» »

Kako legalno prodati en software?

Kako legalno prodati en software?

Veliki_mali ::

Pozdravljeni.
Nekaj časa sem razvijal neko programsko opremo v mojem prostem času. Prek raznih vez in poznanstev se pa neko podjetje iz Ukrajine zanima za nakup izvorne kode, avtorskih pravih v glavnem vse. Kako to zdaj legalno prodat? Kakšen je pravni postopek za kaj takega in kako je z davki? Se recimo da sem programiral v prostem času šteje kot delo na črno? :)
Naj omenim da gre za ker veliko vsoto (šestmestna številka v €). Torej ali bi recimo ustanovil d.o.o. za nekaj dni in to pol prodal? Ali bi mogoče to lahko šlo preko avtorske pogodbe in kakšen je to pol postopek če delaš z tujino v mojem primeru Ukrajina?
Torej kakšna ideja da je vse legalno?

Veliki_mali ::

Pozabil sem pa povedat da sem uradno zdaj nezaposlen in sem vpisan na zavodu za zaposlovanje, kar še malo zakomplicira vso zadevo...

guest #44 ::

Šestmestna številka, prosti čas...dobro ti to :)

Pa nismo ravno o avtorski pogodbi prejle govorili in da omogoča poslovanje z tujino. Lakotnika vpraši.

turk1990 ::

ČE je res taka vsota, nimas drugega načina kot po legalni poti, ker čene te lahko nategnejo. Porabi še kakšen evro za odvetnika, da te ne nategnejo..:D

vorantz ::

Vsekakor za take vsote ne sprašuj folk na forumu ampak odvetnika :P

b00mer ::

Svaka cast :)

Yohan del Sud ::

Žal bo vsak hotel lonček tle pristavt. Še posebej pri taki cifri. Naredi svojo firmo, za tak znesek itak da d.o.o., ampak kapital boš moral izposodit, pa potem za avtorske stručkote najbrž tudi. Imaš tudi tovrstne agencije, ampak sam nimam preveč dobrih izkušenj z njimi. Tretja pot je, da prepričaš eno resno obstoječo firmo, da te vzame pod okrilje. Brez pogajalskih sposobnosti ti verjetno spet ne bo ostalo nič. Vsekakor pa sam ne bi na lepe oke zaupal neki ukrajinski firmi na tvojem mestu, da dobiš denar na roke. Še ameriški ne. Jebiga, trenutek resničnosti, imaš goloba na strehi.
www.strancar.com

St235 ::

Najlažje je avtorska pogodba. Dogovori se za plačilne pogoje kjer del denarja dobiš preden oddaš končno verzijo.

Ko boš denar prejel moraš odvest akontacijo dohodnine. Računaj da boš glede na višino znesko izgubil okrog 35-40% za dohodnino konec leta.

Druga možnost je seveda odprtje d.o.o.ja in si potem iz tega priliva izplačuješ minimalno plačo, plačuješ pripevke, nabiraš delovno dobo itd. dohodnina bo usterzno nižja, ker lahko zadevo razdeliš na več let.

Odpirat d.o.o. samo zato da dobiš denar ni potem takoj zapirat se ne splača, ker te bo usekala in dohodnina in davek na dobiček. Da o temu, da boš fasal vse božje inšpekcije ne govorimo.

Vsekakor pa pazi, da te ne nategnejo kot zajca, ker ravno 100k € za popoldanske projekte se ne plačuje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

noraguta ::

Se , se in tudi več se plačuje. Malo razmisli če se ti sploh splača zadevo izvest v sloveniji.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

c3p0 ::

D.o.o., kjer boš med drugim plačal 20% konec leta na dobiček. Ali pa kak offshore, račun v tujini in MC, s katero boš po potrebi dvigoval tukaj (seveda boš DURSu prijavil dohodek v tujini :).

IceIceBaby ::

Offshore firma je obdavčena po slovenski zakonodaji, tako, da ne pridobiš nič.

Če hočeš zadevo izpeljati legalno je v vsakem primeru treba plačati precej davka.

guest #44 ::

Živela Slovenija!

IceIceBaby ::

Saj to ni ravno posebnost Slovenije.

St235 ::

guest #44 je izjavil:

Živela Slovenija!


Ker ostale države omogočajo, da si izplačaš šestmestno cifro brez vsakega vprašanja in seveda ne pričakujejo da boš plačal dajatve...

noraguta ::

IceIceBaby je izjavil:

Offshore firma je obdavčena po slovenski zakonodaji, tako, da ne pridobiš nič.

