» »

Tek - vprašanja, nasveti, vzpodbude ...

Tek - vprašanja, nasveti, vzpodbude ...

Temo vidijo: vsi
««
15 / 39
»»

oldguy ::

erkgheoruugh je izjavil:

Vidim, da je knjiga Born to run naredila več škode kot koristi.


Born to run? Nismo brali, o čem se pa gre?

erkgheoruugh je izjavil:

Tisti, ki ste prepričani, da je problem samo tehnika, si pejte prebrat temo vnetje narastišča ahilove tetive na t.forum.


Daš lahko kak link?

erkgheoruugh je izjavil:

Tipična poškodba spreobrnjenca v tehniki. Sem dal skozi, zato vem o čem govorim.


Story will be appreciated :)

erkgheoruugh je izjavil:

Mislim, da je postopnost bolj pravi odgovor, kar je bilo čutiti v prvih odgovorih tistemu, ki je spraševal po poškodbi. Pol se je pa zapelo za tehniko, podlago, copate, itd.


Definitvno. Daleč daleč največja napaka praktično vseh začetnikov je pretiravanje. Ga ni asfalta ki bi bil kriv za toliko poškodb. In ja, dokler nimaš za sabo vsaj treh let (rajši pet) rednih tekaških treningov, si še vedno zgolj začetnik, ki mora pazit nase.

Aston_11 ::

Jaz bi še dodal, da sicer ne tečem, kolesarim pa dost, vendar ko se spravim tečt, da nimam nobenih tekaških problemov, ki padejo na začetnika. Grem komot 10 km (in bi komot odtekel tudi polmaraton), po makadamu ali travnikih ali asfaltu in mi ni nič, iz česar sem izpeljal posledico, da je bolj važno, kako si drugače fit, kot to, da se obremenjuješ z opremo, tehniko itd. Morda se ne gre toliko za tehniko, kot za to, koliko so mišice ojačane in koliko ti preprečujejo čudno gibanje itd, kar jasno vpliva tudi na tehniko.

driver_x ::

Pri teku je, kot pri vseh športih, najpomembnejše to, da se zadeve lotiš z glavo. To se pravi, da količino treninga določiš svojim sposobnostim (leta, teža, pripravljenost, ...) primerno. Najbolje je, da ti program vadbe izdela nekdo, ki se na te zadeve spozna, dovolj dobri so tudi že programi, kot je npr. Polarjev personal trainer ali podobni. Dolgoročno sta pomembni tudi tehnika in oprema, saj posledice napačne tehnike in opreme niso vidne takoj, ampak šele po nekaj časa. Sam se nimam za tekača, ker menim da tek ni zdrav, tečem samo par krajših obdobij v letu (2x tedensko po cca. 10-20km), zaradi pripravljenosti v ostalih športih.

erkgheoruugh ::

oldguy je izjavil:

erkgheoruugh je izjavil:

Vidim, da je knjiga Born to run naredila več škode kot koristi.


Born to run? Nismo brali, o čem se pa gre?

erkgheoruugh je izjavil:

Tisti, ki ste prepričani, da je problem samo tehnika, si pejte prebrat temo vnetje narastišča ahilove tetive na t.forum.


Daš lahko kak link?

erkgheoruugh je izjavil:

Tipična poškodba spreobrnjenca v tehniki. Sem dal skozi, zato vem o čem govorim.


Story will be appreciated :)

erkgheoruugh je izjavil:

Mislim, da je postopnost bolj pravi odgovor, kar je bilo čutiti v prvih odgovorih tistemu, ki je spraševal po poškodbi. Pol se je pa zapelo za tehniko, podlago, copate, itd.


Definitvno. Daleč daleč največja napaka praktično vseh začetnikov je pretiravanje. Ga ni asfalta ki bi bil kriv za toliko poškodb. In ja, dokler nimaš za sabo vsaj treh let (rajši pet) rednih tekaških treningov, si še vedno zgolj začetnik, ki mora pazit nase.


