» »

Študij Ljubljana ali Maribor??

Študij Ljubljana ali Maribor??

«
1
2

kronos_10_ ::

Pozdravljeni!

Do ponedeljka se moram vpisat naprej v šolo in izbiram med tema krajema.
Sedaj me zanima ali ima kdo kaj izkušenj ali nasvetov glede tega?
In sicer me zanima kako je z študentskimi domovi v Mariboru ali jih lahko vsak dobi ali je tako kot v Ljubljani?
Kako je s privatnimi stanovanji..so cenejša kot v Ljubljani?
In nasploh šolanje kje je boljše?
Glede zabav je tudi Maribor dober ali zelo zaostaja za Ljubljano?

Zelo rad bi imel kvaliteten študij in seveda čimlažje :)..in zelo rad bi šel v privatno stanovanje ker tam imaš mir za učenje sam tu nastane problem...ne sme biti predrag ker drugače me moja štipendija ne bo preživljala iz meseca v mesec!
Hvala za odgovore.

Aston_11 ::

V MB pravijo, da je večji žur, občutek imam, da študenti odnesejo več praktičnih znanj, Lj pa so bolj teoretično močni, kar pa ne pomeni nič za službo. Govorim za PF.

Da bi ti štipendija zadoščala za najem stanovanja - če bi si ga delil še s 3 študenti, potem ja, sicer pa odvisno od stanovanja in štipendije, je res?

borutz ::

najemnine so ceneje
meni tudi dosti lepse mesto , ker sem tudi tam studiral.
Vse je na kupu (studenti,lokali....)
cca. 10 let nazaj je bil mb dalec pred lj glede "zurk",...
kako je sedaj pa ne vem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: borutz ()

francek1 ::

Zdaj je pa 20 let...
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

AndrejS ::

Če bi se rad skoraj vsako jutro zbudil v megli izberi LJ

Gladi ::

Pohorci že začeli ofenzivo:))

kronos_10_ ::

Aha sej meni paše bolj praktično izobraževanje :)
Torej do Maribora imam enkrat višje potne stroške kot pa do Ljubljane..sam greva dveh gor recimo in bi se vse delilo na polovico.
Recimo v Ljubljani stane privatno stanovanje s stroški okoli 180 evru..koliko je recimo v Mariboru?
In pa če še kdo ve??...jaz bi recimo takoj lahko dobil dom..samo v domu je vedno direndaj in se bolj težko učiš. Še posebno jaz ker ne smem nič zamudit....in sicer me zanima če se da dobit kako subvencijo ali karkoli v tem smislu za najem privatnega stanovanja??
Kako je pa z delom v Mariboru preko študenta?? Se da z lahkoto kaj dobit?
Drugače pa bi šel študirat Mehatroniko oz. elektrotehniko.

Zgodovina sprememb…

Mesar ::

Sam v privat stanovanju za 180EUR? V LJ? A se ti hecaš? Al si s 6 noter v stanovanju?

Odvisno kateri dom, ni v vseh direndaj. Maš tudi bolj mirne ali pa čago 24/7, samo v mirne se ne da kr tak prit, ali pač ne vem kako je zdaj.

Odvisno kaj bi rad delal.

FERI je svetlobna leta pred FRIjem ;)

@GladiTM, če bo preveč rinil v močvirje mu bo kožica zrastla med prsti, mu samo dobro hočemo.
Your turn to burn!

c00L3r ::

Dolgoročno je boljše it v LJ, ker je v MB vedno manj in manj služb oz. uspešnih podjetij. Že med časom študija si navežeš stike, urediš prebivališče, občasno delaš in se potem lažje zaposliš.

Gandalfar ::

Vprasaj se, kje je za tvoje zanimanje vec sluzb saj ti bo v interesu ze med studijem delat.

kronos_10_ ::

Ne pač 180 evru na osebo pač...če so recimo 3 sobe za 2 osebi..potem da vsaka oseba 180 evru :)
Pač na osebo sem ciljal če je Maribor kaj cenejši??
Drugače kar se tiče službe bi verjetno samo nekaj zraven delal da bi lažje prešel iz meseca v mesec...mi ni v interesu dobit stalne službe ker se ne mislim selit gor ker drugače sem iz primorske.
Zanima me sam glede študija..
FERI je fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko....kaj pa je FRI??

shinko ::

V mb je cca 120€ če boš z nekom v sobi. FRI = fakulteta za računalništvo in informatiko.

