» »

Poves jeklene cevi, vpete na enem koncu

Poves jeklene cevi, vpete na enem koncu

«
1
2

energetik ::

Torej prosil bi kakšnega strojnika ali gradbenika za izračun.

Cev bi imel trdno vpeto na enem koncu, na drugem bo nepodprta, dolžina nepodprtega dela ~3 m. Kolikšen premer jeklene cevi moram vzeti, da bo:
a) poves na koncu ~3 cm
b) poves na koncu ~6 cm

Gre pa za čisto navadno poceni jekleno cev, ki se jo recimo nabavi v Merkurju. Ne vem sicer koliko imajo debeline sten, ampak recimo izračun za 1/2/3 mm stene.
Če ne spada v ZT, se lahko premakne v Ložo.

tomi_m ::

Kaj pa obremenitev?

energetik ::

Ni, samo sebe mora nosit.
Lahko pa še izračun, če je na koncu 0,5kg mase, več pa ne bom gor obešal.

zaj_tam ::

A to zastonj? :)

Znali bi se najt kakšni online kalkulatorji ...

Zakaj pa rabiš te povese, če ni skrivnost?

energetik ::

zaj_tam je izjavil:

A to zastonj? :)
Če se komu da ali ima ustrezne tabelce.. :)

Zakaj pa rabiš te povese, če ni skrivnost?
Nosilec za protitočno mrežo.
No, bom še kakšen spletni kalkulator probal najti.

Wisse ::

Povej več, pa ti izračunam.

Ti si želiš 3/6cm povesa?

Cev, ki bi se tako upognila pod svojo lastno težo ne bo ravno debela, niti ne bo imela hude nosilnosti.
0,5kg na koncu tako prožne cevi zna vse zelo spremeniti.

Tako se stvari ne dela. Vzame se močno (predimenzionirano cev) in se jo (če želiš nagib):
a) Vpne postrani
b) Krivi

amigo_no1 ::

http://mehatronika.okorn.net/uploads/me...
stran 6, primer #2, za q izračunaj maso cevi in deli z dolžino oz vzameš v roke primer #1, ko je F kar lastna teža palice Fg (m*g), na mestu L/2 (na težišču).

Iy je na strani 37 spodaj
->
pi/64 * (D^4-d^4)


kalkulator (pazi enote cole in funti)
Calculate Deflection for Round Tube Beams
http://www.calculatoredge.com/civil%20e...

Zgodovina sprememb…

energetik ::

Ne, povesa seveda želim čim manj, nagiba ne rabim. Samo nimam občutka, najmanj koliko debelo cev moram vzeti, da se ne bo povesila kot špaget na dolžini 3m. Torej samo oceno.

To bo samo provizorični nosilec za protitočno mrežo, oziroma bosta 2 vzporedni cevi, vmes pa mreža. Nosilec na drugem koncu ne pride v poštev.

@amigo_no1, hvala bom preštudiral.

amigo_no1 ::

Ugotovi v Merkur katalogu kakšne cevi imajo v ponudbi, vrži enačbe v Excel (debeline, dolžine -> mase) in poglej kaj najbolj ustreza zahtevam upogiba.

Wisse ::

Samo odvečno delo boš imel z izračuni.

Pojdi v Merkur in z mojstrom čez palec ocenita kako debelo cev potrebuješ. Lahko recimo en konec primeš v roke in ga dvigneš, da vidiš kako prožna je cev. Z izračuni niti približno ne boš dobil potrebne intuicije.

Glej tudi pravokotne prereze. Za tvojo aplikacijo bi bili mnogo bolj primerni.

francek1 ::

Ma vzami colsko pocinkano cev in ne moreš falit. Cenejša varianta je pa pohištvena cev 20*40 mm.
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: francek1 ()

energetik ::

Se mi zdi, da bo colska mal prešvoh za 3m dolžine.

@Wisse, hvala za idejo, na pravokotni prerez sploh nisem pomislil. Bo še lažje pritrditi.

