti tečeš za užitek. Pa jaz tudi. Za rezultat pa je treba resneje in trdneje delat na hitrosti, hitrostni vzdržljivosti, prehrani itd.

kuglvinkl ::

Točno to, 4 minute je že precej resen commitement, vsaj zame. In kot tak nesprejemljiv. Če sem okol 5 minut, je to zame super, objektivno pa brez veze.
Your focus determines your reallity

shadeX ::

Še 2 uri, tolk da sonce zaide pa grem all in, pa da vidimo do kolk lahk stegnem. Upam sam da me ne pobere.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

Vazelin ::

jaz tečem nekje 5:40 na km. 2,5km zmorem potem pa rabim malo sprehoda. Računam da pridem nekje na 5 minut na km do konca leta in pretečem 5km v kosu.

Se pa leta noro poznajo. Ni šans, da tečem več kot 3 zaporedne dni. Regeneracija je počasnejša :/

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vazelin ()

shadeX ::

Se pa leta noro poznajo.


Kolk pa jih maš?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

Vazelin ::

na nepravi strani 30 recmo?:D
mah se čuti razlika. pri 20ih sem drug dan vstal kot nov iz postelje, pa tekel sem lahko brez premora cel teden...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vazelin ()

gusto ::

shadeX je izjavil:

Očitno je pol z mano nekaj narobe, če je 5min/km "zlo slabo", sam pa imam povprečje okol 5:10 (včeraj 4:40), pa tečem vsaj 5 dni v tednu po 6-10 km (odvisno od izbire proge). Tečem pa na makadamu, ampak to ne bi verjetno smelo bistveno vplivat na končni rezultat.

Kaj pa delate tisti, ki imate 4min in manj, da imate tako dober rezultat?


Jaz moram reči, da sem do 4 min/km prišel dokaj hitro, v svoji drugi tekaški sezoni, potem ko sem v prvi zgubil 15kg. To je sedaj 7-8 let nazaj. Nikakor ne morem reči, da sem treniral, nič nisem delal sistematično, pač tekel sem cca 3-krat na teden, začel s 5km, vedno pa sem dal noter svoj max, vedno sem hotel izboljšati svoj čas (ja, sem tekmovalen :D). Težko se spomnim kakšnih večjih detajlov. Sedaj pretečem cca 100 km/mesec, vsak mesec, zima ni ovira, to sta približno dva teka na teden (1x 10km in 1x 15km). Včasih kakšnega od teh tekov razdelim na krajše bolj intenzivne teke (pa ne velikokrat), dvakrat na sezono odtečem polmaraton. Pri hrani popolnoma nič ne kompliciram, jem vse, dva pira po teku spit ni problem.:)) Zraven teka tudi kolesarim, vendar zgolj poleti. Mogoče tudi to pomaga.

Čas okoli 5 min/km ni slab, imaš dobro bazo, da delaš naprej. Vedi da so napotki iz interneta dobrodošli, vendar niso univerzalni, sam moraš odkriti, kaj ti ustreza. Jaz bi ti dal recimo dva napotka, pa premisli, če ti ustrezata. Mogoče teči manjkrat na teden. Če tečeš preveč pogosto, se mišice ne morejo regenerirati in so utrujene, mogoče se tega niti ne zavedaš, ampak je razlika. Tudi za glavo je lažje, če "tekmuješ" sam s sabo 2x na teden, kot 5x. Lažje dobiš tisto notranjo motivacijo. Poskusi tudi s krajšimi teki. Določi si tempo recimo 4:30 in preteci 3 km. Pred tem in za tem naredi nekaj km z običajnim ali počasnejšim tempom. Lahko malo pobrskaš na internetu tudi za kak naprednejši intervalni trening.

Vazelin ::

jaz s 4min/km tečem verjetno kvečjemu kakšnih 400metrov:))

gusto ::

shadeX je izjavil:

Še 2 uri, tolk da sonce zaide pa grem all in, pa da vidimo do kolk lahk stegnem. Upam sam da me ne pobere.


