» »

Tek - vprašanja, nasveti, vzpodbude ...

Tek - vprašanja, nasveti, vzpodbude ...

Temo vidijo: vsi
««
34 / 39
»»

Alamar ::

Badwolff je izjavil:

Kake izkušnje z Adidas Adizero Boston?.

Uporabljam od petke naprej. Za lahkega tekača so vsestranski za vse vrste treninga, tudi dolge teke in maratone se da lepo odteči z njimi. Za težjega tekača verjetno premalo blaženi za daljše ture. Paziti moraš na velikost, starejši modeli so bili za številko premajhni medtem, ko je zadnja serija 9 "true to size" oziroma celo malo preveč prostorni so. Drugače izredno vzdržljivi copati s Continental podplatom in neuničljivo boost peno. Zadnja serija 9 ima še plast EVA lightstrike pene za boljšo stabilnost in odzivnost.

Badwolff ::

Tx, verjetno bom sicer počakal do pomladi z nakupom, bi rabil bolj za po mestu/stezi.
Vizualno so mi telo všeč :D.

Alamar ::

Zdaj imaš Boston 9 v sportvision ugodno za 73 eur, če še ujameš številko. Nasploh imajo dobre cene trenutno, tudi v primerjavi s tujino. Vse 25% znižano, tudi na znižane cene. Če poznate približno velikosti različnih znamk za svojo nogo se splača online naročiti. Sam sem si privoščil tri različne pare copat + dva iz EU trgovin tako, da sem za nekaj časa dober:)

WaterBoy ::

Zdravo

Letos sem šel parkrat teči, a sem obupal, saj me po približno kilometru začne boleti levo ali desno koleno. Čisto na random. Če tečem po makadamu lahko preletim malo več. Če se pravilno spomnim okoli 1,5km potem pa isto. Potem malo hodim in spet letim nekaj malo in spet zaboli.

kaj bi to bilo? Slabi adidaski, obrabljena kolena,...
Kaj mi je storiti da se to popravi in odpravi

Badwolff ::

Leta in teža...

WaterBoy ::

Leta 34
TEža 95 kg

mkk20 ::

Teža so sigurno breme za sklepe, leta pa še ni bi smela bit.
A to si začetnik? Predlagam, da vztrajaš na način:
- tečeš makadam, če imaš kakšno gozdno mehko pote, še bolš.
- teči kilometer in se ustavi pred bolečino, pa kilometer hitro hodi, zelo hitro, potem spet teči.
- s časom potem eksperimentiraš in ustrezno razteguješ oz krčiš ti dve prvini. Morda dodaš še hojo v hrib.
- če res nimaš poškodbe kolena, bi moral sčasoma ojačati vezi.

buttcrack ::

če se slučajno ne ogreješ pred tekom, se le daj. sploh kolena, potem pa še par počepov.

WaterBoy ::

Rečmo da sem začetnik, samo tečem z pavzami že nekaj časa. Tudi 10k sem že preletel, sicer nekaj časa nazaj. Takrat me še ni bolelo, potem pa se je počasi začelo. Pa recimo pri 5-6k začelo boleti.
Potem pa sem nehal teči

Jerry000 ::

Sam imel iste probleme. Sam ti svetujem da se držiš mehkejših podlag (makedam, gozd, trava,...) zato sam rad tečem trail. In pa drugi nasvet (za trše podlage kot tudi trail) malo si poglej o tehniki teka in redno teci in ne pretiravaj. Tako sem sam uspel umiriti koleno + raztegnit pred in po teku

weasel ::

Meni je pomagalo delanje pocepov pred tekom, da se kolena in ostale misice ogrejejo.

Cruz ::

WaterBoy je izjavil:

Leta 34
TEža 95 kg
Kakšna pa je višina? Čisto možno, da je teža problem. V tem primeru je boljše poiskati alternativo, recimo hitra hoja, sobno kolo, mogoče kolebnica, dokler ne izgubiš nekaj kil.