Born to run ali Rojeni za tek, je ravno to tekaška biblija novodobnih spreobrnjencev v teku, ki sedaj delajo vse drugače, misleč, da je to rešitev problema. V resnici pa je dobro spisani marketinški prijem z dodatkom psevdoznanosti. Npr. nekaj glavnih poudarkov: Ljudje so od nekdaj tekli, to je naravno gibanje, torej ne bi smelo biti problem. Copati niso važni, ampak tehnika oziroma so važni do te mere, da imaš nekaj na nogah, pa čeprav so to samo sandali. (bosonogi tek,...), chia je najboljša hrana (razmah superživil), tehnika je važna (ljudje se trudijo teči po prstih). Dobiš tudi v Slovenščini, zanimivo branje, vendar če ga bereš kot edino zveličavno religijo bo več škode kot koristi.

Tema na tf. je sledeča. Lahko pa prebereš še ostale teme v podforumu težave in poškodbe in gues what. Čisto nič manj jih ni, samo več je teh, ki so povezane s spremembo teka: ahilova tetiva, meča, pokostnica.

Moja zgodba ni nič posebnega. Dolgotrajnejši tek, prekomerna obremenitev, priprave na tekme, poškodbe (pač sestavni del vsakega športa, saj je težko krotiti željo po več s postopnostjo).
Zato je pa treba biti previden tako pri nasvetih po forumih, kot pri branju knjig, ki so ljudem "spremenile življenje".

thramos ::

erkgheoruugh je izjavil:


Tema na tf. je sledeča. Lahko pa prebereš še ostale teme v podforumu težave in poškodbe in gues what. Čisto nič manj jih ni, samo več je teh, ki so povezane s spremembo teka: ahilova tetiva, meča, pokostnica.


Iz ene teme (ali pa desetih) na forumu precej težko potegneš zaključek o številu poškodb.

oldguy ::

erkgheoruugh je izjavil:

Zato je pa treba biti previden tako pri nasvetih po forumih, kot pri branju knjig, ki so ljudem "spremenile življenje".


Nah, tega se sam ne poslužujem. Tudi nisem fan bosega teka ali neblaženih čevljev, ampak ne trdim, da je tako najbolje za vse. Mislim pa si, da od večine "lifechange" nasvetov ravno velike škode ni (pa koristi tudi ne).

Sem pa obenem prepričan, da ga skoraj ni tekača, ki ni prva leta pretiraval s treningom in imel točno zaradi tega tudi težave.

Apofis ::

Jo. Crknu mi je moj igotu gt800. A obstajo podobne naprave s kitajske za dober (čimmanjši:) denar. Sm ga pa nucu predvsem za tek (fajn je da ma možnost paščka za na roko al pa da je kot ura) in občasno na kolesu. Želje so vsaj GPS, pretečeni kilometri, tempo (min/km), snemanje poti in izvoz na računalnik (najrajš prek BTja, ker je pr gt800 lih konketor za usb razpadu), osvetlitev zaslona, kokrtok dobra baterija. Hvala za odgovore.

Ganon ::

Ima kdo Nike Air Zoom Pegasus 31?

jusv ::

A je bil kdo že na kakšnem color run? Odločam se, če bi šel na tek barv in sem rekreativen tekač (povprečno pretečem 2-4km), tak da bi verjetno bilo to zame... A nameravate it na tole?
Pametne smo podnevi z lučjo iskali!

DonRan ::

Jaz sem se odločil, da bom šel... se mi zdi, da je to bolj za zabavo, tak da gremo s prijatli skupaj pogledat, tečt in se malo obmetavat s to barvo. Saj slabše kot zabavno ne more bit.

energetik ::

Saj piše da je to zabava, časa se sploh ne meri. Ne vidim kakšnega hudega smisla v obmetavanju z barvami med tekom.. :|

Filipko ::

Meni se pa ravno obmetavanje z barvami zanimivo zdi, ko se lahko malo zabavaš poleg teka, ker vse druge prireditve so na rezultat, to pa je tek za sprostitev in zabavo. Saj mislim, da se zraven belo majico dobi, ki se seveda obarva, tak da ostane dober spomin.

chucki ::

