» »

Izbira kolesa

Izbira kolesa

Temo vidijo: vsi
««
4 / 11
»»

Okapi ::

Po mojem je 19" bolj prav, je pa odvisno tudi od tega, kako dolge noge imaš.

O.

bmatko ::

Če se spet malo vrnem na prvotno temo. Rabim pomoč pri izbiri med tema dvema kolesoma:

http://kolesarska-oprema.si/izdelek_Mos...
http://kolesarska-oprema.si/izdelek_Gor...

Zanima me predvsem razlika pri vilicah, zavorah, gonilki...
Ali se splača dodati še 50-100€ več za spodnja wheelerja? Kakšna večja razlika?

http://www.bokal-sport.si/Products/208/...
http://www.bokal-sport.si/Products/2315...

Poleg tega pa potrebujem tudi kolesarski števec. Malo sem gledal Sigme in VDO in je kar veliko izbire. Priporočate kak dober model do 50€. Kako se kaj obnesejo brezžični števci? So znane kake težave?

VelikiTun ::

Xequerin je izjavil:

Ali je 20,5" prava velikost za 178cm?
Odvisno od geometrije kolesa. Najbolje je, če se najprej nanj usedeš in ga še testiraš (vsaj par krogov okoli trgovine).

barakus ::

Ali je kakšna znanost pri nakupu pnevmatike? Rabim 26 x 1.95 pa v Hervisu hočejo 30eur, je to normalna cena? Iščem pa tako, da je za po asfaltu torej da na sredi zobi niso preveč izraziti.

VelikiTun ::

Cena je dokaj normalna, ker se na splošno gibljejo tam od 20€ navzgor.

Okapi ::

26x1,75 je po 18 evrov par pri Rogo Šport, kaj dosti ceneje pa dvomim, da boš našel.

O.

energetik ::

barakus je izjavil:

Ali je kakšna znanost pri nakupu pnevmatike? Rabim 26 x 1.95 pa v Hervisu hočejo 30eur, je to normalna cena? Iščem pa tako, da je za po asfaltu torej da na sredi zobi niso preveč izraziti.
Pejt v kakšno kolesarsko štacuno, ne pa v Hervis. Recimo Bauer ima že kar nekaj izbire, dobiš tudi cenovno ugodne gume.

kitewing ::

energetik je izjavil:

barakus je izjavil:

Ali je kakšna znanost pri nakupu pnevmatike? Rabim 26 x 1.95 pa v Hervisu hočejo 30eur, je to normalna cena? Iščem pa tako, da je za po asfaltu torej da na sredi zobi niso preveč izraziti.
Pejt v kakšno kolesarsko štacuno, ne pa v Hervis. Recimo Bauer ima že kar nekaj izbire, dobiš tudi cenovno ugodne gume.

O gumah je cela znanost....Imaš gume za asfalt, offroad, za mokro, za suho, tubeless. Sam vozim Pitonke, ki imajo zelo malo kotalnega upora in dober oprijem. Veliko MTB tekmovalecv ima zadaj drugačno gumo kot spredaj, zaradi boljšega oprijema. Boljše/dražje gume nimajo žice, ker so ojačane s kevlarjem. Tekmovalcem je poleg vsega pomembna še teža. Tu imaš malo bolj normalne cene gum http://kolesarska-oprema.si/kategorija_...

dolenc ::

Kakšne so te pitonke če jih še v hosto vržeš?

kitewing ::

dolenc ::

Ja sej vem kake so, sem bil že pred nakupom, pa sem se pol raje za malo bolj grobe odločil. Sej mi je potem dezavu udarl v glavo da sem nekoga že nekoč to vprašal na tem forumu, če nisi bil celo ti, sam kakšen je bil pa odgovor pa ne vem :D

barakus ::

Sem vzel Continental Double Fighter za 20 eur, upam da bo ok.

oemdzi ::

Kje se da kupiti zadevo za "dostukat" balanco, ker mene izjemno bolijo roke in kriz ob dolgih spustih, da tega da sem se parkrat skoraj prekucnil na glavo ne omenjam ;((

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: oemdzi ()

jype ::

Po strmih klancih se spusti sedež.

oemdzi ::

tak hud klanc je samo 1km na celi turi, problem je ker je ta pot na travniku, kjer so nasuvali zemljo in je vsakih 10 cm drugacnega naklona in je malo morje lukenj in ce samo malce zapnes poletis cez krmilo.

