» »

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077

Temo vidijo: vsi
««
17 / 29
»»

dronyx ::

Kayzon je izjavil:

If one NPC is assaulted, every other NPC in a large circle around the player will crouch to the floor in the same animation, even if they did not see the original assault.

Glede tega je tudi en zabaven posnetek. Ustavljena kolona vozil na cesti v dveh vrstah. Tip vrže neko bombo v kolono, potem pa se pri vseh avtomobilih hkrati odprejo vrata, vsi vozniki hkrati izstopijo in počepnejo.

Furbo je izjavil:

Kako pa naj bi bilo drugače, dokler ne dobimo kakih AI pospeševalnih kartic ali dokler fokus ne gre samo v grafiko grafiko grafiko..

Po moje so v nekem trenutku razvoja prišli do CDPR proizvajalci grafičnih kartic in jim dali ponudbo, ki jo niso mogli zavrnit. Potem so ves razvoj usmerili v to, da postane igra nek nov Crysis in bo prodajala najboljše grafične kartice. Na konzole so pa povsem pozabili oziroma so verjetno celo naredili samo nek port na hitro, toliko da je lahko igra izšla.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Machete ::

Han je izjavil:

Fotke z in brez RT...

https://www.techpowerup.com/review/cybe...


Rt wins za ogromno razdaljo. Also vram ne gre čez 10Gb. Zgleda hud špil. Škoda da je preveč vsega za igrat.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

kitl76 ::

oo7 je izjavil:

kitl76 je izjavil:

oo7 je izjavil:

Sem probal Prej mi je delalo na 15-40 fps zdaj mi gre na 15-55 fps. Še vedno pa so problem 15.


Najdu zdej pa ne najdem v kaj naj spremenim :))


Jaz sem v prvič narobe spremenil 75 v 74.

Sem še enkrat probal in 75 spremenil v EB in je kar velika razlika ampak sem probal samo na hitro.


Se pravi

75 30 33 C9 B8 01 00 00 00 0F A2 8B C8 C1 F9 08

moraš spremeniti v

EB 30 33 C9 B8 01 00 00 00 0F A2 8B C8 C1 F9 08

Pa shraniti moraš na koncu tista disketa in greš ven.



Hvala sem našel naredil in zopet nazaj spremenil, ker pri meni ni niti malo razlike.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kitl76 ()

svecka ::

CDproject REd si je kar fajn pokvaril ugled. Na konzolah je špil katastrofa, da je praktično neigralen. Zato pa tudi prepoved objavljanja posnetkov in ocen do izzida na konzolah. Kot edini svetli biser v pokvarjeni industriji so tudi oni klonili.

BigWhale ::

Primerjava nekaj fotk, se link do galerije.

 1080p - High

1080p - High


 1080 RT Ultra + Psycho

1080 RT Ultra + Psycho



 4K High

4K High


 4K RT Ultra + Psycho

4K RT Ultra + Psycho



Na 4K z RT in brez DLSSa ni za igrat, ker je slideshow. Razlika med RT Ultra in High/Ultra sicer je ampak ni tako zelo opazna. Med samimi ultra in high nastavitvami brez RT je pa komaj kaj opazne razlike. DLSS meni spravi vse skupaj na priblizno 50-55 FPS.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

MaX ::

Je kdo že sprobal igrati na Geforce now? Je za igrat, ali je lag prevelik?

Za 5 USD na mesec je že podpora za RTX :) Če dela dobro, je to bolj smiselno, kot pa dati jurja ali dva v gaming kišto...še posebej, če nimaš namena veliko igrati ali igrati MP iger.

kitl76 ::

 performance

performance



Evo takole imam jaz na 4 K nastavljeno pa dosegam 55 fps v bolj mirnih okoljih pa tudi do 70 fps, če komu pomaga. Najbolj izboljša nastavitev DLSS.