Druga možna rešitev je boljša tehnika pristajanja. Pristati moraš na sredini stopala, ne na peti.

Tretja možna rešitev je boljša aktivacija riti. Mogoče nimaš aktivirano rit ali pa jo imaš preslabo.

Četrta možna rešitev je razmigati meča, mogoče so mečne mišice pretrde.

Recimo nekaj na hitro.
One of the most moral acts is to create a space in which life can move forward.

sunshine403 ::

Eno je teza, drugo je tehnika, tretje je pac to, da ce 2, 3, 5, 20 let nisi tekel, pac ne bos tekel 10km. Ne glede na to, koliko malo se slisi, ne mores zaceti in iti tect 5km v kosu. Zacnes postopoma in mogoce najprej hitro hodis, potem vkljucis par 100m teka pa spet hoja itd. in ce nekaj casa (ne ne bo cez teden ali dva ampak cez leto ali dve) bos brez problema odtekel 5km v kosu.
Verjamem da je dolg cas preden pride kaksen viden rezultat, ampak na zalost stvari niso taksne kot si ljudje predstavljajo da gre vse brez muke in v nekaj urah.

celada ::

Mene jebejo kolena če ne pristajam lepo. Daljsi korak mi bolj sede. Krajši korak in me boli po 5-6 km. Daljši korak pa bp tut 15+.
Teza pa podobna kot ti ko sem to pogruntal.

Shegevara ::

celada je izjavil:

Mene jebejo kolena če ne pristajam lepo. Daljsi korak mi bolj sede. Krajši korak in me boli po 5-6 km. Daljši korak pa bp tut 15+.
Teza pa podobna kot ti ko sem to pogruntal.


Zanimivo, jaz nikoli ne bi na kaj takega pomislil, ker so po moji logiki zaradi večje sile pri udarcu ob tla in zaradi bolj iztegnjenega položaja kolena ob udarcu vezi samo še bolj napenjajo in raztegujejo. Mogoče ti nimaš ravno 100 kil kot jih ima WaterBoy?

Drugače, če ti tako ustreza - go for it.

Apofis ::

WaterBoy je izjavil:

Zdravo

Letos sem šel parkrat teči, a sem obupal, saj me po približno kilometru začne boleti levo ali desno koleno. Čisto na random. Če tečem po makadamu lahko preletim malo več. Če se pravilno spomnim okoli 1,5km potem pa isto. Potem malo hodim in spet letim nekaj malo in spet zaboli.

kaj bi to bilo? Slabi adidaski, obrabljena kolena,...
Kaj mi je storiti da se to popravi in odpravi

Če si pretežak probi mal kilažo zbit. Če so kolena obrabljena, pol nimaš kej ful velik možnosti čarat s tehniko teka ipd., lahko sicer kej probaš sam pod nadzorom nekoga k obvlada, v vsakem primeru se izogibaj asfalta, pa najdi čimbolj blažene ter stabilne copate...

Cruz ::

sunshine403 je izjavil:

Eno je teza, drugo je tehnika, tretje je pac to, da ce 2, 3, 5, 20 let nisi tekel, pac ne bos tekel 10km. Ne glede na to, koliko malo se slisi, ne mores zaceti in iti tect 5km v kosu. Zacnes postopoma in mogoce najprej hitro hodis, potem vkljucis par 100m teka pa spet hoja itd. in ce nekaj casa (ne ne bo cez teden ali dva ampak cez leto ali dve) bos brez problema odtekel 5km v kosu.
Verjamem da je dolg cas preden pride kaksen viden rezultat, ampak na zalost stvari niso taksne kot si ljudje predstavljajo da gre vse brez muke in v nekaj urah.
S tem se strinjam, pri teku je potrebno gledati dolgi rok, ker si drugače hitro zjebeš nekaj. Prvi dve leti teka ne moreš računati, da boš tekel polmaraton. S kondicijskega vidika je sicer čisto realno, sklepi pa na žalost rabijo več časa. Če hočeš imeti dolgo funkcionalno življenje, je potrebno biti bolj pazljiv in napredovati počasi. Prvo leto je 2x na teden 30-60 min teka čisto zadosti.
One of the most moral acts is to create a space in which life can move forward.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Cruz ()

WaterBoy ::

Hvala za nasvete.

