» »

Zunanji trdi disk se ne zazene - naj ga poskusim zamrzniti?

Zunanji trdi disk se ne zazene - naj ga poskusim zamrzniti?

Ryker ::

Pozdravljeni,

Imam sledec problem in bi bil zelo vesel kakrsnekoli pomoci. Ze par let imam 500 GB WD My Book, ki mi v zadnjem letu ni povzrocal nobenih tezav. Se vceraj sem ga brez tezav uporabljal, danes pa, ko sem ga spet poskusil zagnati, ni bilo od njega vec nic. Disk se sploh ne zazene in se ne vrti. Ko ga izklopim iz elektrike in spet priklopim, zacne lucka utripati, ampak izgleda, kot da bi imela tezave ostati prizgana. Vecinoma res kar ugasne, vcasih pa ostane prizgana, ampak spet brez zagona trdega diska.

Ima kdo kakrsenkoli predlog, kaj storiti? Nekaj sem bral o metodi zamrznitve, ampak ne vem, ce je to ravno prva stvar, ki bi jo poskusil. Ce je, naj dam v ziplock vrecko in trdi disk v zunanjem ohisju tako shranim v zmrzovalniku za par ur? Bral sem tudi o problemu kondenzacije po odmrznitvi, ampak zaenkrat nisem nasel resitve za to. Ne bi rad namrec ustvaril kratkega stika ali pa cesa skuril, ko se bo trdi disk "odmrzoval".

Lahko poskusim kaj drugega pred tem? Je mozno, da je problem v ohisju in ne trdem disku? Na zalost nimam nobenega drugega ohisja in ne bi rad kupoval kar na slepo preden vem, da je to to.

Hvala ze vnaprej!

amigo_no1 ::

Razstavi in priklopi direkt.

Sorodna tema:
Obnova podatkov iz zunanjega diska (WD MyBook Essential)

Za začetek najprej preveri oznako čipa na USB-SATA pretvorniku iz ohišja - če ima na koncu E (npr. INIC-1607E), so podatki na disku enkriptirani in si z navadnim recoveryem ne boš nič pomagal.

Zgodovina sprememb…

Ryker ::

amigo_no1 je izjavil:

Razstavi in priklopi direkt.
Hmm, mislim, da nimam konektorjev. Tega sam nisem se nikoli delal in ce odprem kisto, ne vidim namrec nobenega prostega konektorja. Bi z zamrzovanjem kot prvim poskusom resitve disk unicil? Ker, kar me skrbi, je to, da ce vzamem disk iz ohisja, ga ne bom vec mogel dati nazaj.

Pyr0Beast ::

Ne zmrzuj ker ni problem v tem.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

mihec87 ::

Zamrznitev ti naj bo zadnja možnost ker ko ga enkrat zamrzneš če ne zrihtaš je konec..

Lahko samo da ne dela elektronika ohišja-in z zmrzovanjem ne boš rešil nič razen zasral do konca..

Pyr0Beast ::

z zmrzovanjem že dolgo ne rešiš nič kakor pa samo zaserješ vse skupaj
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

mihec87 ::

Pač lahko proba samo naj bo to res res tista čist zadnja možnost...Ne pa it tega delat ker ne znaš priklopit zadeve skupaj...V glavnem ne delaj tega..

Poišči na internetu tutorial kako se zadevo razdre..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mihec87 ()

Ryker ::

Torej je najbolje, da zadevo najprej razdrem, ni nobene moznosti, da bi preveril, ali zadeva deluje tako, da bi trdi disk nekako ohranil v ohisju (nimam namrec nobenega drugega in dvomim, da, ko My Booka razdres, da ga lahko potem spet znova sestavis)? Gre za tale trdi disk, ve kdo kake konektorje bom rabil?

mihec87 ::

Nekako so ga morali sestavit..ravno tako ga morajo odpreti v primeru servisa..verjetno že imaš ustrezne konektorje v računalniku

connel ::

Glej na to kot knjigo > platnice - zunanji ovoj. Po robu gre čisto lepo narazen, lepo pojdi po robu z izvijačem in vleci ovoj proč od sredice ;)

mihec87 ::

Na youtube se zih najde kak tutorial..

Ryker ::

OK, res sem nasel online tutoriale, tako da sem zadevo razdrl in vzel ven trdi disk. Dva zatika sta sicer pocila, tako da verjetno My Booka vec ne bom mogel sestaviti nazaj, ampak ni problema. V skatli od maticne sem nasel tudi en SATA konektor, tako da sem trdi disk lahko uspesno priklopil. Na zalost se ni zgodilo nic, racunalnik mi ga namrec ni zaznal ne v Windowsih, ne med nalaganjem cisto na zacetku, ko se pojavi seznam vseh trdih diskov in opticnih enot. Edina razlika s sicersnjim zagonom racunalnika je bila v tem, da je racunalnik sedaj rabil obcutno daljsi cas, da je prisel v Windowse (recimo 2x dlje).

Kaj naj torej storim/poskusim naslednje? :(

edit: Aja, za vsak slucaj se to vprasam. Tisti cip, ki ima izhode za USB, firewire, elektriko itd. na zadnji strani sestavljenega My Booka, ne sme biti gor, ko priklopim trdi disk v racunalnik, ne? Sam sem ga namrec odstranil, ker sem predvideval, da je ravno to tisti vmesnik, za katerega sem upal, da je kriv za tezave.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ryker ()

Opkow ::

Samo eno vprasanje, ker iz tvojega besedila to ni jasno razvidno.