Mavrik ::

Vprašanje je če hočeš menjat malo nižje stroške za mesto, kjer se praktično nič pametnega ne dogaja in boš srečal malo kontaktov za bodoče službe. Za srečanje kogarkoli s svojega foha boš potem itak moral vedno v Ljubljano laufat.

Izjema je seveda če hočeš biti zapečkar... sam zaboga ne potem hodit nazaj na ta forum jokat čez 3 leta kak ne dobiš službe, ker nisi nič se potrudo zunaj faksa.
The truth is rarely pure and never simple.

Gladi ::

kronos_10_ je izjavil:

Ne pač 180 evru na osebo pač...če so recimo 3 sobe za 2 osebi..potem da vsaka oseba 180 evru :)
Pač na osebo sem ciljal če je Maribor kaj cenejši??
Drugače kar se tiče službe bi verjetno samo nekaj zraven delal da bi lažje prešel iz meseca v mesec...mi ni v interesu dobit stalne službe ker se ne mislim selit gor ker drugače sem iz primorske.
Zanima me sam glede študija..
FERI je fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko....kaj pa je FRI??

Najemnina za enosobno stanovanje v Ljubljani(izven Centra) je tam nekje 350-400€ in to brez stroškov. Malo ceneje je verjetno v Fužinah, Mostah, Štepanjcu, Tomačevo ampak še vedno ne bistveno.

Seveda pa obstaja določena subvencija glede privat stanovanj. Pogooglej.

Sicer pa še vedno noben od totekov ni razložil kako v Mb prideš do več prakse kot v Ljubljani( pa primerjajte identične smeri študija).

Mavrik ::

GladiTM: On je študent... zakaj točno mu predlagaš enosobna stanovanja za 350€?! (Za 350€ za študente dobiš sicer predvsem luknje).
The truth is rarely pure and never simple.

kronos_10_ ::

Aha sej 120 evru je že dobra cena :)
Mavrik tebe pa res ne razumem kaj hočeš povedat!..jaz že imam službo..samo sedaj sem se odločil da preverim nadaljevat šolanje.
Pač v Mariboru oz. lahko tudi tukaj doma bi delal pač kot bi mi čas dopuščal..v mislih sem imel pač sobote..cca. 4 sobote na mesec znese približno 120 evru dodatnega dohodka kar bi mi že zadostovalo za normalen študij.

Gladi ::

Mavrik: Nisem mu predlagal enosobnega stanovanja, samo malo stroškovno sem mu želel približat situacijo v Ljubljani.

oracle ::

Do ponedeljka se moram vpisat naprej v šolo in izbiram med tema krajema.
Sedaj me zanima ali ima kdo kaj izkušenj ali nasvetov glede tega?
In sicer me zanima kako je z študentskimi domovi v Mariboru ali jih lahko vsak dobi ali je tako kot v Ljubljani?
--> ne vem

Kako je s privatnimi stanovanji..so cenejša kot v Ljubljani?
--> skoraj gotovo

In nasploh šolanje kje je boljše?
-->UNI LJ je gotovo boljša, to bi lahko nekako tudi sam sklepal

Glede zabav je tudi Maribor dober ali zelo zaostaja za Ljubljano?
-->ne vem, pretirane razlike ne bi smele biti

Zelo rad bi imel kvaliteten študij in seveda čimlažje :)
--> ne gre skupaj. Kvaliteten študij zahteva tudi več dela

..in zelo rad bi šel v privatno stanovanje ker tam imaš mir za učenje sam tu nastane problem...ne sme biti predrag ker drugače me moja štipendija ne bo preživljala iz meseca v mesec!
--> štipendija te bo itak težko preživljala. Oziroma če že, te bo lažje v MB

Hvala za odgovore.
--> prosim

Za zaključek ti priporočam MB, preprosto zato, ker boš ceneje in nekoliko lažje prišel skozi. Razen če ti ful odtehta, da bi raje študiral na UNI z malo večjim ugledom in kvaliteto.

ducky ::

-kakovost, ugled in zahtevnost fakultet v ljubljani v večini primerov neprimerljivo večja kot v mariboru.

