» »

(+12V) - (+5V) = 7V

(+12V) - (+5V) = 7V

Gre^gor ::

OK tole meni sploh ni jasno. Na netu ce folk dela 7v fanbuse poveze +12 pa +5 zici na ventilator. Mi lahko nekdo ki se na to spozna razlozi, kako je sploh mogoce, da ce zvezem dve fazi ne rata kratek stik??? Preprosto si ne morem predstavljat ker je to skregano z mojo logiko :)

asPeteR ::

Seveda to deluje! Samo se mi kr zdi kaj tebe muci ... Sej se linije ne povezeji DIREKTNO, vmes mora biti eno breme! Ala ventilator.
Sej tud ce bi povezal samo linijo 12V na maso bi bil kratek stik.(oz. prevelik tok) Tako, pa lahko brez skrbi povezes 12V in 5V linijo seveda vmes pa se kaksno breme!

8-)

bobby ::

če zvežeš +12 in +5 BREZ kakršnegakoli porabnika (ventilator) potem narediš stik, to je res. ampak če pa vežeš ventilator potem je pa napetostna razlika 7V in v tem primeru uporabnik vzame kot maso +5v, za pozitivni napetostni nivo pa +12V. in tako dobiš 7V napetostni nivo in dela ok.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Brane2 ::

Težko ti to pojasnim tako, da boš razumel in da se ti bo dalo brat razlago. Ohmov zakon in podobne stvari so najbolj enostavna orodja za računanje napetosti in tokov v najenostavnejših vezjih, pa kljub temu se foljku ne da ukvarjat s tem in milijonkrat sprašuje tako bedaste stvari, kot je najnavadnejša vrednost predupora za LEDico...

Zaenkrat verjemi, da se to da, ni pa to najbolj pravilno in varno. Če bi ti ventilator denimo crknil tako da bi ga prebilo (malo verjetno a povsem možno), bi s tem lahko skuril pol stvari na plati in mogoče celo povzročil kak požarček v stroju...

frenk ::

napetost je razlika dveh potencialov...oba potenciala sta pa lahko pozitivna, ali pa negativna...to si lahko predstavljaš kot slap...ena višina zemlje je na 12 metrov, druga pa na 5 metrov...razlika je 7 metrov...to pomeni da bo moč vode tega slapa ista kot če bi bila ena višina zemlje na 7 metrov, slap pa bi tekel v morje(0 metrov)...seveda je površina preseka struge pri obeh primerih enaka...tkole je nm profesor razložu:D

Gre^gor ::

Tnx za feedback! Hehe js sm zadovljen, ce se komu da razlozit to stvar tko da naj vas ne skrbi vprasanje, ce se mi bo dalo razlago brat :)
Ja Brane, ravno to mene pri tej stvari skrbi. Pol ko sm vidu, da stvar deluje, sm najprej pomislu, da verjetno ni ravno najbolj varno imeti dveh faz na ventilatorju. OK - moznost, da mi ga prebije ni nevem kako visoka, ampak glede stroma v moji kisti ne mislim nic tvegat. Ceprov bi bilo tole sila preprosto, ker bi lahko ventilatorje menjal po zelji, mislim da bom raje uporabil upore, ki se mi valjajo v omari in si na ta nacin znizal napetost. Ali pa se bom mogoce sprehodil po potenciometre... luksuz :) sam nevem kako je kej s ceno teh zadev....

Brane2 ::


Tnx za feedback! Hehe js sm zadovljen, ce se komu da razlozit to stvar tko da naj vas ne skrbi vprasanje, ce se mi bo dalo razlago brat


Ja, ampak to je nevarnost takih enostavnih razlag. Ne ustrezajo dejanjskemu stanju. Če bi s tako analogijo v glavi delal s štromom, te ne bi zaskrbelo da bo kaj crknilo, če bi zašlusal recimo 12V in 5V izhoda.

Kdo je pa kdaj videl, da bi slap skurilo, če ga s cevjo povežeš z drugim, nižjim slapom ? :D :D

Z železničarskimi teorijami je treba biti previden. V majhnih količinah so lahko koristne, a pretiravat ni treba- lahko te drago stane. :\

gorjanc ::

No kaj sante ljudje če bi po nevem kakšnem naključju res prišle žice v stik zaradi ventilatorja bi se napajnalnik izklopil vsi napajlniki ( računalniški) kui sem jih do sedaj jaz videl so imeli to funkcijo: meni osebno je ratal naredit kratek stik na +12v in GND malce se je zaiskrilo računalnik se je ugasnil potem ga pa 20 minut nisem mogel prižgati čez 20 minut je vse lepo delovalo. To se mi ni zgodilo samo enkrat. pri starejših napajlnikih je potreben samo ponoven vklop. Take so moje izkušnje

frenk ::

ja jest sm tud naredu stik 12V in ground...20 min ni delal zdej pa dela:D

Gre^gor ::

Heheh I prefer not to take that chance :) Pa dolocene komponente so razlicno obcutljive na nihanja... tko da... :)

Matek ::

Ja, samo kolko vem je šlus med 12 in 5 hujši od navadnega :D.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

z_upnik ::

Šlus med 12V in Gnd ni posebno nevaren (če je kratkotrajen).
Med 12V in 5V pa je druga zgodba. Loh ti raznese elektrolite v nap (5V napajanje).
Priklop Ventilatorja med 12V in 5V ni priporočliva zadeva. V primeru da je napajalnik dobro obremenjen je OK če pa bi bil na napajalni priklučen samo ventilator pa bi se v prenekaterem primeru zadeva skurila oziroma bi se napajalnik izključil (novejši nap.)