Ma poletje je švoh za kakšne osebne rekorde nabijat. Poleti nabiraš km in se matraš kolikor pač gre, rezultate žanješ jeseni, oktober-november. Sem pa pri sebi opazil, da tudi spomladi rezultati poskočijo, ko se znebiš "težkih" zimskih cunj in oblečeš kratke hlače in rokave. Pomlad in jesen sta zakon za tek.:P

Vazelin ::

Samo malo. Na kakšen način vi to tečete? Da se totalno mučite in na koncu skoraj bruhate? Meni to ne predstavlja nekega veselja. Pomoje najbolje teč po zmožnostih in v krajših intervalih malo probavaš. Začetniki nimajo kaj rekordov postavljat po par tekih:D

shadeX ::

mah se čuti razlika. pri 20ih sem drug dan vstal kot nov iz postelje, pa tekel sem lahko brez premora cel teden...


Pri 30 še nisi tako star tako da dvomim da je to izgovor. Sam tudi nisem daleč (29), pa dvomim da bom čez eno leto bistveno slabši kot sem sedaj. Sicer gledam rezultate iz 2014 pa sem imel skoraj identične kot sedaj.

jaz s 4min/km tečem verjetno kvečjemu kakšnih 400metrov:))


Kondicija..

gusto je izjavil:

shadeX je izjavil:

Očitno je pol z mano nekaj narobe, če je 5min/km "zlo slabo", sam pa imam povprečje okol 5:10 (včeraj 4:40), pa tečem vsaj 5 dni v tednu po 6-10 km (odvisno od izbire proge). Tečem pa na makadamu, ampak to ne bi verjetno smelo bistveno vplivat na končni rezultat.

Kaj pa delate tisti, ki imate 4min in manj, da imate tako dober rezultat?


Jaz moram reči, da sem do 4 min/km prišel dokaj hitro, v svoji drugi tekaški sezoni, potem ko sem v prvi zgubil 15kg. To je sedaj 7-8 let nazaj. Nikakor ne morem reči, da sem treniral, nič nisem delal sistematično, pač tekel sem cca 3-krat na teden, začel s 5km, vedno pa sem dal noter svoj max, vedno sem hotel izboljšati svoj čas (ja, sem tekmovalen :D). Težko se spomnim kakšnih večjih detajlov. Sedaj pretečem cca 100 km/mesec, vsak mesec, zima ni ovira, to sta približno dva teka na teden (1x 10km in 1x 15km). Včasih kakšnega od teh tekov razdelim na krajše bolj intenzivne teke (pa ne velikokrat), dvakrat na sezono odtečem polmaraton. Pri hrani popolnoma nič ne kompliciram, jem vse, dva pira po teku spit ni problem.:)) Zraven teka tudi kolesarim, vendar zgolj poleti. Mogoče tudi to pomaga.

Čas okoli 5 min/km ni slab, imaš dobro bazo, da delaš naprej. Vedi da so napotki iz interneta dobrodošli, vendar niso univerzalni, sam moraš odkriti, kaj ti ustreza. Jaz bi ti dal recimo dva napotka, pa premisli, če ti ustrezata. Mogoče teči manjkrat na teden. Če tečeš preveč pogosto, se mišice ne morejo regenerirati in so utrujene, mogoče se tega niti ne zavedaš, ampak je razlika. Tudi za glavo je lažje, če "tekmuješ" sam s sabo 2x na teden, kot 5x. Lažje dobiš tisto notranjo motivacijo. Poskusi tudi s krajšimi teki. Določi si tempo recimo 4:30 in preteci 3 km. Pred tem in za tem naredi nekaj km z običajnim ali počasnejšim tempom. Lahko malo pobrskaš na internetu tudi za kak naprednejši intervalni trening.


Super nasveti. Sicer pa kolesarim tudi sam (3x na mesec, "daljša" tura), pa ni opazit, da bi se mi zaradi tega poznalo na boljšem času pri teku.

Vazelin ::

shadeX: leta po 30em se hitro poznajo;) Pač zaveš se, da nimaš več 25.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vazelin ()

gusto ::

Vazelin je izjavil:

Samo malo. Na kakšen način vi to tečete? Da se totalno mučite in na koncu skoraj bruhate?