Velik sem 183cm
Vem da po pavzi ne bom rpetekel takoj 10km ali celo 5, samo da me pa že po kilometru boli pa tudi ni vredu.

Sem pa, ko me je začelo boleti in sem opustil tek, sem začel v fitnes hodit.

Badwolff ::

Sam bi ti priporočal za začetek stadion. Lahko pa imaš pač težave s koleni. Vloži nekaj časa vbrazmiganje pred tekom, skodit ne more. Zmanjšaj razdaljo, recimo 2 kroga, potem se sprehodi kak krog, pa spet dva in tako dalje, da mal preizkusiš svoje meje.

Po mojem nasveti o tipu pristanka, dolžini koraka ipd pomagajo bolj tako tako, ker je to res težko kontrolirati in popraviti, sploh če nimaš nekoga, ki ti te stvari pokaže in te trenira. Pa če včasih nisi mel teh težav, najbrž ni to krivo.

Pa Probaj se s kakimi drugimi čevlji mogoče...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Badwolff ()

Alamar ::

Tartan je najmanj priporočljiva podlaga, sploh za začetnika. Razen mogoče, če bi šel res zelo počasi, s kratkim korakom. Sicer so pa stadioni trenutno zaprti, če se ne motim. Tukaj lahko zaradi same podlage hitro stakneš cel spekter poškodb, če nisi izkušen tekač. Za stezo moraš imeti utrjeno praktično celo telo.
Absolutno bo treba zbiti težo na to višino. Začeti postopoma, kombinacija hoja, tek. Delati vaje za stabilizacijo in ojačitev telesa (imaš na youtube polno vodičev, delaš z lastno težo), imeti ustrezne tekaške copate. Vse to seveda ob predpostavki, da je koleno vredu, zato bi bilo mogoče dobro prej narediti en pregled.

celada ::

Shegevara je izjavil:

celada je izjavil:

Mene jebejo kolena če ne pristajam lepo. Daljsi korak mi bolj sede. Krajši korak in me boli po 5-6 km. Daljši korak pa bp tut 15+.
Teza pa podobna kot ti ko sem to pogruntal.


Zanimivo, jaz nikoli ne bi na kaj takega pomislil, ker so po moji logiki zaradi večje sile pri udarcu ob tla in zaradi bolj iztegnjenega položaja kolena ob udarcu vezi samo še bolj napenjajo in raztegujejo. Mogoče ti nimaš ravno 100 kil kot jih ima WaterBoy?

Drugače, če ti tako ustreza - go for it.


Ja sej je dost čudno ampak dela zame. Pogruntal pa cist po naključju. Kile so ble pa podobne takrat ja. Sm pa višji kot on.

sunshine403 ::

Alamar je izjavil:

Tartan je najmanj priporočljiva podlaga, sploh za začetnika.

Pa se najbolj duhamorna... recept da definitivno nehas tect :)

WaterBoy ::

@Alamar Doktor je rekel da do nategnjene tetive ali nekaj takega v kolenu... pač od športa, skakanja, leta... kaj vem česa In priporočal kolesarstvo da se koleno ojača...

Meni pa klesarstvo nekak ne ugaja, pa še novo kolo bi si moral nabaviti, saj to ki ga imam sedaj je samo za staro železo. Prestave ne delujejo več, gume menjat, ni da ni.

Badwolff ::

Stadioni so odprti, vsaj Kodeljevo.

Duhamorno sicer je, če tečeš distanco, za intervale tek/hoja pa je super, ker prvič itak nisi ful dolgo in drugič imaš jasno določeno distanco.

