» »

hrup zaradi ventilatorja

hrup zaradi ventilatorja

jezus :) ::

bok
mene zanima kako bi lahko popolnoma utišal hrup ki ga zganja ventilator v napajalniku. mantral sem se že z programom speedfan-om ampak ni nič spremenilo ali sm pa taki noob :D
enkrat sem že cel napajalnik z kompresorjem izpihal ves prah ampak se ni nič spremenilo.

zanima me pa tudi če regulatorji obratov res zmanjšajo obrate!

prosim za pomoč!

st0jko ::

v napajalniku ne moreš spreminjat hitrosti ventilatorja z speedfanom. edina možnost je da kupiš nov napajalnik, ali pa zamenjaš ventilator z novim.

ja. regulatorji obratov zmanjšajo obrate.
keks?

Pyr0Beast ::

Če iz njega ne piha posebno vroč zrak ali pa ropota (ker ga je potrebno namazati), lahko BP ventilator vežeš na 5 ali 7V.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Brane2 ::

nekoliko pomaga tudi, če odstraniš tisto mrežico, ki je neposretno pred njim, pa seveda spucaš prah z njega in preostanka napajalnika ( če je zagiftan, seveda).

Seveda v tem primeru moraš še posebno paziti, da ti kak kabel ne zaidev v vent in ga ustavi ali zlomi kako krilce...
On the journey of life, I chose the psycho path.

jezus :) ::

Če iz njega ne piha posebno vroč zrak ali pa ropota (ker ga je potrebno namazati), lahko BP ventilator vežeš na 5 ali 7V.


odzadaj piha mrzel zrak ven, ampak nevem če bo pametno vezati na 5 ali 7V, saj je samo 300W (v starem pc-ju).

jezus :) ::

v napajalniku ne moreš spreminjat hitrosti ventilatorja z speedfanom. edina možnost je da kupiš nov napajalnik, ali pa zamenjaš ventilator z novim.

ja. regulatorji obratov zmanjšajo obrate.


a regulatorji sploh delujejo in res ZMANJŠAJO vrtljaje? :)

jezus :) ::

Če iz njega ne piha posebno vroč zrak ali pa ropota (ker ga je potrebno namazati), lahko BP ventilator vežeš na 5 ali 7V.


kako se pa to naredi?
kako se pa naredi tisto, da ti ventilator samo potem dela ko ga pc rabi? (tako imajo nekateri prenosniki)

Pyr0Beast ::

odzadaj piha mrzel zrak ven, ampak nevem če bo pametno vezati na 5 ali 7V, saj je samo 300W (v starem pc-ju).
??
Tipični ventilator porabi manj kot 1W in se napaja iz iste linije kot ostale komponente v računalniku.
Tako kot deluje na 12V bo deloval tudi na 5V, samo vrtel se bo počasneje in posledično proizvedel manj hrupa.

a regulatorji sploh delujejo in res ZMANJŠAJO vrtljaje? :)
Če tako nastaviš. Še vedno pa je potrebno za regulacijo vrtljajev ventilatorja v napajalniku prekiniti vsaj eno žico.

kako se pa naredi tisto, da ti ventilator samo potem dela ko ga pc rabi? (tako imajo nekateri prenosniki)
Vklopiš PC ko ga potrebuješ ? :D

Prenosniki imajo interno logiko ki poskrbi za vklop/izklop ventilatorja pri določeni temperaturi. Samo zaznavanje temperature je ali iz hladilnika ali pa iz samega jedra procesorja, načeloma slednje saj je cenejše.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

jezus :) ::

odzadaj piha mrzel zrak ven, ampak nevem če bo pametno vezati na 5 ali 7V, saj je samo 300W (v starem pc-ju).
??
Tipični ventilator porabi manj kot 1W in se napaja iz iste linije kot ostale komponente v računalniku.
Tako kot deluje na 12V bo deloval tudi na 5V, samo vrtel se bo počasneje in posledično proizvedel manj hrupa.

a regulatorji sploh delujejo in res ZMANJŠAJO vrtljaje? :)
Če tako nastaviš. Še vedno pa je potrebno za regulacijo vrtljajev ventilatorja v napajalniku prekiniti vsaj eno žico.

kako se pa naredi tisto, da ti ventilator samo potem dela ko ga pc rabi? (tako imajo nekateri prenosniki)
Vklopiš PC ko ga potrebuješ ? :D

Prenosniki imajo interno logiko ki poskrbi za vklop/izklop ventilatorja pri določeni temperaturi. Samo zaznavanje temperature je ali iz hladilnika ali pa iz samega jedra procesorja, načeloma slednje saj je cenejše.


a mi lahko še prosim poveš kako se naredi z 12V, 5V?

Pyr0Beast ::

Odpreš izklopljen napajalnik.

Notri imaš ventilator ki je z zunanje strani pritrjen z 4 vijaki katere odviješ.