Na to mogoče ni čisto enostavno odgovoriti. Iz neke cone udobja je treba iti, če hočeš napredek. Kaj je sedaj mučenje, si vsak predstavlja po svoje. Bruhal še nisem nikoli.:)) V cilju se umirim in izdiham praktično takoj, v slabi minuti. Ni neke panike.

Vazelin ::

Cona udobja je pri teku dvomljiv pojem:))

Alamar ::

shadeX je izjavil:

Očitno je pol z mano nekaj narobe, če je 5min/km "zlo slabo", sam pa imam povprečje okol 5:10 (včeraj 4:40), pa tečem vsaj 5 dni v tednu po 6-10 km (odvisno od izbire proge). Tečem pa na makadamu, ampak to ne bi verjetno smelo bistveno vplivat na končni rezultat.

Kaj pa delate tisti, ki imate 4min in manj, da imate tako dober rezultat?
Pet nula je solidno za povprečnega rekreativca. Če hočeš napredovati, moraš teči raznoliko in ne vedno v približno enakem tempu. Probaj kakšna pospeševanja, krajše tempo teke, v rahel hrib, fartlek po gozdu. Skratka teči moraš raznoliko, da telo dobi stimulans...

Vazelin ::

imo kuglvinkl pretirava, da je 5min/km zlo povprečno. za te everyday tekače kot smo mi, je petica že kar sweet spot, pa da tečeš ene 5km v kosu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vazelin ()

shadeX ::

Samo malo. Na kakšen način vi to tečete? Da se totalno mučite in na koncu skoraj bruhate?


Ne. Toliko, da sem zadihan nekje (7/10). 9 in več, pri teku ne uživam več, ker je preveč mučno in ne bi zdržal 7km pri tolikšnem naporu.

shadeX: leta po 30em se hitro poznajo


Verjamem.


Skratka teči moraš raznoliko, da telo dobi stimulans...


Pozabil sem omeniti, da največ pretečem na tekalni stezi z naklonom. Pač pozimi oz. pri slabem vremu ne hodim ven in tečem not. Tako da realno gledano od nekje aprila do začetk oktobra sem zunaj na večinoma isti progi ja.

Začne se z 1km doline, nato 5-7km popolne ravnine (odvisno katero pot izbrem, krajšo / daljšo) in nato se konča z istim kilometrom s to razliko da je potem hrib. Tam me najbolj zje*e in to je tisti kilometer, ki imam vedno najslabšega, kar mi niža skupno povprečje.

Vazelin ::

in kakšen čas si sposoben teči npr. na 2400 metrov aka šolski cooper? 6 atletskih krogov

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vazelin ()

Alamar ::

shadeX je izjavil:

konča z istim kilometrom s to razliko da je potem hrib. Tam me najbolj zje*e in to je tisti kilometer, ki imam vedno najslabšega, kar mi niža skupno povprečje.
Ravno tale 1km hrib na koncu pojdi recimo 2x na teden na polno in bo čez čas napredek.;)

shadeX ::

in kakšen čas si sposoben teči npr. na 2400 metrov aka šolski cooper? 6 atletskih krogov


Nimam pojma, nisem nikoli tekel in istočasno meril cooperja. Če gledam tle po appu, samo ravnino 2.4km bi blo povprečje okol 4.30min (po včerajšnem teku, ki je bil osebno kar dober).

Ravno tale 1km hrib na koncu pojdi recimo 2x na teden na polno in bo čez čas napredek


Bom probal. Je pa vse odvisno tud od počutja. Ene dneve se mi sploh ne da, sam pač grem zavoljo "zdravja" če že cel dan sedim pred računalnikom.

Vazelin ::

Je kdo tule sposoben preteči šolskega cooperja tja okrog 9 minut?

gusto ::

Vazelin je izjavil:

Je kdo tule sposoben preteči šolskega cooperja tja okrog 9 minut?