Reaper ::

Kako lahko izmerim FPS na Rx5700 brez kakšnega dodatnega SW-ja, z AMD Control center gre? Nekaj sem googlal in nisem našel nič pametnega.

Uizi ::

Steam ima fps counter, vklopi ga.

Furbo ::

BigWhale je izjavil:

Primerjava nekaj fotk

No ja, razlike je torej treba iskati s povečevalnim steklom, RTX je nesmiselen po mojem mnenju.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Machete ::

Furbo je izjavil:

BigWhale je izjavil:

Primerjava nekaj fotk

No ja, razlike je torej treba iskati s povečevalnim steklom, RTX je nesmiselen po mojem mnenju.


A ti to resno?

https://www.techpowerup.com/review/cybe...
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

kitl76 ::

Furbo je izjavil:

BigWhale je izjavil:

Primerjava nekaj fotk

No ja, razlike je torej treba iskati s povečevalnim steklom, RTX je nesmiselen po mojem mnenju.



Dobro za samo tolažbo bo. A resnica je žal drugačna.

@Machete seveda drži.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kitl76 ()

Furbo ::

Luže? Feltne? Piksne? Meh.

Bolje bi bilo, da bi vlagali več v bolj živ svet.

Če sem prej mislil, da rabim boljši konfig zaradi RT, zdaj vidim, da je to (zaenkrat še) brezveze.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Zmajc ::

Kayzon je izjavil:

To se ni vse,te tri fakcije k loh igras trajajo samo 20-30 min in potem ne igrajo nobene vloge v igri. Tudi ko naredis lik na zacetku ga ne mors vec spreminjat tekom igre. Kolikor berem sama igra ni slaba,ce sledis linearni poti ker razen tega ni nicesar za pocet v svetu. Prazen je.


Ne vem, kaj ti definiraš kot prazno, je ogromno misij, ki so raztresene vse naokoli. Samo da končaš vse v actu 1 komot mine 20 ur.

Reaper ::

Uizi je izjavil:

Steam ima fps counter, vklopi ga.


Igro imam na Gogu, pozabil prej omeniti. Gledam zdaj da naj bi bila bližnjica Ctrl + Shift + Tab, probam kasneje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Reaper ()

BigWhale ::

Furbo je izjavil:

BigWhale je izjavil:

Primerjava nekaj fotk

No ja, razlike je torej treba iskati s povečevalnim steklom, RTX je nesmiselen po mojem mnenju.


Zdej, al slabo vidis al pa se sam delas slabovednega, ampak razlika je v bistvu opazna in je ne rabis iskat, ni pa pomembna za igranje. Ampak igras lahko tudi na low settings in izklopis vse.

BigWhale ::

Kayzon je izjavil:

To se ni vse,te tri fakcije k loh igras trajajo samo 20-30 min in potem ne igrajo nobene vloge v igri. Tudi ko naredis lik na zacetku ga ne mors vec spreminjat tekom igre. Kolikor berem sama igra ni slaba,ce sledis linearni poti ker razen tega ni nicesar za pocet v svetu. Prazen je.


Pa dobr no, a bi ze lahk nehal nabijat? :D Jest igram ze kar nekaj ur, pa se nisem prav dalec prisel. Svet je nabasan z misijami, ki jih dobis od policije, prakticno so te grind misije za vsakim vogalom. Ostalih side misij, ki ti jih dajejo fixerji, ki se nahajajo v razlicnih predelih mesta je polno. V glavni zgodbi imas v vecini primerov dve ali pa tri misije, ki vsaka raziskuje drug aspekt zgodbe.

Je pa dejstvo, da igra ni toliko RPG ampak je bolj action-adventure stil.

Mato989 ::

BigWhale je izjavil:

Kayzon je izjavil:

To se ni vse,te tri fakcije k loh igras trajajo samo 20-30 min in potem ne igrajo nobene vloge v igri. Tudi ko naredis lik na zacetku ga ne mors vec spreminjat tekom igre. Kolikor berem sama igra ni slaba,ce sledis linearni poti ker razen tega ni nicesar za pocet v svetu. Prazen je.