Tartan... Kaj pa vem, kaj je po tleh, ampak men se zdi precej mehka podlaga, v primerjavi z asfaltom ali makadamom sigurno.

mikhaair ::

Na stadionu je fajn ko je toplo tečt bos po travi.

Alamar ::

Badwolff je izjavil:

Stadioni so odprti, vsaj Kodeljevo.

Duhamorno sicer je, če tečeš distanco, za intervale tek/hoja pa je super, ker prvič itak nisi ful dolgo in drugič imaš jasno določeno distanco.

Tartan... Kaj pa vem, kaj je po tleh, ampak men se zdi precej mehka podlaga, v primerjavi z asfaltom ali makadamom sigurno.

Če je odprto, še ni rečeno, da je dovoljeno. Navsezadnje je večina 24ur odprtih, vstop pregrajen samo z vrtečimi vrati. Saj je super za intervale, vendar moraš biti utrjen. Ravno ta mehka odbijajoča podlaga je recept za poškodbo kolen. Osebno se jih izogibam, če se le da. Pozimi, ko je sneg, grem včasih yassoje delat, ampak že čutim neprijetnost. Dobro je tudi, če menjaš stran kroga vsake toliko časa, da ni povišan pritisk samo na eni nogi.

Badwolff ::

Gledam na njihovi strani, kjer je našteto kaj vse se zapre zaradi korone, pa stadion no omenjen. Je pa danes obvestilo, da je do izboljšanja vremena zaprt zaradi nevarnosti zdrsa. Torej je bil očitno ob koroni odprt, tudi ni gor nobenega obvestila, da bi bil zaprt, ni traku, nič.

Tartan pa... Kaj pa vem, mogoče ima kdo težave, nekateri pa ne. Men se ne zdi kaj dosti drugače kot po mestu. Res pa ga imam bolj za občasno, ko se mi ne da naokrog, ker je za vogalom.

MxxW5 ::

A kdo ve, kje bi dobil vezalke (quick lace) za Adidas Terrex Swift R GTX? Salomonov QuickLace Kit imajo povsod, za Adidas pa nič. Iskal sem po spletu.

Badwolff ::

Amazon najde nekaj

MxxW5 ::

Kar sem jaz našel (torej Adidas Quick Lace Replacement Kit) ni več na voljo. Tudi drugje, kjer so ga imeli, ni več na voljo.

Skyman ::

Kako je sedaj z spletno trgovino wiggle.co.uk? je kdo naroceval.Rabil bi par muzuno tekaskih cevljev vidim pa da je tudi https://www.wigglesport.de/ je to isto oz samo da je nemska verzija? Zadnji par sem narocil iz UK wiggle,sedaj pa itak je brekexti in davki.Ostala trgovina 21 run je drazja.

Badwolff ::

Dobil sem ene cevlje narocene lani, doatavljene letos, brez davka oz kakrsnihkoli komplikacij.

Skyman ::

Sej vrjetno ob narocilu se vidi ali je kaj dodatno zaracunano ali ne.Zanima me ker jih v kratkem mislim vzeti,do sedaj sem 2 narocila naredil in sem zelo zadovoljen plus cene so top,za kak starejsi model

kuglvinkl ::

Skyman je izjavil:

Kako je sedaj z spletno trgovino wiggle.co.uk? je kdo naroceval.Rabil bi par muzuno tekaskih cevljev vidim pa da je tudi https://www.wigglesport.de/ je to isto oz samo da je nemska verzija? Zadnji par sem narocil iz UK wiggle,sedaj pa itak je brekexti in davki.Ostala trgovina 21 run je drazja.