Men bi ratal.

kuglvinkl ::

gusto je izjavil:

Vazelin je izjavil:

Je kdo tule sposoben preteči šolskega cooperja tja okrog 9 minut?

Men bi ratal.


Men tut, sam kaj več kot to pa ne potem.
Your focus determines your reallity

shadeX ::

Evo nazaj. Danes sem šel "All In" in včerajšni čas še izboljšal.

Včeraj: 33:54



Danes: 31:51



Mislm, da je to moj max. Dvomim da lahko ta čas izboljšam. Zadnji kilometer v hrib sem umiral.

Vsaka čast tistim, ki to zmorete pod 4 minute.

MxxW5 ::

shadeX: Kateri app imaš to?

shadeX ::

Nike+RunClub

MxxW5 ::

Hvala.

Alamar ::

Prehitro si zacel. Tale graf bi moral biti ravno obraten, mogoce le z izjemo zadnjega vzpona.

gusto ::

@ShadeX, tempo ti vseskozi pada, kar pomeni da ni idealen, prehitro začneš, torej imaš še rezervo. Napisal si, da je na koncu hrib, tam je to razumljivo, kaj pa vmes?

shadeX ::

Prvi kilometer je dolina in zadnji kilometer hrib (se vračam po isti poti). Vmes 5 km je pa krog (načeloma ravna površina). Ker začnem v dolino, se ne pretirano zmučim, najbolj pa začnem čutit da me zmanjkuje pri 5 kilometru. Velikokrat te ture ne pretečem v enem kosu ampak pri nekje 5 kilometru, se za nekaj trenutkov oddihnem s kratko hojo. Odvisno od počutja.

Sedaj opazim tudi "pattern" in sicer 4 km je vedno hitrejši kot prejšni. Ravno tam je 1 km ceste, drugo makadam.

Vazelin ::

Haha eni bi ubijali za te čase:D Ja, prehitro se zaganjaš. Setup proge gor dol.

Mene malo zajebava teža. Ko sem bil mlajši sem imel tja 68kg pri cca 180 višine, dober bodyfat, telo Adonisa - sweet spot - dejansko sem 5min/km lahko tekel rikverc:D. Sedaj imam nekje 18kg preveč in se pozna - obremenitev na sklepe je večja yada yada. Sicer mi je ratalo zbit povprečen čas iz nekje slabih 6min/km pod 5:30 na km v nekaj runih vendar mislim da s trenutnim setupom lahko samo sanjam petico. Bom pa šel en dan na en stadion 6 krogov teč na polno, do meje slabega počutja da vidim kje je meja.

Je pa tekati res užitek, ko imaš enkrat kondicijo. Do takrat je pa bolj ali manj mučenje! Zakon ko lahko razdaljo tudi po prstih tečeš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vazelin ()

shadeX ::

In v čem je problem recimo parkrat na teden it tečt in odstranit nekje polovico trenutnega obroka? Bi shujšal za par kg v kratkem času povsem brez problema in večjega napora.

Jaz imam 69kg pri 171cm, preden sem se začel redno rekreirat (2012), sem imel 87kg pri isti višini. Odrezal sem polovico hrano (za čas hujšanja), sedaj pojem isto kot prej s to razliko da telovadim. Verjetno še zmer pojem preveč ampak ostajam na isti teži, ker potem telovadim.

libreus ::

Nekoliko off-topic. Pripiroča kdo kakšne dobre wireless slušalke za tečt?

thramos ::

shadeX je izjavil:

Pri 30 še nisi tako star tako da dvomim da je to izgovor. Sam tudi nisem daleč (29), pa dvomim da bom čez eno leto bistveno slabši kot sem sedaj. Sicer gledam rezultate iz 2014 pa sem imel skoraj identične kot sedaj.


Čez eno leto ne, čez ene par pa. Meni je bilo po dvajsetem letu praktično brez treninga ni bilo problema tečt 5 min in manj na km, desetletje kasneje pa že zelo težko in se čas bliža 6 minutam. Pa se zdaj načeloma več ukvarjam s športom, čeprav ne toliko s tekom. Gotovo pa imajo svoj vpliv tudi kilogrami, ki so rasli hkrati z leti ;).