Mesar ::

zakaj pa nebi dal noter raje kak nosilec več? 3m je le nekaj, če maš to za vodovod lahko pričakuješ, da ti bo "skakala", sploh če jo misliš met tak...
Your turn to burn!

zaj_tam ::

Wisse je izjavil:

Samo odvečno delo boš imel z izračuni.

Pojdi v Merkur in z mojstrom čez palec ocenita kako debelo cev potrebuješ. Lahko recimo en konec primeš v roke in ga dvigneš, da vidiš kako prožna je cev. Z izračuni niti približno ne boš dobil potrebne intuicije.

Glej tudi pravokotne prereze. Za tvojo aplikacijo bi bili mnogo bolj primerni.


+1

Bo znal mojster ocenit.

mihec87 ::

Mesar je izjavil:

zakaj pa nebi dal noter raje kak nosilec več? 3m je le nekaj, če maš to za vodovod lahko pričakuješ, da ti bo "skakala", sploh če jo misliš met tak...


Če bi prebral vsaj delček teme nebi take sekal..

Matev ::

potem se ti bo pa kak ptič vsedel na konec cevi in to bo zjebaal vse skupaj
da snega ali vetra niti ne omenjam

fosil ::

So že bili primeri, ko se je ob močni nevihti porušila taka konstrukcija proti toči.
Tako da glede tistega, da mora zadeva nosit samo sebe, sem jaz skeptičen.
Tako je!

Mesar ::

Al pa se hoče kdo obesit preko te cevi pa faila... to bi blo res hudo.
Your turn to burn!

RockyS ::

Mi smo na vrtu postavili lesene nosilce na 4m, povezali debelo žico in nanjo pritrdili mrežo proti toči. Poves na sredini je manj kot 6cm.

Sploh nevem zakaj bi se ti cev/tram povešal, če boš gor imel obešeno samo mrežo? Odvisno je predvsem od tega kako močno boš imel zadevo vpeto.

energetik ::

Povešal se bi zato, ker bo vpet samo na 1 koncu - na drugem ni možnosti podpore.
Snega ne rabi držat, ker bo to premična kontrukcija, ki bo samo podaljšala garažo. V lepem vremenu in pozimi se bo pospravila.
Po mojem bom probal s 4x4cm ali 2x6cm profili. Če bo predimenzionirano, pa pač bo.

Zgodovina sprememb…

dzinks63 ::

Če boš imel cevi kot nosilno konstrukcijo za mrežo proti toči, potem ne bo samo za senco. Ko pride toča, jo lahko nasiplje par sto kil in ti vse skupaj zropota po avtomobilih. Takšno konstrukcijo je potrebno dobro preračunat in še malo predemenzionrat, drugače je samo za okras. In 3m dolgo cev nebi imel vpeto samo na koncu, podprta mora biti tudi spredaj ali pa kot izvedba z visečim mostom zgoraj učvrstena z jekleno vrvjo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dzinks63 ()

Matev ::

hmmm

saj ko sije sonce toče ni
in zadeva je lahko minimalno konstruirana

energetik ::

Par 100 kil je glih ne bo, v povprečni hudi nevihti pade recimo 10-20L/m^2. Jaz bom imel okoli 6m^2 površne, torej lahko pričakujem max 120 kil toče v mreži.

Matev ::

torej lahko pričakujem max 120 kil toče v mreži.


na šestih kvadratih lahko pade krepko več kot 120kg toče

lahko pa tudi manj - imaš prav

dzinks63 ::

Plus tega toča v neurju ne pada lepo vertikalno, ampak je nese postrani. Tako da s tiste strani ko pričakuješ veter, moraš prav tako narediti zaveso iz mreže. So bili primeri v Ptuju , ko so so imeli avtomobil pod pravim nadstreškom in jih je toča vseeno poškodovala, razbilo je zadnje steklo, luči in nabunkalo pločevino. Neko zaščito proti rahli toči ni problem skonstruirat, ko pa se narava razbesni in bi hotel imeti tudi v takšnih razmerah dobro zavarovan avtomobil, pa ni kar tako.

