» »

Obnova podatkov iz zunanjega diska (WD MyBook Essential)

Obnova podatkov iz zunanjega diska (WD MyBook Essential)

Srachko ::

Dobil sem disk (1TB), z katerega naj bi poskušal obnoviti goro fotografij, kup osebnih stvari in goro dokumentov z faksa (seminarske, skripte ipd). Malo sem pobrskal po ST Forumu, vendar nisem našel kakšne rešitve v moji smeri.

Gre pa za WD MyBook Essential. Ker ga kot samostojno enoto pc ne prepozna, sem skrbno razdrl ohišje in ga priklopil na mlinček preko zunanjega SATA/IDE adapterja. Računalnik zazna disk, vendar na njem ni nobene particije. Po 8h diagnostičnem pregledu z WD-jevimi programčki sem vsaj zvedel, da disk nima slabih sektorjev ali pa kaj podobnega. Tudi S.M.A.R.T. podatki so ok.
Disk nosi oznako WD10EADS.

Sedaj pa me zanima, če bo File Scavenger dovolj dobro orodje za (uspešen) poskus reševanja zgoraj omenjenih datotek ali naj se raje lotim kakšnega drugega postopka. Recuva avtomatsko odpade, saj ne zazna pogona, tudi če ga vgradim v računalnik.

Glede na to, da nimam kaj prida izkušenj z obnavljanjem podatkov s tako velikih diskov, me zanima koliko časa lahko vse skup traja in če je kakšna zanesljiva metoda, da lahko obnovim fotke in tiste stvari za faks?

EDIT: Disk Managment v Win 7 mi prikaže tudi ta disk, vendar le kot fizični pogon brez kakršnih koli particij ali česa podobnega. Sumim da gre za kakšno napako na MFT, tako da bi mi bilo tudi v pomoč, če kdo ve s kakšnim podatkovnim sistemom (FAT, NTFS,...) se ti diski prodajajo oz. pridejo do končnega uporabnika.
I can see clearly now, the brain has gone...
  • spremenil: Srachko ()

darkolord ::

Za začetek najprej preveri oznako čipa na USB-SATA pretvorniku iz ohišja - če ima na koncu E (npr. INIC-1607E), so podatki na disku enkriptirani in si z navadnim recoveryem ne boš nič pomagal.

cekr ::

free-easy-recovery

Poženi enega izmed primernih orodij, da boš videl, če zadeva, kaj vidi in tudi seveda reši.
Podatke boš moral nekam skopirat.
Če se le da, to počni direktno na SATA brez USB pretvornika.

Ko/če boš podatke rešil;
Poišči nov firmware od prenosnega diska in ga instaliraj. Na nekaterih so napake, ki ob padcu USB linije(na hitro izštekano) ne zaznajo več particij.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: cekr ()

fosil ::

Če je sesuta particija jo lahko komplet obnoviš s testdiskom.
Tako je!

Srachko ::

No, vsaj enkripcije ni :).

Trenutno pa matram TestDisk, sam je še dolga pot, da pregleda celotni disk...
I can see clearly now, the brain has gone...

Daedalus ::

Jaz bi na tvojem mesti raje izdelal disk image in pol na tistem izvajal recovery. Bo pa trajalo v vsakem primeru.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

fosil ::

Niti ni nujno da traja, testdisk ti particijo obnovi v minutki.
Tako je!

Srachko ::

Rešil problemčič. In to na čisto brezvezno finto. Zgleda da je šel USB konektor na samem vezju. Spodaj pa je slikca, kako se da to rešit.

Vse ostalo je potem še samo copy/paste.

 File recovery - Level: MacGyver

File recovery - Level: MacGyver



Glede na to, da so vsi pomembni podatki na varnem, me zanima, če bi ta disk deloval v kašnem drugem ohišju. Malo sem prebrskal ponudbo na mimovrste.com in je kar nekaj zadevic, ki pridejo v poštev.
I can see clearly now, the brain has gone...

bluefish ::

Uporabiš praktično katerokoli ohišje, ki ustreza dimenzijam diska. Itak se gre za navaden disk, ki ga WD prodaja kot prenosnega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

amigo_no1 ::

Srachko
S kljukco za perilo si nekaj spel ali kaj si naredil (se ne vidi iz slike) ?

Obstajajo kaki pravi prenosni diski (exclude ssd) ?

Zgodovina sprememb…

Duhec ::

Po mojem je s ščipalko naredil kontakt kabla na usb konektorju.
Bo treba polotat pine. :)

Srachko ::

Jap. Z kljukco sem pritisnil usb konektor na vezje. Dobro je, če je kakšna močna, da dobro stisne (Krokodil so kar fajn močne). Pine polotat pa je bol težko brez prakse in pravega orodja oz. mislim da je to nekaj, kar se ne da kar tako doma naredit.
I can see clearly now, the brain has gone...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Servis diska

Oddelek: Pomoč in nasveti
61021 (963) Robocop1
»

Problem z zunanjim diskom - POMOČ (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
6111182 (10152) Jerry000
»

Zunanji trdi disk - O:\is not accessible. The parameter is incorect

Oddelek: Pomoč in nasveti
132859 (2681) solatko
»

Pokvarjena particija - nujno!

Oddelek: Pomoč in nasveti
232447 (1995) 69charger
»

zunanji disk nehal delat. recovery?

Oddelek: Pomoč in nasveti
154700 (4413) roller2

Več podobnih tem