-maribor precej cenejši od ljubljane

-žura pa se vsepovsod ful - pač odvisno od vsakega posameznika..


Tako da če boš izbiral na podlagi cene, potem maribor, če bi rad prišel enostavno skozi študij, potem tudi maribor, če pa sta ti pomembna kakovost in ugled potem pa definitivno ljubljana..

Mesar ::

Dajte se farbat kaka je razlika v kakovosti in ugledu v praksi? Kolikor je meni znano imajo študente FERIja raje kot študente FRIja.
Your turn to burn!

Marat ::

kronos_10_ je izjavil:


In sicer me zanima kako je z študentskimi domovi v Mariboru ali jih lahko vsak dobi ali je tako kot v Ljubljani?

V Ljubljani se po tanovem zelo hitro dobi ležišče v študentskem domu. Nove generacije študentov so manjše kot včasih + absolventi nimajo več pravice do bivanja.

c00L3r ::

Mesar je izjavil:

Dajte se farbat kaka je razlika v kakovosti in ugledu v praksi? Kolikor je meni znano imajo študente FERIja raje kot študente FRIja.

To mene tudi zanima. Kje je ta kakovost v Ljubljani?

Invictus ::

Zaenkrat je bil edini razlog za študij v Mariboru žur.

Zaradi tega ti ni treba študirat, sam preseliš se ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Marat ::

je pa fajn met status študenta ;)

seminal ::

Daj res me zanima na kerem faksu v LJ si da klobasaš kako je UN LJ tako supreirorna nad MB, to spet piše en ki se hoče nosit....
Za FERI in FRI pa to drži 99,9% da so veliko bolj aplikativni in ustvarjalni kot pa frijevci. Če gledaš izibro FERI in FRI zberi FERI, pa tudi kakšna medicinska ne zaostaja za LJ in pravna....

Invictus ::

seminal je izjavil:

Daj res me zanima na kerem faksu v LJ si da klobasaš kako je UN LJ tako supreirorna nad MB, to spet piše en ki se hoče nosit....
Za FERI in FRI pa to drži 99,9% da so veliko bolj aplikativni in ustvarjalni kot pa frijevci. Če gledaš izibro FERI in FRI zberi FERI, pa tudi kakšna medicinska ne zaostaja za LJ in pravna....


Spet štajerska užaljenost :D.

Kdaj se že odcepite ?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

black ice ::

Kar nekaj dobrih profesorjev s FERI je odšlo na FRI. Potrebno bo FERI > FRI spremeniti v FRI > FERI.

seminal ::

Še dobro da vedno manj delodajalcev gleda na to, za tebe pa mi res dol visi kaj si misliš. To pomeni da je ljubljanska unverza proti drugim na svetu tudi nekakovostna, me čudi da te sploh kdo študira v Lj oz. kaj šele v MB.
Pa če maš takšno mnenje torej lahko zravnik ki se izšola v MB manj zna kot pa v LJ? Pa veliko jh gre potem tud delat vUKC lj in so dobrodošli, ampak še vedno kvakate stare zamisli. Mislim da za zdaj še ne rabiš spreminjat FERI>>FRI ;)

Gandalfar ::

Super bi bilo, ce bi znala pokazat kaksno objektivno mero ne le z rokam mahat kdo ima vecjega.

c00L3r ::

Invictus je izjavil:

seminal je izjavil:

Daj res me zanima na kerem faksu v LJ si da klobasaš kako je UN LJ tako supreirorna nad MB, to spet piše en ki se hoče nosit....
Za FERI in FRI pa to drži 99,9% da so veliko bolj aplikativni in ustvarjalni kot pa frijevci. Če gledaš izibro FERI in FRI zberi FERI, pa tudi kakšna medicinska ne zaostaja za LJ in pravna....