Ne vem v čem vidiš zabavo, da nekdo barvo v tebe trosi?
AMD Ryzen 1700/NZXT Kraken X62/Asus ROG Crosshair VI hero/DDR4 16gb/SSD M.2
EVGA GTX 1080 Superclocked/SB Z/NZXT H440 case/ Asus ROG PG248Q
Samsung Q7FN65 + PS4 PRO + VR <3 + Nintendo Switch

Rias Gremory ::

Naj v barvo zmešajo kokain, bo bolj zanimivo!
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

oo7 ::



V trailerju pri 1:03 munute, ko teče čemu služi ta maska?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: oo7 ()

Polarni_Medo ::

Zato ker mu maska omeji kisik, ki ga vdihne. Manj kisika pa prisili telo, da proizvede večje število rdečih krvnih celic. Več celic kot ima telo več kisika dobijo mišice.

eric_cartman ::

@Polarni Medo

A to je v smislu "naj bi to bilo" ali si kje to prebral?

rook912 ::

bigbada ::

Rabil bi nosilec za mobi, ki ga lahko dam na roko/ramo. A obstaja kaj takega za tek? Pa seveda da moj telefon (nexus5) paše not... Pa še to me zanima, kateri program uporabljate pri tekanju. Jaz zaenkrat Runkeeper.

amacar ::

Googlaj armband.
Glede aplikacije, js redno uporabljam Nike running. Če pa merim kaj tako za šalo (kolo, hoja po kakšnih hribih, kjer so zraven še drugi počasnejši), pa uporabljam runkeeper, da si ne pokvarim statistike.

bigbada ::

Aha.

http://www.superge.si/Ostale-znamke/fed...

A tole je misliš kul? Uporablja kdo to? Piše da je primeren za različne velikosti telefonov. Pač, ne bi rad kupil nekaj in potem telefon ne bo pasal not :)

celada ::

Jaz imam tole:

http://www.ebay.com/itm/Shocksock-Black...

Deluje super.

bigbada ::

Problem je da nimam paypala oz cc, tko da lahk sam naročim iz slovenskih trgovin :(

amacar ::

Lahk mi nakazes na trr, pa ti js narocim iz ebaya. Priporocam nekje iz europe, da bo prislo hitro. Recimo dobrih 6-7€ iz svice: http://www.ebay.de/itm/RUNNING-GYM-ARMB... ali mogoce se boljse iz nemcije: http://www.ebay.de/itm/kwmobile-Armband...

Lahko si pa sam najdes, to sem prilepil taprva dva, jer sem kr s telefonom pogledal.

Rias Gremory ::

@bigbada
Sem spraševal isto stvar leto nazaj: https://slo-tech.com/forum/t523365/p444...
In še ena tema, ki sem jo našel https://slo-tech.com/forum/t640418/0
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

martincek1 ::

Pred točno mesecem dni sem prvič začel s tekom in glede na mojo slabo fizično pripravljenost je bil prvi cilj preteči 3km in dolgoročen cilj preteči 10km (pač da sem vedno sposoben odteči to razdaljo brez da me kasneje vse boli in da med tekom skoraj umrem). Pred začetkom teka nisem kaj preveč izumljal tople vode, edino kupil sem si primerne tekaške čevlje za mojo nogo in to je to. Glede na to, da še nikoli v življenju nisem naenkrat pretekel 3km, sem prvi dan tekel zelo počasen tempo (doma sem na mapi že izmeril 3km traso) in že prvi dan dosegel 3km, čeprav sem bil med tekom in po teku dva dni uničen (bolečina nad koleni, rahlo tudi meča). Do zdaj sem tekel 11x, torej večinoma na tri dni, da sem se dobro regeneriral. Po par tekih ni več bolečine nad koleni, se je pa pojavila močnejša bolečina v mečih (ni poškodba, samo od normalnega napora), verjetno je to moja šibka mišica trenutno. V glavnem sem večinoma tekel po tej trasi 3km, čeprav se mi zdi, da razen utrjenih mišic ni nobenega napredka. Moj najboljši čas na 3km je 16:40, ki je bil postavljen na drugem teku! Problem je moja kondicijska pripravljenost - zmožen sem naenkrat preteči razdaljo 3km, ampak sem popolnoma brez sape, zato na teh treh kilometrih ponavadi naredim 3x100m hoje.

