» »

počasen, pregret prenosnik

počasen, pregret prenosnik

«
1
2

pobalinka2 ::

Okej, že naslov teme pove, da o računalnikih na sploh ne vem prav veliko. Oziroma se vse ustavi pri strokovnem delu, kraticah, nazivih enot itd.
Zato potrebujem nekoga, ki bi mi znal razložiti po domače. Step by step.

Problem: pregrevanje prenosnika & njegovo počasno delovanje (vroč je tako spodaj, da žge, kot tudi desna polovica tipkovnice) - podatkov o RAMu in podobno o prenosniku ne vem :/
Razlog za problem: starost prenosnika (4 leta), nekontrolirano downloadanje in igranje iger s strani brata, skoraj 10-12 urna dnevna uporaba prenosnika, ...
Dosedanje reševanje: odprtje prenosnika in čiščenje ventilatorja, brisanje nepotrebnih datotek iz računalnika, ustavljanje določenih nepotrebnih procesov, brisanje s CCleanerjem.
Vprašanje: kaj še lahko storim?
Slika: (prikaz odprtih procesov; katere še lahko BP zaprem?)
 odprti procesi

odprti procesi

Cold1 ::

Težko je reči, kaj od tega šavja zares potrebuješ, zavedaj pa se da ti Upravitelj opravil kaže le del procesov, da bi videla vse, moraš klikniti na gumb "Pokaži procese vseh uporabnikov".

Sicer pa bo lažje, če si preneseš ta dva programa:

Process Explorer
http://technet.microsoft.com/en-us/sysi...
Process Explorer je mnogo boljša alternativa okenskega Upravitelja opravil, ki ti lahko mnogo bolje prikaže kaj se trenutno dogaja.
(Opomba: v meniju "View", označi opcijo "Show processes from all users")

Autoruns
http://technet.microsoft.com/en-us/sysi...
Autoruns je orodje v katerem pogledaš kaj vse se zaganja skupaj z Okni, glej predvsem zavihek "Logon".
(Opomba: v meniju "Options", klikneš na "Filter options", in v okencu označiš "Hide Microsoft Entries", tako ti program Autoruns pokaže zgolj stvari, ki niso del Oken.)


Če si z prikazanimi podatki, teh dveh programov ne boš mogla pomagati, pač prilepi sliko sem.

-------------------------------

Mimogrede, po sliki, ki si jo prilepila, se ne zdi da imaš visoko porabo procesorskega časa - pregrevanje prenosnika bi lahko bila tudi posledica odpovedi hladilnega sistema in/ali nedelovanja Okenskega upravljanja z porabo.

DragonHeart ::

Število procesov ki ti teče je čisto OK. od števila procesov odštej še 8 procesov brskalnika CHROME (vsak zavihek požene nov proces) in Task manager in je skupno število procesov pod 50, kar je izjemno malo za windows 7.

Računalnik se ti ne pregreva zaradi velikega števila procesov, saj kot vidiš....nimaš odprto veliko procesov:)

Kakšne pa so temperature računalnika?

Zgodovina sprememb…

Jan3 ::

ker prenosnik pa je? videl sem že star prenosnik samo 3 lketa niti ne pa se je segreval ko norc in uporabljal se je samo za kake solske stvari, internet pa podbno. je bil spucan, nalozen na novo vse ampak se je se vedno segreval..razlog je lahko enostavno starost racunalnika in prevelika uporaba kar ga je izmuclo.

Boobiz ::

Laptop odpret in spucat, če to ne reši težave potem pa je napaka na strojni opremi.
I'm drunk, what's your excuse?

mihec87 ::

Jan3 je izjavil:

ker prenosnik pa je? videl sem že star prenosnik samo 3 lketa niti ne pa se je segreval ko norc in uporabljal se je samo za kake solske stvari, internet pa podbno. je bil spucan, nalozen na novo vse ampak se je se vedno segreval..razlog je lahko enostavno starost racunalnika in prevelika uporaba kar ga je izmuclo.


Nov nanos paste ter disk bi zadevo verjetno oživila..