A to.so v redu cene? Ker na prvi ni nic posebnega, se mi zdi.
Your focus determines your reallity

Badwolff ::

Sam sem naročil zadnje tri pare pri njih, ker so bili ceneje kot drugje (amazon, runnersinn, slovenija) in zanesljiva trgovina. Ni pa bila neka huda razlika.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Badwolff ()

Alamar ::

Skyman je izjavil:

Kako je sedaj z spletno trgovino wiggle.co.uk? je kdo naroceval.Rabil bi par muzuno tekaskih cevljev vidim pa da je tudi https://www.wigglesport.de/ je to isto oz samo da je nemska verzija? Zadnji par sem narocil iz UK wiggle,sedaj pa itak je brekexti in davki.Ostala trgovina 21 run je drazja.
Cene niso ravno ugodne na wiggle. Kateri model točno te pa zanima? 21run že dolgo ne pošilja v Slovenijo, pa tudi cene so nekonkurenčne.

Skyman ::

Imam trenutno Mizuno Wave Inspire 15. Gledal sem Mizuno Wave Inspire 16 kdaj dobis dobre cene.Za svojo 15 sem dal cca 90EUR ko je bilo drugje ala hervis intersport po 150EUR.Mislim da 60EUR nekaj pomeni.Je pa res da vidim da jih imajo v intersportu po 105EUR sedaj,kar se tice online nakupa je biv v zadnjem mesecu na "dobrem" glasu. Wave inspire 17 so pa itak novi model in cena 150EUR

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Skyman ()

Alamar ::

Tole bi moral dobiti za manj. Katero številko rabiš?

kuglvinkl ::

A ti uvazas? K rabim raider gtx.
Your focus determines your reallity

Zgodovina sprememb…

Alamar ::

Pogledaš malo cene po EU trgovinah. Mizuno gtx copate boš verjetno težko dobil ugodno.

Skyman ::

Alamar je izjavil:

Tole bi moral dobiti za manj. Katero številko rabiš?


Moram pogledati mislim pa da imam 10 oz 10.5 sej cifre se najdejo ponavadi ali vecje ali manjse ostanejo

Twixz ::

A uporablja kdo nogavčke in kako se obnesejo? Mene jebe bolečina v predelu meč spredaj in zadaj pa ne vem a je cirkulacija problem ali kaj drugega pa bi probal..

Groot ::

Twixz je izjavil:

A uporablja kdo nogavčke in kako se obnesejo? Mene jebe bolečina v predelu meč spredaj in zadaj pa ne vem a je cirkulacija problem ali kaj drugega pa bi probal..


Če te boli spredaj ob kosti, gre najbrž za vnetje pokostnic, pri čemer žal pomaga bolj ali manj zgolj počitek. Kar se tiče pa bolečine ve mečih, pa morda še razmislek o teku preveč po prstih (nimam pojma kako tečeš).

Glede kompresijskih nogavic so pa mnenja deljena. Enim so zelo všeč, drugi ne vidijo razlike. Sam jih nosim predvsem pozimi, ker mi sede tudi dodatno gretje čez meča.

Twixz ::

Torej, teža 105, 180 cm, 28 let.

Tečem od 15 januarja, prej sem preboleval korono, začel sem pa decembra 2020 z raznimi sprehodi.
Prvo sem se ful sekiral za tempo, čeprav sem bil počasen, zdaj pa grem bolj na kilometrino.
V dobrih 14 dneh sem naredil 110 kilometrov. In je vedno lažje, rabim pa nasvetov par, če je kdo pripravljen pomagati.
Večinoma sem prej štartal v hrib, problem je nastal, ker me začnejo bolet meča po dobrih 500 metrih in ko pridem do vrh poti me drži, potem pa tečem par 10 metrov in me spusti.

Zanimivo je tudi, da ko sem začel letos januarja tečt, sem imel 5 kil manj. A je to mogoče ker sem nehal pit alkohol in zelo zmanjšal cigarete (beri: 2,3 na teden)? :D

Pa tečem na utrip, ne več na tempo.. Vsaj 1 kilometer ogrevanja potem pa 140-170 utripa, tempo sem potem gledal, izboljšal za 2 minuti proti začetku rekreacije (malo pod 8 min/km).