Mesar ::

energetik, če si vse doma tak delo pa računo... pol verjetno živiš v šotoru, ker se ti je ostalo že skup sesulo.
Your turn to burn!

energetik ::

A sem slučajno že naredil nadstrešek? Zato pa sprašujem tukaj glede povesov in nosilnosti.
Torej mislim da dveh 2x6 ali 3x6cm jeklenih profilov ne bo premaknilo nikamor, tudi če gor pade 200kg toče. Več je pa ne bo, sicer se bom itak sekiral bolj za kaj drugega kot za avto.
Vetra se ne bojim, ker je na 2 straneh ob nadstrešku stena.

francek1 ::

Pri taki konstrukciji je bolj od vsega problematično vpetje na leseno konstrukcijo. Kaj pa, če bi bil nosilec kar podaljšek nadstrešnice, iz lesa?
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

amigo_no1 ::

Po mojem bom probal s 4x4cm ali 2x6cm profili. Če bo predimenzionirano, pa pač bo.

Se igram v SW modelircu (modul SimulationXpress) z enostransko vpetim polnim profilom mer 6*3 cm na 3 m dolžine in majhnimi obremenitvami (celih 100 N na zgornjo površino profila) -> slaba šala, povesa na drugi strani kolikor hočeš (1.315e+005 mm).

Povej raje koliko jih misliš dati na 1m širine ?

Zgodovina sprememb…

francek1 ::

Poln profil ni relevanten zaradi ogromne lastne teže....
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

energetik ::

amigo_no1 je izjavil:

Po mojem bom probal s 4x4cm ali 2x6cm profili. Če bo predimenzionirano, pa pač bo.

Se igram v SW modelircu (modul SimulationXpress) z enostransko vpetim polnim profilom mer 6*3 cm na 3 m dolžine in majhnimi obremenitvami (celih 100 N na zgornjo površino profila) -> slaba šala, povesa na drugi strani kolikor hočeš (1.315e+005 mm).
Kako to misliš, 130 metrov povesa??
Si jih obrnil z večjo stranico navpično? Poleg tega ne bodo polni.

Matev ::

3 metre je razdalja kjer nastopi že zelo velik moment če palico obremeniš na skrajnem koncu

tako kot si ti predstavljaš

zid__________3m__________
zid
zid
zid
zid
zidtla tla.tla.tla.tla.tla.


ne bo šlo

energetik ::

Z ustreznimi profili bi moralo bit OK. Pritrditev ni problem, ker so na pritrdišču na voljo 10x15cm leseni tramovi. Zato me skrbi samo zvijanje prostega konca profilov.

Wisse ::

Ni tako hudo imo.

Jeklen profil 50x30mm, 4mm stena (iz zgoraj linkane tabelice)
Drugi moment [I]: 16,5cm^4 = 16,5*10^-8m^4
Dolžina: 3m
Točkovna obremenitev [F]: 1200N (120kg toče)
Enakomerna obremenitev [q]: 400N/m (120kg toče - enakomerno razporejene)
Elastični modul jekla [E]: 2,1*10^5MPa = 2,1*10^11Pa [Pa = N/m^2]
Lastna teža nosilca: 4,5kg/m (nisem upošteval v izračunih)

Poves pri točkovni obremenitvi (na koncu):
f = F*L^3/(3*E*I)

               1200[N]*3^3[m^3]
f = ____________________________________ = 0,31m
    (3*2,1*10^11[N/m^2]*16,5*10^-8[m^4])


Poves pri enakomerni obremeitvi:
f = q*L^4/(8*E*I) = 0,12m


Preverite enote. Mislim, da se nisem zmotil.

Matev ::

če je povesa za 12cm
je potrebno potem upoštevati še spremembo pri dalj časa trajajoči obremenitvi

energetik ::

@Wisse, hvala za izračun. Obremenitev ne bo točkovna na koncu, poleg tega bosta 2 taka nosilca. Torej če bo res veliko toče, lahko pričakujem poves reda 10cm, kar je OK. Trajne obremenitve ne bo, ker se toča stali, ali pa se jo ročno odstrani z mreže.

dzinks63 ::

Cev bi imel trdno vpeto na enem koncu, na drugem bo nepodprta, dolžina nepodprtega dela ~3 m.