Machete ::

gusto je izjavil:

shadeX je izjavil:

Še 2 uri, tolk da sonce zaide pa grem all in, pa da vidimo do kolk lahk stegnem. Upam sam da me ne pobere.


Ma poletje je švoh za kakšne osebne rekorde nabijat. Poleti nabiraš km in se matraš kolikor pač gre, rezultate žanješ jeseni, oktober-november. Sem pa pri sebi opazil, da tudi spomladi rezultati poskočijo, ko se znebiš "težkih" zimskih cunj in oblečeš kratke hlače in rokave. Pomlad in jesen sta zakon za tek.:P


Jaz tečem tudi pozimi v kratkih rokavih, pri minusu do ca 7° pa imam edino spodaj tekaške pajkice namesto kratkih. Imam pa vse najboljše in tudi povprečno najboljše čase v jesensko-zimskih časih. Poletje preprosto ni moj čas za brzino.
Tečem pa samo 1/3 vsega. Ostalo je brzinski hribolaz in gorsko kolo v čimveč klanca.

Drugače pa glede na rezultate itd.. moje osebno mnenje je da bi reden rekreativec med 30-40 leti moral brez težav zlahka vsak drugi dan preteči 10km s 5min/km dokaj brez problema. Pa kak dan več sem pa tja za regeneracijo vmes. (Torej, če bi samo tekel in ne športal še kaj drugega). 5 min je pomoje čisto super za rekreativca na +8 km razdalje. Krajši teki so lahko hitrejši. 4 min na +5 km je že super, 3:30/km pa je že zmagovalno na regionalnih tekih.

Drugače pa vsi strokovnjaki nekako trdijo, da je konstanten tek najslabši. Teči bi morali intervalno s hojo.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Machete ()

gusto ::

Moje mnenje in opažanja glede let, pri mojih 31.:D Leta po 30 se poznajo. Ne še na rezultatih, se pa podaljša regeneracija in zmanjka nekaj eksplozivnosti.
Glede regeneracije je to opazno tudi če kakšen vikend spijem enepar piv, maček naslednji dan pride prej, je hujši in kasneje gre.:'(

Vazelin ::

Pa dobro saj tudi po cooperjevem testu so rezultati tretirani glede na leta.
Meni leta predstavljajo problem pri regeneraciji in po dveh dneh teka je odmor skor nujen

rekt ::

thramos je izjavil:

Gotovo pa imajo svoj vpliv tudi kilogrami, ki so rasli hkrati z leti ;).


Zagotovo bolj kot leta. Sam sem se pri 35 počutil za vesolje bolje kot pa pri 25 ko sem imel kakih 10 kil več. Seveda sem tudi pretekel več in hitreje.

Pa tudi drugače moraš vedeti, da se pri teku na srednje in dolge proge do 40ga nimaš kaj izgovarjat na leta - srednja leta so pri vzdržljivostnih športih dokazano najbolj plodna in čas, ko ima telo najboljše razmerje med močjo/vzdržljivostjo. Ni naključje da je Yiannis Kouros večino all-time rekordov dosegel v srednjih letih in ne kot dvajsetletni mulc.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: rekt ()

TheBlueOne ::

shadeX je izjavil:

Tisti, ki pretečete najmanj 5km v enem kosu. Koliko je vaš povprečen "pace" na km?


Tako malo prakticno nikoli ne tecem, ker se mi ne da se oblacit, tusirat za pol ure, bi pa bil tempo b.p. pod 5min/km. Sem pa trenutno v za svoje standarde zelo slabi tekaski kondiciji.

thramos ::

rekt je izjavil:

Zagotovo bolj kot leta. Sam sem se pri 35 počutil za vesolje bolje kot pa pri 25 ko sem imel kakih 10 kil več. Seveda sem tudi pretekel več in hitreje.