Pa dobr no, a bi ze lahk nehal nabijat? :D Jest igram ze kar nekaj ur, pa se nisem prav dalec prisel. Svet je nabasan z misijami, ki jih dobis od policije, prakticno so te grind misije za vsakim vogalom. Ostalih side misij, ki ti jih dajejo fixerji, ki se nahajajo v razlicnih predelih mesta je polno. V glavni zgodbi imas v vecini primerov dve ali pa tri misije, ki vsaka raziskuje drug aspekt zgodbe.

Je pa dejstvo, da igra ni toliko RPG ampak je bolj action-adventure stil.



Koliko imajo torej odlocitve kam dat skille dejanski vpliv torej... Skoraj nic?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

meho7 ::

Zmajc ::

Mato989 je izjavil:

BigWhale je izjavil:

Kayzon je izjavil:

To se ni vse,te tri fakcije k loh igras trajajo samo 20-30 min in potem ne igrajo nobene vloge v igri. Tudi ko naredis lik na zacetku ga ne mors vec spreminjat tekom igre. Kolikor berem sama igra ni slaba,ce sledis linearni poti ker razen tega ni nicesar za pocet v svetu. Prazen je.


Pa dobr no, a bi ze lahk nehal nabijat? :D Jest igram ze kar nekaj ur, pa se nisem prav dalec prisel. Svet je nabasan z misijami, ki jih dobis od policije, prakticno so te grind misije za vsakim vogalom. Ostalih side misij, ki ti jih dajejo fixerji, ki se nahajajo v razlicnih predelih mesta je polno. V glavni zgodbi imas v vecini primerov dve ali pa tri misije, ki vsaka raziskuje drug aspekt zgodbe.

Je pa dejstvo, da igra ni toliko RPG ampak je bolj action-adventure stil.


Koliko imajo torej odlocitve kam dat skille dejanski vpliv torej... Skoraj nic?


Skili, cyberware, perki, ti omogočajo, da se specializiraš v določen spekt boja ter ustvariš svoj "build". Noben posamičen skill,perk kot tak ne spremeni celoten game flow. Ko pa se v celolit specializiraš v eno smer je pa razlika očitna.
To da ne spremenijo nič je čista laž.

kitl76 ::

Se mi zdi, da je šla tema v smeri slovenske poti v korona krizi. Nekateri, ki jim hardware ne dopušča igranja igre iščejo teorijo zarote kako je igra slaba grda itd. Resnica je pa čisto druga.

Furbo ::

Eh na 2060 to lepo laufa, samo nisem pa tako otročji, da bi moral igrati na day1 - all bugs included. Se nič ne mudi.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Zmajc ::

kitl76 je izjavil:

Se mi zdi, da je šla tema v smeri slovenske poti v korona krizi. Nekateri, ki jim hardware ne dopušča igranja igre iščejo teorijo zarote kako je igra slaba grda itd. Resnica je pa čisto druga.


Pretty much to.

meho7 ::

kitl76 je izjavil:

Se mi zdi, da je šla tema v smeri slovenske poti v korona krizi. Nekateri, ki jim hardware ne dopušča igranja igre iščejo teorijo zarote kako je igra slaba grda itd. Resnica je pa čisto druga.

Prej to kako reviewerji ignorirajo raznorazne buge, da ne govorim kako CDPR ni dovolil od uporabnikov posnetkov v game reviewih - le zakaj? Kaj se je zgodilo s previous gen verzijo (ps4/x1)? Zmazek ala zmaz? :))
Samo zato ker je igra razvijalcev CDPR se ne pomeni da jim lahko pogledas skozi prste za tale beta zmazek - saj ne placas 60€ za to da bos 1 leto cakal, da pofixajo vse buge.

kitl76 ::

Ne vem meni je pa tale špil nadmočen tako grafično kot zgodba. Res je, da bo v prihodnosti potrebno še kar nekaj popravkov samo je to to. V glavnem igra katere sploh nisem čakal in mislil igrati mi je všeč kdo bi si mislil.

lonewolf_ ::

kitl76 je izjavil:

Ne vem meni je pa tale špil nadmočen tako grafično kot zgodba. Res je, da bo v prihodnosti potrebno še kar nekaj popravkov samo je to to. V glavnem igra katere sploh nisem čakal in mislil igrati mi je všeč kdo bi si mislil.


