» »

Microsoft vložil patent za prikaz iskalnih rezultatov glede na sposobnosti uporabnika

Microsoft vložil patent za prikaz iskalnih rezultatov glede na sposobnosti uporabnika

GeekWire - Znano je, da iskalniki že dolgo ne strežejo več enotnih rezultatov iskanja. Ti so odvisni tako od geografske lokacije kot tudi od predhodnih iskanj in celo od uporabe drugih storitev. Zato ni presenetljivo, da želi Microsoft še dlje in rezultate iskanja v Bingu vračati glede na uporabnikovo razpoloženje, interese in znanja (manj politično korektni bi dejali kar inteligenco). Vlogo za patent za to početje je vložil že predlani, patentni urad pa jo je šele sedaj javno objavil.

Zamisel je preprosta, a bo težje izvedljiva. Microsoft bo namreč v sodelovanju s Facebookom, Twitterjem in podobnimi družabnimi omrežji analiziral prispevke uporabnika in tej podlagi ocenil trenutno počutje uporabnika. Zadetke pri iskanju bo nato prilagodil tem parametrom, tako da bi kar najbolj ustrezali iskanemu. Kot primer navajajo razpoloženje, saj bi bilo ozadje iskanja v hudo optimističnih časih bolj živahno kot v manj rožnatih. Bolj uporabna pa je na primer možnost prikaza rezultatov glede zapise o načrtovanju potovanja ali - še bolj kontroverzno - glede na sposobnosti posameznika. Iz objav na spletu bi Bing ugotovil, kako izobražen je uporabnik in kaj razume ter temu primerno serviral iskalne rezultate.

Za zdaj še ni nobenih vesti, da bi bil sistem sploh že v delu, saj je še v fazi patentne prijave. A v teoriji so opisane stvari mogoče.

32 komentarjev

Phantomeye ::

Meni se zdi, da takšni iskalniki (tudi google)uničujejo tisto, kar naj bi iskalnik predstavljal.

morbo ::

Torej rednecki bodo dobivali le zadetke z osnovnošolskim nivojem zahtevnosti in tako nikoli pridobili tistih 20.000 EXP za višanje INT na 12?

Požigalec bo med zadetke dobival nerelevantne linke do pomirjeval, ker je tam bil živćn na fejsbuku ful?

Krasni novi elektronski svet.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: morbo ()

Xserces ::

morbo je izjavil:

Torej rednecki bodo dobivali le zadetke z osnovnošolskim nivojem zahtevnosti in tako nikoli pridobili tistih 20.000 EXP za višanje INT na 12?

Požigalec bo med zadetke dobival nerelevantne linke do pomirjeval, ker je tam bil živćn na fejsbuku ful?

Krasni novi elektronski svet.



HAHAHHA nasmeju do solz XD
Intel i5-3570k @4.7GHz|MSI GTX 970 4G|MSI Z77 MPower|
G. Skill 8 GB 1600MHz|Corsair AX750|Seagate Barracuda 2TB|NZXT Gamma|

filip007 ::

IQ cenzura. Internet je učno orodje, če stopiš na cesto te povozi avto, splet ti bo pa prej pokazal reklamo potem pa povozil, res praktično.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

slovenec_89 ::

Idiocracy.-> To je to. Zgodba iz filma se uresničuje.

Zgodovina sprememb…

Cold1 ::

Nekateri (Google, MS, FB et al) so brali neko Huxleyevo delo in prišli na idejo, da je v njem opisana utopija, ne pa distopija...

V ZDA si morajo omisliti več državne regulacije, IMO.

smash ::

super zadeva...samo vedno bi morala biti zraven opcija za izklop, da bi lahko vsi dobili enake zadetke, če bi si tako zaželeli

gruntfürmich ::

mislim da želijo prikazovate le bolj natančne reklame in nič drugega.
drugače pa uporabljam bing in se mi zdi da mi daje gugl boljše rezultate iskanja...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

darkolord ::

mislim da želijo prikazovate le bolj natančne reklame in nič drugega.
Zakaj to misliš? Iskalniki so trenutno še precej primitivni - sicer res precej boljši kot pred desetletjem in smo se (nekateri) navadili, da iz njih znamo izluščiti čimveč, po drugi strani je pa še ogromno lufta, ki ga s tistimi par besedami v okenčku ne moreš nafilat, ne glede na to, kako se trudiš.