Pa delam tko da mam na teden vsaj 2-3 dni pavze :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Twixz ()

Badwolff ::

Se pravi iz nič tečeš 4x na teden po 15 km? Svaka čast. Res pa, da bolj hodiš :D.

Če je pošten hrib, je čist normalno, da te bolijo meča.

Pridobitev teže ob toliko teka je pa lahko samo na račun preveč vnosa.

Twixz ::

Badwolff je izjavil:

Se pravi iz nič tečeš 4x na teden po 15 km? Svaka čast. Res pa, da bolj hodiš :D.

Če je pošten hrib, je čist normalno, da te bolijo meča.

Pridobitev teže ob toliko teka je pa lahko samo na račun preveč vnosa.


Vnosa? Če manj jem kot prej, zato mi ni jasno. Po treningu navadn jogurt, kosmiči, drugače pa 2,3 ure pred spanjem se najem (ne nažrem, kot prej).

Hja, ravnine ni niti na enem odseku 300 metrskemu, če bi kroge na stadionu delal bi bil mal hitrejši :D

Badwolff ::

Pridobivanje teže je vedno, ker je vnos > porabe. Torej poješ več, kot porabiš. Zdej Al poješ preveč, al porabiš premal. Če tečeš 110km na dva tedna, pol poraba najbrž ni problem. Če želiš shujšat, si probi en teden štet kalorije, da dobiš mal občutka. Sam sem uporabljal my fitness pal, super app za to. Za počasno zgubljaje rabiš recimo 1800 kcal na dan, ob teku, nižje kot greš, hitreje zgubljaš.

Če je tvoj namen samo pridobiti kondicijo, ratat bolj fit, zabava... Potem si tako na dobri poti.

Twixz ::

Hm, mogoče prehitro pričakujem rezultate?

Pač cilji za letos so:

Tempo na 10 kilometrov spravit pod 7:30.
Do maja pretečt 5 kilometrov s tempom pod 8 minut.
Kilažo spraviti pod 90 kg.

Kar se tiče vnosa je manjši kot prej, diet se ne morem it ker mam probleme s kislino. :D

Bistvo je zajtrk, se pravi bird food + banana in jogurt, zmerno kosilo, potem pa komaj kaj.

Zdej, sem data driven, poleg garmina na roki sem v casu hujsanja redno vpisoval v my fitnesspal, da sem imel obcutek glede vnosa kalorij in porabe. V mesecu pa pol iz 96 na 87kg, 190cm. Predvdem se pa boljse pocutim.

Zgodovina sprememb…

celada ::

Ne rabis nobenih "diet". Kuhinjska tehtnica pa vagaj hrano in stej kalorije. Mene je kr fajn presenetlo kolk pojem... Dnevno limito sm si dal na 2100 kcal in sm od začetka novembra do sedaj -11 kil. Iz 95 na 84 pri višini 187 cm. Pa ne tecem 110 km vsakih 14 dni. Niti blizu...

Jirzy ::

Twixz: tvoji tekaski cilji so zelo realni, ob tej kilometrini morda celo skromni. Shujsat za 15kg bo tezje, a niti slucajno nedosegljivo.

Sam sem shujsal iz cca 95 na nekje 75, visina ista, torej 180cm. Nisem tekel toliko kot ti, je pa res, da sem se kolesaril :D

Kot so ti rekli zgoraj, vnos mora biti manjsi od porabe. To je edini recept.

Ce se ne motim, je 1kg mascobe cca 7000kcal. Za orientacijo.
««
34 / 39
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vprašanje za rekreativne tekače (strani: 1 2 )

Oddelek: Šport
677716 (5893) AnjaNja
»

Najmehkejši tekaški copati (strani: 1 2 )

Oddelek: Šport
8316109 (14060) m0LN4r
»

Poškodbe pri teku

Oddelek: Šport
274996 (4207) Aquinas
»

Je tek zdrav? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8725574 (23020) ThinkPad
»

tekaški copati - nike+ (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5819350 (16704) RejZoR

Več podobnih tem