» »

Večno vprašanje: Drobni tisk mora biti, tudi če je neberljiv

Večno vprašanje: Drobni tisk mora biti, tudi če je neberljiv

SkyEye90 ::

Ob gledanju TV oglasov se mi velikokrat pojavi vprašanje, zakaj hudiča pod reklamo limajo drobni tisk, ki je praktično neberljiv? To se dogaja zadnji čas ne pri eni reklami, ampak lahko govorimo o množini.
Trenutno mi pade na pamet reklama za avto, potem reklama največjega mobilnega operaterja...



Ta drobni tisk dodajajo naši mojstri (ne tuji). Sprašujem se, si ti mojstri ogledajo svoj izdelek, torej reklamo na kakšnem TV-ju, in ne samo na računalniškem monitorju? Dejansko vedo, da je resolucija prenosa TV signala premajhna, da bi gledalci doma lahko sploh prebrali zadevo, kljub HD televizorjem?

Mogoče je tu kdo, ki se s tem ukvarja in lahko pove iz prve roke. Vem, da mora ustrezati zakonom, ampak neberljiv odstavek petih vrstic, ki je na zaslonu 0,5s? Se hecate?

Kaj si mislite o tem ostali, to kdaj opazite, vas kdaj zmoti? :)
  • zavaroval slike: Gandalfar ()

francek1 ::

Ena prava kazen zaradi zavajanja bi jih pomoje naučila reda...ampak se nobenemu ne da s tem ukvarjat. Jaz bi ukinil tudi lažnive reklame; recimo, vsak teden bi naredil oddajo, da bi preveril, kako se v enem potegu pisker sveti ko šus....
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

Pithlit ::

Kakšno zavajanje? Če bi bil signal dejansko 720p bi se dalo prebrat. V vsakem primeru pa veš da tisto kar piše na velikem ni cela štorija. In se pač pozanimaš. Magari tako da kličeš na Nissan in prosiš če ti pošljejo pogoje črno na belem. Kar bo, konec koncev, edino pravilno kar lahko storiš.

Velja pa to za vse reklame. Ne sam tiste zgoraj nalimane.
Life is as complicated as we make it...

blackbfm ::

Mislim da se je včasih vseeno dalo brat na tistih starih tvjih pa je bil verjetno signal in celotna kvaliteta slabša. Danes na meterskem full hd tv ne vidiš nič:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blackbfm ()

SkyEye90 ::

Resda če nekaj kupuješ, se pozanimaš, normalno. Bistveno vprašanje je, ali so tehniki, ki to delajo, tako smotani da se tega ne zavedajo, ali sploh preverijo kaj naredijo, ali to delajo namenoma? Če bi bil jaz naročnik oglasa vsekakor nebi kupil tako pacarijo, ki se na TV-ju sploh prebrat ne da. Pa ta problem ni le pri reklamah, tudi pri marsikaterih TV oddajah in podobno. Pričakoval bi od tistih, ki to delajo, da se zadeva da prebrat na vsaj 90% televizorjev po domovih.

blackbfm je izjavil:

Mislim da se je včasih vseeno dalo brat na tistih starih tvjih pa je bil verjetno signal in celotna kvaliteta slabša. Danes na meterskem full hd tv ne vidiš nič:)

..predvsem to je zanimivo ja. Po mojem so prej tudi mojstri, ki so to delali uporabljali za predogled klasične televizorje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkyEye90 ()

gruntfürmich ::

droben tisk je zaradi idiotske zakonodaje, ki vse stavi na birokracijo, javno upravo ter drkanje državljanov v glavo...
imho
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

blackbfm ::

Moralo bi bit zakonsko določeno, recimo da je črka kontrastna glede na ozadje in imet xy pikslov / cm / whatever.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blackbfm ()

Mesar ::

In potem si bom jaz kupil stari 13" monitor pa gor gledal TV pa tožil vse povprek ker ni berljivo?
Your turn to burn!

Pithlit ::

blackbfm je izjavil:

Mislim da se je včasih vseeno dalo brat na tistih starih tvjih pa je bil verjetno signal in celotna kvaliteta slabša. Danes na meterskem full hd tv ne vidiš nič:)

Včasih se je delalo SD content za SD broadcast za sprejem na SD televizorjih. Zato je vse delalo navidezno bolje.

Sedaj se dela Full HD (ali celo več, future proof pa to) content za HD broadcast za sprejem na Full HD ali HD televizorjih. Pri nas imamo še dodaten problem da imamo ušiv SD broadcast. Če kdo pričakuje da ne bo prišlo do zmazkov... hja no, pol lahko neha živet v iluziji.

blackbfm je izjavil:

Moralo bi bit zakonsko določeno, recimo da je črka kontrastna glede na ozadje in imet xy pikslov / cm / whatever.

In tako prekriti pol contenta? Čisto dovolj bi bilo če bi država končno zlezla iz lastne riti in zagotovila HD kanale. Pa bi se vse lepo videlo. Ampak ne... raje naj narod kupuje vedno boljšo opremo... broadcasting naj pa ostane na nivoju izpred 40 let.
Life is as complicated as we make it...

blackbfm ::

In tako prekriti pol contenta?


tam kjer je tako droben tisk gre ponavadi itak za nateg, tako da ni škode če prekriva cel ekran oz. tak način bi celo preprečeval škodo:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blackbfm ()

Pithlit ::

Kakšno škodo? Tiste ki se zgodi ko ne prebereš pogodbe?
Life is as complicated as we make it...

blackbfm ::

glej sliko zgoraj pa beri

Pithlit ::

Ne vidim nobene škode. Pač nisem ena tistih ki se zanašajo na poštenost reklam.
Life is as complicated as we make it...

guest #44 ::

Jaz pa bi nehal gledat reklame...

msjr ::

Povem iz prve roke, da se jim gladko j... za berljivost. Sem moral dajat na določene medije font size 2 se pravi čisto neberljivo. Drugače so imeli določeni prodajalci avtomobilov hece a la avto za 50€* na mesec in potem je spodaj pisalo da je polog pol cene avta. Pa pri raznih jogurtih, ko spodaj piše explainer, da bomo zdravi, če se bomo zdravo prehranjeval.