Spet štajerska užaljenost :D.

Kdaj se že odcepite ?

Dobra argumentacija. To so te v LJ naučili? :))

Naj še 1x povdarim. Največja prednost študija v LJ je v tem, da so tam službe po končani diplomi. V času absolventa je na voljo veliko več možnosti za prakso. Prav tako je več študentskih del za preživljanje študentov. Torej, DA je boljše it v LJ študirat. In če bi se zdaj odločal še 1x bi šel najverjetneje v LJ. Pred krizo ni bilo tako velikih razlik.

Ne pa trdit, da je UNI LJ bolj priznana in kvalitetna od MB ;) Če že kaj, lahko primerjamo samo konkretne programe med seboj.

Je pa res, da glede na to kam gre celotna industrija/gospodarstvo po finančni krizi, bomo mogoče morali zapret UNI MB, ker štajerska ne bo več potrebovala visoko izobraženega kadra. Ali pa mogoče preselit UNI MB nekam v Celje... Tam se še nekaj razvija...

Arto ::

seminal je izjavil:

Pa če maš takšno mnenje torej lahko zravnik ki se izšola v MB manj zna kot pa v LJ? Pa veliko jh gre potem tud delat vUKC lj in so dobrodošli, ampak še vedno kvakate stare zamisli. Mislim da za zdaj še ne rabiš spreminjat FERI>>FRI ;)

Kakšen vpliv ma pa medicinska fakulteta v MB na FERI?

Mesar ::

Nima ga je pa point v tem, da so mariborske fakultete boljše od močvirskih.
Your turn to burn!

Arto ::

Mesar je izjavil:

Nima ga je pa point v tem, da so mariborske fakultete boljše od močvirskih.

Aja, dober point, hvala. Zdaj razumem. Sej so tudi v LJ vse fakultete praktično enake.

Mesar ::

Arto je izjavil:

Mesar je izjavil:

Nima ga je pa point v tem, da so mariborske fakultete boljše od močvirskih.

Aja, dober point, hvala. Zdaj razumem. Sej so tudi v LJ vse fakultete praktično enake.


Enake zagotovo niso.
Your turn to burn!

Gladi ::

Mesar, argumentiraj zakaj so boljše.Do da Maribor ni metropola je vsem jasno in da imate kompleks manjvrednosti tud.

tt2 ::

Primerjati ali so mariborske fakultete boljše od ljubljanske je res smešno. Pri nas je res več ali manj odvisno od angažiranosti samega študenta. So ljudje, ki so končali FRI in sedaj delajo na primer za BMW ali pa za Mozilla korporacijo, tako da govoriti, da je pač neka fakulteta v SLO boljša od druge je res ne smisel, ker je večinoma odvisno od vsakega posameznika. Mi je pa nek kolega razlagal glede filozofske, da je ljubljanska bolj zahtevna, ker je imel enega kolega v mariboru in je primerjal teste in so se mu ljubljanski zdelo težji, ampak to je lahko spet več ali manj subjektivno mnenje in pa tudi odvisno od smeri študija.

Invictus ::

Če se bo štajerska univerza zaprla, ne bo velike škode za Slovenijo. Saj tako ali tako samo proizvajajo zastonj inženirje za Avstrijce.

Tako ali tako vsi sposobni Štajerci delajo v Avstriji ...

Metanje denarja skozi okno ... Naj jih Avstrijci naučijo na svoje stroške.

BTW. nisem Ljubljančan. Skoraj ne več Slovenec.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Aston_11 ::

Megla je bila res ubijalska v LJ. Nisi videl sonca celo zimo, če nisi šel iz kotline ven. Od Vrhnike dalje pa paradiž.

black ice ::

Gandalfar je izjavil:

Super bi bilo, ce bi znala pokazat kaksno objektivno mero ne le z rokam mahat kdo ima vecjega.

Nimam objektivne mere, ker zaenkrat študiram (samo) na FERI. Zgornji post je samo kratek povzetek kar nekaj pogovorov s starejšimi študenti te fakultete.

francek1 ::

Invictus je izjavil:

Če se bo štajerska univerza zaprla, ne bo velike škode za Slovenijo. Saj tako ali tako samo proizvajajo zastonj inženirje za Avstrijce.