Isto lahko rečem jaz. Do dva tedna nazaj nisem vedel kaj to sploh je. Zdaj pa ko se zvečer usedem, je naenkrat ura proti jutru... Drugače to ni moj žanr, ampak mi je kar všeč; odmisli hrošče itd.
R7 5700G + NH-U12P SE2 | Ballistix 2x8Gb 3000MHz
Mortar Titanium | P1 500GB | Exos 3TB | SSD MX500 1TB
beQuiet 700W Gold | Fractal Design Define S

Mikrohard ::

Jaz igram na Xbox One X. Ja... občasno pride do kakšnih bugov (ni tega toliko, da bi bilo moteče). Grafika je kakršna je lahko na taki konzoli (čeprav je bil RDR2 boljši... ampak je drugčano okolje). Zgodba mi je kul, mesto ima velik potencial (ki pa žal še ni do konca izkoriščen). Kot so že nekateri napisali... razen glavne zgodbe in tistih par side questov je mesto žal popolnoma neinteraktivno. RDR2 je bil glede tega (raziskovanja po odprtem svetu) precej bolj dodelan. Upam, da bodo to še dopolnili.

ahac ::

CD Projekt Stock Tanks After Buggy Launch of Cyberpunk 2077, User Score Bombs On Consoles

Cena delnic je padla ker... je igra izšla.
Isto bi se zgodilo tudi, če ne bi bila tolk buggy.

CDPR v resnici ni firma vredna več kot Ubisoft. Ljudje so kupoval delnice, ker so računal, da jih bodo dražje prodali.
Ampak CP2077 je out, zdaj pa CDPR nima napovedane več nobene druge igre. V najboljšem primeru bo naslednja izšla čez nekaj let. Brez hype pa delnice ne bodo šle več tolk gor. Zakaj bi jih obdržal, če je tvoj v cilj hiter profit od prodaje?
Jaz mislm, da je bilo to čisto pričakovano. Zato so pa nekateri začel prodajat že malo pred izidom.
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ahac ()

svecka ::

Zelo zelo honest review.

Evolve ::

svecka je izjavil:

Zelo zelo honest review.



haha špil ni vreden 10€
sploh tisti bugi z npc-ji in njihovo pametjo, kljub temu da igraš na hard so glupi ko čok
pa to da je dildo močnejši od katane. naravnost glupo in otročje

ampak tisti, ki ste zapravil 60€ za to skropucalo, boste itak trdil drugače.. ker ste ga pač nabavil :))

YesMan ::

Domnevam, da bomo zdaj komaj začeli videvati "prave" review-e od kritikov, ki niso bili "skrbno izbrani" s strani CDPR. Bomo videli, če bodo pravtako same 8,9 in 10-ke.

Po zgornjem review-u sodeče so bugi velik problem, ja. Samo mislim, da je še večji problem v samem dizajnu. Umetna inteligenca NPC-jev je vbistvu ne-eksistentna, role-playing elementi s zelo plitki (life-pathi na primer ne spremenijo nič, v dialogih imaš vbistvu na izbiro tri različne verzije "da" itn.)., fizika je odsotna, elementi za potopitev v svet so skoraj popolnoma odsotni (in pa dodatno ovirani s strani slabe umetne inteligence NPC-jev seveda)... Ne vem... To bodo mogli kar enega "No Man's Sky" potegniti, če bodo hoteli doseči to, kar je marketing obljubljal vsa ta leta.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: YesMan ()

kitl76 ::