Če hočeš zadevo izpeljati legalno je v vsakem primeru treba plačati precej davka.

dej pomisl , kva si reku.
so pa še drugi vidi zakaj odpret podjetje v tujini recimo pravni red.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

T0RN4D0 ::

+1 predvsem na to, da ti ne bodo popoldanskega projekta ukradli.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

knesz ::

Glede na to, da imaš znanje in ideje, bi na tvojem mestu odprl firmo in se zaposlil. Šestmestna cifra je lep začetni kapital in ne vidim razloga, zakaj ne bi probal resno furati svojo firmo in narediti še kakšen projekt. Imaš dodatno motivacijo in se rešiš zavoda.
Razen če si eden tistih, ki so na zavodu zato, da

IceIceBaby ::

noraguta, vem dobro kaj sem napisal.

Če si davčni rezident v Sloveniji in odpreš firmo v tujini bosta ti in tvoja firma plačevala davke po slovenski zakonodaji. Seveda, če podjetje in TRR v tujini prijaviš DURSu. V nasprotnem primeru gre pa za relativno resne prekrške ali kazniva dejanja, ko pride do zneskov nad 25k eur, če se ne motim.

knesz, dober predlog.

knesz ::

Glede prodaje pa težko svetujem glede firme, katera se zanima za nakup. Kak mesec nazaj smo eni večji znani angleški firmi podobno prodali neko namensko android aplikacijo. Izstavili smo račun, oni so plačali, kodo pa posredovali preko github. Smo pa profitirali še to, da smo sklenili pogodbo za vzdrževanje in nadgradnje te aplikacije, glede na to, da je program malo bolj kompleksen :) Mogoče bi OP razmislil še kaj v tej smeri?

Good Guy ::

Veliki_mali je izjavil:

Pozabil sem pa povedat da sem uradno zdaj nezaposlen in sem vpisan na zavodu za zaposlovanje, kar še malo zakomplicira vso zadevo...


Dokler ne dobivaš socialne podopore ti je čisto vseeno

Furbo ::

Veliki_mali je izjavil:

Pozdravljeni.
Nekaj časa sem razvijal neko programsko opremo v mojem prostem času. Prek raznih vez in poznanstev se pa neko podjetje iz Ukrajine zanima za nakup izvorne kode, avtorskih pravih v glavnem vse. Kako to zdaj legalno prodat? Kakšen je pravni postopek za kaj takega in kako je z davki? Se recimo da sem programiral v prostem času šteje kot delo na črno? :)
Naj omenim da gre za ker veliko vsoto (šestmestna številka v €). Torej ali bi recimo ustanovil d.o.o. za nekaj dni in to pol prodal? Ali bi mogoče to lahko šlo preko avtorske pogodbe in kakšen je to pol postopek če delaš z tujino v mojem primeru Ukrajina?
Torej kakšna ideja da je vse legalno?


Kot prvo, ne sekiraj se, da nisi zaposlen. To nima nobene veze z ničemer.

Vprašaj kupca, kako je pripravljen plačati. Če rabi račun, potem ok, pač odpreš d.o.o. ali enostavno zadevo zrihtaš preko avtorske pogodbe.

Če se jim gre pa samo za kodo in jih briga za formalnosti, ker si bodo itak prilastili zasluge, naj ti pač namečejo keš v kovček, ti jim pa rukni zadevo na usb ključek pa je.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

tony1 ::

In ko bo priletel domov, in s kufrom keša stopil do avta v parkirni hiši na Brniku, kufer in odprl in na dolarskih bankovcih zagledal napis "ZEDINJENE DRŽAVE AMERIKE" bo pa... Kaj? :D

Furbo ::

Saj mu nisem rekel naj gre gor in se pusti nategniti.

Itak vidim, da je poudarek na legalno. Torej avtorska, naj plačajo, nato jim da robo. Pa je.

D.o.o. odpirati je nesmisel, če že zdaj nima firme, ne bo znal ustrezno delat. Če bo pa plačal dobiček, pa si izplačeval preko plač, bo ostalo še manj, kot pri avtorski.

Pa ne si takoj kupit kurčev nov avto, tak met ti rata (če maš srečo) 1x v lifu.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Legalna prodaja programa (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6415672 (13166) Lonsarg
»

Fleksibilnejša oblika samozaposlitve (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21539989 (34826) kkk7
»

Kdo lahko koristi avtorsko pogodbo?

Oddelek: Loža
257607 (6604) fosil
»

Postal bom podjetnik, kako naprej (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5522915 (17547) K0K0

Več podobnih tem