PaX_MaN ::

slovenec_89 je izjavil:

Idiocracy.-> To je to. Zgodba iz filma se uresničuje.

Ma kaki. Tapametni bomo dobival super rezultate ne da nam bi bilo treba šeflat skoz ostalo (heh) idiotarijo, taneumni se bodo pa lepo k bubreg v loju premetavali skoz debilane.
8-)

Icematxyz ::

Samo, da na koncu ne bo treba plačati licenčnine za kakšen nacionalen preizkus znanja. Pač "izumi" in "zaščita".

P.S. Po drugi strani pa bodo vsaj stroški izobraževanja nižji, ker boš uporabnika posadil pred spletni iskalnik in bo spletni iskalnik vrnil "rezultat"!

Zgodovina sprememb…

matejdro ::

Phantomeye je izjavil:

Meni se zdi, da takšni iskalniki (tudi google)uničujejo tisto, kar naj bi iskalnik predstavljal.


Yup. Iskalnik bi moral pokazati rezultate takšne kot so, ne takšne kot bi tebi bili všeč.

Je pa mislim da na googlu nekje skrita možnost izklopa (na istem mestu, kjer si izklopiš zgodovino, samo se ne spomnim več kako tja priti).

smash ::

matejdro je izjavil:

Phantomeye je izjavil:

Meni se zdi, da takšni iskalniki (tudi google)uničujejo tisto, kar naj bi iskalnik predstavljal.


Yup. Iskalnik bi moral pokazati rezultate takšne kot so, ne takšne kot bi tebi bili všeč.

Je pa mislim da na googlu nekje skrita možnost izklopa (na istem mestu, kjer si izklopiš zgodovino, samo se ne spomnim več kako tja priti).


jaz pravim, da bi iskalnik moral delovati tako, da bi ti dajal samo zate relevantne rezultate, in nič drugega..to bi bil optimalni iskalnik...vse drugo pomeni, da bi se moral naknadno ubadati z relevantnostjo rezultatov, kar je delo, čas, denar

darkolord ::

Iskalnik bi moral pokazati rezultate takšne kot so
Torej neurejen raw seznam povezav, ki vsebujejo iskane besede?

TESKAn ::

Ja. Tako mi ob iskanju podatkov o določenem čipu v službi najprej da prvo stran linkov na farnell, newark, neke kitajske zadeve in podobno. Ku** gleda tako "personalizacijo", kjer znoriš, preden najdeš relevanten link na proizvajalčevo stran. Kdo ve, kako bi lahko to "personalizacijo" izklopil?
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

darkolord ::

In od kje ti ideja, da proizvajalčeva stran spada na prvo mesto?

smash ::

TESKAn je izjavil:

Ja. Tako mi ob iskanju podatkov o določenem čipu v službi najprej da prvo stran linkov na farnell, newark, neke kitajske zadeve in podobno. Ku** gleda tako "personalizacijo", kjer znoriš, preden najdeš relevanten link na proizvajalčevo stran. Kdo ve, kako bi lahko to "personalizacijo" izklopil?


torej gre za slabo personializiran iskalnik, ki ima še veliko možnosti za izboljšave...sčasoma ti bo vrnil točno to, kar si želiš..takrat si ne boš več zaželel, da ti vrača vse

Rudolf ::

Glede na povedano to pomeni, da bodo pacienti (p)ostali še večji pacienti. Primer: običajnega (maladoletnega) Slovenca, s prevladujočim hipotalamusom in z obilo socialno-omrežne zgodovine, bo ob vnosu besed "easy money" v Bing preusmerilo na stran loterije, ali kakšne nove piramidne igre. Medtem, ko bo tistemu z nekoliko bolj razvito keramiko in manj profane zgodovine, vrnilo povezavo na kakšno CEO službo.

figula ::

Tole je dodatno masovno poneumljanje.