Jan3 ::

mihec87 je izjavil:

Jan3 je izjavil:

ker prenosnik pa je? videl sem že star prenosnik samo 3 lketa niti ne pa se je segreval ko norc in uporabljal se je samo za kake solske stvari, internet pa podbno. je bil spucan, nalozen na novo vse ampak se je se vedno segreval..razlog je lahko enostavno starost racunalnika in prevelika uporaba kar ga je izmuclo.


Nov nanos paste ter disk bi zadevo verjetno oživila..


eh je bil HP prenosnik pa se je rajsi kuplo novga velikokrat boljsega. ceprav ce tku pogledas pol pr temu je skor resitev.

einstein :P ::

Kaj pa stojalo za laptop z ventilatorjem? Če si prah že čistil si odprl laptop ali si spucal kar se je dalo od zunaj? Ker če hočeš kaj konkretno spucati je seveda najbolje, da ga odpreš. Tudi nova pasta za procesor bi prav prišla.
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Jan3 ::

einstein :P je izjavil:

Kaj pa stojalo za laptop z ventilatorjem? Če si prah že čistil si odprl laptop ali si spucal kar se je dalo od zunaj? Ker če hočeš kaj konkretno spucati je seveda najbolje, da ga odpreš. Tudi nova pasta za procesor bi prav prišla.


stojalo z ventilatorjem ne pomaga veliko. dejansko ti zniza temperature za 5 c kaj vec ne. ventilatorji so lahko tud bili problem ker se je segreval ampak ven ni pihalo kaj dosti. spucan in odprt pa je tud bil ze veckrat tako da.

jst predlagam za ta komp, da se nalozi windowse in vse znova edino potem lahko vidis ali so programi ali je mehanični problem.

DragonHeart ::

če vidiš da ji teče manj kot 50 procesov, poraba procesorskega časa pa je minimalna (vsaj na sliki).

Formatiranje je seveda dobrodošlo, saj bi sistem verjetno lepše deloval vendar težav s temperaturo to ne bo rešilo.

sicer pa še vedno ne vemo kakšna je ta temperatura?

Zgodovina sprememb…

Jan3 ::

DragonHeart je izjavil:

če vidiš da ji teče manj kot 50 procesov, poraba procesorskega časa pa je minimalna (vsaj na sliki).

Formatiranje je seveda dobrodošlo, saj bi sistem verjetno lepše deloval vendar težav s temperaturo to ne bo rešilo.

sicer pa še vedno ne vemo kakšna je ta temperatura?


saj tu je problem dokler na novo ne naložiš ne boš vedel kaj ga muči. če je v idle stanju in se pregreva in ventilator dela potem je kaj mehaničnega.
lahko pa tudi kak driver, če je poraba majhna se lahko tudi grafična kaj pregreva. poleg tega ja..

temperature bi bile dobrodošle :).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jan3 ()

Xserces ::

Jan3 ce ventilator dela in se ne hladi potem je velika verjetnost da je zabasan z prahom?
da jst mojga kompa ne spucam 4 leta mam pomoje ceu ohišje prahu XD

Treba ga bo odpret in spucat/spihat ampak že naslov pove da tega nebo delala sama sploh pa ne pucanje laptopa XD

ps: vidu da je ze neki sama pucala ampak pucanje ventilatorja ni dovolj:) hladilna rebra je tisto kar se puca
Intel i5-3570k @4.7GHz|MSI GTX 970 4G|MSI Z77 MPower|
G. Skill 8 GB 1600MHz|Corsair AX750|Seagate Barracuda 2TB|NZXT Gamma|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Xserces ()

Xserces ::

in pa 4 leta stara termalna pasta a.k.a KAMEN ne prevaja več optimalno
Intel i5-3570k @4.7GHz|MSI GTX 970 4G|MSI Z77 MPower|
G. Skill 8 GB 1600MHz|Corsair AX750|Seagate Barracuda 2TB|NZXT Gamma|

Jan3 ::

ne sej smo ga spucal verjemi smo ga komplet odpri in presravfali sam zgleda je la pasta tista, ampak glej ga 3 leta star komp je ze zgodovina dandanes :). dobis za 600 evrov precej precej boljsega..testirano.