Tako ali tako vsi sposobni Štajerci delajo v Avstriji ...

Metanje denarja skozi okno ... Naj jih Avstrijci naučijo na svoje stroške.

BTW. nisem Ljubljančan. Skoraj ne več Slovenec.


To si dobro napisal...nesposobni pa gredo v Ljubljano, ne? Pa saj ljubljanskih faksov tudi ne rabimo, ker gre večina kadra v javno upravo, kar je po mnenju nekaterih tudi zguba...mislim, kakih se eni znebite...
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

Grumf ::

francek1 je izjavil:

To si dobro napisal...nesposobni pa gredo v Ljubljano, ne? Pa saj ljubljanskih faksov tudi ne rabimo, ker gre večina kadra v javno upravo, kar je po mnenju nekaterih tudi zguba...mislim, kakih se eni znebite...


To sicer ni napisal, ima pa prav, ogromno ljudi nam gre delat čez mejo in seveda jim sploh
ne zamerim, jaz bi tudi, če bi se imel za vozit na šiht pol ure. Mi je pa zadeva dala lepo
hipotezo, da je štajerska v k* ne zaradi Ljubljane, ampak ker ves kolikor toliko sposoben
kader beži stran. Vse ostalo pa stagnira.

Sicer je pa vseeno kje študiraš, če si ne boš izkušenj sam pridobil je nepomembno, v glavo
ti sicer lahko zabijajo best practice na več načinov ampak še enega inženirja nisem srečal,
ki bi bil sposoben zaradi študija na tem ali onem faksu. In srečal sem jih že veliko iz Lj in
Mb faksa (še več jih ne enega ne drugega ni končalo, kaj misliš zakaj? :D)

Bi pa pripomnil, da če se boš odločil za Lj ali Mb zaradi žurov imaš resen problem v svojem
razmišljanju.
Human beings, who are almost unique in having the ability to learn from the
experience of others, are also remarkable for their apparent disinclination
to do so.

JesusChrist ::

Najprej se pozanimajte zakaj sposoben kader beži vstran. Zaradi kanglerja in njegove bande.

Kar se tiče fakultet sta za moje pojme obe na enakem nivoju. Ampak koliko vidim so na kakih tekmovanjih svetovnega merila vidni samo FERI-jevci (imagine cup)?

Kar se tiče fešt je v MB ludo, za LJ ne vem. Tudi v mirnih študentskih naseljih ni tako težko dobiti mesta (vsaj če počakaš kak mesec ali dva in si tačas v kakem drugem študentskem naselju ali stanovanju).

Kar se tiče šolanja: imaš na FERI sposoben in nesposoben kader. Recimo obstajajo ljudje, ki svoje delo obvladajo in vedo kaj delajo. Maš pa tudi take, ki sploh ne vedo zakaj tam so.

Kar pa se tiče nekaterih komentatorjev tukaj. Ljubljančani pametujete kot da se najpametnejša bitja in mate večvrednostni kompleks, mariboričani pa se nekaj kontra derete. Kot mali otroci, ki se prepirajo kdo ima boljšo igračo. Čisto tako iz osebnih izkušenj: sploh ni pomembno kakšna je kvaliteta fakultete na katero hodiš, ampak koliko te stvari zanimajo, koliko delaš sam - samo to je pomembno od tega koliko znanja boš odnesel. Ocene so tukaj le postranska stvar.
remember, the clock is ticking. run like no tomorrow.

hellomania ::

Lestvica univerz Malo za primerjavo ;)

borisk ::

JesusChrist je izjavil:

Recimo obstajajo ljudje, ki svoje delo obvladajo in vedo kaj delajo. Maš pa tudi take, ki sploh ne vedo zakaj tam so.


je ni slovenske univerze, za katero tole ne bi veljajo... Proizvajalcev megle je povsod dosti, nima veze LJ ali MB.