Moja teorija je, da bi bilo veliko bolje, če teh 3km raztegnem v recimo 6km, da dlje časa držim visok pulz ker predvidevam da se bo moje kondicija veliko hitreje izboljšala, bi pa v tem primeru moral narediti veliko več hoje. Včeraj sem namesto 3km potegnil traso na 4km in od tega hodil cca 1km, čeprav je bilo po tretjem kilometru (navajenost telesa) kar težko in sem moral malo več hoditi ker zelo pazim na govorico telesa (večja bolečina v mečih, rahlo v kolenu). Verjetno je najbolje, da cca 3x naredim to razdaljo 4km in nato naprej, ko mi bo telo omogočalo? Ker predvidevam, da bi bilo za moj primer najbolje, da naprej dosežem 10km s povišanim pulzom in šele po tem počasi eliminiram hojo.

Zakaj sploh pišem? Ker me zanima kakšna podobna izkušnja bivšega začetnika v teku. Živcira me, ker ni nobenega pravega napredka po enem mesecu, čeprav se ne mislim vdati kar tako :)

Aston_11 ::

Čas imaš dober, kaj razumeš pod napredek? Pod 5 min na 1 km? Počasi saj se ti nikamor ne mudi.

martincek1 ::

Načeloma mi čas ni tako pomemben kot razdalja. Kot sem rekel, moj cilj je 10km, šele potem mi bo pomemben čas, v katerem ta cilj lahko dosežem.

Aston_11 ::

Počasi podaljšuj s hojo, tekom, pa za vmesne dnevi si omisli bicikl, fajn pomaga pri nabiranju kondicije. Jaz moji pravim, da vsakič ko gre, je naslednjič malo boljše in res je ponavadi tako.

energetik ::

Ej tekel si šele 11x, kaj pa pričakuješ. Mislim da se lotevaš napačno, na začetku se menjuje hojo in tek. Poleg tega ne teči tako da boš po intervalu teka uničen, lepo zmerno. Počasi skrajšuj intervale vmesne hoje.
Pa počivaj vsaj 1 dan med teki, še bolje 2-3dni.
Kaj pa tvoja teža in % maščobe? Kakšna druga fizična dejavnost?

jernejl ::

da dlje časa držim visok pulz ker predvidevam da se bo moje kondicija veliko hitreje izboljšala

Koliko si star in kakšen imaš pulz?
Za aerobno aktivnost je najbolje teči nekje pri 70 - 80% MHR.
Tvoj tempo je za začetnika kar visok, morda pretiravaš s hitrostjo.

 Training zones

Training zones

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jernejl ()

chucki ::

Definitivno pretirava s hitrostjo
AMD Ryzen 1700/NZXT Kraken X62/Asus ROG Crosshair VI hero/DDR4 16gb/SSD M.2
EVGA GTX 1080 Superclocked/SB Z/NZXT H440 case/ Asus ROG PG248Q
Samsung Q7FN65 + PS4 PRO + VR <3 + Nintendo Switch

NooB ::

Hiti počasi.
LP, JAZ

facepalm ::

@martincek1
tudi jaz sem na zacetku tekel po 3km. prva dva tedna, sem bil vesel, da sem jih sploh pretekel. prvi mesec nisem dvigoval razdalje, le hitrost (podzavestno - takrat nisem uporabljal GPS-a). prvi premik na 4km, me je prekleto utrudil in mislim, da sem rabil se dober mesec da sem prisel na 4-5km zmernega tempa (1km/5min). nato sem po manj kot pol leta od prvega teka, skoraj "cez noc" prisel na 10-12km pocasnega tempa.

tekel sem takrat ko sem imel cas in voljo (parkrat na mesec). med tekom je najvec v glavi in moja trma mi je prisla prav:)
najvec kar sem pretekel pa je bilo 21km v 2h:15min (nenacrtovano) in sem skoraj izdahnu duso ker nisem imel s sabo niti kapljice vode.

sedaj ne tecem vec dosti (parkrat na leto), ampak ce me zbudis zjutraj ob 03:00 ti lahko pretecem 10km v manj kot 1h.