Od ventilatorja vodijo 2 žice. Rdeča in Črna.

Rdeča je povezana na 12V, črna na 0V (drugače imenovana kot masa)
Prekineš rdečo žico ter konec ki vodi na ventilator deloma olupiš, drugega pa izoliraš.

Nato si vzameš rdečo žico ki gre iz napajalnika (Ta je 5V, rumena je 12V) jo malce olupiš, gor zalotaš tisto rdečo žico iz ventilatorja, dobro izoliraš, ventilator pritrdiš ter vse skupaj zapreš.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

jezus :) ::

izolirati? :O
kako? s čim pa?

jezus :) ::

Odpreš izklopljen napajalnik.

Notri imaš ventilator ki je z zunanje strani pritrjen z 4 vijaki katere odviješ.

Od ventilatorja vodijo 2 žice. Rdeča in Črna.

Rdeča je povezana na 12V, črna na 0V (drugače imenovana kot masa)
Prekineš rdečo žico ter konec ki vodi na ventilator deloma olupiš, drugega pa izoliraš.

Nato si vzameš rdečo žico ki gre iz napajalnika (Ta je 5V, rumena je 12V) jo malce olupiš, gor zalotaš tisto rdečo žico iz ventilatorja, dobro izoliraš, ventilator pritrdiš ter vse skupaj zapreš.


izolirati? :O
kako? s čim?

Pyr0Beast ::

Izoliranje z električnim izolirnim trakom. (Takim za elektro inštalacije).

Načeloma deluje tudi dobra mera selotejpa, najbolje je pa seveda s požirkami/bužirkami - skrčljivimi cevkami.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

jezus :) ::

Izoliranje z električnim izolirnim trakom. (Takim za elektro inštalacije).

Načeloma deluje tudi dobra mera selotejpa, najbolje je pa seveda s požirkami/bužirkami - skrčljivimi cevkami.


kaj pa če sploh nebi izoliral, kaj bi se lahko zgodilo? :D

samo ne bo se mi napajalnik skuril, saj je samo 200W?

Pyr0Beast ::

Zanetiš hud ogenj po možnosti.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Blinder ::

300W ali 200W?

A ni, da naj bi bla celo smrtna nevarnost, če odpiraš napajalnik, ker kao not so kondenzatorji, ki hranijo napetost?
Drugače jaz sem pri dveh napajalnikih tako kot so fantje napisali povezal na 5V, in še zdaj delajo bp. Če dosti obremeniš računalnik, pa imaš švoh napajalnik, ki je torej veliko obremenjen, je pač bolj nevarno, da se pregreje.

Pri koliko € se začnejo cene napajalnikov, ki imajo spremenljivo hitrost ventilatorja?
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

jezus :) ::

Zanetiš hud ogenj po možnosti.


aja :D
pol bom pa naredil kak si mi vse napisal.

najlepša ti hvala za pomoč! ;)

Pyr0Beast ::

A ni, da naj bi bla celo smrtna nevarnost, če odpiraš napajalnik, ker kao not so kondenzatorji, ki hranijo napetost?
Da, notri so kondenzatorji a so po petih minutah brez elektrike zagotovo prazni.

Poleg tega izvajaš delo na nizkonapetostnem delu, visokonapetostni je relativno zaščiten pred dotikom dokler ne odvijačiš glavne plošče.

Dokler iz napajalnika ne piha vroč zrak mu ne bo hudega. Večji problem je da ventilator zariba :)

Okoli 30-40€ se najdejo taki z prilagodljivo hitrostjo ventilatorja (prilagaja se temperaturi)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

ZGI ::


kako se pa naredi tisto, da ti ventilator samo potem dela ko ga pc rabi? (tako imajo nekateri prenosniki)


tole bi se dalo realizirat za par € s tranzistorjem ter temparaturno odvisnim uporom
Tajiti zmoto, je dvojna zmota.

st0jko ::

jezus a si še živ?

malo me skrbi, glede na to da je človek ki ne ve kaj pomeni izraz "izolirati" šel razstavljat in modificirat napajalnik...
keks?

techfreak :) ::

>> tole bi se dalo realizirat za par € s tranzistorjem ter temparaturno odvisnim uporom
Saj večina napajalnikov že ima to narejeno (še 10 let star napajalnik je imel to).

ZGI ::

mogoče nek LC Green power ali kej podobnega za 50€ nimajo, vsaj ti niso imeli ki sem jih jaz imel
Tajiti zmoto, je dvojna zmota.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

tišanje napajalnika (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
5511516 (7589) Heavy
»

Hlajenje za grafično kartico

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
81780 (1582) Pyr0Beast
»

chasis fan + potenciometer problemček.

Oddelek: Strojna oprema
131666 (1511) baltso
»

Napajalnik bi rad utišal (vendar ne dokončno)

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
312214 (1800) frenk
»

Utisanje in hlajenje P166 masine

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
121734 (1513) .:Toto:.

Več podobnih tem