Si ga priklopil tudi na el. napajanje preko napajalnika na racunalniku?

Ryker ::

Sem, ja. Sprva sicer nisem bil siguren, ali je pravilno, ampak glede na to, da sta oba sicersnja trda diska priklopljena na en kabel, ki je imel se eno odprto mesto oz. se en prost konektor, in glede na to, da sem ta trdi disk tam tudi priklopil, bi to moralo zadostovati, ali? Poskusil sem priklopiti tudi na kabel, na katerega je priklopljen opticni pogon (trdi disk je tedaj v bistvu visel v zraku, ampak sem preveril, da je bil konektor potisnjen do konca), in je bilo isto, tj. racunalnik ni zaznal diska, ampak je vseeno rabil daljsi cas za zagon (zakaj?).

Samson ::

Kakor je videti imas opravka z IDE kabli in prikljucki. Naprave morajo biti pravilno nastavljene na Master oz. Slave. Se najbolje da nastavis na CableSelect in bi zadeva morala delati. Mozno da si imel dve napravi kot Slave ali Master na istem kablu in se nista mogla sporazumeti kateri bo prej prjavil se v bios-u.
condom.com not found - load pregnant.bat - done :O)

Ryker ::

Mislim, da niso IDE kabli, ampak SATA. In kolikor slisim, master/slave vec ne igra vloge pri teh novejsih diskih (ali pa se morda motim?). Kje bi pa sicer nastavil na CableSelect?

Samson ::

Sej bilo mi je dejansko cudno, vendar sem se nagnil k ideji o IDE kablih glede na to da je tvoj disk "visel" v zraku :O)
condom.com not found - load pregnant.bat - done :O)

connel ::

Če ti tudi tako ne pomaga, je žal disk šel v večna lovišča. Koliko je pa disk star, se je veliko uporabljal (beri zbujal iz spanja- tole jih presneto hitro zjebe)? Mogoče še nekaj, poskusi na kakšnem drugem pc-ju. Ti dam moj, par let star problem. Ni mi več deloval, nekaj časa je delal, pa nekaj časa spet ne, z vedno manjšimi intervali delovanja. Priklopim na drug PC, dela, kot da nič ni bilo. Priklopim spet nazaj na svojega, isti simptomi.

first_line ::

Jaz sem imel podobno z navadnim diskom- računalnik je rabil dolgo do windowsow, ga je hotelo formatirati... Sem ga zapakiral (s kabli za priklop da so ti gledali ven) v plastično zip vrečko, pustil uro v skrinji (-16). Potem pa ga (obloženega z zmrznjeno zelenjavo :) ) priklopil na PC, in je delal kot nov. Dokler ni čez dan umrl, a sem vse podatke (500GB) rešil!

Opkow ::

Se pravi, da nimas taksnega diska kot je na sliki...
 IDE disk

IDE disk



Pri SATA diskih nacin priklopa (master, slave, cable select) nima vec veze.

Ryker ::

first_line je izjavil:

Jaz sem imel podobno z navadnim diskom- računalnik je rabil dolgo do windowsow, ga je hotelo formatirati... Sem ga zapakiral (s kabli za priklop da so ti gledali ven) v plastično zip vrečko, pustil uro v skrinji (-16). Potem pa ga (obloženega z zmrznjeno zelenjavo :) ) priklopil na PC, in je delal kot nov. Dokler ni čez dan umrl, a sem vse podatke (500GB) rešil!
Ja, ravno to sem mislil tudi jaz s prvotnim predlogom kot zadnji poskus resitve. Torej nisi imel nobenih problemov s kondenzacijo? Ne bi namrec rad, da se mi kje nabira voda in mi skuri se kaj drugega kot disk. S katerimi kabli za priklop pa si ga zapakiral? In kako to mislis, da so gledali ven - ven iz zmrzovalnika ali samo iz vrecke? Si ga dal tudi v antistaticno vrecko? Sam, ce poskusim to varianto, sem namrec nameraval trdi disk najprej dati v antistaticno vrecko, nato v ziplock vrecko in nato pustiti v zmrzovalniku par ur. Potem pa bi ga priklopil v racunalnik takoj, ko ga spet vzamem ven.

edit: Aja, pa ce ima kdo se kaksen predlog, bi seveda raje poskusil tisto, preden disk dam v zmrzovalnik. Na zalost nimam nobenega drugega PC-ja, kamor bi ga priklopil, ampak, ko je bil se v My Book ohisju, sem ga priklopil tudi v laptop in vseeno ni delovalo.

Killer, ne, nimam takega diska, kot je na sliki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ryker ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Mrtev zunanji trdi disk Seagate

Oddelek: Pomoč in nasveti
304105 (3589) Lonsarg
»

Trdi disk

Oddelek: Pomoč in nasveti
383302 (2529) Voluharr
»

Zunanji disk na USB napajanje

Oddelek: Kaj kupiti
91975 (1685) blackbfm
»

eSATA priklop WD My Book

Oddelek: Strojna oprema
92404 (2222) patron
»

Zunanji trdi disk 500 GB -- akcija Hofer -jutri (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
8619919 (14119) MISKO_GR

Več podobnih tem