torej moje priporocilo: zacni pocasi in obvezno dovolj pocitka!

chucki ::

To se ti zdi, da lahko pretečeš 10km v 1h, ker imaš še kar v glavi, kako si bil dober včasih... Ker dvomim, da če tečeš parkrat na leto, da si to sposoben sedaj ;)
AMD Ryzen 1700/NZXT Kraken X62/Asus ROG Crosshair VI hero/DDR4 16gb/SSD M.2
EVGA GTX 1080 Superclocked/SB Z/NZXT H440 case/ Asus ROG PG248Q
Samsung Q7FN65 + PS4 PRO + VR <3 + Nintendo Switch

dasf ::

Prehitro tečeš, tako ne bo praktično nobenega napredka. Je pa precej efektivno za izgubljanje teže.

Če si brez sape tečeš globoko v anaerobnem območju, za izboljšanje bazne kondicije je potrbna aerobna aktivnost. Neka ocena za intenzivnost je dihanje, dokler ne dihaš preveč pospešeno (da se lahko še normalno pogovarjaš) si v aerobnem območju.

Na začetku najbrž nisi sposoben aerobnega teka, zato delaj vmes premore z hojo. Na ta način bi moral v mesecu ali dveh že opaziti izboljšanje kondicije (z lahkim tempom pretečeš 3km ali več, brez premorov, v aerobnem območju), vmes pa preberi "Velika tekaška knjiga" ali kaj podobnega.

facepalm ::

chucki je izjavil:

To se ti zdi, da lahko pretečeš 10km v 1h, ker imaš še kar v glavi, kako si bil dober včasih... Ker dvomim, da če tečeš parkrat na leto, da si to sposoben sedaj ;)


sem sprobal pred poletjem:) sej kondicijo se vedno vzdrzujem, le tecem vec ne:)

martincek1 ::

Dal sem premalo podatkov, da bi lahko pričakoval kaj več... V glavnem: na 80-90% sem tekel samo dvakrat, takrat ko sem razdaljo v celoti tekel in meril čas, od takrat naprej vedno delam z vmesno hojo in sem na 60-70% (ne merim, to je moja ocena).

energetik je izjavil:

Ej tekel si šele 11x, kaj pa pričakuješ. Mislim da se lotevaš napačno, na začetku se menjuje hojo in tek. Poleg tega ne teči tako da boš po intervalu teka uničen, lepo zmerno. Počasi skrajšuj intervale vmesne hoje.
Pa počivaj vsaj 1 dan med teki, še bolje 2-3dni.
Kaj pa tvoja teža in % maščobe? Kakšna druga fizična dejavnost?


No saj, zdaj tečem na tri dni, z vmesno hojo med tekom in nisem uničen. Višina 190, teža 80, maščoba cca 12. Pozimi nogomet 1h/teden (malo teka, pač dvoranski nogomet na majhnem prostoru), včasih kolo kar se tiče športa.

V glavnem zanimalo me je predvsem kakšen je najboljši plan, ker nebi rad zapravljal časa po nepotrebnem (čeprav se mi ne mudi)

Hvala epecar.

facepalm ::

kaj ko bi najprej dosegel 3km brez postankov in nato daljsal razdaljo?
ce se sedaj ustavis pri 1.5km se naslednjic potrudi (mores sam sebe preganjat v glavi), da se ne ustavis pred 2km. ce imas postanek malo pred 3km, pa iztisni iz sebe vse, da prides do konca.

ingeniero ::

Če tečeš vsake tri dni, pa lahko vmesne dni zapolniš tudi z normalno hojo.

martincek1 ::

epecar kot napisano, dvakrat sem to razdaljo pretekel, ampak se mi zdi bolj smotrno da naredim več razdalje na dan vadbe z vmesno hojo, kot tiste tri kilometre teka brez postanka... se mi zdi da bo rezultat boljši.. mnenje?

ingeniero ::

Pred tekom je dobro tudi, da se ogreješ, po njem pa, da se raztegneš. Poglej si na internetu 'Atletska abeceda' in katere vaje izvajajo. Če boš se sedaj brezglavo silil v dolžine nepripravljen in neogret lahko pride do kakšne poškodbe in boš izgubil veselje do teka. Naj ti bo cilj, da v teku uživaš in ne toliko, da boš do naslednjega meseca lahko pretekel 10 km ...