čene pa za to temo najboljš..dokler ne dobimo temperatur je da se nalozi na novo vse. vsaj jst bi tku nrdu. k garancija predvidevam je ze potekla.

Xserces ::

Ja sej druzga itak nemormo kot cakat da pove potrebne informacije. Nimamo kristalne krogle :))
Intel i5-3570k @4.7GHz|MSI GTX 970 4G|MSI Z77 MPower|
G. Skill 8 GB 1600MHz|Corsair AX750|Seagate Barracuda 2TB|NZXT Gamma|

pobalinka2 ::

Evo informacij, ki jih ni :)
Torej prenosnik uporabljam sama le občasno, ko ga vzamem na 'teren' in mi je škoda mojega, starega 3 mesece. Prenosnik je drugače Fujitsu Siemensov in v 4ih letih ni povzročal večjih težav. Je redno čiščen, skoraj vse datoteke pa shranjujem na zunanji prenosni disk. Nazadnje so bili Windowsi posodobljeni pred pol leta zato ne vem, če je res potrebno formatirat disk?

Laptop sem odprla po navodilih z neke naključne spletne strani (če se ne spoznam na izraze in podobno, še ne pomeni, da ne znam brati in uporabljati šraufencigrja :)). Spihala sem ga s kompresorjem in si pomagala tudi z vatiranimi palčkami. Od takrat računalnik ne pregreva že ob zagonu, vendar po nekje polurni uporabi kombinacije interneta in worda revež piha in žge. Dodatno ventilatorsko ploščo sem kupila, pa od te ni nekega efekta. Kje pa izmerim temperaturo računalnika?

Sama, tako amatersko, ocenjujem, da je največji krivec za počasno delovanje bratovo nažiganje iger. In s tem mislim res nažiganje po tudi 10 ur v eno.

RockyS ::

Potem bi se pregreval samo ob igranju iger in ne ob surfanju in wordu.

pobalinka2 ::

RockyS je izjavil:

Potem bi se pregreval samo ob igranju iger in ne ob surfanju in wordu.


Okej, potem moja teorija, da brat 'zgara računalnik' in ta stoka še naprej pač ni mogoča? :D
Ammm. Praha v laptopu sicer ni bilo veliko, ampak vidim, da vsakič ko končam katerega od procesov, ko delam stvari bolj v 'izi' se stokanje zmanjšuje. Bolj kot karkoli me zanima, do katere stopnje 'tišine' ventilatorja in temeperature lahko star prenosnik pride? Pomojem nekako tih kot miška ne bo nikoli, ane? :)

RockyS ::

Predlagam tudi, da v nastavitvah napajanja oz. baterije izbereš "power saver".

Frenckie ::

Daj prenesi si ta program :
http://www.cpuid.com/softwares/hwmonito...

Ti pokaže temperature procesorja in drugih naprav ter opravi tudi nekatere druge meritve na prenosniku.
Na desni strani pod ''Download latest release'' si izberi in prenesi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Frenckie ()

pobalinka2 ::

voila!



Naj dodam, da se danes izredno solidno obnaša.. Verjetno ker je bil 24ur na počitku :)

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: OmegaBlue ()

Xserces ::

To je idle temperatura? nobene pozresnejse aplikacije?
Intel i5-3570k @4.7GHz|MSI GTX 970 4G|MSI Z77 MPower|
G. Skill 8 GB 1600MHz|Corsair AX750|Seagate Barracuda 2TB|NZXT Gamma|

pobalinka2 ::

Xserces je izjavil:

To je idle temperatura? nobene pozresnejse aplikacije?


to je to - odprt google chrome.