Sicer bi si rad krmilo zvisal zaradi bolj udobne/manj bolece za kriz voznje nasplosno, ne zaradi tega spusta.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: oemdzi ()

jype ::

Pojdi v eno kolesarsko štacuno, da ti razložijo kako se pravilno nastavi lego sedeža in krmila glede na tvoje telo.

Za udobno kolesarjenje brez težav s hrbtom, koleni in prostato je to zelo pomembno.

oemdzi ::

a ni tako da sedez more biti na taki visini, da se tal dotikas samo z prstnim delom podplata ? Kolesarim rekreativno, vecinoma po gozdnih poteh in mi vse stima razen krmila ki mi je kakih 10 cm prenizko.

http://www.bike-center.si/komponente/kr... je to kaj za stukat ? Opis je popolnoma neuporaben, ker o namembnosti izdelka ne pove vec od 1 besede.

JohanP ::

oemdzi je izjavil:

a ni tako da sedez more biti na taki visini, da se tal dotikas samo z prstnim delom podplata ? Kolesarim rekreativno, vecinoma po gozdnih poteh in mi vse stima razen krmila ki mi je kakih 10 cm prenizko.

http://www.bike-center.si/komponente/kr... je to kaj za stukat ? Opis je popolnoma neuporaben, ker o namembnosti izdelka ne pove vec od 1 besede.


Tla niso bistvena, temveč razdalja od riti do pedala v najnižji poziciji. Jaz za merilo uporabljam princip - peta na pedalu v najnižji poziciji - noga iztegnjena.

kitewing ::

oemdzi je izjavil:

Kje se da kupiti zadevo za "dostukat" balanco, ker mene izjemno bolijo roke in kriz ob dolgih spustih, da tega da sem se parkrat skoraj prekucnil na glavo ne omenjam ;((

Ni problem v kolesu ampak v tvoji napačni vožnji. Tudi sam sem imel podobne težave in sem bil pri spustu skoraj bolj utrujen kot pri vsponu. Ker me je bilo strah sem močno držal balanco in seveda zaviral, kar pa ni prav. Mi je zaradi istih napak 2x uspelo kvalitetno zleteti čez balanco.

Ko se spuščaš daš rit za sedeš, balanco držiš čisto na rahlo, da kolo "plava" po terenu in s stegni ne stiskaš sedeža. Kolo ima zato težišče na zadnjem kolesu in gre prvo kolo lepo čez vse ovire. Pomembno je, da si mehak na kolesu. Poglej kako se peljejo pro-ji: http://link.brightcove.com/services/pla...

kitewing ::

JohanP je izjavil:

oemdzi je izjavil:

a ni tako da sedez more biti na taki visini, da se tal dotikas samo z prstnim delom podplata ? Kolesarim rekreativno, vecinoma po gozdnih poteh in mi vse stima razen krmila ki mi je kakih 10 cm prenizko.

http://www.bike-center.si/komponente/kr... je to kaj za stukat ? Opis je popolnoma neuporaben, ker o namembnosti izdelka ne pove vec od 1 besede.


Tla niso bistvena, temveč razdalja od riti do pedala v najnižji poziciji. Jaz za merilo uporabljam princip - peta na pedalu v najnižji poziciji - noga iztegnjena.

Pri cestnih kolesih mora biti noga iztegnjena ko je peta na pedalu, pri MTB pa rahlo pokrčena. Glede višine balance ..je pa odvisno od stila vožnje. Meni bolj paše, da je balanca nižje. Ampak 10cm je pa zelo veliko, sam sem jo spustil za 1cm pa se precej pozna.
PS: ne smeš viseti na balanci.

oemdzi ::

Se eno laicno vprasanje glede gum. Nekje sem prebral da se da tudi na gorca montirat cestna guma, vem da je preformance dalec slabsi kot pa na pravi specialki, ampak me zanima ce je dovolj opazen, da se splaca dokupit set gum ? Sepravi potrebujem 2x nove plasce , 2x tanjsi okvir za gumo in 2x zracnica ? Trenutne kramparce mi dajo vcasih obcutek, kot da se bom prilepil na asvalt :P

Vem da ne bo niti blizu specialki, ampak si trenutno ne morem privoscit nekega resnega nakupa na tem podrocju, sploh glede na to da so specialke precej drazje .