Probajte jo na spodobni mašini potem pa jo ocenite. Teli review-i iger so zadnja leta lahko tudi en velik fakenews. Tale zgornji review lahko rečem samo no words.

gddr85 ::

spoobna mašina ti razen grafike ne naredi špil čudežno boljši, tole izgleda kot nek rage2 špil z velik 2077 cyber hypa in spešl rtx grafiko ;)

drvo ::

https://www.gamepressure.com/newsroom/s...
Pravijo, da bo Sony vračal denar tistim, ki igrajo na PS4.

meho7 ::

kitl76 je izjavil:

Probajte jo na spodobni mašini potem pa jo ocenite. Teli review-i iger so zadnja leta lahko tudi en velik fakenews. Tale zgornji review lahko rečem samo no words.

Ja vejzde :))
Dej ne seri. CDPR je jasno povedal vsem reviewerjem, da ne zeli nobenih custom posnetkov igre v recenzijah. Le kaj so zeleli prikriti?
It rhymes with hugs :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: meho7 ()

BigWhale ::

Night city ma probleme s parkiranjem in sem komi stlacil avto na parkplac.

BigWhale ::

Evolve je izjavil:


sploh tisti bugi z npc-ji in njihovo pametjo, kljub temu da igraš na hard so glupi ko čok


Se zgodi vcasih, da se kak npc kje zatakne ali te pa ne najde, ko se skrijes za kak vogal. Men se ne dogaja tko zlo pogosto. Sploh pa igram na normal, ker me streljanje dolgocasi in mi je boljs, ce ga je manj in ce se hitreje odvije.

Evolve je izjavil:


pa to da je dildo močnejši od katane. naravnost glupo in otročje


Otrocje? Se strinjam. Glupo? Kaj pa vem, v RPGjih je marsikdaj kaksna special oprema boljsa od opreme, ki bi sicer po logiki morala biti boljsa. Tako imas lahk magical leather jacket, ki ima boljsi armor od full plated suit of armor. V tem aspektu CP ni drugacen od prav nobene druge RPG igre in je tako stokanje butasto.

Evolve je izjavil:


ampak tisti, ki ste zapravil 60€ za to skropucalo, boste itak trdil drugače.. ker ste ga pač nabavil :))

Ja, seveda... A mislis, da so vsi stari 15 let, tako kot ti? :) Eni smo igro kupili ze tako dolgo nazaj, da je teh 60 EUR ze davno pozabljenih. Podobno je bilo z No Man's Sky, kupljen v prednarocilu, potem pa refund po dveh urah igranja.

Zmajc ::

Osebno sem igro pobral s travnika, probal, in jo 24 ur pozneje kupil.

Čakal je nisem sploh, hypal se tudi nisem. Verjamem da bojo v igro v prihodnje spopatchali v nulo, as is pa je tudi poslastica in uživam vsako minuto.

BigWhale ::

No, tudi pri CD Project Red se zavedajo kaj so nardil. Dans zjutraj so lepo vsem povedal, da lahko dobijo refund, ce zelijo, da pa hkrati delajo na popravkih in kdaj bodo sli prvi popravki ven.

https://twitter.com/CyberpunkGame/statu...

sundance ::

Na pc-ju na rtx 3080 je igra top. Škoda edino da ni 3person look možnost.

Izi ::

Ponavadi se pri večjih igrah oblikuje manjša skupina fanatičnih fanov, ostali pa so srednje navdušeni. Pri Cyberpunk pa je večina zelo navdušena se je pa, verjetno ravno zato, zraven oblikovala skupina fanatičnih haterjev, katerih nekaj imamo tudi na tem forumu :P

Igra je fantastična o tem sploh ni debate. Premika meje na marsikaterem področju. Jaz uživam kot že dolgo ne, večjih bugov pa praktično nimam. Sem že naklepal preko 30 ur in vse je delovalo brez problema in brez sesutja ali kakšnega zatikanja.
Enkrat sem sicer padel skozi mapo, ko sem s svojimi novimi cyber nogami skakal pretirano visoko na neko stavbo, kjer ni bil predviden dostop, pa enkrat sem videl motorno kolo, ki se je do polovice pogreznilo v beton. To je pa praktično vse, kar se tiče napak.