Kako boš imel vpeto cev?

privarjeno na železno konstrukcijo?
privijačeno na leseno?
privijačeno na opečno steno?

Moment bo velik, da ti ne bo vsega skupaj vtrgalo dol.

noraguta ::

kakšna cev sploh kvadratna, okrogla? trikotna? sploh je pa računanje po forumu brez veze. vzem knjigo al pa prepust zadevo komu drugmu. al pa skopiraj desegn kolkr se le da.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

energetik ::

energetik je izjavil:

Pritrditev ni problem, ker so na pritrdišču na voljo 10x15cm leseni tramovi.

Pa saj sem že vse napisal. Profil bo pravokoten. Računanje po forumu brez veze? Amigo je dal link na skripto s primeri in to je to kar sem potreboval.

Zgodovina sprememb…

amigo_no1 ::

francek1 je izjavil:

Poln profil ni relevanten zaradi ogromne lastne teže....

Poln profil mer 6*3 cm na 3 m dolžine ima maso 43 kg :D.


Wisse
Če upoštevaš je lastno maso nosilca je poves 2.830e+002 oz 283 mm (torej še 1x več kot brez lastne mase).
Enakomerno obremenitev 1200 N sem preračunal obremenitev na m^2 (1200 N / 0.050*3 m^2 = 8000 N/ m^2).

Par slikc:
rezultati



vpetje



obremenitev na m^2

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

noraguta ::

energetik je izjavil:

energetik je izjavil:

Pritrditev ni problem, ker so na pritrdišču na voljo 10x15cm leseni tramovi.

Pa saj sem že vse napisal. Profil bo pravokoten. Računanje po forumu brez veze? Amigo je dal link na skripto s primeri in to je to kar sem potreboval.

pol je kul, sam skripta pa izvedba mata neki detajlov. jst se jebem zdejle neki večjega(kombinacija les,jeklo ostrešje , pa ni trivialno, niti glede dvigovanja vetra, niti glede ostalih spojev. za te dimenzije kot jih je poves ... pičkin dim. oz daš predimenzioniran profil če nisi obremenjen z dizajnom da zgleda slick. jaz bi dal kar traverzo. pocen pa ziher.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: noraguta ()

Wisse ::

energetik je izjavil:

@Wisse, hvala za izračun. Obremenitev ne bo točkovna na koncu, poleg tega bosta 2 taka nosilca. Torej če bo res veliko toče, lahko pričakujem poves reda 10cm, kar je OK. Trajne obremenitve ne bo, ker se toča stali, ali pa se jo ročno odstrani z mreže.
V primeru toče trajanje obremenitve sploh ni faktor. Pri statični obremenitvi in statičnih temperaturnih pogojih je pomembna samo največja obremenitev. Dokler je ta obremenitev pod mejo elastičnosti se bo nosilec po prenehanju obremenitve vrnil v prvotno lego.
Ko toča neha padat se njena masa začne zmanjševati, kar pomeni, da je škoda že narejena in nima smisla hitet s čiščenjem mreže. Primerno dimenzioniran nosilec bi moral zdržati največji možen vsip toče. V nasprotnem primeru je treba mrežo čistit med padanjem.

Druga stvar so dinamične obremenitve in večletna izpostavljenost vremenu... O tem bi se pogovarjali, če bi izdeloval streho za stalno.

Profil, ki sem ga zgoraj preračunal je že zelo na meji svoje nosilnosti in se lahko začne krivit. Ne morem točno izračunat, ker ne poznam dopustne napetosti jekla, ki se uporablja za cevi. Za 120kg toče je 50x30x4 profil že na meji (čeprav sta dva in obremenitev ni na koncu)!

Jaz manj kot 60x40x4 cevi ne bi uporabil - raje še kaj močnejšega. Res bi bilo nadležno, če bi se ti na koncu nosilca porušila na avtomobile. Vsekakor je pri vsem skupaj največji faktor količina toče.

