» »

Slo-tech krši zakonodajo?!

Slo-tech krši zakonodajo?!

carota ::

Od danes bi morale vse spletne strani, ki hranijo cookije na uporabnikovem računalniku samega uporabnika prositi za dovoljenje. Če tega ne storijo, je v UK zagrožena kazen do pol milijona funtov. Priporočila pa je izdelala EU in najbrž veljajo za vso EU, ne samo za UK. Lahko prosim nekdo, ki se bolj spozna na zakonodajo razjasni kako je s tem?

Morda celo novička na prvi strani ne bi škodila, da bi bili ljudje obveščeni, tudi uporabniki, ne samo webmasterji.

The guidelines, set by the EU, mean visitors must be told what cookies are being placed on their machine.
(link na BBC)

Hvala.

Mipe ::

UK ni ravno EU, tu pa je (zaenkrat) samo priporočilo. Se pravi, da ST (žal) ne krši zakona, vsaj ne glede tega.

Ima pa gotovo informacijska pooblaščenka marsikaj za povedat. Ampak ona pač ni zakon.

Looooooka ::

Butast zakon.
Ce bi ze hotl bit pametni bi prepovedal hranjenje cookijev s parametrom "domain=*".
Sam zakone vedno pisejo bebci, ki tko al tko razumejo sam 1/3 zadeve, ki se jo trudijo regulirat.

Ziga Dolhar ::

Republika Slovenija, če se ne motim, Direktive še ni uspela prenesti v nacionalno zakonodajo.
https://dolhar.si/

krho ::

in, ko bo bo zadeva izgledala nekako takole
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Tr0n ::

Lol, that's stupid.

Primoz ::

@carota: trenutno smo ok. Ko bo sprejet ZEKOM-1 bomo pa izklopili google analytics in bomo tudi ok.
There can be no real freedom without the freedom to fail.

carota ::

Primoz je izjavil:

@carota: trenutno smo ok. Ko bo sprejet ZEKOM-1 bomo pa izklopili google analytics in bomo tudi ok.

Ampak session cookie za prijavljenega uporabnika bo pa treba nastavit in takrat vprašat uporabnika. Samo izklopit Google Analytics najbrž ne bo dovolj. Pa kakšni FB like in podobno bo treba rešit.

Razumem kaj hočejo s tem doseči, a se tudi meni zdi butast način. Uporabniki, ki si to želijo, bi lahko v browserju dizejblali cookie in bi bilo rešeno.

Ziga Dolhar ::

Kukiji za prijavljene uporabnike niso problematični. Problematični so za neprijavljene.

Sicer pa odločitev - če nam je všeč ali ne - sledi načelu vgrajene zasebnosti oziroma se zavzema za doslednejši opt-in namesto opt-out, kar je nadvse pravilno.
https://dolhar.si/

Looooooka ::

krho je izjavil:

in, ko bo bo zadeva izgledala nekako takole

Jezus Kristus ;((

Primoz ::

carota ... tako kot imamo mi trenutno postavljen sistem (in glede na besedilo obstoječega predloga zakona), bodo pri nas problematični GA, nekateri oglasi ter morda nekatere vaše slike (ta del je bolj tako).

Ostalo je ok :D

FB likei bi bili problematični, če bi jih imeli. Način kot smo ga imeli en mesec dokler jih nismo ukinili, ni bil problematičen.

Tako da še enkrat ... Slo-Tech je pretežno skladen, kjer pa ni, je pa to rešljivo v nekaj urah (in se bo reševalo ko in če bo zakon sprejet).
There can be no real freedom without the freedom to fail.

carota ::

Primoz je izjavil:

Tako da še enkrat ... Slo-Tech je pretežno skladen, kjer pa ni, je pa to rešljivo v nekaj urah (in se bo reševalo ko in če bo zakon sprejet).