PARTyZAN ::

Potem moraš tudi zavore uredit, ker je platišče tanjše.

oemdzi ::

Zategnem pac zajlo za vbrake to ni panike, samo zanima me ce je kdo to probaval ali pa vsaj videl v praksi kako se je izslo ?

p.s. kaj pa recimo kaksno rabljeno kolo kot je tole ? http://www.bolha.com/ostala-kolesa/kolo... (ta za 40 eur, ker jih prodaja 4 razlicna )

oemdzi ::

Najrajsi bi kupil kaj takega cimceneje pa cimboljse (z tem mislim, da ce med rabljeno specialko za 40 eur in 200 eur ni pretirane razlike izberem prvo) , budget pa imam za v ta namen recimo 150 eur ki ga za silo recimo raztegnem do 200 . Kolesaril bom dnevno ampak cisto rekreativno, trenutno me pa gorc muci ker na ravnini imam obcutek da vrtim kot norc grem pa nikamor :) Izgled ni ravno vazen, samo da je kolo varno pa delujoce.

p.s. kako se specialka obnese v klanc ? Zal nisem imel priloznost sedet na njej, tako da mogoce sprasujem mal "cudna" vprasanja. Pa koliko prestav ima povprecna specialka ? Najlazja prestava na specialki je primerljiva z katero na gorcu ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: oemdzi ()

jype ::

oemdzi> Vem da ne bo niti blizu specialki

Z resnimi 26" cestnimi gumami (recimo Schwalbe Durano se naduvajo na 8 barov in po suhem asfaltu držijo ko majka) ni nikol problem sledit človeku na specjalki, razen ko so spusti in ti zmanjka prestav.

oemdzi> p.s. kako se specialka obnese v klanc ?

Precej bolje kot MTB, dokler je asfalt.

oemdzi ::

Bom rajsi tako vprasal: Trenutno imam gorca z 21 prestavami, problem sem ze omenil, to so ravnine kjer se pocutim kot da stojim. Torej kaj je boljsa resitev poceni stara specialka do 200 eur ali menjava gum na gorcu ? Z tem da nisem pripravljen dati 200 eur samo za gume :P

jype ::

oemdzi> to so ravnine kjer se pocutim kot da stojim.

A se ti pri tem noge hitro vrtijo, al počasi poganjaš?

oemdzi> Torej kaj je boljsa resitev poceni stara specialka do 200 eur ali menjava gum na gorcu ? Z tem da nisem pripravljen dati 200 eur samo za gume

Dva dobra cestna plašča za MTB bosta manj kot 100, manj kot 50, če se potrudiš.

Dobra specialka ne bo bistveno manj kot 500.

oemdzi ::

Te nisem verjetno dobro razumel prvic. Torej ti mi predlagas samo plasc za cesto ? ne kompleta okvir itd itd ? Si mislil nekaj v tem smislu ?
http://www.bike-center.si/komponente/pn...


A se ti pri tem noge hitro vrtijo, al počasi poganjaš?


ne bom lagal da sem v neki dobri kondiciji, ampak ja tudi ko sem cisto spocit in vrtim ze skoraj v prazno zraven pa slisim tisti glas gume (trenje, pa ceprav nimam najvecjih kramparc), pa zadnja guma ko se vsedem na kolo se kar dodatno razsiri ceprav je kar napumpana, ceprav se jo bi verjetno dalo se bolj, samo jaz imam samo rocno pumpo ki ne kaze barov in se mi sanja ne kaksen je pritisk.


Ce imas predlog kaj in kje kupiti na dan z besedo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: oemdzi ()

jype ::

oemdzi> Torej ti mi predlagas samo plasc za cesto ?