Zgodovina sprememb…

Xserces ::

Ce pravis da notri ni prahu potem ostane samo še termalna pasta pred strojno okvaro...ČE seveda ne laufajo ksni skriti procesi
Intel i5-3570k @4.7GHz|MSI GTX 970 4G|MSI Z77 MPower|
G. Skill 8 GB 1600MHz|Corsair AX750|Seagate Barracuda 2TB|NZXT Gamma|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Xserces ()

pobalinka2 ::

Xserces je izjavil:

Ce pravis da notri ni prahu potem ostane samo še termalna pasta pred strojno okvaro...ČE seveda ne laufajo ksni skriti procesi


okej, zdajle sem odkrila 5 skritih procesov - vse na google chromu, pa sem jih vse po vrsti skenslala.
Mogoče se bo slišalo neumno, ampak kaj je termalna pasta pred strojno okvaro?

Xserces ::

termalna pasta je tisto kar daš med procesor in hladilnik da vmes ni zračnih "mehurčkov" zaradi prevajanje toplote. Pri tebi to ni več pasta ampak je že kamen... Drugače pa če to nebo pomagal je lahko tudi pokvarjena strojna oprema
Intel i5-3570k @4.7GHz|MSI GTX 970 4G|MSI Z77 MPower|
G. Skill 8 GB 1600MHz|Corsair AX750|Seagate Barracuda 2TB|NZXT Gamma|

pobalinka2 ::

Potemtakem se je najbolje obrniti na koga, ki se na stvari spozna?
Saj prenosnik je bolj tako-tako, za kdaj pa kdaj. Samo kot rešitelj se pa super izkaže in bi ga bilo fino obdržati kot takšnega :)

Xserces ::

Ce znas laptop odpret in uporablat šraufncigr pol naj nebi bilo problema ker odsraufas se ene par šraufov in vzames hladilnik vn, spucaš staro termalno pasto s procesorja in hladilnika potem pa nanovo namažeš

Nekako tako
Intel i5-3570k @4.7GHz|MSI GTX 970 4G|MSI Z77 MPower|
G. Skill 8 GB 1600MHz|Corsair AX750|Seagate Barracuda 2TB|NZXT Gamma|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Xserces ()

RockyS ::

To se vam zdijo visoke temperature ?

Jaz imam CPU 76, HD 42 :D . Windows 7 (clean install), opera.

pobalinka2 ::

Ta del s šraufanjem zgleda še precej enostaven. Pri moji sreči pa bi verjetno odtrgala, spraskala ali kaj podobnega naredila s kakšnim pomembnim delom :)
Hvala za nasvet, bom probala najdet rešitelja :D

Xserces ::

RockyS ko naprimer zalaufas ksn spil ce ga seveda imas ali pa neko malo bolj požrešno stvar kakšne so potem temperature?


pobalinka2 je izjavil:

Ta del s šraufanjem zgleda še precej enostaven. Pri moji sreči pa bi verjetno odtrgala, spraskala ali kaj podobnega naredila s kakšnim pomembnim delom :)
Hvala za nasvet, bom probala najdet rešitelja :D

problem je to ker nic vec ni zaston in pa ce naredis sama se veliko tut naucis :)
Intel i5-3570k @4.7GHz|MSI GTX 970 4G|MSI Z77 MPower|
G. Skill 8 GB 1600MHz|Corsair AX750|Seagate Barracuda 2TB|NZXT Gamma|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Xserces ()

pobalinka2 ::

Xserces je izjavil:

problem je to ker nic vec ni zaston in pa ce naredis sama se veliko tut naucis :)


Ja, to je oboje res. Ampak men tako prav pride en laptop, ki ga lahko pustim v avtu BP, ki ga lahko vzamem na prašen in umazan teren, ki ga lahko na faxu v knjižnici pustim 2 uri brez, da bi ga kdo ukradel in mi konec koncev še dokaj normalno dela (ne zamrzuje, ugaša, piska, itd.)... Res ga nebi rada sama dofiniširala v smrt :)

RockyS ::

Xserces iger nimam, Photoshop + Dreamviewer dvigneta temperaturo diska za 2 stopinji, CPU pa je trenutno celo 71 stopinj.