JesusChrist ::

hellomania je izjavil:

Lestvica univerz Malo za primerjavo ;)


Zavajanje da mu ni para. Predvsem imajo univerze uradno zaposlene ljudi, ki sploh niso niti enkrat na leto tam, ampak le zato, da ima univerza večji ugled in so višje uvrščene. Recimo Salvoj Žižek na ljubljanski univerzi. Tudi mariborska univerza ima par takih patronov. Toliko da jim dajo par jurjev plače za delo, ki ga sploh ne opravljajo. Žalostno. Vse za "ugled". Na koncu koncev pa itak izveš kaki lopovi so vsi ti na čelu univerz.
remember, the clock is ticking. run like no tomorrow.

Gandalfar ::

Skoda, da nisi povedal niti enega argumenta zakaj je ta lestivca nepravilna in podal boljse lestvice ali nacina za primerjavo.

JesusChrist ::

Težko podaš drugo lestvico če ne obstaja. Argument pa sem povedal: ugled ljudi, ki so profesorji na univerzi. To je zelo pomembno, saj dvignejo univerzo na lestvici. Dobro bi bilo, da nekdo naredi lestvico dejanskega znanja, ki ga aktivni profesorji na fakultetah premorejo (ker v MB univerzi je znanje nekaterih ljudi bolj klavrno kot znanje študentov, ki jih učijo - predvsem podatkovne baze pešajo. Če prej nisi obiskoval srednje računalniške šole potem boš težko osvojil znanje iz tega predmeta). Takrat bi vsaj za omenjeni univerzi bilo stanje verjetno precej drugačno.
remember, the clock is ticking. run like no tomorrow.

Mavrik ::

Kar se tiče šolanja: imaš na FRI sposoben in nesposoben kader. Recimo obstajajo ljudje, ki svoje delo obvladajo in vedo kaj delajo. Maš pa tudi take, ki sploh ne vedo zakaj tam so.


Še s tega konca ;)
The truth is rarely pure and never simple.

Invictus ::

Sam sem bil študent FRI. Sicer kar nekaj let nazaj :). Prva generacija ki je imela 9 semestrov. Spoznali smo nekaj dobrih profesorjev in asistentov, pa tudi nekaj kretenov. Ki so dobili predavanje samo zato da so lahko upravičili svojo plačo. kar si naj človek misli o nekomu ki je že 15 let na faksu, pa še vedno magister ...

Verjamem da imate v MB iste cvetke.

Dejstvo pa je da večina kao dobrih nikoli ne diplomira. Ker začne delat. Na FRI je bilo v mojih časih takih kar en lep procent. Imeli so vse izpite, vse seminarske, celo v laboratoriju so delali. Potem so dobili službo in nikoli diplomirali. Čeprav bi samo spisali poročilo kaj so delali v laboratoriju. Bi jim profesor priznal diplomsko. Mesec do dva dela. Pa nikoli niso. In večini je še danes žal. No mogoče je kdo od teh kasneje diplomiral, ampak najbrž s precej večjim vložkom. Pa so bile to besede profesorjev. Ki se jim je škoda zdelo študentov da so zaradi nekega fušanja pustili študij.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

c00L3r ::

Pred krizo in so tudi na FERI množično izginjali študenti 2. in 3. letnika. Vsi so šli delat, povpraševanje po IT kadru je bilo veliko tudi na štajerskem koncu.

Nekatera večja podjetja so dobesedno vsakemu študentu ponudila možnost delat pri njih, da si lahko pokazal kaj zmoreš. Veliko je bilo manjših uspešnjih podjetij.

Če pogledamo zdajšnje stanje je veliko malih propadlo, velika pa se krčijo. Tako se bolj odpušča, kot zaposluje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: c00L3r ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Najbrž ne bom sprejet na FRI, druga opcija FERI ali VSŠ, par uprašanj za študente FER

Oddelek: Šola
132783 (1957) avtek
»

lahki/najlažji faks ali vš (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14936192 (23213) GGGGG
»

FERI ali FRI

Oddelek: Šola
204267 (3843) detroit
»

FRI vs. FERI

Oddelek: Šola
234396 (3980) c0dehunter
»

Katera fakulteta

Oddelek: Šola
363334 (2194) dejc2

Več podobnih tem