Ja, verjetno res. Pa da se izgovorim, pri meni niti ne gre za špeh (no, nekaj itak), ampak se kakršnakoli dodatna telesna teža res zelo pozna pri teku na daljše razdalje.

rekt je izjavil:

Pa tudi drugače moraš vedeti, da se pri teku na srednje in dolge proge do 40ga nimaš kaj izgovarjat na leta - srednja leta so pri vzdržljivostnih športih dokazano najbolj plodna in čas, ko ima telo najboljše razmerje med močjo/vzdržljivostjo. Ni naključje da je Yiannis Kouros večino all-time rekordov dosegel v srednjih letih in ne kot dvajsetletni mulc.


Da je regeneracija z leti slabša je dejstvo. Ja, tekači (na daljše proge) se res praviloma razvijejo z leti, ampak to je posledica nabranih kilometrov in ne starosti. Vzdržljivost ne pride sama od sebe zgolj z leti. Nekdo, ki začne z ničle pri 35, bo imel bistveno težje delo kot nekdo, ki začne iz ničle pri 20.

rekt ::

Ah, to pa zagotovo. Se strinjam.

Pravim le, da ne obupat - še zdaleč nismo za staro šaro samo zato ker smo 40+ :)

mikhaair ::

Pri teh kilometrskih casih in letih, bi z malim vlozkom sistematicnega treninga zelo hitro napredovali. Seveda, ce bi se nasel kdo v tem. Jaz se nikoli nisem, da bi redno, vseeno pa naredim kaksne intervale, ker pomagajo. :)
Sicer pa sem v mojih 30ih bil s cigareto in kavico ali pivom v roki, kasneje nekako koncal v teku, ampak me je pa vedno privlacil klanec. Asfalt, mesto, ravninski teki mi res ne sedejo. Gor, dol, trail. En dober preizkus hitrosti je 400m pod 75 sekund.

MxxW5 ::

Jah, hitri ste fantje, ni kaj. :)

Kot pravim, jaz sem nekje pri 6 min/km, kar se mi glede na okoliščine ne zdi (zelo) slabo. Npr., do cca. 35. leta se nisem ukvarjal s športom sploh. Imel sem nekje 90-92 kg (pri 178 cm) in sem s težavo pretekel več kot sto metrov.

Teči sem začel pri 35. letih, pri 37. letih (leta 2015) sem začel hujšati in v letu-dveh prišel na 73 kg, trenutno jih imam 75. Kondicijo imam tako, kot je v življenju nisem imel, in to pri štiridesetih.

Ampak kondicija pri teku niti ni tak problem; problem so poškodbe in bolečine. Ker tečem neredno (včasih 3x na teden, včasih pa po dva meseca nič, npr. letos februarja in marca), je potem vse samo še slabše. Če npr. po premoru začnem prehitro, ker mi kondicija to dopušča (previsok tempo in predolga razdalja), imam probleme s križem in z mišicami. Skoraj prepričan sem, da bi lahko tekel tudi pod 5 min/km, ampak posledice bi bile neprijetne. Že itak sem hipohonder in se sekiram zaradi vsega. Zakaj bi zaradi nekega osebnega rekorda tvegal poškodbe?

Itak pa tečem zato, da ostanem v formi in na primerni teži. Je pa zoprno, če ti nekdo mimogrede omeni, da prikolesari na Sveto goro v pol ure, jaz pa kolesarim gor 1 uro+. Ali pa, da je rekord Šmarne gore (peš) 11 minut, jaz sem pa dve leti nazaj postavil rekord 22 min, ki se mu sedaj niti ne približam (zadnjič 26 min čez Spodnjo kuhinjo). Ali pa, da se vam ne zdi 5 min/km nič posebnega. Kaj čmo. Probaš, kolikor gre.
««
21 / 39
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vprašanje za rekreativne tekače (strani: 1 2 )

Oddelek: Šport
677632 (5809) AnjaNja
»

Najmehkejši tekaški copati (strani: 1 2 )

Oddelek: Šport
8315917 (13868) m0LN4r
»

Poškodbe pri teku

Oddelek: Šport
274959 (4170) Aquinas
»

Je tek zdrav? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8725426 (22872) ThinkPad
»

tekaški copati - nike+ (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5819258 (16612) RejZoR

Več podobnih tem