Resno premisli glede opozoril o vpetju nosilcev. Težko si je predstavljat kaj pomeni tako dolga ročica.

@amigo_no1: Hvala za skrb, vendar se boš moral malo bolj potruditi. Nosilec ni poln. Ne vem o kakšni enakomerni porazdelitvi ti govoriš. Slikice so pa lepe.

mihec87 ::

Kaj pa če čez potegneš zajli na vsakem koncu, in potem daš obročke na mrežo ter imaš kot zavese..

amigo_no1 ::

Hvala za skrb, vendar se boš moral malo bolj potruditi. Nosilec ni poln. Ne vem o kakšni enakomerni porazdelitvi ti govoriš. Slikice so pa lepe.

Saj nisem računal polnega, 50x30x4x3000 mm ?
Govorim o 1200N, ki se razporedijo po celotni površini stranice (50x3000) in koliko je to na m^2.

Zgodovina sprememb…

Isotropic ::

wise, obicajno je s235

Wisse ::

amigo_no1 je izjavil:

Hvala za skrb, vendar se boš moral malo bolj potruditi. Nosilec ni poln. Ne vem o kakšni enakomerni porazdelitvi ti govoriš. Slikice so pa lepe.

Saj nisem računal polnega, 50x30x4x3000 mm ?
Govorim o 1200N, ki se razporedijo po celotni površini stranice (50x3000) in koliko je to na m^2.
Ne vem kaj si računal. Jaz sem maso prebral iz tabelice in niti nisem poizkušal izračunat. Masa v tabelici je točno 33% tvoje izračunane.
Izračun sile, razporejene po površini prereza, jaz nisem potreboval. Uporabil sem le "q" z enoto [N/m], kar sem dobil tako, da sem silo 1200N (~120kg toče) delil z dolžino 3m.

Isotropic je izjavil:

wise, obicajno je s235
Aha, hvala. Na materiale se res ne spoznam.
Potemtakem bi morala tudi dva 50x30x4 nosilca zdržati 120kg toče in lahko mojo prejšnjo objavo jemljete z rezervo.

Isotropic ::

150MPa je dopustna napetost, raje manj.

GA_PI ::

Mislm da imata oba prav, samo amigo je narobe obrnil profil, ponavadi je daljša stranica navpično.

Še moji slikci:

poves


kritično mesto



Torej povesa ja za dobrih 12 cm če vsa teža na enem nosilcu. Torej pri dveh za dobrih 6 cm. (material S235, 50x30x3000 4mm debeline, enakomerna obremenitev= lastna teža + 120kg toče)
Je pa kritično mesto, kjer ga je tudi amigo dobil nekaj cm od vpetja. Samo ni kritično ker se deli na 2 dela :).
Za mirno noč torej predlagam, eno rundo močnejši profil.

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

Wisse ::

No pa so se oglasili še profiji :) Jaz v praksi še nisem konstruiral nosilnih elementov -.-

Isotropic je izjavil:

150MPa je dopustna napetost, raje manj.
Glede dopustnih mi ni preveč jasno. V tisti zbirki, ki jo je nekdo zgoraj linkal so statične dopustne napetosti za S232:
Nateg: 235N/mm^2
Strig: 235N/mm^2
Upogib: 330N/mm^2
Torzija: 140N/mm^2

V Krautu podobnih vrednosti ne najdem. Kaj je s tem?

Wisse ::

Iz Smithovega diagrama tudi v Krautu lahko razberem podobne vrednosti. Kar sede svež piš čez stare spomine -.-
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Plastične cevi za postavitev tunela za zaščito pridelkov

Oddelek: Loža
239624 (7933) motoVILkA
»

Statični preračun rastlinjaka z ukrivljeno streho

Oddelek: Loža
142871 (2236) NekiNeznalec
»

Izdelava rastlinjaka

Oddelek: Loža
2116434 (15501) Doman
»

Računalniška miza do nekje 1000 eur (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6227118 (24607) root987

Več podobnih tem