Super, hvala vsem za odgovore. Tudi sam imam par strani na netu in me je zanimalo ali je treba kaj ukreniti v tej smeri. Slo-tech sem uporabil za primer in vpisal malo bolj kričeč naslov, da ne bi bil spregledan. :) Upam, da ni izpadlo kot obtoževanje.

Mi je bil pa všeč stavek iz tistega primera: "Don't you not agree to us not storing this information?" :)

garamond ::

Slo-tech krši zakonodajo?!

Ja, jaz sem kar prepričan, da jo. Sistem je enostavno preveč kompleksen, da bi bilo možno predvideti vse možne zaplete že v Sloveniji oziroma sploh v Sloveniji, kaj šele v vseh razvitih državah sveta. Vsi taki kompleksni sistemi se potem samo pomnožijo s potencialno težavnimi področji. Recimo področji avtorskih pravic, uporabe spletnih tehnologij, storitev & podatkov tretjih oseb, prilagoditev spletne strani invalidom, objavljanje zasebnih informacij itd.

Primerček I: Slika v zadnji novici ima besedilo zapečeno v sliki, kar naredi sliko neuporabno za slepe (ker ni istega besedila v alt tagu). Kakšen Avstralski uporabnik bi lahko tožil Slo-Tech, da tega ne omogoča, in Slo-Tech bi moral to popraviti. Mogoče. So že imeli tak primer, sicer že dolgo nazaj, ko spletna stran za olimpijske igre ni bila prilagojena.

Primerček II: Slika v zadnji novici ima informacije v angleščini. To sicer ni problem, ker je tuje besedilo le manjši del celotnega besedila, ampak je pri novicah s posnetki, kjer je vse besedilo v angleščini, besedilo novice (manjši del?) pa v slovenščini. Glede na to, da je Slo-Tech v Sloveniji registriran medij, namenjem Slovencem. Se mi zdi, ampak ne vem (ima svoj ISSN).

Ne mislim, da je treba zgornje stvari popraviti, to sta samo dva primerčka, ki sem se ju zdajle spomnil. Hmmm kaj pa patenti?

k4vz0024 ::

carota je izjavil:

Primoz je izjavil:

@carota: trenutno smo ok. Ko bo sprejet ZEKOM-1 bomo pa izklopili google analytics in bomo tudi ok.

Ampak session cookie za prijavljenega uporabnika bo pa treba nastavit in takrat vprašat uporabnika. Samo izklopit Google Analytics najbrž ne bo dovolj. Pa kakšni FB like in podobno bo treba rešit.

Razumem kaj hočejo s tem doseči, a se tudi meni zdi butast način. Uporabniki, ki si to želijo, bi lahko v browserju dizejblali cookie in bi bilo rešeno.



Zakaj se vedno pojavlja google analytics v ozadju? Kdo ima korist ST ali google?

Kakše informacije zbira GA?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: k4vz0024 ()

Mipe ::

Vse sorte informacij. Referrer, IP naslov obiskovalca, sledenje uporabnikov po vseh kotičkih domene slo-tech.com itd. Skratka, zbiranje statistike obiskanosti na vseh straneh, kjer je GA omogočen.

carota ::

k4vz0024 je izjavil:

Zakaj se vedno pojavlja google analytics v ozadju? Kdo ima korist ST ali google?
Kakše informacije zbira GA?

Koristi imata oba Slo-tech in Google. Prvi dobi statistike o uporabniki, kam klikajo, s kakšnimi napravami se povezujejo, resolucija ekrana, OS, od kje prihajajo, koliko časa so na posamezni strani, katere strani obiskujejo ... S tem lahko Slo-tech izboljša svojo storitev, ker ve kaj najbolj uporabniki iščejo/želijo. GA pa ponuja najbolj elegantno rešitev, ker je zastonj in enostavno vključljiva.
Google ima zagotovo tudi korist od tega sicer tako kompleksnega sistema ne bi ponujal brezplačno. :)

k4vz0024 ::

Naj ST pojasni, kako jim to pripomore k izboljšanju storitev?