Sedaj ko sem začel delat se je CPU dvignil na 91 stopinj, HD pa na 43 stopinj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RockyS ()

energetik ::

pobalinka2 je izjavil:

okej, zdajle sem odkrila 5 skritih procesov - vse na google chromu, pa sem jih vse po vrsti skenslala.
Če procesi ne uporabljajo dosti procesorskega časa, ne morejo biti razlog za segrevanja/pregrevanje.
Možnosti so samo proces(i), ki žrejo veliko procesorja, ali zaprašen hladilnik/ventilator ali nedelujoč ventilator ali zanič termalna pasta. Lahko tudi kombinacija vsega tega.
Če ti hkrati še počasi dela, je velika verjetnost za kakšen nepotreben požrešen proces ali virus.

Koliko se na dan uporablja, koliko brat nažiga igre in kam ti shranjuješ datoteke nima veze.
Ko z njim ne delaš nič, mora biti temperature po nekaj časa normalne, pa če je brat prej 24h nabijal špile.

Zgodovina sprememb…

pobalinka2 ::

Temperatura je normalna samo prvih 30-40 min normalne uporabe. S tem, da čim odprem youtube ali facebook postane zadeva glasnejša, počasnejša, bolj pregreta.
Okej.. očitno bomo menjal pasto :))

Mesar ::

Kateri prenosnik maš to? Načeloma če ne gre za preveč/premalo termalne, po 4 letih nebi smelo bit problem, mam tu na mizi zraven en skoraj 5 let star prenosnik (hp) pa so temperature čisto kul, je pa bil ščiščen 1x na leto ali pa 2 leti.
Your turn to burn!

pobalinka2 ::

fujitsu siemens amilo z intel procesorji - windows 7 ultimate :)

Jan3 ::

moj je normalna temperatura zmeraj okoli 50 C. kadar gre na maksimum doseze do 80 C. vendar ce je ob idle 60 zna bit termalna pasta al pa enostavno znucan hardware po tolkem casu.

pasta je lohko se edina resitev ce za tem ni izboljsave dvomim da se jo najde. update windowsov ponavadi ne doseze ucinka ker jih samo posodobi. formatiranje je tisto, ki zbrise vse in na novo nalozi, torej vse tiste skrite aplikacije zaradi "nezazelenih downloadov".

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jan3 ()

mihec87 ::

Znucan hardware?

Jan3 ::

mihec87 je izjavil:

Znucan hardware?


kakšni cipi vezovje se od temperature al pa rabe znucajo a nobena znanost in povzrocajo kako nepotrebno segrevanje in kaj podobnega. pr tako starem racunalniku se posebej prenosniku ni to znanost.

Frenckie ::

Xserces je izjavil:

Ce znas laptop odpret in uporablat šraufncigr pol naj nebi bilo problema ker odsraufas se ene par šraufov in vzames hladilnik vn, spucaš staro termalno pasto s procesorja in hladilnika potem pa nanovo namažeš

Nekako tako


Je kar dober vodič. Moti me samo 5. slika z izvijačem. Če je bolj zapečena pasta lahko z izvijačem narediš raze na površini.
Bolje je vzeti srednje grobo krpico in malo alkohola in se potruditi odstraniti pasto in spolirati površino.
Pri nanosu paste pa tudi paziti, da je ni preveč - enakomerno jo razneseš po površini z kako bančno kartico.

andromedar ::

A se vam ne zdi, da če bi bila termalna pasta kriva, da ne bi bil cel prenosnik s tipkovnico vroč, ampak samo procesor (ker pač pasta ne bi prevajala dovolj dobro toplote do tistih delov, ki bi naj disipirali energijo)?

Po moje termalna pasta ni. Ko si ga razdirala, si morda očistila ventilator, nisi pa očistila tistega najpomembnejšega - notranjega dela bakrenih reber, po katerih piha ventilator. Za to pa moreš največkrat odmontirat ventilator ali cel hladilnik procesorja.
Eh?

pobalinka2 ::

Frenckie je izjavil:



Je kar dober vodič. Moti me samo 5. slika z izvijačem. Če je bolj zapečena pasta lahko z izvijačem narediš raze na površini.
Bolje je vzeti srednje grobo krpico in malo alkohola in se potruditi odstraniti pasto in spolirati površino.
Pri nanosu paste pa tudi paziti, da je ni preveč - enakomerno jo razneseš po površini z kako bančno kartico.