PrihajaNodi ::

Aston_11 je izjavil:

Jaz bi še dodal, da sicer ne tečem, kolesarim pa dost, vendar ko se spravim tečt, da nimam nobenih tekaških problemov, ki padejo na začetnika. Grem komot 10 km (in bi komot odtekel tudi polmaraton), po makadamu ali travnikih ali asfaltu in mi ni nič, iz česar sem izpeljal posledico, da je bolj važno, kako si drugače fit, kot to, da se obremenjuješ z opremo, tehniko itd. Morda se ne gre toliko za tehniko, kot za to, koliko so mišice ojačane in koliko ti preprečujejo čudno gibanje itd, kar jasno vpliva tudi na tehniko.



Nič ti ne, ampak kaj se dogaja v kolku je pa druga zgodba.

martincek1 ::

Se ogrevam in raztegujem in kot rečeno nimam nobenega cilja, za katerim bi se gnal, samo dolgoročen cilj (ki pa bi ga rad dosegel v optimalnem času, tj. nebi nepotrebno izgubljal časa z napačno vadbo).

Danes sem bil na kolesu prvič letos: 45min, povprečna hitrost 23km/h, čeprav zaradi križišč je to precej napačno imho. Včasih sem dovolj kolesaril, se zelo počasi utrudim... samo mi ne ustreza najbolj, ker so ceste zelo prometne in luknjaste, vozniki včasih spijo.. :D

NooB ::

Ne štekaš. S takim pristopom boš s 99.9% gostovostjo med tistimi, ki so odnehali s fizično aktivnostjo v letu ali dveh.
LP, JAZ

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: NooB ()

martincek1 ::

Česa ne štekam? Prosim razloži.

NooB ::

LP, JAZ

martincek1 ::

Super, očitno vse delam tako kot je treba. Hvala za linka.

NooB ::

LP, JAZ

Nahrbtnik ::

Predlagam ti, da se pridružiš lokalni tekaški skupini. Zakaj? Naučil se boš tekaške abecede, vztrajnosti pri ponavljanju enih in istih vaj, pod kožo ti pride ogrevanje in raztezanje, pa še tempo treninga ti bo določal drugi. Delal boš tudi na tehniki teka, ki ni nepomembna. Če tečeš sam (jaz sem dolgo časa), hočeš več kot zmore tvoje telo. Od tega pa pridejo poškodbe kolena, pokostnice, tetiv.... OK, saj to se pozdravi, lahko ti pa vzame veselje do teka.

Če pa res želiš teči sam in ko imaš čas, pa ne pretiravaj. Izmenjaje teci in hodi in podaljšuj razdaljo. Morda se ti bo zdelo smešno in preenostavno a verjemi, da je dobro za telo. In 16 min za 3 km, je za začetnika kar malo prehitro (še posebej če vmes še hodiš). Ne ženi se tako. Raje s počasnejšim tekom podaljšuj razdaljo.

In še nasvet za hitrost: najdi si krajši klanec (lahko cesta) in s ponovitvami teci gor in hodi dol. Pri teku gor si izdatno pomagaj z zamahi rok. Tvoje telo se bo na povečano 'breme' odzvalo tako kot bi tekel hitro. Zadihal se boš in mišice nog bodo delale. Po nekem času boš opazil, kako je tek po ravnem lahkotnejši - in lahko boš dvignil hitrost. Tek v klanec ti bo tudi pokazal, kakšna je pravilna tehnika teka.
««
15 / 39
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vprašanje za rekreativne tekače (strani: 1 2 )

Oddelek: Šport
677672 (5849) AnjaNja
»

Najmehkejši tekaški copati (strani: 1 2 )

Oddelek: Šport
8316006 (13957) m0LN4r
»

Poškodbe pri teku

Oddelek: Šport
274977 (4188) Aquinas
»

Je tek zdrav? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8725477 (22923) ThinkPad
»

tekaški copati - nike+ (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5819305 (16659) RejZoR

Več podobnih tem