S temi podatki trguje?

JayKay ::

Kot je že bilo omenjeno, R Slovenija direktive še ni prenesla v zakon, tako da don`t panic. V UK pa je s 26.5 stopil zakon v veljavo. ICO je najprej pravil, da bo treba uvesti opt-in, sedaj so pa popravili navodila ki omenjajo implied consent. Zgoraj podan link je bedast primer. Nekaj bolj normalnega imajo BT.com in bbc.co.uk. V vsakem primeru je potrebno uporabnika ovestiti o tem katere piškotke se shranjuje in zakaj se uporabljajo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: JayKay ()

k4vz0024 ::

Ne glede na to, naj se ST izjasni, ker si bomo uporabniki predstavljali lahko kaj narobe. Primer, "Googl postaja zloben..." pa v resnici ni ali je...

Ziga Dolhar ::

Glede česa bi rad, da se Slo-Tech izjasni, pa bi si sicer lahko predstavljal narobe?
https://dolhar.si/

carota ::

k4vz0024 je izjavil:

Naj ST pojasni, kako jim to pripomore k izboljšanju storitev?

Naprimer, da priredi elemente na strani da lepo izgledajo tako na tvojem 24" monitorju kot na mojem prenosniku. Če/ko naraste število mobilnih uporabnikov, pa se posvetijo še izgledu na teh napravah. Pa take fore.

k4vz0024 je izjavil:

S temi podatki trguje?

Da, na NASDAQ. :))

k4vz0024 ::

Dokler ni mogoče teh piškotov zavrniti, povejte katere vse informacije zbirate in komu se posredujejo in ali se anonimizirajo glede IP in podobno? Ne moti me, če se IP kasneje zbriše oz. koliko časa se shranjuje? Problematično, bi se mi zdelo osredotočeno zbiranje podatkov, glede na posamezni IP in teme v katerih prijavljeni uporabnik bodisi sodeluje ali pregleduje in to shranjuje v nedogled.

carota je izjavil:

k4vz0024 je izjavil:

Naj ST pojasni, kako jim to pripomore k izboljšanju storitev?

Naprimer, da priredi elemente na strani da lepo izgledajo tako na tvojem 24" monitorju kot na mojem prenosniku. Če/ko naraste število mobilnih uporabnikov, pa se posvetijo še izgledu na teh napravah. Pa take fore.

k4vz0024 je izjavil:

S temi podatki trguje?

Da, na NASDAQ. :))


Grem kupit delnice:))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: k4vz0024 ()

Ziga Dolhar ::

https://dolhar.si/

k4vz0024 ::

Kako pa je z vpogledom v lastne podatke uporabnika, ki jih ST zbere?

Npr. uporabnik bi želel videti svoje posredovane podatke, ki ste jih od časa kreiranja uporabniškega računa pa do sedaj zbrali, glede na njegovo uporabniško ime, pa ni javno objavljeno?

Primoz ::

Pošlješ zahtevo, dobiš.
There can be no real freedom without the freedom to fail.

k4vz0024 ::

Me veseli, da ima ST posluh za pravo:)

amigo_no1 ::

Ziga Dolhar je izjavil:

k4vz0024: Pravila, 13. in naslednji členi.

Slo-Tech zbira naslednje podatke o prijavljenem uporabniku:
...
...
...

Koliko časa ?

Ziga Dolhar ::

... 13.a člen. Jezusmarija, no.
https://dolhar.si/


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dobre prakse Informacijskega pooblaščenca že prešle v splošno rabo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
12134227 (25087) spegli
»

cookie nova zakonodaja

Oddelek: Izdelava spletišč
419245 (7245) stb
»

Pripravite vašo spletno stran na nov zakon o piškotkih (strani: 1 2 3 412 13 14 15 )

Oddelek: Izdelava spletišč
744203624 (155190) Tydek
»

Kdo vse ne priznava novega ZEKom (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / NWO
13142209 (33847) trizob

Več podobnih tem