Kar se tiče stila igranja je moje opažanje, da je na začetku najbolj uporabno orožje, kasneje pa hackanje. V mestnem središču in okolici je malo sovražnikov in so vsi po vrsti slabotni, čim bolj proti robu mesta se odpraviš bolj nevarni in divji so sovražniki in pri njih orožje praktično odpove. Stealth in hackanje sovražnikov s kurjenjem in elektriko pa je super uporabno in dobro deluje tudi na high level sovražnikih z rdečo lobanjo, ki te drugače ubijejo z enim strelom, dokler te seveda ne opazijo.
Cyberpunk 2077 nima level scalinga, sovražniki so skozi celo igro enak level, kar pomeni, da moraš biti pred level 25 zelo previden če se odpraviš izven varnega mestnega središča.

Ubil sem enega vplivneža iz skupine Tigrovi kremplji in sedaj je celotno mestno območje, ki je pod njihovim nadzorom ves čas sovražno. Kot kaže se te zamere ne da več popraviti. Bo treba biti bolj pazljiv.

Matej_K ::

... .. .

BigWhale ::

Izi je izjavil:

Ubil sem enega vplivneža iz skupine Tigrovi kremplji in sedaj je celotno mestno območje, ki je pod njihovim nadzorom ves čas sovražno. Kot kaže se te zamere ne da več popraviti. Bo treba biti bolj pazljiv.


Men se ni dal delat questa za 6th street, pa sem vsem sprazil mozgane. :> A bodo kaksne posledice, pa se ne vem. Pri misiji, kjer gres skupaj s Panam po njen paket, so tam 6th street ampak niso nic kaj sovrazni do mene.

BigWhale ::

Matej_K je izjavil:

Kdo probal tole?

Cyberpunk 2077 gets FPS boost with a patch for AMD Ryzen CPUs - VideoCardz.com


Ja, jaz sem popravil ze par dni nazaj, pa nisem opazil neke blazne spremembe. Imam Ryzen 5 3600 in niti ni blazno zaseden med samo igro.

Zaradi enega buga v Ubuntu, sem ze pred casom zaklenil monitor na 30fps in sem zdaj v igri vklopil vsync lock in je padla temperatura na kartici za 15 stopinj. :>

PARTyZAN ::

O, dejansko s Protonom igraš?

YesMan ::

Zakon in red: Night City :))

meho7 ::



Ni nobene agende a? :))

jimyboy ::

Opencritic so izdali opozorilo za lasnike konzol. Medtem Sony vsem ki želijo vrne denar !

https://www.resetera.com/threads/sony-i...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jimyboy ()

gddr85 ::

sej bojo poflikal zadevo, menda bo naslednje leto polno patchev in updejtov ;)

Mato989 ::

gddr85 je izjavil:

sej bojo poflikal zadevo, menda bo naslednje leto polno patchev in updejtov ;)


Pol bi pa drugo leto izdali če ni blo dovolj teh bogih 6 mesecev da spacajo skup... aja ne saj so meli like 8 let lol
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115
««
17 / 29
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dying Light 2 (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Igre
18424572 (643) oo7
»

The Witcher 4 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Igre
11720385 (668) oo7
»

Assassin's Creed Valhalla (2020) (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Igre
26741978 (7211) Kvinta
»

The Witcher 3: Wild Hunt (strani: 1 2 3 427 28 29 30 )

Oddelek: Igre
1488263224 (27090) D3m

The Witcher (202?)

Oddelek: Igre
7929 (719) ahac

Več podobnih tem