Ja. Če želiš biti komot lahko kupiš še platišča, napere in pesta, pa zadaj kaseto, ampak to te bo stalo precej več kot zgolj plašči.

oemdzi> ampak ja tudi ko sem cisto spocit in vrtim ze skoraj v prazno

Skratka, zmanjka ti prestav. Najlažje to rešiš tako, da ti na servisu največji sprednji verižnik zamenjajo za večjega. Ne bo zastonj, a ceneje boš težko.

oemdzi> Ce imas predlog kaj in kje kupiti na dan z besedo.

Tisti plašči, ki si jih polinkal, so kar OK, se ti pa splača kupit po netu iz tujine, ker je ceneje.

Na http://www.meinpaket.de/de/131106458/hi... je recimo pol cenejša kot na tvojem naslovu (splača se iskat po http://geizhals.eu/ ).

oemdzi ::

schwable durano, ki si jih prvotno predlagal so boljse ali isto ? Moj link je bil samo informativen(prva stvar ki sem jo nasel), ne pa da sem se zapicil v te gume. Zdaj ce kupujem bom pac dal toliko kot je treba in kupil pac karseda najboljse. Link ki si ga dal bi bil zelo koristen ce bi jaz v srednji imel nemscino kaj vec kot 2 :P Zdj ce menis da so te gume optimalne bom kar narocil iz tvojega linka, ker sam ne bom kaj dalec prisel na nemskem sajtu :P

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: oemdzi ()

jype ::

Durano so načeloma dražje in boljše, ampak jih tudi hitreje znucaš (se pa v zameno bolje držijo). Če ne misliš šopat 80+ po klancih al pa vozit več kot 100km na dan vsak teden, potem jih ne potrebuješ, ker ne boš opazil razlik.

oemdzi> karseda najboljse.

To rajš ne delat ker ti vedno lahko kdo proda še boljše za še več denarja.

oemdzi> Zdj ce menis da so te gume optimalne bom kar narocil iz tvojega linka, ker sam ne bom kaj dalec prisel na nemskem sajtu :P

Ma če ne znaš nemško odsvetujem, ker se lahko hitro zapleteš (jaz niti preverjal nisem, če pošiljajo k nam, samo našel sem precej cenejše), raje se tukaj scenkaj za kakšen popust.

oemdzi ::

Sem nasel slovenskega ponudnika za katerega se mi zdi da ima vseeno cenejso ponudbo, ceprav tocno tega tipa nima.
http://www.extremevital.com/bikes/koles...

Sem pa pozabil, da bo menjava za obcasno voznjo po makadamski cesti dolgotrajna in me zanima ali se da po njej voziti z durano gumami ? Pesek ni debel, mogoce na sredini, za spuste ni problem voziti pocasi, zanima me samo trpeznost gume, da je ne raztrga ? Zato sedaj kolebam med:



20 eur
------------------------------------------------------------------------------



26 eur
------------------------------------------------------------------------------



27 eur
------------------------------------------------------------------------------



30 eur

jype ::

Jah, raje vzami najcenejšo kot najdražjo gumo, ker je precej bolj vsestranska.

Če se da napumpat na več kot 6 barov je super za po cesti, če se da napumpat na manj kot 3 bare je dobra tudi za po šodru.

Čudežev ni za pričakovat - s specjalko pri 10 barih pritiska v plaščih je kotalni upor praktično nič, hkrati pa v povprečju itak prek 90% moči porabiš za premagovat zračni upor.

Pa glej da ti bo na obroč pasala guma, ki jo boš naročil.

oemdzi ::

jype je izjavil:

Pa glej da ti bo na obroč pasala guma, ki jo boš naročil.


ja ravno tole gledam hehe, tam brskam pod MTB, in tele "slick" gume so od 1.1 do 2. Mi ni jasno kaj je z tem misljeno povrsina (samo sticisce z asvaltom) ? Na MTB obroc pa pasejo vse isto ? Imajo vsi gorci iste sirine obrocev (ce jih ne menjas za cestne itd) ?

jype ::

Niso vsi obroči enako široki. Večina je 1.5-2.3 (nekje normalno za MTB) in 1.0-2.0 (za ožje plašče za treking/cestno uporabo).

