» »

zmanjšanje napetosti ventilatorja

zmanjšanje napetosti ventilatorja

Cuoresportivo ::

mene zanima, na katero žico treba upor prilotat(rdeča, rumena, črna) in čemu služi rumena. Zanima me tudi , če bi se dalo kakšen regulator gor dat za zmanševanje obratov. žice mi delajo težavo, na katero vglavnem in kakšen upor? baje obstaja neka formula za izračunat. jaz bi rad iz 12 v dobil 7 v.
lep pozdrav(best regards)

ali3n ::

tole je copy/paste iz enega odgovora na tem forumu (žal ne vem več katerega); verjetno ti bo v pomoč:

Odpri napajalnik, lociraj pozitivno (ponavadi rdeča) žico ventilatorja in namontiraj nanjo upor. Uporabi takega, da bo padec napetosti nekako 3 - 4V, to izracunaš po formuli R=U/I, se pravi za 3 V padec pride R=3/I, kjer je I tok, ki ga rabi ventilator - za ta podatek poglej na nalepko na ventilatorju. In pa še glej, da bo upor dovolj mocan - P=R*I^2. Ce bo upor prešibak, se bo pregreval in ti zna povzrocat probleme.

Uspešno modificiranje želim!:D
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

the_unborn ::

upor das lahko na rdeco ali crno, rumena je za merjenje obratov (tu nima upor kaj iskati)

Ce hoces imet upor si ga zracunaj po tisti formuli v prejsnjem postu, glej do bo take moci kot ventilator.
Lahko uporabis potenciometer, ki omogoca natancno nastavljanje in med 0 in recimo 12v.

Ce hoces met bolj profi zadevo, si lahko naredis vezje z regulatorjem LM317 - link!

Ce pa noces komplicirat pa lahko naredis sledece:
Rdeco zico venta vezes na rumeno, crno pa na rdeco in bos dobil tocno 7v. To vezes na molex konektor (un k ma stiri kable in je za napajanje diskov in cdromov in je bele barve)

Cuoresportivo ::

točno to sem rabil,verjetno si bom nardil ono vezje.najlepša hvala obema. koristna nasveta. tnx
lep pozdrav(best regards)

Spajky ::

Če to rabiš za vent za CPU in bi rad videl tudi obrate venta, evo tiena shemica mala za prikaz... :-) ..
8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

the_unborn ::

spajky: lahko poves zakaj mas tam kondenzator in upora?

Spajky ::

Upori so za pravilno "obremenitev" vezja za štetje obratov, kondenzator pa zato, da ne skuriš vezja za štetje obratov na plati oz. da ločiš potencial nule, ki je na ventu v luftu tako na +5V, na plati pa na -0V...8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

hrup zaradi ventilatorja

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
211982 (1664) ZGI
»

Kakšne potenciometre? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
13712444 (10612) Azrael
»

4pin molex

Oddelek: Kaj kupiti
151527 (1344) bastadu
»

Homemade fan controler (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
9511182 (9246) SodVina
»

(+12V) - (+5V) = 7V

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
292214 (1570) CaqKa

Več podobnih tem