Ker nimam FB in ostalih družabnih profilov, ali bodo "izbrskali" nekoga z enakim ali podobnim imenom, da bodo zadostili potrebi po predalčkanju mojih možgan? Ali jim bodo občasne objave na ST dovolj?
Ajoj, ubogi nekateri ST uporabniki. Mesarju bodo same klobase po ekranu letele ... :)):)

smash ::

Rudolf je izjavil:

Glede na povedano to pomeni, da bodo pacienti (p)ostali še večji pacienti. Primer: običajnega (maladoletnega) Slovenca, s prevladujočim hipotalamusom in z obilo socialno-omrežne zgodovine, bo ob vnosu besed "easy money" v Bing preusmerilo na stran loterije, ali kakšne nove piramidne igre. Medtem, ko bo tistemu z nekoliko bolj razvito keramiko in manj profane zgodovine, vrnilo povezavo na kakšno CEO službo.



ampak ne upoštevaš, da bi taprvi preskočil link za CEO službo

če pa se ti zdi, da bi CEO služba bila za prvega relevantna, potem pa iskalnik ne deluje v redu in ga je treba izboljšati

morbo ::

Raje porabim 5 sekund več, da sam posortiram tistih 10 prvih zadetkov in iz njih dobim tapravega zame, kot da reskiram da mi iskalnik ne prikaže morebitnih pomembnih informacij.

Npr. človek ki je nasprotnik splava (ker so mu tako povedali pri verouku), ne bo dobival zadetkov na članke ki so v podporo splavu (in s tem informacij z nasprotnega brega), ker se bo algoritem pač odločil da si to njegova nežna dušica ne želi. Tako bo "personalizacija" postala orodje utrjevanja enoumja ter družbene in politične ozkoglednosti.

Saudova Arabija, Severna koreja, Iran, Pakistan... in ostali, pozdravljajo implementacijo cenzur.. ups.. "personalizacije iskanja". :))

Gavran ::

Če ne uporabljam socialnih omrežij me torej ne bodo mogli "personalizirati. Fino. Še en argument proti FB, Twitterju in podobnim.
A Twoo pa ni vključen?
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

smash ::

morbo je izjavil:

Raje porabim 5 sekund več, da sam posortiram tistih 10 prvih zadetkov in iz njih dobim tapravega zame, kot da reskiram da mi iskalnik ne prikaže morebitnih pomembnih informacij.

Npr. človek ki je nasprotnik splava (ker so mu tako povedali pri verouku), ne bo dobival zadetkov na članke ki so v podporo splavu (in s tem informacij z nasprotnega brega), ker se bo algoritem pač odločil da si to njegova nežna dušica ne želi. Tako bo "personalizacija" postala orodje utrjevanja enoumja ter družbene in politične ozkoglednosti.

Saudova Arabija, Severna koreja, Iran, Pakistan... in ostali, pozdravljajo implementacijo cenzur.. ups.. "personalizacije iskanja". :))


potemtakem gre za slab algoritem, ne pa zato, da ti je fajn, da morš 10 sekund filtrirat nepotrebne rezultate

če bi bil algoritem 100%, potem ne vidim razloga, zakaj bi bil proti

morbo ::

smash je izjavil:


če bi bil algoritem 100%, potem ne vidim razloga, zakaj bi bil proti


Zato ker ne more bit 100% učinkovit, še manj pa 100% transparenten. Morebitne zlorabe imajo večjo težo od morebitnih pozitivnih učinkov aplikacije takega sistema, imo.

Roko na srce, redkokdaj moram it gledat zadetke nižje od prvih pet. Kaj bom pridobil s tem ko algoritem ustvaril moj elektronski alter-ego profil vzporednega vesolja, in mi bo morda ponudil relevantne zadetke dve mesti višje, morda pa zadetke naravnane na povsem faljeno personalizacijo izdelano na podlagi lažnih (bahavih, egotripnih) stvari ki jih objavljam na "socialnih" omrežjih?

ToughGuy2000Awesome searching for anti-acne cream.
Sorry sir, there are 0 results. According to your Facebook profile, you are too perfect to need such products.
:)

Ampak kot sem omenil, so največje implikacije na družbeno-političnem področju. "personalizacija" iskanja je za tiste ki bi radi še naprej živeli v svoji lupini enoumja.

darkolord ::

Raje porabim 5 sekund več, da sam posortiram tistih 10 prvih zadetkov in iz njih dobim tapravega zame, kot da reskiram da mi iskalnik ne prikaže morebitnih pomembnih informacij.
Očitno se sploh ne zavedaš, da je že kar nekaj "personalizacije" v tem, da v teh prvih 10 zadetkih dobiš relevantne.