Jest bi rekel takole, če je potreben drobni tisk naj bo na zadnjem telopu, tako kot pri zdravilih. Da je jasno in lepo prebrano (pa še to je pri raznih romunskih verzijah tako pospidirano da kar "reže" sound).

SkyEye90 ::

Se mi je kar zdelo, da se zadeve sicer zavedajo, le da se jim j...

Sicer pa je še ena nadležna zadeva: določene oddaje imajo na koncu voditelje, avtorje itd. napisane v roll textu, ki se ne pomika počasi gor kot pri filmih, ampak gre kot text čez zaslon spodaj v eni vrstici od desne proti levi. Besedilo šiba 100 na uro, ampak je neberljiv še zaradi drugega razloga, to je raznih 100Hz tehnologij TV-jev in podobnega. Na moji plazmi to hitro besedilo izgleda tako, da vsake pol črke dobesedno manjka, pri starem katodniku pa je pri nastavitvi 100Hz moten, viden pale, če dam televizor na klasičnih 50Hz.
Kje nastane težava nevem, ali je to zaradi interlaced načina prenosa, zaradi novejših tehnologij v TV-jih itd. Se tega tudi zavedajo, ali tega tisti, ki to delajo sploh vedo ne?

No, upam da veste, o čem govorim :)

Jst ::

Fora je v tem, da imajo današnji televizorji omejitve pri prikazu hitrih in visoko kontrastnih rečeh. Problem je tudi hitrost pixla. Zato imajo vsi notri procesor, da vse to zgladi, eni imajo senzor svetlobe, da uravni kontrast, da je gledljivo in da "lepo teče."

Drugi televizorji imajo da notri procesor, ki dejansko stvari pokvari. To se najlepše vidi, če pri kakšnemu športu pritisneš pavzo. Ne moreš verjeti, da to gledaš. Ampak mi ne gledamo z očmi, ampak z možgani in potem "naš procesor" zmazek na TVju naredi gledljiv.


Nisem nek strokovnjak, ampak tako na hitro; pa če še malo sami razmislite...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

RejZoR ::

Na nobenem LCD-ju pri nobeni razdalji drobni tisk ni čitljiv. Zgornji primer celo na 720p ne bi bil čitljiv. Še 1080p je zelo vprašljiv. Kdo pa gleda TV na pol metra?
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Jst ::

4K, temu primeren bandwidth oddajanja in 4K LDC monitor.

:D
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Manu ::

Odvisno za kaj gre.

V primeru objavljene telefonske številke v živi oddaji se ceno klica napiše v drobnem tisku, ki se ga ne da prebrati.

To je po mojem mnenju zavajanje.

Cena klica bi morala biti dobro vidna, saj se vse dogaja v živo in ni časa za iskanje informacij koliko stane klic in kakšni so pogoji klica (morebiten zaračunan povraten SMS itd...)

Sicer se pa jaz takih stvari ne poslužujem. So pa na udaru upokojenci.
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.

Pithlit ::

Manu je izjavil:

V primeru objavljene telefonske številke v živi oddaji se ceno klica napiše v drobnem tisku, ki se ga ne da prebrati.

Jaz sem jo še vedno lahko...
Life is as complicated as we make it...

LuiIII ::

Pa kdo sploh še gleda TV!?
Sem ga nehal 9 let nazaj in mi ni žal. Imam več časa za bolj zanimive stvari, tisto malo športa pa lahko pogledam tudi preko neta. Tako o reklamah res nimam pojma, ker jih vidim tako poredko, da so zame vedno nove. Je pa moje mnenje, da gre v primeru neberljivega drobnega tiska za zavajanje. Zakaj? Ker so informacije v oglasu verjetno zavajujoče oz. veljajo samo za manjši del populacije ali časovni rok,... Tako pa se z neberljivim drobnim tiskom zavarujejo pred morebitnimi težavami. Pač enaka zgodba kot pri raznih prospektih, flyerjih,...

SkyEye90 ::

Sam zelo zelo malo gledam tv, reklame še manj, ravno zato takoj opazim traparije. Tudi sam se sicer na nek način ukvarjam s podobnimi zadevami, ampak sam vedno preverim, kako se posneta zadeva vidi na ciljnem sistemu. Saj je tudi za tja namenjena.
Če je torej sistem PAL, pričakujem od naših TV mojstrov in hiš, da bodo izdelke, ki jih spacajo skupaj, preverili v PAL načinu z našim super broadcastom.
Ok, če je drobni tist namerno zavajanje, potem mi je zadeva jasna.
Da se pa besedilo na koncu oddaj včasih ne da prebrat, kjer pišejo avtorji, pokrovitelji itd.. ja to pa nevem, razen če želijo biti tako eni kot drugi anonimni.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zastonj klici iz interneta na normalno omrežje

Oddelek: Mobilne tehnologije
164875 (4201) shinko
»

Tuš Mobil me je okradel!! (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
20459976 (50209) Utk
»

Veliki problemi z nategunskim Tušmobilom (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
30058857 (47372) Lonsarg
»

Zaslišanje pred senatom zaradi zavajanja kupcev prek interneta

Oddelek: Novice / Zasebnost
92797 (2269) Icematxyz
»

Mobi oglaševanje...

Oddelek: Loža
283958 (2448) Utk

Več podobnih tem