frenk ::

pa ne samo novejši napajalniki...jest sm lih učer probou na at napajalnik prklopt 12V in 5V ventilator, pa se je ugasnu...če sm dou pa 5V in GND je pa delal BP...upam da kmau dobim kamero, ker tale vent k ga mam zele not pa seka...sam morm pazt da nau kišta poletela>:D

tx-z ::

kako pa 17V dobiš?
tx-z

the_unborn ::

-5 & +12 = 17
-12 & +12 = 24

sam teli minusi ne smejo bit skoraj nic obremenjeni (beri okoli 0.5A)

madviper ::

!
-5 & +12 = 17

-12 & +12 = 24


Če ti tole grata si genji vseh genijev!
Sam ko ti ne bo kr tak! Ne v računalniku, da bi sam tak vezi kable skupi! Je pa mon, sam, da moraš poznat elektroniko, ne pa sem po kmečki logiki (1+1=2) sklepat, da boš dobo 24V, če boš skupi vezu dve žice. Ne verjamem pa, da ti bo gratalo, da boš v compu dobo - in - 12V.

Niso to baterije, da bi jih skupi vezal pa bi se napetosti seštevale!

Uporabiš Villardovo vezje pa gre! Sam ne verjamem, da bo šel kak laik to zlagat skup zato, da bo pol mel 24V v compu:\ !
I'd like to do something crazy!

CaqKa ::

>:D
madviper:D
verjetno so ničle za plus in minus linijo iste tak da gre...
baterije pa lahko zato skup zlagaš tak ker jim pač taki potencial vrineš.... gre pa se za napetostno razliko.... ;)

the_unborn ::

jap gre za razliko in bi moglo delat

Matek ::

madviper, na priključku napajalnika je med tistimi pisanimi žicami tudi -5 in -12 kolko vem, tako da lahko potem kombiniraš in prideš na 24 V, ampak kot je reko the_unborn, stvari ne smeš obremenjevat.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

CaqKa ::

mja. ko si ravno omenil -5 in -12..... na njiju ravnotako lahko priklopiš vent ki bi ga rad fural na 7V(ter pri tem ne obremenjuješ obične plus linije;)), samo potem nevem kak je z ono zadevo ko šteje obrate... kak je sploh z tisto zadevo ko ga ne priklopiš na pravo napetost, kaj ve kdo kaj o tem?

DSmidgy ::

Za ventilator ni važno a je +100V, +107V ali -12V, -5V (razen mogoče pri kakšnih prehodnih pojavih). Važna je samo razlika - ki tudi pove smer toka. Pomoje obrati vedno pribl. pravilno kažejo ... neodvisno od napetosti, na katerem ventilator dela - nisem pa siguren.

Ne vem pa če je pametno uporabiti -12V, -5V linije. Prvo poglej moči za ti dve liniji.

CaqKa ::

kar si ti zdaj povedal smo vse že zgoraj omenili.. mene edino bega na kakšnem napetostnem potencialu glede na 0V v računalniku pošilja impulze vent ko ga priklopiš na -12V namesto na +12V

DSmidgy ::

Kakšne impulze? Pomoje kontrola vrtljajev pošilja samo enosmerno napetost. Pomoje da so obratni neodvisni od polaritete (mogoče je to tud odvisno od ventilatorja). Najbolje je da sprobaš pa boš vidu. Isto je če daš na rdečo (sponko ventilatorja) -12V in na črno 0V kot da naš na rdečo 0V in na črno 12V. Probi drugo opcijo - samo obrneš kontakta na ventilatorju.

CaqKa ::

če bi pošiljal nazaj enosmerno napetost kot podatek o vrtljajih, potem bi itak že s tem ko ga na manjšo napetost priklopil kazal manjše obrate že zaradi znižane napestti kaj šele zaradi tega ker se zaradi napetosti znižajo tudi vrtljaji...
pomojem je to impulzno rešeno. magnetek gre ob drug magnetek v vsakem krogu.. inducira se neka majhna napetost ki odda impulz.. mamaplata pa jih na drugi strani šteje... pomojem.

Brane2 ::

Caqka:

Prav imaš. Štetje obratov poteka preko impulzov. Kar pa morajo impulzi biti v nekem napetostnem območju da jih bo plata zaznala, to pomeni da mora biti minus ventilatorja približno na potencialu mase. Če torej napajaš ventilator z razliko 12-5, potem brez dodatnih posegov ne moreš imet tudi štetja impulzov, lahko pa celo skuriš kaj na plati...

CaqKa ::

to je potem tudi svarilo vsem ki priklaplajo svoje ventilatorčke na tak način >:D

frenk ::

jah sej je plat u garanciji:D

Alexius Heristalski ::

Kako potem imeti vente na 7V?
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

frenk ::

ta črno žičko od venta daš na 5V

CaqKa ::

ja čisto obično priklopiš vent med 12v in 5v pri tem pa žičke za vrtljaje nikamor ne vežeš. razn če se spoznaš.. samo takrat pa tega vrpašanja itak ne postaviš :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Priklop na +5V in +12V pri rač. napajalniku?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
71147 (1065) andHoc
»

Homemade fan controler (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
9511183 (9247) SodVina
»

Stikala za ventilatorje

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
312705 (2217) T0RN4D0
»

vezava 5v/7v

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
221954 (1710) singular

Več podobnih tem