Načeloma na vse lahko daš večino gum, Durano 1.35 je pa že preozka za 1.5 obroč (dobiš pa tudi 1.75 široko).

Poglej kaj ti na obroču piše in zguglaj dimenzije.

JohanP ::

oemdzi je izjavil:

Se eno laicno vprasanje glede gum. Nekje sem prebral da se da tudi na gorca montirat cestna guma, vem da je preformance dalec slabsi kot pa na pravi specialki, ampak me zanima ce je dovolj opazen, da se splaca dokupit set gum ? Sepravi potrebujem 2x nove plasce , 2x tanjsi okvir za gumo in 2x zracnica ? Trenutne kramparce mi dajo vcasih obcutek, kot da se bom prilepil na asvalt :P

Vem da ne bo niti blizu specialki, ampak si trenutno ne morem privoscit nekega resnega nakupa na tem podrocju, sploh glede na to da so specialke precej drazje .


Jaz sem to (pred leti) prakticiral, kar na iste obroče za do 2,3 gume in sicer slick gume 1,0 spredaj in 1,5 zadaj. Tlak je bil okrog 7 barov.
Razlika je občutna (na asfaltu jasno) - kotalnega upora praktično ni, nobenega zvoka od gum, bicikel leti. Pri solo vožnji sem lahko na ravnini konstantno držal hitrost do 40km/h, brez večjega napora. Je pa smešno za videt - polnovzmeteno kolo s slick gumami.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: JohanP ()

oemdzi ::

nimam polnovzmetenega, vzmet je samo spredaj. Koliksno pa imas sirino okvirja na tem kolesu, da si montiral 1.0 in 1.5 ? Moje kolo ima 1.5 gor imam montirane 1.9 semikramparce.

JohanP ::

Če misliš obroče, bili so mavic, ne spomnim se oznake, za disk zavore, max velikost gume 2,3. Minimum pa očitno najmanj 1,0 (Ritchey TomSlick gume), ker je lepo sedla gor in ni bilo problemov (razen z ročnim pumpanjem na 7 barov - to je bil safr :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: JohanP ()

kitewing ::

Ni potrebno menjat obročev. Na mtb lahko daš širino gum 1" ali 1,5". Na starem mtb-ju imam gume Rubena 1,5" (mislim, da je bila cena pod 10€ za kos), letos bom pa vzel 1" http://kolesarska-oprema.si/izdelek_Pla... . Pri 1,5" imaš lahko zračnice od MTB plašča, za 1" pa potrebuješ nove zračnice.

Daedalus ::

Se eno laicno vprasanje glede gum. Nekje sem prebral da se da tudi na gorca montirat cestna guma, vem da je preformance dalec slabsi kot pa na pravi specialki, ampak me zanima ce je dovolj opazen, da se splaca dokupit set gum ?


Ne bi dal gor cestne gume, ker pol zgubiš možnost offroada po kakih lepših terenih. Jaz sicer po asfaltu/suhem in ne preveč zahtevnih terenih vozim Schwalbe CX Comp in glede na gume, ki jih mam za v resno hosto... prihranijo ogromno truda. Niso pa za po mokrem terenu, ker na taki podlagi preveč drsijo.

Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

nitro2 ::

oemdzi je izjavil:

Se eno laicno vprasanje glede gum. Nekje sem prebral da se da tudi na gorca montirat cestna guma, vem da je preformance dalec slabsi kot pa na pravi specialki, ampak me zanima ce je dovolj opazen, da se splaca dokupit set gum ? Sepravi potrebujem 2x nove plasce , 2x tanjsi okvir za gumo in 2x zracnica ? Trenutne kramparce mi dajo vcasih obcutek, kot da se bom prilepil na asvalt :P

Vem da ne bo niti blizu specialki, ampak si trenutno ne morem privoscit nekega resnega nakupa na tem podrocju, sploh glede na to da so specialke precej drazje .