V nasprotnem primeru bi iskana stran bila nekje na 1563. strani rezultatov. Tega pa ne bi rad ("sam posortiral"), a ne?

smash ::

prav je vedno, da iskalnik preko neke nastavitve omogoči izpis čisto vsega, na enak način za vse....dokler ne omogoči pač 100% personalizacijo

do tega je še daleč (po mojem je izvedljivo v neki ma niti ne tako daljni prihodnosti), samo boste videli...čedalje več podatkov imajo o nas, čedalje bolj se bo višal procent, kjer vam bo iskalnik podal točno tisto, kar si želite

in vedno bo 1% ljudi proti temu, medtem ko bo tistih 99% velikodušno sprejemalo tisto, kar jim bo serviral iskalnik

morbo ::

Optimizacija iskanja; ko iščeš tutorial X programa, ti najprej ponudi strani ki vsebujejo dejanski tutorial in ne nek XY blog, ki omenja tutorial X programa.

vs

"personalizacija" ko ti brskalnik najprej (ali izključno) servira zadetke ki ustrezajo tvoji politični ideologiji.

Med tema dvema obstaja razlika, mar ne?

darkolord ::

Seveda pa ni vse tako črno-belo (npr. serviranje zadetkov na podlagi jezika oz. geografske lokacije)

Hair ::

smash je izjavil:

super zadeva...samo vedno bi morala biti zraven opcija za izklop, da bi lahko vsi dobili enake zadetke, če bi si tako zaželeli

+1

še primer za tiste, ki ne razumete, oz. predpostavljate (ne vem zakaj), da bodo to slabi algoritmi:
idiot išče "zadnja odkritja kvantne fizike" in mu da linke do osnovnih razlag, kaj to sploh je, nekomu, ki že 10 let na FBju objavlja članke o tem, pa rezultate strokovnih člankov novih izsledkov zadnjih let.

tako lahko oba dobita tisti +1 k svoji izobrazbi in se izogneta temu, da idiot tudi povohal več ne bo tega pojma, ker ni razumel niti stavka iz prvih 5ih linkov, poznovalec pa ne bo omejen zgolj na prebiranje člankov iz poznanih spletnih strani/revij, ampak bo lahko uporabljlal super iskanje.
Whenever people agree with me, I feel I must be wrong.

matejdro ::

darkolord je izjavil:

Raje porabim 5 sekund več, da sam posortiram tistih 10 prvih zadetkov in iz njih dobim tapravega zame, kot da reskiram da mi iskalnik ne prikaže morebitnih pomembnih informacij.
Očitno se sploh ne zavedaš, da je že kar nekaj "personalizacije" v tem, da v teh prvih 10 zadetkih dobiš relevantne.

V nasprotnem primeru bi iskana stran bila nekje na 1563. strani rezultatov. Tega pa ne bi rad ("sam posortiral"), a ne?


Kako pa potem dobim prvih 10 zadetkov relevantnih tudi, ko iščem na nekem čisto tretjem računalniku, na katerega nisem prijavljen in ga še nikoli nisem uporabljal?

para! ::

Microsoft bo namreč v sodelovanju s Facebookom, Twitterjem in podobnimi družabnimi omrežji analiziral prispevke uporabnika in tej podlagi ocenil trenutno počutje uporabnika.

Hehe, podatke o uporabnikih bodo torej pridobivali iz zaprtih omrežij ala FB, pa še patent bo na to? Sergej iz Googla se bo obesu od depresije in skrbi za svobodni internet.

lp
Death before dishonor!

murmur ::

slovenec_89 je izjavil:

Idiocracy.-> To je to. Zgodba iz filma se uresničuje.


Men se zdi da se je ze uresnicila. Super je.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Microsoft vložil patent za prikaz iskalnih rezultatov glede na sposobnosti uporabnika

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
3210590 (9161) murmur
»

Google ureja cenzuro po državah

Oddelek: Novice / NWO
138184 (6665) CyberPunk
»

Microsoft vlaga pritožbo zoper Google pri Evropski komisiji (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Tožbe
7120734 (19270) dela
»

Bing kopira Googlove iskalne rezultate

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
2811440 (9038) Jst
»

Microsoft napovedal sodelovanje s Facebookom pri iskanju

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
186552 (5589) mtosev

Več podobnih tem