No, saj to je ta del, ki me kot računalniško neozaveščeno žensko skrbi. Raje ga pustim na tej stopnji kot je, kot da jo še oslabim :)

andromedar je izjavil:

Po moje termalna pasta ni. Ko si ga razdirala, si morda očistila ventilator, nisi pa očistila tistega najpomembnejšega - notranjega dela bakrenih reber, po katerih piha ventilator. Za to pa moreš največkrat odmontirat ventilator ali cel hladilnik procesorja.


Bakrenih reber se nisem pipala, prav tako nisem odmontirala ventilatorja.
Samo konkretno sem prepihala s kompresorjem in kot forenziki pri CSI z vatirano palčko iskala prah :)

Zgodovina sprememb…

Xserces ::

andromedar je izjavil:

A se vam ne zdi, da če bi bila termalna pasta kriva, da ne bi bil cel prenosnik s tipkovnico vroč, ampak samo procesor (ker pač pasta ne bi prevajala dovolj dobro toplote do tistih delov, ki bi naj disipirali energijo)?


si tako zihr? nekam more it vrocina od procesorja... sej nism reku da sploh ne prevaja ampak mogoce je tako oslabljeno prevajanje... drugac pa toplota mora nekam it se ti nezdi? ce negre po heatsinku gre pa drugam...
Intel i5-3570k @4.7GHz|MSI GTX 970 4G|MSI Z77 MPower|
G. Skill 8 GB 1600MHz|Corsair AX750|Seagate Barracuda 2TB|NZXT Gamma|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Xserces ()

pobalinka2 ::

pa saj toplota gre v vse smeri :D
predvsem dol skozi reže.. je pa občasno desna polovica tipkovnice konkretno topla.

Xserces ::

ni ponavadi tako da od spodaj zrak vleče izpihuje ga pa zadaj ali ob strani? so rebra tako zabita s prahom da nazaj seka ampak to je malo verjetno ce si pihala iz kompresorjem...
Intel i5-3570k @4.7GHz|MSI GTX 970 4G|MSI Z77 MPower|
G. Skill 8 GB 1600MHz|Corsair AX750|Seagate Barracuda 2TB|NZXT Gamma|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Xserces ()

energetik ::

Si blokirala ventilator med pihanjem s kompresorjem? Ker sicer si lahko uničila ležaje ventilatorja, se zavrti ko turbina, če popihaš gor.

pobalinka2 ::

energetik je izjavil:

Si blokirala ventilator med pihanjem s kompresorjem? Ker sicer si lahko uničila ležaje ventilatorja, se zavrti ko turbina, če popihaš gor.


blokirala sem ga z eno paličko, kokr mi je svetoval en model. Tko, da mislim, da ni uničenega nič. Če piham gor se vrti, če pa v nasprotni smeri pa ne. Mislm, tko deluje to tut na moje HP-ju, ki dela BP.
al to ni kul? :D

Frenckie ::

No, saj to je ta del, ki me kot računalniško neozaveščeno žensko skrbi. Raje ga pustim na tej stopnji kot je, kot da jo še oslabim :)


Če si znaš odstraniti lak iz nohtov, tudi ne bo problema odstraniti termalno pasto.
Malo pazi, da ti pasta ne zaide na ploščo okoli procesorja (jo odstrani).

Xserces ::

ni nc tezkega XD
Intel i5-3570k @4.7GHz|MSI GTX 970 4G|MSI Z77 MPower|
G. Skill 8 GB 1600MHz|Corsair AX750|Seagate Barracuda 2TB|NZXT Gamma|
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pregrevanje laptopa po novem nanosu paste

Oddelek: Pomoč in nasveti
352860 (1885) MrStein
»

Prenosnik dela počasi

Oddelek: Pomoč in nasveti
454375 (3643) solatko
»

Je to normalo? Problem ventilator. (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
8912726 (11256) imagodei
»

Pregrevanje

Oddelek: Pomoč in nasveti
386902 (5904) MasterTade
»

Računalnik deluje počasi

Oddelek: Pomoč in nasveti
252446 (2101) Xserces

Več podobnih tem