Zdravo
Če boš menjal gume vzemi tele
http://www.peloton.si/index.php?product...
Vedi, da so samo za na asvalt...po makadamu niso glih stabilne.
Pašejo na vsako mtb felgo.
So hitre.
Govorim iz lastnih izkušenj.

jype ::

S temi tom slicki sva z enim kolegom prevozila kar precej in je bil tudi on z njimi nadvse zadovoljen ker zelo dolgo zdržijo, niso pa preveč dobre za po mokrem.

energetik ::

Na Schwalbe strani si lahko preberete o vplivu širine plašča in tlaka na kotalno trenje. Presenetljivo široke gume nimajo večjega kotalnega trenja kot ozke pri enakem tlaku. Torej 2,25 guma pri 2bar povzroča enako kotalno trenje kot 1,5 guma pri 4bar.

Jaz svoje 2,25 in 2,1 gume nabijem na 4bar in se z lahkoto vozim po asfaltu, brez bistvenega kotalnega trenja. Itak nad 20km/h močno prevlada zračni upor, poleg tega mi je po naših asfaltnih kolovozih muka vozit z 1,5 gumo na 6bar, ker te pretrese do kosti.

Evo link.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

jype ::

energetik> Torej 2,25 guma pri 2bar povzroča enako kotalno trenje kot 1,5 guma pri 4bar.

// Narobe sem prebral.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

kitewing ::

energetik je izjavil:

Na Schwalbe strani si lahko preberete o vplivu širine plašča in tlaka na kotalno trenje. Presenetljivo široke gume nimajo večjega kotalnega trenja kot ozke pri enakem tlaku. Torej 2,25 guma pri 2bar povzroča enako kotalno trenje kot 1,5 guma pri 4bar.

Jaz svoje 2,25 in 2,1 gume nabijem na 4bar in se z lahkoto vozim po asfaltu, brez bistvenega kotalnega trenja. Itak nad 20km/h močno prevlada zračni upor, poleg tega mi je po naših asfaltnih kolovozih muka vozit z 1,5 gumo na 6bar, ker te pretrese do kosti.

Evo link.


Verjetno to velja za gume z enakim profilom.
Že med mtb gumami je ogromna razlika v trenju.
Maxis ne gre nikamor, ker ima velik kotalni upor. Maxis sem zrabil prej kot v eni sezoni.
Python-ka je pa hitra guma za suho.

energetik ::

Jaz imam pa tole širine 57mm, pa tudi leti po asfaltu pri 4bar, brez matranja. Schwalbe BlackJack.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

oemdzi ::

umeram od smeha ,ker sem pogooglal svoje gume



Date Reviewed: September 11, 2002

Strengths: They hold air. :)) :))

Weaknesses: The worst tire I've ever used. I used for 1 hour & took them off for good.


Sicer na pogled ne zgledajo ravno neki orng kramparce, ki bi noro bremzala, samo ko se usedem gor se kar razlezejo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: oemdzi ()

jype ::

To pa res zgleda precej nečloveški plašč.

oemdzi ::

tisti ki imate na gorcih kaksne slim gume 1.1 do 1.3 mi lahko poveste kako to zgleda ko je na asvaltu pesek ? Ali pa ste prisiljeni zapeljati na pesek ob asvaltu ko gre kaksen aroganten kamion tikob tvojem komolcu . Jasno mi je da stabilnost ni najboljsa samo me bolj skrbi unicenje oziroma predrtje.

p.s. ima kdo izkusnje z to trgovino ? http://www.chainreactioncycles.com/ cene so kar ugodne, durano za samo 22 eur, edini minus je ker bom moral narociti najmanj za 100eur robe, ker drugace je postnina mocno zasoljena

kmetek ::

proti kraji: mislite, da že obstajajo kake ključavnice z gps? 8-)
««
4 / 11
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Katero kolo (strani: 1 2 3 492 93 94 95 )

Oddelek: Šport
4708703162 (469) b4d
»

Nabava novega kolesa.

Oddelek: Šport
4714027 (10534) dolenc
»

Nakup kolesa (strani: 1 2 )

Oddelek: Šport
6922108 (19905) Leprechaun
»

Katero nizkocenovno kolo kupiti (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
8632633 (30160) stratosD
»

Scott, ghost, giant ali specialized

Oddelek: Na cesti
218656 (8077) onitam

Več podobnih tem